jilden naar 2100' Zeldzame witwanggibbons geboren in Zoo Pare T Drie windmolenlocaties in Venray gepland Workshop gedichten maken in bibliotheek Kom Op speelt de Gouden Adonis Now Weej in finale talentenjacht Ridderfeesten in Overloon mcnsT Uitgebrand Startersdag Kamer van Koophandel Niets! Nol van Tilburg overleden Honderddrieëntwintigste jaargang - week 43 - donderdag 24 oktober 2002 EEL EN MAAS nits en Herman Jacobs presenteren boek 1983 verscheen een zes- erd pagina's dik boek, ld 'De Gouden Guld', q alle gildes uit het Land ;uijk werden geportret- Daaronder ook vele gil- ii de regio, zoals Y'enray, Mook, Milsbeek, ep, Heijen, Blitterswijck, Joon, Maashees, ^er' leren en Holthees. Zeer igs is deel twee van dit verschenen, 'Gilden naar Wederom honderden ia's met veel schutters- tn (vooral) -plezier. Veel acht is er in dit boek voor ilde van Blitterswijck, dat 83 nog een slapend gild De auteurs van 'Gilden 2001' zijn Herman Jacobs eijsteren en Jo Smits uit hees. SAT-commissie (Studie, sen Tentoonstelling) van de lersgilden Land van Cuijk et initiatief voor het sclirij- ti een vervolg op 'De Guld' uit 1983. "De aan- voor het nieuwe boek het afscheid van onze itter. Baron de Weichs de e. in januari 2001. Na 34 jf hij de voorzittershamer an Odi Bouwmans, burge er van Boxmeer", zegt in Jacobs. Ook het einde 20e eeuw was een belang- Irijfveer om een overzicht te maken van de bij de kring sloten gilden. eenvoudige klus, zo Jo Smits en Herman Jacobs ids uit eigen ervaring, iet heeft het duo drie jaar lloed, zweet en tranen om het boek, dat ingaat op en in de Kring Land van vanaf 1983 tot het jaar op de planken te krijgen, tl is erg veel werk geweest", |o Smits. "We hebben bij- eeld naar alle gilden een vra- igestuurd en later zijn we ir één bij ze op bezoek geweest om de antwoorden op de vragen door te nemen. In septem ber 1999 zijn we begonnen en pas onlangs is het boek tijdens de vrije gildedag in Oploo dan einde lijk gepresenteerd. Het eerste exemplaar werd aan Baron de Weichs de Wenne uitgereikt." HISTORIE Niet alleen de gilden die in 1983 bij de kring aangesloten waren, krijgen in het boek een plek. Ook de geschiedenis van enkele 'nieuwe' gilden wordt in 'Gilden naar 2100' met tekst en tal van kleurrijke foto's, die veelal door Jo Smits zijn gemaakt, Jo Smits en Herman Jacobs zijn de schrijvers van het boek 'Gilden naar 2100' belicht. De gilden zelf hebben de historie van hun gilde beschre ven, de teksten werden gecorri geerd door Walther Hermans en de tekstverwerking was in han den van Leopold Hermans. Daarnaast is er onder andere aan dacht voor de afscheidsrede van Baron de Weichs de Wenne, de installatie van de nieuwe voorzit ter Bouwmans, de bestuursleden van 1983 tot 2000 en studie, advies en tentoonstelling (SAT). Ook wordt in een apart hoofdstuk ingegaan op het thema vrouwen in de gilden en natuurlijk komen ook de gildesporten trommen, vendelen, schieten en standaard rijden in 'Gilden naar 2100' aan de orde. "Om het boek wat levendiger te maken en geen droge opsomming van feiten te krijgen, hebben we van alle gildes ook een leuke anekdote in het boek opgeno men", zegt Jo Smits. "Op die manier hebben we geprobeerd om het voor de lezer goed lees baar te maken." Zonder de medewerking van de gildeoverheden zou dit boek niet tot stand gekomen zijn, weet Herman Jacobs. "Toch hebben we op het punt gestaan om het pro ject voortijdig te stoppen, want voor sommige gilden bleek het wel erg moeilijk om de met hen gemaakte afspraken na te komen. Voor ons was het soms echt een crime om de gegevens tijdig bij elkaar te krijgen. Maar uiteindelijk is het dan toch gelukt. We heb ben al tal van positieve reacties op het boek gehad." 