Muziek van de Zijderoute van Turkije Kunst Cultuur Stromend water in Pompeji Danstoernooi De Peeldancers Nieuwe expositie in De Lochting Cursussen djembé en didjeridu Mariakapel wordt Alice's Restaurant Klein Volk Praatcafé Tuinen Vrijwilligers- centrale Niets! Alkemade 8« Bloemen na f; >PEEL EN MAAS Donderdag 16 januari 2003 - Pagina 13 rogramma Schouwburg Venray Schouwburg Venray presen teert op donderdag 23 januari een bijzondere voorstelling: jCervansaray, muziek, zang en ifdans van de Zijderoute uit Tur- dje. De voorstelling begint 20.00 uur. Na het succes in het Zijderoute- istival van Yo Yo Man, nu op iur door Nederland. De Grup jKarvan, een twaalftal vermaarde ■«angers en instrumentalisten uit ide Turkse volksmuziek en klassie ke muziek, brengt een meesle pend concert van muziek en lie deren zoals moet hebben geklonken in de karavaanserails, de herbergen op de oude Zijde route in Turkije Een ware calei doscoop van Turkmeense. Azer- beidjaanse en Uyguurse muziek en dans, die meetrekkende muzi kanten uit Centraal Azië mee brachten, samen met de lokale volksmuziek en mystieke muziek van Anatolië. op de authentieke instrumenten. Het concert eindigt met Roma zigeunermuziek uit Thracië. wanneer de karavaan de Middellandse Zee bereikt. Bijbe horende dansen versieren de muziek en zang. Zo goed als oor logen de wereldgeschiedenis bepalen doen andere grote socia le verschijnselen zoals migratie en handel dat ook. Ook wordt cul tuur wel het belangrijkste aspect van geschiedenis genoemd. Door de geografische ligging van Tur kije. heeft Turkije alle kenmerken de verschijnselen in de loop van de geschiedenis meegemaakt en doet dat nog steeds: oorlog, schaarste, migratie, trek. In de tij den dat de technologische ont wikkeling nog niet zo ver gevor derd was als nu, vond culturele uitwisseling met name plaats via contacten, relaties, ontmoetingen op de wegen van de trek en de handel. De grootste handelsroute (eeuwenlang, van Europa tot de uiterste grens van China, liep (dwars dover het hele Anatolische [randgebied. De komende en [aande karavanen die over deze [zogenoemde 'Zijderoute' trokken J(met zijde «als een van de belang rijke handelswaren uit China) jzorgden aan beide kanten zowel (voor economisch profijt als ook [voor culturele kennismaking en litwisseUng-. lervansaray Karavaanserail (- reis) waren grote, vaak vesting- jchtig beschermde, herbergen [voor de hele karavaan en ook voor de plaatselijke handelaren. De Kervansarays waren het dak aronder de verschillende cultu- n en volkeren uit het uitgestrek te Anatolië bijeenkwamen, samen liet de vreemdelingen, buiten- tndse reizigers en handelaren en |m culturen. Als men in een Ker- insaray in de Oostelijke provin- de arbeid met muziek en jnder vermaak wilde afwisselen if vergeten, dan weerklonk daar in vanzelfsprekend de cultuur van die streek. De lokaal variërende volksmuziek uit Anatolië vormde het raamwerk van de muziek in de Kervansaray. TROUBADOURS De kooplieden en voermannen brachten daarbij uit het verre Oosten en Centraal Azië exoti sche muziek en -instrumenten mee naar deze ontmoetingsplaat sen. ook kwamen muzikanten mee met de karavaan. Zo werd er in een Kervansarav die zich bevond in Diyarbak (Oost Anat olië) zowel gespeeld op baglama, kaval, davul-zurna (plaatselijke Anatolische volksmuziekinstru menten) als op Oosterse instru menten zoals keman, kanun, san- tur en rebap. Het repertoire werd er op dezelfde manier diverser en rijker door liederen en klankkleu ren uit verre landen. In de melo dieën van sommige lokale Anatoli sche troubadours zijn nu nog duidelijk Chinese klanken herken baar. Ook was er wel enige inbreng uit tegenovergestelde richting: cultuur en muziek mee gebracht door de kooplui uit de poort van de Oriënt, Istanbul en uit het Westen, met name de licht klassieke