nallend vuurwerk, laat het leuk blijven! Preventieactiviteiten Halt in vuurwerkperiode Kerstmarkt St. Anna: 1250 euro Ingezonden fscheid van juffrouw Leny Opbrengst kunstveiling Amnesty 3900 euro Stimulering vrijwilligerswerk ariGèLe amenwerking bij ontwikkeling voningbouwlocatie Brabander St. Jan Merselo Fractie v.d. Vorle wenst u een gezond en voorspoedig 2003 Cursus Ontspanning en Meditatie OPRUIMING KERSTARTIKELEN -40% CONTANTE KASSAKORTING EN MAAS Dinsdag 24 december 2002 - Pagina 7 lutjv i, r 1*01 wei ;epa ;n lichtflits, een luide knal :en jongetje dat verdwaasd rzijn hand kijkt, waarvan e vingers verdwenen zijn- kent niet het spotje van de uwe vuurwerk-campagne de stichting Consument 'eiligheid? Hoe vaak kan niet fout gaan als je .ij oorzichtig bent, niet oplet .jiiet weet wat de risico's zijn iet afsteken van vuurwerk, jaar worden politiemen- weer geconfronteerd met evolgen of met bijna onge- ien met vuurwerk, e jaarwisseling is in zicht. Als rbodes daarvan komen de eer- meldingen van vuurwerkover- bij de politie binnen. Wan neer vanaf begin november in een buurt het onophoudelijk geknal van rotjes klinkt, is dat voor veel bewoners aanleiding de politie te bellen. Als gevolg daarvan onder scheppen politiepatrouilles op trapveldjes en hangplekken de nodige strijkers, rotjes en pijlen. Op de vraag waar die dan vandaan komen is het antwoord eigenlijk al wel duidelijk. Handelaren en particulieren gaan begin novem ber al de grens met België over om hun inkopen te doen. Daarvan heeft de politie de eerste trans porten ook al weer onderschept en in beslag genomen. De politie en haar partners pro beren de invoer en doorvoer van in Nederland illegaal vuurwerk te bestrijden. Ten eerste met het oog op de openbare veiligheid, ten tweede omdat met die illegale invoer de erkende Nederlandse vuurwerkhandelaar zijn inkom sten wordt ontnomen. Veel van het in België verkochte vuurwerk is in Nederland niet toegestaan. Vaak zijn de geproduceerde deci bels bij ontsteking te hoog, komt er te veel open vuur vrij of is de ontstekingstijd onbetrouwbaar. Met name lawinepijlen, mortier- bommen en strijkers zorgen ieder jaar weer voor ernstig letsel en legio vernielingen. Het letsel dat als gevolg van vuurwerk ontstaat is vaak zo erg dat het blijvend is. De schade aan materiële zaken kan hersteld worden, maar daar moeten wij met z'n allen wel aan meebetalen. De meeste mensen vragen zich nog steeds af in welke periode de verkoop en het afsteken van vuur werk nu zijn toegestaan. Om aan alle twijfel een eind te maken nog maar eens de regels op een rijtje: In Nederland is de verkoop van vuurwerk toegestaan in de drie laatste dagen van het jaar, te weten 29, 30 en 31 december. Wanneer een van die dagen op een zondag valt, kan een dag eer der, op 28 december, worden begonnen met de verkoop. Dat is dit jaar het geval. Dus: 28, 29, 30 en 31 december mag vuurwerk worden verkocht. Wie in die dagen vuurwerk koopt, moet dit dan ook via de kortste weg naar huis vervoeren. Het te koop aan geboden vuurwerk moet behoren tot een in Nederland goedgekeurd type. Het moet voorzien zijn van een Nederlandse handleiding en op het vuurwerk moet staan dat het voor particulier gebruik is. AFSTEKEN Afsteken mag echter nog steeds niet in die verkoopdagen. Hoe verleidelijk het ook is om de zonet gekochte rotjes of pijlen alvast eens uit te proberen, toch is dat niet toegestaan. Afsteken van vuurwerk mag alleen op 31 december. Maar dan wel de hele dag, vanaf 10.00 uur 's morgens tot en met nieuwjaarsmorgen 02.00 uur. Door middel van intensieve grenscontroles en onopvallende