are de Witte Vennen Ireidt opnieuw uit X Limburgs kampioenschap in teken van vogels Zachte lenzen Mtactlenzem l&SSKgE Eerste kinderdagverblijf in kerkdorp Venray Fietsenstalling station gereed Varkenshouder wil uitbreiding bedrijf V Subsidie monument doodgeboren kinderen Kerstmarkt Basisschool De Foekepot rtinet ing tweede D66-lijst Soms willen we wel weer eens opnieuw beginnen Profiteer nü van de winter korting Verantwoord alcoholgebruik -3 EN MAAS Donderdag 12 december 2002 - Pagina 5 jwinning biedt veel recreatieve mogelijkheden een kjndj «atiepark de Witte Ven- jm. 11 Oostrum gaat opnieuw ®°jj iden. Er komen nieuwe gi g tiewoningen en een nnes eerterrein met een toilet- nog meer ontwikkelin- lande ten zuidoosten van im. De TBS-kliniek en de hebben nieuwbouwpla- |e beheerders van de visvij- de Wanssumseweg willen ns uitbreiden. En de nte onderzoekt of de oude entrale van Vissers wegen die niet meer in gebruik is, kan worden als grondde- deze ontwikkelingen die- raks op elkaar te worden md. de jaren negentig wordt en ophoogzand gewon de Witte Vennen. Daar- en schriftelijke stemming n de leden van D66 Lim- de definitieve volgorde van de kandidatenlijsten e verkiezingen van Provin- taten in maart 2003 Na de I kker, Paul Wessels, hebben \m 16-leden zittend statenlid Het Roling-Scholten uit Ven lade tweede plaats gekozen iBd door nieuwkomer en >uw jorzitter Jan Bijen uit Beek. ng1 oor D66 daarnaast duidelijk wde ;n voor zowel vernieuwing bfn6 voor politiek-bestuurlijke der, ng. Jong en nieuw op de iaar clijke lijst op plaats vier is Paf Sonnemans uit Weert, 26 Uvl2 bar ook aan de top op de d g ijk lijst de oud-wethouders n Winthagcn-Bock uit Voeren- kk nToon Pierik uit Brunssum plaatsen vier en vijf. Een nieuw interieur y/l doet wonderen. Wij realiseren uw wensen. Maak meteen een afspraak Arts Schildersbedrijf Stationsweg 108 1CI 5807 AC Oostrum/Venray e Telefoon 0478 - 58 12 36 E-mail: arts@plex.nl Is uw huis li) jaar l ouderdan betaalt u bovendien ook nog eens Ui minder BTW door is een grote plas ontstaan die mogelijkheden biedt voor (dag)recreatie. De gemeente wil graag meewerken aan de plannen van het recreatiepark. Want sinds de sluiting van het oude zwembad heeft Venray geen open zwemwa ter meer. Het natuurbad van de Witte Vennen is een goed alterna tief gebleken. Steeds meer Ven- ravnaren vinden op warme zomerdagen hun weg naar Oos trum. De gemeente erkent ook dat de (kleine) waterplas, van tweeënhalve meter diepte, in een behoefte voorziet. De grote waterplassen van de Witte Ven nen en de Diepeling zijn vanwege de diepte en de afwerking niet geschikt om in te zwemmen. Ter wijl het Wanssums Ven en de Bal lonzuil in Merselo dienst doen als visvijver. Door de verplaatsing van de sportvelden naar de overzijde van de Sparrendreef heeft pare de Witte Vennen nog meer mogelijk heden gekregen. Op het voormali ge voetbalcomplex komt een kampeerterrein dat grenst aan de camping. Er tussenin komt een nieuw sanitairgebouw waardoor de tijdelijke toiletunits verdwij nen. Aan de grote waterplas worden elf vrijstaande vakantiewoningen gebouwd die aansluiten bij de bestaande huizen. De maximale inhoudsmaat mag 200 m3 zijn. De elf woningen overschrijden deze grootte fors met een inhoud van 320 m3. Ondanks het gevaar van permanente bewoning stelt de gemeente zich soepel op omdat een woning van 200 kubieke meter wel erg krap is voor een gezin of een groep van zes perso nen of meer. Een derde deel mag daarom maximaal 350 m3 groot zijn, een derde maximaal 300 m3 en een derde deel maximaal 250 m3. Er wordt wel op toegezien dat