Reinier Thiesen neemt afscheid van Daelzicht Bijzondere ontmoetingen l in Santiago de Chile Meerlo-Wanssum Thomas Martens regeert over de Vöskes 1 Koppermaandag en patroonheiligefeest in Blitterswijck EEL EN MAAS €18, F F Carnavalsprogramma de Ruuk Prins uitroepen De Wiendbuul Gehandicapten oo e PEEL EN MAAS Donderdag 16 januari 2003 - Pagina 10 De 58-jarige Reinier Thiesen uit Meerlo neemt deze week officieel afscheid als directeur van Daelzicht Noord, waaron der 't Raayke'in Tienray toebe hoort en Savelberg in Koningslust. De Meerlonaar gaat na ruim 32 jaar in de zorg voor mensen met een verstan delijke handicap in de VUT. Dat hij verknocht is aan zijn werk en de mensen van Daelzicht Noord blijkt wel uit het feit dat hij deze week een aparte dag uittrekt om uitgebreid afscheid te kunnen nemen van de cliënten. Vrijdag 17 januari is er een openbare afscheidsreceptie van 16.00 tot 18.00 uur in restaurant D'n Ingel van Savelberg in Koningslust. De opbrengst van de receptie schenkt de scheidende directeur aan de Stichting Yamaru, een organisatie die onder andere gehandicapten helpt op Noord- Sulawesi, Indonesië. Yamaru is de stichting voor wie de Stichting Ontwikkelingssamenwerking Meerlo-Wanssum gedurende enkele jaren actie heeft gevoerd, Reinier Thiesen is een van de mensen die destijds met een reis gezelschap de projecten daar heeft bezocht en onder de indruk is geraakt van wat daar gebeurt. De in Meerlo geboren en geto gen Thiesen ging na zijn militaire dienst als groepsbegeleider aan het werk bij de Widdonck in Hei bloem, een behandelinstituut voor zeer moeilijk opvoedbare jongens. Enkele jaren later, op 1 juni 1970. w erd hij aangenomen als spelleider in het nieuwe kort verblijf en vakantiehuis voor gehandicapte kinderen, 't Raayke in Tienray. Hij werd daar adjunct en later directeur. Met de wijzi gingen van zijn functies verander de ook de opzet van't Raayke naar een opvanghuis voor cliën ten die thuis in een crisis terecht zijn gekomen. Sinds negen jaar is hij naast directeur van 't Raayke ook directeur van Daelzicht Noord. BETROKKEN PERSOON De Meerlonaar staat bekend als een man die altijd iets voor de medemens wil betekenen. Daar om kijkt hij met veel voldoening terug naar al die jaren dat hij iets heeft kunnen doen voor mensen met een verstandelijke handicap. De scheidend directeur staat er binnen Daelzicht om bekend dat hij elke gelegenheid aangrijpt om in contact te komen met de cliën ten. Zijn betrokkenheid met die mensen is erg groot. Hij kent veel van de 400 cliën ten die aan de zorg van Daelzicht zijn toevertrouwd en verblijven in 't Raayke in Tienray, op Savelberg in Koningslust en al die plaatsen in Noord-Limburg waar cliënten al dan niet begeleid wonen en over dag bezig zijn. Thiesen zal zich niet vervelen in zijn vrije tijd. Hij is oprichter van o.a. de Aid Prinsen Club in Meerlo en de vereniging Vrienden van de Fanfare. Bovendien is hij lid van het kerkbestuur en is hij een van de parochianen die de avondwakes in de Joannes de Doperkerk in Meerlo verzorgen. Reinier Thiesen geniet in binnen- en buitenland bekendheid als ver zamelaar van uitvoeringen van het wereldberoemde kerstlied: Stille Nacht, Heilige Nacht. Hij heeft een verzameling van meer dan 1000 uitvoeringen. Het St. Antonius Abt Gilde Blitterswijck houdt op maan dag 20 januari de plaatselijke traditie van koppermaandag. Om 19-00 uur komen de gilde- broeders en -zusters bij elkaar in café de Koning. Tijdens deze avond zijn er weer tal van plakboeken, prijzenzilver van de jeugd, foto's van het afge lopen jaar en andere spullen van het gilde te bezichtigen. Tevens wordt door het gilde een Duits broodbuffet aangeboden. Deze avond is ook voor niet leden