labaret, muziek en de paanse flamenco fter party Jera'70 Kunst Cultuur Luna live in Overloon Het medisch handboek Speel de hoofdrol in je eigen boek! Ladies Night in De Koets Camilli Kwartet in het Theehuis Piëlhaas presenteert cd Expositie Galerie Rooyart Leon van der Zanden in Gryphus m fMiv* BEZORGEN? HET i MEDISCH HANDBOEK Pai gu MAAS Donderdag 14 november 2002 Pagina 11 iramma Schouwburg Venray aret met Alex Klaasen en Sandifort, de Spaanse ico in een eigentijds w met Lunares, gevoelige k met Stef Bos en Hon- Jaclet Sara Kroos. Schouw- Venray presenteert ade week een gevarieerd unrna. :nd jaar lach je d'r om is ue van hoog niveau, waar- Klaasen en Martine Sandi- hun eigen unieke klein- lanse wijze cabaret met «drijven. Met voor elk wat Jtvalt veel te lachen, maar [L i wees daar op voorbereid- end veel te huilen. Dat Diks, daar word je alleen sterker van. Volgend jaar d'r om. Ook uitermate (t om in je eentje te bezoe- cx Klaasen en Martine San- vonnen in november 2000 meretten Festival, tevens itvt gen zij de Pall Mali Export 500 Volgens de pers won- x Klaasen en Martine San- ng eheel terecht het Cameret- ival: Voor Klaasen en >rt was de beperkte tijd een keurslijf. Het tweet- over van ideeën, en weet initerschillende theatertalen zetten. Dinsdag 19 novem- 20 00 uur in de Schouw- nray. is jong. Het is verfrissend muzikaal en poëtisch, anis ic a toegankelijk. En het is ^tlan normaal. Het was een e in Madrid. Het was een e op het The Rose Festival ïland. Het heeft invloeden Jamenco, maar zonder bol len, waaiers en castagnet- nt ,k, ten. Het doet denken aan het beste werk van Pina Bausch. Er zitten invloeden in uil de jazz en de blues. En er zijn duidelijke Kel tische motieven in herkenbaar. Tien jonge dansers en zeven musi ci van het nieuwe gezelschap De Lunares Danza SL uit Madrid heb ben in Spanje voor een ware omwenteling gezorgd als het gaat om een nieuw e beleving van de flamencodans. Deze dansvorm geven zij een totaal nieuwe dimensie. Hedendaags en vernieu wend. Krachtig en kunstzinnig. Vitaal en verrassend. Gebleven is de erotiek en de sensualiteit van de flamenco, die als het ware van het podium afspettert. Een zinde rende voorstelling van een wel haast overrompelende schoon heid. De jonge, uiterst getalenteerde dansers uit De Lunares werden gerecruteerd uit grote gezelschappen zoals het Nationale Ballet van Spanje en het ensemble van Christina Hoyos. Met elkaar laten zij overtuigend zien dat de dans zich nog enorm kan vernieuwen. En dal het resul taat hiervan verbluffend kan zijn. Theater met een grote T Lunares danst op woensdag 20 november in de schouwburg, aanvang 20.00 uur. HONGER Stef Bos legt in zijn nummers zijn eigen ziel zo eerlijk mogelijk bloot. 'Een liedje is als een huis. Eerst ken je alleen de woonka mer. Later kom je er achter dat er ook nog een slaapkamer, een keu ken en een kelder zijn...' vindt Bos zelf Dat het publiek deze unieke manier van openheid en intimiteit op prijs stelt, bewijzen de successen die Bos al sinds 1991 heeft. Waarbij hij in tien jaar tijd onder andere een Gouden Harp. twee Edisons, een zilveren harp en de prestigieuze Pall Mall Exportprijs in de wacht sleepte In zijn theatervoorstelling Nie mandsland stelt Stef Bos zich mid den in het leven op. Tussen jong en oud. Tussen vroeger en later. Tussen verschillende culturen en verschillende muziekstijlen. Waar bij hij moeiteloos schakelt van chanson naar popmuziek en van cle klassieke naar de wereldmu ziek. Niemandland met Stef Bos is op donderdag 21 november te zien in Schouwburg Venray, aan vang 20.00 uur. Honger is boos en lief verlangen; honger in de boven- of onderbuik, naar rust of hysterie, anders of vaster, liefde of seks, naar meer ol' naar minder. Honger, die een leven lang blijft knagen in het hart van de vrouw7. Sara speelt vaak piano, ze zingt, rapt. struikelt, dicht, verlangt, ver telt, komt op en durft genadeloos af te gaan Ze is veel te grof en net zo lief; hondsbrutaal en klein naïef. De tijd is daar. Het wijf