Jitstel nieuwe wegwijzers Bouwen aan 'n leefbare wereld' Raedts B Het zal 'n emotionele dag worden Harold LENSSEN Buurtbus verdwijnt uit straatbeeld f# Gouden Knol voor Lambert Classens Betere opvang slachtoffers huiselijk geweld iootspo&tftg Nieuwjaar (0478)539020 Stayerhofweg 2b Niets! >ag EL EN MAAS Dinsdag 24 december 2002 - Pagina 3 gemeente Venray krijgt iflopig geen nieuwe weg- zers. De gemeenteraad irde vorige week het pegwijzeringsplan welis- ar goed maar wil wachten de uitvoering totdat er er zekerheid is over de inciële situatie. olgcns het plan wordt de ieente in de jaren 2003 lot en 2007 van nieuwe wegwijzers voorzien. Dit vergt een investe ring van 557.500 euro. Sinds het college in de extra vergadering van 10 december de noodklok luidde over de financiële toestand kijken de raadsleden veel kriti scher naar de uitgaven. Henk Bis- schops (PvdA) deed het voorstel om te wachten tot komend voor jaar als er meer duidelijkheid is. "Want bezuinigen op dit plan doet niet veel pijn", meende Bis- schops. John Oosterbeek (WD) ging nog een stap verder en dien de een motie in om over het bewegwijzeringsplan opnieuw te praten bij de begroting van 2004. Wethouder Driessen (CDA) pro beerde tevergeefs de raad te over tuigen. Hij meldde dat het plan grotendeels wordt gefinancierd uit de voorziening bovenwijkse werken en de reserve van het par- keerbedrijf. Bovendien kan de raad bij iedere begrotingsbehan deling opnieuw beslissen over de uitvoering van het eerstvolgende jaar. Gerrit Verkoeijen (Samenwer king) pleitte eveneens voor uit stel. Hij hekelde de wijze waarop met de inspraak is omgespron gen. "Want er is helemaal niet geluisterd naar de klankbord groep." Jan Classens (CDA) onder steunde ook de WD-motie. Frac tie Van de Vorle was als enige tegen. "Uitstel is niet redelijk. Want er is al twintig jaar niets meer aan de wegwijzers gedaan. Er is al veel werk verricht en het gaat niet om zo'n heel grote bedragen", vond Gerrit Lemmens. Burgemeester Waals schorste de vergadering voor collegebe- raad. Hij deed daarna het voorstel om 'ja' te zeggen het plan maar de uitvoering uit te stellen. Daar kon de raad mee instemmen waarop de VVD-fractie haar motie weer introk. iedts Bouwbedrijf BV genomineerd voor Loek A. Nelissenprijs 'eel en Maas bezoekt de mende weken de bedrijven genomineerd zijn voor de k A. Nelissenprijs en entariseert hoe deze bedrij- i scoren op het gebied van stomer Relationship nagement', vrij vertaald atiebeheer. Dit is namelijk speerpunt waarop de jury genomineerden beoor- elt. Raedts Bouwbedrijf in strum is een van de acht drijven die kans maken op beeldje van de Venrayse dernemersprijs. Raedts is or de Loek A. Nelissenprijs irgedragen door de Oos- mse ondernemers. laedts Bouwbedrijf kent al een jarige geschiedenis. Vader Jan rtte in de jaren '30 en werkte iral in de Oostrumse gemeen- iap. "Vroeger waren we een iwbedrijf. Nu is ons bedrijf een IE iwkundig atelier, waarin oplos gen worden gezocht voor iiwkundige problemen", vertelt zoon van de stichter van het lrijf, Henk Raedts (56), die menteel aan het roer van de lememing staat. !r gaat meer schuil achter de ien-blauwe gevel aan Mgr. issenstraat dan je op het eerste icht zou vermoeden. Tot in de :n zeventig was Raedts een tra- ioneel bouwbedrijf dat zich )r.il bezighield met plaatselijke uwbouwprojecten. In de jaren entig en tachtig zijn daar door zonen Jan (overleden in '92) y^lHenk, nieuwe activiteiten aan gevoegd. o heeft