Rijwielbelastingplaatje jarenlang plaag voor fietsers Meerlo-Wanssum 'Streng optreden tegen boer' Geen rol voor provincie en Maasgemeenten Europese bijdrage voor 't Speulhuukske "Een geweldige puinhoop" Griffier Service rubriek Vogelmarkt in Wanssum la; PEEL EN MAAS Donderdag 16 januari 2003 - Pagina 5 i Expositie Wiel Nabben en Arnold Holl in gemeentehuis Meerio gissing. Er werd gecontroleerd op plaatsen waar veel fietsers bijeen kwamen, bijvoorbeeld bij een open brug of bij een veerpont. In 1933 werden in Amsterdam 11.809 bekeuringen uitgedeeld en in Rotterdam 13.207. Dat aan tal zakte flink, toen de strafmaat geen bonnetje meer was maar een berechting. In Nederland werden in 1936 nog 934 plaatjesloze fiet sers gevonnist, in 1938 slechts 117. DIEFSTAL De fietsplaatjes nodigden uit tot diefstal. Op 1 augustus 1924 ging de regeling in. maar reeds op 29 juli werd er in Amsterdam een flinke partij namaakplaatjes in beslag genomen. Het Water- looplein in Amsterdam ontpopte zich tot een illegale plaatjesbeurs. Overal werd er gestolen, uit stal lingen. van bouwvakkers die per fiets naar hun werk waren geko men. zelfs van mensen die naar een brand stonden te kijken. De diefstal nam zo'n vormen aan, dat van alle Nederlandse plaatjes de helft minstens eenmaal per jaar van eigenaar verwisselde. In 1933 werden officiële houdertjes inge voerd, waaruit de plaatjes niet zonder beschadigingen konden worden verwijderd. Bedrijven begonnen met het ponsen van naam en adres van de eigenaar in het fietsplaatje. Uiteindelijk werd besloten dat het niet langer ver plicht was om hel kaartje perse op de fiets aan te brengen. Vanaf oktober 1934 mocht het plaatje op de linkerborsthelft worden gedragen. In de crisisjaren, toen het aantal werklozen onrustbarend steeg, werd besloten aan werklozen een gratis fietsplaatje te verstrekken. In zo'n plaatje was een gat aange bracht, zodat duidelijk te zien was dat de eigenaar geen werk had. Ook die maatregel leverde een storm aan kritiek op: werkloos zijn was al erg genoeg, nu moest men er ook nog mee te koop gaan lopen door middel met een plaat je met een gat erin. De bezetting van ons land lever de de staat eerst heel veel inkom sten aan fietsbelasting op, maat later geen cent meer. Door de oorlog werd benzine schaars en besloten veel automobilisten weer te gaan fietsen. In 1940 .telde ons land 8.8 miljoen inwo ners, waren er 3.6 miljoen belast bare fietsen die de staat meer dan negen miljoen gulden aan belas ting opleverden. Daarnaast waren er ruim 442.000 kosteloze plaatjes in omloop, zoveel werklozen telde ons land. Het einde van het fietsplaatje kwam op 1 mei 1941. De Duitsers schaften de regel af. Niet zo lang na het fietsplaatje verdwenen ook de fietsen. Er waren geen nieuwe fietsen meer te koop, vervolgens geen nieuwe banden meer en toen in het laat ste jaar van de bezetting de Duit sers zelf gebrek aan benzine kre gen. namen ze elke Nederlandse fiets in beslag die nog bruikbaar was. Na de oorlog is de fietsbelasting niet meer ingevoerd. Het was nog welk onderwerp van gesprek, maar de Nederlandse staat koos voor andere belastingmaatrege len. De expositie rijwielbelasting- plaatjes van Wiel Nabben en Arnold Holl is te bezichtigen tij dens de openingstijden van het gemeentehuis in Meerio. Naast rij wielplaatjes zijn ook enkele fiets- Iampen uit de eerste helft van de twintigste eeuw uitgestald In het gemeentehuis van Meerio exposeren Wiel Nab ben en Arnold Holl van de plaatselijke heemkundever- eniging met hun verzameling rijwielplaatjes. Die plaatjes, die aangaven dat de rijwielbe lasting was betaald, waren tus sen 1924 en 1941 verplicht en vormden een plaag voor alle fietsers. Achter de rijwielbelastingplaat- jes gaan aardige verhalen en anek dotes schuil. Waarom werden ze geïntroduceerd? Voor wie was het verplicht? Kon er mee wor den gefraudeerd? Hoe ging men er in Nederland mee om? Vragen die antwoorden verdienen. Wiel Nabben (68) uit Tienray, verzame laar in hart en nieren van alles wat los en vast zit en de trotse bezitter