eunen-Oost eindelijk kindvriendelijk Venraynaar ontdekte in Brazilië de liefde voor de kunst Zorgen over verdwijnen buurtbus en streektaxi "Geen sloopvergunning Engelse tuin" Schadevergoeding bouwers Leunen 138 vragen over rapport VRÓM-inspectie MULTIFLEX LENZEN KURSTJENS NTACTLENZEN ;si Gemeentehuis ilijft waar va et nu is' elzijn vergeet ubsidie iii, oetbaltoernooi PEEL EN MAAS f® ;EL EN MAAS Donderdag 17 oktober 2002 - Pagina 5 )km-zone en speeltuin maken buurt prettig om te wonen Ie drempels zijn aangelegd, 30 km-borden geplaatst, nieuwe speeltoestellen ide speeltuin zijn door de deren uit de buurt al uitge eft de valondergrond vol et aan alle landelijke veilig- idsnormen. Na bijna vier ;eic: fjs de 'missie' van de werk er^ iep Leunen-Oost-Kindvrien- |jjk officieel voltooid. -i i i jpjj nitiatiefneemster Anjo Niessen ei rhandigt om die reden tijdens dorpsraadvergadering van idag 21 oktober aan dorps- dvoorzitter Wim Jenniskens -s nbolisch een boekwerk, waarin ;i tal van foto's de geschiedenis de speeltuin wordt belicht, toestellen zijn eigendom van dorpsraad Leunen en worden derhouden door de gemeente )e aanleg van de speeltuin heel wat tijd en moeite gekost, want in november 1998 worden al de eerste enquêtefor mulieren uitgedeeld aan 150 buurtbewoners. Uit dit onderzoek blijkt dat er grote behoefte is aan een 30 km-zone én een nieuw speelterrein in de buurt, waar veel jonge gezinnen met kinderen wonen. Besloten wordt om een werkgroep op te richten die gaat streven naar een kindvriendelijke omgeving in Leunen-Oost, dat bestaat uit de Van Berlostraat en Brienshoekweg en alle tussenlig gende straten. Er volgen gesprek ken met de dorpsraad, de gemeente en de provincie Lim burg, onder andere over snel- heidsremmende maatregelen op de Albionstraat, maar het plan van de werkgroep om de buurt kind vriendelijk te maken, blijkt toch niet zo snel te realiseren. "Duide lijk werd toen echter wel dat er van de gemeente en de dorpsraad in ieder geval geen geld beschik baar was voor de aanleg van een speeltuintje in Leunen-Oost", zegt Anjo Niessen. De werkgroep besluit daarop de hulp in te roe pen van de directie van De Meent, want de basisschool heeft net zelf een nieuw speelterrein ingericht, en daarna wordt een plan van aan pak opgesteld aan de hand van de offerte van de toestellen. VOLDOENDE GELD In januari 2000 volgt een gesprek met de gemeente Venray over dat plan, waaruit blijkt dat de gemeente wel wil zorgdragen voor de valondergrond in het speeltuintje als de werkgroep op eigen initiatief voldoende geld voor de speeltoestellen bijeen weet te brengen. Uiteindelijk duurt het nog tot december 2000 voordat het eer ste multifunctionele klimtoestel (met schommels en glijbaan) wordt geplaatst, dankzij de finan ciële steun van onder andere het Madurodam Steunfonds, Stichting Katholieke Noden, Dorpsraad Leunen, buurtvereniging D'n Tomp en de opbrengst van het Pleinfeest Leunen. "De plaatsing van dat multifunc tionele toestel was doorslagge vend, want als we dat toestel niet hadden kunnen betalen, had de werkgroep geen energie meer gestoken in de speeltuin", weet Anjo Niessen. "Maar gelukkig is het speeltoestel voor een bedrag van 10.000 gulden toch aange schaft en toen zijn ook de overige toestellen, zoals een wip, klimrek, evenwichtsbalk en basketbalpaal besteld. In januari 2001 brengt wethou derjan Driessen een bezoek aan de buurt om met eigen ogen de situatie ter plekke eens te bekij ken. Niet lang daarna, in maart 2001, wordt door de gemeente Venray een doelvanger geplaatst tussen het speel- en het voetbal veld. De overige toestellen wor den door enkele vrijwilligers uit de buurt op de goede plek gezet en in september 2001 