Zoo Pare Overloon: 160.000 bezoekers Joop Onckels gaat met Pulsief de Ruumte in rouwelijke auteurs ubileum Raadselige winnen Rozen Lentekoorproject Ars Musica Dialezing holarctic twichen Literair café huldigt Truus Knoops De voeding van de hond Venrayse Nacht van het Gedicht HLCAST GRATIS 15x21 cm Fotoforum bibliotheek Donderdag 30 januari is het nationale dag van het dicht. Op die dag wordt in afé de Klokkenluider aan de irote Markt de vierde enrayse Nacht van het Gedicht gehouden. Aanvang is 22.00 uur en de entree is gratis. In elck mensch schuilt een lichter is dit jaar het motto van Ie Venrayse Nacht. Organisator lyce Surminski wil. naast enkele •ptredens van dichters, iedereen n de gelegenheid stellen om zelf Rdichten te schrijven. 'Spiegel ezelf in poëzie en laat de muze oeslaan. De hele wereld is één Rdicht", zo luidt de uitnodiging. Kroegdichter Werdenibeld en kroegdichteres Truus Kunzler zul len evenals vorig jaar weer van de partij zijn en voorlezen uit eigen werk De voordrachten worden opgeluisterd door een muzikaal optreden van het Venrayse smart lappenkoor. Wie wil deelnemen aan de vierde Venrayse Nacht van het Gedicht kan contact opnemen met Myce Surminski, telefoon 06- 48115795. Deelnemers worden verzocht op 30 januari om 21.30 uur aanwezig te zijn in café de Klokkenluider. PEEL EN MAAS een abonnement waard Ramen Deuren Serres Horsterweg 10A - Leunen - Tel. 0478-531144 - info@alcast.nl Ars Musica viert dit jaar haar 30- jarig jubileum. In het kader hier van start dit gemengde koor op dinsdag 11 februari een Lentekoorproject. Iedereen die een geoefende koorstem heeft en zang als zijn/ haar favoriete hobby ziet wordt op deze manier in de gelegenheid gesteld om drie maanden te repeteren aan de voorbereiding van het jubileum concert, dat plaatsvindt op zon dag 2" april in de schouwburg van Venray. Het geheel staat onder leiding van dirigent Jos Jenniskens installatie verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5661 BM Wanssum Tel 0478-532441. la» 0478-532645 Email- JennlskensjnstallatleSJewa.nl VERGROTING bij ontwikkelen en afdrukken SCHOOLSTRAAT5 5801 BN VENRAY Ardts. Het programma bestaat uit diverse werken van Joseph Haydn uit Die Jahreszeiten. werken van de componist Elgar, Mozart, Schubert. Sullivan en Dvorak. Verder zal aan dit concert mede werking verleend worden door ensemble Transparente uit Duitsland, dat bestaat uit een vier tal professionele solisten. Indien u zich niet wilt binden aan een ver eniging vanwege drukke werk zaamheden of studie, is dit mis schien de mogelijkheid om in een kort tijdsbestek weer even met Op donderdagavond 23 januari houdt de Kring Venray van het Natuurhistorisch Genootschap Limburg een dialezing over het verzamelen van waarnemingen van vogelsoorten van de gematig de streken van het Noordelijk halfrond, ook wel holarctic twi chen genoemd. De avond begint om 20.00 uur in het Gemeenschapshuis van Oostrum, Watermolenstraat 1 (tegenover de Rabobank). De toegang is gratis en ook geïnteresseerden zijn van harte welkom. Voor deze lezing hebben ze een van Limburgs beste vogelkenners kunnen strik ken: Max Berlijn, onder andere bekend als redacteur van Limburgse Vogels (Vogelstudiegoep van het Natuurhistorisch Genootschap koorzang aan de slag te gaan Alle stemsoorten en met name eerste sopranen worden gevraagd te reageren voor 8 februari. De repe tities vinden plaats op de dinsdag avond van 20.15 uur tot 22.30 uur in de Opmaat aan de Oostsingel bij de Volksuniversiteit. Er zijn geen kosten verbonden aan uw deelname. U kunt zich tijdens werkdagen telefonisch aanmel den tussen 18.00 uur en 19-00 uur bij de bestuursleden F. van Huet. telefoon (0478)583130 of H. Hulsmans, telefoon (04~8)5836l9. Limburg). Verder is hij zeer actief binnen de Dutch Birding Association (DBA). Dit is een club die het vooral gemunt heeft op het waarnemen van zoveel en liefst zo zeldzaam mogelijke vogelsoorten in Nederland. Hierin heeft hij ook zitting in het comité van het CDNA. Dit comité beoor deeld alle waarnemingen van zeldzame vogels in Nederland op juistheid. Max Berlijn heeft zich zelf als doel gesteld om in zijn leven zoveel mogelijk vogelsoor ten die op het noordelijk halfrond rond vliegen bij elkaar te vogelen. Daar heeft hij dan ook alles voor over. Met zijn fraaie dia s en de ongelofelijke avonturen die