Sesluit Maessen voorkomt tweespalt Politiek verrast door afblazen Indycarcircuit Indycarcircuit afgeblazen K ies Techniek goed bezocht Dorpsraden opgelucht Carnavals conflict peel en maas Donderdag 2002 - Pagina 3 C1000 van Hout Openingstijden Vehumse Metten «8 Md t/m «vo 8.00 20.00 u S80I SH Venidf Ou t/m vi 8-CKi 21.00 u /ati rdag 8.00 18.00 u Geen fratsen. Dat scheelt. C1000 Schouwburg Venray Schouwburg venray Musical Show Jesus Christ Superstar, 8+9 mei Kaartjes 0478 530999 PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venrav Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 e-mail: redactie@vandenmunckiiof.nl Redactie Ron Koenen Henk Lammen Ghrist van den Munckhof Henk Willemssen Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582822 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nahezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar. Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 18,- (postcode 58..) 30,- (overige binnenland) In de loop van vrijdag kre gen de vijf fractievoorzitters een telefoontje. Of ze 's mid- s om vijf uur op het gemeentehuis konden zijn. Daar zouden Harrie Maessen en de wethouders Ruyten en Heidens enkele mededelingen doen. Iedereen wist dat er belangrijk nieuws zou zijn maar aan afstel dacht nie mand. Het Indycarcircuit lag als een hete aardappel op het bord van het CDA. De achtkoppige fractie zou afgelopen maandag een definitief standpunt innemen. En de kans was groot dat de grootste partij zich tegen het collegevoor stel zou keren om verder te gaan met de plannen van ondernemer Maessen. "Het lag inderdaad heel moeilijk. We waren echt ver deeld. Ik had het gevoel dat de meerderheid tegen zou zijn", zegt fractievoorzitter Ton Teeuwen- Pecters. "De leefbaarheid in dor pen en wijken is een speerpunt in ons programma. En dat zou.doqr de jftdycarbaan toch in het geding komen." Ook de andere coalitiepartij fractie Van de Vorle worstelde ermee. "Een ruime meerderheid is er tegen", weet fractievoorzitter Gerrit Lemmens. "Het was een dilemma. Ik ben daarom echt opgelucht en ook blij dat het nu van de baan is. Maessen heeft een verstandig besluit genomen." Bert Linskens (PvdA) toonde zich tevreden. Zijn partij had zich als eerste en enige tegen het racecir cuit gekeerd. "Je hoeft niet alles onderzocht te hebben om te weten dat je zo'n ingrijpend plan niet op die plek wilt. Wij hadden voldoende informatie om een dui delijke keuze te maken." Bij de opposite hing de vlag er heel anders bij. Daar heerste voor al teleurstelling. Ike Busser (Samenwerking) sprak zelfs van een 'zwarte dag'. "En dat bedoel ik in economisch en maatschappe lijk opzicht. De aanzuigende wer king van toeristen en bezoekers die missen we nu. De directe bestedingen hadden de regio eco nomisch een grote impuls gege ven. Dit is heel jammer voor Ven ray. Echt een gemiste kans." Busser hekelt de werkgroepen die tegen het Indycarcircuit stre den. "Een kleine groepje activis ten heeft de zaak hoog opgeklopt. Door emotionele chantage liepen de gemoederen zo hoog op. Ter wijl een zwijgende meerderheid dacht dat het in goede handen was." Ike Busser is ervan over tuigd dat de gemeenteraad op 28 januari vóór zou hebben gestemd. "Want ik heb van CDA'ers verno men dat zij in meerderheid vóór zijn." De fractievoorzitter van Samenwerking had geen goed woord over voor de PvdA. Vooral het gedrag in de commissieverga dering van vorige week viel hele maal verkeerd bij de lokale partij. "Het was heel erg discutabel wat de PvdA deed. Die ondeskundige demonstratie was niet meer dan goedkope stemmingmakerij. De PvdA heeft zich als een actiegroep gedragen. Het leek wel volksmen nerij." PvdA-fractievoorzitter Linskens reageert dat zijn partijgenoot Roland Zwiebel zich door drie deskundigen heeft laten adviseren voor