.lichtkasteel snel doorgeprikt !en brandje geblust "Twee engeltjes boven ons hoofd" Op de bres voor schoolzwemmen "Op De Peel mag alles" IIEUW fraagtekens bij bezuinigingen Synthese Politiek tegen afschaffen schoolzwemmen LESTANPEN sazaai Diefstal auto KEIJSERS MANDERS [EL EN MAAS Donderdag 17 oktober 2002 - Pagina 3 agii - imenwerking wil stoppen met ontwikkeling De Gouden Leeuw Vervolg voorpagina •p ienwerking Venray wil intwikkeling van het Gou- Leeuw-terrein stilleggen, lokale partij zit niets in de dergrondse parkeerkelder vreest de miljoenenverlie- Petra van Duijnhoven tvouwde in de commissie deüjke Ontwikkeling een olutionair plan. ij wil in plaats ervan een stadsdeel bouwen in de ird-west hoek van het cen- m'In het gebied tussen Hoen- straat. Langeweg, St. Jozefweg Ëndstraat. Daar zou dan ook het nieuwe gemeentehuis moeten komen met winkels, een boven grondse parkeervoorziening en veel goedkope woningen voor starters. Geamuseerd maar ook geërgerd luisterden de commissie leden naar het relaas van Van Duijnhoven. "De Gouden Leeuw moeten we helemaal verharden als parkeer terrein. In het nieuwe stadsdeel moeten honderd appartementen komen voor jongeren. Flatjes die verhuurd worden tegen een prijs die jongeren kunnen betalen. Het nieuwe raadhuis moet net zoiets worden als in Almere met bijvoor beeld een McDonalds erbij. Want het is triest hoe we nu zitten te modderen met het gemeente huis", stelde Petra van Duijnho ven. Voordat wethouder Ruyten (fractie Van de Vorle) kon reage ren nam Bert Linskens (PvdA) het woord. "De meeste dromen zijn bedrog. Dat zingen mijn kinderen wel eens. U bent los van de wer kelijkheid", zei Linskens die het plan van Samenwerking afdeed als een 'luchtkasteel' en een 'onzinverhaal'. "Ik mag er niet om lachen", reageerde Ruyten. "Dit is niet realistisch. Beseft Samenwerking wel wat het kost om te stoppen in De Gouden Leeuw. We zouden als partner toch volstrekt onbe trouwbaar zijn." De wethouder van Stedelijke Ontwikkeling zag ook niets in het alternatief van Samenwerking. "Want we moeten niet alle grote binnenterreinen in Venray volbouwen. Dat is in het verleden al te vaak gebeurd. Land schappelijk gezien is dit niet wen selijk." Volgens Bert Linskens is Van Duijnhoven niet goed op de hoog te van de plannen. "En dat is een trieste constatering na zo'n bespiegeling." Gerrit Verkoeijen (Samenwer king) nam het voor zijn partijge note op. "Het kan best zijn dat zij niet alles weet. Maar wij zijn voor al tegen het ondergronds parke ren en de hoogbouw in De Gou den Leeuw. Dat wordt veel te duur. En als we de subsidie van de provincie ook nog mislopen dan gaat het plan toch niet door." Het is nog steeds niet bekend of Venray de aangevraagde 1,95 mil joen euro subsidie krijgt uit het fonds Stads- en Dorpsvernieu wing. zorgt, gaf de deelnemers in één dag uitleg wat te doen bij onge lukjes in en rond het bedrijf. Op het programma stonden onder andere voorlichting over EHBO, reanimatie en brandpreventie. Naast het theoretische gedeelte moesten de deelnemers ook in de praktijk bewijzen dat zij goed met bedrijfsongelukken weten om te gaan. Aan het einde van de dag kregen zij een toets voorgescho teld. Als zij die goed afleggen, mogen de dertien werknemers De bezuinigingswoede van tt college raakt vrijwel ieder- Zo moet welzijnsinstel- Dg Synthese jaarlijks 108.000 iro inleveren. In de commis- Maatschappelijke Diensten oegen de politieke partijen FLA ch af of dit wel kon. Want de gemeente heeft mers een vierjarig contract met nthese. De huidige verbintenis P "Og door tot en met 2003. t college wil desondanks op tt onderdelen bezuinigen. Vijf- rd uur minder bij de jonge- linfotheek in de Schoolstraat, ihoudelijk doet deze verminde- 'g weinig af van de inhoud en nciionaliteit van het J1P', luidt motive-ring T Minder geld