van een intrigerend privé-muse- um in een grote loods achter zijn huis, dook op verzoek in de histo rie van de ooit zo verfoeide rij- wielbelastingplaatjes. Op 1 augustus 1924 werd in Nederland het fietsplaatje inge voerd. Iedere fietser, op enkele uitzonderingen na, moest belas ting betalen voor zijn tweewieler door een metalen plaatje te kopen dat op de fiets moest worden bevestigd. Het plaatje was een plaag voor alle fietsers. Niet alleen omdat het geld kostte om te mogen fietsen, maar ook vanwege het jaarlijks in de rij staan om een plaatje te kopen, de constante vrees voor diefstal, de controle en speciaal voor de werklozen de fietsplaatjes met een gat erin. De opmaat voor de rijwielbelas ting dateert van 1817. De loop fiets was destijds onderwerp van belastingheffing. In 1892 vatte Gouda als eerste gemeente het plan op om fietsen te belasten, met vijf gulden per jaar. Daarna kwam Provinciale Staten van Noord-Brabant met hetzelfde idee. De ANWB protesteerde: het was in strijd met het algemeen belang en niet fair tegenover de 'kleine lieden van het platteland'. Het protest van de ANWB haalde niets uit. Enschede ging in 1893 zes gulden heffen, Brielle vier gul den. Ook Limburg, Amsterdam en Rotterdam kwamen met plannen. De opbrengst werd echter niet besteed aan verbetering van wegen of aanleg van fietspaden, maar ging in de grote pot. In het parlement werd aange drongen op uniforme, landelijke maatregelen om te voorkomen dat iedere gemeente en provincie er eigen regelingen en heffingen op na gingen houden. Op 18 sep tember 1896 werd daartoe een wetsontwerp aangenomen en op 1 februari 1897 werd voor het eerst belasting geheven. Deze was gekoppeld aan de personele belasting. De heffing bedroeg twee gulden voor een rijwiel dat geschikt was voor het vervoer van een persoon en vier gulden voor een meerpersoonsfiets. WELSTAND In 1919 werd de wet afge schaft: het parlement was van oordeel dat het houden van een fiets niet kon worden beschouwd als een kenmerk van welstand. Maar niet voor lang. Vijf jaar latei- ging de Tweede Kamer met 64 tegen 15 stemmen akkoord met hernieuwde invoering van fietsbe lasting. En toen ook de Eerste Kamer 'ja' zei. kreeg Nederland haar zo verfoeide fietsbelasting terug. De belasting moest met ingang van 1 augustus 1924 wor den betaald. Ze gold niet de fiet ser, maar de fiets. Aan of bij het stuur moest duidelijk een zicht baar plaatje van metaal zijn beves tigd, dat voor drie gulden op het postkantoor kon worden gekocht. Vrijgesteld waren kin derfietsjes en fietsen van gehandi capten, van land- en zeemacht, van de PTT, politie, diplomaten en van mensen die slechts tijdelijk in ons land waren. De belastingmaatregel riep veel weerstand op en was continu onderwerp van discussie. Zeker omdat de maatregel niet water dicht was. Het was namelijk niet strafbaar met de fiets zonder plaatje aan de hand te lopen. Wie in de verte een agent zag aanko men, kon er dus snel afspringen. En was je strafbaar als je staand op een pedaal stepte? En was het fair om de tweedehands fiets van een student hetzelfde te belasten als bijvoorbeeld het luxe rijwiel van een minister? Allerlei suggesties en voorstellen werden gelanceerd als strafmaat. De ministers spra ken de verwachting uit dat het aantal wetsovertredingen wel mee zou vallen. Dat bleek een ver Vier koeien in ijskoude water houden gemoederen bezig De vier koeien die in Blit- terswijck vier dagen in het ijs koude Maaswater stonden, houden de gemoederen onder de plaatselijke bevolking nog steeds bezig. Maandagavond maakte Ger Janssen uit Blit- terswijck tijdens de gemeente raadsvergadering gebruik van het vragenuurtje, om zijn ver ontwaardiging te spuien over de in zijn ogen lakse houding van boer Piet van Lankveld. Want als we het dan toch over normen en waarden hebben, zo stelde Janssen, dan was de ongeïnteresseerde houding van de agrariër volgens de Blitterswij- ckenaar een schoolvoorbeeld van hoe het dus niet hoort. "Ook deze persoon wist al voor Kerstmis, net als alle andere