Jaar van de waarheid voor arbiter Wiedemeijer 'Garage niet gebruiken als woning' Meerlo-Wanssum Delegatie tevreden terug van Chili-reis De Stoere Patsers in OJC Merlin Subsidie peuters Forse toename aantal bedevaartgangers PEEL EN MAAS Donderdag 12 december 2002 - Pagii 'Na dit seizoen weet ik of ik slaag als scheidsrechter in het betaald voetbal', zegt Reinold Wiedemeijer. Gewetensvraag. Volgende week vrijdag wordt de Elfste dentocht gehouden. Dezelfde avond staat in Den Haag de topper tussen de plaatselijke FC en Heracles Almelo op het affiche. Met Reinold Wiedeme ijer als arbiter. Wat doet Wie demeijer, de enige scheids rechter in het betaald voetbal uit Noord-Limburg? Naar het hoge Noorden voor de tocht der tochten, of naar de Resi dentie om de topper te fluiten? Een luide lach is het ant woord. "Ik hoef gelukkig niet te kiezen", grijnst Wiedemeijer (35). "Ik ben dit jaar uitgeloot voor de Elfstedentocht, ik mag niet mee doen. Dus: op naar FC Den Haag." Tien vragen aan de oud-spe ler van Venray, Meerlo en Hel mond Sport, die voor de maanden van de waarheid staat. Aan het eind van dit sei zoen is duidelijk of er voor Wiedemeijer wel of geen car rière als arbiter in het betaald voetbal is weggelegd. 1. Wanneer fluit je Ajax- Feijenoord? 'Haha, boeiende vraag. Een 'klassieker fluit je pas als je meer dere jaren op de A-lijst staat, tot de beste arbiters van Nederland behoort en dat iedere week bewijst. Zover ben ik nog lang niet. Ik sta nu op de B-lijst en dit jaar wordt voor mij het seizoen van de waarheid. Vier scheids rechters staan op de nominatie om naar de A-lijst te promoveren. Maar: er kunnen er slechts twee promoveren. De andere twee arbiters moeten terugkeren naar de amateurs. Zo hard is het: alles of niets. Dus aan het eind van het seizoen weet ik of er voor mij wel of geen carrière als arbiter in het betaald voetbal is weggelegd." 2. Met andere woorden: vol gend seizoen Roda JC-Feyenoord in de eredivisie of Venrav-Pannin- gen in de eerste klasse? "In theorie wel. Maar ik con centreer me dit seizoen alleen maar op mijn wedstrijden, ieder duel is weer een finale. Ik moet zo goed mogelijk presteren om te kunnen promoveren. Daar focus ik me op. Als dat onverhoopt niet mocht lukken, dan zie dan wel weer of ik de amateurs ga fluiten. Ik ga heus niet verloren voor de arbitrage, maar er zijn ook andere sportieve uitdagingen." 3. Wat zouden die andere uitda gingen kunnen zijn? "Ik heb gezegd dat ik ooit een volledige triathlon zou willen vol tooien. Als ik niet slaag als arbiter, sta ik tussen nu en vijf jaar ergens ter wereld aan de start van een volledige triathlon. Zeker weten. Maar er zijn ook andere sportieve uitdagingen. Ik ben gek van schaatsen. Nu het flink vriest, kriebelt het weer. Ik heb mijn schaatsen al geslepen. Ik fluit vrij dagavond TOP Oss-Volendam en ik hoop dat ik komend weekeinde ergens kan 'uitschaatsen'. Er zul len heus wel tochten worden gehouden. Gewoon rechtdoor en zo lang mogelijk volhouden. Mij moet je niet op een schaatsbaan neerzetten, want dat lukt niet. Het bochtenwerk is aan mij niet besteed. En de Elfstedentocht is natuurlijk het summum. Ik ben de voorbije vier jaar ingeloot, maar telkens kwam er geen tocht. Nu ben ik uitgeloot en zul je zien dat de tocht wél wordt gehouden." 4. Je was 25 toen je trainer-spe ler van Meerlo was, je begon als 28-jarige aan de eerste scheids- rechterscursus voor (ex)-spelers uit het betaald voetbal. Is jouw jonge leeftijd een belemmering geweest om carrière te maken? "Nee, zo heb ik dat niet erva ren. Ik heb geleerd dat je wordt geaccepteerd als je kennis van zaken hebt, dat je weet waar je het over hebt. Dan maakt leeftijd niets uit. Ik heb heel snel promo tie gemaakt als arbiter. Dat had niets met mijn leeftijd te maken, maar alles met kwaliteit en talent. Ik vind het onzin dat leeftijd een bepalende factor is. Het gaat om kwaliteit en dan maakt het niet uit welke leeftijd de arbiter heeft." 