Stijging OZB-tarief beperkt tot 4,25% fe bespiegelingen van Busser Tijd, aandacht en ondersteuning" Handtekeningenactie kan schoolzwemmen niet redden 99." De jas in de hoofdrol Samen sterk Hoogwerker ai leder dorp een bestemmings plan? VAN OORSCHOT MODE A&A I EN MAAS Donderdag 7 november 2002 - Pagina 5 WD wil flink besparen op personeelskosten iat de gebedsdienaren hun geld maar houden, het is nodig" Busser, fractievoorzitter Samenwerking, sloot zijn oene beschouwingen op bijzondere wijze af. Hij tste een maatschappij- I waarna hij tot de slot- kwam dat de subsidie geestelijke bedienaren len moest worden. De a jegelingen van Busser... een periode van ongekende irt en vrijheid hebben we ruimte gekregen om ontplooien. De oogst is malaise en een morele De overheid en de burger ubt» )Ud< 0 ig ka; badi ei$ toils n"ndcr :eldi c «r s au iële hebben de afgelopen tijd te wei nig maat weten te houden. Nu de beursvloer het begeeft en de herfstspinnen hun glanzend web weven, de verongelijkte moordenaar zo goed is toch maar pap tot zich te nemen, de vakbon den de messen slijpen en de vakantiepondjes er maar niet af willen, is er een landelijke roep via de troonrede om het herstel van normen en waarden. De mensen van nu voelen zich mat en moe. Aan het einde van de dag voelen ze zich steeds meer uitgeput en afgebrand. Hun ener gie reikt vaak niet verder meer dan wat slap tv kijken. De moder ne mens lijdt onder stress. Dit leidt tot irritatie, agressie en depressies onder meer in het werk, gezin, school en in het ver keer. De middelvinger wordt meer gebruikt dan de richtingaan wijzer. De scooterhelm wint het van de rede. Vroeger vormden maaltijden eilanden van rust. Het huidige straatbeeld vertoont intussen hoe veel mensen zich onderweg 'te goed' doen aan fastfood. Vloeken en het benoemen van lichaamsde len met de korte naam liggen wel erg vooraan op de tong (als we het hebben over normen en waar den). In een steeds voller, drukker en dikker wordend Nederland woedt niet alleen een slag om de schaar se ruimte, maar ook om de krappe tijd. Er heerst tijdsarmoede. Het paarse 'werk, werk, werk' heeft geleid tot kreten als 'druk, druk, druk' en 'opzij, opzij, opzij' en 'wachten, wachten en nog eens wachten'. Alleen lopend lijken wij nog tegenwicht te kunnen bieden aan de versnelling van ons leven. Het ergste wat Venray de laat ste jaren overkomen is, is dat hier zoveel en steeds meer mensen van elkaar en hun overheden ver vreemd raken. Teveel allochtonen zijn hier vreemdeling gebleven; teveel autochtonen zijn hier vreemde in eigen dorp geworden. Het volk is ongeduldig, ongedurig en ongezeglijk geworden. Hier liggen taken voor dit colle ge, deze raad. daar moeten wij wat aan doen. Wij hebben al jaren geroepen: denk aan negatieve effecten van de individualisering. leder voor zich en God voor ons allen. Daarom: laat de gebeds dienaren hun geld maar houden. Het is nodig." willigers terminale zorg naar landelijke dag in Amsterdamse RAI Op de A73 is afgelopen vrijdag rond 15.00 uur een 42-jarige vrachtwagenchauffeur uit Klim men zijn lading verloren die bestond uit een hoogwerker. De politie vermoedt dat een klap band de mogelijke oorzaak van het ongeluk is. De hoogwerker en het asfalt raakte zwaar beschadigd door dit ongeval. Er raakte nie mand gewond. vraag naar onze rolsteiger-aktie nu met 2 meter gratis. introductie nieuwe modellen altrex ladders en trappen vanaf september 2002 ook voor inspectie/certificering klimmateriaal nnM«mTiïTi BOUWBESLAG GEREEDSCHAPPEN MACHINES KEIZERSVEID 61 VENRAYTEL. 