Meerlo-Wanssum Meerlo-Wanssum akkoord met deeltaxi SOS heeft Kids- pagina's op internet )0 euro voor lachtoffers brand Raad steunt regisseursrol ck Verhoogt mooiste lampion Service rubriek [NMAAS Donderdag 14 november 2002 - Pagina 9 _S iets Salou in actie voor Volendam De gemeenteraad van Meer lo-Wanssum is maandagavond akkoord gegaan met de invoe ring van de deeltaxi, het col lectieve vervoerssysteem dat vanaf 1 januari 2003 in de regio moet gaan rijden. Als alle gemeenten deze maand 'ja' zeggen, gaat vanaf januari in heel Noord-Limburg en ver daar buiten de deeltaxi rijden. Een ver voerssysteem van deur tot deur. De deeltaxi is voor iedereen, jong en oud, gehandicapt of niet. Afhankelijk van het tijdstip van reizen en de bestemming, moet het taxibusje worden gedeeld met anderen. Dat betekent dat er soms een omweg wordt gemaakt, maar die blijft binnen een vooraf vast gestelde marge. De reiziger betaalt altijd de kortste route. Mensen die per se ergens op tijd moeten komen, bijvoorbeeld voor een begrafenis of omdat ze de trein moeten halen, kunnen een 'prioriteitsrit' boeken, met een gegarandeerde aankomsttijd. Voor gehandicapten met een WVG-indicatie (Wet Voorziening Gehandicapten) kost een rit 35 eurocent per zone, voor alle ande ren 75 eurocent. Het verschil legt de gemeente bij. De gemeente Meerlo-Wanssum gaat overigens nog wel onderzoeken of ze de minima onder haar inwoners tegen een gereduceerd tarief laat reizen of niet, dat mogen de deel nemende gemeenten namelijk zelf beslissen. Korting op ritprij zen voor ouderen vindt de Meer- lo-Wanssumse gemeenteraad ech ter niet nodig, tenzij ze een minimuminkomen hebben. Ook na de invoering van het nieuwe vervoerssysteem houden gehandi capte inwoners uit Meerlo-Wans sum die recht hebben op een ver- voersvergoeding en tevens in het bezit zijn van een eigen aangepas te auto een hogere bijdrage van 600 euro per jaar in plaats van 900 euro nu. Andere gehandicap ten ontvangen 200 euro per jaar. Voor de invoering van het vergoe dingensysteem gaat de gemeente wel een overgangsperiode instel len. De eerste zes maanden na 1 januari 2003 krijgt iedereen nog de huidige bijdrage van 900 euro. AANVRAAG De inschrijfdatum voor het indienen van een aanvraag is van 6 november verlengd tot 23 november. Alle inwoners van Noord-Limburg moeten nu voor deze datum hun aanvraag hebben ingediend voor het verkrijgen van een deeltaxipas. Alleen dan heb ben ze per 1 januari 2003 de pas in huis, waarmee ze kunnen gaan reizen met het nieuwe collectieve vervoerssysteem. In de raad van Meerlo-Wanssum waren maandag avond vele kritische geluiden te horen over de minimale voorlich ting tot nu toe aan de burgers. De verspreiding was slecht en de reactietijd veel te kort, zo oor deelden de fracties. Raadslid Van der Heijden van het CDA had wei nig begrip voor de slechte voor lichting. "Niet iedereen heeft de folder gekregen. Voorlichting moet zorgvuldig gebeuren en compleet zijn. De burgers hadden een persoonlijke brief moeten ontvangen." Ook mevrouw Gie- lens-Hagens van GP'94 vond 'de foldering slordig' en 'te laat'. Wethouder Holl (GP'94) gaf toe dat complete straten waren over geslagen bij de bezorging en dat de formulieren tussen de folders verstopt zaten. "Een droeve zaak aldus Holl, die tevens liet weten dat het gebruik van de deeltaxi per kwartaal gerapporteerd zal worden en er na een half jaar een eerste evaluatie volgt. Want de partijen maken zich toch enigs zins zorgen over de open financie ring van het vervoerssysteem. Niemand kan nu namelijk al over zien hoe