/an Haren hoopt eind 2003 jaragebedrijf te verplaatsen 'Criminaliteit, pas er voor op...' Woningen beter toegankelijk voor senioren Week markt Venray Overv?giT3 KEIJSERS MANDERS Irganisaties ageren legen plan deeltaxi Kijk uw ogen uit in onze Sanidrome showroom Militaire vliegactiviteiten Keijsers - Manders zorgt voor water, licht en warmte in één handomdraai. "Kunstkerstboom" Mooie volle kunstkerstboom op metalen voet (excl. lampjes). Hoogte 150 cm -35^ Hoogte 180 cm 45;- 29,99 g Hoogte 210 cm £5;- 49,99 s t u i "WMEnnriÈ BOXMEER - Provineialeweg 5 (A77, afslag 1) BEUNINGEN - Claudiuslaan 60 (A73. afslag 1) KOM NAAR ONZE SFEERVOLLE KERSTSHOW Pa gL EN MAAS Donderdag 28 november 2002 - Pagina 3 Tel.: 0478 - 54 42 00 mfo@keijsersmanders.nl tezoek de gezellige Raayland College laat jongeren nadenken over hun gedrag Groot opplusproject in Venray en omgeving van Haren verwacht dat eindelijk schot komt in ijJverhuizing van zijn garage- TJrijf naar Keizersveld. Al in ui 1996 kocht Van Haren jtobeheer er een zichtlocatie de hoek A73-Maasheseweg. idsdien ligt het terrein v^ak. yan Haren verwacht over een eindelijk te kunnen verhui- adki. Op 20 augustus heeft hij het wbeLvplan ingediend bij de e- lneente voor beoordeling door jfPjfcommissie Welstand. "Sinds- jn heb ik niets meer gehoord. fQ "ir ik hoop dat ik in februari of V de bouwvergunning in huis Dan kunnen we eind 2003 nieuwbouw op Keizersveld in lik nemen." j)e gemeente laat weten dat de bouwaanvraag niet in het bestem mingsplan past en dat voor de ruimtelijke onderbouwing een omgevingsplan nodig is. "Dit omgevingsplan hebben we deze week van Van Haren ontvangen", laat een woordvoerster weten. "Indien het in orde is dan kan de gehele aanvraag in de komende vergadering van Welstand op de agenda komen." Na de verhuizing van het gara gebedrijf neemt Jan Linders de locatie aan de Raadhuisstraat in gebruik. De supermarkt wil al lan ger weg uit de Bongerdstraat. Bert van Haren zegt helemaal rond te zijn met Jan Linders. Dat wordt door het hoofdkantoor van de supermartktketen in Bergen bevestigd. De huidige garagege bouwen worden wellicht allemaal gesloopt om plaats te maken voor een gloednieuwe winkel. Boven dien krijgt de supermarkt aan de Raadhuisstraat de beschikking over veel meer parkeergegelen- heid. Voordat het zover is moeten nog alle procedures doorlopen worden. Zoals een wijziging van het bestemmingsplan want er rust nu de bestemming autobedrijf op. In het pand aan de Bongerdstraat mag na het vertrek van Jan Lin ders geen detailhandel meer komen. De gemeente wil deze plek samen met de voormalige slagerij Drabbels herontwikkelen voor woningbouw. Het aangrenzende tankstation, met LPG verkoop, aan de Noord- singel verhuist niet mee naar Kei zersveld, zo meldt Bert van Haren. Keijsers-Manders Sanidrome Installatiebedrijf Keijsers-Manders Keizersveld Venray Agrobaan 9 5813 EB Ysselsteyn van Sint en zijn Pietermannen zullen op maandag 2 december op de ekmarkt aanwezig zijn. weer een extra reden om I de markt te bezoeken! il irvolg voorpagina ëzwaar tegen iging ilieuvergunning speciale seniorensloten en -klin ken in de woningen aangebracht zijn de balkons en galerijen opge hoogd, de trappen gemarkeerd er is er verlichting bij de buitendeu ren aangebracht. Ook zijn het ter ras en de toegangspaden naar dt voor- en achterdeur opgehoogd. Het derde project, bestaandt uit 97 woningen, is vergelijkbaa: met het tweede project, maar i: op eigen initiatief van Woner Venray uitgevoerd. De SEV heef hierbij geen rol gespeeld. Bij dezt woningen zijn eveneens de bad kamers aangepast, de sloten ei deurklinken vervangen en zijn dt toegangspaden en het terra: opgehoogd. Tevens kunnen dt entreedeuren