De vergeten slag op dvd Divina Commedia in Mariakapel Hengelsport in het zonnetje Circusartiest worden? Dat kan jij ook! Monteverdi in Theehuis nicflsi a&'Sii"»* Voorlichtings avond Su' GRATIS 15x21 cm Honderdvierentwintigste jaargang - week 2 - donderdag 9 januari 2003 EEL EN MAAS Première voor historische filmdocumentaire Weinig ervaring, zonder één cent subsidie of sponsoring, zonder professionele appara tuur, zonder een concreet geformuleerd einddoel en ver haallijn, maar mét veel ener gie en doorzettingsvermogen begon de werkgroep Bevrijding Venray 1944 mid den jaren tachtig aan de avon tuurlijke opdracht: realiseer een filmdocumentaire over de bevrijding van Venray en Overloon. Vier jaar later lag er een product dat - om in gepas te termen te spreken - insloeg als een bom. De twee uur durende (video)film De verge ten slag overtrof de stoutste verwachtingen: landelijke publiciteit, een vloedgolf aan reacties en ongekend hoge verkoopcijfers. Veertien jaar na dato gaat de documentaire - vandaag - opnieuw in premiè re, ditmaal op de beeld- en geluidsdrager van de toe komst: de dvd. Tien vragen aan initiatiefnemer Jac van Sinten. 1. Fris even ons geheugen op. 'De vergeten slag' gaat over... "De bevrijding van Venray en Overloon. Ogenschijnlijk een detail in de hele oorlog, maar pro centueel zijn tijdens deze bevrij ding de meeste doden gevallen en de meeste vernielingen aange richt. De geschiedschrijving over de bevrijding focust sterk op Normandië, op Arnhem, op Rotterdam. Logisch, want dat waren grote slagen. Maar de impact van de slag om Overloon en Venray is enorm geweest. Op één dag troffen liefst 90.000 gra naten beide dorpen. Honderden burgers zijn gesneuveld, honder den doden vielen aan geallieerde zijde, terwijl het dodental bij de Duitsers vele malen hoger lag. Een waar slagveld bleef achter. Kapotgeschoten huizen, diepe kraters in de grond, verkoolde res ten van de in brand geschoten gebouwen. De kerk in Venray werd door de Duitsers opgebla zen, een ontwrichte samenleving bleef achter. Nogmaals: de impact was enorm, maar in de historie wordt amper aandacht besteed aan de bevrijding van Overloon en Venray. Vandaar ook de titel: 'De vergeten slag', die in totaal een periode van een half jaar beslaat, van D-day in Normandië op 6 juni 1944 tot en met 23 november 1944, de dag dat de hele gemeente Venray was bevrijd." 2. In Overloon en Venray bleek de vergeten slag niet vergeten. "Dat kun je wel zeggen. Toen iwij de film uitbrachten, hadden iwe niet verwacht wat het zou los maken. Uit de hele wereld kregen we - vaak heel emotionele - reac ties, de film heeft meer dan twin tig keer gedraaid in het Nationaal Oorlog- en Verzetsmuseum in Overloon en in de Schouwburg in Venray, NOS Laat kwam naar Venray om de werkgroep te inter viewen en liet fragmenten uit de film zien, 'De vergeten slag werd op scholen in de regio vertoond en besproken, we gaven lezingen in Amsterdam aan studenten van film en wetenschappen, de video van de film werd onvoorstelbaar goed verkocht. Tot op de dag van vandaag is er nog vraag naar de film en hebben we nog steeds een innige band met de mensen die als ooggetuigen aan de film heb ben meegewerkt. Er is ook een Engelse versie van De vergeten slag' uitgebracht, omdat vanuit Engeland, Canada en Australië vele vragen en bestellingen kwa men. Van mensen die destijds als geallieerden hadden meegestre den en van oud-inwoners van Venray en Overloon die na de oorlog waren geëmigreerd." 3. 'We', wie is dat? "De werkgroep bestond oor spronkelijk uit Guus van Dam, Wim Willemsen. mijn zoon Rudy van Sinten en ik. Wij zijn in 1984, met hulp achter de schermen van Teng van den Heuvel en Dick van den Munckhof, begonnen met het verzamelen van informatie voor de documentaire. De aanlei ding was een fototentoonstelling in het gemeentehuis van Venray over de 40-jarige bevrijding van Venray. Toen begon het idee te borrelen van 'zullen we er een film van maken?'