fase-liederen, stads- en paleismuziek uit de metropool, werden in de Kervansarays gehoord. Europese klassieke zang vond geen ingang in de muziek van de Kervansaray, vermoedelijk vanwe ge de te grote verschillen, we gin gen instrumenten zoals cello, viool en klarinet deel uitmaken van het instrumentarium in Tur kije, ook in Turkse muziek en vond volksmuziek van de Balkan zijn weg naar de Kervansaray. Met dit programma maken ze een muzikale reis langs de Ker- vansaravs van het Oosten naar het Westen door Anatolië, zoals de Europese kooplui op hun terug tocht op de Zijderoute naar huis in Anatolië op hun verschillende pleisterplaatsen konden meema ken Op maandag 20 januari 2003 organiseert de Geschied- en Oudheidkundige Kring Venray e.o. een dialezing over het onderwerp: Stromend water in Pompeji. De lezing wordt verzorgd door dr. Gemma Janssen. In het jaar 79 na Christus werd de stad Pompeji (Italië) bedolven onder as en puin van de nabijgele gen vulkaan de Vesuvius. Pas 250 jaar geleden werd de stad weer ontdekt. Archeologen troffen een stad aan. die vrijwel volledig intact was. Men kon zien dat de bewoners in grote haast vertrokken waren: Keuten van Loon Beekweg 52 Venray tel.: 0478-546339 broden lagen nog in de oven, een varkentje hing nog aan het spit. Deze opgraving was een uitste kende gelegenheid om een stad bloot te leggen waar men nog het dagelijks leven kon bestuderen. Tijdens de voordracht zal met name één facet van het dagelijks leven getoond worden: de zorg voor drinkwater en een goede hygiëne. De inwoners van Pompe ji hebben hier zowel eenvoudige als geavanceerde methodes voor ontwikkeld. Aanvang lezing: 19 30 Locatie: zaal 'Het Trefpunt' in verpleeghuis Beukenrode (Beu kenlaan 1De lezing is gratis toe gankelijk voor belangstellende n iet-leden. PEEL EN MAAS een abonnement waard Dansvereniging De Peeldancers houdt voor het zevende jaar een eigen danstoernooi en wel op zondag 19 januari zalencentrum Roelanzia. Lovinckplein 2 in Ysselsteyn. Aanvang 10.00 uur. De Ysselstevnse vereniging bestaat uit 31 dansende leden. De Peeldances bestaan uit vier groe pen: Little Starts, Happy Stars. Luckv Stars en Dancing Stars. Ér zijn ook nog vier solisten. Iedereen is van harte welkom op het toernooi van de Peeldancers. Dansen is een heerlijke sport om te doen maar ook om naar te kijken. Op de foto de Little Stars. Van zondag 19 januari tot en met 2 maart is er een bijzondere expositie in galerie De Lochting in venray. Er is recent werk te zien van Ina Menalda (grafiek en brons), Cor Stoel (schilderijen) en Erwin Kulsdom (pleasure design), allen afkomstig uit Rheden. Ina Menalda toont grafisch werk en bronzen sculpturen. In haar werk komen mens en dier veelvuldig voor en zij zijn vaak in vreemde situaties beland. De onderwerpen komen haar vanzelf aanwaaien, zoals een oude kapot te waaier die een nieuwe bestem ming krijgt, mechanisch speel goed. een vogeltje op een skateboard, een stukje gaas voor zichtig met een pincet onder de etspers gevlijd. Het maken van plastieken en grafisch werk biedt eindeloos veel mogelijkheden en is uiterst spannend. Elke keer trekt ze een ander Iaadje open en vindt dan een onderwerp of thema waarmee ze aan de slag kan. Ze vindt dat het volgende citaat van Hugo Claus goed bij haar past: 'Er is zoveel veelvormigs aan wezig, waarom zou je dat reduce ren tot één stijlmalletje? Net of je alle dagen alleen maar patat mag eten'. Cor Stoel schildert mensen. Haar schilderijen worden laag over laag op het doek aange bracht', zodat de beeltenis orga nisch groeit en portretten vanzelf sprekend een zeker gelaagdheid uitstralen. De schilderijen van Cor Stoel gaan uit van de werkelijk heid. maar zijn zelden realistisch. Door mensen in een bepaalde omgeving te plaatsen of nadruk te leggen op houding of gezichtsuit drukking