van de woongebou wen nu van binnenuit elektrisch bediend worden. Het vierde pro ject betreft 41 woningen aan dt 1 Gouden Leeuw. Hier is aandach besteed aan een betere algement toegankelijkheid van het comple? en de woningen. De gemeente Venray heeft voo 1 de eerste drie projecten een bij drage geleverd van 170.000 euro Daarnaast heeft ze een subsidie verstrekt voor de woningen var het tweede project. De kostei van Wonen Venray komen voo: het tweede en derde project oj ongeveer 740.000 euro. Het vier de project heeft zo'n 113-00( 1 euro gekost. De Commissie Oude renhuisvesting heeft bij de projec ten een belangrijke adviesrol ver vuld. De feestelijke bijeenkomst of 25 november vond plaats in he gemeenschapshuis in Oostrum Alle betrokken partijen zoal: gemeente. Wonen Venray, SEV aannemers en een aantal bewo j ners waren hierbij aanwezig. He J gezelschap heeft ook vier aange i| paste woningen bezichtigd. Op zoek naar een woning? Kijk op www.VMWonen.nl PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 e-mail. redactie@vandenmunckhof nl Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk WiUemssen Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabe zorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Advertentietarieven Op aanvraag verkrijgbaar. Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur i Abonnementen: 17,30 (postcode 58..) 27,50 (ovenge binnenland) Alhoewel de gemeente dat wel graag zou zien want het stimu leert verplaatsing van tankstations uit Venrays centrum. Dan zou er naast detailhandel ook plaats komen voor woningen en kanto ren. Probleem is dat Van Gerven, die een tankstation aan de Raad huisstraat runt, al sinds 1978 een claim heeft om een benzinesta tion te vestigen op Keizersveld. De gemeente vindt dat Van Haren met Van Gerven moet gaan onder handelen om de claim af te kopen of over te nemen. "Maar daar beginnen we niet aan", reageert Bert van Haren die zegt lange tijd weinig medewerking te hebben gekregen van de gemeente. "Want de ongebruikte nieuwe locatie levert jaarlijks zo'n 50.000 gulden renteverlies op. Boven- De sanitair - specialist duidelijkheid te krijgen omtrent de grenzen die gesteld worden door ouderen/opvoeders, leer krachten, politie en dergelijke. Als de term 'kattekwaad' wordt gebe zigd, gaat het meestal over gedrag dat in de samenleving getolereerd wordt en dat een bepaalde functie heeft. Tegelijkertijd betekent het ech ter ook dat daar de grens ligt. Als de jongere verder gaat, betekent het dat hij zich op normloos ter rein begeeft, waarbij hij met de meer serieuze kant van de samen leving te maken krijgt. Te denken valt aan de politie maar ook aan andere opsporingsambtenaren. Tevens betekent het dat hij vanuit de samenleving geconfronteerd wordt met de consequenties van het overschrijden van regels. Een sanctie dus. Deze sanctie dient een tweeër lei effect te hebben. Enerzijds als maatregel om de jongere te over tuigen dat hij met externe straf geconfronteerd wordt. Dit om te voorkomen dat hij of zij dit soort gedrag nog eens vertoond. Anderzijds als genoegdoening naar de maatschappij. De jongere heeft naar de maatschappij iets oneerbaars gedaan en dient aan de maatschappij te laten zien dat hij of zij hiervoor de consequen ties wil dragen. Ook Het HALT-bureau voorziet in deze sanctie. Enerzijds krijgt de jongere te maken met een sanctie in de vorm van een werk- of leer straf. Anderzijds wordt de jongere gevraagd excuses te maken en de schade te vergoeden. Elk gedrag heeft een achter grond. Niemand doet zomaar iets. Er ligt altijd een reden aan ten grondslag. Diefstal dient meestal om zich te verrijken, geweld daar entegen heeft vaak als reden om frustraties af te