ievloerd door de elementen )phalen huisvuil ors duurder Meerlo-Wanssum "Zo jaag je de mensen weg" 'Haven aantrekkelijker voor containervaarten1 Schaatskoorts... gelmarkt Receptie fanfare Service rubriek De Meuleberg ;rI EN MAAS Donderdag 12 december 2002 - Pagina 11 ;taurant De Kooy in Wanssum sluit deuren na zoveelste tegenslag de concurrentie, niet de ;ie, niet de naweeën van ptember, maar de ele- ;n hebben Bert en Yvon- [enders op de knieën jen. Na de overstromin- <an de Maas in 2001 en doofde de zware storm weken geleden het laat- itje vuur in de eigenaren restaurant De Kooy in ium. Het culinair tref- pal aan de Maas sluit deuren. fideel per 1 januari, maar alle veringen voor de maand 3nber zijn inmiddels afge- Bert en Yvonne Renders n met een forse schuldenlast x. maar kunnen wel met heten hoofd afscheid en. "Als we op halve kracht :n doorgesukkeld, had mis- :n iemand anders over enkele iden de stekker uit het ijf getrokken. Een faillisse- i draag je als ondernemer je leven mee, nu hebben we de regie over de sluiting in len gehouden en kunnen we netjes afhandelen." ie een aangeslagen onderne- rerwacht. komt bedrogen Bert Renders is opgelucht, lat er nu duidelijkheid is. lat er financiële regelingen dijk zijn. Omdat hij in janu- in loondienst, een nieuwe kan maken. "Ik ben sowieso i type dat bij tegenslagen in hoekje kruipt om te grienen. M n positief van aard." I n zijn positief denken werd f oorbije twee jaar veel gever- jamen met echtgenote Yvon- aptc Bert Renders in decem- 2000 in restaurant De Kooy. louwde het restaurant om tot etablissement voor een jon- nibliek. Zijn gasten genoten tet uitzicht, pal aan de Maas Renders genoot mee. Maar dc Maas steeg het water hem rlijk en figuurlijk tot aan de ;n. In twee jaar tijd stond het maaswater liefst acht weken et restaurant. "Voordat we Wanssum kwamen, werkten jp een recreatiepark in Ohé aak. Daar ligt een jachthaven, tve kenden de grillen en geva- ran de Maas. Maar dat het in ssum zo extreem zou vvor- dat hadden we nooit ver in." En er waren meer legen- en. De klap van 11 september inde ook in Nederland na: ik, economische teruggang, der zakelijke reserveringen. In 2001 renoveerde de gëmeen- eerlo-Wanssum de doorgaan- veg naar het restaurant. Mid- in de aspergetijd. Het kostte ders een halve maandomzet. rcca Nederland vertelde me ngs dat wij in twee jaar meer ten meegemaakt dan andere ,'memers in twintig jaar." tegenslagen zogen dc laatste es eigen vermogen weg. Dc nden november en december len het jaar moeten redden )e Kooy genoeg buffer moe geven voor de traditionele )e openingsmaanden van het De inhaalslag was nog niet mnen, of een zware storm de over ons land. Voor De iv had het desastreuze gevol gen: het dak van de overdekte binnenplaats woei weg. De zoveelste tegenslag. "Wij zijn met onze accountant gaan tellen en kwamen vervolgens tot de slot som dat er geen toekomst meer in het restaurant zit. Alleen als het dak binnen een week hersteld zou kunnen worden, dan was er nog een sprankje hoop. Maar dat lukte niet, dat zou weken duren. En juist in die weken waren er veel reserveringen en partijen, Dat hadden we hard nodig om te overleven. Nu werden we geconfronteerd met een dubbele financiële klap. er moest een nieuw dak komen én we zouden weken lang fors omzetverlies draaien in een top- periode. Dat was teveel, dat kon den we niet bolwerken. En ver geet niet dat we een gezin met vijf opgroeiende kinderen hebben, aan hen moet je denken. Een gezin brengt grote verantwoorde lijkheden met zich mee, ook in financieel opzicht." Zaterdag 16 november zwaai- Gevloerd door de elementenhet echtpaar Renders heeft de deur van restaurant De Kooy moeten sluiten. den Bert en Yvonne Renders hun laatste gasten uit. Ze hadden nog een tijdje op halve kracht doorge werkt, maar hun besluit stond vast: sloppen. "Doorgaan beteken de dat we het risico liepen dat we failliet zouden gaan. Dat nooit! Liever met opgeheven hoofd zelf stoppen dan met de neus omlaag