Raedts aan de wieg laan van de landelijk opereren- klussendienst Kobus. De nst verricht kleine werkzaam- ien bij particulieren maar ook landelijke ketens zoals C&A en "Hel voordeel voor een ijf als C&A is dat ze maar een afspraken met ons hoeven ;en. En als C&A Alkmaar dan toilet verbouwd moet heb- i, komt de franchisenemer van issendienst Kobus uit Alkmaar klus klaren.Terwijl het con- :tin Oostrum gemaakt is." laedts Rioolservice is een ander onderdeel van het bedrijf. Dagelijks zijn drie mensen fullti me in de weer om deze dienst draaiende te houden. De Venlose bedrijven Facility Support en Knops Bouwbedrijf zijn eveneens onderdelen van de Oostrumse aannemer. Facility Support, een samenwerkingsverband van Raedts met Martens Installatie in Venray en Thissën Installatietèch- niek in Venlo, werkt als leveran cier van technische diensten voor bedrijven die zelf geen technische dienst hebben. Een grote klant van Facility Support is bijvoor beeld veiling ZON in Grubben- vorst. Maar het grootste gedeelte van de zestig mensen die bij de Oos trumse aannemer werkt, houdt zich bezig met verbouwingen, renovaties en onderhoud bij bedfijven. Inalfa, Océ, Kersten Europe, en Nijsen Granico beho ren tot de klantenkring. "Bij der gelijke opdrachten is een goed contact met de klant heel belang rijk. We moeten als het ware in de huid kruipen van de klant. Het bedrijf van binnen en van buiten kennen en de klant zöVeel moge lijk werk uit handen nemen," licht directeur Henk Raedts toe. Omdat het bedrijf ongeveer de helft van zijn omzet haalt uit verbouwin gen, onderhoud en renovatie is het minder gevoelig voor econo mische teruggang als andere bouwbedrijven. "Over het geheel genomen heeft de bouw met een dip te maken. Wij blijven gelukkig tot nu toe buiten schot omdat we zoveel verschillende facetten van sport bedrijven binnen de bouw wereld," aldus Raedts. Op de vraag welke rol Rela tionship Management speelt bin nen het bedrijf antwoordt de Oos trumse directeur: "Ik zeg altijd tegen mijn mensen: 'een klant is het belangrijkste dat er is in een bedrijf. Wat de klant vindt, denkt en welke behoefte de klant heeft, daar draait het om.' Waarom zou de klant naar een ander gaan als hij tevreden is over zijn vaste leve rancier. Wat dat betreft zijn men sen precies zoals de geitjes die ik thuis in de wei heb. Die lopen altijd over hetzelfde pad. Mensen hebben ook hun geitenpaden. Ze wijken daar pas vanaf als er aanlei ding toe is. Als ze ontevreden zijn." Raedts heeft niet alleen oog voor commercie. Op het einde van het gesprek wordt Henk Raedts zelfs filosofisch. "Met bou wen grijp je voor een langere periode in de omgeving in. Een gebouw staat toch gauw vijftig tot honderd jaar. Daarom moet je bij bouwprojecten zorgvuldig met de ruimte omgaan, zodat de wereld leefbaar blijft voor onze kinderen en kleinkinderen. Met bouwen kun je daar invloed op uitoefe nen. Zo wil ik over jaren met mijn kleinkinderen over het St. Anna- terrein lopen en ik hoop dat ze dan zeggen: 'opa, hier hebben ze echt iets moois van gemaakt kerdag onthulling monument voor ongeboren kinderen pet monument voor naam- gestorven kinderen jirdt op zaterdag 28 decem- onthuld. Na een gebeds- nst die om 16.00 uur in de ote Kerk begint, zullen de itiatiefneemsters Nel Aben Jeanne Peters het gedenkte- aan de zuidkant van de [ote Kerk om circa 17.00 uur jthullen. 