ADVANCE De wereld volgens, Frankrijk Deel II IJspiste van de baan latform Lage Inkomens Venray heeft estaansrecht bewezen 2 Renovatie Paterslaan /leer bevoegdheden tadswachten en larkeercontroleurs x Gimbrère Snelle aanleg rotonde Brukske AUTOMATISERING Soosmiddag senioren Fietsster gewond Elly Swinkels slaat nieuwe weg in -JEN MAAS Donderdag 24 oktober 2002 - Pagina 5 )p donderdag 31 oktober 12 is het precies vijf jaar n;es >den dat het Platform Lage omens Venray (PLIV) werd 13- jericht. De instelling viert wi eerste lustrum op sobere va ze. Op 31 oktober is er van f 00 tot 16.00 uur open huis het kantoor aan de Mozart- aat 20b in Brukske. Het och- kk. idspreekuur komt dan te vallen. "We vieren het cheiden zoals het het PLIV En daarbij is iedereen harte welkom", zeggen titter Henk Hermans en chtster Tiny Grebenjak in ;t Platform Lage Inkomens tv heeft in de afgelopen vijf |haar bestaansrecht meer dan :en. Wekelijks vinden tien- minder draagkrachtigen 'eg naar het kantoor onder ite flat aan de Mozartstraat. het invullen van het belas- 00iï formulier, aanvragen van bij ld, huursubidie of vrijstelling gemeentelijke belastingen, m l PLIV teIl momenteel zes vrij- igers die geheel belangeloos jbM kosteloos spreekuur houden, maandag, dinsdag en donder- ochtend is het kantoor van 10 tot 12.00 uur geopend- orde meer ingewikkelde aan- gen wordt op andere tijdstip- ieen afspraak gemaakt. Naast irzitter Henk Hermans bestaat PLIV-team uit Marga Egel- ere, Tiny Grebenjak, Ria Klaus, Klönder en Jo Kok. De zes nilligers hebben een WAO- of standuitkering en ééntje is ensioneerd. an de vrijwilligers van het eer- uur is alleen Tiny Grebenjak overgebleven. Samen met Piet Hendriks richtte zij het PLIV op. André Gooren en Frans Janssen waren er ook vanaf het begin bij betrokken. Het PLIV is ontstaan uit de cliëntenraad van sociale zaken van de gemeente Venray. "Dat is ervoor om het beleid van de gemeente te bewaken", zegt Tiny Grebenjak. "Maar wij wilden meer. We wilden ook spreekuur houden om mensen verder te hel pen. Daarvoor moesten we een eigen ruimte hebben en naamsbe kendheid krijgen." Bij de oprich ting op 31 oktober 1997 had het PLIV nog geen eigen kantoor. "Nee, we werkten en vergaderden bij mensen thuis. We waren in het begin vooral organisatorisch en beleidsmatig bezig." De oprich ting vond plaats in café Thielen aan het Kennedyplein. Daarbij was ook Henk de Klerk van Wonen Venray aanwezig. "En hij bood ons toen deze kantoorruim te aan de Mozartstraat aan. Want hij vond het een goed initiatief. Dit pand konden we voor de helft van het geld huren. Dat was een mooi gebaar", vertelt Tiny Gre benjak. De basis voor het PLIV werd in 1996 gelegd door het FNV-onderzoek 'de arme kant van Venray'. Piet Hendriks en Tiny Grebenjak overhandigden op het provinciehuis in Maastricht het rapport aan burgemeester Waals. Grebenjak: "De vraag was toen hoe nu verder? We hebben met hulp van het FNV alle verenigin gen en instellingen van ouderen, gehandicapten, muliculterelen en alles wat met lage inkomens in Venray te maken heeft, aange schreven." Henk Hermans vult aan: "En er bleek draagvlak voor te zijn. Dat was de grondslag om zelfstandig te beginnen." De gemeente heeft het PLIV vanaf de eerste dag gesteund. De 8.000 euro subsidie per jaar vormt ook de enige inkomstenbron. Daarvan moet alles betaald wor den. Tiny Grebenjak kijkt rond in het kantoor. "Bijna alles wat je hier ziet hebben we gekregen. We hadden ook geen rooie cent. De bureau's