en door middel van kleur deelt zij iets mee over de door haar geschilderde wezens. Zo. heeft de melancholieke Man die het koud heeft een bos vuur rood haar. Elk schilderij is een wereld op zich zelf en voegt iets toe aan de werkelijkheid. De Samenzweerders is een serie van vijf schilderijen waarop telkens twee onaangename types staan. Ze lijken te zijn weggelopen uit de doeken van Jeroen Bosch. Ook zijn er een paar geschilderde Ont moetingen, de ene heel anders dan de andere. Sommige schilde rijen hebben de wazigheid van oude foto's, andere zijn juist hel der en strak geschilderd. Erwin Kulsdom volgde na zijn studie Architectonische Vormge ving aan de AKI in Enschede de tweede fase-opleiding Industriële Vormgeving aan de AIVE Eindho ven. Vanaf '91 is hij actief met ont werpen, deelname aan exposities, projecten en schept hij zijn vrije werk: pleasure design. Zijn werk is een prachtige, maar ook plezie rige combinatie van vormgeving en techniek, maar ook van een voud en verbeelding, van ernst en humor.Zijn ruimtelijke objecten zijn visueel aantrekkelijk en toe- gankelijk.Vaak is er een maat schappij-kritisch uitgangspunt.Zo verbeelden zijn schaakspelen ook de klassieke onzinnige strijd tus sen 2 partijen, die onderling meer overeenkomsten dan verschillen vertonen. Hij dwingt de toeschou wer goed te kijken omdat ver schillen of details zo minimaal zijn. Als een knipoog verlichten zijn werken de zwaarte van het leven. Soms lijkt zijn werk zelfs de zwaartekracht niet serieus te nemen. Steeds opnieuw weet hij te verrassen doordat hij met onvermoede vormen, kontrasten, kleuren of opstellingen de licht heid van ons bestaan illustreert en ons daarmee pleziert en wakker houdt. De expositie wordt zondag 19 januari officieel geopend om 14.30 uur door Erwin Kulsdom, kunstenaar van de pleasure design. De kunstenaars zijn tij dens de openingsmiddag aanwe zig. De galerie aan de Laagheidse- weg 16 in Venray is open van 13.00 tot 17.00 uur. Bij de Muziekschool Venray gaan weer nieuwe korte cursus sen van start op de djembé en de didjeridu. Wil jij ook graag een van deze instrumenten gaan bespelen, neem geheel vrijblij vend contact op met de adminis tratie van de Muziekschool, tele foon 0478 585320. Er starten groepen voor beginners en ook voor de reeds gevorderde cursis ten. De lesavond djembé is vrijdag avond en vindt plaats in het Kun stencentrum Jerusalem, Heuvel straat 4 in Venray. De djembé is een grote Afrikaanse handtrom mel die uit één stuk hout wordt gemaakt en daarna wordt bespan nen met een geiten- of antilopen- vel. Oorspronkelijk is de djembé afkomstig uit het Madingo gebied in West Afrika. De ritmes, liede ren en bijbhorende dansen zijn verbonden met sociale gebeurte nissen zoals doop. huwelijk, over lijden. feesten en rituele plechtig heden. In de lessen worden eerst de basisritmes geleerd en daarna wordt de stap gezet naar meer complexe structuren. Binnen deze structuren zal ook de doun doun een grote rol spelen. De lessen didjeridu worden eenmaal per veertien dagen ver zorgd. 's avonds van 19.30 - 22.00 Op zondag 19 januari kijkt het radioprogramma Praatcafé van Omroep Venray vooruit naar de verkiezingen. Te gast zijn drie politici die meedoen aan de lande lijke verkiezingen op 22 januari: PvdA plaats 44: Lia Roefs uit Ber gen. CDA plaats 56: Raymond Knops uit Horst aan de Maas en SP plaats 25: Paul Geurts even eens uit Horst aan de Maas. De thema's die voorgelegd worden zijn Milieubeleid want wanneer wordt de wet van de stankcirkel aangepast zodat er bijvoorbeeld in Ysselsteyn het Woonzorgcom plex gebouwd kan worden. Vei ligheid staat overal hoog op de agenda maar wat gaat de burger daar van merken na de verkiezin gen. Volksgezondheid want daar hebben we in Venray al genoeg op ingeleverd en De Maas want wanneer kunnen ze in Wanssum