worden de verkeersdrempels aangebracht en de 30-km-borden geplaatst. In december 2001 wordt het laatste geld besteed aan een picknickset. De financiële afwerking is rond, want ontvangen en uitgegeven is precies 17.168,51 gulden. In maart 2002 maakt de gemeente de valgrond in orde en in april 2002 wordt de driedelige even wichtsbalk geplaatst op het gras. In mei 2002 volgt de picknickset en in juni 2002 krijgen ook de drie zitpalen die door een Leunse ondernemer beschikbaar zijn gesteld een plek op het speelter rein: de taak van de werkgroep Leunen-Oost-Kindvriendelijk zit erop en de wijk is officieel kind vriendelijk. CONTACTLENZEN OP MAAT, DUURZAAM EN GEZOND VENRAY NOORDERHOF 20 TEL. 0478. - 550630 W1J HEBBEN RUIME ervaring en hoog OPGELEIDE CTLENSSPEClAUSTEHj Commissielid Jacques Lamers (Samenwerking) sloeg even de schrik om het hart toen hij het personeelsblad Oogwenk van de gemeente onder ogen kreeg. Daarin pethouder Frits Ruyten nam in commissie Stedelijke Ontwik- ling alvast een voorschot op het derzoek naar de toekomst van gemeentehuis. "Het blijft waar nu is. De meeste medewer- i vinden het heerlijk om hier verken. Ook al zit het gebouw 'k' onder tot boven vol. Tf r loopt momenteel een onder- k naar het gemeentehuis. Het «rmalige kloostergebouw vol- :t niet langer als kantoorpand, ajn drie mogelijkheden. Elders lesln geheel nieuw raadhuis bou- ;er' n of een ander bestaand 3be» iouw betrekken of op de huidi- plek aan de Raadhuisstraat blij- f n zitten en investeren in aan- en jfpbouw. Ruyten liet er geen twij- over bestaan waar zijn voor- urnaar uitgaat. "We gaan hier ren weg als er echt niet meer te rrken is. Want er bestaat zoveel fdevoor dit gebouw." Je commissie Stedelijk heer moest maandagavond i goedkeuring geven aan I subsidie van 1.815 euro. hr een internationaal Top tugdvoetbaltoernooi dat op en 25 mei 2002 door SV aray georganiseerd werd. Kan dat ons niet vooraf in lts van achteraf gevraagd wor- I", vroeg Theo Olde Daalhuis tctie Van de Vorle) zich af. rda van Stelten (CDA) zei wei- moeite met de subsidietoe- uiing te hebben maar wel met late termijn. "Want het toer- >oi is al bijna een half jaar gele- tn gespeeld". Wethouder Jan Driessen (CDA) aide de veel gebruikte excuus- van het oude college weer nsvan stal. "Dit verdient niet de hoonheidsprijs", vorid Driessen. Ie afdeling Welzijn heeft deze nvraag laten liggen. Ze zijn ver ten het af te wikkelen." In het evenementenbudget nor 2002 resteert nog een van 18.570 euro. Het col- je wil een eenmalige stimule- igsbijdrage van 17.000 euro uit- ikken voor de ijsbaan op het L mwburgplein van 18 decem- 2002 tot en met 4 januari 13- De stichting Eventjes heeft 26 juni haar globale plannen .'senteerd die nog uitgewerkt :ten worden. Alleen indien er ildoende sponsors zijn kan het interevenement doorgaan. rst De werkgroep Kerststal Venray dt vorig jaar naast de gebruike- 30 ike subsidie gegrepen. De p, meente heeft de aanvraag niet 'f, gehandeld omdat er te weinig gevens waren aangeleverd. °or 2002 ligt er opnieuw 910 ,ro klaar voor de levende Kerst- Hop de Grote Markt. Bram Reijnders exposeert komend weekend in oude raadhuis Hij verliet huis en haard om zijn geluk te beproeven in de jungle van Brazilië. Venray naar Bram Reijnders kwam terug met vijftig kunstwerken. Die worden zaterdag 19 en zondag 20 oktober van 12.00 tot 20.00 uur geëxposeerd in het oude raadhuis aan de Gro testraat in Venray. Met als motto Spontanious Aktion Painting presenteert Bram Reijnders komend weekend vijftig zoals hij het zelf omschrijft 'best wel knallende kunstwerken gemaakt in de jungle van Brazilië'. Zijn leven kreeg een verrassende wending toen hij enkele jaren geleden tijdens