en computers heb ben we tweedehands van Xerox of het Juliana Welzijnsfonds gekregen. En via het Meester Dek kersfonds kregen we geld voor opleidingen." Eind januari 1998 werd de kan toorruimte in de voormalige fysio therapie in gebruik genomen. En vanaf het begin liep het storm. "Dat had ik niet verwacht. Toen we de sleutels kregen bekroop me even de vrees dat er helemaal niemand zou komen. Maar dat viel reuze mee. We waren toen ook 's avonds open. Ik had mijn bed hier bijna aan de Mozartstraat staan", zegt Tiny Grebenjak die ook de eerste voorzitter was. Het PLIV is inmiddels niet meer weg te denken uit Venray. Instan ties als het CWI of Synthese stu ren hun cliënten vaak door. Het werk voor de zes vrijwilligers is niet altijd even gemakkelijk. Want het grootste deel van de bezoe kers zijn allochtonen die vaak de Nederlandse taal niet goed mach tig zijn. Henk Hermans: "Door het steeds weer opnieuw te vragen en met gebaren met handen en voeten, moeten we eruit komen. Vaak hebben de mensen ook niet alle papieren bij zich. Of ze komen op het allerlaatste moment. En dat is één dag voor dat ze de papieren moeten inleve ren. Terwijl ze het formulier al twee weken in huis hebben." Tiny Grebenjak wijst erop dat de ver plichte inburgeringscursus niet altijd goed werkt. Veel allochto nen ontrekken zich eraan. "En de gevolgen beseffen ze niet hele maal. Omdat ze de Nederlandse taal niet beheersen komen ze niet weg uit hun armoede. Ze vinden dan geen werk en bouwen ook geen pensioen op." Volgens voorzitter Hermans neemt het PLIV steeds meer werk uit handen van het CWI, het voor malige arbeidsbureau, of welzijns- instelling Synthese. "En daar staat helemaal niets tegenover. Dat de gemeente mensen doorstuurt is normaal. Daarvoor krijgen we ook subsidie. Bij veel instanties ont breekt ook de deskundigheid", denkt Hermans. De PLIV-mede- werkers worden jaarlijks bijge schoold door het FNV. Vooral februari en maart zijn drukke maanden met de belas tingaangiftes. Henk Hermans is door Tiny Grebenjak binnenge haald via het FNV waar hij belas tingformulieren invulde. Hermans zit sinds 1989 in de WAO en is huisman. Hij is minstens tien uur per week in touw voor het PLIV. Tiny Grebenjak is sinds 7,5 jaar WAO'er. "Ik was assisent-manager op het Loohorst. Ik deed ook per soneelszaken. Ik heb me altijd voor werkende mensen ingezet. Maar toen ik in de WAO beland de, wilde ik me alleen inzetten voor mensen zonder werk." Heel gedreven en enthousiast verhalen ze over hun werk bij het PLIV. "Het grootste knelpunt is het gebrek aan mankracht", zegt Hermans. "Het is niet alleen het spreekuur. Maar ook contacten onderhouden met allerlei instan ties. naar bijeenkomsten gaan en cursussen volgen. En ik ben een echte perfectionist. Eigenlijk zou ik alleen moeten coördineren. We moeten er dringend een paar mensen bij hebben." Maar die lig gen niet voor het oprapen. Vooral de papierwinkel en alle formulie ren staat mensen tegen. "Dat schrikt mensen inderdaad af. Maar het is allemaal te Ieren", weet Grebenjak. "Vijf jaar geleden wist ik ook helemaal niets. We hebben ook goede medewerking van instanties als de belasting dienst, het ziekenfonds en de woningstichting." Het PLIV gaat vol vertrouwen het tweede lus trum in. Tiny Grebenjak: "Ik hoop wel dat we hier kunnen blijven zitten. Het is een sobere ruimte die goed bij ons past. Het FNV heeft ons een ruimte aangeboden bij hun kantoor boven het Hense- niusplein. Maar dat wilden we niet. We wilden