ervoerskorting gehandicapten itgesteld )e ontwapenende charme van >en clown Kermis in toptwintig best bezochte evenementen LENSSEN Gefeliciteerd! Nieuw St. Jozefbeeld in park Twee woningen Langeweg toch gesloopt Hermes zet 12-meterbus in NS op. xT- Rabobank Afscheid Jan Fleurkens (0478)539020 Stayerhofweg 2b Wanssum gil t EN MAAS Donderdag 19 december 2002 - Pagina 5 st onderzoek naar gevolgen van komst Deeltaxi Deeltaxi gaat vanaf 1 iari 2003 ook in Venray rij- Als een van de laatste h,n' eenten in Noord-Limburg er ide de gemeenteraad in de en jt van dinsdag op woens- in met de komst van het iwe openbare vervoer, en fractie Van de Vorle tegen. De afschaffing van raste vervoersvergoeding gehandicapten van 450 per jaar vormde het heet- langijzer. n CDA-motie haalde het om lesluit nu uit te stellen tot 1 2003- Er komt eerst een rzoek naar de gevolgen van maatregel. ior aanvang van de discussie wethouder Emonts (PvdA) e scherpste kanten van de bezuinigingen op de ver svergoedingen voor gehandi- en en ouderen weg. "Gezien 'yj eacties van de insprekers en n in de commissie Maatschap- ke Diensten is het voorstel epastkon Mathieu Emonts len. de commissie klonk eind jmber felle kritiek op de linigingen bij de komst van de taxi De vergoeding voor ndicapten verdwijnt daarom niet en wordt afgebouwd tot 100 euro, zo meldde Emonts. De leef tijd waarop ouderen korting krij gen wordt geen 70 maar 65 jaar. En gehandicapten zonder scoot- mobiel of rolstoel krijgen een tegemoetkoming - voor overbrug ging van kleine afstanden - van 250 euro in plaats van de eerdere 150 euro. "Dit is in lijn van wat de commissie wenste. Landelijk is de leeftijdsgrens gebruikelijk 65 jaar. Dan komen de mensen ook vaak in een andere inkomenspositie", verklaarde de PvdA-wethouder vooraf. De verlaging van de leeftijds grens kon op instemming reke nen van alle partijen. Maar een vervoersvergoeding van 100 euro ging de gemeenteraad lang niet ver genoeg. Tineke Lamers (Samenwerking) deed het voor stel om dit eerst te onderzoeken en pas na een evaluatie een besluit te nemen. Leonie Cals (WD) was het hiermee eens. Zij uitte kritiek op de snelle invoe ring van de Deeltaxi. "Onder tijds druk zijn de gehandicapten niet erg klantvriendelijk behandeld." Tinv Grebenjak (fractie Van de Vorle) diende een amendement in met het behoud van de vaste ver voersvergoeding van 450 euro. "Waar blijft het sociale beleid van de gemeente", vroeg Grebenjak zich af die eraan herinnerde dat alle partijen vorig jaar hebben ingestemd met deze vergoeding. "De slechte financiële situatie van de gemeente mag niet ten koste gaan van de gehandicapten. Frac tie Van de Vorle wil haar sociale gezicht wel behouden." Het amendement kreeg geen steun van de andere partijen vooral omdat een financiële dekking ont brak. Elly van Dijck (PvdA) sprak van 'reële overwegingen' en ging akkoord met het voorstel van haar partijgenoot Emonts. Jeanne Hendrix (CDA) vond de voorge stelde vergoedingen 'moeilijk te verteren voor gehandicapten die toch al een smal budget hebben". Zij wilde na een half jaar een eva luatie of de vergoedingen wel toe reikend zijn en vroeg aandacht voor een snelle afhandeling van klachten. Het leek er toen even op dat de Deeltaxi niet door de raad zou komen. Immers fractie Van de Vorle was net als de oppositie (WD en Samenwerking) tegen. Met dertien van de 25 zetels zou den deze drie partijen het voor stel kunnen tegenhouden. Boven dien