populair de deeltaxi zal gaan worden en wat het vervoers systeem de gemeente gaat kosten. Stappen er veel meer reizigers in de taxi dan tot nu toe wordt aan genomen, dan moeten de gemeenten bijbetalen. "We moe ten oppassen dat we niet in een open val stappen", waarschuwde WD'er Cremers. Ook zal de gemeente goed in de gaten hou den of er veel reizigers van buiten de regio Noord-Limburg gebruik maken van het systeem. Is dat het geval, dan wil Meerlo-Wanssum bekijken of de ritten voor deze reizigers duurder gemaakt kun nen worden. De inwoners van Meerlo-Wanssum worden dit weekend, net als alle inwoners van Noord-Limburg, opnieuw via de dorps- en huis-aan-huisbladen geïnformeerd over het aanvragen van de deeltaxipas. Ook in deze Peel en Maas vindt u meer infor matie hierover. Deze pas is nodig om tot vier zones buiten Noord- Limburg te kunnen reizen. CENTRAAL TELEFOONNUMMER Het nieuwe systeem wordt ingevoerd omdat het overige openbaar vervoer in grote delen van de regio steeds verder afkalft. In steeds grotere delen van het buitengebied komt geen bus meer. Anderzijds willen de gemeenten een goed vervoerssys teem voor gehandicapten, die niet van ander openbaar vervoer gebruik kunnen maken, bijvoor beeld omdat ze in een rolstoel zit ten. Er komt een centraal tele foonnummer waarop een rit kan worden besteld. Dat moet altijd minimaal een uur van te voren. De taxi rijdt van deur tot deur; door de week vanaf zeven uur 's ochtends en in het weekeinde vanaf acht uur 's morgens. Het busje blijft rijden tot een uur 's nachts, op vrijdag en zater dag een uurtje langer. Reizigers kunnen met de deeltaxi in de regio Noord-Limburg en ongeveer twintig kilometer daaromheen rei zen. De regio zelf wordt gevormd door de twaalf deelnemende gemeenten. Ook naar Duitsland reizen - tot ongeveer 16 kilometer over de grens- is mogelijk, maar daarvoor geldt een toeslag. Meerlo-Wanssum wil peuterspeelzalen redden De raad van Meerlo-Wans sum sprak maandagavond tij dens de gemeenteraadsverga dering unaniem haar waardering uit over het besluit van de gemeente om zelf de problemen bij de plaatselijke peuterspeelzalen aan te pak ken. Meerlo-Wanssum vindt deze voorzieningen namelijk te belangrijk om ze te laten sneuvelen en neemt nu zelf de regisseursrol op zich. Raadslid Van der Heijden (CDA) zei 'verheugd te zijn over het voorstel', maar het hele peuter- speelzaalwerk 'kritisch te blijven volgen'. De heer Van Dijk van PK Meerlo-Wanssum stelde dat het geen automatisme moet worden dat de gemeente bij dergelijke problemen in de toekomst altijd het voortouw neemt. Maar ook zijn partij ondersteunde het voor stel. Net als de overige fracties in de gemeenteraad. Want ook de politieke partijen zijn overtuigd van het belang van de peuterspeelzalen, waar kinde ren onder andere cognitieve en sociale vaardigheden opdoen en waar problemen in hun individu ele ontwikkeling al op jonge leef tijd gesignaleerd kunnen worden. De gemeente Meerlo-Wanssum heeft nu besloten om de proble men bij de vier peuterspeelzalen niet meer vanaf de zijlijn te vol gen, maar zelf het heft in handen te nemen. De stichting die sinds vorig jaar augustus de speelzalen beheert en in september van de gemeenteraad zelfs extra subsidie kreeg om het hoofd boven water te kunnen houden tot eind juli 2002, is er namelijk niet in geslaagd om het niveau van de peuterspeelzalen in de gemeente Meerlo-Wanssum, die door vrijwil ligers zijn opgericht, op het ver eiste landelijke niveau te brengen. Vandaar dat de gemeente nu zelf de problemen gaat aanpakken. Alhoewel het ook de gemeente duidelijk is, dat het gezien de financiële situatie van Meerlo- Wanssum op dit moment niet reëel is om te denken dat een acht of negen gefinancierd kunnen worden. 