zelfstandig blij ven en dat werd ons niet in dank afgenomen. De gemeente wilde ons onderbrengen in De Kemp haan. Het heeft aan een zijden draadje gehangen. Want daar zit ten mensen te kaarten of te biljar ten. Daar tussendoor zouden onze bezoekers naar het deurtje van het PLIV moeten lopen. Daar was geen privacy. Onze bezoekers moeten vrij in en uit kunnen lopen."Ondanks een tekort aan vrijwilligers is Henk Hermans vol goede moed. "Ik help graag men sen. En wat is er mooier dan dat de bezoekers weer-tevreden en goed geholpen naar huis gaan. Dat geeft de meeste voldoening." (T irkeercontroleurs en •wachten krijgen meer egdheden in het centrum in Venray. "Zij gaan vooral ien van de politie aan de derkant overnemen", zei lofd openbare orde en vei- 'leid Cees Vermeulen in de mmissie Stedelijk Beheer. hrkeercontroleurs gaan optre- n tegen overlast in het een- Bijvoorbeeld tegen fietsers immers in voetgangersge- 'n of het laden en lossen van itauto's op plaatsen en tijden het niet mag. "Het zijn taken de politie geen prioriteit aan ft Dit moet zorgen voor een tere leefbaarheid en handha- '8 van regels in Venrays cen trum", verklaarde Vermeulen. Wellicht mogen de parkeerwach ters straks ook bekeuringen uit schrijven. Het college moet nog een besluit nemen over uitbrei ding van hun bevoegdheden. De parkeercontroleurs hebben nu een beperkte bevoegdheid om te bekeuren. Alleen op verkeerd par keren in het centrum van Venray. De vijf stadswachten krijgen geen handhavingsbevoegdheid. Zij houden wel toezicht en spre ken mensen aan op hun gedrag. "Het gaat om heel eenvoudige zaken met lichte correcties. Maar de stadswachten krijgen wel een volwaardige taak in toezicht en handhaving in hët centrumge bied", aldus Vermeulen. "ebdesign, Netwerken, Notebooks, TFT Plasmaschermen Leeuwstraat 2-4 Venray Tel.: 0478-530030 '"■line shop: www.advance-automatisering.nl Opening tentoonstelling in Odapark In oktober 2001 is 'De wereld volgens...Frankrijk' van start gegaan in het Oda park in Venray. In de maan den mei tot en met september 2002 is deze tentoonstelling onderbroken door De Waan, een succesvolle manifestatie over kunst en psychiatrie. Vanaf zondag 27 oktober tot en met 16 februari 2003 zal deel twee te zien zijn van 'De wereld volgens...Frankrijk'. Op zondag 27 oktober vindt de opening plaats van deze nieuwe tentoonstelling door Emmanuel Daydé van het Ministerie van Bui tenlandse Zaken in Parijs. Vanaf ca. 16.00 uur kunnen bezoekers de tentoonstelling bezichtigen waarbij de kunstenaars aanwezig zullen zijn. Geïnteresseerden zijn hierbij van harte welkom. Tijdens De wereld volgens Frankrijk deel II exposeren Roseline Granet, met Iedere woensdag van 14.30 tot 17.00 uur soosmiddag senioren. Sjoelen, kaarten, gezclschapspel- len en bijpraten in wijkgebouw Den Hoender aan de St. Ursulas- traat 2, hoek Hoenderstraat in Venray. Het is niet nodig dat bezoekers lid van een ouderenver eniging zijn. bronzen beelden in de binnentuin Philippe Perrin, met een installa tie in het Theehuis, Jean Rustin, met doeken in de tentoonstel lingsruimte en Muriël Toulemon- de, met een video-installatie in een zee-container Onder de titel 'De wereld vol gens...' tonen Europese kunste naars hun visie op de wereld. Deze tentoonstellingen, te zien in het Odapark, bieden de bezoeker gelegenheid om kennis te maken met hedendaagse beeldende kunst in Europa. In 1999 was Bel gië als eerste aan de beurt. Tot en met begin augustus 2000 was het werk van kunstenaars uit