was CDA-raadslid Gerda van Stelten niet aanwezig waardoor CDA en PvdA samen hooguit elf stemmen konden halen. Mathieu Emonts verdedigde zijn voorstel dat volgens hem een goede balans wras tussen de finan ciële situatie en het sociale gezicht van de gemeente. "Ik wil de financiële perikelen niet afwentelen over de rug van de gehandicapenzei Emonts. "Na de kritiek in de commissie moest het college een handreiking doen." Het behoud van een ver goeding van 100 euro kost 100.000 euro extra. Terwijl het amendement van fractie Van de Vorle een paar ton duurder zou uitvallen. Na een schorsing kwam het CDA met een motie. Als de gevol gen voor de gehandicapten onderzocht zijn dan wordt in juni 2003 een besluit genomen over een mogelijke afbouw van de ver voersvergoeding. Tot 1 juli 2003 blijft de vergoeding van 450 euro in ieder geval in stand. De coalitiegenoten PvdA en fractie Van de Vorle vlogen elkaar in de haren. Elly van Dijck (PvdA) zei dat het sociale gezicht verder gaat dan het uitdelen van cadeau tjes. "Suggesties over het wel of niet hebben van een sociaal gezicht wijzen wij van de hand." Gerrit Lemmens (fractie Van de Vorle) sprak van 'veel krokodil lentranen' bij de PvdA. "Die partij stelt cadeautjes gelijk met de afbouw van een wettelijk recht van gehandicapten. Want organi saties zullen de gemeente tot de orde roepen als de kortingen doorgaan'zei Lemmens die sug gereerde dat de vervoersvergoe- dingen maar betaald moesten worden uit de wrethouderspen- sioenen. Bert Linskens (PvdA) kapittelde de uitspraken van Lem mens als 'te goedkoop en te gemakkelijk'. Ike Busser (Samen werking) gooide olie op het vuur en stelde dat fractie Van de Vorle een bom onder het college legde. Na alle politieke gekissebis hoefde de CDA-motie niet eens meer in stemming te worden gebracht. Mathieu Emonts zei 'te kunnen leven met de motie'. "Het komende half jaar gaan we de gevolgen voor de gehandicapten goed onderzoeken. Alleen weet ik nog niet hoe dit onderzoek eruit komt te zien. Dat hoop ik in februari aan de commissie te mel den." B)wndocent Roelof van Wijngaarden uit Ysselsteyn hij wil, wordt, hij de endste clown van Neder- Media en tv-program- staan te trappelen om te interviewen. Maar de ing waarin ze hem willen tsen, zint Roelof van Wijn- rden niet meer: op de raafplaats. De inwoner van elsteyn maakte tot voor immers zijn opwachting zogeheten rouwclown bij irten: huilen en glimla- n bij begrafenissen, bwr Roelof van Wijngaarden ilt nog maar zelden op als vdöwn en zoonit liever in op grote passie: workshops gent- iowning. Het plan is om lend voorjaar een tweeweek- cis door China en Tibet te en met Patch Adams, de inker van de Cliniclowns, en internationale clowngroep bewoners van onder meer shuizen en verpleeghuizen te naken. Hiervoor zoekt hij nog nsors. Tegelijkertijd probeert n Nederland en België groe- Gentle-Clowns op te zetten, zich onder meer ontfermen complex gehandicapte kin- in, autisten en ouderen op :hogeriatische afdelingen van urging- en verpleeghuizen, tongval is onvervalst Rotter- I Toch staat zijn huis. - zeg grote boerderij - in pssel- Ruim een jaar woont het Van Wijngaarden yt de :nte Venray. Bij toeval. Roe- ran Wijngaarden's wieg stond msterdam, hij groeide op en erde in Rotterdam en reisde ia in het kielzog van zijn ispartner - medisch specialis- :inder- en jeugdpsychiatrie - Nijmegen. In het najaar van reden ze van Nijmegen 'bin- door naar Helmond, de oorteplaats