het karakter van een vakantie woning gehandhaafd blijft. Een aparte keuken is bijvoorbeeld niet toegestaan. In het binnengebied met een parkachtig karakter komen vijf vrijstaande woningen. Deze park woningen krijgen een inhoud van 300 kubieke meter. Bovendien voldoet de goothoogte, 4,2 meter in plaats van de voorgeschreven 3,5 meter, ook niet aan de richtlij nen. Er wordt ook nog een verplaats bare houten vakantiewoning bij gebouwd binnen het bosgebied. Al deze gebouwen passen niet binnen het geldende bestem mingsplan dat ouder is dan tien jaar. Via een artikel 19-procedure moet via de provincie vrijstelling worden verkregen. Voor de kanti ne, kassa en toiletgebouw bij het dagstrand was slechts tijdelijke toestemming (artikel 17) ver leend. Deze voorzieningen wor den nu als permanent meegeno men met de uitbreidingsplannen. Overlast voor de omgeving ver wacht de gemeente niet. Op het terrein en langs de Sparrendreef is voldoende parkeergelegenheid. Voor dagrecreanten uit Venray is de waterplas met dagstrand met de fiets goed bereikbaar. De commissie Stedelijke Ont wikkeling moet in januari 2003 een advies geven over het nemen van een voorbereidingsbesluit voor wijziging van het bestem mingsplan. Als de gemeenteraad eind januari met de plannen instemt dan kunnen de bouwpro- cedures van start gaan. HOOG DRAAGCOMFORT EN SNEL WENNEN ~">KU RSTJENS VENRAY - NOORDERHOF 20 TEL. 0478 - 550630 De gemeente Venray is een kinderdagverblijf rijker. Dit maal niet in Venray zelf, maar in een van de kerkdorpen, Ysselsteyn. Kinderdagverblijf Poeh-beer is gevestigd in een voormalig schoolgebouw van de basisschool. Na een lange periode van verbouwen wordt er op zondag 15 december een EW De Huisvriend viert gouden jubileum Zang- en kanarievereniging De Huisvriend in Venray viert haar vijftigjarig bestaan met de organisatie van het Lim burgs kampioenschap in zaal Roelanzia in Ysselsteyn. Vanaf vrijdag 13 tot en met zondag 15 december kunnen liefheb bers genieten van een bijzon dere expositie van 2200 vogels in alle soorten, kleuren en maten. Vrijdagavond om 19-30 uur verricht burgemeester Waals de opening van de vogeltentoonstelling. Liefst 225 exposanten van 36 verenigingen laten tijdens de titel strijd van de Limburgse afdeling van de Algemene Nederlandse Bond van Vogelhouders hun mooiste exemplaren aan het publiek zien. Tijdens de receptie, op zater dag 14 december van 17.00 tot 19.00 uur, worden vier jubilaris sen door het bestuur van De Huis vriend in het zonnetje gezet: Theo Versleijen (40 jaar lid), Gerrit Goumans (25 jaar lid), Sjaak Ver- koeijen (12,5 jaar lid) en Jos Jacobs (12,5 jaar lid). De opening stijden van de expositie zijn op vrijdag van 19-30 tot 22.00 uur, zaterdag van 10.00 tot 22.00 uur en zondag van 10.00 tot 17.00 uur. De jubilerende vereniging telt circa veertig leden afkomstig uit de omgeving van Venray, vertelt secretaris Sjaak Verkoeijen. "De leden van De Huisvriend hebben in de loop der jaren een schat aan ervaring en kennis opgebouwd met het kweken van vogels. In de beginjaren kweekten de leden vooral zangkanaries, later ook kleurkanaries. Tegenwoordig zijn ook de tropische vogels en cul tuurvogels erg populair. Ja, de vereniging is nog altijd erg actief in het promoten van de vogel- sport. Veel tijd en energie wordt er door de leden in deze hobby gestoken. Een hobby die de moei te waard is om ook door buiten staanders eens van nabij te wor den bekeken." Het promoten van de vogel- sport doet de vereniging bijvoor beeld door het organiseren van diverse evenementen, zoals onderlinge, regionale en geweste