ubileumreis in teken an vriendschap ET Hfa Meerlo-Wanssum Schoenenactie Meerlo-Wanssum voor kindertehuizen Sfeervolle start van Chili-acties Harold Sf LENSSEN X L EN MAAS Actie voor bestelbusje kindertehuis IEL EN MAAS Service rubriek igini Kennismakingsavond De Meerloper (0478)539020 Stayerhofweg 2b Wanssum Bezorgers gezocht MEWA- toernooi in Swolgen Bonnen Schola Cantorum PEEL EN MAAS $L EN MAAS Donderdag 26 september 2002 - Pagina 9 (eerlo-Wanssum en Wasosz leren elkaar steeds beter kennen In oktober 2002 is het tien jr geleden dat de gemeente eerlo-Wanssum de eerste amer ntacten legde met Wasosz. gar* et ijzeren gordijn was nog O00| jar een paar jaar geopend i polen zette de eerste schre- n op de nieuwe paden van I kapitalisme en de vrije niocratie. "De noden waren wjaafoot, zodat ook hulpgoede welkom waren. Maar de ensen in Wasosz hadden oral behoefte aan contacten Dit et het Westen. En dat had wij van onze kant ook", rtelt voorzitter Joep Hahn o de Stichting Vrienden- ing Meerlo-Wanssum/ asosz. Een delegatie van 45 Ind: irsonen uit de gemeente '95i eerlo-Wanssum brengt van 3ver oensdag 16 oktober tot en trap et zondag 20 oktober een avd bileumbezoek aan de Poolse meente. Naast het stichtingsbestuur van Vriendenkring reizen onder idere ook enkele leden van de dustriële Kring Meerlo-Wans- (D, het gemeentebestuur en de kende Rutbachkapel af naar asosz. Tevens komt een groepje ngeren met hun begeleiders in len op bezoek. De Meerlo-Wanssumse delega- gaat onder andere een aantal lolse bedrijven, waaronder een rarisch bedrijf en een fineerfa- iek, bekijken en tevens staat er a ontmoeting tussen de jeugd n Meerlo-Wanssum en Wasosz het programma Tijdens het jileumfeest op vrijdag 18 okto- r wordt tevens een cadeau aan Poolse vrienden overhandigd. 'Bijzonder is ook dat de Rut- chkapel op donderdag 17 okto- reen Pools concert geeft in een iter", zegt Joep Hahn. "Ze heb- een aantal Poolse stukken, Mis bijvoorbeeld het volkslied, gestudeerd. De kapel kennende pi me dat wel een feestje wor- HERINNE RINGEN Door de jaren heen hebben leerlo-Wanssum en Wasosz, een [rarische gemeente met onge- er 7000 inwoners, elkaar goed kennen. Daarvoor is het vol- Riny Hahn, secretaris van de ig en 'de vrouw van', nodig je elkaar gaat opzoeken. Om 'te zien, te horen en te proe hoe het leven is in Wasosz en leerlo-Wanssum. Te hebben aan de talrijke toeken erg goede herinnerin- zegt Rinv Hahn. "De contac- met Wasosz gaan steeds ikkelijker. Op alle basisscho- n leren de kinderen nu Engels, korte tijd zijn telefoon-, fax- en temetverbindingen verbeterd of ngelegd. Ten opzichte van tien gei ir geleden heeft Wasosz al een ke stap vooruit gezet Er zit duidelijk muziek in de vn'endschapsband tussen de gemeente burgemeester Joep Hahn op deze fotogemaakt tijdens de koopzondag EERSTE CONTACT Het eerste contact ontstond in e zomer van 1992, toen de bur- emeester van Meerlo-Wanssum ezoek kreeg van de voorzitter an 'Gaude Mater Polonia'. Dit is en organisatie die helpt bij de nntacten tussen Nederlandse en oolse gemeenten. De burge- ter kreeg toen het verzoek of :rlo-Wanssum geen vrien- ipsbanden wilde met een Poolse gemeente. De mensen in Polen kregen, net als in andere landen achter het ijzeren gordijn, immers steeds meer behoefte aan contacten mer het Westen. De gemeente Wasosz werd partner van Meerlo-Wanssum en in okto ber 1992 bracht het gemeentebe stuur een eerste bezoek aan Wasosz. Sindsdien zijn de banden steeds hechter geworden. Vooral door de wederzijdse bezoeken van bijvoorbeeld gemeentebe stuurders, kunstenaars, voetbalelf tallen en ondernemers. HECHTE BAND Al snel ontstonden ook contac ten met scholen, het gezondheids centrum, scouting, bedrijven en sinds kort ook met de plaatselijke bibliotheek, het cultureel cen trum en tussen de brandweer korpsen. "Ieder jaar gaat er wel een groep van Meerlo-Wanssum naar Wasosz of komt een groep uit Wasosz naar Meerlo-Wans sum", legt Riny Hahn uit. "En waar we met financiële steun of goederen konden helpen, hebben we dat gedaan. Zo hebben we bij voorbeeld elektrische rolstoelen, schoolmeubilair, gymnastiektoe- stelien, een