hij heeft meegemaakt tijdens zijn vele reizen belooft het weer een boeiende avond te worden. Honderdvierentwintigste jaargang - week 4 - donderdag 23 januari 2003 EN MAAS Op dinsdag 28 januari houdt KC Venray en omstreken een informatieve lezing met als onder werp De voeding van de hond. Het belang van een goede passen de voeding voor uw hond mag bepaald niet onderschat worden.. Spreker deze avond is mevr Carolien Wessels van de firma Prins. Zij zal vele vragen beantwoor den die te maken hebben met de voeding van een hond. De avond is toegankelijk voor iedereen, toe gang gratis. Aanvang 20.00 uur in De Witte Hoeve Gasstraat 5 in Venray. Voor vragen of nadere informa tie over de vereniging kan men bellen: telefoon 077-3071128 of 0478-569022. Kijk ook eens op website: www.kcvenrav.nl Zoo Pare Overloon kan terugkij ken op een goed jaar 2002. Na een mooi voorseizoen werd het park in juni van vorig jaar officieel geopend. De dieren vierden dit feit op hun eigen manier: Zoo Pare Overloon werd verschillende keren verrast met bijzondere geboortes. Ook zijn er een aantal nieuwe activiteiten met succes geïntroduceerd. Uiteindelijk heb ben ze 160.000 bezoekers mogen verwelkomen. In 2003 zal Zoo Pare Overloon zeker niet stil staan in haar ontwikkeling. Er worden nieuwe biotopen ontwikkeld voor dieren die in 2003 naar Zoo Pare Overloon zullen verhuizen, zoals flamingo's, capibara's, rot sparkieten, kamelen en cheetahs. De dwergnijlpaardjes krijgen een nieuw buitenverblijf. MEER ACTIVITEITEN Niet alleen het park zal worden uitgebreid, ook het activiteiten aanbod zal toenemen. Naast het behouden van de succesvolle acti viteiten, zoals roofvogeldemon straties, Magic Zoo Show, Beestenboel en het populaire KidsPower zullen onder andere de activiteiten Dieren Care, Zoo Camp en Night Safari worden geïntroduceerd. Het hoogseizoen van 2003 zal geheel in het teken staan van vlin ders. Maastricht. De organisatie huldigde bij het jubileum Truus Knoops uit Tienray, die elke keer aan de Venrayse wedstrijd deelnam zon der in die tien jaar het podium te halen. Schrijven is voor haar gewoon een behoefte. In haar eerde het Literair Café al die deel nemers, die niet in de prijzen val len maar zonder wie er geen wed strijd en geen winnaars zijn. Gedichten van Knoops zijn ook opgenomen in de jubileumbundel 'Raadselige Roos tien jaar', die bekroonde gedichten en verhalen uit al die jaren bevat en verder bij dragen van onder anderen de Venrayse schrijver en columnist Peter Winnen. De prijsuitreiking werd afgelopen in de Witte Hoeve opgeluisterd door het jubileum Raadselige de trofeeën van de schrijfwedstrijd van het Café Venray-regio, zijn vrouwelijke auteurs Limburg en scoorden vrijwel succesvolle schrij- In de categorie poëzie (49 deel de eerste prijs voor in tien jaar naar de dichteres Margreet wcisiid. Omdat ze al in bezit is in de Roos-trofee ontving ze uit inden van Venravs wethouder Emonts een schaal met het 'meentewapen van Venray, net s het logo van het Literair Café rd met bijen. Dat ze jnieuw kon winnen is behalve iwege haar dichtkwaliteiten et gevolg van het feit dat de iry's inzendingen beoordelen rnder de naam van de auteur te reten. Bij proza (34 deelnemers) werd Roos-trofee gewonnen door de ibrijfster Ellis Wiendels uit iddelaar. Ook de Bij-prijs, de iblieksprijs voor poëzie, bleef in mburg en was ditmaal voor de chteres Wieny Curvers uit reert. De tweede prijzen werden door jury's toegekend aan Arta erdonk uit Breda (gedicht) en irt Diephuis uit Maastricht (ver- lal). Op de derde plaats eindig- in Ank Oostendorp uit Wijchen loëzie) en Albert Huberts iroza) uit Utrecht, geboortig uit entert. De Venrayse schrijfwed- rijd is namelijk voorbehouden in in Zuid-Nederland wonende hier geboren amateur schrij- De twee poëziejury's verleen den ook vijf eervolle vermeldin gen en wel aan Bep Grootendorst uit Oostkapelle, Toon van Opstal uit Valkenswaard, Addy van de Ven uit Gemert, Jan Smulders uit Oost-Maarland (Eijsden) en Mai Stevens uit Venray, die vorig jaar de BIJ-prijs won. In de categorie proza was de enige eervolle ver melding voor Louis Teunissen uit parodisten duo Um Um uit Horst. De jubileumbundel (112 pag.) is verkrijgbaar voor 5.- in de Venrayse boekhandels of door storting van 8.- (incl. porto) op bankrek. 