. Het moeilijke was dat er van tevoren geen ver haal bekend was. Gedurende de vier jaar dat we werkten aan de documentaire, tekende zich af wat er daadwerkelijk was gebeurd. Het was een ontdek kingstocht door het verleden. De toenmalige werkgroep bestaat nu overigens alleen nog maar uit Rudy en ik. Guus van Dam, Wim Willemsen, Teng van den Heuvel en Dick van den Munckhof zijn inmiddels helaas overleden. Dat geldt overigens voor het gros van de mensen die wij hebben gespro ken en geïnterviewd voor de film. Slechts enkele ooggetuigen zijn nog in leven. Wij hebben de film dan ook nog net op tijd kunnen realiseren." 4. Een videofilm vervaardi gen in de jaren tachtig, dat zal een avontuur zijn geweest. "Zeker weten. De videorecor der was destijds minder gemeen goed dan nu. Bovendien waren er veel verschillende systemen in omloop: video 2000, vhs, beta- max. En vergeet niet dat wij amper ervaring hadden en niet beschikten over professionele apparatuur. Wij begonnen in feite met helemaal niets. Ik zal het zelfs sterker zeggen: ik was zeer gespannen toen ik voor de eerste keer met ons materiaal naar een professionele studio ging om te monteren. Ik dacht 'dit is hele maal niets, dit wordt ook niets'. Pas na de eerste dag monteren ging de zon een beetje schijnen en kreeg ik een beter gevoel. Uiteindelijk bleek dat de film veel beter was dan wij hadden inge schat. Mede dankzij een aantal sponsoren die ons uiteindelijk op weg hebben geholpen en de gulle gift van een man uit Meerlo. Een vrijgezel die over onze werkzaam heden had gelezen, de bevrijding zelf had meegemaakt en de film financieel wilde ondersteunen. Dames en heren jongens en meisjes! Komt dat zien. Komt dat zien! Het circus is in de stad. De tijgers, paarden, olifanten, clowns en jongleurs zijn in optocht door de stad getrokken. Nu is de voor stelling. De tent zit tot de nok toe Vol. De trommels roffelen. Het Zoeklicht schijnt op het zaagsel in fle piste en glijdt dan omhoog naar het dak van de tent. Daar helemaal bovenin, klaar om - zon der vangnet - aan de trapeze naar de ander kant van de tent te Zwaaien... sta jij! Droom je daar bok wel eens van? Om als een échte circusartiest het hoog geëerd publiek te vermaken? En *vat zou je dan willen zijn? Een clown, die op een fietsje met één wiel lekker gekke stunten uit- fiaalt? Of een koorddanser die Giebelend over een touw toch Veilig aan de overkant komt? Of misschien hou je meer van dieren bn wil je leeuwen temmen. Als je lie grote katten toch beetje eng indt, kun je misschien het aller- Uerkleinste circusdier - de vlo - vel kunstjes laten doen. Maar die iunsten moet je dan wel eerst zelf leren.. En dat kan! De directeur van Theater de Lachende Zon leert je echte circuskunsten. Zoals lopen op grote tonnen, bordjes draaien op een stokje, jongleren met diabolo's en ringen, dansen over het koord en fietsen op één wiel. En natuurlijk hoe je als een echte artiest aan het einde een sierlijke buiging maakt voor het publiek. Hoor je het applaus al? En het getrappel van de paarden met de veren op hun kop - eh, pardon...hoofd? Ruik je het zaag sel en de geur van de schmink? En ben je misschien zelfs al een beet je zenuwachtig voor het optre den? Kom dan meedoen met de circusschool. Als je zes jaar of ouder bent, én je ouders mee neemt. mag je komen. Eén keer of vaker. Wie drie lessen volgt, krijgt een officieel Theater de Lachende Zon circusdiploma. De eerste les is op zondag 19 januari van 12.30 tot 13-30 uur in de sportzaal van Coninxhof. De overige lessen zijn op 16 februari, 16 maart en 6 april. Voor meer informatie/aan melding kunnen jullie