lonkere kerst voor lostrums asielzoekersgezin Kerstactie Raayland levert let avontuur als grote uitdaging 8250 euro op multiflex lenzen c Marktkoopman stopt na 41 jaar fsluiting jubileum Maashees Speculaasactie levert 22.000 euro op NTACTLENZEN Op de bon Dronken t 'j nonitpen Uw voorliefde voor geuren en kleuren vertaalt Rien van Mierlo in een adembenemend schouwspel: Ü-L1. N Een tuin zó ingericht dat u zich in oosterse sferen waant. Via een uitgekiend onderhoudsplan bent u er desgewenst van verzekerd dat dit lustoord tot in lengte van jaren z'n ultieme bekoring behoudt. mimwmxw VAN MIERLO Rien van Mierlo geeft uw tuin een eigen signatuur elmondseweg 111 5 7 S 1 PH Deurne Tel. 049JJM59 3 CONTACTLENZEN OP MAAT, DUURZAAM EN GEZOND K U R S T JE N S VENRAY - NOORDERHOF 20 TEL. 0478 - 550630 2be beksrim vak kltnrcK^aaIsoku Aittjttrken tt bnittK t EN MAAS iwj. ilopen donderdag over- Lotte van Els een ds°ie 5000 handtekeningen i nevrouw Brand van Stich- [r Synthese. De dertienjari- rotte zette spontaan een Itekeningenactie op touw :n poging iets te kunnen Jn I tegen de uitzetting van va milie Mehrabi, een asiel- ersgezin uit Oostrum. te raakte nogal betrokken lat een klasgenootje deel uit- van het uitgeprocedeerde Zij wist meerdere mensen r zich te krijgen die haar ondersteunden, maar ook sleden van de familie Mehra- J |f gingen de straat op om tekeningen te verzamelen. sen blijken diverse personen landelijke politiek benaderd om een reactie, de roep om eneraal pardon voor mensen nger als vier jaar in ons land ijven wordt steeds luider. De e politiek staat volgens wet- I er Mathieu Emonts machte- IVa .qc gemeente Venray kan voor dit gezin doen, ze zijn uitgeprocedeerd en zullen land moeten gaan verlaten, rij ze waarop deze mensen ndeld zijn is zeer onzorgvul- ;n zeer pijnlijk, ik zal dat ook iet COA laten weten', zegt its. 'Dit schrijnende geval ons toch zeer degelijk en diep. Wij begrijpen de hante- ïgenactie van Lotte van Els wel, haar actie en een rek met haar kwam bij ons gevoelig aan. Maar het rijk richtlijnen uitgegeven met kking tot uitgeprocedeerde oekers en daar houden wij haihhan. Dit gezin, als het straks ert te vertrekken, helpen aan irdak heeft geen enkele zin het betekent enkel uitstel eie het vonnis, hoe tragisch dit 'Sflinkt'. handtekeningen gaan via de <anAiing Synthese straks naar de Mevrouw Brand (links) ontvangt de handtekeningen uit handen van Marloes Kessels (midden) en Lotte van Els Venlose advocaat Teunissen, deze hoopt dat ze iets mee kunnen wegen in de beslissing van de rechter. Teunissen stelt nu alles in het werk om het gezin op medi sche gronden alsnog hier te kun nen laten blijven. De vader blijkt zwaar diabeet te zijn, een ziekte die na de lange reis naar ons land zeer verergerd is. Maar al bij al ziet het er donker uit voor de Mehrabi's. De asielprocedure is geheel gesloten en afgewezen, heropening van de zaak blijkt onmogelijk te zijn. Een sprankje hoop biedt een laatste zaak van wege de vader zijn ziekte, maar nu blijkt dat het COA de uitspraak van de rechter hierin niet behoeft af te wachten. Een laatste uit spraak van de minister geeft aan dat alle uitgeprocedeerde asiel zoekers nog individueel gehoord zullen worden, maar advovaat Teunissen geeft aan dat het erg onduidelijk is wat zo'n verhoor inhoudt en dat het gezin zich op het ergste moet gaan voorberei den. 'Het gezin kan de komende feestdagen in ieder geval in Oos trum doorbrengen. De politie en het COA hebben bij navraag laten weten dat er geen uitzetting gepland is', vertelt mevrouw Brands. Maar soortgelijke gevallen elders laat zien dat ook dat geen zekerheid geeft, zoals bijvoor beeld in Meijel. Daar waren 81 asielzoekers gehuisvest in een voormalig hotel midden in het dorp. Dat hotel zou na de feestda gen pas ontruimd worden en de asielzoekers elders onderge bracht. Althans, dat kreeg de gemeente op dinsdag te horen. Woensdagmorgen kregen de asiel zoekers ineens te horen dat ze de dag erna moesten vertrekken. De Meijelse gemeenschap wilde