6600 06111 van Literair Café Venray met vermelding Bundel Roos en het adres van de besteller. Meer info www.literair- cafe-venray.nl ker dan winnen", sprak voorzitter Paul van Doesum van het Litrair Café Venray-regio de Tienray se toe. Vanwege haar tiende kreeg ze uit handen van de voozitter een dikke bos rozen. Fotoclub Venray houdt op zaterdag 25 januari een fotoforum voor alle leeftijden. Ervaren foto grafen geven gratis tips en advie zen over hoe men tot een beter resultaat kan komen bij het nemen van zowel analoge als digi tale foto's. Iedereen is welkom met foto's en fototoestel. Het forum wordt gehouden in de bibliotheek van 11 30-14.00 uur. Vrijdag 31 januari worden tussen 19.00 en 20.00 de prijzen uitge reikt aan de winnaars van de foto wedstrijd die georganiseerd werd voor de jeugd tot 12 en van 12-16 jaar De ingeleverde foto s zijn tij dens de openingstijden in de bibliotheek te bezichtigen. Voor meer informatie surf naar www.obvenray.nl met o.a. een overzicht van de nieuwe tarieven voor 2003, de abonnementen, actueel nieuws over de biblio theek. de catalogus en tal van interessante links voor alle leeftij den De bibliotheek is geopend dinsdag t/m donderdag van 11.00- 14.00 uur, vrijdag van 11.00-21.00 uur en zaterdag van 11.00-14.00 uur. De formatie Pulsief presen teerde afgelopen weekend officieel de cd Ruumte. De uit de regio Venlo-Venray afkom stige band voegt daarmee een nieuw genre toe aan de grote diversiteit aan muziekstromin gen: Limburgstalige folk. Pulsief werd in 1995 opgericht, Na enkele wisselingen bestaat de groep nu uit het viertal Joop Onckels (zang. gitaar) uit Venray. Pieter Simons (zang, accordeon) uit Grubbcnvorst. John Beckers (bas, zang) uit Tegelen en Peter Huibers (percussie) uit Venlo. In juli vorig jaar dook de viermans formatie de studio in om een demo-cd op te nemen. Dat gebeurde met zoveel enthousias me dat werd besloten om in eigen beheer een volwaardige cd uit te brengen. De cd, met als titel Ruumte. werd goed ontvangen. "In november van het vorig jaar kwam het liedje op nummer een in de Limbo top 10 binnen. Nadat we in december door Minsekinder van de eerste plaats werden verdreven, was het in januari weer stuivertje wisselen en stonden wij weer een. Bij meerdere regionale radiostations is Ruumte bovendien uitgeroepen tot cd van de week." Afgelopen zondag werd de cd officieel gedoopt tijdens een intiem con cert in de Herberg van camping Californië in Grubbenvorst. "Een geslaagd muzikaal feest", aldus Venraynaar Onckels. "Van alle kanten mochten we positieve reacties ontvangen." Pulsief richtte £ich in de begin jaren vooral op Engelstalige folks ongs. Eind 2000 kwam meer de nadruk te liggen op het zingen in het Limburgs dialect. De Engelstalige covers werden inge ruild voor eigen teksten en muziek in het dialect. De nieuwe nummers zijn grotendeels van de Venraynaar Joop Onckels (rechts) en Pieter Simons tekenen voor de teksten en muziek van Pulsief hand van Joop Onckels en Pieter Simons. "Meer dan 90 procent wat we nu maken is van eigen hand. Op de cd Ruumte staan vijf eigen nummers en vijf covers. De tweede cd, die er ongetwijfeld gaat komen, zal nog alleen uit eigen werk gaan bestaan." Zonder belerend te willen zijn, snijdt Pulsief op de tracks van Ruumte wel maatschappelijke thema's aan zoals de gastarbeiders die in de jaren 60 en 70 naar Nederland kwamen, ziek zijn en een jongen die het klooster ont vlucht om er op uit te trekken in deze wereld. "We willen de nummers wel een bepaalde diepgang meegeven zonder echt een boodschap uit te dragen. Er zitten ook autobiografi sche fragmenten in. Je gebruikt toch vaker je eigen referentieka der, dingen die je hebt meege maakt, in combinatie met een stukje fantasie." Wie Pulsief live wil zien spelen, krijgt op vrijdag 7 februari de eer ste gelegenheid. Pulsief speelt dan vanaf 20.00 uur in hotel Wilhelmina in Venlo. De cd Ruumte van Pulsief is te koop bij de muziekwinkels Van Leest en Sounds in Venlo. Het Literair Café Venray-regio eeft zondag tijdens de bekend- van de winnaars van de ende proza en poëziewedstrijd e Raadselige Roos de Tienrayse chteres Truus Knoops-Kersten huldigd. Niet omdat ze bij een van de winnaars behoorde maar omdat zij al voor de tiende keer meed eed aan de poëziewedstrijd van het Literair Café. "U huldigt de Olympische gedachte. Meedoen is belangrij-

Peel en Maas | 2003 | | pagina 15