0478 - 55 33 55 eeds vaker wensen onge lijk zieken de laatste ode van hun leven door te igen in hun eigen omge- .Voor de naaste omgeving er is de verzorging vaak zware opgave en soms I j welijks vol te houden. Het -eimmers nooit te overzien lang het gaat duren. Er vrijwilligers die daarbij ikunnen bieden. Anneke Vervoordeldonk en Bep Brugmans nemen het programma van de landelijke dag voor vrijwilligers in de terminale zorg nog even door. Vandaag (donderdag) vertrokken ze naar de Amsterdamse RAI. ree van die vrijwilligers zijn ie Vervoordeldonk uit Ven- in Bep Brugmans uit Horst- rica die vandaag (donderdag) jQVi m met circa 25 andere vrij- irs uit de regio Venray naar uw frde landelijke dag voor vrij- rera gers in de terminale zorg in msterdamse RAI reisden. De schatting 1700 bezoekers cn een bijzonder gevarieerd ramma voorgeschoteld. Op „fTZ-markt (vrijwilligers Termi- Zorg) en in diverse works- iwerd veel tijd ingeruimd om cdfir te ontmoeten, maar ook formeerd en verwend te wor- Hct is een blijk van waarde- van VTZ-Nederland omdat vrijwilligers zeven dagen per 1.24 uur per dag 'er zijn' en aandacht en ondersteuning bieden aan mensen in hun laatste levensfase en hun naasten, legt Anneke Vervoordeldonk uit. "Wij bieden praktische hulp en onder steuning aan zieken thuis en aan de mensen in hun naaste omge ving. Daarbij staan de woorden tijd, aandacht en ondersteuning centraal. Deze hulp wordt ver leend door vrijwilligers, gewone mensen die naast hun dagelijkse bezigheden hiervoor tijd willen vrij maken." De vrijwilligers zijn getraind voor dit werk door een speciale cursus die ze gevolgd hebben en zijn daardoor in staat om zowel praktische als psychische onder steuning te bieden. Zij worden in de regio Venray hun werk bege leid door twee coördinatoren: Anneke Vervoordeldonk en Bep Brugmans. WENSEN Iedereen die woont in de gemeenten Venray, Meerlo/Wans- sum, Horst aan de Maas, Seven- um. Bergen. Arcen, Velden en Gennep kan een beroep doen op de Vrijwillige Terminale Zorg, dat gevestigd is in De Clockert aan de Bergweg 4 in Venray. Voor de te bieden hulp zijn de wensen van de zieke en van zijn of haar naaste omgeving het uit gangspunt. De door de vrijwilli gers geboden hulp is een aanvul ling op de zorg die door de familie, vrienden en kennissen wordt verstrekt. Steeds meer mensen kiezen ervoor om de laat ste fase van hun leven thuis of in een andere vertrouwde omgeving door te brengen. Daar worden ze veelal dag en nacht omringd en verzorgd door partner, kinderen, familieleden of vrienden. Juist met het einde van hun leven in zicht hebben mensen behoefte aan een luisterend oor. "Het kan gaan om waken, hel pen bij de verzorging of andere ondersteuning. Vaak gaat het ook 'slechts' om het maken van een praatje. Het belangrijkste op dat moment is dat er iemand is waar mee de naaste kan praten", zegt Bep Brugmans. "Die hulp van mens tot mens is van onschatbare waarde." De hulp van vrijwilligers is onbetaald maar niet vrijblijvend. Voordat ze mogen helpen worden de vrijwilligers getraind in termi nale palliatieve zorg. Zij verricht ten geen medische, verpleegkun dige of zwaar-huishoudelijke taken. De vrijwilligershulp vult datgene aan wat familieleden zelf doen. Zo krijgt de partner of een ander familielid de gelegenheid om even rust te nemen, een bood schap te doen of 's nachts rustig te slapen. Zodra mensen merken dat de zorg voor een terminale patiënt te zwaar wordt, kunnen ze telefo nisch hulp vragen bij de Vrijwilli ge Terminale Zorg. Ook als een ongeneeslijk ziek familielid in een ziekenhuis ligt, maar de laatste fase van zijn leven graag thuis wil zijn, kunnen ze hulp vragen. Vrijwillige Terminale Zorg; Spreekuur elke maandag van fO.OO tot 12.00 uur en elke don derdag van 13 00 tot 14.00 uur in De Clockert aan de Bergweg 4 (kamer 33). Telefoonnummer: 0478-512412. Voor dringende gevallen zijn de coördinatoren bij toerbeurt 24 uur per dag bereik baar via 06-55790271. De