voor de Vrijwilli- tscentrale. De 'sociale active- 'g' van langdurige uitkeringsge- chtigden kan ook individueel orden ingekocht. En de bemid- ling van vrijwilligers is niet al te pot, oordeelt de gemeente. [De echtscheidingsbemiddeling te vervallen omdat dat al advocaten, rechters en iu jeugdzorg gebeurt. Ook 'voedingsondersteuning is niet ter nodig omdat dit tevens door feau jeugdzorg word georgani- trd. De gemeente houdt wel een om de arm. Want het moet jg juridisch onderzocht worden deze bezuinigingen wachtgeld- isequenties hebben voor bewerkers van Synthese. Henk van Egmoncl (PvdA) stel- v°or om met Synthese in BfPrek te gaan. "Om de juiste Uinigingen op cle juiste plaats tog v it*0 I If De ec fmi tc Poor a Peau ^DRUKKEN 10<1S CM [AH UW DIGITALE WIEKT KLAAR! m Schoolstraat 5 ssoi bn venray te doen." Leonie Cals (WD) had moeite met de bezuiniging op de Vrijwilligerscentrale. "Want dat hebben we pas met zorg opgezet. Het moet nu niet helemaal uitge kleed worden." Evenals het CDA vroeg Samen werking of deze bezuinigingen wel mogelijk zijn. "Want kan de gemeente wel eenzijdig een con tract opzeggen? En wat zijn de gevolgen van mogelijke juridische stappen van Synthese", wilde Mar tin Wijnhoven (Samenwerking) weten die ook een toename voor zag naar het reguliere maatschap pelijk werk indien er zo bezuinigd wordt. Wethouder Mathieu Emonts (PvdA) zegde toe 'met Synthese in overleg te gaan wat haalbaar is binnen het contract'. "Voor het JIP hebben we andere ijzers in het vuur voor voorlichting aan jonge ren. Zoals de jongerenbus. En wat de Vrijwilligerscentrale betreft, er zijn ook andere manieren om met vrijwilligerswerk om te gaan. Want dit is wel belangrijk", aldus Emonts die verklaarde dat over mogelijke wachtgelden afspraken zijn vastgelegd in het contract met Synthese. Wat dit inhield werd niet helemaal duidelijk. Tijdens de schorsing van de ver gadering verliet Mare Vinken, unitleider van Synthese, de publieke tribune en begaf zich naar wethouder Emonts. Er volg de een wel erg amicale en innige omhelzing die bij sommige com missieleden de wenkbrauwen deed fronsen. Fractie Van de Vorle en Samen werking hadden tevens moeite met de verlaging van het budget 'buurtbeheer'. "Dit zou juist ver hoogd moeten worden vanwege de nieuwe wijkgerichte aanpak van het college", stelde Tom van den Hoek (fractie Van de Vorle). Ook Tineke Lamers (Samenwer king) vond dat er niet op wijkbe heer bezuinigd moest worden. Wethouder Emonts: "Dit budget raakt niet op. Jaarlijks blijft er geld over. En we willen ook van aller lei onduidelijk potjes af." Samenwerking Venray miste de minderheden in de sociaal-maat schappelijke paragraaf van het collegeprogramma. "Het ont breekt aan een visie"", vindt Tine ke Lamers. "Waarom staat de Min- derhedennota nergens vermeld? Het minderhedenbeleid moet veel specifieker omdat er steeds meer problemen de kop op steken." Volgens Emonts is er 'absouluut aandacht voor de minderheden'. "Zes hectare bos kappen middenin de ecologische hoofdstructuur. Er worden zomaar windmolens en hoge antennemasten geplaatst. Het lijkt wel of defensie alles mag op vliegveld De Peel", stelde Jacques Lamers (Samenwer king) in de commissie Stedelij ke Ontwikkeling. Het is Samenwerking Venray dan ook een doom in het oog dat het nabijgelegen crosscircuit op last van de VROM-inspectie geslo ten moet worden. Omdat de benodigde vergunningen ontbre ken en het terrein in een aaneen gesloten natuurgebied (EHS) ligt. "De inspecteur heeft gewoon minachting voor de gemeente. Durf er als college eens dwars voor te liggen", zei een strijdvaar dige Lamers die het vreemd vond dat in het collegeprogramma niets terug te vinden is over windmo lens. "En die passen al helemaal niet op de vliegbasis." Wethouder Frits Runen (fractie Van de Vorle) antwoordde dat 'alles wat