een reis naar Bra zilië een kunstgalerie bezocht. Hij was meteen verkocht door enkele werken van de kunstenares Raquel Vaneoncols. Vijf doeken bestelde hij van haar, maar toen hij enkele dagen de werken wilde ophalen, was juist het mooiste exemplaar verkocht. Een bittere pil voor de Venraynaar. "Ik voelde dezelfde pijn als toen mijn vriend in, met wie ik enkele jaren een relatie heb gehad, het uitmaakte. Maar op hetzelfde moment voelde ik ook dat ik iets met kunst moest gaan doen. Daarvoor was ik nog nooit in een museum geweest." Hij keerde terug naar Neder land in de wetenschap dat hij een nieuwe liefde had aangewakkerd. Kunst met een grote K. Bram Rei jnders maakte zijn werkzaamhe den bij een aardappelfabriek af, verkocht zijn auto en zijn huis en vertrok ruim een half jaar geleden weer naar Brazilië om kunst te gaan kopen. Zonder enige kennis van kunst op zak. Zijn impulsieve karakter dwong hem opnieuw een andere richting in. Hij had al kunstwerken geselecteerd, een zeecontainer besteld voor het ver voer, toen hij tot de ontdekking kwam dat kunst kopen 'het niet is'. "Ik dacht 'ik moet geen kunst kopen, maar kunst maken'." Reijn ders voegde de daad bij het woord. Hij huurde een huis in de jungle en bestelde 200 doeken en 100 liter verf. Hij ging aan de slag in de jungle van Brazilië. Bijna een half jaar leefde hij zich uit met het penseel. Anderhalve maand gele den kwam hij weer terug naar Nederland. "Met een container met kunstwerken als enige bezit. Om uit te dragen dat ik alles ach ter heb gelaten en nu alleen nog een container met kunst bezit, plaats ik deze zeecontainer vrij dag op de Grote Markt van Venray om promotie te maken voor de expositie van zaterdag en zon- dag." De expositie Spontanious Aktion Painting is niet het eind punt van de artistieke pretenties van de 28-jarige Venraynaar. Inte gendeel, het is het startpunt van een carriere als kunstenaar. Ten minste, als het aan Reijnders ligt wel: "Door mijn impulsieve gedrag stond ik opeens voor een voldongen feit. Met een container vol kunstwerken, maar ook met de ambitie om me als kunstenaar verder te ontwikkelen. De exposi tie in Venray is het eerste initia tief, Er zullen echter nog vele mooie dingen gaan volgen. Dat heb ik me voorgenomen." 'Kaartjes worden drie keer zo duur' McLtHHrtij'kt sedsonkad, dcjecvoricte stromw (K tnimrckiteciuKr Verkiest u zich te omringen met een afspiegeling van Moeder natuur, dan brengt Rien van Mierlo u op ideeën. Een bosrijke idylle, doorsneden door een klaterende waterpartij bijvoorbeeld. Ontwerp, aan leg en onderhoud weet u bij deze bij Tophoveniers' aangesloten vakman in vertrouwde handen. Rien van Mierlo geeft u g 1 1 1 5 751 P H Deur r tuin een eigen signatuur ie Tel, 0 4 9 3 3 1 4:5 9 3 De nieuwe vervoersregeling die op 1 januari 2003 in Noord-Limburg moet ingaan roept veel vragen op. Want er is nog veel onduidelijkheid rond de nieuwe 'beltaxi'. De buurtbus en de streektaxi voor ouderen en gehandicapten zullen beiden verdwijnen. Ook worden de reguliere lijn busdiensten van Hermes flink ingekrompen. De invoering van de beltaxi, ook wel collectief vraagafhanke lijk vervoer (CW) geheten, werd een jaar geleden al uitgesteld. Omdat het te duur zou worden voor de Noord-Limburgse gemeenten. Nu Venlo zich erbij heeft aangesloten denken de gemeenten gunstigere tarieven te bedingen. De beltaxi is Europees aanbesteed en er hëbben vijf ver voerders op ingeschreven. Wet houder Mathieu Emonts (PvdA) kon in de commissie Maatschap pelijke Diensten niet melden wie het vervoer voor zijn rekening gaat nemen. De commissie was er niet helemaal gerust. Er rezen grote twijfels of de invoering wel op tijd lukt. In het dorpsradenoverleg