bellen, tele foon 0413-253984. Hij betaalde de kosten voor het ondertitelen van de film. Ik ben bij hem op bezoek geweest. Hij haalde het geld van onder het tafellaken vandaan. Ik kon het meteen meenemen, onder de voorwaarde dat ik nooit bekend zou maken wie hij was." 5. En dan nu, veertien jaar later, een dvd. Waarom? "Daar zijn twee redenen voor. Ten eerste leven we in een digi taal tijdperk. We konden de pro ductie van de dvd in onze eigen studio van Sinvid-Video realise ren. De dvd heeft een betere kwali teit qua beeld en geluid dan een videoband, slijt amper en gaat niet stuk. Bovendien komen er steeds meer mensen die een dvd- speler hebben. Ten tweede willen we de film bewaren en toeganke lijk achterlaten voor volgende generaties. Een gedigitaliseerde film is bij uitstek geschikt als nala tenschap. De "geschiedenis is in het jasje van de toekomst gesto ken." 6. Geen Engelse versie op dvd? "Kijk, dat is nou het aardige van moderne techniek: je kunt een film in meerdere talen op één dvd zetten. De Nederlandse én de Engelse versie staan op de dvd. De kijker kan voor aanvang van de film via een keuzemenu zelf bepalen of hij de Nederlandse of Engelse versie wil zien. Ook kan hij tijdens de film switchen. Zeer gebruiksvriendelijk. Temeer omdat een dvd overal ter wereld kan worden bekeken. In de begin tijd van de videofilm kwam het wel eens voor dat iemand de film op vhs kocht, maar thuis er achter kwam dat hij een ander systeem had moeten hebben. Of dat hij per ongeluk de Engelse versie had gekocht. Die misverstanden en problemen zijn er niet met een dvd." 7. Hebben jullie 'De vergeten slag' voor dvd opnieuw gere gisseerd? "Nee. Dat is ons wel eens gevraagd, maar we hebben beslo ten om de film intact te laten. Alleen de situatiekaarten met troe penbewegingen zijn gemoderni seerd, omdat dat via computerani maties uitstekend kan worden vormgegeven. Maar de film zelf is niet veranderd. 8. Waarom niet? "Omdat we willen vermijden dat 'De vergeten slag 2 of 3' gaat ontstaan. We hebben na vier jaar werk in 1989 de documentaire op een bepaalde wijze vorm en inhoud gegeven en daar staan we nog steeds achter. En natuurlijk zijn er scènes en fragmenten waarvan ik nu zeg dat die met de moderne techniek beter uit de verf kunnen komen, maar dan gaan we sleutelen aan het origi neel en dat willen we niet. We willen de film in zijn oorspronke lijke glorie laten. Er zijn in het ver leden ook verzoeken gekomen om de film voor speciale gebeur tenissen of bijeenkomsten in te korten, maar ook dat hebben we geweigerd. Er is één film over de vergeten slag en dat willen we zo laten." 9. Wie krijgt het eerste exemplaar van de dvd? "Directeur Stef Temming van het Oorlogsmuseum in Overloon." 10. Wat gaat de dvd kosten en waar is het te koop? "De dvd kost 22.50 en is vanaf vandaag te koop bij het Nationaal Oorlog- en Verzetsmuseum in Overloon en bij Sinvid - Video, Multimedia Faciliteiten, Prinses Marijkestraat 19 in Venrav." Op zondag 12 januari om 15.30 uur zal het eerste concert in het nieuwe jaar plaatsvinden in het Theehuis van het Odapark. Een jong vocaal ensemble treedt op onder de naam Kassiopeia Kwintet en bestaat uit twee sopra nen, een alt, een tenor en een bas. De musici, afkomstig uit Israël, Nederland en Portugal, kozen bij de oprichting in 1999 in Den Haag - centrum van gespeciali seerde opleidingen oude muziek - voor 16e en 17e eeuwse madriga len. Het genre stelt de hoogste eisen aan zangtechniek en tekst behandeling. De musici hebben allen na hun primaire studies aan verschillende conservatoria spe cialistische vervolgopleidingen genoten die het hun mogelijk maken te doen wat madrigalisten verwachten van musici: tekst en woord als uitgangspunt nemen voor rijke en gepassioneerde muziek. Madrigalen vormen het