brandweerauto met u kunt bij ons terecht voor Frisdranken Binnen en buitenlands bier Wijnen uit diverse landen Gedestilleerde dranken Gebruiks en siergiaswerk Levering van frisdrank-automaten Tevens verhuur van thuistap Meerlose weg 5 Wanssum Tel 0478-532028 Fax 0478-533030 Ook dit jaar leveren wij weer kerstpakketten en relatie geschenken op maat gemaakt en met zorg uitgezocht. Wilt u meer informatie bel dan gerust tijdens onze openingstijden. Dinsdag t/m vrijdag van 13:00 tot 18:00 en Zaterdag van 09 OO tot 16:30 Een jaarabonnement op Peel en Maas kost u slechts 17,30 Ik word tot wederopzegging abonnee van Peel en i Maas en word zo wekelijks geïnformeerd over al i het nieuws uit Venray en Meerlo-Wanssum. idres: 'ostcode Woonplaats: evens machtig ik de administratie van Peel en Maas om i en keer per jaar het abonnementsgeld van mijn bank- of; korekening af te halen. .1 'andtekening Abonnementstarief 2002 uitrusting en een computernet werk voor een school verzorgd. Maar daarnaast hebben op onze uitnodiging bijvoorbeeld ook een aantal agrariërs uit Wasosz een soort trainingsprogramma doorlo pen, om hun agrarische kennis te vergroten." Ook werd toen afgesproken dat jaarlijks twee agrariërs in oplei ding een stageproject naar keuze krijgen aangebonden, op voor waarde dat de stagiairs zich in het Duits en/of Engels verstaanbaar kunnen maken Het doel van zo'n stage is vooral kennisuitwisseling. BEGRIP KWEKEN De Stichting Vriendenkring Meerlo-Wanssum/Wasosz wil mensen, organisaties en gemeen schappen met elkaar kennis laten maken om zo begrip te krijgen voor eikaars cultuur, geschiede nis, gewoonten, rijkdom en armoede, gelijkenis en verschil len. "Dit is ons best wel gelukt", zegt Joep Hahn, "want steeds meer mensen zijn bij de uitwisse lingen betrokken geraakt. Het is ook een kwestie van volhouden geweest. Want soms zit het tegen en soms zit het mee." Alle stedenbanden tussen Nederlandse gemeenten en gemeenten in Midden- en Oost- Europa (275 in totaal, waarvan 214 in Polen, Tsjechië, Hongarije Meerlo-Wanssum en Wasosz lijkt in Venray, te willen zeggen. en Slowakije) hebben volgens Joep Hahn wel dezelfde knelpun ten gehad: in de eerste plaats taai en cultuurverschillen, maar ook soms weinig steun van de gemeentepolitiek in de partner steden of gebrek aan maatschap pelijk draagvlak in Nederland. "Het taalprobleem heeft ons in het begin ook parten gespeeld. Omdat de Poolse jongeren Engels en Duits leren op school, wordt dit probleem steeds minder. Wat de politieke steun betreft, hebben wij geen klagen. Zowel het gemeentebestuur van Wasosz als dat van Meerlo-Wanssum heeft de vriendschapsbanden altijd actief ondersteund. Waar wij de laatste tijd vooral aan werken, is verbre ding van het maatschappelijk draagvlak door basisscholen, industrie en verenigingen bij de uitwisselingen te betrekken," Een ander belangrijk punt is dat de Stichting Vriendenkring Meer lo-Wanssum meer en meer met haar activiteiten naar buiten wil gaan treden. Via de website www meerlo- wanssumwasosz.nl kunnen belangstellenden meer informatie verkrijgen over de vriendschaps banden met Wasosz. Ook in nieuwsblad Peel en Maas wordt u regelmatig op de hoogte gehou den van de activiteiten van de Stichting Vriendenkring Meerlo- Wanssum-Wasosz. De Stichting Ontwikkelingssa menwerking Meerlo-Wanssum heeft tijdens de start van de acties de Belgische zuster Lucienne Hardy symbolisch een cheque overhandigd ter waarde van 14.110 euro. Met dat bedrag kan de zuster in de Chileense stad Chilian een lang gekoesterd bestelbusje kopen. De helft van dat bedrag is geschonken door MIVA Nederland (een organisatie voor vervoer in de derde Wereld). De andere helft moet Meerlo- Wanssum nog bijeen zien te krij gen. SOS Meerlo-Wanssum kon de cheque nu al overhandigen omdat een bevriende stichting de andere helft renteloos heeft voorgescho ten. Omdat het om een vervoermid del gaat heeft de stichting SOS Meerlo-Wanssum inmiddels de automobiel- en taxibedrijven in Meerlo-Wanssum," Venray en Horst aan de Maas aangeschreven met het verzoek een bijdrage