van zijn partner, de doorgaande weg nabij elsteyn stond een huis te p. Uit nieuwsgierigheid stop era de Van Wijngaarden's. "We hien dat we een fantastisch hadden ontdekt, maar dat k bij nader inzien niet zo. r we werden vervolgens door and getipt om enkele kilome- verderop in Ysselsteyn, vlak- ïriendtsveen, te gaan kijken, kdaar stond een huis te koop. ija. huis, een grote boerderij. •EI waren meteen verkocht." anuit Ysselsteyn geeft Roelof 0.1 Wijngaarden (44) zijn levens- /(XI ailing verder vorm: gentle filing. "Gentle clowning is systeem dat is voortgekomen de methode gentle leaching John McGee. Gentle clow- 8 wil de focus verleggen van naar nu, van daar naar hier van oordeel naar relatie." In eof driedaagse workshops i Van Wijngaarden mensen op gentle clown. In zijn bagage mt hij jarenlange ervaring als ïikant. clowndocent in de ver- 'ngszorg en als clown Roef bij 2% Cliniclowns mee. Zijn credo: eder mens schuilt een kleine rote clown. "Soms komt een dschap pas over als je niet en over de juiste argumenten, ook over de juiste golflengte chikt. Als de inhoud overtuigt, ook de tone of voice, liek, speelsheid en vriendelijk- Met andere woorden: als je 303 serieus bent, maar ook beschikt over de ontwapenende charme van een gentle clown. En geloof me: in ieder mens schuilt een klei ne of grote clown. Houd die in ere. Want een gentle clown krijgt meer voor elkaar in het leven dan anderen. Zeker als het gaat om situaties waarin frustraties, angst, woede, verdriet en rouw de boventoon voeren. Gentle clow ning houdt zich eerder bezig met speelsheid dan met grappen, benadert falen of verdriet op een luchtige manier en is vriendelijk in alles. Dus welk beroep je ook uitoefent, waar je ook staat op de sociale ladder, hoeveel geld en status je ook bezit, leer die gentle clown in jezelf ontdekken. Het helpt je een brug te slaan tussen jou en de ander." CLOWNS OP DE KOFFIE Met de workshops richt Roelof van Wijngaarden zich met name op docenten in het (speciaal) onderwijs, hulpverleners en op personeel van verzorging- en ver pleeghuizen. Tegelijkertijd pro beert hij in Nederland en België groepen Gentle-CIowns op te zet ten, die zich ontfermen over com plex gehandicapte kinderen, autisten en ouderen op psychoge- riatische afdelingen van verzor ging- en verpleeghuizen. "In Nederland kent iedereen de Clini clowns. Een heel goed initiatief. Ik ben jaren zelf Cliniclown geweest, dus ik weet uit ervaring hoe belangrijk het is om kinderen af te leiden van hun ziekte. Maar in ziekenhuizen zag ik ook andere afdelingen, zag ik ook volwasse nen die geen Cliniclowns op bezoek kregen. Dat heeft me aan het denken gezet: waarom kun nen we geen clowngezelschap pen oprichten die zich specialise ren in volwassenen en oudere mensen?" De workshops moeten de opmaat voor die gezelschap pen worden. Zelfheeft Roelof van Wijngaarden al jarenlange erva ring met ouderen. Samen met onder andere zijn partner zette de clowndocent het concept 'Clowns op de koffie op'. De clowns komen 's ochtends bij de bewoners van verzorging- en ver pleeghuizen in de huiskamer op de koffie. En maken met behulp van clownerie en vertrouwde muziek van weleer contact. "Improviserend en met veel warmte willen we iedere bewo ner zoveel mogelijk persoonlijke aandacht geven. We gaan echt 'de diepte' in, het is geen vluchtig contact. Met uiteraard alle respect en passend bij hun lichamelijke en geestelijke toestand. Clowns op de koffie