zijn geluidsdemonstratie. "Hij heeft de zonering uit de rap porten willen laten horen. Zodat iedereen zich een idee kan vor men hoe 70 dba in de kern van Oirlo klinkt." Samenwerking vroeg in de commissie of de PvdA nog wel vertrouwen in het colle ge heeft. Bert Linskens doet deze opmerkingen af als 'politieke prietpraat'. John Oosterbeek (WD) vindt het ontrecht dat de werkgroep uit Oirlo en Oostrum vanaf het begin zo kritisch was. "Dat waren onder- buikgevoelens. Anders kan ik het niet verklaren. Want feiten en argumenten waren nog helemaal niet bekend. Op basis waarvan waren zij zo negatief? Twaalf keer per jaar zou er echte overlast zijn." Oosterbeek verwijt PvdA'er Zwiebel en enkele insprekers bij de commissievergadering van stemmingmakerij. "Maar ja. we leven in een democratie. Het heeft zo gelopen." De WD-fractie- voorzitter had op 28 januari toch een krappe raadsmeerderheid ver wacht. De politiek toont begrip en ook waardering voor initiatiefnemer Harrie Maessen. "Ik was erg onder de indruk van het gevecht dat hij geleverd heeft. Maessen heeft de Venrayse gemeenschap heel hoog in het vaandel staan. En hij blijft er zich voor 100% voor inzetten", aldus Ton Teeuwen (CDA). John Oosterbeek (WD) vindt het vooral 'spijtig' dat Maessen zijn besluit op emotionele gron den heeft genomen. "Hij zat er echt mee. Die man was er kapot van. Jammer dat zo'n besluit niet gebaseerd kon zijn op feiten. Posi tief is dat Maessen toch de kar wil blijven trekken. Wat er nu komt is wellicht meer passend bij de Ven rayse schaal. Maar met het Indy carcircuit erbij was het toch een stap meer geweest." Bert Linskens (PvdA) spreekt van een 'indrukwekkend besluit'. "Maessen liet merken gevoelig te zijn voor de onrust van buitenaf. Hij was er al erg lang mee bezig, Dat hij het op basis van deze sig nalen afblaast getuigd van moed en rechtvaardigheid naar de men sen toe." Gerrit Lemmens (fractie Van de Vorle) meent dat Maessen ook een 'nuchtere ondernemer' is. "Want de Indvcarbanen in Lausitz en Rockingham hebben niet die successen gebracht die werden verwacht. Dit kon wel eens een taktische terugtocht zijn." "We zijn blij met deze stap van Maessen. Want we zagen een Indycarcircuit absoluut niet zitten", zo reageert Patrick van der Broeck, voorzitter van de Oirlose dorpsraad, op het afblazen van de komst van een Indycarbaan. Zijn Oostrumse collega Joos Linskens spreekt van een 'gunstige ontwikkeling'. "Dit zal goed vallen in de Oostrumse gemeenschap." Linskens geeft direct aan dat de meningen in het dorp verdeeld waren. "De voorstanders zullen veel minder positief zijn. Maar ik vind het een goed besluit omdat het de druk van de ketel haalt. De dreiging van enorme geluidsoverlast is nu verdwenen. Alhoewel er toch een racecircuit komt. We moeten eerst eens afwachten wat dat gaat bete kenen. Het is nog niet helemaal van de baan." Ook Van der Broeck staat nog niet te juichen. "Er blijft voldoende reden voor bezorgdheid. Ik hoor nu opnieuw dat het racecircuit geen geluidsoverlast zal veroorzaken. Maar de belangrijkste zorgpunten van geluid, verkeer en bezoekers van Indycarraces zijn nu wel weg." De Oirlose dorpsraadvoorzitter hoopt dat de gemeente haar lesje heeft geleerd. Oirlo was twee jaar geleden de bakermat van werk groep de Blakt die inmiddels flink is uitgebreid met afdelingen in Oos trum, Brukske en Antoniusveld. De werkgroep voerde actie tegen de komst van de Indycarbaan die veel onrust en commotie veroorzaakte. De laatste weken verhardde de 'strijd' tussen voor- en tegenstanders. "Ik hoop van harte dat de gemeente daaruit een wijze les trekt. Dat vanaf het allereerste begin de mensen erbij betrokken worden en dat eerlijk en open gecommuniceerd wordt. Het kan niet zo zijn dat hierin twee jaar lang vrijwel niets gebeurd. En dat het