door iemand anders naar huis worden gestuurd." De laatste weken van het jaar benutten Bert en Yvonne Renders om alle zaken zo correct mogelijk af te wikke len. "We blijven natuurlijk met een forse schuld achter. Al onze spaarcenten en eigen vermogen zit in het restaurant, want we beschouwden De Kooy als een levensinvulling. Gelukkig zijn er in Nederland regelingen om dc schuldenlast in enkele jaren af te bouwen." Bert Renders beslist in januari waar zijn zakelijke toekomst ligt. Hij gaat weer in loondienst wer ken. "Er zijn drie serieuze opties. Ik kan als chef-kok beginnen, maar er ligt ook een aanbieding vanuit de recreatiebranche. Het kan de regio Tilburg, Weert of Horst aan de Maas worden. Mijn belangrijkste zorg nu is om alles af te handelen en om nieuwe woon ruimte te vinden. Want als we per 1 januari officieel met de exploita tie stoppen, dan wordt het huur contract van onze woning bij het restaurant ook opgezegd." Bert en Yvonne Renders ontvin gen de voorbije weken een stroom van steunbetuigingen. "Het doet goed dat zoveel mensen met ons meeleven. Het is voor iedereen duidelijk dat we onszelf niets kunnen verwijten. We zijn gevloerd door tegenslagen. Of er al een nieuwe exploitant voor De Kooy is? Eerlijk gezegd verwacht ik dat in de huidige setting het restaurant nooit meer open gaat." iad stelt nieuwe afvaltarieven morrend vast urgers in dc gemeente rlo-Wanssum gaan fors betalen voor het opha- van huisvuil. De kosten [en flink, met zo'n veertien cent per huishouden. De itieke partijen stemden indagavond morrend in de verhoging van het tltarief. e Meerlo-Wanssumse politiek unaniem niet gelukkig met de loging van het tarief, omdat lurger voor zijn milieubewus- •drag wordt gestraft', stelde J. pers van het CDA. "Het is een fstijging waar we helemaal blij mee zijn. Jammer dat het eem die richting uitgaat. Als leente zitten we vast aan de raak dat het systeem kosten- kend moet zijn. Samen met de ere gemeenten moeten we bekijken of we niet ergens [elvcreniging Dc Gevleugel- ienden Wanssum e.o. houdt •ndag IS december weer [maandelijkse vogelmarkt. Op vogelmarkt worden door liefhebbers allerlei vogels te worden aangeboden, zijn er jlhandelaren aanwezig zijn Iaast vogels ook allerlei vogel- kligdhcden te koop aanbie- en tevens vogels .opkopen, markt duurt van 09.30 tot 'i '0 uur in party- en recreatie- runt De Zandhoek, St. Leo- isweg 1 in Wanssum. op kunnen bezuinigen en of er geen andere alternatieven zijn PvdA" er De Groot vond dat het woord diftar stond voor dure inzameling financieel-technisch aardig rampzalig'. "Het is een dure inzameling van ons afval. De milieubewuste burger wordt gestraft. Wel is het natuurlijk zo dat mensen die minder aanbie den. er minder op achteruit gaan. Maar burgers, bijvoorbeeld met kleine kinderen, zijn duur uit." Ook PK Meerlo-Wanssum. GP 9 i en de WD lieten zich in soortge lijke, zorgelijke bewoordingen uit. SCHULD Wethouder Derikx vond het niet juist om de schuld voor de verhoging van het afvaltarief alleen bij het diftarsysteem te leg gen. Want het ophalen van afval wordt door landelijk beleid sowieso duurder. Voor het komende jaar is die kostenstijging voor de gemeente Meerlo-Wans sum vier procent. Maar omdat Essent door nieuwe regelgeving van de overheid voortaan ook btw moet berekenen voor de ver werking van het afval, komt daar bij nog eens een extra verhoging van 5 procent. Ook het vast recht stijgt, met 3,3 procent van 98.76 euro tot 102,60 euro. De containertaricvcn (legen van een container afval) ten opzichte van 2002 stijgen met circa 24 procent, terwijl in dc begroting nog was uitgegaan van een kostenstijging van circa negen procent. Een gemiddelde aanbieder van afval in Meerlo- Wanssum krijgt in 2003 te maken met een stijging van de totale aan slag met circa 14% ten opzichte van 2002. 