rijs bouwgrond drie jaar verdubbeld Sint Nicolaas Gilde heeft nieuw bestuur Parkeerbureau uitgebreid met twee personen Bijdrage rioolaansluiting verafgelegen panden Wakkere Piëlhaas voor Lokale Omroep 'isio, Audiotheek tart posteractie Kiwanisdub Schieëpersland deelt uit LEESBRIL ZOEK??? CONTjS^ ii idelijkheid ikel 19 ^nvragen Dorpsraad Merselo Zo werkt het erfrecht <qgr> KURSTJENS CpfNTACTLENZEN Paul Vriesekoop voorzitter PvdA igii EN MAAS Donderdag 14 november 2002 - Pagina 5 Sf het derde jaar op rij 5 95 )ogt de gemeente de f j0Vr Iprijs voor woningbouw na vrije sector. In 2003 kost vierkante meter bouw- keuij 190 euro. Deze prijs 3 jeg in het jaar 2000 nog aapyro. In 2001 gold een )5 i Iprijs van 154 euro en in P'«« ir 170 euro. gemeente kijkt vooral naar ibrcngst van nieuwbouw- Dc Brabander. Door de prijs met 20 euro te verho- jjgt het exploitatieresultaat 2 naar 5,6 miljoen euro. De lissie Middelen was niet ligd van de noodzaak van de grote prijsstijging op rij. "Ik geen echte argumenten ord waarom er nu weer 12% oet", zei Paul Vriesekoop i), "Houdt het maar op een stijging met het inflatie- ntage van 4,25%." Ook Toon tn (CDA) had moeite met de stijging. Hij stelde even- ioor alleen de inflatiecorrec- ete passen. Theo Mulders inwerking) was dezelfde Kg toegedaan. Richard de la Roy (fractie Van de Vorle) vroeg zich af wat de gevolgen voor de toekomst zijn als de grondprijs tel kens wordt opgehoogd. De VVD kon wel met de nieuwe prijzen instemmen. Wethouder Heidens (CDA) legde uit dat naast de lokale belas tingen het grondbedrijf het enige middel voor de gemeente is om extra middelen te generen. "Daar wil ik ook niet omheen draaien. De gemeente kan zo ook een graantje meepikken." Volgens Lei Heidens is de Venrayse grondprijs marktconform. "We houden in de gaten wat de markt kan hebben. De grond is schaars. Er is nog steeds behoefte aan bouwkavels en er is nog ruimte in Venray. We zoeken naar een evenwicht tus sen de grondprijs en het exploita tieresultaat. Dit is een reëel tarief waarmee we ons niet uit de markt prijzen." De grondprijs voor sociale woningbouw wordt met het infla tiepercentage verhoogd. Voor sociale huur kost een vierkante meter grond volgend jaar 75 euro en voor sociale koopwoningen (tot 94.613 euro) 80 euro. Overigens blijft de gemeente Venray vaste grondprijzen hante ren. Het ministerie van VROM heeft een convenant gesloten met de VNG en de Neprom (vereni ging van projectontwikkelings maatschappijen) over het gemeentelijk grondprijsbeleid bij projectmatige bouw. In het con venant is afgesproken dat de grondprijs het verschil bedraagt tussen de vrij-op-naam prijs en de bouwsom van een woning. Maar dit leidt in de praktijk vaak tot dis cussies met projectontwikkelaars over de vrij-op-naam prijs in rela tie tot de kwaliteit en de bouw kosten van de woning. Omdat grondprijsbeleid een autonome taak van de gemeenten is, is het niet verplicht het convenant toe te passen. De commissie Middelen moest ook een advies geven over de grondprijs van bedrijventerrei nen. Dit was lastig omdat deze prijzen nergens terug te vinden waren. In de nota stond alleen dat de prijsverhoging 3% bedraagt bovenop het inflatiepercentage. Dit komt neer op een gemiddelde stijging van 7%. "We willen in het vervolg wel een helder plaatje hebben", zei Paul Vriesekoop. Theo Mulders voegde toe: "Met een duidelijk overzicht en een vergelijking met de prijs van een jaar eerder." Wethouder Heidens zei dat de gemeente bij bedrijventerreinen iets voorzichtiger