extra verhoging van de onroerend zaakbelasting (OZB) is van de baan. Naast het inflatiepercentage van 4,25% wilde het college de OZB ook in 2003 extra verho gen als compensatie voor een lagere bijdrage van 363.000 euro uit het gemeentefonds. Zoals ook al in 2001 en 2002 was gedaan. Het OZB-tarief zou daardoor uitkomen op 9,1%. Ondanks dat de begroting 2003 met veel kunst- en vliegwerk en een bezuinigingsronde sluitend was gemaakt, wilden de meeste partijen toch tomen aan het OZB- tarief. Oorzaak was de zogeheten septembercirculaire van het rijk. Daarin kreeg Venray een onver wachte meevaller van 700.000 euro uit het gemeentefonds voor 2003- Wethouder Heidens (CDA/Middelen) wilde dit bedrag geheel storten in de algemene reserve die niet op het vereiste peil is. Lei Heidens deed woensdag tij dens de begrotingsbehandeling nog een laatste poging de gemeenteraad hiervan te overtui gen. "Er moet voor de Venrayse burgers nog veel gebeuren dat niet gedekt wordt door het gemeentefonds of op een andere manier", aldus de wethouder. Hei dens noemde zaken als integraal handhavings- en veiligheidsbe leid, nieuwe deeltaxi, tekorten bij het WVG-budget en onderwijs huisvesting, nieuw gemeentehuis en het versterken van de leefbaar heid op het platteland en in dor pen en wijken. "Met een mindere verhoging van de OZB zet de raad zichzelf en het college wel erg op achterstand", waarschuwde hij. Het college verwacht ook geen meevallers meer uit het gemeen tefonds. Heidens vindt de OZB een ins trument bij uitstek om het ver schil tussen de rijksmiddelen en het voor Venray gewenste voor zieningenniveau op te heffen. Bovendien loopt Venray met het verhoogde OZB-tarief niet uit de pas met andere gemeenten met een regiofunctie. Ton Teeuwen-Peeters (CDA) had eerder op een belastingverla ging gerekend dan op een verho ging. Door voordelen uit de gemeentelijke reorganisatie. Bovendien oordeelt het CDA dat de burgers in 2003 door allerlei maatregelen er toch al in koop kracht op achteruit gaan. Fractie Van de Vorle was even eens tegen. "We hebben ons aan de burgers verplicht de OZB niet bovenmatig te laten stijgen", zei fractieleider Gerrit Lemmens. "Het vertrouwen in de gemeente wordt hierdoor versterkt. Het inzetten van de meevaller van 700.000 euro als compensatie is verantwoord om toch een sluiten de begroting te presenteren." De PvdA was de enige coalitie partij die de belastingverhoging steunde. Fractievoorzitter Bert Linskens wilde de lijn van 2001 en 2002 doortrekken. Hij noemde de verhoging 'niet populair maar wel realistisch'. De PvdA wees op de lage reservepositie en mogelij ke tegenvallers uit de risicopara graaf. "Een greep in de kas die het weerstandsvermogen aantast is volstrekt onverantwoord", aldus Linskens die vreesde voor een verdere afbouw van het voorzie ningenniveau. Samenwerking herinnerde eraan dat de Venrayse burgers al twee jaar op rij hebben moeten bloeden voor een verlaagde uitke ring uit het gemeentefonds. "En nu er meevallers zijn wilt u het hen onthouden. Dit valt ons ver schrikkelijk tegen van het colle ge". aldus fractieleider Ike Busser. Ook de andere oppositiepartij WD was tegen een extra OZB- verhoging. "De inflatiecorrectie van 4,25% is de grens en niet ver der", zei fractievoorzitter John Oosterbeek die voorstelde om 10% te besparen op de loonkos ten. De WD'er nam een vergelijk bare gemeente als Heusden als voorbeeld. "Zij doen het met 12% personeel minder. Wij willen de kosten voor de burgers omlaag brengen. Personeelslasten vormt de grootste kostenpost voor de gemeente. Daarom moeten we er kritisch naar kijken of het niet met minder personeel kan. We moeten vooral snoeien bij de externen en de expertise in huis houden." Wethouder Heidens had nage trokken