'ijdens de gebedsdienst in de k zal Nel Aben vertellen hoe zij [Jeanne Peters tot dit initiatief tomen zijn. Ook deken Coe- zanggroep Mèlody en MMSK Petrus' Banden verlenen hun idewerking aan de dienst. Na |>op van de bijeenkomst in de rk gaan de bezoekers naar bui- naar het bronzen beeld dat pr de Venrayse kunstenaar Piet jtmans belangeloos is gemaakt. (Het begint nu te kriebelen", It Nel Aben als ze vooruitblikt naar de grote dag. "We zijn ruim een jaar geleden begonnen met onze plannen. Het heeft ons bloed, zweet en tranen gekost, maar de warme belangstelling die we van alle mensen hebben gehad en de positieve reacties op ons initiatief, zijn in de afgelopen maanden een grote steun in de rug geweest. Vooral de laatste weken waren erg druk, maar het wordt een prachtig monument. Wij hopen dat het gedenkteken mensen helpt.om hun pijn en ver driet te verwerken. Ja, het zal een emotionele dag worden. BRONZEN BEELD Het monument voor het naam loze kind bestaat uit drie hardste nen tableaus op een schuine hel ling, waarop drie bronzen schalen komen. Op een schaal ligt een pasgeboren baby in brons, op de tweede schaal komen de afdruk ken van kindervoetjes die in een spiraal naar een ster lopen en op de derde bronzen schaal gaan de babyhandjes van binnenuit naar buiten in een spiraalvorm. In ver band met het zonlicht wordt het vandalismebestendige gedenkte ken aan de zuidkant van de toren van de Grote Kerk geplaatst, zodat de ster bij zonlicht onder de schalen gaat stralen. Ouders van doodgeboren kin deren zijn nog lang bezig met een rouwproces. Dat komt ook - en zeker vroeger was dat het geval- omdat ze geen plek hebben waar ze heen kunnen om te herden ken. Hun kindje ligt immers ner gens begraven. In de jaren zestig was het de gewoonte om doodge boren, ongedoopte kinderen snel en naamloos te begraven te begra ven om ongewijde aarde. Het monument is voor ouders van naamloos gestorven kinderen een tastbare plek waar zij hun pijn en verdriet kunnen verwerken. Het kerkbestuur en de gemeente heb ben samen met de stichting naar een geschikte locatie gezocht en gevonden. KEUKENINRICHTING advies aan huis, ook 's avonds owroombezoek Opraak Wanssum De hoogste onderscheiding van carnavalsvereniging 't Knölleke, de Gouden Knol, wordt dit seizoen uitgereikt aan Lambert Classens, voor zijn enorme inzet ten dienste van de Leunse gemeenschap. De in 1949 in Oirlo geboren Lambert belandde in '75-'76 per toeval in Leunen, waar hij zijn intrek nam in een woning aan het Loenerveld. Lambert is bijna 32 jaar getrouwd met Elly en samen hebben ze twee dochters, Nicole en Linda. Ook is hij de 'grote' opa van Teun en Maud. Hij wordt ook wel 'opa kwastje' genoemd. Degene die hem kennen, begrij pen dit meteen. Lambert krijgt dit jaar de Gouden Knol voor zijn enorme inzet ten dienste van de Leunse gemeenschap. Zijn 'carriè re' in het verenigingsleven begon in 1980 toen ze hem kwamen vra gen om te helpen schilderen van de prinsenwagens. In november van dat jaar werd hij gevraagd zich kandidaat te stellen als bestuurslid van de carnavalsver eniging. Lambert vroeg: "wat houdt dat in?" Hij kreeg als ant woord: "dat maakt niet uit, als je je maar vast kandidaat stelt". "Nie mand kende me, maar ik werd er wel ingestemd. Ik ben naar de eerste bestuursvergadering gegaan en werd bestuurslid voor de commissie wagenbouw. Zo ben ik erin gerold." Onder zijn lei ding heeft CV 't Knölleke diverse keren in Rooy de Pielhaascup gewonnen. Dat was altijd een heel feest. Leunen prefereert nog altijd het zelf bouwen van haar prinsenwagens