toe gankelijk. Gilden zijn er altijd geweest. Als we de betekenis van het woord gilde nagaan, komen wre terecht bij de oude Germanen, natuur mensen die sterke onderlinge banden (ook met de gestorvenen) onderhielden en het meest geno ten van goed eten en drinken. Zij herdachten op gezette tijden hun doden met uitgebreide, dagen durende dodenmalen, die een reli gieuze betekenis hadden. Het offer, de bijdrage (meestal in natu- ra), heette gilde: de naam sloeg op het maal zelf en later ook op het 'maaltijdend gezelschap'. Waarschijnlijk waren deze offer- malen mannenaangelegenheden en moest iedere man die een zekere leeftijd had bereikt eraan deelnemen. Het zijn stamgilden, voorlopers van de eerste buurt- en gildefeesten. GEZAMENLIJK DOEL In de Middeleeuwen werd gilde de aanduiding voor de toen gel dende organisatievorm van groe peringen binnen een gemeen schap. Steeds is er een gezamenlijk doel, een centrale kas met verplichte bijdragen van elk lid, binding aan de religie, grote aandacht voor de gestorvenen, regelmatige teermalen. Deze gilden zijn zelfstandig, maar zij tonen wel een vrijwillig aangenomen ondergeschiktheid aan de overheid. De term gilde- broeder wijst erop dat de eigen broederschap (eedgenoten) wordt beschermd met uitsluiting van anderen: men moet eerst elkaar helpen en bijstaan. Broe derschap is een vorm van het zich handhaven. Het begrip gilde kreeg in de loop der tijd een andere beteke nis. Gilden werden hechte organi saties, waarin het hele maatschap pelijke leven werd gebundeld. Voor alle activiteiten kwamen er gilden: werken, handel en koop manschap, kunst beoefenen, dich ten, vechten, feesten en gek doen, handhaven goede buur schap, bidden, verzorgen van zie ken, begraven van doden, hand haven rust en orde optreden bij rampen. Kenmerkend is dat alle gilde dienstbaar zijn aan een gemeen schap, waarvan zij deel uitmaken. Op dinsdag 21 januari viert het St. Antonius Abt Gilde zijn patroonheiligefeest. Hoewel de maandag van St. Antonius op 17 januari valt, viert het Blitterswijck- se gilde deze dag al sinds 1955 op de eerste dinsdag na de 17e. FEESTDAG De feestdag begint al om 09.00 uur met een plechtige H. Mis in de Blitterswijckse parochiekerk. Deze H. Mis wordt gecelebreerd door de eigen gildepriester Hans te Boekhorst. Aansluitend wordt een bezoek gebracht aan het St. Antoniuskapelletje. Na het gebed bij het kapelletje nuttigen de gil- debroeders en -zusters daar tradi tiegetrouw een borreltje. Na het omdoen van de gildekle- dij schuiven de gildebroeders en - zusters om 10.30 uur aan voor de koffietafel met warme worst. Aansluitend vindt de jaarverga dering plaats. Aftredend bestuurs lid Gerrit Kessels stelt zich na 22 jaar trouwe dienst van de over heid niet meer herkiesbaar. Gerrit en zijn vrouw Door verzorgden samen vanaf 1983 het gildezilver en dit was altijd tot in de puntjes verzorgd. Tevens wordt de schutsman van het St. Antonius Abt Gilde gehuldigd: Marco Wij- nands. Hij behaalde de meeste punten in de onderlinge competi tie 'schieten op de wip'. De koning, Thijs Willems, schenkt volgens de traditie een konings- schild met zijn eigen creatie erop, aan het gilde. In de middaguren bezoekt het gilde twee cafés: café tante Jet en café de Koning. Om 19.00 uur voegt de aanhang zich in het gemeenschapshuis bij de feestvierders voor het diner. Het avondprogramma blijft tot dan een verassing. Het bedrijfsbord van projectontwikkelaar HEVO op het terrein van het pas ver nieuwde zalencomplex 't Bru- geind in Meerlo wordt het komende jaar in het kader van het 'internationale jaar van de handicap' door het gehandi captenplatform Meerlo-Wans sum gebruikt. "We hebben het bord van de projectontwikkelaar geschonken