dat de formatie van Heus- Geestelijke bedienaren ontspringen opnieuw de dans den 196 fte bedraagt. Terwijl Ven ray een personeelssterkte heeft van 225 fte. Uit een onlangs gehouden benchmark van bureau Berenschot bleek dat Venray niet veel afwijkt van andere gemeen ten. "Dat Heusden zo laag zit komt omdat die gemeente in een beheersfase zit. Terwijl Venray juist een ontwikkelingsfase door maakt", zei Lei Heidens. Ooster beek reageerde dat Venray in de komende twee jaar ook geen nieuw beleid uitvoert. Uiteindelijk ging wethouder Heidens overstag en hij wilde de meevaller van 700.000 euro inzet ten voor een sluitende begroting met een OZB-stijging van slechts 4,25%. Het restant van de zeven ton wordt aan de algemene reser ve toegevoegd. Bovendien ver bond Heidens er de voorwaarde aan dat een overschot op de exploitatie van 2002 naar de reservepot gaat of dienst als com pensatie voor bezuinigingen. Voor 2004 bedraagt de korting uit het gemeentefonds 387 000 euro. Er zal volgend jaar opnieuw een discussie plaatsvinden over een extra verhoging van de OZB. De gemeente overweegt om voor ieder kerkdorp een afzonderlijk bestemmingsplan op te stellen. Dat meldde wet houder Ruyten (fractie Van de Vorle) tijdens de begrotingsbe handeling. "Het voordeel is dat een speci fiek kerkdorp dan met voorrang behandeld kan worden." Gebrui kelijk is dat de tien dorpskernen in één bestemmingsplan worden ondergebracht. Evenals bij het totale buitengebied dat momen teel geactualiseerd wordt. Indien er tien aparte bestemmingsplan nen komen gebeurt dit wel op basis van één moederconcept. In 2004 moeten alle dorpen weer over actuele bestemmingsplan nen beschikken waardoor woningbouwlocaties sneller kun nen worden ontwikkeld. Helmond, Breda, Roosendaal, Boxmeer, Oss Naast deze imitatie lammy vindt u deze week nog veel meer mantels coats bij ons voor wacht niet te long...! Grotestraat 73, Venray GROEP \Limburgs grootste! nruHiien Krachten worden gebundeld. Samen met een deskundige partner bepaalt u de strategie. y/X y» ClipppQ wiJ hennen hel spel, \\J\J 1 OU ttvo regels. Weten dat winnen of verliezen afhangt van een nauwe samenwerking. Het resultaat: uw bedrijf op voorsprong. ACCOUNTANTS EN ADVISEURS Het schoolzwemmen en de subsidie voor geestelijke bedienaren waren de twee meest besproken onderwer pen uit de bezuinigingsronde. Er waren ook overeenkom sten. Want in het verleden hadden beiden al eens op de bezuinigingsrol gestaan. En in de afgelopen weken werd de druk op de politieke partijen opgevoerd. Maar het resultaat was verschillend. Het school zwemmen wordt toch afge schaft en de geestelijke bedie naren wisten wederom te ontkomen aan de bezuini- gingsdans. Maandag voor de begrotingsbe handeling kreeg wethouder Emonts (PvdA) 4.806 handteke ningen aangeboden van basis schoolleerlingen. Een dag later maakten initiatiefneemster Petra Banning en schooldirecteur Cor van Houdt gebruik van het spreekrecht. "Ik ben die actie uit pure verontwaardiging gestart. De politiek is ver afgedwaald als zoiets elementairs als het school zwemmen wordt afgeschaft", zei Banning. Van Houdt zei dat de doos met handtekeningen een duidelijk signaal is. "Nederland is een waterrijk land. Veel kinderen zullen nooit zwemvaardig wor den. Vooral bij allochtonen die geen zwemcultuur hebben." Afschaffen van het school zwemmen bespaart 135.000 euro per jaar. Na aftrek van de ouder bijdrage van 18.000 euro en de jaarlijkse afkoopsom aan Laco van 27.000 euro betekent dit een netto-besparing voor de gemeen te van 90.000 euro. De meningen in de gemeente raad waren sterk verdeeld. De WD wilde het schoolzwemmen handhaven. Samenwerking wees erop dat een zwemles vervangen moest worden door een gewone gymles. Dat brengt ook vervoers