is los. Wees Welkom. In Honger laat een negentienjarige, eerlijke en openhartige Sara veel van zichzelf zien. Zelfverzekerd en met veel kracht vult ze in haar eentje met gemak het podium, maar durft ook haar kwetsbare kant te laten zien. Ze brengt haar mooie, poëti sche teksten recht uit het hart. Ze is gedreven om haar innerlijke stem geluid te geven, is aange naam ruw en heeft een flinke Sara Kroos (Foto: Dick Wilschut) dosis pit en zelfspot. Honger is een verhaal van nu, dat toont hoe mooi agressie kan zijn als er gevoeligheid aan ten grondslag ligt. Sara is een ruwe diamant, maar tegelijkertijd een kastanje in een stekelige bolster. Haar honger schreeuwt soms zo dat zij er stil van wordt, maar dat is altijd de stilte voor de storm Haar grillige, grote hart kent veel contrasten en verwarrende details. Honger is heimwee naar de toekomst, een zoektocht naar puurheid. Het omver willen blazen van alles wat tot nu toe voor normaal werd aan genomen en de lust naar simpele overgave en liefde. Sara Kroos is op vrijdag 22 november te gast in de schouwburg, aanvang 21.00 Wil jij PEEL EN MAAS of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met Verspreidingsburo PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray taterdag 16 november is het in de Jera in Ysselsteyn. is de langverwachte terug- [eenmalig) van de legendari- ïiki oud-medewerkers van tien fo|tócn- nog eenmaal de sfeer van te proeven is er een feest liseerd onder de titelTen after (vernoemd naar de en| larischc band van de toepas single We 're coming te avond zal opgeluisterd tndoor: Trade Mark. Op de www.trademark.nl 'rijven zij het komende nu 'endarische optreden als 'Dit optreden vindt plaats de noemer 'Oud-medewer kt' Dat wil zeggen dat •'en uitgenodigd is, oud medewerker of niet. Het is dan wel verplicht om ouderwets veel te zuipen, net als vroeger." Zij hopen vooral veel oud bezoekers nog eens te mogen begroeten op deze avond. Natuur lijk zijn de huidige vaste klanten ook van harte uitgenodigd, want met Trade mark is het altijd feest. Dus vraag nogmaals aan je ouders (ook al ben je getrouwd of samen wonend) of ze je komen brengen en ophalen. Pak die fiets, oude Puch of MTX uit de schuur en ga op zaterdag 16 november in je te strakke oude vale spijkerbroek en T shirt naar de Jera. Je zwarte jasje met Iron Maiden plaatjes en pop nagels kun je kwijt bij de gardero be. De zaal is ouderwets om 20.00 uur geopend. Voor deze gelegen heid is de Jera open tot na midder nacht, Het Sprookjestheater intro duceert een nieuwe editie van een gepersonaliseerd boek. Naast titels in de sprookjes sfeer is er nu ook een boek voor de echte paardenliefheb ber. Wat zijn gepersonaliseerde boe ken? Dit zijn boeken waarin de naam van een kind, samen met vrienden, familie, leeftijd, woon plaats etc. een rol gaan spelen. Die persoonlijke gegevens wor den in een heus boek meege drukt. Ook kunnen de schenkers van het bock een persoonlijke boodschap en hun eigen naam mee laten drukken Deze boeken zijn te bekijken en te bestellen bij boekhandel Van den Munckhof en worden binnen vijf dagen geleverd. Het assortiment is zojuist uitge breid met een boek over paarden. Hoeveel kinderen dromen er niet over om de hoofdrol te spelen in een eigen boek? Het nieuwe Paardenboek van het Sprookjesatelier maakte het mogelijk om zelf een spannend avontuur met je eigen paard te beleven. Eindelijk je eerste vcr- zorgpaard, Samen met je paard oefen je voor een belangrijke wedstrijd. Er komen heel wat voorbereidingen bij kijken en je paardrij-spullen moeten er netjes uitzien. Maar dan, op de dag van de wedstrijdWaar is mijn paard? Is het dier gestolen? Zal ik mijn paard nog terugvinden en op tijd zijn voor de wedstrijd? Het Sprookjestheater geeft gepersonaliseerde boeken uit. Boeken waarin de naam van het kind. de naam van het paard en de namen van vrienden een vriendin nen als hoofdpersonen terugke ren in het spannende verhaal. Het paardenboek is een origineel cadeau om te geven aan een echte