5. Je floot maandagavond jong TOP Oss tegen jong VW. In een vrieskist, voor acht toeschouwers. Boeit dat? "Ja, dat boeit. Ik ben en blijf een liefhebber van voetbal. De mensen keken mij maandagavond met grote ogen aan: wat kom jij hier doen, jij fluit toch in de eer ste divisie?" Dat klopt, maar ik vind een duel tussen belofteteams ook leuk. Omdat het in essentie hetzelfde blijft: de spelregels, de duur van de wedstrijd, het aantal spelers, de rol van de arbiter. Dat verandert niet als er veertigdui zend mensen op de tribune zitten. Natuurlijk, de impact is anders. Zeker als een wedstrijd beslissend is voor het kampioenschap of een periodetitel. Dan staat iedereen onder extra spanning, ook de arbiter. Maar in essentie verandert er niets. Ik probeer zo te blijven relativeren, want anders ga je ten onder als je ooit een belangrijk duel in een vol stadion moet flui ten." 6. Al kogelbrieven ontvangen of andere bedreigingen? "Gelukkig niet. Ik moet zeggen dat ik in de periode dat ik ama- teurploegen floot, meer met onheus gedrag werd geconfron teerd dan nu in de eerste divisie. Bij een amateurclub kun je name lijk onmogelijk anoniem binnen komen. Mensen zien je aanko men, weten welke auto je rijdt. Ik heb al de nodige krassen op mijn auto gehad. Ik heb ooit langer in mijn kleedlokaal moeten blijven zitten, omdat zogenaamde sup porters me wilden 'spreken'. Maar dat is allemaal in de amateur- tijd gebeurd, daar is de arbiter nog wel eens opgejaagd wild. Nu, in de eerste divisie, word ik keu rig opgevangen en begeleid. Mijn auto komt bij het stadion achter een hek te staan en wordt voort durend bewaakt. Ja, het is triest dat het zo moet, maar dat is nu eenmaal de praktijk in Neder land." 7. Je werkt als ambtenaar bij de gemeente Bergen. Hoe regel je dat als je vrijdagavond in Veen- dam of Leeuwarden moet fluiten? "Omdat ik een contract met de KNVB heb, ben ik minder gaan werken. Geen 36, maar 30 uur. Daardoor kan ik doordeweeks flexibeler omgaan met mijn tijd en hoef ik niet continu bij mijn werkgever te bedelen om vrije dagen of verlofuurtjes. Veendam- uit is een ander verhaal. Dan moet ik 's ochtends al vertrekken, want met de files op vrijdag in Neder land kan ik me niets meer permit teren. Dat betekent dat ik in zo n situatie een vrije dag opneem of ruil met collega's. Dat is bij de gemeente Bergen gelukkig geen probleem, want de werkrelatie met de collega's is prima." 8. Je hebt de naam een perfec tionist te zijn. iemand die bezeten is van voetbal. Hoe uit zich dat in de arbitrage? "Ik ga heel ver in mijn voorbe reiding. Ik probeer alles te lezen en te zien wat maar mogelijk is. Ik neem voetbalwedstrijden op en bekijk de banden meerdere keren om te weten hoe een team speelt, hoe spelers reageren. Ik fluit vrij dagavond TOP Oss-Volendam. Dat houdt in dat ik me deze week verdiep in beide teams en met name in de spelers. Ik wil het liefst iedere speler kennen: hoe reageert hij, hoe is zijn situatie binnen de club, welke rol heeft hij in het team, wat is zijn verle den, ga zo maar door. Dat bete kent lezen, videobanden kijken en links en rechts telefoontjes ple gen om meer informatie te verkrij gen. Je kunt dat bezeten of perfec tionistisch noemen, voor mij maakt dat onderdeel uit van een professionele voorbereiding. Want vergeet niet: in de eerste divisie lopen veel spelers rond die moeten leven van de wedstrijd premie. Daar mag ik niet onge traind en slecht voorbereid tus senlopen." 9. Elektronische hulpmidde len? "Het was heel lang een non-dis cussie, maar nu wordt er weer heel voorzichtig gesproken over doellijnbewaking. Er wordt dan achter ieder doel een scheidrech- ter gezet. Lijkt mij een goede zaak. In voetbal gaat het om de doelpunten, dan is en blijft het heel zuur als een geldig doelpunt door het arbitrale kwartet niet als doelpunt wordt gezien, simpel weg omdat het meestal niet waar neembaar is vanuit je positie in het veld." 10. Het summum voor een voetballer: een goede wedstrijd spelen, winnen en dat na afloop onder de douche met het team vieren. Je hebt dat jaren zelf mee