kosten met zich mee en boven dien is er een tekort aan sportlo- kalen. Fractie Van de Vorle vindt het belangrijk dat alle kinderen die de school verlaten kunnen zwemmen. De partij stelde voor het schoolzwemmen te verplaat sen naar de kleutergroepen zodat er ruimte komt in de bezetting van gymlokalen. De PvdA ondersteunde het col lege dat zwemles een verantwoor delijkheid voor de ouders is. Bert Linskens diende een amendement in voor een vangnetregeling voor de gezinnen op bijstandsniveau. Zij krijgen een tegemoetkoming van maximaal 95 euro per jaar per kind voor particulier zwemonder wijs. De PvdA gaat daarbij uit van 175 kinderen wat neerkomt op een jaarlast van 17.000 euro. Het CDA was eveneens voorstander van afschaffen en schaarde zich achter het PvdA-voorstel. John Oosterbeek (WD) zwen gelde de discussie verder aan. "Het is toch doodzonde dat we nu jaarlijks 27.000 euro in het water gooien." Het bedrijf Laco, eige naar van De Sprank, heeft dit bedrag destijds bij de gemeente bedongen indien het school zwemmen ooit zou worden afge schaft. Gerrit Lemmens (fractie Van de Vorle) toonde zich gevoe lig voor het argument van de WD. "Wij willen eigenlijk niet moeilijk doen en het makkelijkste zou zijn als we het schoolzwem men gewoon handhaven. Maar ja, we zitten nu in een coalitie. En het vangnet van de PvdA is zo gek nog niet", aldus Lemmens. Wet houder Emonts verklaarde de mogelijkheid van een vangnet te zullen onderzoeken. Ike Busser (Samenwerking) wilde eerst dit onderzoek afwachten. Voordat het PvdA-amendement in stemming werd gebracht deed de WD nog een laatste poging en diende eveneens een amende ment in. "Het is van belang dat kinderen zich vrij, veilig en zon der angst in en rondom water kunnen begeven. Schoolzwem men is een gezonde en veilige manier van veelzijdig bewegen in het water", stelden de liberalen die echter geen enkele steun kre gen. Het amendement van de PvdA werd vooraf door het colle ge ontraden. "We vinden het sym pathiek", zei burgemeester Waals die de voorkeur uitsprak voor een onderzoek 'dan het op een beperkte groep af te grendelen'. Desondanks stemde de gehele coalitie voor het amendement dat met zeventien tegen acht (WD en Samenwerking) werd aangeno men. Bij de subsidie voor geestelijke bedienaren ging het om een bedrag van 29.000 euro per jaar. In tegenstelling tot bij het school zwemmen hebben kerken, parochies en zelfs de moskee ach ter de schermen een lobby gevoerd. Alle politieke partijen werden aangeschreven waarin gewezen werd op de maatschap pelijke en sociale functie voor de hulpbehoevende mens. "In de dorpen is de geestelijke bedienaar voor de meeste mensen het eerste aanspreekpunt bij geestelijke en materiële nood", zo schreef kape laan Van Dijck namens het clus terbestuur Leunen, Veulen en Heide. Ook andere parochies lie ten zich in gelijke bewoordingen uit. Deken Coenen wees even eens op de maatschappelijke functie van de kerk zoals crisisop vang, 24-uurs bereikbaarheid, stervensbegeleiding en rouwver werking. WD en PvdA waren stellig vóór afschaffing van deze subsidie. "Kerk en staat moeten gescheiden blijven", zei WD'er Oosterbeek. Linskens (PvdA): "Deze bezuini ging leidt op geen enkele wijze tot kwaliteitsverlies. De inzet van deze functionarissen, waarvoor overigens alle waardering, is abso luut niet afhankelijk van een gemeentelijke bijdrage." Fractie Van de Vorle: "De gees telijke bedienaren verrichten goed werk. Dat willen we niet kwijt", zei Gerrit Lemmens. Ook Samenwerking en CDA wilden de subsidie in stand houden. Het CDA wilde een amendement indienen maar dat was niet meer nodig omdat wethouder Emonts het bezuinigingsvoorstel al uit eigen beweging terugtrok.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 5