nog graag afscheid nemen, maar daar kreeg men de tijd niet voor... Dinsdag 24 december 2002 - Pagina 5 zondag 29 december sluit Maashees haar jubileumjaar 625 jaar Maashees af. Om 19 30 uur verzorgt de ie een concert in de kerk. De fanfare schonk de gemeenschap ook al een concert einde 2001, overi- zeer succesvol, waarmee het jubileumjaar werd geopend. Tijdens de uitvoering nu zal de fanfare haar we vaandel onthullen. Dit vaandel vervangt het uit 1951 daterende vaandel. ifcJcns deze bijeenkomst hét boek over 625 jaar Maashees symbolisch gepresenteerd worden. Na icert wordt de feestelijke afsluiting voortgezet in het gemeenschapshuis, waar allereerst de gasten n worden ontvangen met een glas campagne, geschonken door de uitbaters. Daarna wordt het vooral ond van napraten en nogeens genieten. Van het geslaagde dorpsweekend met kiassenreünie en Bra- koffietafel, maar zeker ook van de zeer geslaagde revue-opvoeringen. Van deze revue is een profes- jle videoband gemaakt. Tijdens de slotavond zal hiervan een ongeveer tien minuten durende samenvat te zien zijn en de band kan daar ook besteld worden. Voor de muzikale verzorging zorgt de Maasheze Cobra, zodat er weer volop gedanst kan worden. ,i twaalven wordt het jaar enigszins officieel gesloten. Maashees kan dan terugzien op een prachtig njaar waaraan velen nog lang met plezier zullen terugdenken. Er wordt geen entree gevraagd. Foto's [de revue en videoband kunnen vanaf nu ook bij Marian Ermens bekeken en besteld worden. Tijdens snelheidscontroles, vrij dag op de Puttenweg in Yssel- steyn, zijn 141 bekeuringen uitge schreven. In totaal passeerden 1810 voertuigen het meetpunt. De hoogstgemeten snelheid bedroeg 109 km/uur waar 50 km/uur is toegestaan. In de nacht van donderdag op vrijdag is op de Overloonseweg in Vierlingsbeek een 43-jarige auto mobilist uit Overloon aangehou den. De man bleek te diep in het glaasje te hebben gekeken. Nadat tegen hem proces-verbaal was opgemaakt is hij weer in vrijheid gesteld. Aan het einde van dit jaar hield het Agrarisch Onderwijs Centrum Limburg, locatie Horst de jaarlijk se speculaasactie, waarvan de opbrengst bestemd is voor de kin dertehuizen van mevrouw Colson op het eiland Flores, Indonesië. Slechts veertien dagen deden de leerlingen er over om samen met de Stichting Nativitas 5830 pak ken speculaas aan de man te bren gen. De netto opbrengst is onge veer 6000. Dit is een ongekend succes. De Wilde Ganzen en het ICCO hebben toegezegd dat het z.g. PremiePlusPlan van toepas sing is. Dat betekent dat de actie een bedrag van bijna 22.000,00 heeft opgebracht. Het project van AOC/Nativitas is een van de aller eerste projecten die in aanmer king komen voor een subsidie vol gens het PremiePlusPlan. Men komt hier alleen voor in aanmer king als het gaat om een kwalita tief goed project met aantoonbare achterban en dat zich richt op: de gehandicapte mens, duurzame ontwikkeling; vrede, veiligheid en samenlevingsopbouw (o.a. schoolmateriaal, straatkinderen); toegang tot basisvoorzieningen (o.a. onderwijs, drinkwater, gezondheidszorg). Wilde Ganzen en ICCO zijn van mening dat het hier om een dergelijk project gaat. Van het bij elkaar gebrachte bedrag zullen twee kippenstallen gebouwd worden bij de kinderte huizen van mevrouw Colson op het Indonesische eiland Flores. Tevens zal een zwembad voor watertherapie voor gehandicapte kinderen gebouwd worden. Opnieuw steun voor Udavum Karangal Maar liefst 41 jaar was hij een vertrouwd gezicht op de Venrav- se weekmarkt: Richard Moons. Afgelopen maandag nam Moons met zijn kraam in speelgoedartike len afscheid op zijn vertrouwde stekkie voor. Albert Heijn. De bijna 70-jarige marktkoopman uit Mierlo-Hout, op 22 januari bereikt hij de zeven kruisjes, gaat zich vanaf nu alleen nog maar bezig houden met de zaak in feestartike len in zijn woonplaats. Na ruim veertig jaar zegt hij Venray vaar wel. "Met pijn in het hart, want ik ben hier altijd heel graag geko men." Maar ook zonder hem blijft de weekmarkt in Venray door