ZVD en Samenwerking vijzen deal met Raayland af Het is 'n fantastisch mooi beroep |Nationale Brandpreventieweek T OuadrS badkamer- €1.699»- Demonstratie op Schouwburgplein Krentenbaard Oproep Dodelijk verkeersongeval «ft meubel Exclusief bij Sanidröme anidrome Gewonden bij ongeval Pagi EN MAAS Donderdag 26 september 2002 - Pagina 5 itische coalitie toch akkoord ime 128 Met zeventien stemmen lor (CDA, PvdA en fractie heel an de Vorle) en acht tegen VD en Samenwerking) werd [voorstel aangenomen. Het ayland College krijgt een aiinalige bijdrage van 5,775 euro vanwege geleden loteverlies. En het voormali- mavo-gebouw wordt voor 3,780 euro verbouwd voor komst van de Petrus Ban- nschool. De drie coalitiepartijen hielden osdagavond in de raad de rijen sloten. En schaarden zich una- cm achter het collegevoorstel, laak urt*at n'et van harte, want ^was verdeeldheid. Fractie Van Vorle en vooral het CDA yen kritisch. CDA-woordvoer der Martin Leenders vroeg voor de stemming om een schorsing. Na koortsachtig overleg tussen CDA, PvdA en fractie Van de Vorle kwamen de drie toch op één lijn. De PvdA had nog de min ste moeite met de zoveelste dure verbouwing van een school. "Maar we zullen niet nog een overschrijding accepteren", zei Elly van Dijck, die de rentevergoe ding aan het Raayland afdeed als een erfenis waar je niet omheen kunt'. De gemeente betaalt de rente omdat het Raayland College de drie overbodig geworden schoolgebouwen (KTS, Marianum en mavo) veel later heeft kunnen verkopen. Omdat de gemeente er geen haast mee had. De twee oppositiepartijen trok ken fel van leer. Leonie Cals (WD) was duidelijk. Want de WD had al eerder aangegeven een hoge overschrijding van de verbouwingskosten niet meer te accepteren. "Het was eens maar nooit weer". En met de betaling van 115.775 euro 'smartengeld' konden de liberalen evenmin instemmen. Martin Wijnhoven (Samenwerking) zei grote moeite te hebben met 'hoe het college met de belastingcenten van de Venrayse burgers omgaat'. "Want de mavo is vijf jaar geleden nog flink verbouwd. Het bedrag van 453-780 euro is buiten alle pro porties." Ook Tiny Grebenjak her innerde aan de dure verbouwing van 1,4 miljoen van vijf jaar terug. 'En nu staan we weer met de rug tegen de muur." Het CDA had daarentegen geen moeite met de dure verbouwing. "Maar een nieuwe overschrijding accepteren we niet meer", zei Martin Leenders. "We hebben veel meer moeite met de rente betaling aan het Raayland. Omdat dit project op de prioriteitenlijst vergeten is. Wie is hiervoor ver antwoordelijk? Wie heeft hier ste ken laten valen? Het is zonde van het geld. We zijn hier niet blij mee." Wethouder Mathieu Emonts (PvdA) herhaalde zijn toezegging dat hij nog dit jaar komt met een voorstel voor een betere methode van kostenramingen bij scholen. Volgens Emonts heeft de gemeen te voor het Raayland alle onder handelingen gevoerd over de ver koop van de schoolgebouwen. "Wij willen een betrouwbare part ner zijn. Omdat het niet de eerste prioriteit had is er vertraging ont staan. Vandaar die eenmalige afkoopsom. De gemeente moet hierin haar verantwoording nemen." John Oosterbeek (WD) wilde weten of deze risico's bij het vast stellen van de prioriteitenlijst bekend waren. Een duidelijk ant woord kreeg hij niet. Emonts zei dat 115.775 euro 'het maximaal haalbare' is. "We hebben met het Raayland stevige onderhandelin gen gevoerd. Er is geen ruimte meer om opnieuw aan tafel te gaan zitten." Op aandringen van de raad zegde de onderwijswethouder toe dat 453-780 euro voor de verbou wing niet overschreden wordt. "Daar mag u mij op afrekenen." lirecteur Marius Peters neemt afscheid van Petrus Bandenschool Ut 1 ff (Het zal niet meevallen voor Peters. Afscheid len van een school waarop maar liefst 22 jaar actief is 'eest. Toch gaat het gebeu- op vrijdag 4 oktober. Iverdag zeggen de kinderen n leerkrachten tot ziens, 's vonds kan iedereen tussen 9.00 en 21.00 uur in de aula an de school de scheidende irecteur van de Petrus Ban- ienschool in Venray de hand chudden. ta 1972 voltooide Marius Peters ijn studie aan de kweekschool in peghel. Meteen ging hij aan de 'ig op de Michaëlschool in lazerswoude ("de tafeltennisster leitine Vriesekoop was mijn lekendste leerlinge") om vervol gens na vijf jaar te verkassen naar e Berg- en Beekschool in St. nthonis. Na enkele jaartjes stap- f hij in 1980 over naar de Petrus indenschool. In 1985 werd hij tast leraar van groep 8 ook direc- tur van de school in het hartje an Venray. "Een pittige opgave", ijkt hij terug op die beginjaren, "De school had het in die tijd moeilijk en had bovendien weinig leerlingen. De zorg voor een groep en de hele school beteken de destijds een hele verantwoor ding. En belasting." Basisonder wijs in de jaren 80 is echter al lang niet meer vergelijkbaar met het huidige schoolsysteem. "Het onderwijs is heel erg veranderd, veel complexer geworden", bevestigt de 51-jarige directeur met klem. "Er is nu een gediffe rentieerder aanbod, de organisatie en voorbereiding vergt meer tijd voor de leerkrachten die het dan ook veel drukker hebben Het onderwijs is bovendien niet meer 'leraargestuurd', er wordt veel meer verantwoording neergelegd bij de kinderen Relatie, compe tentie en autonomie zijn dan ook drie stokpaardjes van Marius Peters. "Ik vind dat je heel hoge verwachtingen van de kinderen mag hebben. Je moet ze ook het gevoel geven dat ze heel veel kun nen. Dat moet een leerkracht ook uitstralen en laten zien." De directeur zag in de loop van de jaren zijn werkzaamheden ook steeds complexer worden. Petrus Banden is inmiddels uitgegroeid tot een basisschool met 300 kin deren. Peters ervaart de werkdruk in het basisonderwijs dan ook als heel hoog. "Je moet een team van leraren coachen en begeleiden. Leerkrachten die het steeds zwaarder krijgen en meer taken op hun bordje krijgen. Vroeger had een leerkracht een groep en ging de deur dicht van het klaslo kaal. Nu moeten ze veel flexibeler zijn. Ze zijn bezig met aparte pro gramma's voor leerlingen, praten veel meer met ouders, bestellen materialen. Dat soort zaken komen er alleen maar bij. En dat is niet altijd even makkelijk." GOEDEMORGEN Peters is gepast trots op wat er de laatste jaren op zijn school tot stand is gebracht. Met een heel jong lerarenkorps, van de twintig leerkrachten zijn er tien niet ouder dan dertig jaar, mag hij ook terecht trots zijn op de kwalifice ring van het Integraal School Toe zicht (ITS). In juni 2002 kreeg de Petrus Bandenschool in dit onder zoek, waarin scholen op alle facetten worden doorgelicht, het kwaliteitspredikaat heel goed. "Het geeft een prettig gevoel dat op het moment dat je opstapt er een school staat met een goed rapportcijfer. En dat mijn opvol ger hier met een gerust hart aan de slag kan gaan." Zijn school is bovendien een van de veertien basisscholen in heel Nederland die uitgekozen is voor het project TOM (Team Onderwijs op Maat). Op die scholen worden onder- wijsassistentes ingezet om de kwaliteit van het onderwijs te ver groten en de reguliere leerkrach ten de handen vrij te geven om kinderen nog intensiever te bege leiden. "De assistentes nemen onderwijstaken over waardoor de leerkrachten hun vakmanschap nog beter op de kinderen kunnen loslaten. Bovendien moet dit pro ject ook het plezier en de kwali teit van werken van leerkrachten vergroten." Voor Marius Peters ligt een nieuwe uitdaging in het verschiet. Hij gaat fulltime aan de slag als staflid financiële en materiële zaken van de SKPOV, het over koepelend orgaan van zeventien basisscholen in Venray. Een func tie die hij al sinds 1999 parttime bekleedt naast zijn directeurschap bij de Petrus Bandenschool. "Die functies waren steeds moeilijker te combineren. Daarom heb ik na 22 jaar Petrus Bandenschool bewust voor deze nieuwe uitda ging gekozen." Hij geeft het meteen ruiterlijk toe. De dagelijk se gang van zaken op school, de omgang met kinderen en leer krachten, zal hij zeker missen. "Natuurlijk, de school heeft me altijd geboeid, is in al die jaren mijn tweede thuis gworden. Een prettige plek om te werken. Met betrokken ën vooral ook kritische ouders en een heel enthousiast team leraren. Dat gaf me vleugels om dingen te doen. Het is een fan tastisch mooi beroep. In mijn nieuwe functie zal het heel wat stiller om me heen worden. Het 'goedemorgen' van de