surveillances in woonwijken, gericht op vuurwerk, probeert de politie de invoer en het gebruik van illegaal vuurwerk te voorko men. De politie houdt ook het gebruik van alle vuurwerk buiten de jaarwisseling tijdens die con troles dus nauwlettend in de gaten. Wie bij een controle "gepakt" wordt met vuurwerk in zijn bezit, kan een boete tege moet zien. De agenten nemen een verklaring op over de herkomst van het gebruikte vuurwerk en het overgebleven vuurwerk wordt in beslag genomen en om uiteindelijk te worden vernietigd. Het Halt-bureau steunpunt Venray is een bureau ter bestrijding van jeugdcrimina liteit voor de gemeenten Mook en Middelaar, Gennep, Ber gen, Venray, Meerlo-Wans- sum, Horst aan de Maas en Sevenum. Naast het uitvoeren van de Halt-afdoening (alter natieve straf) houdt het Halt- bureau zich intensief bezig met voorlichting en preventie, gericht op (groepen) jonge ren. Een specifieke taak van het Halt-bureau ligt op het gebied van bestrijding van vuurwerkoverlast. Evenals voorgaande jaren zet Halt zich ook dit jaar weer op grote schaal in om jongeren te wijzen op de risico's van het onverantwoord omgaan met vuur werk. Elk jaar opnieuw vraagt dit een aanzienlijke investering van het Halt-bureau. Traditioneel val len de werkzaamheden uiteen in diverse voorlichtingsactiviteiten en de Halt-afdoeningen (straf). Zo zijn in oktober alle basis scholen in het werkgebied aange schreven om een gastles over vuurwerk aan te bieden. De scho len hebben hier op grote schaal gebruik van gemaakt. Zo zullen de Halt-medewerkers 76 gastlessen gaan verzorgen om aan zo n 1950 leerlingen les te geven. Tijdens deze lessen worden de regels voor het afsteken van vuurwerk aan de kinderen uitgelegd en wordt duidelijk gemaakt hoe het vuurwerk op een veilige manier gebruikt moet worden. De doel stelling van het halt-bureau is van zelfsprekend tegengaan van nor moverschrijdend gedrag, jongeren bewust maken van de gevolgen van hun gedrag voor henzelf en hun omgeving (ver wondingen, overlast, straf voor overtreden wet- en regelgeving). Net als voorgaande jaren zijn de reacties van de scholen positief. De gastles wordt als zinvol gety peerd. Alle basisscholen, ook de scholen die geen gebruik hebben gemaakt van de gastles, hebben inmiddels posters en flyers ont vangen. Dat geldt ook voor de scholen in het voortgezet onder wijs. Alle leerlingen in het eerste en tweede jaar zullen een flyer ontvangen met daarin de 'spelre gels' rond vuurwerk. Deze flyers worden verder ook verspreid onder de vuurwerkver kooppunten, ter verspreiding onder klanten. In totaal heeft het Halt-bureau 11.000 flyers laten drukken, dat betekent dat zo'n 10% van de inwoners van het werkgebied een flyer van Halt onder ogen krijgt. Dit in combina tie met de 100 posters die zijn of worden opgehangen en de aan dacht in de pers, betekent dat het heel vreemd gelopen moet zijn wanneer mensen niets van Halt Venray gehoord of gezien heb ben. Én mocht dit toch zo zijn, dan is er altijd nog de landelijke campagne. In samenwerking met de stichting Consument en Veilig heid is een uitgebreide landelijke campagne gestart. Elk jaar opnieuw zijn er toch weer ver schillende jongeren die zich niet aan de regels houden. Zij worden door de politie betrapt met ille gaal vuurwerk of bij het te vroeg of te laat afsteken van vuurwerk. Deze jongeren zullen door de politie doorgestuurd worden naar Halt. REGELS - Vuurwerk afsteken mag vanaf 31 december 100 uur 's morgens tot 1 januari 02.00 uur 's nachts. - Goedgekeurd vuurwerk koop je alleen in de winkel. Dat kan dit jaar alleen op 28, 30 en 31 