paardenliefhebber. Niet alleen omdat het kind een verhaal over zichzelf leest, maar ook omdat het een cadeau is dat een leven lang meegaat en vaak een emotionele waarde heeft. Het is zelfs mogelijk om een persoonlijke boodschap mee te laten drukken. Het paar denboek is een aanwinst in de boekenkast van kinderen. Het boek heeft een A4-formaat en is voorzien van kleurrijk beeldmate riaal en een harde kaft. Behalve het paardenboek zijn er ook sprookjesboeken, een babyboek, huwelijksboek, communieboek en een doopboek. Het Sprookjestheater is een van oorsprong Spaans bedrijf dat sinds drie jaar bestaat. Het is een Europees concept dat nu al wordt aangeboden in Frankrijk, Spanje, België en Nederland en volgend jaar in Duitsland en Engeland. Ook geeft het Sprookjestheater eigen titels uit. Inkijkexemplaren liggen voor u klaar bij boekhandel Van den Munckhof, Grotestraat 68 in Venray. Café De Koets in Venray en Deurne staat zaterdagavond geheel in het teken van een Ladies Night. En dat betekent weer volop feest in de beide cafés. Ladies Night wil niet zeggen dat de heren thuis moeten blijven, maar dat de dames tijdens deze avond extra in de watten worden gelegd, met allerlei leuke ver rassingen. Maar kom op tijd, want: vol=vol. Zondagmiddag gooit De Koets de deuren al om 12.00 uur open in verband met de topwedstrijd PSV-Feijenoord, die in het café in het Schoutenstraatje te zien is op grootbeeld. Als deze topper in de eredivisie is afgelopen, kunnen de liefhebbers van bier in de bus stappen op weg naar Deume, waar zondag de eerste 'De Koets Bierfeesten' worden gehouden. Daar kunnen ze dan genieten van 'stimmungsmuziek', met als spe ciale gast Willy aus Kevelaer, die de tent ongetwijfeld op z'n kop zal zetten. Onder het genot van een pul bier worden de gasten in het café in de juiste, Duitse stem ming gebracht met echte meezin gers. 's Avonds staat de bus weer klaar om de bezoekers op ver schillende tijdstippen gratis naar huis te brengen. De eerste bus rijdt om 20.00 uur. Een leuke kans om eens een keer in De Koets Deume te gaan kijken. Op vrijdag 15 november, aan vang 20.00 uur, zal het Camilli Kwartet het tweede concert ver zorgen in een serie strijkkwartet- concerten die in het Theehuis in Venray plaatsvinden. Dit concert maakt onderdeel uit van de activiteiten van de Stich ting Strijkkwartetten Nederland, een groot landelijk initiatief dat in april 2002 werd gelanceerd. Onder het motto 'de beste strijk kwartetten op de mooiste loca ties' geven Nederlands beste pro fessionele strijkkwartetten concerten in het Theehuis, een locatie die om zijn prachtige ambiance en uitstekende akoes tiek voor dit landelijke netwerk is geselecteerd. Sfeer en kwaliteit van de avonden staan bij deze kwartetserie centraal; het is dan ook uitdrukkelijk de bedoeling dat musici en luisteraars elkaar na afloop ontmoeten in een ontspan nen sfeer. Het Camilli Kwartet zal deze avond werken spelen van Mozart, Beethoven en Debussv. Kaarten voor dit concert kosten 16, - en zijn te koop/ reserveren bij het Theehuis (0478 - 513690) of bij concertorganisatie Fred H Renirie (0478 - 582472) en indien voorradig vanaf 19 30 uur aan de zaal. Ook bestaat de mogelijkheid een abonnement te kopen voor de vier resterende concerten van deze serie ad 58, -. Deze zijn voor aanvang van het concert a contant of door het invullen van een eenmalige machtiging beschikbaar. De volgende concer ten zijn nog te verwachten: 31 januari 2003 Parkanyi Kwartet, 21 maart Franciscus Kwartet, 16 mei Daniel Kwartet. Verdere informa tie over programma's is beschik baar op eerder genoemde tele foonnummers of op www.strijkkwartetten.nl Van 17 november tot 22 decem ber is er Galerie Rooyart op de Hulst in Venray een expositie van Christine Hach en Stan Linssen. De inspiratiebronnen voor het werk van Christine Hach (1966) zijn planten, dieren en mensen. In de expositie afgelopen zomer in onze beeldentuin hebben we daar enkele indrukwekkende voorbeel den van gezien. Organisch abs tracte sculpturen in groot