2003 Inwoners betalen in het nieuwe jaar nu gemiddeld een euro meer per keer dat ze afval aanbieden Voor containers van 240 liter is dit zelfs bijna twee euro meer, van 7,55 euro naar 9,36 euro. De forse stijging van dc contai nertarieven is volgens de gemeen te Meerlo-Wanssum ook te wijten aan het feit dat de inwoners min der afval aanbieden. In de begro ting voor 2003 werd uitgegaan van gemiddeld elf ledigingen res tafval en zes ledigingen gft. Uit de werkelijke cijfers 2001 (respectie velijk 10,5 en 5,6) en 2002 (respectievelijk 10,2 en 5,4) blijkt echter dat de burgers minder afval aanbieden, dan tot nu toe werd aangenomen. Daardoor krijgt de gemeente de kosten voor het ophalen van afval niet meer dekkend. 'Minder ledigingen zijn uit milieuoogpunt een succes. Het is daarom moeilijk aan de burgers uit te leggen dat dit tot gevolg heeft dat juist daardoor de kosten per lediging gaan stijgen. Het inza- meltarief per container stijgt progressief bij een daling van het aantal ingezamelde containers. Goed gedrag wordt hierdoor in wezen gestraft', aldus de gemeen te. En met die conclusie was de politiek het maandagavond hele maal eens. Maar omdat ook Meer lo-Wanssum niet onder de wette lijke verplichtingen uitkan en al contracten met partijen heeft afgesloten, stelde de raad met tegenzin de nieuwe afvaltarieven vast. GOEDKOPER Wethouder J. Derikx (CDA) had evenals de politiek ook een 'wrang gevoel bij de prijsstijgin gen'. Maar volgens hem is het hui dige systeem nog altijd een stuk goedkoper in vergelijking met bij voorbeeld het zelf inzamelen van afval. Ook wordt er door de men sen veertig procent minder afval aangevoerd, uit milieuoogpunt natuurlijk een positief effect. "We moeten ook kijken naar de bespa ringen die we hebben gehad en niet alleen over de prijsverhoging praten. Maar van Essent willen we wel een goede verklaring krijgen over de stijging van het tarief voor het verwerken van afval. Want daar worden wij de dupe van. Deze discussie is in het overleg met de diftargemeenten al aange zwengeld. Of er een oplossing in zicht is, weet ik niet. Maar we wil len heldere informatie van Essent." e-mail: redactie@ vandenmunckhof.nl PEEL EN MAAS VVD tegen verhoging prijs bouwgrond De verhoging van de grond prijs voor woningbouw in de vrije sector is de WD een doorn in het oog. Dat bleek maandagavond tijdens de raadsvergadering, waarin L. Cremers Het weten dat de WD niet akkoord gaat met de stij ging van 120,25 naar 140 euro per vierkante meter bouw grond in de gemeente Meerlo- Wanssum. De overige partijen steunden zijn voorstel, om de prijzen dit jaar niet te verho gen, echter niet. In de commissie Ruimte van 19 november ging de WD'er nog aarzelend akkoord met het voor stel, maar in de gemeenteraad stemde L. Cremers als enige tegen. De liberaal maakt zich namelijk grote zorgen over de stij gende grondprijzen in de gemeen te. "Ik moet helaas constateren dat heel wat huizen slecht ver kocht worden. De grond kostte in 1995 (het jaar dat Cremers zelf grond kocht, red.) 50 euro en nu 140 euro. Dat is een stijging van 180%. Dat moet een bedrijf maar eens proberen door te voeren. De prijzen rijzen de pan uit, huizen worden onbetaalbaar. En de bur gers staan centraal, zeggen we dan. Ja, ze mogen betalen. Markt conforme prijzen zeggen me niets. Ik vind dat wij het goede voorbeeld moeten geven en de grondprijs niet moeten verho gen." De WD'er is bang dat de gemeente Meerlo-Wanssum in de toekomst met onverkoopbare stukken grond in haar nieuw- bouwplannen (onder andere in Wanssum, red.) blijft zitten. Maar hij kreeg voor zijn voorstel de handen van de andere partijen niet op elkaar. De prijzen zijn marktconform en in vergelijking met andere gemeenten helemaal niet te duur, zo was de teneur. De gemeenten in de regio hebben namelijk prijzen vastgesteld (of moeten nog vaststellen) van bij voorbeeld 136 euro in de gemeen te Bergen, 165 euro in de gemeen te Horst aan de Maas tot 190 euro per vierkante meter in de gemeente Venray. De WD'er liet zich echter niet overtuigen. "Laten we als kleine gemeente nu eens een voorbeeld stellen, want met zo'n prijsstijging