kinderen en ouders zal ik missen. Maar ook dat zal wel wennen. Ontruiming schoolgebouwen in Venray en Meerlo-Wanssum Van vrijdag 4 tot en met Werdag 12 oktober is het ffc'er Nationale Brandpreven tieweek, waarin dit jaar de Khoolontruimingsoefening eentraal staat. Op vrijdag 4 oktober opent wethouder Jan Driessen van de gemeente Venray de brandpreventie week door het startschot te geven voor een ontruimings oefening op Focus, basis school voor speciaal onder wijs, aan het Groenewoldsepad 2 in Ven ray. Ook op school kan brand uit breken. De leraren zijn er dan voor verantwoordelijk dat nie mand gewond raakt. Daarom is elke school wettelijk verplicht een ontruimingsplan op te stellen. Dit betekent dat moet worden afgesproken wie wat moet doen Basisschool De Meent in Leunen neemt hygiënische maatregelen om besmetting van de leerlin gen met krentenbaard te voorkomen. In de eerste week van het nieuwe schooljaar werd bij twee |p?ren deze infectieziekte geconstateerd. Krentenbaard is te herkennen aan vochtige, gele korsten, die meestal rond de mond beginnen ro-zich verder over het gezicht en het hele lichaam kunnen verspreiden. Dircet contact met de plekken moet vermeden worden. Voor behandeling adviseert de school de ouders om naar de Jjpisarts te gaan. Direct contact met de plekken moet vermeden worden. Voor behandeling advi- ■peert de school de ouders om naar de huisarts te gaan. als er brand uitbreekt. Op de plat tegrond van de school moet wor den aangegeven via welke weg de kinderen het snelst naar buiten kunnen komen. Dit moet regelma tig worden geoefend. Als er echt brand uitbreekt, is er immers geen tijd meer om na te denken. "Om het goed functioneren van het ontruimingsplan te waarbor gen. is het belangrijk dat op de scholen regelmatig, minstens een keer per jaar, wordt geoefend vertelt Ban Cox van de Venrayse brandweer. "Omdat ook de brandweer een snelle en efficiën te omtruiming bij een calamiteit van belang vindt, is ervoor geko zen om dit jaar de Nationale Brandpreventieweek in z'n geheel te wijden aan de schoolontrui- mingsoefening. Dertien scholen in de gemeente Venray en drie in de gemeente Meerlo-Wanssum doen aan de oefening mee. Ja, de animo voor deze activiteit is erg groot." In het hele land zullen basis scholen hun ontruimingsplan gaan oefenen, waardoor er met recht gesproken kan worden van een Nationale Schoolontruimings- oefening. Tijdens deze ontrui mingsoefening is de brandweer in de school aanwezig en ook wordt de oefening achteraf met de betrokkenen geëvalueerd. Om het oefenen zo realistisch mogelijk te maken, wordt in een gedeelte van de school 'schone' rook gemaakt, zodat leerlingen en onderwijs krachten zelf aan den lijve onder vinden op welke manier rook het vluchten beïnvloedt. De Dorpsraad Ysselsteyn doet in het Ysselsteyn Nieuwsblad een oproep aan de inwoners van het dorp om hun auto zodanig te par keren dat er zo weinig mogelijk overlast ontstaat. De dorpsraad ontvangt de laatste tijd veel klach ten over de begaanbaarheid van het trottoir omdat veel autobezit ters hun voertuig geheel of gedeeltelijk op het voetpad parke ren. Vooral voor ouderen, minder validen of rollaters is dit een groot probleem, aldus de dorpsraad. HXE3 BOUWBESLAG GEREEDSCHAPPEN MACHINES KEIZERSVELD 61 VENRAY TEL 0478 - 55 33 55 Bij een verkeersongeval op de Rijksweg in Well is maan dagavond een 19-jarige vrouw uit Well om het leven geko men. Rond kwart voor tien stak de vrouw de Rijksweg over. Zij werd op dat moment geschept door een personenauto. De bestuurder van deze auto was een 66-jarige man uit Venray. De vrouw overleed ter plaatse aan haar verwondingen. Compleet zoals afgebeeld* met 5 jaar garantie. Leverbaar in diverse kleuren en houtstructuren. Voor de droomprijs van "(exclusief kraan). Kom het Quadra-meubel bekijken in de showroom van: Keijsers-Manders Sanidröme Keizersveld 40 Venray Tel. (0478) 55 0670 www.keijsers-manders.sanidrQrne.nt s Bij een verkeersongeluk op de Rijksstraatweg in Lomnv zijn zaterdagmorgen rond kwart voor vijf twee automobilisten gewond geraakt. Een 26-jarige man uit Oostrum reed in de richting van Arcen, toen hij in botsing kwam met