stelde Wil Weijers, secretaris dorpsraad Merselo, het verdwijnen van de buurtbus aan de orde. "Jammer dat wij niet op de hoogte zijn gesteld", zei Weijers. "Want ik vrees dat het nieuwe vervoer bijna niet meer te betalen is voor de minder daadkrachtigen." Jan Classens, voorzitter dorps raad Vredepeel, is tevens bestuurslid van de buurtbus. "Het bestuur is ook niet geraadpleegd. Het is een zaak tussen Hermes en de provincie. Maar kaartjes zou den wel eens drie keer zo duur kunnen worden. Want in plaats van vrijwilligers komen er nu alle maal betaalde chauffeurs." Lijn 167 van de buurtbus komt op werkdagen op vaste tijden in de dorpen Vredepeel, Merselo, Smakt, Holthees, Maashees, Oos trum en Oirlo. In Venray zijn er haltes bij het ziekenhuis, Schut tersveld, de Oude Barrier en het busstation. De streektaxi, uitgevoerd door Munckhof in Horst, is speciaal bestemd voor gehandicapten en 65-plussers en wordt betaald uit het WVG-budget. Met de over gang naar de beltaxi, een vorm van openbaar vervoer die voor iedereen toegankelijk is, moet er ook een nieuwe regeling komen voor ouderen en gehandicapten. "De tijd dringt", zei Tiny Greben jak (fractie Van de Vorle) in de commissie Maatschappelijke Diensten. "Er moet nog veel werk verzet worden zoals het maken van de pasjes." Mathieu Emonts noemde de beltaxi 'een uitstekend alternatief voor de streektaxi'. "Tot een uur van tevoren kan de taxi besteld worden. Voor WVG'ers geldt een verlaagd tarief." Henk van Egmond (PvdA) had zijn bedenkingen. "Ik geloof nooit dat dit op 1 januari van de grond komt." Emonts gaf toe dat er nog veel werk te doen is. "Maar 1 janu ari is de streefdatum en ik ga ervan uit dat we dat ook halen." een abonnement waard stond dat het gebouw Mère Ancilla in de Engelse tuin in oktober of november gesloopt zou worden. Dat was voor Lamers reden om in de commissie Stedelijke Ont wikkeling schriftelijke vragen te stellen aan wethouder Ruyten (fractie Van de Vorle). Die kon hem gerust stellen. "Er is geen sloopvergunning afgegeven", benadrukte Frits Ruyten. De Engelse tuin is het hoog ommuurde parkje aan de Raad huisstraat direct naast de oprit naar het gemeentehuis. De politiek komt er maar niet uit om de Engelse tuin op te knap- De gemeente heeft besloten ook de dertien particuliere bouwers in het plan Koren molen in Leunen schadeloos te stellen. Alhoewel slechts drie van hen een schadeclaim hebben ingediend vanwege wateroverlast Voor de projectmatige bouw van 22 woningen van Hurks is het probleem door de gemeente al opgelost. Het herstel van de waterschade kostte 42.202 euro. Dit is omgerekend per vierkante meter 5,33 euro. De vrije kavels krijgen, indien ze zich daarvoor aanmelden, ook 5,33 euro per m2 vergoed. De totale schadevergoe ding hiervan komt uit op 38.420 euro. Een jaar geleden zijn de wonin gen van fase 1 van project Koren molen opgeleverd. Al snel kregen de nieuwe bewoners last van wateroverlast in de tuinen. De achtertuinen raakten verzadigd met water en ook de kruipruim ten van de woningen liepen vol. In een extra raadsvergade ring werden dinsdagavond de 138 vragen behandeld die de politieke partijen hadden ingediend. Ze gingen allemaal over het rapport van de VROM-inspectie die een groot scheeps onderzoek op het gemeentehuis heeft gehouden. De inspectie oordeelde streng over Venray en constateerde dat de gemeente de wet- en regelge ving op het gebied van volkshuis vesting, ruimelijke ordening en milieu stelselmatig aan haar laars heeft gelapt. Toenmalig wethou der Bert Kersten gaf dat onlangs bij zijn afscheid ook ruiterlijk toe. "Als de scheidsrechter niet keek dan verlegde ik stiekem de bal." Het ministerie van VROM heeft de gemeente daarom