Limburgers, dat er een hoogwatergolf vanuit Bel gië op komst was. en had mijns inziens met een beetje goede wil en inspanning deze dieren voortij dig een ander onderkomen kun nen bezorgen", stelde Janssen. De Blitterswijckenaar wees op het feit dat op het allerlaatste moment zelfs de hulp ingeroepen moest worden van de vrijwillige brandweer en enkele personen van de Koninklijke Landmacht. "Onze mensen hebben met gevaar voor eigen leven geprobeerd de De uitvoering van de scha deregeling voor de hoge waterstanden in gedeelten van de Maas in de periode tussen 2 en 6 januari 2003 is door het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties opgedragen aan LASER, agent schap van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Dit is een organisatie die deze taak in het verleden al vaker heeft uitgevoerd. LASER zal gedupeer den rechtstreeks benaderen. Inhoudelijke informatie over wat wel en niet vergoed wordt, over de procedure en de afhandeling, wordt derhalve verstrekt door LASER. Er is dus voor de uitvoe ring van deze regeling geen rol weggelegd voor de provincie Lim burg en de Maasgemeenten. LASER zal in de loop van de vol gende week schademeldingsfor- mulieren toezenden aan de moge lijk gedupeerden van circa 290 woningen en bedrijven gelegen in het onbedijkte gebied van de Maas. De adressen hiervoor zijn verkregen via de provincie Lim burg. Ook zullen de ruim twintig gedupeerden door de kadedoor- braak in Stevl. gemeente Venlo, rechtstreeks benaderd worden door LASER. Deze rechtstreeks dieren te redden, wat helaas op dat moment, door agressiviteit van de dieren, niet lukte. Dat was zeer spijtig maar, en dat zijn velen met mij eens, dat door nalatig heid, desinteresse en vooral onverantwoordelijkheid van de persoon in kwestie, dergelijke situaties ontstaan is een zeer kwa lijke zaak. Dit verdient meer dan een reprimande van de dierenbe scherming, politie, veearts of overkoepelende instanties." De Meerlose eigenaar zou dan ook door de gemeente Meerlo- Wanssum streng moeten worden aangepakt, stelde Janssen. "Het lijkt me een vanzelfsprekende zaak. dat alle kosten die door het onverantwoordelijk gedrag van Piet van Lankveld zijn ontstaan op hem worden verhaald. Het is van de zotte dat onze mensen van de vrijwillige brandweer, in toch al zo'n hectisch weekend, hun leven moeten wagen voor een dergelij ke activiteit." Maar niet alleen eiste hij dat de gemeenteraad alle kosten van de inzet van de brandweermannen op de boer gaat verhalen, maar ook dat de gemeente op het bedrijf van Van Lankveld contro les gaat uitvoeren om te zien of de agrariër zich wel aan de hinder wetvergunning houdt. En zo niet, benaderde mogelijk gedupeerden dienen hun schade via het toege zonden formulier bij LASER te melden. Gedupeerden, die niet rechtst reeks door LASER zijn benaderd en toch menen op de schaderege ling een beroep te kunnen doen, kunnen ook bij LASER terecht. Denk hierbij aan bijvoorbeeld agrarische bedrijven met teelt- planschade of overheden met schade aan infrastructuur of bereddingskosten Een schademelding kan uiterlijk 21 februari 2003 op het door LASER verstrekte formulier bij LASER worden ingediend. Uit de regeling wordt duidelijk dat schade veroorzaakt door kwel water niet wordt vergoed. In de regeling is voor wat betreft de omvang van het schade- gebied evenwel een hardheids clausule opgenomen om te voor komen dat strakke toepassing van de regeling in individuele gevallen leidt tot schrijnende situaties. Dit moet uiteraard overtuigend aan getoond kunnen worden. Voor vragen over de regeling en de toe te zenden formulieren kan met LASER contact worden opgenomen via het LNV-Loket. Dit is te bereiken via telefoon nummer 0800 - 2233322. Het dan moet die worden ingetrok ken. Burgemeester Hahn kon echter geen uitspraken doen over de vraag of de boer naligheid kan worden verweten. Die vraag moet immers niet door de gemeente raad beantwoord worden. "Ik ga op voorhand geen uitspraken doen als ik de feiten nog niet op een rij heb staan. De boer heeft me verteld