Manifestatie Kies Techniek: Techniek in de lift! Regi«%Venray zaterdag 18 januari kiestechnie^ k n 1 Maatwerk bij u thuis: Van Lipzig Kunststof en Aluminiumsystemen WWW. Prijsuitreiking Openingstijden manifestatie Kies Techniek m-i ^8 PEEL EN MAAS Donderdag 16 januari 2003 - pagina 19 merken, dus wordt de aankoop al snel gebaseerd op het gevoel bij een auto of merk. Dat gevoel wordt zelfs in Venray mede bepaald: Inalfa maakt het daksysteem van de nieuwe Citroën Pluriel." Ook in zijn sector ziet Hans een verkeerde beeld vorming van het vak en daardoor een teruglopen de interesse. "Het vak automonteur wordt nog vaak gezien als onder de olie en smeer thuiskomen van je werk. Dat komt echter bijna nooit voor. Auto's bevatten steeds meer elektronica, waardoor mon teurs vaker achter de computer zitten, en dus ook met 'schone handen' thuiskomen. We hebben in Venray acht technische medewerkers, maar die doen verder onder andere ook receptiewerk en onderdelenbeheer. Daar heb je ook technische ken nis voor nodig, tenslotte wil je klanten zo goed mogelijk kunnen helpen." drul drii Kies Techniek? "Een heel goed initiatief, want de jeugd heeft toch een negatief beeld van techniek, ze gaan liever achter de PC zitten. Techniek is echter um heel erg leuk: je werkt met je handen en als je iets gemaakt hebt geeft dat een voldaan gevoel. Bovendien betaalt de techniek goed, gezien het steeds lager wordende aantal mensen. En het werkt Wf natuurlijk drempelverlagend om mensen binnen het bedrijf een kijkje te laten nemen." Hans van de Weem, directeur Van Lipzig Aluminium en Kunststof Systemen BV is eveneens gastbedrijf van Kies Techniek 2003. Het bedrijf is zeven jaar geleden door Henk van Lipzig in Leunen opgezet. Nu ligt het bedrijf op het Keizersveld (nr. 8) en werken er 12 mede werkers. Van Lipzig BV maakt aluminium en kunststof ramen en deuren, zonweringproducten, schuifpuien, ser res, rolluiken, lichtstraten, overkappingen, vliesge vels en horren. Wanneer een klant geïnteresseerd is in een van deze producten, wordt er eerst een afspraak gemaakt bij de mensen thuis. Alle wensen en mogelijkheden worden dan besproken en de maten worden opgenomen. Vervolgens krijgt de klant een offerte thuis gestuurd. Van Lipzig maakt en plaatst dus precies wat de mensen graag willen hebben. In de fabriekshal van Van Lipzig wordt alles in eigen beheer gemaakt. Dit gebeurt met machines die hier speciaal voor gemaakt zijn. Omdat het steeds lastiger wordt om mensen te vinden die deze machines kunnen (en willen) bedienen heeft Henk van Lipzig besloten mee te doen aan het "Kies Techniek" initiatief. Kinderen het plezier laten beleven in de praktijk is een goede zaak en zal bijdragen aan een ruimer personeelsaanbod op de arbeidsmarkt in (onder andere) onze sector. Henk van Lipzig, directeur De prijsuitreiking van de ontwerp wedstrijd voor basisscholen vindt plaats om 15.30 uur bij XPS, Keizersveld 4. Een deskundige jury heeft zich dan reeds gebogen over de vele mooie en praktische liften, het thema van dit jaar. Een motto dat de Stichting Maak het in de Techniek (MIT) natuurlijk uit het hart gegrepen is. De binnen MIT samenwerkende sociale partners willen immers de krapte aan technisch perso neel zoveel mogelijk voorkomen. Gezien de huidige situatie lijkt het misschien niet meer zo hard nodig, maar schijn bedriegt. De krapte aan technisch personeel is immers structureel van aard. Belangrijkste reden is het gegeven dat steeds minder jongeren kiezen voor technische opleidingen (op alle niveaus). Dit kan de regio's, waar juist veel technische werk gelegenheid aanwezig is, zoals ook in Noord- Limburg grote problemen gaan veroorzaken. Derhalve is het van belang het technisch vakman schap te blijven promoten en doorvoor ook meer jongeren te interesseren. Hiervoor worden verschil lende acties uitgezet naar