Groot- Brittannië te bezichtigen, en in 2001 toonde Duitsland haar kijk op de wereld. Het Odapark is geopend van dinsdag t/m zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Rondom het Theehuis waar de tentoonstelling plaats vindt ligt een beeldenpark met ruim 60 werken van internationa le hedendaagse kunstenaars. Entree op vrijwillige basis. Een van de werken van Jean Rustin, dat te zien is in het Oda park. UJ KMcrccS uj LÜ OP DE DAMES- EN H E R E N A F D E LI N O DAMESAFDEÜNG GIGANTISCHE MANTELWEEK DIVERSE SERIES MANTELS JACKS 25.- TOT 50.- KORTING HEEL VEEL PULLOVERS,VESTEN TWINSETS T-SHIRTS 20% KORTING 5-POCKET PANTALONS VANC 85.- VOORC 75.- HERENAFDEUNG GARDEUR KOLBERT PANTALON VAN€ 344,75 VOOR 275.- PULLOVERS DIVERSE SERIES 25% KORTING WILHELMINAPLEN 15 HORST Bij een verkeersongeval op de Smakterveldweg in Venray is vrij dagmorgen een 17-jarige meisje uit Venray gewond geraakt. Het meisje fietste over de Smakter veldweg en stak de Stationsweg over. Daarbij zag ze een 34-jarige automobilist uit Blitterswijck over het hoofd. Het meisje is met een beenbreuk en vermoedelijk een schouderbreuk opgenomen in het ziekenhuis. vraag naar onze rolsteiger-aktie nu met 2 meter gratis. introductie nieuwe modellen altrex ladders en trappen vanaf september 2002 ook voor inspectie/certificering klimmateriaal BOUWBESLAG GEREEDSCHAPPEN MACHINES KEIZERSVELD 61 VENRAY TEL. 0478 - 55 33 55 Ook dit jaar blijven de schaatsliefhebbers in Venray verstoken van een ijsbaan op het Schouwburgplein. De werkgroep Eventjes is er namelijk niet in geslaagd om de financiering voor de aanleg van een ijsbaan in hartje Ven ray rond te krijgen. Dinsdag avond laat hakten de initiatief nemers definitief de knoop door. "We hebben een tekort van 19-000 euro. De laatste drie weken hebben we alles en iedereen gebeld, maar helaas slagen we er niet in om dit gat te dichten. Dit was de tweede en laatste poging van Eventjes om de ijsbaan naar Venray te halen. Het is voor Venray jammer en teleurstel lend dat het ook dit jaar weer niet is gelukt", zegt Elly Swin- kels van koffiehuijs Zowyzo. De ijsbaan van 15 bij 30 meter zou van 15 december 2002 tot en met 3 januari 2003 samen met tal van andere activiteiten voor veel ijspret en kerstsfeer in het cen trum van Venray moeten zorgen. Een belangrijke publiekstrekker in de strijd om de consument. Want naast winkelplezier is de consument van tegenwoordig ook op zoek naar een stukje gezel ligheid. Maar het is de werkgroep Eventjes, bestaande uit de exploi tanten van de horecagelegenhe den Koffiehuijs Zowyzo, Heeren van Aemstel, Hulsman, Frieties, De Koets en De Bonte Koe weer niet gelukt om de ijsbaan rond de kerstdagen naar Venray te halen. De horecaondernemers zelf brachten 10.000 euro bijeen als sponsoring van de ijsbaan, waar van de totale kosten 72.625 euro bedragen. De gemeente Venray zegde 17.000 euro toe en de ove rige 36.000 euro werden gespon sord door een aantal bedrijven uit de regio Venray. Maar desondanks blijft de werkgroep met een tekort van 19-000 euro zitten. "Het risico is met zo'n groot bedrag te groot om de ijsbaan toch te bestellen", vindt Swinkels. "Wellicht is de aankomende reces sie een reden voor de onderne mers in het centrum om niet de knip te trekken. Ik weet het niet. Maar in onze ogen is dit weer een gemiste kans." Ook wethouder Driessen vindt het sneu dat de ijsbaan maar niet van de grond wil komen in Ven ray. "Het zou een prachtig winter- evenement zijn geweest. maar het besluit