defensie doet, moet in principe aan de vergunningen vol doen', waarmee hij toch een slag om de arm hield. "Vliegveld De Peel is van een andere orde. Dat overstijgt het plaatselijke belang. Maar met vergunningen, leges of windmolens zullen ze zoals ieder ander aan de regels moeten vol doen. Die situatie zal defensie moeten accepteren", aldus Ruy ten. Vliegveld De Peel in Vredepeel gaat binnenkort flink uitbreiden voor de komst- van 950 land machtmilitairen uit Ede. Tom van den Hoek (fractie Van de Vorle) stelde voor om hiervoor in Vrede peel extra huizen te bouwen zodat de militairen dichtbij hun werk komen te wonen. Maar dat vond Ruyten geen goed idee. "Ik zie niets in een enclave in Vrede peel. We bouwen voor de militai ren in De Brabander." Gerrit Verkoeijen (Samenwer king) wees op de gedoogvergun ning van het crosscircuit De Peel. Dit moet jaarlijks per 1 januari verlengd worden en dit mag maxi maal drie jaar voortduren. Want dan moet Harrie Maessen zijn Peelcircuit elders hebben onder gebracht. "Wie verleent die ver gunning", wilde Verkoeijen weten. "Want als dit niet voor 1 januari rond is dan krijgt Maessen een boete van 250.000 euro. Hij mag niet de dupe worden van de strijd tussen gemeente en provin cie." Frits Ruyten meldde dat zowel gemeente, provincie als het Rijk verantwoordelijk zijn voor het huidige gedoogbeleid van de crossbaan. "Het gezamenlijke doel is om de lawaaisport voor deze regio te behouden. Daarover lopen de onderhandelingen", zei Ruyten die wellicht nog voor de raadsvergadering van eind okto ber met een oplossing komt. Jacques Lamers deed het voor stel om windmolens op de vlieg basis wel toe te staan als wissel geld voor behoud van het crosscircuit. "Wat hoor ik? Gaan we handjeklap doen", reageerde een verbijsterde Patrick van der Broeck (CDA). Zijn partijgenoot Henri van de Ven zei dat de VROM-inspecteur duidelijk is geweest. "Het circuit moet over drie jaar gesloten zijn." Frits Ruy ten kreeg 'een vreemde bijsmaak' van de opmerking van Lamers. Op verzoek van Samenwerking verschijnen de onderwerpen windenergie en antennemasten op de agenda van de commissie vergadering in november. De Sari Club en Paddy's liggen dicht bij ons hotel in de buurt en zijn de populaire uitgaansgelegen heden van de badplaats Kuta Beach. Ja, we hebben echt geluk gehad dat we zaterdagavond later waren", weet Carima. Om 23-10 uur hoorden de twee meiden twee knallen. "De eerst knal was niet zo hard", vertelt Tanja. "Maar de tweede knal was enorm. Ramen sprongen kapot, de stroom viel uit, mensen waren aan het schreeuwen. We wisten echt niet wat er was gebeurd. Iedereen rende de straat op om te kijken hoe en wat. Nog een explo sie. zwaarder dan de eerste... en vervolgens was er een en al rook en vuur Tanja en Carima staan nog te trillen op hun benen als ze erover vertellen. Ze liepen in de richting van de brand om te kijken wat er precies gaande was. "Eerst had den ze het nog over een gaslek in de Sari Club. Het was verschrikke lijk wat we zagen: mensen liepen verdwaasd rond, huilend, ver brand, de vellen hingen aan hun lichaam, sommige mensen had den geen haren meer op hun hoofd. Het was een chaos, die beelden zullen we nooit meer ver geten." EXPLOSIE Maar al snel drong het tot de meiden door dat het om een bom explosie ging. "Het enige wat we konden verstaan was 'bom'! Cari ma en ik pakten eikaars handen stevig vast en renden zo hard als we konderj. De veiligste plek waar we naartoe konden vluchten was het strand. Daar hoorden we allerlei geruchten. Het bleek toch om een bom te gaan, of eigenlijk drie bommen, in de toeristische plaatsjes Ubud, Denpasar en Kuta. Het enige wat we konden doen was wachten, wachten en wach ten. Het was echt een chaos. Iedereen was op zoek naar fami lie, vrienden en bekenden. We zaten nog bij een jongen uit