communicatietraject pas wordt ingezet nadat de gemeenteraad een standpunt heeft ingeno men." ippositie moest Indycarcircuit over de streep trekken Tijdelijk bij uw C1000: Harrie Maessen: "Ik wil mijn goede naam niet te grabbel gooien" Harrie Maessen ziet af van de komst van een Indycarcuit. Dat heeft de Ysselsteynse ondernemer vrijdag aan het college mee gedeeld. Maessen zegt geschrokken te zijn van alle commotie en verdeeldheid die vooral in Oirlo en Oostram is ontstaan. "Uit de veie reacties bleek dat geluid, verkeer en bezoekersaantal len bij Indycarraces op zeer veel weerstand stuiten. Dit ging de Ven rayse schaal te boven." Maessen zegt donderdagavond het besluit te hebben genomen. "Het was een heel moeilijke beslissing. De moeilijkste uit mijn onder nemerscarrière.-Maar het kon zo niet langer doorgaan. Het riep teveel negatieve reacties op. Dat is het me niet waard, ik heb ook een gezin en wil graag in Venray blijven wonen." Er komt in Oirlo wel een autosport en testcentrum inclusief een kleiner racecircuit met bedrijven uit de automotive industrie. Ook de verhuizing van circuit de Peel naar het bedrijventerrein de Blakt gaat gewoon door. "Ik zal mij blijven inzetten voor de ontwikkeling van Venray en het bedrijvenpark in Oirlo", verzekerde Maessen die meld de dat het Indycarcircuit nu helemaal van de baan is, "Dat komt er nooit meer. Dat moet ik vergeten." Maessen en het college betreuren het dat het onderzoek naar de haalbaarheid geen echte kans heeft gekregen. Wethouder Ruyten reageerde ook opgelucht dat de oorzaak van alle commotie in Venray nu is weggenomen. Harrie Maessen nam het verrassende besluit op donderdag 16 janu ari. Daags nadat in de commissievergadering ook persoonlijke kritiek op de ondernemer gespuid werd. Maessen werd zelfs beticht vaii chantage omdat hij dreigde Venray de rug toe te keren indien het Indycarcircuit er niet zou komen. Na een slapeloze nacht belde hij vrijdagochtend het gemeentebe stuur waarna een gesprek volgde, 's Middags om vijf uur werd de gemeenteraad op de hoogte gesteld en om zes uur was er een pers conferentie, De geplande bijeenkomst die 's avonds om acht uur in wijkcentrum Kiosk gepland was ging gewoon door. De ruim honderd aanwezigen in Brukske waren nog niet op de hoogte van het besluit. De mededeling van Maessen riep zowel applaus als boe-geroep op. Enkele teleurgestelde autosportfans probeerden hem nog op andere gedachten te brengen. "Het is nu te laat. Mijn besluit is genomen. ïk betreur het dat ik het Indycarcircuit niet heb kunnen realiseren. Het was een enorme economische impuls voor de regio geweest. Venray was wereldwijd op de kaan gezet." Maessen werd ook geconfronteerd met zijn uitspraken dat hij zich zou terugtrekken uit Venray om zich met zijn industriële activiteiten te richten op een andere gemeente. "Dat heb ik inderdaad in een emotionele bui gezegd. Maar ik blijf me inzetten voor Venray. Ik heb hier recreatiepark de Witte Vennen en goede contacten met het gemeentebestuur. Ik krijg ook de mogelijkheid om bedrijven aan te trekken. Een gemeente alleen is hier niet toe in staat. Omdat het niet die grote investeringen kan doen die pas later rendement opleveren." Volgens Maessen heeft hij op Smakterheide II 1350 arbeidsplaatsen gecreëerd. Ondermeer door de komst van Herbalife en Geodis. "Die bedrijven komen echt niet zomaar naar Venray. Die zul je moeten gaan halen en iets extra's moeten bieden. Onze mensen zijn weken lang in Amerika geweest om Herbalife voor Venray te strikken. Maar in distributie en logistiek is nu niets meer te halen." De Ysselsteynse ondernemer had al vergaande contacten met bedrijven uit de automotive-industrie. Nu het Indycarcircuit van de baan is is het voor Maessen de eerste zorg dat deze bedrijven niet afhaken. Er komt sowieso