draaien. Alleen zal volgens Moons in de toekomst de markt er anders gaan uitzien. "De weekmarkt gaat op den duur 'verbelsen'. Dus geen kramen meer maar in de plaats daarvan verkoop wagens. Moons, optimist pur sang, ziet echter ook een zorgelijke ontwik keling. "Helaas laat de jeugd het meer en meer afweten. Er komt weinig nieuw bloed bij." Wethouder Jan Driessen over handigt namens de gemeente Venray Moons een bloemetje bij zijn afscheid ht (oud-)Venraynaren vertrekken voor 7000 kilometer lange autotocht estijn m akantie vieren kan op veel lieren. Bijvoorbeeld door dick r een sportieve uitdaging iezen. Survival, een jungle- ït, of inet een rugzak door bergen trekken. Je kunt B e^n stap verder gaan. >r met minimale middelen sloopwaardige auto's Afri- mse landen te doorkruisen lange woestijntochten te ken. Een groepje Venrayna- u i zoekt al twintig jaar naar lagende en avontuurlijke anties. Voor een trip in een le auto naar China of door ika draaien ze hun hand t om. Tweede kerstdag .-rit. int het achttal aan een ik v nw avontuur: in drie jeeps sif' ni 7000 kilometer - waar- 3000 kilometer door de jn - door Tunesië, Libië, 'te, Soedan en Ethiopië. januari hopen ze in Abeba te arriveren, is 1982 als Michiel Marlet ist van Noorden elkaar ont- :n in café de Bonte Koe in iy. Marlet vertelt dat hij per door Afrika is gereisd. Het :lddeel boeit hem en hij zal dan ook in Ethiopië gaan :en onder de vlag van Artsen Ier Grenzen. Van Noorden irmt het avontuurlijke idee en dat Marlet hem een seintje 1 geven als hij weer op reis Twee jaar later toert het rial met een aantal vrienden met minimale middelen tien ;n door Afrika. De auto's zijn, ze het zelf omschrijven, apk [aardig. Michiel Marlet: "We :n ooit gereisd in twee oude :ken: één auto kocht ik op it voor vijftig gulden, de ande- ito stond klaar om gesloopt te len. Ze waren apk onwaar laar we toerden er wel pro- iloos weken mee rond door foestijn in Afrika." Het verslag |hun reis in 1984 haalt de igbijlage van De Telegraaf, de vooravond van 2002 treft het avontuurlijke gezelschap zich weer. Vier keer hebben ze inmiddels sinds 1980 per auto delen van Afrika doorkruist. Plan nen worden gemaakt voor een nieuwe reis. Ditmaal met een rela tief groot gezelschap. Uiteindelijk nemen acht (oud-)inwoners van Venray de uitdaging aan: Joost van Noorden, Frans de Vilder, Michiel Marlet, Jan Karei Marlet, Armand Lucas, Wilbert Fleurkens, Leonieke van de Geer en Maarten Heerkens. Tweede kerstdag stap pen ze in drie jeeps - "dit keer wel goed onderhouden auto's met vierwielaandrijving - voor een vijf weken lange en 7000 kilometer tellende reis door Tunesië, Libië, Egypte, Soedan en Ethiopië. Een reis die in woord en beeld zal worden vastgelegd. De benodigde visa voor Libië en Egypte leverden geen pro bleem op,dat voor Soedan en dus ook voor Ethiopië wel. Het is zelfs de vraag of ze die visa tijdig krij gen. "Ik vermoed dat Soedan de route die wij willen volgen, als 'gevaarlijk' kwalificeert en daar om zo talmt met het toekennen van het visum", vertelt Michiel Marlet. "En zonder visum voor Soedan krijg je ook geen visum voor Ethiopië. En daar hopen we toch wel te arriveren. Mijn echt genote is afkomstig uit Ethiopië en zij reist per vliegtuig naar Addis Abeba. Ook de echtgenote van Wilbert Fleurkens is al in Addis Abeba als wij arriveren." JACHTGEWEER Niet alleen de visa zijn nog een vraagteken. Het is ook niet zeker of de acht avonturiers, waarvan enkelen elkaar wekelijks in een kookclub ontmoeten, de beoogde route door Egypte mogen afleg gen. "We hebben voor een traject door het zuidelijk deel van Egypte gekozen. Een mooie route, maar het traject wordt zelden of nooit door toeristen afgelegd. We heb ben de ambassade gevraagd of we de route mogen rijden. Ja, dat mag. Iedereen die een visum voor Egypte en een rijbewijs heeft, mag op alle wegen in het land rij den. Dus ook het traject dat wij hebben uitgestippeld. Maar of we er straks daadwerkelijk mogen rij den, is de vraag. Garanties hebben we niet gekregen." In