is. "Deze stij- Grondprijzen Woningbouw Vrije sector Sociale huur Goedkope koop Bedrijventerreinen Keizersveld (gemengd) A-locatie B-locatie Smakterheide II (grootschalig) Hulst H (businesspark) Kantoren A-locatie B-locatie Venray-centrum Rode gebied Gele gebied Blauwe gebied 2003 190 75 80 76 71 139 82 78 860 315 190 ging van 7% is verantwoord. Voor de meeste bedrijven is de grond prijs niet echt een probleem. Een vloertapijt is bijna net zo duur als de grond die er onder ligt." De gemeenteraad moet de grondprijzen voor 2003 nog goed keuren in de vergadering van dinsdag 26 november. 2002 170 71 76 71 66 64 130 77 73 825 300 181 De bedragen zijn exclusief BTW en overdrachtsbelasting gemeente Venray wil meer üjkheid creëren met betrek- de afhandeling van artikel RO procedures. Voortaan lalle artikel 19 aanvragen via III speciale ambtelijke werk- Artikel 19 WRO-aanvragen lanvragcn om bouwvergun- «larbij op grond van het gcl- 1 bestemmingsplan onvol le medewerking verleend rarden en via een procedure uit gelopen wordt op een I# omstig nieuw of aangepast rmmingsplan. Voornaamste van deze groep is de voort scontrole en rapportage rich- politiek. Binnen de groep li een coördinator en een preekpunt voor zowel inter- externe voorlichting aange- ai. Binnen het gemeentehuis ze administratieve construc- emaakt mede als reactie op 'en van buiten. Signalen dat landeling van zogenaamde US' el 19 WRO (Wet op de Ruirn- te ordening)-aanvragen niet )eg inzichtelijk was, te lang rde of aanvragen mogelijk niet Handeling werden genomen, werkgroep zitten ambtena- van zowel afdeling Bouwen lilieu als van afdeling Ruimte- Ontwikkeling. De werkgroep streert de aanvragen via een iistratief coördinatiepunt en 1 vei"6ere doorloop van de lelijke behandeling tot hel lent van vergunningverle- Maandelijks rapporteert de liegroep intern over de aanvra- die in behandeling zijn. De Om de intocht van Sint Nicolaas goed te blijven organiseren en met de verbeteringen die de laat ste jaren zijn ingezet, heeft het Sint Nicolaas Gilde een nieuw bestuur geformeerd. Deken (voor zitter) van het gilde is Paul Jans sen, Maja Kateman-van Opbergen is secretaris, Jan Herraets pen ningmeester (Grote Markt gebeu ren) en leden zijn Karin Manders- Aarts (zwarte pieten), Twan Scheepers (intocht en zwarte Pie ten) en Frank Nelissen (spon soring). Op 24 november nemen zij afscheid van Jean Verheugen, Toos van Haren, Thieu Coenen, Theo Schaeffers en Piet Muis en ze zullen volgens de traditie 'rus tend lid' van het gilde blijven. Paul Janssen volgt Koos van Haren op die helaas veel te vroeg in 1998 is overleden. Daarvoor waar onder anderen deken Con stant Pijls (1947), Victor Pijls (1928) en Hub Janssen (1924). Het Sint Nicolaas Gilde is in 1640 opgericht. ket ger krijgt op die manier via lu* aanspreekpunt een beter top het verloop van de in hel leentehuis (en provinciehuis) procedure. Op die lier kan enerzijds klantgerich- en efficiënter gewerkt worden gjB toudt de gemeente anderzijds beter zicht op de in behande- zijnde dossiers. De aanvrager Di gt al bij indiening van de aan- |e een bericht van ontvangst daarin naam en telefonisch fkiesnummer van de contact- ttionaris. Op zondag 17 november wordt Lokale Omroep Venray door vas- telaovesvereniging de Piëlhaas onderscheiden met de Wakkere Piëlhaas. Omroep Venray is 12,5 jaar geleden ontstaan uit de Zieke nomroep, Omroep St. Anna, Omroep St. Servaas en Radio Wonderland. In zijn eerste uitzen ding van de nieuwe omroep, die rechtstreeks plaatsvond vanuit