een racecircuit dat gebruikt wordt voor het testen van banden en systemen. Ook circuit de Peel moet worden ingepast. Volgens Maessen zal het nieuwe industrieterrein in Oirlo niet meer overlast veroorzaken dan elk ander bedrijventerrein in Ven ray. "De raceactiviteiien van de Peel moeten ook voldoen aan catego rie 4. Dat betekent dat ze buiten het terrein niet hoorbaar zijn", zei Maessen die herhaalde dat hij circuit de Peel liever op de huidige plek in Ysselsteyn gehandhaafd ziet. Op een vraag uit de zaal of de gemeente een rol heeft gespeeld in zijn besluit, reageerde hij ontkennend. "Nee, ik heb deze beslissing helemaal zelf genomen", aldus Maessen die zich alle aantijgingen behoorlijk heeft aangetrokken. "Ik wil niet als een geldwolf afgeschil derd worden. Dat heb ik ook niet verdiend. Venray heeft een grote economische impuls nodig en daar had ik graag mijn steentje aan bij gedragen. Maar ik wil mijn goede naam ook niet te grabbel gooien." Henk Lucassen, lid van joekska- pel Noeët Tuus, bevestigt de woorden van de carnavalsvoorzit ter. "Bert heeft heel duidelijk het standpunt van het bestuur ver teld. Hij werd daarbij steeds emo tioneler. De tranen liepen over zijn wangen. Hij zei nog 'ik wil dat carnaval leeft in Leunen' en toen verdween hij achter de gor dijnen." Lucassen hoort ook veel mensen klagen over de ruimte in zaal Martens. "Het gemeenschaps huis is voor de prijsuitreiking optimaal. Ook voor ons als joeks- kapel. De carnavalsvereniging is met de rug tegen de muur gezet." 't Knölleke heeft een oplossing moeten zoeken voor de activitei ten die nog in zaal Martens gepland waren. De prinsenrecep tie op zaterdagavond verhuist eveneens naar het gemeenschaps huis en disco de Steeg neemt de jeugdbals van zondag-, maandag en dinsdagavond over. Dorpsraadvoorzitter Wim Jen- niskens wil een ultieme poging wagen te bemiddelen in het con flict. Dorpsbewoner Leo Reintjes gaf daartoe de aanzet. "Ik wil zo snel mogelijk met Piet Martens en Bert Willems aan tafel gaan zitten. Want dit is zorgelijk en zeker niet goed voor het dorp. Het verstoort de goede verhoudingen terwijl carnaval toch een feest van ver broedering is. Er doen nu veel te veel roddels de ronde. Er dreigt tweespalt in Leunen te ontstaan. Dit conflict levert alleen verliezers op. Het is een heel slechte zaak zowel voor de carnavalsvereni ging als Martens", aldus Jennis- kens. Maandag kwam het carnavals conflict ter sprake tijdens de dorpsraadvergadering. Leo Rein tjes verdedigde het standpunt van Martens. Besloten werd eeü bemiddelingspoging te onderne men. Dinsdag belde Wim Jennis- kens met Piet Martens die bereid bleek tot een gesprek. Bert Wil lems hield de boot nog even af. "Zo'n besluit neem ik nooit alleen. Komende maandag hebben we bestuursvergadering. Dan zal ik het aan de anderen voorleggen", zegt voorzitter Willems die aan geeft dat er voor dit jaar niets meer terug te draaien valt. "Vorige week zijn we rond gekomen met Van Dijck. De contracten zijn getekend dus zal het heel moeilijk worden hier nog iets aan te veran deren." Schouwburg Activiteit De Kans, talentenshow Kaartjes/deelname 0478 530999 coalitie thuis? Vertrouwt de PvdA het college niet?" Een antwoord kreeg Samenwerking niet. Wethouder Heidens (CDA) erkende dat er nog veel meer onderzoek nodig is. Het zwaarte punt zou komen te liggen bij het geluid. De gemeente wilde hier voor specialisten zoals TNO inschakelen. "De bereikbaarheid van hulpdiensten moet ten aller tijde.gegarandeerd zijn. En de eco nomische spin-off is een rand voorwaarde. Dat is een van de harde criteria die we duidelijk moeten vastleggen", aldus Hei dens die bevestigde dat alle onderzoekskosten voor rekening van Maessen zijn. Ook sprak de CDA-wethouder tegen dat er zware en vuile industrie naar de Blakt zou komen. "Het