'Kies je voor een negen, dan betaal je ook voor een negen', aldus de gemeente in het plan voor de peuterspeelzalen. En dat is door het gebrek aan geld niet nüogelijk. In het eindrapport dat de gemeente op verzoek van de raad heeft opgesteld, wordt de'zes uit gewerkt en aangegeven wat er geïnvesteerd moet worden om een zeven te bereiken. 'Dit lijkt ons in de huidige situatie de beste afweging tussen doel en beperkte middelen', stelt Meerlo-Wanssum. Voor eind februari 2003 wil de gemeente enkele alternatieve toe komstplannen voor de peuter speelzalen presenteren, waarbij gekeken wordt naar de kwaliteit van het werk, personeel, arbeids omstandigheden, huisvesting, organisatie en financiën. Als eer ste wil het college onderzoeken of het mogelijk is om te gaan samenwerken met andere peuter speelzalen buiten de gemeente grenzen. Want Meerlo-Wanssum is geen eiland en dus ook niet uniek, in de regio zijn meer gemeenten en peuterspeelzaalor ganisaties die min of meer voor dezelfde keuze staan. Is er een goed alternatief gevon den, dan krijgt de stichting enkele jaren de tijd om dat uit te voeren. De Stichting Ontwikkelings samenwerking Meerlo-Wans sum (SOS Meerlo-Wanssum) heeft een speciale kinderpagi na samengesteld op internet. Op deze pagina kunnen de kinderen van de zes basis scholen alle mogelijke infor matie vinden over het nieuwe project, het kindertehuis Hogar Esperanza in het stadje Chilian te Chili maar ook veel informatie over het land Chili. De KIDS-pagina is ontworpen door Joost Heres. De Stichting Ontwikkelingssa menwerking Meerlo-Wanssum (ook wel SOS Meerlo-Wanssum genoemd) is een club van mensen uit alle kerkdorpen van de gemeente Meerlo-Wanssum die zich in hun vrije tijd inzetten voor de mensen in de arme landen. "Wij vinden dat wij geluk hebben gehad dat we geboren zijn in Nederland en niet in een arme krottenwijk in Chili. Omdat wij zo rijk zijn willen we een stukje van onze rijkdom delen met de arme mensen in Chili. Maar we willen ook van leren van de mensen in Chili. En we willen leren wat er in Chili allemaal te doen is, welke hobby's de mensen hebben, wat ze er eten. welke muziek ze spe len, wat doen de indianen, hoe hoog is het Andesgebergte, wat is het Paaseiland en noem maar op", zegt SOS Meerlo-Wanssum. Met de basisscholen in Geijsteren, Wanssum, Blitterswijck, Meerlo, Tienray en Swolgen heft e stich ting afgesproken dat de komende jaren op de scholen aandacht wordt geschonken aan Chili en aan het project. Kinderen die over dit onderwerp een spreek- beurtwillen houden kunnen op de KIDS-pagina van SOS Meerlo- Wanssum informatie krijgen. Het bijzondere van de KIDS-pagina is ook dat de kinderen via het gas tenboek van de website kunnen schrijven en corresponderen met de kinderen van het Chileense kindertehuis. Op de KIDS-pagina staat ook een bijzonder gedicht dat de twee Chileense adoptiekin deren Ilona en Linda Denissen speciaal hebben geschreven voor de acties in Meerlo-Wanssum. Het gedicht heet: Ons moeder is Chiil, ver weghier vandaan! Deze twee meisjes wonen in Well bij hun adoptieouders die het project van het kinderhuis bij SOS Meerlo- Wanssum hebben ingediend. De KIDSPAGINA is te vinden op de website: www.sos-meerlo- wanssum.nl Je kunt ook contact opnemen met Patrick Beterams (coördinator SOS-scholen) tel: 0478514677 Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Almut Raaij- makers. Marie-Therese