het gemeentehuis, werd verslag gedaan van de installatie van prins Gerard I (Gerard Reynders). De beginjaren van de omroep zijn zeker niet de gemakkelijkste geweest. De diverse 'cultuur' ver schillen zijn duidelijk merkbaar. Toch wordt vanuit de kelders van de schouwburg van St. Anna. en later vanuit het oude jongens internaat, door iedereen hard gewerkt aan interessante pro gramma's voor de Venrayse bur ger. De omroep wordt geplaagd door geldproblemen. De steun vanuit de gemeente blijft achter wege en de reclameinkomsten zijn ook niet direct om over naar huis te schrijven. Later is er vanuit het Commissariaat voor de Media toch nog enige ondersteuning. Eind jaren '90 is het crisis. De omroep gaat omzoek naar een nieuw bestuur. En dat ook wordt gevonden. Dit nieuwe bestuur, onder leiding van Gerard de Beijer, gaat voortvarend aan de slag en is er na een aantal jaren, in geslaagd een omroep neer te zet ten die overduidelijk zijn plaats heeft in de Venrayse gemeen schap. Een horizontale program mering, met voor iedereen wat wils. Een kleine bloemlezing: van country muziek, blues en rock, tot muziek in ons eigen Rooise dialect. Elke dag het lokale weer bericht, elke zondag een verslag van de heilige mis vanuit de St. Petrus Banden Kerk en elke maand een rechtstreeks verslag van de raadsvergadering vanuit het gemeentehuis. Locatie uitzen dingen tijdens de kermis en carna val. En natuurlijk van maandag tot en met vrijdag Lokaal Centraal met nieuws en actualiteiten uit Venray. Dankzij de inspanningen van de ruim 90 vrijwilligers heeft Venray een omroep die op zowel informatie, cultureel als educatief gebeid zijn mannetje staat. En, dankzij een schenking van ruim 67.000 van Stichting CAI, in staat is om vanaf 1 januari zeven keer 24 uur per dag eigen program ma's te maken en deze deels onbemand te kunnen uitzenden. Al met al voldoende redenen voor vastelaovesvereniging de Piëlhaas om Lokale Omroep Venray te onderscheiden met de Wakkere Piëlhaas. De uitreiking vindt op zondag 17 november plaats tijdens de Hazepaeper in de Witte Hoeve in Venray. Vanaf 14.30 uur wordt er voor alle vastelaovesvierders een feestelijk programma gepresen teerd waarin ook de uitreiking van de Wakkere Piëlhaas een plaats hééft. i,H isio. At diotheek is de enige organisatie in Nederland die dankzij .er inwerking met de omroepen, hoorspelen en radiodocumentaires ia* cent aan visueel en anderszins gehandicapten die niet op gebruiker wijze kunnen lezen. e audiotheek is nog relatief onbekend. Daarom vraagt Visio met wip van BTC-sponsoring door een posteractie aandacht voor de riteiten van de nationale audiotheek. De omroepen zenden geen tspelen meer uit, terwijl er toch, vooral bij slechtzienden en blin- grote behoefte bestaat aan hoorspelen en radiodocumentaires, nsen die voor hoorspelen willen beluisteren zijn daarom aangewe- <>p de nationale audiotheek van Visio. Niet alleen individuele abon- "enten zijn mogelijk, ook een organisatie zoals bijvoorbeeld de ling activiteitenbegeleiding van een verzorgingstehuis kan lid wor- - he. hoorspelen staan op audiocassettes die in speciale dozen gra- Joor de PIT verstuurd worden. Catalogus en folder zijn in verschik de leesvormen verkrijgbaar. Een abonnement kost 15,75 euro per «derjaar. De posters worden verspreid in Arcen en Velden, Beesel, fcld, Broekhuizen, Budel, Grubbenvorst, Helden, Horst, Hunsei, fcel. Maasbree, Meerlo-Wanssum. Meijel, Nederweert, Sevenum, 'den, Venlo, Venray en Weert. Nadere informatie: Visio, Audio es. mevrouw