wordt een hoogwaardig industriepark. Daar in is geen plek voor bijvoorbeeld compostbedrijven of steenbreke- rijen", beloofde Heidens. In een gezamenlijke com- lissievergadering van Stede- jke Ontwikkeling en Midde- :n namen twee van de vijf artijen vorige week woens- 3g een duidelijk standpunt Twee dagen voordat Harrie laessen bekend maakte zijn lan in te trekken keerde de vdA zich al tegen de komst de Indycarbaan. Een pmerkelijke zet van de coali- epartner omdat het college p 17 december besloot, inclu- ief PvdA-wethouder Emonts, i zee te willen gaan met ini- atiefnemer Maessen. Samenwerking Venray is voor e komst van de racebaan evenals e andere oppositiepartij de WD. hielden de liberalen, die een ar geleden dit initiatief aanzwen- elden. nog wel een slag om de m. CDA en fractie Van de Vorle rilden pas tijdens de raadsverga- ering van 28 januari hun stand- int bekend maken. Maar duide- jk was dat binnen beide lalitiepartijen de meningen ver leid waren. Met steun van de oalitiej jleeld v acht oppositiezetels van Samen werking en WD was het aller minst zeker of een meerderheid van minimaal dertien zetels gehaald zou worden. Het Indycar circuit zou grote verdeeldheid binnen het coalitieblok CDA- PvdA-fractie Van de Vorle hebben gezaaid. In de commissievergade ring oogsten vier insprekers een luid applaus van de bomvolle publieke tribune. De insprekers keerden zich allen fel tegen het Indycarcircuit. PvdA'er Roland Zwiebel liet met een apparaat horen hoe hoog de geluidsoverlast (60 en "0 dba) is tijdens de races die twaalf keer per jaar worden gehouden. Vol gens Zwiebel ondervinden 12.000 Venrayse huishoudens hiervan ernstige overlast. "Dit is ontoelaat baar". aldus de PvdA'er die vindt dat de betonnen kolos, qua bouw massa drie keer zo groot als de Amsterdam Arena, niet in het Oir lose platteland past. "De Grote Kerk is dan niet langer meer beeldbepalend voor Venray." Roland Zwiebel waarschuwde ervoor dat de gemeente straks niets meer te zeggen heeft over de raceactivitciten op het circuit. Vanwege de grootschaligheid lopen alle ontheffingen en milieu vergunningen via het provincie huis in Maastricht. Veel partijen uitten kritiek op het communicatiebeleid van de gemeente. Die heeft voor radio stilte gekozen in deze periode van politieke besluitvorming. Wet houder Ruyten (fractie Van de Vorle) beweerde 'dat het niet de intentie is de Indycarbaan erdoor te drukken'. "Wij vinden het initia tief het overwegen waard maar niet tegen iedere prijs. Openheid op dit moment zou alleen maar meer onrust zaaien." Rein Dupont (CDA) meende dat er nog heel veel onderzocht moet worden zoals over geluid, verkeer en bereikbaarheid. Hij noemde een bedrag van één miljoen euro aan onderzoekskosten. Dupont vond dat duidelijk met Maessen moeten worden afgesproken dat hij voor alle kosten opdraait. Het CDA wilde dat aangetoond wordt dat het daadwerkelijk een impuls betekent voor de economie en Basisschool 't Diekske uit Affer- den won afgelopen zaterdag de ontwerpwedstrijd van Kies Tech niek. Dc school had volgens de jury het mooiste ontwerp voor een lift gemaakt, geheel in het thema van Kies Techniek: tech niek in de lift! Met de uitverkie zing verdient 't Diekske Euro 250 euro om te besteden aan materia len voor technische vakken. De Keg (Venray) en De Stek (Casten- ray) werden tweede en derde en wonnen respectievelijk 150 en 100 euro. De deelnemende basis scholen zijn vanaf oktober vorig jaar in de weer geweest om hun ontwerp uit te voeren: een lift die ook nog werkt! Vanuit de stich ting Maak het in de Techniek wer den ze voorzien van de bijbeho rende lesbrief, waarmee ze vervolgens enthousiast aan de slag gingen. Dat bleek ook wel uit de vele ontwerpen, want er zaten hele mooie tussen. De jury had het dus ook moeilijk met de