zingen samen met de bewoners liedjes uit de oude doos. Begeleid door gitaar, accor deon en vaak ook de zingende zaag. Dat geeft ze aansluiting bij het leven, dat geeft ze veiligheid en plezier. En je gelooft je ogen niet als je ziet wat er met die men sen gebeurt. Ouderen die normali ter amper tot niet communiceren en zonder beleving in hun stoel zitten of op bed liggen, leven ineens op. Als wij vertrekken, is het feest op de afdeling." COMMERCIEEL Toch nog even, ter afsluiting, het fenomeen rouwclown. Roelof van Wijngaarden trad de voorbije jaren meerdere keren op als clown tijdens uitvaarten. Niet om met grappen en grollen de aan dacht op te eisen, maar om men sen los te maken. De rouwclown deed zijn 'optredens in alle anon imiteit, totdat een dagblad in Noord-Holland er lucht van kreeg en er een groot artikel aan wijdde. Sindsdien rolde Van Wijngaarden van het ene interview in het ande re. Landelijke dagbladen schreven vele kolommen vol over het con cept van de rouwclown. Roelof van Wijngaarden schuift de rouw clown echter steeds verder van zich af. "Ik heb uitgerekend dat het nog geen half procent van mijn werk bedraagt. Maar alle media zoomen in op de rouw clown. Kan ik begrijpen, maar ik vind het nu welletjes geweest. Ik ben volop bezig met de works hops en met gentle clowning, daar wil ik mijn aandacht en ener gie aan besteden. Bovendien waak ik erv oor dat de rouwclown een te commercieel product wordt. Het is zo n kwetsbaar onderwerp, daar moet je integer mee omgaan en het niet continu in de publiciteit etaleren." Meer informatie: www.gentle- clowning.nl of bel 0493-526066. In het St. Jozefpark in Venray wordt zaterdag 21 december om 14.00 uur een nieuw St. Jozef beeld geplaatst. Van 1871 tot 1990 verbleven de Zusters van de Goddelijke Voorzienigheid in het Klooster St. Jozef aan de Eind- straat in Venray. Op de plaats waar nu dit nieu we beeld wordt geplaatst bevond zich een Heilig Hartbeeld. Dit is later overgeplaatst naar Beek en Donk. Sindsdien is er dus een lege plek. Enkele bewoners van het appartementencomplex St. Jozef park namen het initiatief om hier een beeld van St. Jozef te plaat sen. Na een ware zoektocht werd in Asten een beeld gevonden wat ideaal was voor deze invulling. Na een grondige opknapbeurt is het nu dan zover dat dit beeld geplaatst kan worden. Het beeld dateert van omstreeks 1930 en is gemaakt in Amerika door de Itali aanse kunstenaarsfamilie Daprato- rigali. Deze firma bestaat nog steeds in Chicago en New York. Natuurlijk heeft de aankoop en restauratie van dit beeld de nodi ge kosten met zich meegebracht. Ongeveer 1500 euro. Als ook u vindt dat dit beeld een aanwinst is voor deze omge ving, is uw donatie van harte wel kom op rekeningnummer 4635.38.021 t.n.v. WE St. Jozef- park o.v.v. st. Jozefbeeld. Wij feliciteren onze relaties Manders Industries Café-Restaurant Roelanzia Feestcafé De Koets Saweco Raedts Bouwbedrijf Taxi Verstraaten Plusmarkt Van Dijck Jansen en Houbiers met hun nominatie voor de Loek A. Nelissenprijs. Venray Meerlo-Wanssum Jan Fleurkens heeft eervol ont slag gekregen als kerkbestuurslid van het rectoraat H. Antonius van Padua in Veulen. I n zijn loopbaan van acht jaar heeft hij veel hand- en spandien sten verricht. Fleurkens was vice- voorzitter van het kerkbestuur en was verantwoordelijk voor het kerkhof en contactpersoon met de dorpsraad en gemeenschap. Door zijn inzet en onder zijn ver antwoordelijkheid is er veel