lijke tentoonstellingen. Ook komen de leden een keer in de maand bijeen om de laatste nieuwtjes op vogelgebied met elkaar uit te wisselen. Successen hebben de leden in de afgelopen vijftig jaar geboekt op nationaal en internationaal niveau. "Het is een erg intensieve hobby, maar je hebt er dagelijks ongelofelijk vele plezier aan", zegt Verkoeijen. "Het mooie is dat je met een hobby bezig bent die leeft. Het geeft je enorm veel voldoening en plezier als je een mooie vogel hebt gekweekt. De een kweekt bij voorbeeld alleen rode kanaries, een ander alleen parkieten, cul tuurvogels of exoten. De ander kweekt verschillende vogels, in alle soorten en maten. Ja, ieder een heeft zo zijn eigen voorkeur. Het vergt enorm veel tijd, maar het is een prachtige hobby om te doen." In de afgelopen week waren de keurmeesters al in touw om de vogels op hun kwaliteit te beoor delen. Bezoekers van de expositie kunnen bij binnenkomst een spe ciaal voor deze tentoonstelling gemaakte catalogus aanschaffen. Railinfrabeheer opent deze week de nieuwe fietsenstalling bij station Venray. In de nieu we stalling kunnen reizigers hun fiets gemakkelijk, droog en veilig stallen. Station Ven ray heeft nu 400 onbewaakte plaatsen (voorheen 316) en 80 kluizen (eerst 95). De nieuwe fietskluizen zijn rui mer en ook in de onbewaakte stal ling is meer ruimte tussen de klemmen onderling. Hierdoor kunnen ook fietsen met bijvoor beeld fietstassen of een breed stuur goed gestald worden. De nieuwe fietsrekken hebben bete re aanbindmogelijkheden voor kabel- of beugelsloten. Over de fietsklemmen en -kluizen staat een overkapping van gehard glas. De stalling is 's avonds goed ver licht. De ombouw van de stalling op station Venray is onderdeel van het project 'Ruimte voor de Fiets'. Een project waarbij Railin frabeheer tussen 2000 en 2007 de fietsenstallingen op vrijwel alle 380 stations vernieuwt. Overal wordt hetzelfde type rekken en kluizen geplaatst. Inmiddels zijn zo'n 150 stallingen in Nederland omgebouwd. Railinfrabeheer ver wacht met de nieuwe fietsenstal ling het gebruik van de fiets in het voor- en natransport te stimule ren. Nu al komt bijna 30% van de treinreizigers op de fiets naar het station. Vrijwilligerscentrale Venray houdt voor vrijwilligers van orga nisaties die te maken hebben met barbeheer, sportkantines, wijk centra en jongerencentra een instructieavond over verantwoord alcoholgebruik. Gezien de grote belangstelling is dit de vierde avond op rij. Door organisatori sche omstandigheden was de belangstelling op de derde avond echter gering. Daarom heeft de Vrijwilligerscentrale een extra avond ingelast op woensdag 18 december om 19.00 uur in de accommodatie van honkbalver eniging Red Caps. Naast een paar organisaties die al aangeschreven zijn is het moge lijk om nog deel te nemen door telefonische opgave bij Synthese tel. 517317 of via email unitven- ray@synthese.nl door vermelding van de naam van uw organisatie en het aantal deelnemers. Venray stelt een subsidie van maximaal 7500 euro beschikbaar voor de realisatie van een monument voor naamloos gestorven kinderen in Venray. De gemeente ver dubbelt het bedrag dat de ini tiatiefneemsters Jeanne Peters en Nel Aben bijeen hebben gesprokkeld, tot een maxi mum van 7500 euro. Dat heeft het college van B en W van de gemeente Venray deze week besloten. Het monument wordt op zaterdag 28 december na een korte gebedsdienst offi cieel onthuld aan de zuidkant van de toren van de Grote Kerk in Venray. In het verleden mochten doodgeboren kinderen niet op een normale manier worden begraven, zij werden