van Loon, Marlon Theunissen U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dins dag. woensdagmorgen of donder- dag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pas toor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tij dens de uren dat de praktijk geo pend is. Artsen: J.F.H. van Arens- bergen, F.J.P. van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864 AG Meer lo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van P.00 tot 18.00 uur. zo van 12.0013 00 uur, spoedrecep- ten: Apotheek Antoniusveld. Sta tionsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerIo@het- net.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem-Smo- renburg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem® worldonlinenl Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg. Hogeweg 99, Postbus 242. 5900 AE Venlo. tel: 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kin- der- en jeugdzorg, volwassenen- zorg, ouderenzorg, preventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D. Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51, 5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-Lim burg, Drie Decembersingel 48. Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klantenservice: bereik baar tijdens kantooruren (inclu sief ledenadministratie). tel: 077- 3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: C. Cruijsberg, Hanna van de Voortplein 7, 5865 BH Tienray, tel: 692039- Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS e-mail: redactie@ vandenmunckhof.nl illeen de arme bedelaar t vrijdagavond onge- i koud hebben gehad mantel van Sint Maar- ik de kinderen uit Meer den door de hevige al verkleumd en tot op nat bij de troshoop arriveerd. De organisa- van Sint Maarten von- .'I daarom niet gepast uvius te trotseren. Ze het feest in aangepas te gaan vieren. Geen en geen warme feest- e met de kinderen bij andende stapel. Maar aarten in de kerk, met Innaar: Nick Verhoogt, lgens een deskundige mooiste lampion, in de an een spook, van alle en had. Een verslag, ks wordt natuurlijk ook in Sint Maarten op bijzonder feestelijke wijze gevierd. Onder begeleiding van de plaatselijke fanfare trekt Sint Maarten, een rid der die later bisschop van Trier werd en na zijn dood heilig werd verklaard, al sinds jaar en dag samen met tal van kinderen, ouders en andere belangstellen den vanaf de speelplaats door het dorp naar de troshoop. Waar hij zijn warme mantel altijd aan een ietwat verkleumde bedelaar schenkt, want zo is het verhaal. Jeugdvereniging Doe maar en jongerensoos Merlin zor gen traditioneel voor een vlekke loos verloop van het spektakel Maar als de weergoden het echt op je gemunt hebben, staat natuurlijk ook de Meerlose organi satie machteloos. In allerijl werd vrijdagavond een alternatief programma op touw gezet, zonder wandeling door het dorp en zonder brandende troshoop. De viering begon in een droge en warme kerk. maar desondanks waren de lampionnen van de jeugdige gasten bij binnenkomst al totaal verregend."We konden echt niet met de stoet naar buiten gaan. Het regende veel te hard", zegt pastoor Ruud Verheggen. "Samen met het jeugdwerk hebben we toen besloten om het feest maar helemaal in de kerk te houden, de optocht te annuleren en de fanfare in de kerk te laten spelen."Ook de prijsuitreiking en de verkoop van wafels vonden in de kerk plaats. Dit tot grote teleurstelling van jeugdsoos Merlin, want tientallen vrijwilligers hadden vrijdag middag nog de handen uit de mouwen gestoken om een mooie troshoop brandklaar te maken. "Al dat werk is