decem ber. Koop nooit illegaal vuur werk. Je mag maximaal 10 kilo vuur werk in je bezit hebben. - Experimenteer nooit met vuur werk. -Steek vuurwerk nooit uit de hand aan. - Zet vuurpijlen in een fles, gevuld met een flinke bodem zand, of in de winkel verkrijgbare vuurpijl standaard. - Steek vuurwerk aan met een aan- steeklont of een sigaret, nooit met een lucifer of aansteker. - Iedereen moet minimaal 6 meter (6 grote stappen) van het vuur werk af staan. Vuurwerk dat niet is afgegaan, moet je niet opnieuw aansteken. - Draag veilige kleding en schoei sel. Lees ruim van te voren de gebruiksaanwijzing. -Ruim na afloop je rommel op van de straat. - Weigeraars moet je na afloop ver zamelen en onschadelijk maken door in een emmer met water te gooien. BOETES VUURWERKOVERTREDINGEN Afsteken buiten toegestane tij den: vanaf 60 euro. Voorhanden hebben van vuur werk buiten toegestane tijden: vanaf 60 euro. - Voorhanden hebben van illegaal vuurwerk: lichte categorie: vanaf 60 euro, strijkers: vanaf 100 euro en zware categorie vanaf: 200 euro. Voor meer informatie kunt u con tact opnemen met Halt-bureau steunpunt Venrav, Paterslaan 12, 5801 As Venray, tel. 0478-514127. oor de ontwikkeling van nieuwe woningbouwlocatie bander-rest gaat de neente Venray een samen- rking aan met ontwikke- gsmaatschappij Loobeek, combinatie van Stienstra ijektontwikkeling BV in erlen en Janssen Projekt BV Venray. Concrete afspraken rover zijn op dinsdag 17 .ember 2002 gemaakt door partijen en vastgelegd in samenwerkingsovereen- nst. )e eerste plannen voor de nieu- woonwijk Brabander-rest date van medio jaren negentig. In de woonwijk moeten in de komende' twaalf jaar ongeveer 600 nieuwe woningen worden gebouwd. Het woningbouwpro gramma zal gevarieerd zijn waar bij de nadruk ligt op het bouwen voor gezinnen. De verwachting is dat circa vijftig woningen per jaar gerealiseerd worden. Op 9 juli 2002 is het verkave lingsplan Brabander-rest door het college van burgemeester en wet houders vastgesteld. Het verkave lingsplan sluit aan bij bestaande landschappelijke structuren en geeft op hoofdlijnen (verkeer, groen, waterhuishouding, ruimte lijke aanpassing) aan hoe de loca tie wordt ontwikkeld. Belangrijke thema's zijn duurzaam waterbe heer en 'wonen tussen de bomen'. In september 2002 is dit plan gepresenteerd aan de huidi ge bewoners van het gebied. Met het vaststellen van dit verkave lingsplan is een nieuwe fase in de planontwikkeling gestart. Het plan wordt nu verder in deelge bieden uitgewerkt en gedetail leerd. De gemeente Venray en ontwikkelingsmaatschappij Loo beek zullen beiden hun expertise inbrengen in het verdere planont wikkelingsproces. Te zijner tijd wordt deze uitwerking aan belanghebbenden gepresenteerd. meer dan dertig jaar les «ast en 0f school nam ze vorige ek donderdag afscheid juf- iaci uw Leny (Manders) van de Pet- lert* Bandenschool in Venray. eraard ging haar afscheid niet gemerkt voorbij. De kinderen en leerkrachten van de Venrayse basisschool hadden een heel pro gramma voor hun juf in elkaar gedraaid. Na een ontvangst in de speelzaal, een gezamenlijk lied, sketches, een rondgang door de klassen werd haar een receptie aangeboden. Leny Manders wordt met ingang van 1 januari 2003 directeur op de basisscholen in Heide en Veulen. Zij volgt John Hellegers op die 1 augustus van dit jaar afscheid nam op beide scholen. De kerstmarkt van basisschool St. Anna in Blitterswijck heeft donderdagavond circa 1250 euro opgeleverd. "De sfeer was super- gezellig, het was druk en de school was omgetoverd tot een sfeervolle kerstmarkt", laat direc teur Jos van