'Besturen is een vak en een passie' "Samen maken we Venray" In 2003 weer geboortes in ziekenhuis Venray? "2002 erg succesvol jaar geweest H SV Venray heeft goed jaar achter de rug" f m PEEL EN MAAS De redactie van nieuwsblad Peel en Maas blikt terug op 2002 en kijkt voor uit naar 2003. 2002 gaat de geschiedenisboeken in als een bewogen jaar, waarin bijvoorbeeld het trouwfeest van prins Willem-Atexander en Maxima, de rpoord op Pim Fortuyn, het CDA als grote winnaar van de landelijke ver kiezingen, de dood van prins Claus en Brazilië als winnaar van het WK Voetbal voor altijd in ons geheugen gegrift zullen blijven staan. Maar ook in Venray gebeurde het één en ander, zoals u wekelijks in uw nieuwsblad heeft kunnen lezen. Het Indycarcircuit, OJC Dingus, de ontwikkeling van het Gouden Leeuw terrein, Fractie van de Vorte en Samenwerking Venray als winnaar van de gemeenteraadsverkiezingen en het miljoenentekort van de gemeente Ven ray hielden de gemoederen in het afgelopen jaar bijvoorbeeld danig bezig, in deze uitgave van Peet en Maas laten enkele mensen uit het politieke, bedrijfs- of verenigingsleven hun licht schijnen over het afgelopen jaar en blikken ze vooruit naar het komende jaar 2003. Ook volgende week komen diverse personen in de nieuwjaarsuitgave aan het woord. De redactie wenst u veel leesplezier en prettige feestdagen! Voorzitter Sjef Keijzers ambitieus het nieuwe jaar in Als we terugblikken op het "voorbije jaar dan kan ik con stateren dat we! met de organi satie en personele invulling bij S V Venray een in aanvang rumoerig jaar hadden maar uiteindelijk de zaken nu prima geregeld zijn. Over de prestaties, met name bij het eerste team. ben ik zeker nog niet tevreden. Echter we bou wen verder aan een nieuwe pres- tatieve basis die uiteindelijk de doelstellingen zal verwezenlijken. Verder heeft de vereniging in totaliteit een goed jaar achter de rug, met een prima ontwikkeling bij het damesvoetbal (promotie), G-voetbal uit de startblokken en een jeugdafdeling die onvermin derd goed aan de weg timmert. Daarnaast is de renovatie van de accommodatie afgerond in 2002 en hebben we nu de beschikking over een fantastisch modern sportcomplex De toekomst: Sportief heb ik er de komende jaren veel vertrouwen in dat we met SV Venray de uitgesproken verwachtingen en doelen ook gaan realiseren. De dames naar de le klasse, heren 1 naar le klasse en vervolgens de hoofdklasse, heren 2 handhaven in de reserve hoofdklasse, een relaxte, recre atieve afdeling, diverse jeugd- teams in de derde en tweede divi sie, weer meer publiek langs de lijn en een bruisend clubhuis. Het is nogal wat. maar zonder doelen te stellen bereik je niets. En ik zit nu eenmaal zo in elkaar. Ik heb een hekel aan passieve mensen. Een nog grotere hekel heb ik aan mensen waar wel wat in zit en die er niets mee doen. Echter een ding baart me meer zorgen dan het realiseren van de boven genoemde doelstellingen. Hoe houden we het met z'n allen gezellig en werkbaar We zijn het afgelopen jaar met het bestuur avonden bezig geweest over de vervagende nor men en waarden. Natuurlijk is onze voetbalclub een afspiegeling van de maatschappij maar wij wensen ons daar niet bij neer te leggen. We zijn hier serieus beleid op aan het formuleren en het credo luidt "Verbeter de wereld en begin bij jezelf" Voor degenen die zich niet conform dit redelijk strakke beleid wensen te gedra- gen is uiteindelijk geen plaats meer bij S V Venray. Wij wensen bij S V Venray maatschappelijk verantwoord te sporten. Misschien wel een nieu we kreet in het sportwereldje, maar dit gaan we bij S V Venray wel doen. Op deze manier willen we ook onze verantwoordelijk heid nemen voor het brede maat schappelijk probleem. Verder wensen wij u namens heel S V Venray en dat zijn er met de vrijwilligers erbij ca 1650 een heel fijn, sportief en vooral gezond 2003- Sjef Keijzers, voorzitter SV Venray Wethouder Ruyten zoekt de mensen op Besturen is een vak en een passie. Nooit heb ik het geringste vermoeden gehad dat ik nog ooit voor het vak