van de werkgroep is natuurlijk wel te plaatsen. Dat heb ik Elly Swinkels ook laten weten. Als gemeente hebben we met die 17.000 euro subsidie de maximale rek in ons budget opge zocht. meer kunnen wij niet doen. Maar ik heb veel waarde ring voor de inzet van de leden van Eventjes, die toch veel tijd en geld in het initiatief hebben gesto ken. De enige partij die blij zal zijn met dat de ijsbaan er niet komt, zullen de marktkooplui zijn. Die kunnen nu op hun vaste stek blijven staan. Of de ijsbaan er ooit nog komt? Ik denk dat het wel weer enkele jaren zal duren voordat iemand het weer aandurft om het plan te realiseren. En dat is en blijft jammer." Ff ff De PvdA wil dat de rotonde Brukske-Zuidsingel zo spoedig mogelijk wordt aangelegd. In de commissie Stedelijk Beheer uitte Henk Bisschops zijn ongerustheid over de onveili ge en drukke entree van de wijk Brukske. Het college wil de aanleg van de rotonde - in het kader van de bezuinigings operatie - voor onbepaalde tijd uitstellen. De gemeente gaat deze rotonde combineren met andere werk zaamheden in het gebied. Tegen over de ingang van Brukske bevindt zich het braakliggende terrein van de voormalige biologi sche school waar woningbouw komt. Tevens bestaat het voorne men om even verderop een roton de aan te leggen op Oostsingel- Henri Dunantstraat en moet de Oostsingel iets verlegd worden. "We vragen ons af of er wel twee rotondes moeten komen op vijftig meter afstand van elkaar", ant woordde wethouder Driessen (CDA). "Wellicht kunnen we het combineren tot één rotonde. En we weten nog niet wat de exacte plannen zijn voor het terrein van de biologische school. Pas als de ruimtelijke ordening ervan goed in beeld is dan kunnen we de infrastructuur er omheen uitvoe ren." PvdA'er Bisschops wees erop dat met het verdwijnen van de stoplichten op de singels de krui sing Brukske-Zuidsingel nog onveiliger geworden is. "Want eerst was er nog een golfbewe ging van verkeer. Nu is het vanuit Brukske bijna onmogelijk om aan de overzijde van de Zuidsingel te komen. En er vinden veel aanrij dingen plaats. We kunnen daarom niet akkoord gaan met uitstel voor onbepaalde tijd. Verkeersveilig heid is belangrijker dan aspecten van ruimtelijke ordening. We wil len dat deze rotonde zo snel mogelijk wordt aangelegd", zei Bisschops. Ook andere partijen konden zich niet vinden in uitstel wat een jaarlijkse besparing van 40.000 euro oplevert. Gerda van Stelten (CDA) vroeg zich af of de reeds toegekende GDU subsidie van 113 000 euro niet vervalt. Joost van de Vorle sprak van 'een groot knelpunt rond het spitsuur'. "Het levert gevaarlijke situaties op. Vooral voor fietsers die vanuit de Lindenstraat naar Brukske gaan Martin Wijnhoven (Samenwer king) noemde het uitstel van zowel de rotonde bij Brukske als de herinrichting van de Westsin gel onverantwoord. Elly Swinkels van koffie huijs Zowyzo in de Grotestraat in Venray gaat per 1 decem ber 2002 voor 2,5 jaar aan de slag bij Koninklijk Horeca Nederland, als medewerkster projecten. De 45- jarige Ven- rayse gaat bij het Bureau Eer lijke Mededinging (BEM) wer ken, een direct onderdeel van Koninklijk Horeca Nederland, dat het paracommercialisme in de horeca bestrijdt. "Koffiehuijs Zowyzo gaat op dezelfde voet verder, het concept van nu blijft bestaan. Esther Hend riks, een van de medewerksters van nu, wordt de nieuwe bedrijfs leidster", zegt Elly Swinkels. Elly Swinkels is al jaren vice- voorzitter van Koninklijk Horeca Nederland afdeling Venray