'Gilden naar 2100' telt 300 blad zijden en is ook te koop bij boek handel Van den Munckhof in Venray. rouw Hubers is winnaar len van de grote loterij van St. Theobaldusgilde in non. Zij mocht tijdens de ang van de superloterij de van een gloednieuw oo personenauto in ont- tnemen, In totaal gingen 81 q de deur uit. De opbrengst e loterij ging naar de renova- de kerktoren. Aan de com- renovatie kerktoren kon ledragvan 14.250 euro wor- aangeboden. De voorzitter de Stichting eenschapshuis kon aan de missie ook nog een bedrag vijfduizend euro overhandi- Voor het gilde resteerde ook en bedrag van 18.500 euro. eld wordt besteed voor cle van nieuwe uniformen. e-mail: redactie@ denmunckhof.nl Onlangs is in Zoo Pare Overloon een zeldzame wit- wanggibbon (aap) geboren en dat is in meerdere opzichten een bijzondere gebeurtenis. Het is de allereerste keer dat in Zoo Pare Overloon een gib bon is geboren en voor beide ouders is het ook de eerste keer dat ze voor nageslacht zorgen. Het gaat goed met het kleine gezinnetje: Nonkel, het achttien jaar oude mannetje, en Kanette, het negen jaar oude vrouwtje, zorgen goed voor hun kersverse jong. Het was erg spannend of Kanette wel voor haar kind zou zorgen. Ze heeft namelijk niet kunnen leren hoe een baby-gib bon wordt opgevoed omdat ze door een dierverzorger met de fles is grootgebracht. Dit kon tot gevolg hebben dat ze haar eigen jong zou afstoten. Daarom was er voor de zekerheid uitgezocht wat er allemaal nodig was voor het handopvoeden van en jonge gib bon. Maar gelukkig werkt het moederinstinct van Kanette per fect en is het handopvoeden niet nodig. De witwanggibbon is een apen soort die voorkomt in China en Vietnam. Omdat het momenteel in Nederland iets kouder is dan daar, houdt het Zoo Pare Nonkel, Kanette en de baby binnen. Zo willen de medewerkers voorko men dat het jong onderkoeld raakt. Op de wat warmere dagen zullen ze een paar uur per dag naar buiten mogen. Maar omdat vanaf het pad in het binnenver- blijf kan worden gekeken, kun nen de gibbons ook nu worden bewonderd door het publiek. Mannetjes witwanggibbons zijn zwart en vrouwtjes geel-beige maar jonge witwanggibbons wor den altijd met een geel-beige vacht geboren. Daarom is het nu nog niet te zien of het om een mannetje of vrouwtje gaat. Het jong heeft zich met zijn slungeli ge, lange armen vastgeklemd aan de buik van Kanette. Doordat ze alle twee bijna dezelfde kleur vacht hebben, is het af en toe goed speuren naar de kleine. Er komen in de gemeente Venray drie locaties voor windmolens. De projectgroep van de pilot 'Regionaal Locatiebeleid Windenergie Noord-west Limburg' heeft aan de hand van criteria drie al bestaande initiatieven aan gewezen. Het zijn windmolenpark 'Ysselsteyn' ten noord-oosten van het dorp. Windmolenpark 'de Kuluut' ten zuiden van Ysselsteyn aan de oostkant van de Puttenweg. En windmolenpark 'Vredepeel' evenwijdig aan het Peelkanaal gelegen. De overige initiatiefnemers moeten voorlopig in de wachtkamer plaatsnemen. Omdat hun plan buiten het zoek- gebied valt, niet aan de criteria voldoet of te kleinschalig is waar door het in strijd is met het Provinciaal Omgevingsplan Limburg (POL). Het zoekgebied is het westelijk deel van Venray, ten oosten van de Middenpeelweg. Er zijn enkele harde critera opgesteld die de komst van windturbines uitslui ten. Dit zijn waardevolle land schappen, 'wetlands', nationale parken, ecologische hoofdstruc tuur, stiltegebieden, woongebie den, verspreid liggende woningen of gevoelige bestemmingen bin nen een zone van 300 meter, win terbed van de Maas, luchtvaartter reinen en gebieden voor verblijfs- recreatie. De gemeente gaat de keuze en het beleid rond windmolens ver der uitwerken. In januari 2003 