Gerven weten. "Het doel van de kerstmarkt was niet om een zo groot mogelijke opbrengst te verkrijgen, maar om een gezellige avond te verzor gen." In de school konden de bezoekers genieten van een leven de kerststal en allerlei kraampjes en activiteiten. Ook verkochten de kinderen tal van zelfgemaakte kerstspullen. Met het geld wor den eerst de onkosten van de markt vergoed, het overige deel is bestemd voor betere speelmoge- lijkheden op de speelplaats van de basisschool. PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur Dankzij kunstenaars uit de regio heeft Amnesty Venray het jubi leumjaar 2002 met een positief saldo afgesloten. Van de zestig kunstwerken die de professionele kunstenaars aan Amnesty Venray beschikbaar hebben gesteld, zijn er 23 verkocht. De Venrayse afde ling van Amnesty International spreekt van een groot succes. De kunstwerken hebben gezamenlijk 3900 euro opgebracht. Na aftrek van onkosten blijft er ruim 3.000 euro over. De groep Venray draagt daarmee financieel bij aan Op de laatste selectiewedstrij den waren er vijf prijswinnaars: In Meerlo won Anita van Mui ken de derde prijs met Sight of Gold in de dressuurklasse B met 161 en 1X37 punten. Ellen van Dijck werd ook derde met Rozet- te eveneens in de klasse B met l6l en 162 punten. Jan Janssen won met GEP Donut de vierde prijs in de klasse M2 met 154 en 168 punten. In Horst won Esther Goumans de tweede prijs met haar pony Peggy Sue bij het sprin gen in de klasse C-Licht. Susan Hendriks won met Nina de vier de prijs in de springklasse DL. de inspanningen van Amnesty Nederland voor het behoud van mensenrechten. Amnesty Venray is de kunstenaars, alsmede de vei lingmeester en de notaris, veel dank verschuldigd. Dankzij hen was het jubileumjaar ook in finan cieel opzicht een succes. Amnesty Venray bestond in 2002 vijfen twintig jaar en organiseerde afge lopen zomer een muziekfestival op het Schouwburgplein en samen met het Literair café een schrijversochtend met Moses Ise- gawa. De kunstveiling in decem ber in was het definitieve slot van het jubileumjaar. In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Als het er staat is het te laat... De dorpsraad van Oirlo in ver gadering bijeen spreekt haar teleurstelling uit over het princi pebesluit dat B en W van de gemeente Venray heeft genomen. Tevens spreekt de dorpsraad de hoop en de verwachting uit dat de gemeenteraad van Venray in de raadsvergadering van januari 2003 het principebesluit van B en W zal afwijzen c.q. zal heroverwe gen om onder andere de volgende redenen: 1. aantasting van de leef baarheid van Oirlo 2. overlast van/door men sen/verkeer 3. aantasting van het land schap inclusief verdwijnen van alle flora en fauna 4. onherstelbare schade aan omgeving 5. onaanvaardbare belas ting van het milieu (klasse 6 incl. terrein) 6. bij evenementen onbe reikbaarheid van Oirlo door ambulance, brandweer e.d. Namens de dorpsraad Oirlo, Her man Kusters, vice-voorzitter Op woensdagavond 8 januari 2003 is er voor nieuwe deelne mers de mogelijkheid om in te steken in de cursus "Ontspanning en Meditatie". In deze cursus wordt gewerkt met losmaakoefeningen, ademoe- feningen, meditatieve bewegings oefeningen en mantra zingen afkomstig uit Westerse (biorelea- se) en Tibetaanse (yoga en medi tatie) scholen. De oefeningen helen lichaam en geest en bren gen hun energieën samen zodat ze kalm en soepel kunnen functio neren. Het accent in de cursus ligt op stilte en meditatie. Het doel van de oefeningen is het ontwikkelen van gewaarzijn door middel van ontspanning. Je leert gevoelens tijd, ruimte en aandacht