jaag je de mensen weg. Maar ik heb al door dat mijn oproep bij de andere partijen geen gehoor vindt..." Een deel van de meeropbrengst wil het college reserveren voor een zogenaamd werkfonds. Uit dat fonds kunnen speciale bijdra gen worden verleend voor socia le. culturele en/of sportactivitei ten die de leefbaarbaarheid bevorderen en niet op grond van een subsidie voor een bijdrage in aanmerking komen. Dit idee is door de PK in de collegevorming naar voren gebracht en overgeno men in het collegeprogramma. Overigens wordt het werkfonds zelf niet geregeld in het raadsbe sluit over de grondprijzen, daar voor komt een afzonderlijk voor stel op een later moment. Raad akkoord met betaling per geladen of geloste container De gemeente Meerlo-Wans sum wil het Regionaal Over slag Centrum (ROC) in Wans sum gaan stimuleren door betaling per geladen of geloste container toe te staan. Maan dagavond ging de gemeente raad akkoord met het nieuwe prijssysteem om op die manier te trachten de haven voor containervaarten aan- trekkeUjker te maken en beter in de markt te zetten. Met de invoering van het nieu we systeem komt een einde aan het huidige systeem, dat in december 1997 door de raad werd vastgesteld. Op dat moment was er in de Wanssumse indus triehaven alleen sprake van sche pen die de haven bezochten om bulkgoederen te laden of te los sen. Inmiddels is er een met de komst van het ROC twee jaar geleden containeroverslag in de haven gerealiseerd. Met de exploi tant is door de gemeente gespro ken over het leveren van een op maat gesneden havengeldverorde ning, wat betekent: havengeld heffen per container. Bedrijven moesten tot nu toe, ongeacht het aantal containers dat zij lossen of laden, voor het complete laadvermogen van hun schip belasting betalen. En daar mee prijst de haven zich volgens de gemeente Meerlo-Wanssum uit de markt. De huidige regeling maakte de haven niet aantrekke lijk voor het laden en lossen van containers, omdat bedrijven voor het hele laadvermogen belasting moesten betalen, ook al losten ze slechts enkele containers. De gemeente gaat ervan uit dat het nieuwe systeem wel aantrekkelijk is voor containervrachten. De gemeenteraad was het met de conclusie van het college van B en W eens en stemde maandag avond met het voorstel voor bet aling per geladen of geloste con tainer in. Met het nieuwe prijssysteem wordt een duidelijk onderscheid gemaakt tussen container- en buikvrachten. Betaling per contai ner gaat 1,45 euro voor een kleine container kosten en 2,90 euro voor een grote. Schepen die hun hele lading in de haven van Wans sum laden of lossen, de zoge naamde buikvrachten, moeten str aks een eurocent (van tien naar elf eurocent) per ton meer gaan betalen, een lichte stijging van het tarief. Met een verhoging per 1 januari 2003 naar 11 eurocent per ton ligt deze heffing volgens de gemeente op het niveau van ande re, vergelijkbare binnenhavens. Verder is in de nieuwe verorde ning ook een heffing opgenomen voor andere vaartuigen dan bin nen- of containerschepen, zoals bijvoorbeeld vlotten, pontons en drijvende kranen. Het havengeld voor deze vaartuigen wordt door de gemeente Meerlo-Wanssum vastgesteld op een vast bedrag van 75 euro per keer dat het vaar tuig de haven bezoekt. Vorst laat bHjkbaar iets knappen in de hoofden van al die schaatsgekke Hollanders. Zakt het kwik ook maar even onder nul dan praat prompt heel Nederland over een Elf stedentocht. Fanfare Concordia Wanssum krijgt van het bestuur van de ver eniging op vrijdag 13 december van 20.00 tot 21.00 uur in gemeenschapshuis De Zandhoek, St. Leonardsweg 1 in Wanssum, een receptie aangeboden. Dit ter gelegenheid van het behalen van 85 punten in de afdeling uitmun tendheid tijdens de concertwed strijden van de Brabantse Bond van Muziekverenigingen in Veld hoven. De fanfare onder leiding van dirigent John Gubbels promo veerde met dat jmntenaantal naar de ere-afdeling. Reinier Paping, Evert van Benthem en spruitjeskweker Henk