herin gericht ën vernieuwd op het kerk hof. Jan is een man die van aanpak ken weet en alles wat hij doet zeer nauwgezet doet: goed afwer ken, daar geniet hij van. Op de onlangs gehouden Cecilia-avond is er afscheid van hem genomen en kreeg hij een attentie als dank voor zijn grote inzet. Dat de Venrayse kermis een populair evenement in de regio is dat veel bezoekers trekt, is al jaren bekend. Vol gens de Respons Evenemen tenmonitor hoort de Venrayse kermis zelfs tot de toptwintig van best bezochte meerdaagse evenementen van Nederland. Dit jaar bezet de regiokermis namelijk de twintigste plaats, vorig jaar stond de kermis op de veertigste stek. "Met 200.000 bezoekers in 2002 en redelijk wat media-aan dacht staat de kermis in Venray op de twintigste plaats van de ranglijst, een mooie prestatie", meent woordvoerster Joyce Dul- laart, die niet precies kan vertel len waardoor de stijging met stip van de gemeente Venray veroor zaakt wordt. "Het evenement trekt flink wat bezoekers en krijgt de nodige media-aandacht. Dit jaar hebben we het element media-aandacht verder uitgediept door de daadwerkelijke zendtijd op radio en televisie te tellen. Maar of dat de reden is voor de stijging, zou ik niet kunnen zeg gen." In de achtste editie van de Respons Evenementen top-100 staat de Nijmeegse Vierdaagse op de eerste plaats. Het wandelspek takel wordt direct gevolgd door de Rotterdamse rivalen: het Zomercarnaval en de Fortis Mara thon Rotterdam. De Tilburgse ker mis staat op de vierde plaats. Opvallend dit jaar was dat de Nijmeegse Vierdaagsefeesten op de beide hoofdbestandddelen niet als eerste eindigde, maar respec tievelijk als tweede en zevende. De Tilburgse kermis trok dit jaar de meeste bezoekers, 1,2 miljoen. Op de ranglijst naar bezoekersaan tal klom het Zomercarnaval van een zevende naar een derde plaats, 750.000 bezoekers in 2001 en 935.000 bezoekers dit jaar. Voornamelijk door de forse stij ging van het aantal bezoekers staat het Zomercarnaval op de ranglijst van de honderd grootste publieksevenementen dit jaar op de tweede plaats (in 2001 vierde). De Evenementen top-100 geeft aan de hand van de meest recente, bezoekersaantallen en media-aan dacht, de honderd grootste evene menten van Nederland weer. Bij het onderzoek wordt gekeken naar alle soorten evenementen, zoals onder andere theater- en muziekfestivals, sportoernooien, stadsfestijnen en beurzen. Zowel binnen- als buitenevenementen, gratis toegankelijk en entree- heffende evenementen worden in het onderzoek meegenomen. De lijst is vooral bestemd voor de organisatoren zelf, die er bij voorbeeld sponsoren mee kunnen werven. Ook toeleveranciers zijn klant bij Respons. Uitgangspunt bij het samenstellen van de lijst zijn de aangereikte gegevens van de organisatoren zelf, die worden gecontroleerd met behulp van gegevens van andere partijen (politie, gemeente, etc.). De Evenementen top-100 is afkomstig van de Respons Evene mentenmonitor, een onafhankelij ke organisatie die onderzoek ver richt naar alle publieksevene menten in Nederland. De twee karakteristieke woningen aan de Langeweg worden toch gesloopt. De vrij staande huizen op Langeweg 24 en 26 moeten wijken voor woningbouw op het Gouden Leeuw-terrein. Op vragen van Gerrit Verkoe- ijen (Samenwerking) meldde wet houder Heidens dat Langeweg 26 al gekocht is van de familie Wilms. Half januari denkt de gemeente de aankoop van het pand Langeweg 24 van de familie Van Bergen