boven het kopen. In 1984 werd hij voorzitter van CV 't Knölleke en nam daarbij nog diverse jaren de commissie wagenbouw op zich. In 1989 is hij gekozen als prins. Lambert staat altijd voor iedereen klaar, je hoeft hem maar te vragen en hij doet het. Niets is hem te veel, bor den schilderen voor leden die er mee stoppen, herinneringsschil derijen en hoppa's maken voor de prinsen. Zelfs nü nog schildert hij volop mee aan de prinsenwagens. Hij is altijd bezig en kan niet stil zitten, televisie kijken is aan hem niet besteedt. Het is dus niet ver wonderlijk dat hij benoemd werd als erevoorzitter toen hij na der tien jaar aangaf te stoppen. Toen in 1992 het gemeen schapshuis volledig op zijn gat zat, heeft een groep mensen, die vond dat er toch wat moest gebeuren, een nieuw bestuur gevormd. De taken werden ver deeld en het gemeenschapshuis 'nieuwe stijl', op basis van vrijwil ligers, was een feit. Lambert werd de eerste beheerder op vrijwillige basis, hij deed alles, waaronder ook het onderhoud aan het gebouw. Het heeft veel energie gekost, maar met behulp van alle vrijwilligers is het een groot suc ces geworden. Iedere dag voor hij naar zijn werk gaat, maar ook als hij van zijn werk terugkomt, gaat Lambert 'even' naar het gemeen schapshuis en kijkt hij of alles in orde is. Een kroon op zijn werk is denk ik wel dat hij in 1996 door de ver enigingen gekozen is als vrijwilli ger van het jaar. Verder heeft Lambert het huidige logo van CV 't Knölleke ontworpen en is hij betrokken geweest bij de organi satie van de Brassica party ter gelegenheid van ons 44-jarig bestaan. Op dit moment is hij nog afgevaardigde van de Optocht commissie Venray en zit hij in de Commissie Uitkomen Prins. Ook heeft hij. samen met Gerrit Ver koeijen oud secretaris, de huidige drukbezochte liedjesmiddag opgezet. Het gezegde Goede wijn behoeft geen krans is zeker op hem van toepassing. Het siert Lambert dat hij altijd zo bescheiden is. De Gouden Knol wordt zondag 5 januari om 14.00 uur aan Lambert uitgereikt in gemeenschapshuis De Brink. Tevens is er dan gelegenheid hem te feliciteren met deze onder scheiding. Keizersveld 40, Venray, Tel.: (0478) 55 06 70 Vrijdag 3 januari laatste rit Na 24 jaar buurtbusvervoer in de regio Venray zal op vrij dag 3 januari 2003 de buurtbus Venray voor de laatste keer haar dagelijkse ritten rijden en ophouden met het verzor gen van openbaar vervoer. Met ingang van het nieuwe jaar zal de deeltaxi van start gaan. Deze nieuwe vorm van openbaar vervoer zal niet alleen een aantal grote bussen gaan vervangen, maar ook het kleinschalige vervoer van de buurtbus zal daarmee gaan verdwijnen. N De buurtbus Venray is met haar ritten gestart in 1979. Doelstelling van de buurtbus is altijd geweest om landelijke gebieden te ontslui ten, met name die gebieden waar het aanbod van reizigers te klein was om er grote bussen te laten rijden, de buurtbus was destijds een initiatief van de dorpsraden, de gemeente, de Zuid-Ooster (nu Hermes) en de provincie. In 1979 werd gestart met de dagelijkse route naar Merselo en Vredepeel, in- 1984 kwam de route naar Smakt-Holthees en Maashees er ■bij, waarna tenslotte vanaf 1998 -1 ook Oirlo dagelijks werd bezocht door de buurtbus. In de loop der jaren hebben vele mensen De politie Limburg-Noord heeft voor Noord- en Midden Limburg een convenant getekend dat het vervoer en de tijdelijk opvang regelt voor vrouwen die slacht offer zijn van huiselijk geweld. Het convenant is