zullen de commissies een advies geven waarna de gemeenteraad een beslissing neemt. Woensdagmiddag is een auto aan de Weerd in Maashees uitge brand. De eigenaar was op het land aan het werk toen hij rook onder de motorkap uit zag komen. De man kon nog spullen uit de auto pakken voordat de auto vlam vatte. Tijdens de Kinderboekenweek in de bibliotheek waren de kinde ren van de groepen 5 van de Venrayse basisscholen uitgeno digd om deel te nemen aan de workshop Gedichten maken. De volgende scholen hebben zich ingeschreven: Focus, De Kruudwis, De Meent, de Mariaschool uit Oirlo en De Vlaswei. Dit waren zeven groepen met 165 leerlingen. Tijdens de workshop stonden zeerovers cen traal. Er werd een verhaal voorge lezen over Kapitein Sladrop. Vervolgens werd uitgelegd hoe je een elfje maakt. Dit is een gedicht van elf woorden, in vijf zinnen. De regels bestaan uit respectieve lijk één woord, twee woorden, drie woorden, vier woorden en weer één woord. Het laatste woord drukt de hoofdgedachte van het gedichtje uit. De leerlingen maakten op een verwerkingsvel zelf een elfje en tekenden er soms ook nog iets bij. Alle gedichten zijn te bezichtigen in de Piratengalerij in de Jeugdbibliotheek tot half novem ber. Daarna krijgen de leerlingen hun werkstukken terug. Ook dit jaar brengt Toneelvereniging Kom Op uit Holthees-Smakt een avondvullen de klucht op de planken. De titel van deze klucht is De Gouden Adonis. Het is een stuk van vier bedrijven en is geschreven door Hub Fober. Pension Verheul wordt gerund door twee zussen die graag de Gouden Adonis wil len winnen. Ze hebben echter hun handen vol aan hun slome hulp, de gasten en een overbuur vrouw die telkens weer over de vloer komt. Ondanks dit moet het pension er piekfijn uitzien als de controleur langskomt. Of het ze lukt de prijs te winnen kunt u zien op woensdag 30, donderdag 31 oktober en vrijdag 1 november in het Pelgrimshuis te Smakt. De aanvang van deze avonden is 20.00 uur en de entree bedraagt 4,50 euro. Voor deze avonden zijn nog kaarten beschikbaar. Deze zijn telefonisch te bestellen bij Christien Goumans (tel:0478- 636676). Nieuw dit jaar is het dinerarrangement. Dit betekent heerlijk dineren bij 't Pelgrimshuis te Smakt en daarna genieten van onze voorstelling. Voor inlichtin gen en reserveringen voor dit spe ciale arrangement dient u contact op te nemen met het Pelgrimshuis (tel:0478-636228). Plaatsen voor dit arrangement zijn beperkt beschikbaar, dus reser veer op tijd. Now Weej uit Venray is zondag 27 oktober een van de 23 finalis ten van een grote talentenjacht in De Bonbonniere in Maastricht. Met het nummer Mien Knoevelhaeske. tekst en muziek van Henk Ebberink, dingt Now Weej mee naar de prijzen. De talentenjacht is een initiatief van de Sjeng Kraft Kompeneej om het muzikale talent in Limburg op gebied van carnaval de mogelijk heid te geven zich te presenteren aan een groter publiek. Voorwaarde voor deelname is dat er live gezongen wordt op orkest band, dialect voertaal is en met eigen originele teksten wordt gewerkt. De winnaar mag op 11 november optreden op de grote provinciale opening van het car navalseizoen in Maastricht en krijgt tevens een plaats op de bekende verzamelcd 'Van Eijsde tot de Mookerhei' van Marlstone Recordings. Op zaterdag 2 november wordt de eerste landelijke startersdag van de Kamers van Koophandel gehouden. Op 24 locaties in het land worden in totaal 8000 star tende ondernemers verwacht. De startersdag van de KvK Limburg- Noord vindt plaats van 10.00 uur tot 16.00 uur bij Galerie de Hoeve Hakkestraat 30 in Venlo. Deelname aan de Startersdag is gratis. Voor meer informatie www.kvk.nl/startersdag. De Startersdag staat in het teken van informatie en advies