gemaakt. Hoe eenzaam is het leven van een arbiter? "Veel eenzamer. Als voetballer deel je de vreugde, de ontlading met een heel team. Als arbiter doe je dat veelal alleen. Na de wed strijd praat je wel met de twee assistent-scheidsrechters en met de vierde man en je geeft elkaar een schouderklopje als het goed is gegaan, maar dat is niet te ver gelijken met hoe je als voetballer omgaat met vreugde of verlies. Het gevoel van het vieren van een doelpunt is het enige dat ik wel eens mis. Maar ach, dan geniet ik maar van de doelpunten die ik nu als scheidsrechter zie." Gemeente Meerlo-Wanssum gaat strenger handhaven Er onstond nog even ondui delijkheid over de letterlijke tekst en precieze bedoeling van de partijen. Maar na enkele minuten stoeien ging in navolging van het besluit van de commissie Ruimte ook de gemeenteraad akkoord: Tienraynaar Hendrikse krijgt geen toestemming om de bestemming van een gara- PEEL EN MAAS een abonnement waard ge/berging aan de Spoorstraat 31 te wijzigen in een woonbe stemming. Wél mogen de huidige bewo ners in het pand blijven wonen totdat ze hun nieuwe woning betrekken, met een termijn van een jaar als limiet. Daarna moet het gebouw in de oude staat her steld worden en mag de garage niet meer gebruikt worden als woning. B^J GEBOUW Hendrikse is eigenaar van een woning met een berging/garage aan de Spoorstraat 31 in Tienray. Dit bijgebouw is begin jaren negentig tot een woning omge bouwd. Daarvoor is door de gemeente echter nooit een bouwvergunning verleend, zodat het om een illegale woonruimte gaat. Alhoewel de verbouwing bij de gemeente al jaren bekend was, is de situatie lange tijd oog luikend toegestaan. De gemeente heeft de illegale situatie jarenlang door de vingers gezien en heeft zelfs gebruik gemaakt van de garage als noodopvang voor bur gers. De noodopvang was bestemd voor inwoners die plot seling door een noodsituatie op straat kwamen te staan, bijvoor beeld vrouwen die bij een echte lijke ruzie door hun man uit huis zijn gezet of gevlucht zijn voor huiselijk geweld. Begin dit jaar werd, als uit vloeisel van de door de gemeente Meerlo-Wanssum vastgestelde handhavingsnota- waarin is opge nomen dat in principe tegen iedere illegale situatie actie wordt ondernomen- besloten ook tegen Hendrikse op te tre den. De Tienraynaar diende in maart 2002 bij de gemeente een verzoek in om de woonruimte te legaliseren door een woonbe stemming op het bewuste per ceel te leggen, maar dit verzoek werd door de raad maandag avond niet gehonoreerd. De delegatie van de Stichting Ontwikkelingssamenwerking Meerlo-Wanssum is afgelopen maandag zeer onder de indruk teruggekeerd van een drie weekse werkreis naar kinder projecten in Chili en Brazilië. De delegatie bestond uit Karin Vestjens en René Poels, respectievelijk secretaresse en voorzitter van SOS Meerlo- Wansum en hun partners Hans en José. Zondag was de delegatie nog in het extreem warme (37 gaden) Rio de Janeiro (Brazi lië) en maandagmiddag arri veerde ze op Schiphol. Bijna veertig graden verschil. "De reis naar Chili en Brazilië is in alle opzichtend zeer geslaagd", zegt de delegatie in koor. In Chili steunt Meerlo-Wanssum de komende drie jaren kindertehui zen van de Belgische zuster Lucienne Hardy. Dat project is ingediend door de familie Denissen uit Meerlo- Well die via dit tehuis twintig jaar gleden twee kijnderen adopteer den. "De wijze waarop deze zus ter en haar staf kansloze kinderen van 0 tot 18 jaar opvangt, bege leid en kansen geeft is indrukwek kend", zegt Karin Vestjens. Op haar hebben vooral ook de verha len achter de kinderen grote inruk gemaakt. Tijdens een bezoek aan de zui gelingenafdeling onderzocht en arts een baby van 1,5 maand die via de rechter was gebracht omdat de ouders het mishandel de. 