Egypte moet het gezelschap waarschijn lijk delen van de route in een kon vooi afleggen. "Als kleine groep kunnen we een gemakkelijke prooi voor fundamentalisten zijn. In een groot konvooi is dat gevaar veel kleiner." Over de doorsteek door Libië, toch geen land dat als 'veilig en vriendelijk' te boek staat, maken ze zich geen zorgen. "Libië wordt steeds toegankelijker voor toeristen. Tot voor een aan tal jaren geleden had het land een negatief reisadvies, kwam je er als westerling amper tot niet binnen. Nu gaat dat gemakkelijker. Jaar lijks bezoeken tienduizenden toe risten het land." Een strak tijdschema is er niet., maar het achttal wil onderweg niet bij iedere toeristische attrac tie halt houden. "Het zou zonde zijn als we alleen maar in de auto zitten en van afstand al het moois zien dat de landen rijk is. Tripoli, hoofdstad van Libië, zullen we zeker bezoeken. Dat geldt ook voor piramides in Egypte. Maar: we zullen wel vaart in de reis hou den. Na een week of drie hopen we in Addis Abeba te zijn." Over nachten zullen ze veelal in tenten doen. "Kamperen hoort bij zo'n avontuurlijke reis", lacht Marlet, die ooit werd beschoten tijdens een Afrika reis. "We stonden macaroni te koken bij een kam- peerplek langs de weg, in het noorden van Algerije. Opeens hoorden we vanaf de heuvel aan de overkant van de kampeerplek schoten. En daarna sloeg de hagel uit een jachtgeweer in onze auto. We wisten niet hoe snel dat we weg moesten komen." Zorgen om hun veiligheid maken ze zich overigens niet. Joost van Noorden onderstreept dat met een voorval dat hem na een reis door Afrika overkwam. "Weken door Afrika gereisd, alles was goed gedaan. Geen gevaar, geen bedreigingen. Maar ik was amper terug in Nederland of ik werd beroofd, in Amsterdam. Ik kreeg een pistool tegen mijn hoofd en moest mijn waardevolle spullen afstaan. 'Welkom terug' dacht ik toen." De kerstactie 2002 op het Raay land College in Venray heeft dit jaar een fantastisch bedrag opge leverd voor het goede doel: 8250 euro. Het geld gaat net als vorig jaar naar de organisatie Udavum Karangal (Helpende Handen) in India. In de stad Chennai (voor heen Madras) staat een school, een ziekenhuis, een bejaarden huis, waar de kanslozen geholpen worden met giften uit de wester se wereld. De heren Van Dee en Veldpaus uit Venray hebben contacten met deze school. Ook zijn de winnaars van de kerstactie vorig jaar naar het project in India geweest. Zodoende weten zij dat het geld onmiddellijk goed terecht komt. Als school zijn zij vooral geïnte- PEEL EN MAAS een abonnement waard resseerd in de leeftijdgenoten op deze school. Met de gelden die opgehaald zijn, wordt een inter netproject opgezet. Het is dan mogelijk per email contacten te leggen. Klassen hebben geld inge zameld om kinderen te adopteren voor een jaar onderwijs. Om aan het geld te komen zijn er vele grote en kleine projecten geweest. De jaarlijkse combiparty georganiseerd door de leerlingen- raad heeft 4000,— opgeleverd. Verder is er een sponsorloterij geweest met als hoofdprijs een laptop, gewonnen door Lars van Lierop. Op de ouderavonden in december is er een kerstmarkt geweest met een kunstveiling. Leerlingen hebben frikandellen, kroketten, oliebollen en saucij zenbroodjes gemaakt en ver kocht in pauzes. Leerlingen heb ben kerstkaarten en kerststukjes gemaakt en die binnen de familie verkocht. Er is een sponsorloterij geweest. Een multi-culti-kerstvie- ring waarbij de leerlingen uit de verschillende culturen met muziek, dans en hapjes hebben laten zien, hoe zij feestvieren. Mevrouw Vasantha heeft lezingen gegeven. Ook heeft ze geleerd hoe je sari's moet dragen. Ook sportief is er een bijdrage gele verd middels een sponsorloop. Tijdens lessen maatschappijleer, geschiedenis, aardrijkskunde is er aandacht besteed aan India. Zo zie je dat in verscheidenheid en toch kleinschalig aan één goed doel gewerkt kan worden met een resultaat waar we als Raayland College trots op zijn.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 5