M. Stam, tel. 035-6985755. Donderdag 14 november ver gadert de Dorpsraad Merselo om 20.00 uur in d'11 Hoek Op de agenda staat onder andere het verslag van het dorpsradenover- leg en de resultaten van de enquete over de woningbehoefte van 55+ ers in Merselo. De verga deringen van de Dorpsraad zijn openbaar. Zoals altijd zijn belang stellenden van harte welkom. Vorige week stond in ons arti kel over de lezing die door Mathij- sen en Weijs notarissen wordt gehouden over erfrecht een fou tieve datum. De lezing wordt op dinsdag 26 november gehouden. U kunt deze avond terecht met al uw vragen over erfrecht, succes sie, testamenten etc. De avond wordt gehouden in Hotel Asteria aan de Maasheseweg 80a. Aan vang 20.00 uur. Opgave kan tele fonisch bij Mathijsen en Weijs notarissen, tel. 586100. Voor 2000 euro aan fietsen, steps en bolderkarren voor Medisch Kleuterdagverblijf in Venray, 1500 euro voor de Stichting Afasie regio Venlo/ Venray en 1000 euro voor de kas van de Zangers van St. Frans. De Kiwanisdub Venray reikte deze cheques zaterdag in De Kleuterhof uit. President Dirk Hei dens kwam in het bijzijn van een aantal Kiwanisleden van buiten met een kinderfietsje naar binnen gereden om de cheques te over handigen aan mevrouw Helling man, manager van het Medisch Kleuterdagverblijf. De heer W. Megens van het zangkoor Zangers van St. Frans kreeg een cheque aangeboden van 1000 euro voor het zangkoor, dat na een kleine dip tegenwoor dig weer volop in beweging is. Het koor zal dit geld gaan gebrui ken om onder meer nieuwe muziekstukken aan te kopen én voor het opzetten van een nieuwe oefenmethode. Het oorspronkelij ke jongenskoor wordt namelijk uitgebreid met dames. Mevrouw De la Houssaye mocht als voorzitster van de Stich ting Afasie regio Venlo/ Venray een cheque ontvangen van 1500 euro. Deze bijdrage is bedoeld voor de aanschaf van een compu ter voor afasiepatiënten met een taalstoornis. De regio Venlo/Ven- ray begeleidt een tachtigtal patiënten tussen 24 en 87 jaar op het gebied van communicatie. De stichting telt 45 vrijwilligers, die wekelijks een of meer patiënten begeleiden met hun taalstoornis. De Kiwanisdub zamelde het geld in met een boekenmarkt, dien stenveiling en met het rondbren gen van kerstpakketten. BIJ ONS VINDT U BIFOCALE CONTACTLENZEN MET EEN VERAF LEESDEEL VENRAY NOORDERHOF 20 TEL. 0478 - 550630 Alle panden in het buitenge bied moeten voor 2006 op het rioolstelsel zijn aangesloten. Deze verplichting geldt niet voor woningen die verder dan veertig meter van het hoofdri ool afliggen. Om deze bewo ners te stimuleren toch aan te sluiten, geeft de gemeente een bijdrage van 23 euro per meter. Deze vergoeding geldt niet voor de aanleg van de eerste veer tig meter. Die komt geheel voor rekening van de perceeleigenaar. De gemeente vermoedt dat het zestig van de in totaal 1220 aan te sluiten percelen betreft. Merselo en het grootste gedeelte van het buitengebied in Ysselsteyn zijn inmiddels op de riolering aange sloten. Aansluiting kost 3 324 euro (in 2003: 3-465 euro) per perceel. Eigenaren van enkele ver afgelegen panden twijfelen nog en wachten eerst een bijdrage van de gemeente af. Toen de gemeenteraad op 28 maart 2000 het besluit nam om het gehele buitengebied op de riolering aan te sluiten is 81.680 euro vrijgemaakt voor verafgele gen woningen. Openbare Werken heeft berekend dat de regeling uitkomt op 2500 meter huisaan sluiting. Met een meterprijs van 23 euro, dit is exclusief bovenlig gende verharding, komt de totale vergoeding op 57.500 