'De moeder was alcoholiste en kon het kind absoluut niet opvoeden. Ongelooflijk dat zo'n kind dan wordt mishandeld", ver telt de SOS-secretaresse. In het verleden werden deze kinderen vaak liefdevol opgevangen door adoptiefouders in België en Nederland. In totaal zijn op die manier tweehonderd Chileense kinderen naar België en Nederland gegaan. Tegenwoordig is het beleid om de kinderen in eigen land te adopte ren. Met Lucienne Hardy bezocht de delegatie ook krottenwijken op een vuilnisbelt, een plaats waar veel van haar kinderen vandaan komen. "We gingen met haar op huisbezoek bij een ouderpaar dat alcoholistisch is en waarvan de vrouw weer in verwachting is", vult SOS/voorzitter René Poels aan. Zo 'n babytje wordt als het ware onder invloed van alcohol geboren. Het heeft geen enkele toekomst. Gelukkig dat zo 'n zus ter en haar staf zich over deze hul peloze leventjes buigen" SOS/BESTELBUSJE De SOS-delegatie trok ook een dag -met de door de MIVA en SOS/Meerlo-Wanssum geschon ken bestelbus- met 19 kinderen in de leeftijd van 1 tot 3 jaar, twee leidsters en de zuster achter het stuur de bergen in waar de kinde ren van het tehuis al vele jaren mogen ravotten bij een achteraf gelegen hutje van een kinderloos echtpaar. Het bezoek is in alle opzichten succesvol geweest. De ontvangst en begeleiding door zuster Lucienne in Chilian was geweldig. De excursies en bezoeken aan de kindertehuizen indrukwekkend. De delegatie logeerde in een spe ciaal appartement voor adoptief ouders binnen het tehuis en had den dagelijks contacten i kinderen. Hogar Esperani drie tehuizen voor kinden een paar dagen tot en met t ren van 18 jaar. Ik begeer IL ren die anderen niet begen 5|, de zuster. De SOS-indruk is positita hebben weer een goed p gekozen dat weliswaar onderdak heeft maar steu goed kan gebruiken om d m verstoten - kinderen te beg( 5, naar het volwassen worde goede organisatie, gemotii jr leiding en met resultaten v fL kinderen. Er zijn ook nog v lf zoals een ruimte voor vriji g, besteding (handvaardigheid b puteren e,d,) en twee bran ra pen. De komende publiceert Peel en Maas vetj en foto's over het kindertd Chili en de door Meerlo/Wa |r eerder gesteunde projecten |c de Janeiro. Lezers van P<|| Maas die de activiteiten va n Meerlo/Wanssum willen si kunnen geld overmaken op rekening 13-25.91189 Stichting SOS Meerlo/Wa >r project Chili. Geslaagde beachparty in Meerlose soos Buiten daalde het kwik tot ver onder het nulpunt, maar binnen steeg de temperatuur tot grote hoogte. OJC Merlin leek zaterdag avond wel een tropisch paradijs. Met een exotisch drankje in de hand en gehuld in Hawai-outfit genoten de tientallen bezoekers van een heuse beachparty, in een warme omgeving met een provis orisch aangelegd zwembad en een slordige vier kuub zand. Onder de palmen op het Merlin- strand was het goed toeven, zo ondervond onze verslaggever aan den lijve. OJC Merlin zette voor het tweede jaar op rij een beach party op touw. In de afgelopen dagen staken vele vrijwilligers de handen uit de mouwen om kilo's zand het gebouw in te varen en een zwembad van twee bij vier meter midden in de soos te laten verrijzen. Niemand hield het droog zaterdagavond. Met of zon- Eindstraat 12, tel. 581553 der kleren werd iedereen in het nogal koude water gegooid, een tiental 'die-hards' hield het zelfs tien minuten vol in het zwembad. "Het is een hele klus om zo'n festijn te organiseren in de soos", vertelt Merlin-voorzitter Daniël Grob. "Het opbouwen kost veel tijd, maar het afbreken is een nog grotere klus. De vier kuub zand die we de soos in hebben geva ren, was zondag veranderd in één grote modderpoel. Dat maakte het voor de vrijwilligers en orga nisatoren van de beachparty niet gemakkelijk om de soos weer in orde te maken." De soos is inmid dels echter weer piekfijn in orde. Dat moet ook wel, want zaterdag staat de uit Lottum afkomstige band de Stoere Patsers op het podium. De leden van deze groep, die in 2000 werd opge richt, zijn geen onbekenden meer in het regionale popwereldje. De leden zijn afkomstig van bands als Frans, Argentri en Pure Eind 2000 toog het Loll kwartet de Locostudio's i zijn werk vast te leggen opi vaak vrouwonvriendelijke, i ook hilarische teksten als blief van mien beer af!' ei noar hoes en poets de hutl'j ren zaterdag zeker de revue, De Merlinpoort aan de F weg in Meerlo gaat om 20.