van "bestuurder zou worden gevraagd en ook nog dat ik dit vak uit zou gaan uitoefenen. Ik besef dat ik nu echt wethou der ben, omdat ik mij zo ver bonden voel met de burgers. Het werken met mijn collega wethouders in de huidige goede teamgeest is een belangrijke ver antwoordelijkheid én tegelijk een stimulans voor mij om in deze geest door te gaan. Werken aan de Venrayse ruim telijke ontwikkeling is erg inge wikkeld. De emoties lopen soms hoog op wanneer het gaat om de betrokkenheid van mensen bij dit '"onderwerp. De oorzaak van deze emoties ligt soms bij vertragingen of onduidelijkheden bij procedu res, dan weer bij - helaas - gebrek aan vertrouwen in de gemeente. Hier ligt mijn vertrekpunt, hier begint mijn centrale vraag: Hoe kan het college of de gemeente bijdragen om het vetrouwen te versterken en het begrip te kwe ken, voor de manier waarop de gemeente zich voor u in wil zet ten. Ik zoek met hel college en met vele anderen in het gemeentehuis naar manieren om "de burger" te informeren of te helpen met welk probleem u worstelt of met welk initiatief u dan ook mee bezig bent. Speciaal om dit verder uit te zoeken heb ik al» wethouder een opdracht gekregen. In het voor- I M ■pfc .0^ <r *'W' jaar 2003 komen wij met een plan van aanpak hierover. En wilt u met mij spreken? Kom gerust! Elke eerste maandag van de maand tussen 14.00 en 15.00 uur sta ik op de markt om naar u te luisteren (hoek Schouwburg- en Henscheniusplein) zoals frac tie Van de Vorle dat zo graag doet of anders bel gewoon. Een fijne kerst en een voorspoe dig 2003! Wethouder Ruimtelijke Ontwikkeling Frits Ruyten De redactie van uw Peel Maas vroeg mij om te zien naar 2002 en vooruit te kijken naar 2003. Ik bla der in mijn agenda om mijn geheugen wat op te frissen. Het eerste hoogtepunt was op 21 januari toen mijn zoon Thijs, met twee medeleerlingen van Gilde Opleidingen uit Venlo. de 'Prix d'honneur' bij elkaar kookte op een wedstrijd voor jonge koks uit de EU landen Dan ben je echt een trotse vader. Op 26 februari overleed mijn schoonmoeder. Weliswaar 90 jaar oud en niet helemaal gezond meer. maar het was toch het ver drietigste moment dit jaar. Ze heeft haar dochter, mijn vrouw, overleefd en daar had ze het heel moeilijk mee. Mijn schoonmoeder was de laatste uit de generatie boven mij en je realiseert je dan dat bijna 59 niet echt jong meer is,' En dan natuurlijk de verkiezin gen. Die waren spectaculair, immers de lokale partijen wonnen fors. Een logisch vervolg is bestuurlijke verantwoordelijk heid, in Venray voor de fractie van de Vorle. In het college wor den nieuwe accenten gelegd, zoals zorg, veiligheid, leefbaar heid, immigratie en betaalbare woningen. In mei heb ik samen met Mathieu Emonts twee wereldkampioenen taekwondo mogen huldigen. Allebei lid van Tong-Il, maar slechts één geboren en getogen in Venray. Ik heb dit jaar ook zes keer een bezoek gebracht bij echtparen die 60, of 65 jaar getrouwd zijn. Ik vind het een hoogtepunt om daarbij te mogen zijn. Wat een verhalen van een man die in 1942, uit pure lief de, een Duitse vrouw trouwde en de pastoor weigerde dat huwelijk in te zegenen. En toch volhouden en in 2002 nog steeds samen gelukkig. In september 2002 ben ik gezakt voor mijn golfvaardigf- heidsbewijs. Zakken was voor mij een nieuwe ervaring want na de 3e klas HBS had ik dat niet meer meegemaakt. Gelukkig ben ik in oktober alsnog geslaagd. Golf is een geweldige sport, zeker nu hockey wat veel van het lijf vergt. In oktober was het een jaar gele den dat mijn vrouw is overleden. Met ons gezin, familie en vrien den hebben we die dag intensief beleefd. Slechts herinneringen blijven en het leven gaat door. Ook het besturen van Venray, dat aan het einde van dit jaar veel inventiviteit vraagt om de finan ciën in balans te brengen, gaat gewoon door. Besturen is men senwerk, van raadsleden, college leden, ambtenaren en veel actieve burgers in Venray. Ik hoop dat dat in 2003 zo blijft, want samen maken we Venray. Zalig kerstfeest en een gelukkig nieuw jaar! Jos Waals, burgemeester