en werd zelf gevraagd of ze bij de landelijke afdeling wilde komen werken. "Het is een nieuwe uitda ging voor mij. Ik wordt aangesteld voor de regio Limburg en een deel van Noord-Brabant. Als een horecaondernemer een klacht indient vanwege oneerlijke con currentie van bijvoorbeeld sport kantines, wijkgebouwen en ande re instellingen ga ik onderzoeken of dit werkelijk zo is en desnoods treed ik in contact met de gemeente met het verzoek tot handhaving. Het lijkt me leuk werk om te doen." Om belangenverstrengeling te voorkomen stopt Elly Swinkels met alle horeca-activiteiten en - werkgroepen in Venray. Alleen bij de organisatie van de onderne mersreceptie blijft ze actief. Met een jaar vertraging wordt de renovatie van de parallelweg langs de Pater slaan toch uitgevoerd. Bezwa ren van bewoners zorgden voor uitstel. Begin november wordt met de werkzaamheden gestart. Als eerste worden alle bomen gerooid. Zowel de vier grote bomen langs de Pater slaan als de kleinere sierperen in de groenstrook tussen de buizen en de huidige parkeer vakken. Deze groenstrook gaat ook ver dwijnen. De parallelweg schuift daardoor iets op in de richting van de woningen. De negen par keerplaatsen, die in het verlengde van de weg liggen, verdwijnen. Daarvoor in de plaats komen veer tien parkeervakken aan de andere kant van de straat. Ze komen haaks, in een hoek van 45 graden, te liggen. De in- en uitgang van de parallelweg blijft zoals het nu is. De groenstrook tussen parallel weg en Paterslaan wordt een stuk breder. Volgens projectleider John Beeren is de klacht onge grond dat er veel groen zou ver dwijnen. "Ik heb het nog eens nagemeten. De oppervlakte van de groenvoorziening blijft nage noeg gelijk." De vier bomen die binnenkort gerooid worden ver keren in een slechte toestand. Daarvoor in de plaats komen str aks zes nieuwe bomen die qua grootte aansluiten bij het tegen overliggende Franciscanerpark. Met het verdwijnen van de par keervakken in de Henseniusstraat wilden de vergunninghouders aanspraak maken op de parkeer plaatsen op de parallelweg. Maar dat gaat niet door. De gemeente heeft tellingen uitgevoerd en kwam tot de conclusie dat de veertien vakken niet exclusief voor de vergunninghouders hoe ven te zijn. Zij worden vanaf 1 januari 2003 wel enigszins tege moet gekomen. Want dan wordt het gebiedsparkeren ingevoerd. Vergunninghouders krijgen dan buiten hun eigen straat een groter gebied ter beschikking waar ze hun auto 24 uur per dag kunnen neerzetten. De vergunninghou ders van de Henseniusstraat en de Paterslaan kunnen dan voortaan ook gebruik maken van de Langstraat, Poststraat, Patersstraat en het zuidelijk gedeelte van de Julianasingel. Nadat de bomen en het groen zijn gerooid wordt het oude weg dek evenals de fundering van de parallelweg geheel verwijderd en afgevoerd. De wegfundering is van 'oorlogspuin' en vervuild. Vol gens Beeren levert het geen gevaar op voor de volksgezond heid. Vervolgens wordt er nieuwe puinfundering en zand gestort. De nieuwe bestrating wrordt van gebakken klinkers zoals die ook in de Henseniusstraat liggen. Tevens wordt de riolering vervangen en komen er enkele nieuwe licht masten bij. Een buurtbewoner vreesde voor illegaal parkeren buiten de veertien vakken op de parallelweg. Volgens projectlei der Beeren zal dat in de praktijk niet voorkomen. De weg is immers zo smal dat de auto's de gehele weg nodig hebben om in en uit het parkeervak te komen.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 5