gekregen", vertelt voorzitster Truus Knoops. "Op het bord wordt door Marijn Poels uit Meer lo het logo van het gehandicap tenplatform geverfd. Er komt dus een andere tekst op te staan. Op die manier willen we de aandacht vestigen op het internationale jaar van de handicap." Maandag kreeg het gehandicap tenplatform van de gemeente Meerlo-Wanssum toestemming om het bord voor dat doel op die locatie te mogen gebruiken. Een jaarabonnement kost u slechts Ik word tot wederopzegging abonnee van Peel en Maas en word zo wekelijks geïnformeerd over al het niéuws uit Venray en Meerlo-Wanssum. Naam: - Adres: Postcode Woonplaats: Tevens machtig ik de administratie van Peel en Maas om een keer per jaar het abonnements- geld van mijn bank- of girorekening af te halen. handtekening: V, De Stichting Ontwikkelings samenwerking Meerlo-Wans sum steunt gedurende drie jaren het Kindertehuis Hogar Esperanza in Chilian te Chili. Een delegatie van SOS bestaan de uit Karin Vestjens (secreta resse) en René Poels (voorzit ter) en hun partners Hans en José bezochten het project. Peel en Maas bericht uitvoerig over dat bezoek. Vandaag het laatste deel: de bijzondere ont moetingen met Jan Hopman uit Noord-Limburg Tijdens de voorbereiding van de Chili-reis kreeg de SOS-delega- tie via internet contact met de 54- jarige Noord-Limburger Jan Hop man in de hoofdstad Santiago de Chile. Hopman is afkomstig uit Ottersum en was in de jaren zeventig PPR-raadslid in Gennep en voorzitter van jongerencen trum 't Trefcentrum in Gennep. Bovendien was hij bekend op de Noordlimbugse voetbalvelden als voorstopper van Achates (Otter sum). Hopman genoot in die tijd ook grote bekendheid bij de Noord-Limburgse jongerensocië- teiten en de gemeentebesturen. Niet in het minst voor zijn progressieve wijze van werken en de wijze waarop hij bij bestuur ders het bloed onder de nagels haalde. Na als jeugdwerker te hebben gewerkt in de regio is Jan theologie gaan studeren en werkt hij nu al weer zo'n 12 jaar als theoloog in Santiago (Chili). Jan Hopman en René Poels werkten in de jaren zeventig samen als vrij willigers bij onder andere het Regionaal Jeugdcentrum te Ven ray. Poels en Hopman ontmoetten elkaar weer na vijfentwintig jaar, in Chili. DICTATUUR Op het kantoor van Jan Hop man (het Centro Ecuménico Diego de Medellin) vertelt hij over zijn werk. Het centrum is opgezet ten tijde van de dictatuur van Pinochet om iets te doen voor de mensen, geïnspireerd door het leven van Jezus van Nazaret. door democratiseringprocessen te begeleiden, door mensenrechten organisaties te steunen, door AIDS-groepen te helpen, door basisgemeenschappen van arme mensen te ondersteunen en door mensen -slachtoffers en nabe staanden- te helpen die onder de dictatuur hebben geleden en nog lijden. Met Hopman maakt de Meerlo-Wanssumse delegatie een eerste verkennende wandeling door het centrum van Santiago met een bezoek aan het paleis Moneda waar Salvador Allende in 1973 tijdens de militaire coupe van generaal Pinochet zelfmoord pleegde, 's Middags praat het gezelschap op de ambassade uit voerig met de Nederlandse ambas sadeur Nijenhuis over de relatie Nederland-Chili, de contrasten tussen rijk en arm. In Chili wordt de armoede ontkend, maar die is er nog degelijk, weet Nijenhuis die de Meerlo-Wanssumse delega tie had uitgenodigd. Hij waardeert de steun vanuit Meerlo-Wanssum aan het kindertehuis en is verrast over de werkwijze in zo'n kleine gemeente. Nijenhuis wil het pro ject bezoeken in Chilian en neemt de uitnodiging aan om een keer naar Meerlo-Wanssum te komen. MISKRAAM De tweede dag wordt een bezoek gebracht aan het door gangskamp van 1973 Villa Grimal- di waar tijdens de junta-periode van Pinochet duizenden