reageren. Iets wat jongeren erg vaak noemen, is ver veling. Toch is dit geen accepta bele reden. De samenleving vindt nu een maal dat je uit verveling toch geen ruit gaat ingooien of een fiets gaat jatten. Dat zijn zaken die niet in eikaars verlengde liggen. Jongeren zijn zich vaak niet bewust van de achterliggende oorzaak. Bij verveling kan bijvoor beeld een gevoel naar boven komen van nutteloosheid of van minderwaardigheid. Door crimi neel gedrag te vertonen, wordt er vaak een spanning opgebouwd waar jongeren die zich vervelen veel behoefte aan hebben. Het is dus van belang deze verveling te gaan onderzoeken. Vaak ligt hier voor jongeren echter geen uitda ging. Ook de omgeving ziet liever een jongere die uitdagingen in de vorm van acting out gedrag laat zien als iemand die op zoek gaat naar zijn innerlijke ik. LESPROGRAMMA Opzet lesprogramma: Het eerste gedeelte werd ver zorgd door de politie (25 minu ten). Het tweede gedeelte werd ver zorgd door HALT (25 minuten). Het derde gedeelte werd ver zorgd door Delinkwentie Samenleving (40 minuten) Politie: Uitleg van het convenant veili ge school - Samenwerking met school, justitie, politie en Halt. - Van ieder normafwijkend of strafbaar gedrag wordt de politie in kennis gesteld. Uitleg strafbare feiten. - Verschil tussen overtredin gen en misdrijven. De casus bestaat uit een verhaal over medeplichtigheid en mede daderschap. Vervolgens wordt aangeven dat jongeren naar Halt doorgestuurd kunnen worden of naar justitie. Het HALT-bureau heeft als alge mene doelstelling: Het bestrijden van Jeugdcrimi naliteit. Hieronder valt tevens voorlichting en preventie. Preven tie om te voorkomen dat jongeren criminele activiteiten plegen, maar ook om te voorkomen dat ze opnieuw delicten plegen of dat het van kwaad tot erger wordt. Kattekwaad plegen is iets wat in ieders leven voorkomt, dus ook in dat van jongeren. Het beleid van het HALT-bureau is er niet op gericht om dat gedrag eveneens onder controle te krijgen. Het Bureau Halt behandelt' een aantal met name door justitie genoemde delicten. De meest voorkomende zaken zijn vandalis me, winkeldiefstal en baldadig heid. Voor veel jongeren zijn dit zaken die slechts zijdelings te maken hebben met zichzelf verrij ken. Vaak heeft het ook te maken met het feit dat men verzot is op de spanning die er mee gepaard gaat. In een aantal gevallen is ver veling zelfs de hoofdoorzaak. GROEPSVERBAND Uit de gesprekken die het HALT-bureau met jongeren heeft, blijkt dat jongeren vaak iets doen in groepsverband. Als men alleen is, zou men dit niet gedurfd heb ben. Tevens is het gedrag waar men achteraf van zegt, dat het nauwelijks bewust was. Hieruit blijkt dat het erop lijkt dat het gedrag ze overkomt in plaats van dat ze hier werkelijk invloed op hebben. Uit de verschillende items die zijn besproken wordt een onder deel gehaald. Bijvoorbeeld, winkeldiefstal. Door stil te staan, bij bijvoorbeeld winkeldiefstal, kunnen jongeren duidelijk krijgen waar het uiterlijk vertoonde gedrag voor staat. Wat zouden de redenen voor een winkeldiefstal kunnen zijn? Dit zijn ook de voordelen van dit gedrag. Tevens is het van belang om de nadelen van dit gedrag te benoemen. De voordelen spelen meestal op korte termijn, de nade len meer op langere termijn. Door nauwkeurig te gaan bekij ken wat er aan crimineel gedrag In verband met een 'Close Air Support' oefening vinden op maandag 2 en dinsdag 3 december vliegactiviteiten met militaire gevechtsvlieg tuigen plaats boven De Peel in Vredepeel en de aanvliegroutes naar de luchtmachtbasis toe. De bij de oefening behorende vliegactiviteiten vinden plaats tussen 14.30 en 17.00 uur. Er zal niet worden gevlogen beneden de toegestane