Cali- fomië, die zijn beste maatje miste. We hebben echt met tranen in onze ogen rondgelopen. Carima en ik mogen echt van geluk spre ken." CONTACT FAMILIE Rond 04.30 uur kregen de mei den een teken dat ze terug kon den gaan naar hun hotel. "We hebben die nacht geen oog meer dicht gegaan en 's morgens meteen onze familie gebeld", zegt Carima. "'s Nachts hadden we via een geleende gsm al contact gehad met een oom van mij om te zeggen wat er gebeurd was en te vertellen dat wij ongedeerd waren. In Nederland was toen, het was iets over twee, nog nie mand op de hoogte van de aan slag." Natuurlijk wilden Tanja en Cari ma zo snel mogelijk naar huis. Hun vakantie duurt nog drie weken, maar het liefst verlaten ze het Indonesische eiland zo snel mogelijk. De bomaanslag heeft de vakantie van de twee meiden lin een klap verpest. "De hele avohd hebben die beelden door onze hoofden gespookt", zegt Carima, nog steeds aangeslagen door de gebeurtenis. "Waarom waren wij niet daar? Waarom had ik de hele dag al buikpijn? Soms lijkt het wel of alles voorbestemd was. We zit ten nog boordevol vragen maar een ding is zeker: we hebben ont zettend veel geluk gehad!" Zondagmorgen stonden Tanja en Carima meteen bij Oartas Air ways op de stoep om snel een vei lige vlucht naar Nederland te boe ken. Maandagmorgen stapten ze al in het vliegtuig op weg naar het veilige kikkerlandje. "Via Londen zijn we uiteindelijk op Schiphol geland. De reis vanuit Indonesië was gratis, want het hoofdkantoor van de luchtvaartmaatschappij begreep wel dat wij zo snel moge lijk naar huis wilden." Dinsdagmiddag om 16.00 uur landden ze op Schiphol. Het weerzien met hun ouders, familie leden en vrienden en bekenden was emotioneel, beaamt Carima. "Ik heb echt wel moeten huilen. Even kwamen alle spanningen eruit. De uren na de aanslag waren we eigenlijk redelijk rustig, want het leek net 'n film waarvan wij deel uitmaakten. We hebben echt veel steun aan elkaar gehad. Pas nu we weer thuis zijn, besef fen we pas goed wat er gebeurd is. Het verwerken begint nu echt. Ik ben nog nooit zo blij geweest dat ik mijn ouders weer zag." De sanitair - specialist Thuis in elke woning Kijk uw ogen uit in onze Sanidrome showroom Keijsers - Manders zorgt voor water, licht en warmte in één handomdraai. zich erkend bedrijfshulpverlener noemen. De wet schrijft voor dat bedrij ven met een bepaald aantal werk nemers verplicht zijn om mensen met het certificaat BHV in dienst te hebben. Vanaf de Prins van Oranjestraat in Vierlingsbeek is tussen 11 en 12 oktober 2002 een rode Opel Kadett, kenteken ZT-10-NJ ont vreemd. ELEKTRO Keijsers-Manders Sanidrome Keizersveld Venray Installatiebedrijf Keijsers-Manders Agrobaan 9 5813 EB Ysselsteyn Tel.: 0478 - 54 42 00 info@keijsersmanders.nl Eind vorige week is de Ven- rayse Petra Banning een actie gestart om het schoolzwem men voor Venray te behou den. Het gaat om een handte keningenactie, waaraan alle scholen en ouderraden hun medewerking hebben ver leend. Alle kinderen hebben een brief mee naar huis gekre gen met het verzoek deze door de ouders te laten onderteke nen. De gemeente wil met het afschaffen van schoolzwem men vanaf 2004 jaarlijks 90.000 euro besparen. Voor volgend jaar is de besparing 45-000 euro. Volgens Petra Banning is het vijf voor twaalf. "Eind oktober beslist de gemeenteraad hierover. Met de herfstvakantie voor de boeg was ik van mening dat er toch iets moest gebeuren". Vol gens haar hebben de scholen het probleem bij de gemeente aange kaart maar met weinig succes. "Het is ook vreemd dat de politiek zich nu achter het afschaffen schaart. Een aantal jaren geleden, toen de gemeente ook tot afschaffing over wilde gaan, was men er op tegen." Banning kwam wel een aantal opmerkelijke zaken tegen. Zo blijkt dat De Sprank tot 2016 jaarlijks 27.000 euro ontvangt als