belangrijkste wereldlijke muziek genre in de 16e eeuw in Italië en zijn getoonzette meestal korte gedichten die vaak een sentimen teel of licht erotisch karakter heb ben en taferelen en toespelingen bevatten uit de zgn. pastorale poëzie, dat wil zeggen gedichten over een geïdealiseerd landleven. Componisten maken daarop muziek maar niet rechttoe recht aan: ze herhalen versregels, weven door elkaar lopende muzieklijnen waarbij muziekstem- men elkaar tegenkomen of soms ook samengaan. Voor dit concert zijn nog kaarten ad 14, - ver krijgbaar. Reservering via 582472 of het Theehuis 513690. Ramen Deuren Serres Horsterweg 10A - Leunen - Tel. 0478-531144 - info@alcast.nl VERGROTING bij ontwikkelen en afdrukken SCHOOLSTRAAT5 5801 BN VENRAY Donderdag 16 januari verzorgt professor Jacques Janssen een lezing over het leven van de grootste en belangrijkste Italiaanse schrijver, Dante Allighieri, en over het meest beroemde werk in de Italiaanse literatuur van deze schrijver, de Divina Commedia. De lezing begint om 20.00 uur. Professor Janssen is hoogleraar in de cultu rele psychologie en in de psycho logie van de godsdienst, en hij is verbonden aan de Katholieke Universiteit Nijmegen. Hij staat alom bekend als deskundige bij uitstek met betrekking tot het leven en werk van Dante en met betrekking tot zijn Divina Commedia. Deze grote Italiaanse schrijver, geleerde en filosoof, die geleefd heeft van 1265 tot 1321, heeft met zijn werk de Divina Commedia de basis gelegd voor de Italiaanse taal, zoals we die nu kennen. De Divina Commedia vertelt het verhaal van Dante die op de vooravond voor Witte Donderdag van het jaar 1300 de hel binnen treedt, die vervolgens het purga torium, het vagevuur, doorleeft en tenslotte in de hemel zijn reis beëindigt. De lezing bestaat uit twee delen. Voor de pauze gaat hij in op het leven van Dante, op de politiek van zijn tijd en hoe Dante te verstaan binnen zijn tijd. Het deel voor de pauze wordt afgesloten met een korte inleiding op de Divina Commedia. Na de pauze verduidelijkt Janssen het verhaal van de Divina Commedia. Dat gebeurt in de vorm van een Dinsdag 14 januari verzorgen Zorggroep Noord-Limburg, de verloskundigen Venray/Venlo en VieCuri Medisch Centrum voor Noord-Limburg een voorlichtings avond over zwangerschap en bevalling. Deze vindt plaats in het personeelsrestaurant van VieCuri Medisch Centrum in Venray en is bedoeld voor aanstaande ouders, ongeacht waar zij in behandeling zijn. De toegang is gratis. Op het programma, dat om 19.30 uur begint, staan presentaties van een diëtiste, een fysiotherapeut, een verloskundige, een gynaecoloog, een verpleegkundige van de kraamafdeling en een verpleeg kundige van Groene Kruis Kraamzorg. Vanaf 19.00 uur kunt u een informatiemarkt bezoeken met diverse stands; onder andere van Groene Kruis Kraamzorg, Jeugdgezond-heidszorg, de thuis zorgwinkel, de afdelingen diëte- tiek, kraam en couveuse, de ver eniging Moeders voor Moeders, Borstvoeding Natuurlijk en een leverancier van kinderproducten. Ook zijn er stands met informatie over zwangerschapszwemmen en kinderopvang. De informatie avond zal ongeveer twee uur duren. Belangstellenden voor deze avond kunnen zich op werk dagen aanmelden bij: Dienst Groene Kruis Kraamzorg Noord- Limburg, telefoon 077 - 3247000; Poli-kliniek gynaecologie/verlos kunde VieCuri Medisch Centrum voor Noord- Limburg locatie Venlo, telefoon 077 - 320 6860 (tussen 9.00 - 11.00 en 14.00 - 16.00 uur); Polikliniek gynaecolo gie/verloskunde VieCuri Medisch Centrum voor Noord- Limburg locatie Venray, telefoon 0478 - 52 2436 (tussen 11.00 en 12.00 uur). iconografie. Honderden kunste naars hebben zich in hun arbeid laten inspireren door de Divina Commedia van Dante. Met gebruikmaking van illustraties van de hand van deze kunstenaars, levend