hoogte. De vliegtuigen starten en landen niet op de luchtmachtbasis. Aan deze oefening nemen A-10 en F-16 gevechtsvliegtuigen deel. dien zit mijn zoon Norbert met het dilemma of hij wel of niet moet investeren aan de Raadhuis straat. Hij kan ook niet alle inves teringen blijven uitstellen. iMaar ik heb goede hoop dat de zaak zich binnenkort positief ontwikkelt." Thuis in 'elke woning iunzler vervolgt: "W'e hebben Harrie Maessen alle medewer- ig gekregen om ons daar te ves- Want op de gemeente hoef- we niet te rekenen. Op eigen ten moesten we de baan ont lieten en op De Peel opnieuw :hten. We zijn daarom niet plan om hier zonder slag of it te vertrekken. Want we pas- niet binnen het commerciële :uren van het Indycarcircuit. zou voor ons veel te duur itorcrossclub MCC zit al eind jaren zeventig op cir- De Peel. "Ik ben al zo'n vijf- 1 jaar bestuurslid en ik heb nog dt klachten over geluidshinder hoord. We bezorgen hier geen erlast. Een betere locatie kun- n we niet krijgen", zegt Ben nWell wiens club 270 trainings- len heeft die iedere zaterdag bruik kunnen maken van de Dssbaan. Daarnaast worden er rlijks gedurende drie weekein- n wedstrijden gehouden. "Ik ip niet waar de politiek mee zig is. We hebben drie hectare dig voor een crossbaan. Het iycarcircuit is toch niet realis- ch. Die forse investeringen zijn or ons niet te betalen. We staan zonder gemeentelijke bsidie en zien geen andere agelijkheid dan op De Peel te qq pen. Dat zullen we ook aan- :hten tot bij de Raad van State Ik zie geen andere mogelijk- aldus Van Well. In de afgelopen weken hiel den politie, HALT-bureau, Delinkwentie Samenleving en het Raayiand College een project criminaliteitspreven tie. De doelstelling van dit project is jongeren na laten denken over hun houding ten opzichte van kleine en grotere vormen van criminaliteit, nor men en waarden, ontoelaat baar gedrag, onderlinge beïn vloeding, keuzes maken en het gevolg van hun gedrag. Kattekwaad wordt gezien als een soort gedrag dat nodig is om >wel de Gehandicapten isatie Venray (GOV) als Gehandicaptenplatform ly is kwaad op de ■meente Venray. feide partijen zijn het namelijk it eens met de afbouw van de A ivoersvergoeding voor gehandi- - pten die het college van Venray L t de komst van de deeltaxi r ogen staat. Donderdag (ordt het voorstel van het college de commissie Maatschappelijke iensten besproken en in decem- 1 beslist de gemeenteraad over kwestie. 16H Piet Molmans, voorzitter van de - OV, is net als het Gehandicap- 5' n Platform Venray helemaal niet spreken over de plannen van gemeente Venray. Schandalig, et te geloven, de gehandicapte teft straks geen keuze meer. "De meente Venray zet de gehandi- pte op deze manier niet achter, tor onder de geraniums. Wie bij- oorbeeld een familielid in Arn- tm wil bezoeken, is dan dertig iro kwijt. Een gehandicapte die tankelijk is van een pensioen of AO-uitkering, kan dat niet beta- f Het is te merken dat Venray financieel zwaar weer zit, ik *p namelijk niet waarom het in eerlo-Wanssum of Horst aan de tos wel allemaal geregeld kan °rden". zegt Molmans. Andere gemeenten in de regio - Men namelijk voldoen aan hun zorgplicht, door een vervoersver- goeding in stand te houden varië rend tussen de 200 en 600 euro. Het college van B en W van de gemeente Venray vindt dat de komst van de nieuwe dienst ver- voersvergoedingen voor gehandi capten overbodig maakt. Tot 1 januari krijgen gehandicapten die daar voor in aanmerking komen 750 euro per jaar om zich naar eigen inzichten te verplaatsen. Volgens de Wet Voorziening Gehandicapten (WVG) heeft elke gemeente die zorgplicht. Wan neer de gemeente Venray de ver- voersvergoeding naar nul afbouwt, heeft de gehandicapte simpelweg