Venray 4- ..y~ ■0*9 Theo Michiels meldt positieve ontwikkelingen voor de toekomst In het jaar 2000 verscheen zoals iedereen bekend het plan 'Oversteek' dat grote gevolgen had voor het Venray se St. Elisabeth ziekenhuis en dus onze regio. Ook zal bij iedereen de grote handteke ningenactie met 30.504 hand tekeningen en de grote mani festatie op het schouwburgplein nog in het geheugen gegrift staan. Daarna verschenen via de media stevige berichten en wer den er ook achter de schermen pittige gesprekken en dito corre spondentie gevoerd. Het zal duide lijk zijn dat bovengenoemde pro testacties wel duidelijk aangaven waar de problemen lagen, maar dat die niet via deze weg tot een oplossing zouden komen. Dat kan alleen door te trachten met elkaar in gesprek te komen.Dit werd uit eindelijk bereikt nadat de 'handte- kening-actieclub' was geformeerd in een stichting, zodat ze een vol waardige gesprekspartner werd met een, door de gedeputeerde van de volksgezondheid in de pro vincie Limburg, M.Eurlings, aan gestelde bemiddelaar: Prof. Dr C .Spreeuwenberg Via deze Com missie Spreeuwenberg werden de onderhandelingen geopend met alle partijen die betrokken waren in het conflict. Dit vergde vele intensieve vergaderingen en dus veel vrije tijd. Er werd na enige tijd afgesproken niet via de media met elkaar over de gang van zaken te communiceren, dit om in alle rust tot een voor de regio Venray goede oplossing trachten te komen.Velen vroegen zich tij dens deze stilte af wat hun hand tekening en de manifestatie nou eigenlijk nog opleverden Het ant woord kan nog niet concreet gegeven worden, maar na overleg met alle belanghebbenden menen wij nu voor de feestdagen toch alvast enkele positieve berichten te kunnen melden.Als zeer belangrijk voor het Venrayse zie kenhuis vonden en vinden wij nog steeds: - De Moeder en Kind-zorg - Een 7 dagen, 24 uurs acute hulp in het ziekenhuis - Een blijvende goede bezetting van de bedden in het zieken huis alsmede een volwaardige polikliniek Daarnaast zijn en waren wij van mening dat de inbreng via de Raad van Toezicht en de Cliën tenraad verbeterd diende te wor den. Wat is er nu tot heden bereiktuiteraard in samenwer king met vele andere partijen, door de grootste stichting van Limburg (meer dan 30.500 leden 1) Beddenhuis is op redelijke wijze intact (nu vastgelegd op ca 90 bedden en de poliklinieken zijn zelfs uitgebreid. 2) In principe is overeengeko men dat er op korte termijn een laagdrempelige x 24 uurs acute ziekenhuispost zal komen in ons ziekenhuis. 3) Er w ordt hard gewerkt aan een terugbrengen van de geboor te-mogelijkheden in het Venrayse ziekenhuis, waarover de Raad van Bestuur het ook eens is. Over de juiste invulling hier van wordt op dit moment nog onderhandeld, maar dat deze mogelijkheid terugkomt in Ven ray is op korte termijn te hopen, zodat wij kunnen aankondigen dat er in Venray wederom geboortes kunnen worden uitge voerd.In deze besprekingen zijn ook de verloskundigen uit de regio Venray belangrijke mee denkers. 4) Ondertussen is in Venray de derde operatiekamer comp nieuw ingericht en beschik! en worden vrijwel alle heup knie operaties in Venray ui voerd, waarbij nog enkele an op afspraak uit voeren open ook naar Venray zullen gaat - de Raad van Toezicht zal ienfk uit de regio Venray worden nomen. Een groot struikclhli iii de cliëntenraad, die op r. moment hoofdzakelijk bestal I< mensen uit de regio Venlo cJ Horst met slechts een lid uit le ray. Wij willen een cliënten re voor de locatie Venray met diging in een centrale clii raad. Daar wenst de bestal raad tot heden helaas niet mee te werken. Dat vinden een onbegrijpelijk standp re omdat een Cliëntenraad t onze regio alleen maar gut kan ?ijn in het voorkomen problemen .Wij hopen dat wi 6 eindelijk over niet al te lange kunnen zeggen dat alle hand ningen toch hun waarde heb bewezen en onze stichting zeggen dat wij een goed bas! kenhuis hebben kunnen bel den. Het zal nog wel enige ins ning en vrije tijd kosten maa leden van de stichting hebber 0] er graag voor