formaat en een slanke schaduwkoningin van meer dan twee meter. Hier van zegt Christine Hach dat kleine plantendelen uit haar eigen tuin er model voor hebben gestaan. Eigenlijk vindt ze dat deze reuzen planten beter zouden figureren op de maan, in een science fiction omgeving of in de diepten van de zee. Haar koningen, koninginnen en wraakgodinnen bewaken haar eigen tuin, maar men kan er ook gewoon plezier aan beleven. In de huidige expositie zien we klei nere sculpturen. Opnieuw een combinatie van organisch abstract (een serie diepzee dieren) en figu ratief (danseressen en eurostic- ren). Het centrale thema in de figura tieve keramische sculpturen van Stan Linssen [1958] is vrijheid ver sus gebondenheid. Inspiratie voor zijn werk deed hij op bij de Azte ken en Incas. Aanvankelijk komt die inspiratie tot uitdrukking in reizende vogelmensen. Later ver schijnen in zijn werk stoelen met daaraan vastgehechte mens- en dierfiguren. Op dit moment ver stilde mensfiguren die hun eigen wereld creëren. Met deze figuren probeert Stan Linssen de vragen te verbeelden die mensen zichzelf stellen. Vragen over de existentie- van de mens in zijn aardse werke lijkheid. Achter de verstilde, hul peloze blik van zijn figuren ligt een wereld van onmacht, vrij- heidsstreven. dromen en idéalen. Evenwel niet gespeend van humor en ironie. In de afgelopen weken zijn de muzikanten van het combo en de artiesten van de vier winnende vastelaovesliedjes druk bezig geweest met de cd- opnames. Deze mensen heb ben weer gruwelijk hun best gedaan om de bedjes op zijn best op de cd te zetten. De Piëlhaas is extra trots op deze cd want dit jaar is heteen volledig Roojs product. Vorige jaren is de muziek van de medley door de opnamestudio verzorgd. Dit jaar is het arrangement van Otto Kooien en is de muziek gespeeld door het eigen combo. Het is een schitterende vastelao- ves-cd geworden. Traditioneel presenteert Vastelaovesvereni- ging de Piëlhaas op de Hazepae- per de nieuwe vastelaoves-cd, dit jaar op zondag 17 november. Om 14.30 is de aftrap. Doordat de Witte Hoeve tijdelijk over minder ruimte beschikt is het jammer genoeg dit jaar niet mogelijk om kinderopvang te organiseren. Ondanks het ontbreken van kin deractiviteiten zijn de kinderen natuurlijk toch welkom. Kinderen tot 12 jaar hebben dit jaar gratis entree. MUZIEK De muzikale omlijsting van de Hazepaeper wordt verzorgd door de Hofkapel. Zij vullen niet alleen de gaatjes maar spelen ook bij het uitreiken van de eerste cd en bij de uitreiking van de Wakkere Piël haas. Aan het einde van het pro gramma krijgen zij volop de ruim te om hun kunnen ten gehoor te spreiden. Een derde groep muzi kanten die vermeld moeten wor den zijn de joekskapellen Urn te Baöke en Lang Zök. De kapellen bestaan respectievelijk 11 en 22 jaar. Deze jubilarissen zullen samen ongeveer een half uur van het programma vullen. Het muzikale feest wordt gecompleteerd door een optreden van een echte Rooj- se artiest. Hij zal een aantal liedjes voordragen. De teksten van die liedjes zijn op een carnavaleske manier bewerkt met een ver bluffend resultaat tot gevolg. Op vrijdag 15 november aan staande vindt er in het Vierlings- beekse jongerencentrum Gryphus een cabaretvoorstelling plaats van Leon van der Zanden. In Gryphus speelt deze jonge cabaretier het programma Een Coole Snelle Jon gen Met Een Zachte Bruine Vacht. Met zijn eerste avondvullende programma moet Leon van der Zanden eigenlijk langs alle scho len van Nederland. Op ~cooles wijze haalt hij de vooroordelen tegen alle bevolkingsgroepen onderuit, geeft en passant nog wat seksuele voorlichting en is nog een aardige jongen ook. Een Coole Snelle Jongen Met Een Zachte Bruine Vacht gaat over TooT zijn en is gericht op men sen die het 'cooT zijn net achter zich hebben, er nog midden in zit ten of nog wanhopig proberen het te zijn. Van der Zanden laat zien hoe inwisselbaar, maar ook Foto: Philip Driessen hoe belangrijk een imago is. Hij doet er zelfs verschillende voor. En met een moeder