keuze, ondanks de deskundige samen stelling van die jury: Wilma Man- ders-Gommans (voorzitter), Mar tin Kusters (Syntens Innovatienetwerk). Jan van der Steen (directeur XPS) en Henk van Lipzig (directeur Van Lipzig). Zij kozen uiteindelijk voor het ontwerp van basisschool 't Dieks ke uit Afferden, nipt voor basis scholen De Keg en De Stek. Overigens werd de manifestatie Kies Techniek wederom heel goed bezocht. Volgens een schat ting van de organisatie hebben ongeveer 4000 mensen de drie gastbedrijven op het Keizersveld en het TOC bezocht. Veel bekijks trok de snowboard-simulator bij Citroëndealer Van de Weern. Ook de stands van de deelnemende bedrijven werden echter goed bezocht zoals die van Inalfa bij XPS of Argowill bij Van Lipzig. Het publiek had het voordeel dat de drie gastbedrijven op loopaf stand van elkaar lagen, wat de doorstroom bevorderde. Te horen aan de reacties waren de meeste bezoekers ook zeer enthousiast over de manifestatie. De donderdag en vrijdag ervoor waren ruim 1200 kinderen van groep 8 al in de weer geweest in het TOC tijdens de Doe-Dagen. Deze doe-manifestaties worden door heel Limburg georganiseerd door Maak het in de Techniek en sinds vier jaar ook in Venray. Het succes blijkt wel uit het feit, dat de oorspronkelijke dag werd uit gebreid naar twee dagen. Tijdens deze dagen konden kinderen allerlei activiteiten uitvoeren in uiteenlopende technieken. Mid dels een stempelkaart konden ze ook daar prijsjes winnen. Op don derdag won Blerina van AZC De School, op vrijdag won Glen Gie- lens van basisschool Johannes de Doper uit Merselo. Óok zaterdag kon een stempelkaart ingevuld worden, de prijs ging hier naar Mickey Verhaeg uit Horst. Vervolg voorpagina werkgelegenheid. Ook eiste de partij kleinere vervolgstappen zodat de raad op meerdere momenten kan zeggen 'tot hier en niet verder'. Victorine Derks (fractie Van de Vorle) zei begrip te hebben voor de bezorgdheid van de burgers. "Want er zijn veel vragen en onze kerheden. Daarom is het ook zo lastig om nu een standpunt in te nemen." Derks vond dat de gemeente geen verwachtingen moest wekken bij Maessen en ze pleitte voor de instelling van een klankbordgroep. "Het is jammer dat er twee kampen ontstaan van voor- en tegenstanders." Henk Bisschops (PvdA) hekelde het communicatiebeleid. "De gemeente heeft de plank flink mis geslagen." Bisschops zei dat wet houder Ruyten ook niet heeft gehandeld volgens het college programma. "Daarin wordt de burger als een partner gezien die door openheid en een goede communicatie bij de besluitvor ming betrokken wordt. Dit is belangrijk voor het vertrouwen van de bifrgers en voor het gevoel dat ze serieus genomen worden." René Francken (WD) verwierp alle suggesties dat de rapporten van ETIL en Arcadis, die door Maessen betaald zijn. niet objec tief zouden zijn. "Want gemeente en provincie hebben met deze procedure ingestemd." De WD verwijt werkgroep de Blakt een te negatieve benadering. De libera len ondersteunden 'vooralsnog' het voorstel. "Indien de gemeente financiële risico's loopt moeten we stoppen. Er dienen spijkerhar de criteria te worden vastgelegd", aldus Francken. Gerrit Verkoeijen (Samenwer king) gaf het college zelfs een pluim. Dat doet de oppositiepartij zelden of nooit. "Het college heeft samen met de ondernemer hard aan deze plannen gewerkt", aldus Verkoeijen die vond dat de gemeente er financieel gewin uit moest halen. Zo zouden de onder nemers een gedeelte van hun winst aan de gemeente moeten afstaan, suggereerde Verkoeijen die zich verbaasde over de afwij zende houding van de PvdA. "Hoort deze partij nog wel in de C1000 van Hout is vtrbouwd. Bescheiden feestje. Veel extra voordeel. U bent van harte welkom op dinsdag 28 januari vanaf 8.00 uur.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 3