zonder plichtplegingen op een vaak moeilijk toegankelijke plaats ter aarde besteld. Jeanne Peters en Nel Aben hebben het initiatief genomen om tot eerherstel te komen voor het leed dat hierdoor ontelbare ouders is aangedaan. De stichting Naamloze Kinde ren Venray is begin dit jaar opge richt. De initiatiefnemers stellen zich ten doel om een plek te creë ren en een monument te plaatsen voor alle kinderen die zonder naam zijn gestorven. In de jaren zestig was het de gewoonte om doodgeboren, ongedoopte baby's snel en naamloos te begraven in ongewijde aarde. Het initiatief heeft in dag- en weekbladen, als ook SBS6 en de Limburgse zender aandacht gekregen als een sympa thieke actie, aldus de gemeente. Het monument wordt belange loos gemaakt door kunstenaar Piet Hermans. Het kerkbestuur en de gemeente hebben samen met de stichting naar een geschikte locatie gezocht en gevonden. Want het gedenkteken wordt aan de zuidzuide van de kerktoren van de Grote Kerk opgericht. Het kerkbestuur is eigenaar van de grond. Op 28 december, Dag van de Onnozele Kinderen, wordt het gedenkteken onthuld. Ouders van doodgeboren kinderen zijn nog lang bezig met een rouwproces. Het monument is voor ouders wiens kind naamloos is gestorven een tastbare plek waar zij hun pijn en verdriet kunnen verwer ken. Maandag zullen de initiatief nemers, samen met Deken Coe- nen en Wim Kremer van het kerkbestuur op de Venrayse markt aanwezig zijn om "stenen" te verkopen ten behoeve van het monument. Inmiddels zijn de eer ste honderd stenen al verkocht aan HLC Milieu .Service. Als tegen prestatie ontvangt u een certifi caat waarop staat dat u aan het monument een steentje heeft bij gedragen. open dag gehouden. Al sinds jaren is er in de gemeente Venray kinderopvang beschikbaar. Opvallend genoeg was dit alleen het geval in Venray zelf en nergens anders binnen de gemeente. Dat bracht Monique Brouwers op een idee: "Ik werk al enkele jaren in de kinderopvang en heb altijd de ambitie gehad om een eigen kinderdagverblijf te beginnen. Omdat mijn vriend uit Ysselsteyn komt viel het mij op dat er in de kerkdorpen van Ven ray geen kinderopvang aangebo den werd. Dat was voor mij reden om te onderzoeken of er moge lijkheden waren om in Ysselsteyn een kinderdagverblijf te begin nen." Deze mogelijkheden bleken er te zijn en nu, ruim een jaar later, zijn de plannen omgezet naar praktijk. Naast de basisschool in Yssel steyn lag een pand waarvan zelfs de mensen uit het Venrayse kerk dorp niet meer allemaal wisten dat het er nog was. "De begroei ing rondom het pand was zo hoog dat je alleen het puntje van het dak nog kon zien. Jarenlang was er weinig tot geen onderhoud aan het pand gepleegd", aldus Brou wers. Deze situatie was veel Yssel- steyners een doorn in het oog. Van binnen was het pand er al niet veel beter aan toe. Maanden lang is er in het gebouw gewerkt om het geschikt te maken voor kinderopvang. Het enige wat intact is gebleven zijn de indeling van het gebouw en de authentie ke sfeer die er hangt. Al deze arbeid heeft ertoe geleid dat er nu in een vrolijk gekleurde en aan kinderen aangepaste omgeving kinderopvang aangeboden kan worden. Het nieuwe kinderdag verblijf met de naam Kinderdag verblijf Poeh-beer biedt dagop vang aan voor kinderen van 0 tot 4 jaar. Om de mensen een kijkje te laten nemen in het verbouwde pand en kennis te laten maken met het kinderdagverblijf en kin deropvang in het algemeen, wordt zondag 15 december een open dag gehouden. Brouwers zegt: "Veel mensen weten nog niet goed wat kinderopvang inhoudt. Wij geven ze hier graag uitleg over. Ik denk