Driekoningen: van magiër tot bedelaar Tijswinnaars loe raadselig de geest :amilie Mailuhu wint auto St. Petrus'Banden huldigt jubilarissen Gouden speld Oostrum voor Tilly Rutten Peel en Maas tijdens de feestdagen HLCHST S&'SS""* Afgelopen maandag werden tij dens de algemene ledenvergade ring van voetbalvereniging Oostrum enkele jubilarissen in het zonnetje gezet. Peter van de Burgt en Rinus Paantjes zijn al meer dan 25 jaar lid van de vereni ging. Martien Verstegen, ook 25 jaar lid, was verhinderd. Mart Kessels, René de Kleijn en Jac Rijs werden gehuldigd vanwege het feit dat zij meer dan twaalf jaar als vrijwilliger werkzaam zijn, Mart Kessels is zelfs al veertig jaar ver enigingslid. Tilly Rutten werd bijzonder geëerd met een gouden speld, zij is al ruim 25 jaar als vrijwilliger actief, een onderscheiding die tot nog toe voor maar weinigen was weggelegd. Dê laatste keer dat deze onderscheiding werd uitge reikt was aan Broeder Huijbers in 1991. Piet van Kempen en Henk Martens hebben zich reeds vele jaren ingezet voor MMSK St. Petrus'Banden en andere vereni gingen en daardoor ook voor de gemeenschap. Van Kempen was in maart van dit jaar 40 jaar lid van het korp. Martens, instructeur slagwerk, is inmiddels 50 jaar actief in de slagwerkweïeld in Limburg, bij diverse verenigingen waaronder St. Petrus'Banden. Het bestuur van St. Petrus'Banden meent dit niet zomaar voorbij te moeten laten gaan. Zij bieden Piet van Kempen en Henk Martens met hun families een huldigingsconcert aan op zondag 22 december. Het con cert, in kerstsfeer, wordt verzorgd door MMSK St. Petrus'Banden en Ars Musica en vindt plaats in De Opmaat. Het programma: 11.00 uur ope ning door de voorzitter; 11.05 uur MMSK St. Petrus'Banden speelt een aantal nummers; 11.45 uur huldiging jubilarissen:; 12.00 uur sfeerzang van Ars Musica; 12.30 uur gelegenheid tot het feliciteren van de jubilarissen met hunfami- liés. Kerstprogramma Literair Café en Mallemoer Het lijkt een traditie te wor den, het kerstprogramma van Literair Café Venray-regio met volksmuziekgroep Mallemoer. Zondag 22 december kunnen liefhebbers weer genieten van een sfeervol programma in De Witte Hoeve in Venray. Het feest van Driekoningen staat daarin dit keer centraal. De entree is zeven euro, voor donateurs vijf euro. Aanvang 11.30 uur. Keuningen van zo verre land is de titel van het programma dat Literair Café en Mallemoer pre senteren. Theo Spronk verzorgt een korte inleiding met dia's over de historie van het Driekoningenfeest. Daarna brengt Mallemoer een verscheidenheid aan liederen en liedjes ten gehore. Van gedragen melodieën, zoals Dry keuningen, rijk en groot van macht en De koningen uit het Oosten die herinneren aan de koninklijke stoet die ooit op weg was naar de kribbe, tot bedellied- jes-met-rommelpot die meer pas sen bij de manier waarop Driekoningen heden ten dage wordt gevierd. Daarmee klinkt in de bijdrage van Mallemoer de geschiedenis en ontwikkeling van de drie koningen, 'van magiër tot bedelaar', door. Het muzikale deel van het programma wordt afge wisseld met verhalen en gedich ten die worden voorgedragen door leden van het Literair Café. In het Evangelie van Mattheus wordt melding gemaakt van Wijzen (magiërs) uit het Oosten, die op zoek zijn naar de pasgebo ren Koning der Joden. Zij vinden tenslotte het Kind, aanbidden het en bieden het geschenken aan: goud, wierook en mirre. De 'magiërs' werden echter pas 'koningen' toen de Kerk een tekst uit het Oude Testament op hen van toepassing verklaarde: "De koningen van Tarsis zullen hem geschenken aanbieden aanbid den zullen hem de koningen der aarde". De viering van Driekoningen groeide in Middeleeuwen uit tot een echt volksfeest. In de kerk werd het grootscheeps gevierd middels de populaire Driekoningenspelen. Omdat deze qua inhoud en bezoe kersaantal steeds vaker uit de hand liepen, werden ze verplaatst naar straten en pleinen. In beslo ten kring werd het koningsspel gespeeld waarbij de koning (en zijn gevolg) werden aangewezen via bonenkoek, koningsbrief of kaartspel. Bij de verdeling van de bonenkoek werden de armen ove rigens niet vergeten. Voor hen werd het zogenoemde godsdeel gereserveerd. Omdat de feestelijk heden gepaard gingen met "onmatig vreeten ende suypen" werden ze van Calvinistische zijde verboden. Het straatzingen bleef echter nog lange tijd gehand haafd. Thans is ook die traditie vrijwel overal verdwenen. Ooit ging het om eerbiedwaardige Wijzen uit het Oosten, die het Christuskind mochten aanschou wen. Thans trekken zij nog hier en daar op een donkere januaria vond langs de deur, bedelend om het godsdeel. Jenniskens^^^ installatie verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning Ondanks de komende feestdagen zal Peel en Maas ook in week 52 en week 1 verschijnen. In week 52 zal Peel en Maas op dinsdag 24 december verspreid worden. In dit speciale kerstnummer, kunnen adverteerders hun kerstwensen kwijt en komen diverse Venraynaren aan het woord met een terugblik op het afgelopen jaar terwijl ze ook vooruitkijken op 2003. Met betrekking tot sport- en verenigingsnieuws en kerkelijke berichten, is de aanlevertijd wel anders. Kopij dient voor die editie op vrijdag 20 december, uiterlijk 21.00 uur, in ons bezit te zijn. Voor advertenties geldt hetzelfde tijdstip van aanlevering. Voor de editie van donderdag 2 januari gelden ook andere aaniever- tijden. De kopij van sport-, verenigings- en kerknieuws dient op zater dag 28 december voor 17.00 uur in ons bezit te zijn. Adverteerders kunnen nog terecht tot maandagmorgen 30 december 12.00 uur. Sul Ramen Deuren Serres Horsterweg 10A - Leunen - Tel. 0478-531144 - info@alcast.nl Honderddrieëntwintigste jaargang - week 51 - donderdag 19 december 2002 EN MAAS erde trekking actie Jan Linders en Nijmeegse en een terdammer zijn de win- rs van Hoe raadselig de st, de landelijke schrijf- Istrijd in het kader van De in, een (kunst)manifestatie wege honderd jaar psy- itrie De wedstrijd van het rair Café Venray-regio gaf er dan honderd amateur rijvers inspiratie voor Ichten en verhalen over de isels van de geest. Dat :rde 140 gedichten en 51 rtc) verhalen op. In de categorie poëzie won het gedicht Verdwenen tijd van Leo Stilma uit Rotterdam (bij de eeuw wisseling ook al winnaar van de landelijke wedstrijd de Raadselige Eeuw, eveneens in Venray gehou den); bij proza won het verhaal De mijne heet ook wang van Gwen Nys, pseudoniem van een Nijmeegse schrijfster die voor het eerst aan een wedstrijd deelnam. Uit handen van Venrays burge meester J. Waals ontvingen ze afgelopen zondag de trofee de Hersenpan, een mini-uitvoering van een imposant kunstwerk van bezoekers (met een psychiatri sche achtergrond) en medewer kers van het DAC - Venray. Tweede werden Atze van Wieren uit Buitenpost (Fr.) met het gedicht Heksenbezem (eerder dit jaar winnaar van de Nijmeegse SNS-Literatuurprijs) en Klaas Nieuwenhuijsen uit Amsterdam met het verhaal De Waan. De derde prijzen waren voor Emmy Swart-van Opstal uit Voorschoten voor haar gedicht Inrichting en voor Albert Huberts uit Utrecht voor zijn verhaal Hallo. Verder werden eervolle vermel dingen toegekend voor gedichten van Diny van Oostrum uit Beugen, Mieke van Baal uit Heijen, Mientje Wever uit Boxmeer en Jos Jansen uit Groesbeek alsmede voor een ver haal van Joop van Duin uit Haelen. De beide jury's lieten zich lovend uit over de kwaliteit van de inzendingen en over de uiteen lopende, goed gekozen en origi nele benadering van het wed fgelopen zaterdag heeft Jan ilers de vierde auto van dit jaar iereikt aan een van haar klan- Familie Mailuhu Broeren uit jray is de winnaar geworden een Peugeot 206 ter waarde 12.000 euro. Een week eerder bekendgemaakt dat de win- f op de Kamperfoelie in ly woont. Dat was een span nende week voor alle bewoners van deze straat die de afgelopen maanden boodschappen hebben gedaan met de Jan Linders voor- deelkaart. Afgelopen zaterdag werden alle bewoners van de Kamperfoelie opgehaald met bussen en naar de prijsuitreiking gebracht. Daar waren al veel belangstellenden aanwezig. Leo Linders, algemeen directeur van Jan Linders super markten, maakte de winnaar bekend. Alle Jan Linders klanten, die in de periode september tot decem ber boodschappen hebben gedaan met de voordeelkaart, maakten kans op het winnen van een Peugeot 206 ter waarde van 12.000 euro. De trekking van de winnaar stond onder toezicht van notaris Mr. L.P. Lommen uit Gennep. Jan Linders geeft jaarlijks vier keer een auto weg aan een gebruiker van de voordeelkaart. Jan Linders b.v. exploiteert in eigen beheer 44 supermarkten in Zuid-Oost-Nederland (Limburg, Oost-Noord-Brabant en Zuid- Gelderland). De filialen worden beleverd vanuit een eigen distri butiecentrum in Nieuw Bergen, waar ook het servicekantoor gevestigd is. Bij Jan Linders werken ruim 2200 mensen. De consumenten- omzet over 2001 bedroeg 215 mil joen euro. strijdthema. De bekroonde en een verdere selectie gedichten en verhalen zijn opgenomen in de bundel Hoe raadselig de geest, verkrijgbaar in de boekhandel (vijf euro). Voor een toepasselijk geestig optreden tekende cabaretier Guido Weijers uit Boxmeer met een aangepast deel van zijn eerste avondvullend programma Oxymoron (letterlijk dwaasheid). Meer informatie op www.lite- rair-cafe-venray.nl

Peel en Maas | 2002 | | pagina 17