tegen standers werden gevangen gehou den, gemarteld en velen om het leven werden gebracht. Vrijwillig ster en een van de overlevenden van dit thans als herdenkingsplek ingerichte kamp, de tandarts Ceci lia Bottai Monreal, heeft hier ook vastgezeten. Ze leidt het SOS- gezelschap rond en vertelt. Ze was 25 jaar, getrouwd en zwanger en kreeg een miskraam. Er is ook een ontmoeting met de 60-jarige moeder van Rodrigo Mediria Her nandez. Hij was 18 jaar, lid van een linkse studentenbeweging MIER, opgepakt en naar dit kamp gebracht. Sindsdien is hij vermist. Ze wijst de naam van haar zoon aan op de herdenkingsmuur waar in totaal 150 namen staan gebei teld van mannen en vrouwen die het kamp niet hebben overleefd. Tijdens de dictatuur zijn ruim 3000 mensen om het leven geko men en zijn veel intellectuelen gevlucht o.a. naar Nederland. BEGRAFENIS De derde dag staat in het teken van een zeer bijzondere maar politiek geladen begrafenis. Met een bus sympathisanten en actie voerders van het oecumenisch centrum reist het gezelschap naar het ruim 150 km ten noorden van Santiago gelegen bisdomstadje San Felipe om een spraakmaken de begrafenis bij te wonen van Pedro Soto Tapia. Deze 18-jarige dienstplichtige jongen verdween in 1996 en werd een jaar later ver minkt en dood aangetroffen in een grot. De zaak kreeg een poli tieke en militaire lading omdat de jongen misbruikt en vermoord is door drie eveneens dienstplichti gen, deze zijn onlangs veroor deeld tot 15 jaar cel. De kwestie stinkt en het vermoeden bestaat dat hogere militairen er ook de hand in hebben gehad. Gisteren werden de stoffelijke resten van de zoon vrijgegeven aan de ouders en vandaag is de begrafe nis. Duizenden mensen en onge kend veel camera-ploegen en fotografen dringen zich rondom de ouders en de kist. Ongekende taferelen spelen zich in en buiten de kerk af waar de bisschop de dienst leidt en Jan Hopman ook een leidende rol heeft. KROTTENWIJK De laatste dag in Santiago wordt een bezoek gebracht aan Campa- Jan Hopman (rechts) mento Penalolen (Bezet terrein) waar 1700 families in korte tijd op bezet terrein een complete krot tenwijk in elkaar hebben getim merd. Het is één van de basisge meenschappen die het centrum steunt .Van pallets, hout, golfpla ten en zelfs zijkanten van cara vans zijn onderkomens gemaakt Er zijn 23 buurtcomités op deze 16 ha voormalige vuilnisbelt onder de aanvliegroute van een regionaal vliegveld. Annemarie Puebla is presidente van het comité Luz Y Esperanza Nr. 2. Ze geeft een rondleiding en gaat met de Meerlonaren op bezoek bij enkele families. Voor buitenstaanders is hel levensgevaarlijk in deze krotten wijk, fotograferen en filmen is verboden. Jan Hopman begeleidt in deze wijk enkele comités. Tij dens het nagesprek vragen enkele jongeren uit deze krottenwijk ol SOS Meerlo-Wanssum studiebeur zen kan regelen voor hen. Ze wil len straks niet in deze wijk blijven wonen maar doorstuderen zodat ze iets voor het land kunnen bete kenen. Het programma van carnavalsver eniging de Ruuk Blitterswijck ziet er als volgt uit: zondag 19 januari Prinsenmatinee met het aftreden van prins Rogier en de bekendmaking van de nieu we prins. Aanvang 14.30 uur zaterdag 25 januari - Liedjesao- vend Aanvang 20.00 uur zaterdag 1 februari - Aldewiever- bal. De bekendmaking van het nieuwe boerenbruidspaar dat dit maal komt uit de rijen van fanfare Moed en IJver Aanvang 20.30 uur zondag 9 februari - Jeugdprinsen bal Aanvang 14.00 uur vrijdag 14 februari en Zaterdag 15 februuari - Revue met allemaal artiesten van eigen bodem. Aan vang 19.00 uur zaterdag 22 februari - Truuje aovend zondag 23 februari - Jeugdboe- renbruiloft Aanvang 14.00 uur zaterdag 1 maart - Receptie Prins Aanvang 