onder ver scherpt toezicht geplaatst. Venray- beloofde beterschap en heeft alle interne richtlijnen die in strijd zijn met de wet- en regelgeving inge trokken. Bovendien is er een uit gebreid plan van aanpak opge steld. Dit moet er toe leiden dat Venray op alle terreinen weer aan de wet- en regelgeving gaat vol doen. Het was dinsdag een informatie ve vergadering waarin geen dis cussie plaatsvond. Dat staat te gebeuren in de extra raadsverga dering van dinsdag 5 november. Ook zal dan het politieke oordeel geveld worden. Want de inspectie heeft nogal wat misstanden aan de dag gelegd. Wie het 75 pagi na's tellende rapport doorneemt, wordt er allerminst vrolijk van. Iets positiefs valt er niet in te bespeuren. Of het moet zijn dat de milieudossiers weliswaar onvolledig zijn maar wel netjes en pen tot kunsttuin en het toegan kelijk te maken voor het publiek. In de raadsvergadering van 26 maart haalde burgemeester Waals het voorstel nog van tafel. Hij beloofde toen twee alternatieven uit de werken en die een maand later voor te leggen. Sindsdien werd het stil rond de Engelse tuin. Jacques Lamers verzocht Ruyten om deze belofte na te komen. Wethouder Ruyten meldde dat het plan momenteel door Wel stand behandeld wordt. Wellicht kan de Engelse tuin in de commis sievergadering van november op de agenda worden gezet. Dit werd veroorzaakt door het lager gelegen natte perceel in de hoek Van Berlostraat/Albion- straat. De gemeente heeft bij het bouwrijp maken het terrein opge hoogd met diverse partijen zand van elders. Deze zand bleek vrij wel dezelfde samenstelling te hebben dan de oorspronkelijke grond. Daardoor is er 'interne slemp' ontstaan. Het zand trans porteert het water slecht waar door de grond dichtslaat. Zo wijst een onderzoek uit van bureau Oranjewoud. Ook heeft het slech te weer tijdens de bouwwerk zaamheden een rol gespeeld. De bezitters van de vrije kavels hebben de problemen zelf opge lost en de tuinen zijn inmiddels allemaal ingericht. In tegenstel ling tot bij de projectbouw hoeft de gemeente hier geen werkzaam heden meer uit te voeren. Maar onder het mom van 'gelijke mon niken, gelijke kappen' kunnen deze huizenbezitters toch een schadevergoeding tegemoet zien. toegankelijk zijn. Tot 3 oktober konden de vijf politieke partijen hun vragen bij het college indienen. Het CDA J spande de kroon met liefst 70 vra gen. Het college had tot 15 okto ber ruim de tijd om op alle 138 vragen antwoorden te geven. Die werden vlak voor de vergadering i aan de raadsleden uitgedeeld. Het j was een pakket van 33 volgetikte i bladzijden. Het voorlezen ervan nam anderhalf uur in beslag. Bur gemeester Waals las telkens de vragen voor waarna de wethou ders Jan Driessen (Stedelijk Beheer) of Frits Runen (Stedelijke Ontwikkeling) beurtelings ant woord gaven. Afhankelijk van op wiens terrein de vraag lag. Klokslag negen uur was het vraag- en antwoordspel afgelo pen. Waals schorste de vergade ring voor een kwartier. Maar dat werd ruim een half uur omdat het CDA meer tijd nodig had. Fractie- leider Ton Teeuwen merkte op dat zij de antwoorden ook liever, zoals de pers, 's middags al had gekregen. De media ontvingen de 33 pagina's rond 17.15 uur met een embargo dat om 19.30 uur, de begintijd van de vergadering, afliep. In de tweede termijn werden nog meer vragen gesteld die een schritelijk antwoord moeten krij gen. Burgemeester Waals zegde de raadsleden toe dat die beant woording op dinsdag 22 oktober beschikbaar is. De zitting van afgelopen dins dag leverde weinig schokkends op. Nieuwe feiten kwamen niet aan het licht. Het politiek debat van 5 novemver zal wellicht meer vuurwerk opleveren.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 5