Angenent, winnaars van de Tocht der Tochten, waren in de afgelopen dagen niet van de buis af te slaan. In Friesland komen de rayon hoofden pas vrijdag bijeen om te vergaderen over de organisatie van een eventuele Elfstedentocht, in Meerlo gebeurde dat maandag avond al. De 'ray onhoofden' van voetbal club SV Meerlo. een groep van zeven vrijwilligers, zetten het sein meteen op groen, waardoor de komende dagen op de trainings velden van sportpark Bergsbos een heuse ijspiste verrijst. Dins dagavond werd al ijverig begon nen met de aanleg van de ijspiste van 42 bij 84 meter. Vrijdagmid dag om 16,00 uur wordt de ijs baan officieel geopend. In de afge lopen jaren hebben de vrijwilligers al de nodige ervaring opgedaan, want in 1996 en 1997 Vanaf vrijdagmiddag kunnen de schaatsliefhebbers hun hart ophalen in Meerlo. werden op het sportpark twee schaatsmarathons gehouden. En vorig jaar viel in de ijsbaan in het water, toen de dooi iets te vroeg intrad. Als we de weersvoorspellingen moeten geloven, en waarom zou den we niet luisteren naar ken ners als Piet Paulusma en Peter Timofeef, kunnen de schaatslief hebbers de komende week op de Meerlose piste veilig en fanatiek pirouettes maken en/of baantjes trekken, want ook de komende dagen blijft het nog fors vriezen. De schaatsen kunnen definitief uit het vet! De entreeprijs voor de Meerlose ijsbaan bedraagt 1,50 euro voor volwassenen en 0.50 eurocent voor kinderen tot en met de basisschool. De opbrengst van de entreegelden komt ten goede aan de clubkas van de plaatselijke voetbalvereniging. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Almut Raaij- makers, Marie-Therese van Loon, Marlon Theunissen U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dins dag, woensdagmorgen of donder- Huisartsenpraktijk Meerlo, Pas toor Janssenstraat 3. 5864 BL Meerlo. tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tij dens de uren dat de praktijk geo pend is. Artsen: J.F.H. van Arens- bergen. F.J.P. van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: BeatrLxstraat la. 5864 AG Meer lo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13-00 uur. spoedrecep- ten: Apotheek Antoniusveld, Sta tionsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@het- net.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem-Smo- renburg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532. e-mail: mieghem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Flogeweg 99, Postbus 242, 5900 AE Venlo, tel: 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kin- der- en jeugdzorg, volwassenen- zorg, ouderenzorg, preventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D. Van Dijk. Mgr. Aertsstraat 51, 5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-Lim burg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klantenservice: bereik baar tijdens kantooruren (inclu sief ledenadministratie), tel: 077- 3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo. tel: 692755. Secretaris: C. Cruijsberg, Hanna van de Voortplein 7, 5865 BH Tienray, tel: 692039. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray. tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219, 5913 ST Venlo. tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Scouting de Meuleberg in Blit terswijck houdt op zaterdag 21 december een kerstfeest voor alle leden. Samen met de scouts uit Leunen en Wellerlooi is er een winterweekend op zaterdag 14 en zondag 15 december. Lekker een weekend ravotten en avontuur beleven. Voor de leiding is er op donderdag 12 december (van avond) een programma op hoog niveau. Zij worden verzocht om 17.30 uur aanwezig te zijn op de afgesproken plaats. Op donder dag 19 december gaan de Explo rers naar het internet cafe in Nij megen. Voor meer informatie kun je alvast een kijkje nemen op www.cafechic.nl Ook De Meule berg gaat genieten van een kerst vakantie. Op 9 en 11 januari 2003 wordt het programma weer her vat.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 11