aan iedereen die overweegt een eigen bedrijf te starten of recent een eigen bedrijf gestart is. Naast een informatiemarkt met interes sante stands geven twee onderne mers uit de praktijk een lezing over de start van hun bedrijf. Tevens kunnen bezoekers works hops bijwonen over diverse onderwerpen of gewroon op een informele manier met elkaar erva ringen uitwisselen. De Startersdag van de KvK Limburg-Noord wordt georganiseerd i.s.m. ABN AMRO Bank. Alfa Accountants en advi seurs, Belastingdienst. Syntens, Stichting Ondernemers Klank bord, Bastiaans Grondzuig- techniek, Kamerton, FNV Bond genoten, IMK Intermediair, Gemeente Venlo. Gemeente Ven ray en Assurantiekantoor Wolters- Hermans. Met het afbouwen van de Vestigingswet is het eenvoudiger geworden om in Nederland een bedrijf te starten. De voorberei ding op het starten van een eigen bedrijf krijgt vaak te weinig aan dacht. Ruim 40% van de startende ondernemers in Nederland geeft aan dat ze geen ondernemings plan hebben gemaakt of zich hele maal niet hebben voorbereid. Binnen vijf jaar is 60% van de gestarte bedrijven weer van het toneel verdwenen. De startersdag speelt op deze ongewenste ont wikkeling in door startende ondernemers op één dag op één locatie over uiteenlopende onder werpen te informeren zodat zij zich een juist beeld kunnen vor men van de eisen die het onder nemerschap stelt. Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS Ramen Deuren Serres Horsterweg 10A - Leunen - Tel. 0478-531144 - info@alcast.nl Op zaterdag 26 oktober vinden er in en om Pannenkoekenburchtboerderij DuyvenBurcht, Oploseweg 30 in Overloon, Ridderfeesten plaats. De spelen beginnen om 13-30 en eindigen rond 21.00 uur. Een vier tal middeleeuwse muziekgroepen zorgen voor de muzikale omlijs ting. Daarnaast zal er doorlopend straattoneel te zien zijn, waaron der het bekende Ridderspoor, waarin het dagelijks leven in de middeleeuwen historiegetrouw wordt nagespeeld. Bij deze activi teiten zijn zo'n 70 enthousiaste en professionele middeleeuwenken ners uit het hele land betrokken. Door de dag heen vindt er een veelheid aan activiteiten voor jong en oud plaats. Zo is er een gevarieerd kinderprogramma, wordt er een terechtstelling nage speeld, lopen er bedelaars en zie ken rond en brengt een marke tentster haar waren aan de man. Natuurlijk worden er ook zwaard gevechten gehouden en duels uit gevochten. De kinderen kunnen op deze middag hun ridder- of jonkvrouwdiploma halen. Op deze middag worden ook de win naars van de kleurplatenwedstrijd bekend gemaakt. De kleurplaten zijn op de lokale basisscholen verspreid met als opdracht, de ridderplaat zo mooi mogelijk in te kleuren, te versie ren of te beschilderen. Prijswinnaartjes mogen een keer tje komen eten bij de DuyvenBurcht: het meest kind vriendelijke restaurant van Overloon en omstreken. Pannenkoekenburchtrestaurant Duyvenburcht zorgt ervoor dat tij dens de Ridderfeesten ook de inwendige mens wordt verzorgd. De toegang tot de Ridderfeesten op 26 oktober is gratis. Afgelopen zaterdag is Nol van Tilburg begraven in Merselo. Nol was de laatste herder van de Vredepeel, mogelijk zelfs de laat ste herder van De Peel. Hij was van de nieuwe generatie herders, niet met de breikous maar met een fotocamera. De foto's die hij als herder met kudde op de grote stille heide van de 'Vree' maakte zijn waardevolle documenten voor de natuur- en cultuurhistorie van De Peel. Theo Janssen uit Sevenum tekende zijn verhalen op en bundelde deze met de vele verhalen van herders die Gerard Lemmens uit Venray vastlegde van de stille heide van de Venrayse Peel. Jenniskens installatie verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning

Peel en Maas | 2002 | | pagina 13