20.00 uur zondag 2 maart - Receptie Jeugd prins maandag 3 maart - Optocht Aan vang 14.00 uur dinsdag 4 maart - Boerenbruiloft Alle activiteiten vinden plaats in het tot Roekenburcht omgedoopt gemeenschapshuis. Meerlo-Wanssum en Chili (5) Voorafgaand aan het uitkomeniert van de prins was er de strijd omjlla; de titel Carnavalsschlager 2003.M Na het tellen van de puntenjiati kwam de volgende uitslag naarjid voren. Als derde eindigde de Altier Prinsengarde, tweede werd Revu-Jer eteam en als winnaar werd uitge-joei roepen D'n Huushald met hetpii' nummer Noa afloëp. jen houdt van het maken van reizen met de prins. Het prinselijke paar wordt zondag 2 februari een receptie aangeboden in sport- en feestzalencentrum 't Brugeind van 14.11 uur tot 16.11 uur. Daarna gezellig samen zijn met muziek van joekskapel Béter as Niks. Het programma voor de komen- Z de week ziet er als volgt uit: zon-lor; dag 19 januari is er het jeugdprin-Hui senbal in sport- enjiei feestzalencentrum 't Brugeindjé vanaf 15.00 uur. Tijdens dit balyin met als thema country en western? rij zullen jeugdprins Wiljan en jeugd-sill( prinses Anne aftreden en komt defen jeugdprins en jeugdprinses vanje i 2003 uit. Dit zal zeker weer opi een verrassende en spectaculaire,. manier gebeuren. Ook zal het|/V jeugdboerenbruidspaar van 2002,g Heieen en Karei met hun getui4JI gen plaats maken voor het nieu we jeugdboerenbruidspaar. Tij- V dens deze middag wordt derrij" muziek verzorgd door een dj. Ie 1 Op zondag 19 januari om 14.11 uur begint het Wiendbuulebal met het uitroepen van de nieuwe prins 2003- De regeerperiode van Prins Frans III (Lenssen) zit er dan weer op en hij zal op deze middag worden opgenomen in de Aid Prinse Compeneej (APC). Ook het boerenbruidspaar Marc en Miriam zal van het toneel verdwijnen en tevens wordt op deze middag het nieuwe boeren bruidspaar van 2003 bekend gemaakt. Dit alles speelt zich af in de Wiendbuuletempel (De Zand hoek) in Wanssum. Entree is gra tis en iedereen is van harte wel kom. Op zondag 26 januari omi 15.11 uur houdt carnavalsvereni-L ging De Wiendbuul uit Wanssum in de Zandhoek in Wanssum een liedjesmiddag. H' Door inwoners van Wanssum 3 zullen totaal zeven carnavalsschla-fen gers ten gehore worden gebracht,Jag onder begeleiding van de Wans-Ul- sumse joekskapel De Wiendzakip Daarnaast zal deze middag muzi-W kaal worden ondersteund doorien joekskapel Aid lezer uit Horst. j'tl Ier Entree is gratis en iedereen is|a< van harte welkom. Ie'1 lioi Tijdens het prinsenbal afgelo pen zondag is Thomas Martens uitgeroepen tot prins carnaval 2003 van de VÖskes in Meerlo. Prins Thomas I zal tijdens zijn regeerperiode bijgestaan worden door prinses Gabriëlle. Voor het uitkomen van de prins had CV de Vöskes een kok over laten komen uit een afgelegen eiland ergens in de Indische oceaan. Die kok bleek een Franse ex- chefkok te zijn, die ooit op dat eiland was aangespoeld. Hier heeft hij de kunst overgenomen, van een inheemse stam, voor het koken van een 'wondersoep' waaruit de gekste dingen te voor schijn komen. Hij werd, met veel bombarie, door zijn eigen stam binnen gedragen in het vossenhol en heeft daarna prins Thomas I gekookt. Thomas I is geboren op 1 mei 1971 en woont samen met zijn prinses Gabriëlle. Zij is gebo ren op 7 juni 1972. Prins Thomas I is bedrijfsleider bij Strategy Com munication Group in Sittard en in zijn vrije tijd volleybalt hij in het eerste en enige (dus beste) heren team van Setup. Daarbij houdt hij van een pilske drinken, reizen, skiën en motorrijden met de Bil- spleetzweters. Prinses Gabriëlle werkt bij D-reizen Vakantiewin kels in Blerick. Zij maakt deel uit van het revueteam, volleybalt en

Peel en Maas | 2003 | | pagina 10