(1 open. Voor meer informatii Merlin, tel: 0478-692139. De stichting Peuterspeelzalen Meerlo-Wanssum krijgt 6000 euro subsidie van de sectorfondsen Zorg en Welzijn voor de aanschaf van ergonomisch meubilair in de peuterspeelzalen. Alle vier de peuterspeelzalen van Meerlo-Wanssum krijgen ver hoogde tafels en banken, zodat de leidsters op de juiste hoogte kun nen werken met de peuters. De lage tafeltjes en stoeltjes blijven voor een deel ook nog aanwezig. Hier kunnen de kinderen dan zelf standig aan werken. Bovendien kunnen van het geld nog drie in hoogte verstelbare aankleedtafels aangeschaft worden. Met behulp van deze tafels kunnen leidsters de peuters op de voor hen ideale hoogte verschonen. De peuters kunnen zelf via een trapje naar boven klimmen. De fysieke belas ting is zo voor de beroepskrach ten en vrijwilligers beduidend minder dan in het verleden. Om invulling te geven aan het peuterspeelzaalwerk is Stichting Peuterspeelzalen Meerlo-Wans sum voortdurend op zoek naar vrijwilligers. Er zijn op dit moment vrijwilligers actief in het bestuur, in oudercommissies en als leidster op de peuterspeelza len. De leid(st)ers maken deel uit van het team op de betreffende peuterspeelzaal en krijgen hier voor een onkostenvergoeding. Verder hebben zij de mogelijk heid om deel te nemen a sussen die aangeboden t Binnen onze Stichting hebbJ geregeld vrijwilligers nodi enkele dagdelen per week d peuters bezig willen zijn 11 eventueel op oproe beschikbaar zijn We vind belangrijk dat de leid(st)er met kinderen in de leeftijd tot 4 jaar werkt, dat hij/zij ei siast is en wil werken binn< 1 organisatie die aan het pro 1 naliseren is.' Indien menstle vereiste kwalificaties voldcxf" er op dit moment ook mog« den om beroepskracht te w nl Voor meer informatie Karif i ters, coördinator, tel. 691467. Dubbel jubileumjaar zet Tienray in de schijnwerpers Het jubileumjaar heeft ervoor gezorgd dat er meer belangstelling is ontstaan voor bedevaarttochten naar Tien ray. Dat zegt pastoor Ruud Verheggen naar aanleiding van de viering van het 125- jarige bestaan van klein-Lour- des en het 75-jarig jubileum van de parochie van Tienray, Onze Lieve Vrouwe Troosteres der Bedrukten. "Er zijn in het afgelopen jaar duizenden bezoekers meer naar Tienray gekomen. Het is een fantas tisch en erg succesvol jaar geweest." Om het jubileumjaar op passen de wijze af te sluiten bracht zater dag monseigneur De Jong, hulp bisschop van Roermond, een bezoek aan de parochie. Jaarlijks brengen zo'n dertigduizend lief hebbers een bezoek aan de heili ge plek 'klein-Lourdes' in Tienray: vrijwilligersorganisaties, ouderen bonden, De Zonnebloem en tal van andere verenigingen en instanties komen in Tienray jaar lijks tot bezinning in de heilige grot. De Tienrayse parochie oogt dan vaak als een toeristische trek pleister voor godsdienstigen, beaamt Verheggen. "Dit jaar heb ben we dankzij alle aandacht in de media schat ik 25% meer b bi bezoekers gehad dan 2 j' jaren. Vooral nadat ik een view had gedaan met een p c lijke Duitse krant en we de n s steun en promotie voor de ,a desgrot van een Duitse bis kregen, is het aantal bezo j. fors gestegen. Vooral uit de sen Rees en Erkelenz onttf we jaarlijks veel bezoekers n wacht dat we uit Duitsland n| nu meer bezoekers zullen b R trekken." Natuurlijk leverde ook d( ning van 'de Winkel': eeni centrum waar de parochie kan serveren en vergadei kan beleggen, de feestelijke feesten en de presentatie vi boek over de geschieden! Tienray voor de nodige aani Vijfhonderd exemplaren ti boek zijn inmiddels al verk Wellicht dat er nog een extra boekjes worden go 'want de belangstelling is g n aldus Verheggen. "Momente we bezig om alle named belangstellenden te noteren een eventuele tweede druk.' Monseigneur De Jong, hl schop van Roermond, ging dag tijdens de afsluitende dienst van het du jubileumjaar voor.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 12