in de periode vanaf 1350 tot op de dag van heden, wordt de Divina Commedia, de reis door hel. vagevuur en hemel, toege licht. Tussendoor zal Prof. Janssen nog ingaan op het vertalen van de Divina Commedia, een van de moeilijkst te vertalen boeken, omdat het om zoveel kennis vraagt van zijn tijd en van de sym bolen en metaforen die Dante in zijn werk gebruikt. In december 2001 heeft de Schola Cantorum uit Nijmegen in de Mariakapel Gregoriaanse gezangen ten geho re gebracht, waarbij ook een aan tal dia's vertoond werden van de kunstwerken, geïnspireerd op het werk van Dante. Daar waren kunstwerken bij van adembene mende schoonheid. Deze lezing belooft dan ook een zeer bijzondere gebeurtenis te worden. Kaarten voor deze lezing kosten acht euro per per soon en zijn te bestellen en te reserveren bij de bekende voor verkoopadressen in Holthees, de fam. Ermers, Kapelstraat 3, tel. 0478 - 636480, en bij de fa. Wijenberg, Gildestraat 6, tel. 0478 - 636390. Ook zijn kaarten te bestellen via de website van de Mariakapel, www.mariakapel.nl. Jenniskens installatie verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning John van Schaaik en André Gooren initiatiefnemers website Hengelaars opgelet! Op de website www.hengelsportlim- burg.nl vindt u talloze ins en outs over de door u zo geliefde sport. Nieuws, wedstrijduitsla gen en -aankondigingen, rubrieken als 'te koop' en 'gevraagd', foto's en andere wetenswaardigheden. De web site is gemaakt door John van Schaaik en André Gooren uit Venray, twee (wedstrijd)vis sers in hart en nieren. Inmiddels hebben al meer dan honderd belangstellenden de website bezocht. De website is nog niet helemaal naar de zin van de twee initiatief nemers, maar wordt de komende dagen verder ontwikkeld en in orde gemaakt. André Gooren is een bekende naam in het viscir- cuit. De Venraynaar is een oude rot in het vak en sleepte als wed strijdvissers in de loop der jaren al heel wat prijzen in binnen- en bui tenland in de wacht. Met behulp van de site wil hij zijn kennis en ervaring doorgeven aan andere liefhebbers van de sport. Zoals John van Schaaik, die pas vorig jaar met wedstrijdvissen is begon nen. "Eerder viste ik wel op paling en snoekbaars, maar het wed strijdvirus heeft ook mij te pakken gekregen. André heeft me inmid dels al wel het een en ander geleerd, maar ik hoop dat ook andere wedstrijdvissers mij zo nu en dan van tips kunnen voorzien. Ook kunnen hengelaars hun ver haaltje op onze site kwijt. Maar ook foto's plaatsen wij met veel liefde en plezier, zolang de hen gelsport maar niet in een kwaad daglicht wordt gesteld." De site moet dus een platform worden waarop iedereen die de hengelsport een warm hart toe draagt, zijn mening, visie of tips kan ventileren, zodat www.hen- gelsportlimburg.nl een attractieve site wordt voor beginnende en gevorderde hengelaars uit het hele land. De site wordt regelmatig opge- John van Schaaik en André Gooren hopen dat hun website www. bengelsportlimbu rg. til veel bezoekers trekt. frist met nieuwe berichten, zoals uitslagen van wedstrijden en aan kondigingen. Ook gaan John en André op pad voor de rubriek 'Visser van de maand "Op 31 december is de site actief gewor den en ik moet zeggen dat toch al veel mensen de site bezocht heb ben. Tot nu hebben we alleen maar positieve reacties gekregen, ik hoop dat we de komende tijd nog veel tips en op- en/of aanmer kingen van hengelsportliefheb bers mogen ontvangen", zegt André Gooren. "We willen abso luut niet de bekende websites, zoals beet, totalfishing en wed- strijdvissen.nl in het vaarwater zit ten, omdat deze pagina's ons ook ondersteunen met advies als wij dit nodig achten. Voor ons is het maken en onderhouden van hen gelsportlimburg.nl puur een hobbv."

Peel en Maas | 2003 | | pagina 13