te geven voor deze auto. De eerste positieve reacties zijn al binnen. Als lezers van Peel en Maas ook willen helpen kunnen zij een gift overmaken op bankrekening: 13.25.91.189 t.n.v. SOS Meerlo- Wanssum t.b.v. Chili-busje. Donderdag 26 september zet Schaakclub De Meerloper de deuren van zijn onderkomen wagenwijd open. Voo'r geïnteresseerden de kans om de sfeer van deze gezellige club te proeven. Verder kan men deelnemen aan een simultaan en is er een demonstratie computer schaak. Men kan zich uiteraard ook aanmelden voor het nieuwe sei zoen en zich inschrijven voor de onderlinge competitie die op don derdag 3 oktober van start zal gaan, De Meerloper houdt iedere donderdag clubavond vanaf 20.00 uur bij cafetaria-eethuis Lili's aan de Hoofdstraat 60 in Mcerlo. Voor meer informatie: Peter van de Water, telefoon 691337, of via website pjpj@wxs.nl Dankzij een bijzondere samenwerking tussen Carna valsvereniging De Vöskes Meerlo, de Stichting Ontwik kelingssamenwerking Meerlo- Wanssum en schoenenzaak De Schoester Horst/Gennep wordt de komende jaren een schoenenactie gehouden in Meerlo, Horst en Gennep. De opbrengst daarvan gaat voor het grootste deel naar het pro ject kinderhuizen in Chili dat de Meerlo-Wanssumse stich ting voor ontwikkelingssa menwerking voor drie jaar heeft geadopteerd. Het andere deel komt ten goede aan de jeugdcarnaval. Schoenenzaak De Schoester met vestigingen in Horst en Gen nep houdt al langer een inzame ling van oude schoenen. Ook de Meerlose carnavalsvereniging De Vöskes doet dat al vele jaren in de maand december. De opbrengst van deze laatste actie komt altijd ten goede aan een goed doel en aan jeugdactiviteiten. SOS Meerlo- Wanssum en De Vöskes werken al langer samen en kwamen op het idee om met Jan Verheijen. de in Meerlo woonachtige directeur van de De Schoester, een samen werking aan te gaan. "Ik vond dat meteen een goed idee, vooral omdat de opbrengst wordt bestemd voor een goed doel in de Derde Wereld en de jeugd hier", aldus Verheijen. Met ingang van heden staan zowel bij de schoe nenmodezaken in Gennep en Horst speciale containers met daarop een affiche van de schoe nenactie. Daar kan iedereen twee dehands schoenen deponeren. Deze schoenen gaan dus niet de vuilnisbelt op maar worden ver kocht aan een organisatie die ze weer hersteld en beschikbaar stelt voor de arme bevolking in onder meer de Oostbloklanden. Ook in Meerlo komt bij de vroegere win kel van De Schoester in de Hoofd straat een speciale container te staan. Nadere informatie over de actie is te verkrijgen bij Jan Poels van CV De Vöskes Meerlo (tel: 0478- 691900) In de raadszaal van Meerlo- Wanssum is vorige week woensdag het startsein gege ven van de driejaarlijkse acties voor het kindertehuis Hogar Esperanza in Chili. Zo'n 140 gasten waren gedurende twee uur getuigen van een informa tief en muzikaal programma. Namens de Chileense ambassa deur sprak de consul generaal van Chili in ons land senor Juan Angu- lo. Hij zette uiteen dat Chili een land in ontwikkeling is maar dat desondanks nog een groot aantal mensen arm is en hulp nodig heeft. Hij noemde de steun dit het project krijgt vanuit Meerlo-Wans sum van zeer groot belang. "Uw geld gaat rechtstreeks naar het project en helpt concreet kinde ren. U geeft kinderen de mogelijk heid om de vicieuze cirkel van armoede te doorbreken", aldus Juan Angulo. De consul had grote Zuster Lucienne gaf tekst en uitleg over het project in Chili w aardering voor de gemeenschap voor het ondersteunen van dit mooie project. En dat het een bij zonder project is bleek wel uit het 'uit het hart gegrepen' verhaal van de Belgische zuster Lucienne Hardv die daar al twintig jaar de leiding heeft. "Wij geven ver schopte kinderen liefde en warm te en u helpt mij daarbij. Heel veel dank", aldus de zuster. Indruk wekkend was de bijdrage van de Chileense kinderen Ilona en Linda die bij hun adoptieouders van de familie Denissen in Well wonen. "Ons moederland blijft Chili, een land waar wij van houden", zei den de twee meisjes in koor. Voorzitter René Poels van SOS Meerlo-Wanssum riep de inwo ners op om