over. Wij wensen iedereen een kerstfeest en een gezond 200; Theo Michiels, voorzitter form Behoud Basiszorg Zie huis Venray Museum 't Freulekeshuus trekt veel meer bezoekers IS! 1 Voor het nieuwe jaar staan er weer drie interessante ten toonstellingen op het pro gramma en diverse, daarbij aansluitende activiteiten. Van 10 januari tot en met 16 maart 2003 is de tentoonstelling Geloof in Kunst gepland. Eeu wenlang heeft de christelijke boodschap kunstenaars geïns pireerd tot het maken van zeer uiteenlopende beeldende kunstwerken. Is dat bij de hedendaagse kunstenaars nog steeds het geval? Om een antwoord op deze vraag te krijgen heeft het bisdom Roermond eind 2001 een wed strijd uitgeschreven. Van de in totaal 262 inzendingen uit binnen- en buitenland is een selectie gemaakt van 22 werken. Deze zogenaamde kerncollectie maakt een reis door Limburg. In Muse um 't Freulekeshuus worden de werken van de prijswinnaars getoond, aangevuld met een vijf tiental werken van onder meer kunstenaars uit de regio Noord- Limburg. Vanaf 28 maart volgt de tentoonstelling Wat Venray Bewaarde. Het gaat hier om een greep uit de collectie van Muse um 't Freulekeshuus. Aanwinsten uit de laatste jaren en bijzondere voorwerpen uit de collectie die bijna nooit te zien zijn. Zoals bij voorbeeld een selectie uit de teke ningen en aquarellen, die Giel Kusters en Eeltje de Vries maak ten van vele hoekjes van Venray. Aan diverse oude ambachten zoals een zadelmaker en een koperslager zal speciale aandacht worden besteed. Verder zullen te zien zijn: schilderijen van Sjang van Bergen, Venrayse kleding van vroeger, religieus beeldhouw werk, recente archeologische vondsten en vele andere aanwin sten van de Venrayse museumcol lectie. Bij deze tentoonstelling zal een lesbrief gemaakt worden voor de hoogste klassen van het basis onderwijs en de eerste twee klas sen van het voortgezet onderwijs. Op het Museumweekend op 12 en 13 april zal het thema Verza melen in de belangstelling staan en zullen de leden van de archeo- logiewerkgroep het publiek te woord staan over meegebrachte vondsten. De derde tentoonstel ling, vanaf 10 oktober 2003. heeft als titel Pruisen tussen Peel, Maas en Niers (in de 18de eeuw). Op deze tentoonstelling staat de vero vering van Geldern door de Prui sen in 1703 en de daaropvolgende Pruisische lijd tol 1794 centraal. Ook Venray behoorde in die tijd tot dit gebied. Vele prachtige voorwerpen uit die periode zullen op de tentoonstelling te zien zijn, Wij hopen met deze drie tentoon stellingen net zoveel bezoekers te trekken als in 2002. Het jaar 2002 is heel succesvol geweest voor het museum. Het bezoekersaantal heeft zich ver driedubbeld. De tentoonstellin gen over de Kloostermonumcn- ten, over het kerkdorp Merselo, over de Indiëgangers (Van de Peel naar de Sawah's En terug) en tenslotte de Zichten en Gezichten van Venray, de foto's uit de verza meling van Jan van der Putten (nog te zien lol en met 5 januari 2003) hebben veel mensen naar het museum getrokken. Bij al deze tentoonstellingen zijn les brieven gemaakt voor het onder wijs. Het blijkt dat het museum daarmee in een behoefte voorziet. Ruim achttien klassen uit het basis- en voortgezet onderwijs hebben een bezoek aan de ten toonstellingen gebracht en de les brieven gemaakt Al deze activiteiten waren niet mogelijk geweest zonder de grote inzet van vrijwilligers. De vaste ploeg van het museum maar daar naast ook vrijwilligers waarmee het museum voor de diverse bruikleententoonstellingen heeft samengewerkt. Zij hebben helpen organiseren, opbouwen, bezoe kers ontvangen en te woord gestaan en hebben hun enthou siasme voor het museum aan het publiek overgebracht. Het vrijwilligersteam met a mensen. Met ai deze mensen j nen we er in het nieuwe jaar' 'L goed tegenaan. Tenslotte, hfl al een goed voornemen gem voor 2003? Neem eens een 1 in Museum 't Freulekeshuus* kijkje in Venrays Verleden l' van harte welkom op de wo dag-, zaterdag- en zondagml gen. Maria van conservator/beheerder. Dl

Peel en Maas | 2002 | | pagina 16