een tegenligger, een 53-jarige man uit Meterik. De man uit Oostrum die in de richting van Arcen reed hield niet rechts genoeg, waardoor hij de tegenlig ger raakte. De Oostrammer brak zijn enkel en moest door de brandweer uit zijn auto bevrijd worden, waar na hij naar het ziekenhuis in Venlo is overgebracht. Ook de andere automobilist uit Meterik moest - met onbekend letsel - naar het ziekenhuis van Venlo wor den gebracht. Beide auto's waren total loss. Bij de Oostrummer is een bloedproef afgenomen, omdat hij wordt verdacht van rijden onder invloed. Brandwondenstichting en brandweer slaan handen ineen De Nederlandse Brandwon den Stichting houdt in samen werking met de gemeentelijke brandweer op vrijdag 11 okto ber vanaf 19.00 uur een groot se demonstratie op het Schouwburgplein in Venray. Deze activiteit vindt plaats in het kader van de Nationale Brand preventieweek en de collecte week van de Nederlandse Brand wonden Stichting. In de week van 6 tot en met 12 oktober gaan namelijk weer ruim 55.000 men sen op pad om geld bijeen te brengen om de brandwondens lachtoffers zo te helpen in hun strijd tegen littekens. De Venrayse brandweer steunt de actie van ganser harte, zegt brandweerman Bart Cox. "Op het Schouwburg plein komt een tent van Manders te staan, waarin enkele lastige obstakels worden geplaatst. Daar na wordt de tent door de brand weer vol met rook geblazen. Men sen moeten zo snel mogelijk via de veiligste route een vluchtweg zien te vinden. Tegen een geringe vergoeding kunnen ze aan deze activiteit meedoen. De opbrengst van deze actie komt geheel ten goede aan de Nationale Brand wonden Stichting." BRANDWONDEN STICHTING Al meer dan 30 jaar zet de Brandwonden Stichting zich in voor mensen met brandwonden. Zij houdt zich bezig met onder zoek ter verbetering van de behandeling van brandwonden, het opzetten van preventiecam pagnes en het instandhouden van de Huidbank. De Nationale Brandwonden Stichting doet steeds meer aan nazorg voor brandwondenslacht offers. "Bij brandwonden ontstaan in veel gevallen ontsierende litte kens die voor een slachtoffer zowel lichamelijk als geestelijk blijvende gevolgen hebben. Goede nazorg is voor veel slacht offers van groot belang", zegt Karin van der Meulen, consulent van de Brandwonden Stichting. "Brandwonden behoren tot de meest ernstige verwondingen die een mens kan oplopen." Brandwonden zijn vaak levens bedreigend, de behandeling is pijnlijk en langdurig. Daarnaast kunnen brandwonden zowel in lichamelijk als psychisch opzicht blijvende schade opleveren, mede door het ontstaan van littekens. Jaarlijks worden meer dan 50.000 mensen medisch behan deld voor brandwonden. "Uit onderzoek is gebleken dat veel van deze ongevallen te voor komen zijn. Daarom zijn de con sulenten van de Nederlandse Brandwonden Stichting dagelijks op pad om overal in het land voorlichting te geven aan groe pen. Het voorkomen van brand wonden, het geven van juiste directe hulp en de medische behandeling staan daarbij cen traal." Vooral kinderen vormen een belangrijke doelgroep voor de stichting. "Zij vormen de grootste groep slachtoffers", zegt Karin van der'Meulen. "Vandaar dat we veel voorlichting geven op peu terspeelzalen en basisscholen. Maar ook bij verenigingen, zoals de scouting, én politie en brand weer geven we gratis presenta ties." Bedrijven die belangstelling hebben voor een voorlichtingsbij eenkomst betalen 90 euro. Bij deze presentaties wordt gebruik gemaakt van moderne media zoals CD-i en video. Om groepen optimaal te kunnen informeren, zijn er enkele specifieke presen taties ontwikkeld. Voor meer informatie, tel: 0251-27555. Steun de strijd tegen littekens en geef een bijdrage aan de col lectant die in de collecteweek (6 t/m 12 oktober) langs de deuren komt. Uw gift is ook welkom op giro 20.21.22 of banknr 70.70.70.643 Nederlandse Brand wonden Stichting Beverwijk. Steun de strijd tegen littekens van de Nederlandse Brandwon den Stichting vraag naar onze rolsteiger-aktie nu met 2 meter gratis. introductie nieuwe modellen altrex ladders en trappen vanaf september 2002 ■ok voor inspectie/certificering klimmateriaa!

Peel en Maas | 2002 | | pagina 5