te geven. De oefeningen brengen een inner lijke massage op gang. Lichaam, adem en geest ontspannen zich en de energie kan weer vrij stro men. Je voelt je ontspannen eir energiek tegelijk. Wanneer er meer ontspanning is, ontstakn meer ruimte en helderheid om je geest tot rust te brengen. Nu kun je observeren hoe gedachtenpa- tronen, emoties en houdingen je ervaring kleuren. De mogelijkheid ontstaat om ze los te laten, gevoe liger te worden voor de eerste tekenen van opwinding. Nieuwe keuzemogelijkheden ontstaan en geleidelijk komt er meer plaats voor vreugde en lichtheid in het dagelijks leven. De groep is een mix van begin nende en al langer oefenende deelnemers. Wanneer je nieuw bent is het oefenen meer gericht op ontspannen en nieuwsgierig worden naar wat er precies in je gebeurd. Je ontwikkelt vertrou wen in je lichaam en in je natuur lijkheid. Wanneer je langer oefent, raak je diepere lagen van energie en gevoelens aan. Je leert te luisteren naar de subtiele bood schappen van het lichaam zodat je blokkades kunt ontdekken en loslaten. De cursus wordt gegeven in Venray, De Gouden Leeuw 6 (Sportcentrum Double Active). Vanaf 8 januari volgen 11 woens dagavonden van 19.45 tot 21.45 uur (niet op 19-2 en 5-3)- Beno digdheden: gemakkelijk zittende kleding en een deken. Inlichtingen/aanmelding: Jan Houwen 0478-587364/06- 15471495. Website: http:// homewanadoonl/janhouwen/ Gedeputeerde Staten (GS) passen de Beleidsregel stimu lering Limburgs vrijwilligers werk aan. Dit betekent dat de regeling voortgezet wordt tot 1 april 2003. Aanvullend wordt 60.000,- toegevoegd ter uit voering van activiteiten in het kader van het Europees jaar van mensen met een handi cap. De regeling gaat per 1 januari 2003 in. Provinciale Staten (PS) hebben besloten de Beleidsregel stimule ring Limburgs vrijwilligerswerk tot 1 april 2003 voort te zetten. Tevens hebben zij, in het kader van het Europees jaar van de gehandicapte mens 60.000,- toegevoegd aan het budget van de regeling ten behoeve van gehan dicapten en ouderen. Tijdens de evaluatie van de regeling conclu deerden PS dat de regeling een financieel instrument is om het brede lokale vrijwilligerswerk te stimuleren. Gedeputeerde Staten hebben de Beleidsregel stimule ring Limburgs vrijwilligerswerk aangepast en een apart hoofdstuk toegevoegd voor aanvragen die worden ingediend in het kader van het Jaar van de gehandicapte. Tot 1 april kunnen vrijwilligersor ganisaties incidenteel een waarde ringssubsidie blijven aanvragen van maximaal 1.250,-. Voor waarde is wel dat het gaat om activiteiten/projecten binnen Lim burg die door of voor vrijwilligers worden verricht. Voorwaarde is ook dat anderen een financiële bijdrage leveren. Voor aanvragen die worden ingediend in het kader van het Jaar van de gehandi capten gelden afwijkende voor waarden. Deze hebben betrek king op de inhoudelijke criteria, op de hoogte van het subsidiebe drag, op de bijdragen van derden en op de doorlooptermijn. Wan neer het bedrag ad 60.000,— nog niet uitgegeven is op 1 april 2003, kunnen aanvragen in het kader van het Jaar van de gehandi capte" ook na die datum gehono reerd worden. Aanvragen voor een waarderingssubsidie kunnen worden ingediend bij Gedepu teerde Staten van Limburg, Post bus 5700, 6202 MA Maastricht. Voor meer informatie: mevrouw M.A. Bremers, telefoonnummer (043) 389 75 93 Wil WENSEN U HELE FIJNE FEESTDAGEN EN EEN VOORSPOEDIG 2003 Vrijdag 27 en zaterdag 28 december a.i M.O.V. REEDS GELDENDE ACTIES EN AANBIEDINGEN ALTIJD IETS APARTS HENSENIUSPLEIN 4 5801 BB Venray Tel. 0478-582273

Peel en Maas | 2002 | | pagina 7