uit Mauritius en een vader uit Helmond kan hij het zich veroorloven de draak te steken met de Turk, de gabber, de kakker en vooral de neger. Leon van der Zanden is uitzonderlijk grappig, schaamteloos en origi neel. Samen met zijn muzikale begeleider dj Michiel van Kampen is hij de perfecte gastheer voor een avond ongegeneerd lachen. Gryphus is geopend vanaf 20.30 uur. De voorstelling van Leon van der Zanden begint om 21.00 uur precies. Kaarten a 8,00 euro zijn telefonisch te reserveren via (0478) 631802 of 630508 Reserveren via internet is moge lijk via de Gryphus website www.gryphus.nl. Zaterdag 16 november is de band Luna te gast in café Han nes in Overloon. Aanvang van het optreden is 22.00 uur. De entree is gratis. De band heeft Venray als thuisbasis. De muzikanten zijn ruim drie jaar in deze samenstelling bij elkaar en zijn sinds die tijd bezig met het schrijven van voorname lijk eigen werk. Ze spelen num mers van diverse muziekstijlen. Rock. blues, jazz en keltische invloeden zijn terug te vinden. In café Hannes zullen nummers semi-akoestisch en elektrisch gebracht worden. De muzikanten van Luna hebben een uiteenlo pende muzikale achtergrond. De zangeres heeft een eigen warme sound, die als een rode draad door de nummers loopt. Een gita rist komt uit de (hard)-rock scène, de andere speelde onder andere de blues. De percussionist komt uit de big-band en funk wereld en de drummer speelde in bands die de muziek uit de vijftiger en zesti ger jaren vertolkt. De bassist speelde diverse genres. Op het eerste oog een vreemde menge ling van muzikanten van jong tot oud. Wat hen bindt is steeds weer zoeken naar nieuwe wegen in de muziek. De sfeer van de nummers is belangrijk. Gezamenlijk worden de meeste nummers geschreven en de uiteenlopende muzikale achtergronden zorgen steeds weer voor een nieuw geluid. STEMPEL Het is moeilijk een stempel op deze muziek te plakken. Dit ver klaart ook de titel van de laatste CD welke No Grip heet. Het optreden van Luna is voorlopig het laatste in verband met een geplande reis van de Nelleke Rijs. De band heeft zo de tijd om in de winter aan nieuwe nummers te werken zodat ze in de lente weer het podium op kunnen. Luna bestaat uit; Nelleke Rijs (zang), Roy Bistervelts (gitaar, mandoline en zang), Jan Fleur- kens (gitaar), Ben Hermsen (drums en zang). Marcel Barents (percussie eri zang) en Jan Engels (bas). Sla de krant open, blader een tijdschrift door, kijk naar de televisie of speur op het internet: medische informatie is alomtegenwoordig. Logisch, want voor gezondheid- en zeker het eigen welbevinden- interesseert zich iedereen. Want of wij willen of niet, iedereen wordt voor korte of langere tijd ooit patiënt. Wie op zoek gaat naar informa tie loopt echter het risico te ver dwalen in een oerwoud van fol ders. Het medisch handboek vervangt dit alles in één klap. Het boek ontleent zijn gezag aan het feit dat een groot aantal deskundi gen hieraan heeft meegewerkt. De moderne patiënt wil uitste kend geïnformeerd zijn. Een goed geïnformeerde patiënt is een zegen voor elke dokter. Immers, de patiënt komt goed voorbereid bij zijn dokter en de dokter kan daarop beter inspelen. De eerste verantwoordelijkheid ligt natuur lijk bij de patiënt, maar als er iets aan de hand is, dan staan patiënt, en dokter voor een gezamenlijke taak. Het kan dan ook geen toeval zijn dat het gewicht van het medisch handboek de soms is van YV. Orde van Medisch Specialisten het hersengewicht van de patiënt en zijn dokter! Het boek is samengesteld door en team van internationaal voor aanstaande medisch specialisten, huisartsen en artsen en voor het Nederlands taalgebied bewerkt door hoofdredacteur dr. Jannes J.E. van Everdingen, onder auspi ciën van de Orde van Medisch Specialisten en in samenwerking met het Verbond van Belgische Beroepsverenigingen van Genees heren Specialisten. Het boek is ook verkrijgbaar bij boekhandel Van den Munckhof in Venray en kost 49.90 euro.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 11