compensatie voor gemiste zwemgelden. Vreemd vind zij ook het feit dat de Tweede Kamer het school zwemmen mogelijk verplicht wil gaan stellen en Venray het dan maar gaat afschaffen. Maar het gaat haar meer om het zwemmen als noodzaak. "Zwemmen heeft altijd in het basispakket van het onderwijs gezeten. Schoolzwem men is zeer belangrijk, want ondanks dat kinderen vaak al een diploma hebben kan het veel beoefenen van zwemmen levens reddend werken." Ook voor allochtone kinderen, of voor kin deren van minder draagkrachtige ouders, vindt Petra Banning schoolzwemmen belangrijk. "Zij hebben vaak nog geen zwemles gehad." De 21 basisscholen in Venray en de ouderraden hebben medewerking verleend aan de actie. Vrijdag krijgt Petra Banning de handtekeningen terug van de scholen. Zij wil die handtekenin gen, met een petitie, maandag na de herfstvakantie aan wethouder Emonts overhandigen. Het schoolzwemmen kost momenteel 135.000 euro. De ouders dragen hieraan ongeveer 18.000 euro aan bij. Momenteel krijgen ruim 1100 kinderen elke week schoolzwem men. Het college wil het school zwemmen voor het basison- derwijs afschaffen. Volgens wethouder Emonts (PvdA) heeft al 80% van de leerlingen een diploma voordat ze op school zwemles krijgen. Het zijn vooral allochtonen en kinderen van minder draag krachtige ouders die via het schoolzwemmen hun diploma moeten halen. Alle vijf politieke partijen ver zetten zich in de commissie Maat schappelijke Diensten tegen het voornemen van het college. Het schoolzwemmen kost jaarlijks 135.000 euro. Het afschaffen levert de gemeente een besparing van 90.000 euro op. Uit de vrijwil lige ouderbijdrage komt 18.000 euro binnen. Daarnaast heeft de gemeente in 1994 bij de privatise ring van zwembad De Sprank een afspraak gemaakt met exploitant Laco. Indien het schoolzwemmen wordt afgeschaft dan krijgt Laco een jaarlijkse afkoopsom van 27.000 euro. Samenwerking Ven ray wees op de problemen van de kleine scholen die geen eigen sportlokaal hebben. Want in plaats van het schoolzwemmen moet ër een gewone gymles gege ven worden wat ook geld (zaal- huur en vervoer) kost. "Wat blijft er dan nog van de winst over", vroeg Martin Wijnhoven zich af. Hij wees ook op de veel duurdere particuliere zwemles waar de ouders straks op aangewezen zijn. Volgens Henk de Klerk (CDA) staat het voornemen haaks op de wens van het college dat alle leer lingen een zwemdiploma moeten halen. De CDA'er stelde voor om de vrijgevallen middelen bij de breedtesport in te zetten voor het schoolzwemmen. De PvdA sloot zich hierbij aan. Tom van den Hoek (fractie Van de Vorle) wees op de noodzaak dat alle kinderen ten minste een A-diploma moeten bezitten. Hij stelde voor een regis tratiesysteem op te zetten. "En we kunnen bijzondere bijstand inzet ten voor de minder daadkrachtige gezinnen", aldus Van den Hoek. Ook de WD was tegen het afschaffen. Leonie Cals: "In dit computertijdperk heeft het schoolzwemmen ook z'n waarde voor de algemene gezondheid van de kinderen." Wethouder Emonts gaat het idee bekijken om de basisschool leerlingen goed te registeren. "Maar de doelgroep die geen diploma heeft, bereik je niet met het schoolzwemmen. Dat biedt geen soelaas. Want deze kinderen nemen er vaak niet aan deel." De PvdA-wethoudcr zei dat deze bezuiniging 'noodzakelijk is'. Maar hij zegde toe alternatieven te onderzoeken. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 e-mail: redactie@vandenmunckhof.nl Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Münckhof Henk Wiilemssen Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Op bovenstaand adres. Telefonisch, uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar. Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10 00 uur. Abonnementen: 17,30 (postcode 58..) 27,50 (overige binnenland)

Peel en Maas | 2002 | | pagina 3