dat hij wel degelijk geprobeerd heeft om de dieren weg te halen. Liegt hij dan? Ik weet het niet. Wat ik wel weet is dat diverse instanties contact met hem hebben gehad." Ook de Dierenbescherming en de Diereninspectie twijfelden er niet aan dat Van Lankveld wel degelijk geprobeerd heeft om de dieren te redden. Daarom kreeg de agrariër ook geen boete opge legd. Hahn: "De inspectiedienst en de Dierenbescherming moeten hierover maar hun oordeel geven. De gemeenteraad moet zich beperken tot haar eigen bevoegd heden." Meerlo-Wanssum gaat naar aan leiding van het voorval een evalu atierapport opstellen, waarin de precieze gang van zaken komt te staan. Op die manier wil de gemeente de feiten duidelijk op een rijtje krijgen. LNV-Loket is op werkdagen bereikbaar van 8.30 uur tot 16.30 uur. De volledige tekst van de scha deregeling is voor iedereen op internet na te lezen en wel op het adres http://www.minbzk.nl/ De heer J.D.E. Oldenbroek uit Son en Breugel gaat per 1 februari 2003 aan de slag als griffier van de gemeenteraad van de gemeente Meerlo-Wanssum. Maandagavond werd de nieuwe griffier tijdens de raadsvergadering officieel benoemd. Medio december 2002 leverde de wervingsadvertentie voor deze functie vijftien reacties op, waar na vier kandidaten werden uitge nodigd voor een sollicitatiege sprek. Een van de kandidaten trok zich terug. Na de gesprekken met de drie overgebleven kandidaten, kwamen de twee ingestelde solli citatiecommissies unaniem tot de conclusie dat de heer Oldenbroek met zijn ervaring en opleiding het beste voldoet aan de gevraagde functie-eisen. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas er Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Almut Raaij- makers, Marie-Therese van Loon Marlon Theunissen U kunt in alle gevallen bellen me tel.nr: 077-3981450 Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dins dag, woensdagmorgen of donder dag. Huisartsenpraktijk Meerio, Pas toor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerio, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tij dens de uren dat de praktijk geo pend is. Artsen: J.F.H. van Arens- bergen. F.J.P. van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la. 5864 AG Meer io, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30 17.30 uur. za van 10.00-12.00 uui en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13-00 uur, spoedrecep ten: Apotheek Antoniusveld, Sta tionsstraat 60d Venrav. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AI Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7. 5864 BJ Meerio. tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@het- net.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem-Smo- renburg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem® worldonline. nl. Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hogeweg 99, Postbus 242, 5900 AE Venlo, tel: 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kin- der- en jeugdzorg, volwassenen- zorg, ouderenzorg, preventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D. Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51, 5866 BG Swolgen, tel: 0774632297. j Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-Lim burg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klantenservice: bereik baar tijdens kantooruren (inclu sief ledenadministratie), tel: 077- 3209595. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14. 5804 BV Venrav, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219. 