geen keuzemogelijk heid, stellen beide organisaties. Een gebrek aan keuze belemmert de gehandicapte om zelfstandig aan het maatschappelijk leven deel te nemen omdat de deeltaxi beperkingen heeft. Beide organisaties vinden dat de Wet Voorziening Gehandicap ten niet juist wordt toegepast en hebben daarom inmiddels brieven gestuurd naar raadsleden van de politieke partijen in het Venrayse. Ook het college van B en W van de gemeente Venray is op de hoogte van de bezwaren van beide organisaties. Wanneer de raad het plan goed keurt, stapt de Gehandicapten Organisatie Venray naar de rech ter. vooraf gaat en wat er daarna gebeurt, krijgen jongeren een meer realistisch beeld van de gebeurtenissen. Kort samengevat bestaat een voorlichting van Delinkwentie Samenleving uit een inleiding, en het eigenlijke verhaal. In de inleiding stelt de voorlich ter zichzelf en het project voor. Hij zet beknopt uiteen hoe het project is ontstaan en welke de doelstellingen het project nastreeft. Ook vertelt hij wat hij wel en wat hij niet komt doen. Vanzelfsprekend is de voorlich ting geen sensatieverhaal. Het verhaal van een voorlichter bestaat kort gezegd uit drie 'the ma's' of deelonderwerpen. Deze deelonderwerpen komen overeen met de verschillende perioden van een 'detentiegeschiedenis', maar ze worden niet per se in een chronologische volgorde behan deld. Ze zijn de pijlers waarop een voorlichting gebouwd wordt. Iedere voorlichter behandelt in zijn verhaal de tijd voor de deten tie, de tijd tijdens de detentie en de tijd na de detentie. De mentor van het Raayland College besteedt verder ter afronding van het pro ject nog twee lesuren aan dit onderwerp. Het afgelopen anderhalf jaar heeft Wonen Venray een vier tal opplusprojecten uitge voerd. Het gaat in totaal om 319 woningen die beter toe gankelijk gemaakt zijn voor senioren. Op 25 november vond er een feestelijke bijeen komst plaats om de goede afsluiting van de projecten te vieren. In de kerkdorpen Ysselsteyn, Oirlo, Oostrum, Leunen en Merse- lo zijn 36 seniorenwoningen rol- stoelgeschikt gemaakt. Het hele binnenwerk van de woningen is veranderd. De badkamer en de keuken zijn groter gemaakt, waar door de berging is komen te ver vallen. Woningen die nog niet over een buitenberging beschik ten, hebben er een gekregen. De keuken is door de woningstich ting gemakkelijk in hoogte te ver stellen, zodat de keuken aange past kan worden aan de bewoners die er op dat moment wonen. Zo is het voor rolstoelgebruikers mogelijk gemaakt om hun rolstoel onder het aanrechtblad te rijden. Verder zijn de deuropeningen breder en drempelvrij gemaakt, is de slaapkamer beneden groter geworden en is er een vaste trap geplaatst naar de bovenverdie ping, waar zich nog een logeerka mer bevindt. De bewoners heb ben tijdens de verbouwing twee tot drie maanden in een vervan gende woning in hun eigen dorp gewoond. De woningstichting heeft eerst twee proefwoningen gereed gemaakt, waarna alle betrokken bewoners de mogelijk heid hebben gekregen om de woningen te bekijken en eventu eel opmerkingen te maken. Dit heeft geleid tot wat kleine aanpas singen. De kosten van het project bedragen ongeveer 1,9 miljoen euro. OPPLUSLABEL De 145 woningen van het twee de project hebben het opplusla- bel van de landelijke Stuurgroep Experimenten Volkshuisvesting (SEV) behaald. Dit label wordt op 25 november uitgereikt. De stuur groep, die ook een subsidie heeft verstrekt voor de aanpassingen aan de woningen, is er tevreden over de uitvoering van het pro ject. De badkamers zijn voorzien van een antislipvloer, beugels en doucheglijstangen. Verder zijn er PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur

Peel en Maas | 2002 | | pagina 3