euro. De werkzaamheden op eigen terrein, tot aan het hoofdriool, moeten in principe door de huis eigenaren worden uitgevoerd. Dit betekent veelal de aanleg van een pvc-buis met een doorsnede van 125 mm. Bij panden die verder dan honderd meter van het hoofd riool afliggen is een pomp met drukleiding noodzakelijk. Deze werkzaamheden wil de gemeente voor haar rekening nemen. Dit kan betaald worden uit het res tant van 24.180 euro. Panden in de reeds aangelegde clusters Merselo en Ysselsteyn krijgen tot eind 2002 de kans om alsnog mee te doen. In de andere dorpen geldt het aanbod alleen ten tijde van de aanleg van het hoofdriool. Martin Wijnhoven (Samenwer king) en Roland Zwiebel (PvdA) vonden de termijn tot eind 2002 te kort. Ambtenaar Jan de Bruijn meldde dat dit zonder problemen verlengd kan worden tot en met februari 2003. Fons Emonts (CDA) was een voorstander van de regeling en vroeg of de gemeente ook toezicht houdt op de aanleg op eigen terrein. Wijn hoven wilde weten wanneer dit zo besloten is. Wethouder Dries- sen (CDA) meldde dat deze stimu- leringsregel in het oorspronkelij ke plan was opgenomen. "We willen maximaal scoren om zoveel mogelijk huizen en bedrij ven aan te sluiten. Het bedrag hiervoor is door de gemeenteraad in maart 2000 goedgekeurd." De Bruijn zei dat de gemeente geen toezicht houdt maar wel advies geeft voor de rioolaanleg op eigen terrein. Hij meldde dat de deelname in Merselo nagenoeg 100% was. In het cluster Yssel steyn heeft tot nu toe 90% meege daan; 25 eigenaren hebben nog' niet besloten. Om extra taken in centrumgebied te kunnen uitvoeren Het parkeerbureau wordt per 1 januari 2003 uitgebreid met twee nieuwe medewer kers. Dit heeft te maken met de uitbreiding van de taken van de parkeerwachters. Naast een administratief medewer ker wordt er een extra par- keercontroleur aangesteld. De kosten,100.000 euro op jaar basis, worden betaald uit de exploitatie van het betaald parkeren. In de commissie Stedelijk Beheer uitten veel partijen kritiek op deze financieringswijze. De parkeercontroleurs mogen voor taan bonnen uitdelen aan fietsers en bromfietsers in het voetgan gersgebied en bij het laden en los sen buiten de vastgestelde uren. Ook automobilisten worden vanaf 2003 strenger in de gaten gehou den. Er wordt gelet op het parke ren waar het niet mag zoals op het Henseniusplein en Schouw burgplein en ook op het rijden over de fietspaden langs deze plei nen. Eveneens worden vergun ninghouders en bevoorradend verkeer gecontroleerd op overtre ding van de rijrichting in de Schoolstraat (zuid-noord), Hof straat/Grote Markt (oost-west) en Tijdens de jaarvergadering van de PvdA is Paul Vriesekoop geko zen tot nieuwe voorzitter van de PvdA afdeling Venray e.o. (Venray en Meerlo-Wanssum). Hij volgt Piet Kroft op die de afgelopen zes jaar voorzitter is geweest. Paul Vriesekoop is 44 jaar, getrouwd, heeft drie kinderen en woont in Venray. Namens de PvdA heeft hij sinds 1998 zitting in de raadscom missie Middelen (voorheen FINECZA) van de gemeente Ven ray. Tevens is hij afgevaardigde van het namens de PvdA gewest Limburg in de Evert Vermeer Stichting (international solidari teit) en is hij lid van het Gewest- bestuur Limburg. Hij was voorzit ter van de commissie die de kieslijst voor de raadsverkiezin gen 2002 heeft opgesteld. Paul Vriesekoop is ook bestuurslid van de openbare bibliotheek Venray. In het dagelijks leven is hij direc teur van TOPICS International. PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! Grotestraat (zuid-noord). Deze taakuitbreiding is nodig omdat burgers steeds vaker de wetsre- gels overtreden terwijl de politie er minder tijd voor vrijmaakt. "Maar de bonnen die ze uit schrijven komen wel ten goede aan justitie", merkte Leo Verha- egh (VVD) op. Elly van Dijck (PvdA) en Gerrit Verkoeijen (Samenwerking) vonden daarom dat de kosten betaald moeten worden uit de algemene midde len. Wethouder Driessen (CDA) verklaarde dat dit in 2003 en 2004 niet mogelijk is omdat gekozen is voor het parkeerbedrijf. "Dit is ook gedaan om het project op 1 januari van start te laten gaan. Na twee jaar kijken we naar andere geldbronnen", aldus Driessen die meldde dat via de VNG (Vereni ging Nederlandse Gemeenten) druk wordt uitgeoefend op het ministerie zodat extra geinde boe tes door de gemeenten zelf behouden mogen worden. De vier parkeerwachters moe ten voor hun nieuwe functie nog beëdigd worden door de politie. Het werkgebied blijft beperkt tot het centrumgebied dat wordt begrensd door Raadhuisstraat. Julianasingel, Oude Oostrumse- weg, Patersstraat. Langeweg, St. Jozefweg en Noordsingel. Zij blijven ook hun kerntaak uit voeren: het toezien op de nale ving van het betaald parkeren. Voor hun nieuwe taken, die wor den uitgevoerd met een twee mans-surveillance, worden ze aan gestuurd door de politie. De parkeerwachters moeten ook een dagboek bijhouden met afspraken die gemaakt zijn met bewoners of ondernemers. Om te voorkomen dat politie en parkeerwachters tegen elkaar worden uitgespeeld. Om goed te kunnen handhaven moeten er duidelijke regels zijn voor het publiek. De gemeente wil niet dat er discussies op straat ontstaan. De afdeling Openbare Werken gaat daarom samen met de politie de regels en de borden in het winkelcentrum binnenkort controleren. Door het plaatsen J van paaltjes of straatmeubilair kan ook ongewenst gedrag voorko men worden. De politie en gemeentelijke diensten als NLW- bedrijven en Sita (afvalophaal) hebben een voorbeeldfunctie en mogen alleen de regels overtre den indien dit voor hun werk noodzakelijk is. Gerda van Stelten (CDA) vroeg of de parkeerwachters ook kun nen optreden tegen reclame-uit stallingen in de winkelstraten. "Voor ouderen en invaliden vormt dit vaak een groot pro bleem." Ambtenaar André Jansen meldde dat dit niet tot hun taak behoort. Wethouder Driessen (CDA) zei dat hij dit soort zaken wil regelen binnen de APV. "Er staat een afschuwelijk aantal sand- wichborden en rekken op straat. Formeel kunnen we nu nog niets doen. Dit kunnen we tackelen via de APV waardoor dit tot verleden behoort", zei Driessen die hier over afspraken gaat maken met Centrummanagement Venray. De verkeerswethouder denkt dat de inzet van parkeercontro leurs zijn uitwerking niet zal mis sen. "Want kleine egernissen op straat zijn in de beleving van men sen vaak grote ergernissen. Verba liserend optreden helpt vooral als overtreders in hun portemonnee worden getroffen worden." Na tien maanden vindt een eva luatie plaats met politie, wijkplat- form en centrumondernemers. enziKKtgkeid levert zelden, eer. aantekarkit ynodeltnh Uitgesproken ideeën over inrichten beperken zich niet tot de woning. Welbeschouwd maakt een tuin deel uit van de totale woonbeleving. Waarom dan niet Rien van Mierlo geraadpleegd. Uw wensen en zijn scheppend vermogen komen samen in een tuinontwerp dat onmiskenbaar uw persoonlijk stempel draagt. I VAN MIERIOI Rien van Mierlo geeft uw tuin een eigen signatuur elmondseweg Ml 5 7 1 PH Deurne Tel. 0493 3)4593

Peel en Maas | 2002 | | pagina 5