echt rustig slapen ook al regent het dagenlang. Praatcafé begint zondag om 11.00 uur en komt rechtstreeks vanuit het Theater café De Artiest aan het Schouw burgplein. Publiek is van harte welkom en de entree is gratis. uur. De didjeridu is het traditone- le blaasinstrument van de aborigi nals uit Australië. Hij is gemaakt van een tak van een eucalyptus boom die uitgehold is door ter mieten. De didjeridu wordt tradi tioneel gebruikt als begeleidingsinstrument bij de Droomtijdgezangen. Beginners starten met het leren spelen van de grondtoon. Vervolgens wordt er een begin gemaakt met de cir culaire ademhaling. Terwijl je lucht uitperst met de wangen, snuif je tegelijkertijd lucht in door je neus. Hierdoor kun je gemakke lijk een half uur achter elkaar door spelen, zonder de toon te onderbreken. Diverse ritmes in verschillende tempo's en maat soorten worden geleerd. Tevens een gedeelte van het traditionele didjeriduspel, samenspel en leren voorspelen. Er is geen verdere muzikale kennis voor vereist. De Vrijwilligerscentrale Venray vraagt voor basisschool De Keg in Veltum vrijwilligers voor de vol gende vijf vacatures: Iemand die hulp biedt aan kin deren die oefenen met aanvanke lijk lezen: iemand die hulp biedt aan kinderen met leesproblemen; iemand die hulp biedt bij creatie ve activiteiten zoals figuurzagen, solderen, batikken, knutselen, koken, schilderen etc iemand voor het bijhouden van de uitleen uit het documentatiecentrum en een overblijfmoeder. die helpt en toezicht houdt tijdens het over blijven in de klassen. Men moet goed kunnen omgaan met kinderen; accuraat en integer zijn; zelfstandig kun nen functioneren na uitleg. De werktijden zijn afhankelijk van de vacatures 's morgens of 's middags. Meer informatie: Vrijwilligers centrale, Marktstraat 8, 5801 BM Venray, tel. 0478-516995. e-mail: vwcvenray@synt hesenl Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS Op zaterdag 18 januari wordt voor even de Mariaka pel in Holthees in gebruik genomen door Alice's Restau rant. Deze muziekgroep, bestaande uit zes muzikanten, heeft zich in de afgelopen jaren faam verworven met het spelen en zingen van Ierse en Amerikaanse folk-muziek. Het devies van de groep luidt dan ook: In Alice's Restaurant you can get anything you want. Van oude Ierse klassiekers zoals Whis key in the jar tot Strange boat van de Waterboys, van een Ameri kaanse blues tot Bob Geldofs Great song of indifference, zoals het devies al aangeeft: you can get anything you want. De optredens zijn akoestisch of minimaal ver sterkt, en de muzikanten begeven zich tijdens hun optreden graag onder het publiek. Vocalen zijn bijna altijd meerstemmig, waarbij het a capella werk niet wordt geschuwd. Zoals meestal het geval is, belooft ook dit optreden weer een spetterend spektakel te worden, waar de bezoeker veel plezier aan kan beleven. Deze keer zal het optreden van Alice's Restaurant nog extra glans krijgen door een gastoptreden met de band van twee zangeressen, Noor tje Derks en Marijke Schütte. Deze zangeressen hebben hun affiniteit met deze muziek zo te zeggen van huis uit met de paple pel ingegoten gekregen. Het con cert begint om 20.00 uur. Kaarten voor dit concert kosten 8,00 per persoon, een consumptie is Alkemade Bloemen zijn de winnaars van zowel de jury- als de publieksprijs van het Groninger Studenten Cabaret Festival 2000. Met een show die volgens de jury associaties oproept met de lol van Snip Snap, de energie van Wacko en het theatrale absurdis me van Beckett. Gelukkig weten Leo Alkemade en Roel Bloemen daar zelf allemaal helamaal niks van. Het intersseert ze ook niet. De heren hebben wel iets anders aan hun hoofd. Zij zijn namelijk eikaars probleem. En er is niets leuker dan mannen met een pro bleem. Maar er is ook niets gevaarlijker dan mannen met een probleem. Het