mede getekend door de gemeente Venlo als cen trumgemeente van de regio en Blijf-van-mijn-lijf van de Stichting Zorgcircuits. Als een vrouw slachtoffer wordt van huiselijk geweld, moet zij op een veilige plaats terecht kunnen. Als zij geen familie of vrienden heeft en ook geen geld voor tijdelijk onderdak, komt zij vaak bij de politie terecht. Voor de politie beteken de dat in het verleden vaak uren bellen met diverse opvanghuizen in het land, om die ene plaats te vinden. Met dit convenant is het nu geregeld dat er direct contact kan worden opgenomen met Blijf- van-mijn-Lijf in Venlo, die deze taak van de politie overneemt. Een medewerkster van Blijf-van- mijn-lijf komt dan zo snel moge lijk naar het regiobureau in Venlo en neemt de zorg voor de vrouw (en eventueel haar kinderen) op zich. Blijf-van-mijn-lijf regelt dan de opvang en het vervoer er naar toe. Deze opvang moet om veilig heidsredenen altijd ergens buiten de regio zijn. Als dit niet meteen mogelijk is, zorgt Blijf-van-mijn-lijf voor tijdelijke opvang op een geheim adres. De kosten voor ver voer en tijdelijke opvang worden vergoed door de gemeente Venlo, als centrum-gemeente voor de regio. De ondertekenaars hopen dat met dit convenant de slacht offers van huiselijk geweld beter kunnen worden opgevangen en de hulpverlening zo snel mogelijk op gang komt. Het ontlast de poli tie, omdat de hulpverlening nu vrijwel onmiddellijk kan worden overgenomen door deskundigen. gebruik gemaakt van de buurtbus en is deze bus een vertrouwd beeld geworden in deze kernen. De bezetting van de buurtbus werd verzorgd door vrijwilligers, die het belang van openbaar ver voer voor met name de kleinere kernen onderschreven en die dit vrijwilligerswerk in al die jaren op een enthousiaste manier hebben ingevuld. Oorspronkeüjk was sprake van een groep vrijwilli gers, later werd uit deze groep de Buurtbusvereniging opgericht. De buurtbus heeft bijgedragen aan een stukje leefbaarheid voor de kleinere kernen. Niet in die zin dat extreem grote aantallen passa giers zijn vervoerd. Veel meer is het waardevol en vriendelijk openbaar vervoer geweest voor mensen, die zelf niet over vervoer konden beschikken. Misschien is het ook daarom dat er tussen de vrijwilligers/chauffeurs en met name de vaste klanten altijd goed contact is geweest, chauffeurs en passagiers kenden elkaar. De Buurtbusvereniging wil vanaf deze plaats graag haar dank uit spreken voor het vertrouwen in al die jaren. Vrijdag 3 januari rijdt de buurt bus voor de laatste keer naar Mer selo, Vredepeel, Smakt, Holthees, Maashees en Oirlo. Als 's avonds de bus bij het busstation wordt weggezet, zal de sleutel definitief worden ingeleverd bij Hermes. Later op die avond zal er een bij eenkomst zijn voor de vrijwilli gers van de buurtbus. Een bijeen komst met een tweeledig karakter. De avond staat in het teken van het nieuwe jaar dat net begonnen is, maar ook wordt nog even stilgestaan bij de laatste rit van de buurtbus. Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS DE UITVERKOOP START OP VRIJDAG 27 DECEMBER A.S. OM 9.00 UUR PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 e-mail1 redactie@vandenmunckhof.nl Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van denMunckhof Henk Willemssen Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar. Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur- Abonnementen: 17,30 (postcode 58..) 27,50 (overige binnenland)

Peel en Maas | 2002 | | pagina 3