dan niet alleen aan mensen met kleine kin deren, maar ook de opa's en oma's van die kinderen." Zondag tussen 10.30 en 15.30 uur is ieder een van harte welkom om een kijkje te komen nemen. Venray vindt dat een milieu vriendelijke stal geen aanlei ding kan zijn om een veehou derij uit te breiden. Daarom krijgt veehouder W. Philipsen uit Smakt van de gemeente geen toestemming om zijn bedrijf uit te breiden. Bij de Raad van State in Den Haag probeert hij alsnog toestem ming te krijgen voor de uit breiding. Philipsen heeft een nieuwe ver gunning gevraagd om zijn bedrijf aan de Carmelietenstraat te ver nieuwen en uit te breiden. Hij wil een nieuwe, grotere stal neerzet ten, een zogenoemde 'groenlabel stal'. Venray heeft de vergunning weliswaar verleend, maar weigert de uitbreiding met 155 varkens. De veehouderij veroorzaakt al stank voor de inwoners van de St. Jozeflaan. De overlast zal door de uitbreiding alleen maar toene men, zegt de gemeente. Volgens J. van Groningen, advo caat van Philipsen, neemt de over last niet toe maar af. De nieuwe stal komt immers zeventigmeter verder te liggen van de woningen. "De stank neemt door de grotere afstand af', aldus Van Groningen. "Het is onbegrijpelijk dat Venray dit positieve gevolg niet heeft meegewogen in haar besluit." De gemeente Venray wil echter niet van haar beleid afwijken, zegt woordvoerster M. Coenjaerts. "Ook al verbetert de situatie op sommige punten, de omgeving blijft overbelast. De stank blijft. Een dergelijke aanpassing moeten we daarom niet belonen met extra dieren." De Raad van State doet over ongeveer twee maanden uit spraak. Basisschool De Foekepot houdt op donderdag 19 december van 18.30 tot 20.00 uur een kerstmarkt op schooL Tijdens deze avond zijn er vele kunstwerkjes te koop die de kinderen zelf gemaakt heb ben. Naast de verkoop van allerhan de spulletjes is er ook een kerst- café waar u tegen betaling een kopje koffie kunt drinken met eigen gebakken koekjes of cake. Voor de kinderen is er een glaasje ranja. Zoals in voorgaande jaren gaat ook dit jaar de opbrengst van deze kerstmarkt weer naar een goed doel. Dit jaar is er gekozen voor CliniClowns. CliniClowns werken in ziekenhuizen, op kin derafdelingen waar zieke kinde ren verblijven. Het zijn zorgvuldig geselecteerde clowns, met bij voorkeur een medische of peda gogische achtergrond. Ze hebben een ruime spel ervaring en kun nen inspelen op de situatie en specifieke behoefte van het zieke kind. Ze werken in duo's, op vaste dagen, in een bepaald zie kenhuis. Al hun activiteiten bin nen dat ziekenhuis gebeuren in overleg met de verpleegkundige, pedagogische en psychologische medewerkers. Door opbrengst van de kerstmarkt steunt de Foe kepot niet alleen dit uitermate belangrijke doel, ook de kinderen van de Foekepot leren zo dat het niet vanzelfsprekend is dat je gezond bent en altijd plezier kunt maken. Er kan op deze avond niet met contant geld betaald worden, maar wel met bonnen van 0,10, 20 en 0,50 De voorverkoop van deze bonnen vindt plaats op maandag 16 december van 15.15 tot 16.00 uur. Natuurlijk kunt u ook bonnen kopen tijdens de kerstmarkt. Ook ten strak tninontweiy biedt ruimte voor sHtlse maneer Als lid van Tophovepiers' staat Rien van Mierlo garant voor een hoogwaardig tuinontwerp en dito aanleg. Vakmanschap en artistiek inzicht bepalen het eindresultaat: Een strakke vormgeving, zo u wilt, met subtiele accenten. Die elke tuin, groot of klein, zo'n heel eigen sfeer geven. Rien van Mierlo geeft uw tuin een eigen signatuur g S 7 5 1 PH Peurne Tel- 049 3 3 V4S93

Peel en Maas | 2002 | | pagina 5