af te ronden voor een bedrag van 277.940 euro. In de commissie Stedelijke Ont wikkeling werd regelmatig gevraagd om behoud van beide karakteristieke woningen die ont worpen zijn door de Venrayse architect Van Bergen. Ook zijn er twee bezwaren ingediend tegen het het voorontwerp bestem mingsplan van de Gouden Leeuw. "Maar die hebben niet geleid tot aanpassing van het plan. Er is een sloopvergunning voor de twee woningen verleend", zei Heidens dinsdag in de raadsvergadering. Deze week hebben Gedepu teerde Staten een nieuwe dienstregeling voor het open baar busvervoer van Hermes vastgesteld. Ook verlengden GS de concessies voor het bus vervoer in de regio's Zuid-, Midden- en Noord-Limburg. Naast de nieuwe dienstregeling en het verlengen van de conses- sies vandaag tijdens de perspre sentatie op het Gouvernement ook aandacht voor de provinciale openbaar vervoerscampagne. Tot slot zal ook de nieuwe 12-meter- bus gepresenteerd worden die in Limburg door Hermes vanaf 2003 ingezet zal worden. De nieuwe dienstregeling is opgesteld door Hermes en GS heeft ingestemd met de wijzigin gen. Eerder is de dienstregeling besproken met alle Limburgse gemeenten, de regionale mobili teitsorganen en diverse belangen organisaties. De uitkomst is een aangepaste dienstregeling die beter op de vraag van de reiziger is toegesneden. Een belangrijk uit gangspunt is om vanuit kosten- oogpunt geen lege bussen te laten rijden maar variabel busvervoer daar in te zetten waar de vraag is. De nieuwe dienstregeling voor ziet dan ook in een te verwachten groei van het aantal reizigers. Enkele buurtbussen worden met van kracht worden van de dienst regeling opgeheven en ook zijn enkele kleine kernen niet meer opgenomen in het busnetwerk. Het openbare Collectief Vraagaf hankelijk Vervoer (CW) speelt hierin een belangrijke rol en het CW wordt dan ook gezien als een kwalitatief hoogwaardig aanvul ling op het reguliere openbare vervoer. De nieuwe dienstrege ling van Hermes gaat in per 5 januari volgend jaar. Sinds 2001 verleent de Provin cie Limburg in totaal twee conces sies aan Hermes (Zuid Limburg en Noord- en Midden Limburg). De Provincie Limburg is bezig met een verkenning van het aanbeste dingsproces. Dit is een langlo pend traject en zal niet voor medio 2004 afgerond zijn. Om in de tussentijd wel openbaar bus vervoer te behouden verlengt de Provincie de concessie voor Her mes Openbaar Vervoer BV met 2 jaar. In januari 2003 wordt een pro vinciale campagne gestart met als doel om nog meer reizigers in de Limburgse bussen te krijgen. In heel Limburg valt medio januari een eerste uitgave van het nieuwe huis-aan-huisblad Lijn 7 in de brie venbus. In Lijn 7 aandacht voor onder andere de nieuwe dienstre geling. het belang van CW-ver- voer en het OV-pIatform Limburg. Met een totale oplage van 475.000 stuks is het huis-aan-huis- blad een belangrijk onderdeel van de provinciale openbaar vervoers campagne. Reclame op en in de bussen van Hermes is het andere communicatiemiddel dat wordt ingezet. Tot slot worden medio 2003 door Hermes nieuwe laagvloerse bussen ingezet. Hierdoor kunnen reizigers makkelijker in- en uit stappen. Tijdens de persbijeen komst is een prototype van de nieuwe bus gepresenteerd en ook zijn aanwezig een middenformaat bus en een CW-busje. PEEL EN MAAS een abonnement waard A li Showroombezoek uitsluitend op afspraak KEUKENINRICHTING advies aan huis, ^7 ook 's avonds

Peel en Maas | 2002 | | pagina 5