voor niets geweest", vertelt Daniel Grob. De soos besloot, ondanks de hevige regenval, de troshoop toch maar in brand te steken. "Dat moest wel. want je kunt toch niet verwachten dat wij die hele hoop weer opruimen", meent Simon Poels. Met behulp van de nodige liters diesel ging de kletsnatte brandstapel uiteindelijk toch in vlammen op. Enkele kerkgangers kwamen na de viering in de kerk nog even een nieuwsgierig kijkje nemen bij het brandende ritueel. Pastoor Ruud Verheggen sprak na afloop van 'een enorm gezellig en geslaagd feest'. "Het was erg druk in de kerk en samen met de mensen van de fanfare, de wafelverkoop en de prijsuit reiking werd het uiteindelijk toch nog een geweldig feest." cn met vakantievrien- Salou en gelijktijdig de ffers van de cafébrand endam steunen. Dat miIc zaterdag in zalen- 't Brugeind in Meer- pr Norbert Hulleman De Koets in de Spaan- laats Salou voor de eer- een reünie voor egangers hield. Met loterij voor de van de gewonden uit jlendamse café De Binnenkort overhan- Venrayse cafébaas een ter waarde van 400 n de Stichting Slacht- iazorg Volendam. lagavond, een drukte van in 't Brugeind. Vijfhon- lu-vakantiegangers uit het tl trokken dit weekend massaal naar Meerlo reünie onder het motto eet again'. De bezoekers zich zaterdag ondanks Tim is erg populair onder dé dames. Ook in Meerlo stond de Swolgenaar tijdens een spetterende Salon-party in het middelpunt van de belangstelling het regenachtige weer voor even terug in de populaire Spaanse badplaats, waar Venraynaar Nor- bert Hulleman al drie jaar eige naar is van Feestcafé De Koets. Een café dat enorm populair is onder de vaderlandse jongeren, die naar de badplaats trekken voor een paar weken zon. strand en feest. In 't Brugeind in Meerlo werd de vakantie zaterdagavond nog eens dunnetjes overgedaan. Natuurlijk met een flinke dosis schuim, de nodige alcoholische versnaperingen, gecombineerd met een groot stuk entertainment, verzorgd door Norbert Hulleman en de knotsgekke feest-dj Pewe. KLEINE TIM De jeugdige bezoekers gingen in de afgelopen jaren aan de slag in het café. Zo ook Tim Groete- laars uit Swolgen. 'Kleine' Tim werkte van 5 juli t/m 22 augustus voor Feestcafé de Koets in Salou. 's middags als propper en 's avonds kwam je hem legen in De Koets, waar hij bij een speciaal voor hem aangepaste kleine tap zijn eigen 'Dwergenbier' ver kocht. Voor de Swolgenaar was de reü nie een onvergetelijk festijn. "Ik kwam erg veel oude bekenden tegen. Ja, het was een bijzondere avond. Een gekke bende tot het moment dat ik wilde gaan stagedi ven. Maar er stonden niet genoeg mensen om me goed op te van gen. De smak op de grond was harder dan ik verwachtte. Voor dat ik het wist zat ik al in de ambulance om in het ziekenhuis mijn hoofdwond te laten verzor gen. Ik kreeg vijf hechtingen. Daarna ben ik meteen weer terug gegaan naar Meerlo, waar het feest tot in de late uurtjes duur de." Na sluitingstijd kletste Tim nog even gezellig na met wat oude bekenden en vervolgens toog hij naar huis. Want huize Groetelaars in Swolgen leek dit weekend wel een hotel. "Twaalf Koets-fans uit heel Nederland bleven bij ons sla pen. Het virus blijft nog even han gen. want volgende week is er weer een party van 'De Koets on Tour', in Heeze. Daar zullen we elkaar weer treffen. Nee, dat ik viel lag zeker niet aan het Dwer genbier. Door de drukte konden we mijn speciale tap namelijk niet opbouwen. Volgende week mis schien..." Pa en ma Groetelaars houden hun hart ongetwijfeld vast Maarten in Meerlo valt in het water

Peel en Maas | 2002 | | pagina 9