met creatieve sugges ties te komen om de acties te ondersteunen. De vrijwilligers van SOS Meerlo-Wanssum gaan de komende jaren informatieavon den en middagen verzorgen bij vrouwenbewegingen, jeugdorga nisaties en kbo-afdelingen over Chili en het project. Aan het slot kreeg iedereen een glas Chileense wijn aangeboden van slijterij Lin dehof uit Wanssum. Tegelijk werd bekend gemaakt dat Slijterij Lin dehof in Wanssum van elke ver kochte Chileense fles 25 euro cent schenkt aan het project van het kindertehuis. Showroombezoek uitsluitend op afspraak KEUKENINRICHTING advies aan huis, "7 ff ook 's avonds Nieuwsblad Peel en Maas is voor de dorpen Tienray, Blitterswijck en Swolgen met spoed op zoek naar enkele actieve bezorgers die tegen betaling op donderdagmiddag of -avond Peel en Maas in de brievenbus van de abonnees in deze drie dorpen van de gemeente Meerlo-Wans sum willen doen. Voor meer informatie, Christ van den Munckhof, tel: 0478-582727. Welk dorp heeft de beste fanfare van de gemeente Meer lo-Wanssum? Dat is de centra le vraag waarop vrijdagavond tijdens het jaarlijkse MEWA- toernooi in de feesttent bij zaal Wilhelmina in Swolgen een antwoord wordt gegeven. Ook wordt aan het einde van de avond bekend welke fanfare dit jaar de felbegeerde en door de gemeente Meerlo-Wanssum beschikbaar gestelde wisseltrofee mee naar huis mag nemen. De fanfares die een optreden verzor gen zijn Fanfare Concordia Wans sum, Fanfare Eendracht Meerlo, Fanfare Moed en IJver Blitterwij- ck, Tienrays Fanfare Tienray en Fanfare Vriendenkring Blitterswij ck. Een publieksjury en een jury lid, de heer Koster uit Deume, zullen de gespeelde muziekstuk ken op hun kwaliteit beoordelen. Fanfare Eendracht Meerlo doet dit jaar buiten mededinging mee, vanwege het trieste overlijden van haar jeugdlid Hans Jennes- kens vorige week. Het Meerlo- Wanssumse muziektoemooi begint om 19 30 uur. Op de Venravseweg in Wans sum zijn maandag 184 bekeurin gen uitgeschreven. De hoogst gemeten snelheid van de 3590 gecontroleerde voer tuigen bedroeg 86 km/uur waar maximaal 50 km/uur is toege staan. Dit levert een boete op van 216 euro. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Almut Raaij- makers, Marie-Therese van Loon. Marlon Theunissen U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dins dag, woensdagmorgen of donder- Huisartsenpraktijk Meerlo, Pas toor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tij dens de uren dat de praktijk geo pend is. Artsen: J.F.H. van Arens- bergen, F.J.P. van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen. Beatrixstraat la, 5864 AG Meer lo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13 00 uur, spoedrecep- ten: Apotheek Antoniusveld, Sta tionsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@het- net.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem-Smo- renburg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@ worldonlinenl Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hogeweg 99, Postbus 242. 5900 AE Venlo. tel: 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kin- der- en jeugdzorg, volwassenen- zorg, ouderenzorg, preventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D. Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51, 5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-Lim burg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klantenservice: bereik baar tijdens kantooruren (inclu sief ledenadministratie), tel: 077- 3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: C. Cruijsberg, Hanna van de Voortplein 7, 5865 BH Tienray, tel: 692039- Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Vorige week zondag opende het Schola Cantorum van het Ward-Instituut het prestigieuze Festival Religieuze Muziek in Venlo. Zondag 6 oktober om 10.00 uur luistert Schola Canto- rum de eucharistieviering in Geijs- teren op met haar vermaarde Gre goriaanse zang. Voor de liefhebbers van de vocale religieu ze muziek een kans om de Schola Cantorum, bekend om de lichte klankkleur met haar rijke nuan ces, te horen. een abonnement waard

Peel en Maas | 2002 | | pagina 9