gaat er duizeling wekkend, druk en dramatisch aan toe. Sudomotorisch is een explo sief mengsel van cabaret, slapstick en onzinnigheid. Voor een rustig avondje cabaret bent u bij Alkem ade Bloemen aan het verkeerde adres!. Op vrijdag 24 januari spelen Alkemade Bloemen hun pro gramma Sudomotorisch in Jonge rencentrum Gryphus in Vierlings beek. Voor deze voorstelling zijn kaarten a 8 euro telefonisch te reserveren via 0478-631802 of 630508. Reserveren via internet is mogelijk: www.gryphus.nl. daarbij inbegrepen. De kaarten zijn te bestellen en te reserveren bij de bekende voorverkoopadres sen in Holthees, de fam. Ermers, Kapelstraat 3, tel. 0478 - 636480, of bij de fa. Wijenberg, Gildestraat 6, tel. 0478 - 636390. Ook zijn kaarten te bestellen via de websi te van de Mariakapel, www.maria- kapel.nl. e-mail: redactie® vandenmunckhof.nl PEEL EN MAAS Circusartiest Dames en heren jongens en meisjes! Komt dat zien. Komt dat zien! Het circus is in de stad. De tijgers, paarden, olifanten, clowns en jongleurs zijn in optocht door de stad getrokken. Nu is de voor stelling. De tent zit tot de nok toe vol. De trommels roffelen. Het zoeklicht schijnt op het zaagsel in de piste en glijdt dan omhoog naar het dak van de tent. Daar helemaal bovenin, klaar om - zon der vangnet - aan de trapeze naar de ander kant van de tent te zwaaien... sta jij! Droom je daar ook wel eens van? Om als een echte circusartiest het hoog geëerd publiek te vermaken? En wat zou je dan willen zijn? Een clown, die op een fietsje met één wiel lekker gekke stunten uit haalt? Of een koorddanser die wiebelend over een touw toch veilig aan de overkant komt? Of misschien hou je meer van dieren en wil je leeuwen temmen. Als je die grote katten toch beetje eng vindt, kun je misschien het aller- allerkleinste circusdier - de vlo - wel kunstjes laten doen. Maar die kunsten moet je dan wel eerst zelf leren... En dat kan! De directeur van Theater de Lachende Zon leert je echte circuskunsten. Zoals lopen op grote tonnen, bordjes draaien op een stokje, jongleren met diabolo's en ringen, dansen over het koord en fietsen op één wiel. En natuurlijk hoe je als een echte artiest aan het einde een sierlijke buiging maakt voor het publiek. Hoor je het applaus al? En het getrappel van de paarden met de veren op hun kop - eh, pardon...hoofd? Ruik je het zaag sel en de geur van de schmink? En ben je misschien zelfs al een beet je zenuwachtig voor het optre den? Kom dan meedoen met de circusschool. Als je zes jaar of ouder bent, én je ouders mee neemt, mag je komen. Eén keer of vaker. Wie drie lessen volgt, krijgt een officieel Theater de Lachende Zon circusdiploma. De eerste les is op zondag 19 januari van 12.30 tot 13-30 uur in de sportzaal van Coninxhof. De overige lessen zijn op 16 februari, 16 maart en 6 april. Voor meer informatie/aan- melding kunnen jullie bellen, tele foon 0413-253984. Klein Volk van schrijver Ton van Reen is een boek over de geschiedenis en de cultuur van de kabouter met achter gronden. verhalen, illustraties en wandelroutes. Hoe we ook over kabouters denken, zeker is dat we al sinds mensenheugenis een bijzondere verhouding tot 'het kleine volkje' hebben. Ton van Reen houdt zich al vele jaren bezig met de geschiedenis en cultuur van de kleine mens, met name van hen die de zand gronden van Brabant en Limburg als leefgebied hebben. Als jonge tje hoorde hij van zijn grootmoe der wonderlijke verhalen over het kleine volk. En hij mocht mee met verzamelaars die volksverhalen over kabouters optekenden uit de mond van ooggetuigen. In dit boek hoopt Van Reen definitief af te rekenen met de misverstanden die er nog altijd over de kabouter bestaan. Dit boek is ook te koop bij boekhandel Van den Munkchof in Venrav en kost 17,50 euro.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 13