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Uitvoering schaderegeling hoogwater Maas door LASER Vogelvereniging De Gevleugelde Vrienden Wanssum e.o. houdt op zondag 19 januari weer haar maandelijkse vogelmarkt. Op deze vogelmarkt worden door vogelliefhebbers allerlei vogels te koop worden aangeboden. Ook zullen er verschillende vogelhandelaren aanwezig zijn die naast vogels ook allerlei vogelbenodigdheden te koop aanbieden en tevens vogels opkopen. Bij de verenigingsbiblio theek zijn weer allerlei vogelboeken en video's te leen Ook niet-leden krijgen de gelegenheid vogelboeken of video's te lenen. De vogelmarkt is van 09.30 tot 12.00 uur in Party- en recreatiecen trum De Zandhoek. St.leonardsweg 1 in Wanssum. De gemeente Meerlo-Wanssum moet optreden tegen de 'erbarme lijke omstandigheden' op het fruit- en veebedrijf van Piet van Lankveld aan de Tienraijseweg in Meerio. Dat stelde Meerlonaar Koch maandagavond tijdens het vragenhalfuurtje voor het publiek. Het bedrijf is volgens de Meer lonaar bepaald geen toeristisch uithangbord voor de gemeente Meerlo-Wanssum en vormt alles behalve een fraaie entree voor het dorp Meerio. "Het is daar een geweldige puinhoop", aldus Koch. "Ik vraag me af of de agrariër de vergunnin gen wel naleeft." Ook zou de eige naar volgens de Meerlonaar een behoorlijke voorziening voor zijn dieren moeten treffen. Koch: "Er moet met zorg voor de dieren worden gezorgd." Burgemeester Hahn wilde niet al te diep op de kwestie ingaan. "Het bedrijf heeft de vergunnin gen en er wordt door de gemeen te gehandhaafd. Maar we hebben als gemeente geen invloed op de bedrijfsvoering. Handhaven gebeurt ook, maar niet altijd met het gewenste effect." Kerstbomenactie voor speeltuin levert 300 euro op Afgelopen zaterdag was het weer zover: de jaarlijkse kerst bomenactie van stichting Speeltuin 't Speulhuukske in Tienray. Voor de derde keer schaarde de jeugd zich bij elkaar om zich in te zetten voor een mooie speeltuin van Tienray. De opbrengst van de kerstbo- I menactie komt namelijk geheel ten goede aan speeltuin 't Speul huukske. Met dit geld kan weer gespaard worden voor nieuwe 1 toestellen en voor de verfraaiing van de 1 speeltuin. Zaterdagmorgen om 9.45 uur stonden zo'n vijftien kin- 1 (leren en zes auto's met aanhang wagens gereed om de zes routes te gaan rijden. Vol enthousiasme 1 werden de kinderen en de routes verdeeld over de auto's. Drie jaar geleden werd deze actie voor het eerst gehouden. Maar ook dit jaar mocht OPBRENGST het bestuur niet klagen over de opbrengst: 300 euro. "In januari 2001 zijn we voor het eerst begonnen met deze actie. Op dat moment was er nog geen speeltuin en moesten we nog helemaal van start gaan. We hebben toen veel positieve reac ties gekregen van de mensen, met als gevolg een hoge opbrengst. Vorig jaar was de opbrengst stuk ken minder. Reden daarvoor was dat de gemeente de kerstbomen al voor drie koningen kwam ver snipperen. Veel mensen hadden de boom toen nog staan", aldus Harriette Lubbers, secretaris van de stichting. POSITIEF IDEE Op de vraag hoe de actie is ont staan zegt voorzitter Veronique Klaassen: "In de gemeente waar ik werk, zag ik een artikeltje in een blaadje staan over de kerstboom actie. Op dat moment waren we nog niet bezig met de speeltuin. Maar het jaar daarop, toen we in volle gang waren met de voorbe reidingen, kwam het goede idee naar boven en hebben we de gok gewaagd. Bij de gemeente Meerlo- Wanssum werd het idee positief ontvangen. Het blijft namelijk moeilijk om geschikte acties te vinden om zo de kas te spekken, aangezien elke vereniging jaarlijks een of meer acties houdt." Dit jaar worden in de speeltuin weer enkele toestellen geplaatst. Reden daarvoor is dat de stichting een subsidie heeft mogen ontvan gen van het Leader+ programma Zuid Nederland 2000-2006, een Europese bijdrage uit het Euro pees Oriëntatie- en Garantiefonds voor de Landbouw oftewel het EOGFL. Dit fonds stimuleert acties ten behoeve van de leef baarheid in de Peelregio. SPAREN "Van dit fonds krijgen we een subsidie van P.000 euro, waar mee we onze speeltuin helemaal volgens de oorspronkelijke teke ning kunnen realiseren", aldus de voorzitter. "Maar de kerstboomac tie zal waarschijnlijk toch blijven, aangezien we natuurlijk ook moe ten sparen voor het vervangen van toestellen in de toekomst. Tevens moeten we ervoor zorgen dat ook de ouders van de kinde ren comfortabel een dagje in de speeltuin kunnen doorbrengen!" De jeugd zette zich zaterdag tijdens de kerstbomenactie weer in voor een mooie speeltuin in Tienray

Peel en Maas | 2003 | | pagina 9