het onderwijs, te begin nen bij het basisonderwijs. Juist daar dient immers de basis gelegd te worden voor een meer positieve benadering van techniek. Iets wat nu (nog) maar mondjesmaat gebeurt, terwijl alom bekend is dat de beeldvorming over tal van zaken (waaronder techniek) juist in deze levensfase al grotendeels bepaald wordt, met alle gevolgen van dien voor de verdere keuzes in hun schoolcarrière. Enkele van de daarbii door MIT ondernomen activiteiten zijn: Nascholingstrajecten, waarbij basisschoolleer- krochten onderwezen wordt hoe ze op een leuke manier met techniek in de klas aan de slag kunnen gaan. Een nieuwe cursuscyclus start binnenkort (medio januari PABO-Roermond) Inschrijven kan nog bij: A.Boersma@HSZuyd.nl Daarnaast werd bijgedragen aan de totstandko ming van een drietal netwerken tussen een PABO en een tiental scholen, gericht op het structureel opnemen van techniek in het lesprogramma (Venlo, Roermond en Heerlen) Eveneens werd een belangrijke rol vervuld in het naar Limburg halen van een Ontdekhoek Techniek. In Sittard kan de jeugd uit geheel Limburg binnenkort terecht in een permanent doe- en speelparadijs voor techniek, (zowel klassikaal, maar daarnaast ook individueel op de woensdag middag, in het weekend en tijdens vakanties). Het grootste project tbv het basisonderwijs is even wel onze DOE- en Info Manifestatie "Cool, een sprong in de Techniek" die inmiddels in 6 limburgse regio's georganiseerd worden. Hierdoor kan nu nu elke basisschool in elk geval 1 x per jaar zijn eindejaars leerlingen op een leuke manier in aanraking laten komen met techniek (in brede zin). Het afgelopen jaar werden hierbij ruim 300 scholen ontvangen, met 8750 leerlingen voor de klassikale doe-dagen. Daarnaast kwamen nog eens vele duizenden kinderen met hun ouders terug op de individueel toegankelijke zaterdag. Het actief kennis maken, oftewel het zelf doen of uitproberen van technische activiteiten staat daar bij voorop. Techniek in brede zin betekent dat daarbij de activiteiten onderverdeeld zijn naar de afdelingen die het technisch onderwijs kent, zowel op VMBO, MBO als HBO-nivo. Medio januari zul len in het TOC ongeveer 80 leerkrachten en stu denten van de in deze regio aanwezige technische opleidingen, doe-activiteiten voor de jeugd gaan aanbieden (zoals bijv. vanuit de bouw, metaal, electro, installatie, voertuigen, procestechniek, grond-weg-waterbouw en algemene techniek). Nieuw dit jaar is de deelname van carrosserietech niek. Daarnaast zal de hiervoor besproken Ontdekhoek Techniek eveneens aanwezig zijn in het TOC. Deelname aan de klassikale doe-dagen is meer dan alleen maar een uitje. Voorafgaand aan het bezoek hebben de basisscholen een lesbrief ont vangen, met daarin de nodige informatie over de doe- manifestatie, enkele technieklessen en een ontwerpwedstrijd met dit jaar als thema, techniek in de lift. Daarbij wordt de leerlingen gevraagd allereerst een lift te ontwerpen om deze vervolgens ook in de klas te construeren. Het door de klas als best beoordeelde werkstuk kan uiteindelijk inge zonden worden voor de mini-tentoonstelling tijdens de doe-dagen in het TOC en daarmee kans maken op een drietal waardechecks die de winnende scholen kunnen besteden aan techniekmaterialen voor gebruik op school. Nieuw dit jaar is het gegeven dat voor de meeko mende leerkachten een gratis workshop aange boden wordt, waarbij ze enkele praktische instruc ties krijgen hoe binnenschools meer en attractief aandacht te besteden aan techniek. ■OH Techniek De manifestatie Kies Techniek op zaterdag 18 januari 2003 begint om 10.00 uur. Zowel de gastbedrij- ven als het TOC openen dan hun deuren. De sluitingstijden verschillen ech ter. Het TOC sluit reeds om 15.00 uur. De gastbedrijven sluiten een uur later, om 16.00 uur.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 19