ïjtrecht String Quartet n Odapark Kunst Cultuur première 'Yvonne, Prinses van Bourgondië' in Jera '70 Punkparty Poppencursus iindhovense bands n de Bonte Koe Rozen verwelken i, iratis naar het gezellige Veest Doe mee met het Literair Café PEEL EN MAAS een abonnement waard na EL EN MAAS Donderdag 26 september 2002 - Pagina 13 Stichting Educatief Theater (seth) presenteert in het kader van De Waan de première van haar nieuwe jeugdvoorstel ling: 'Yvonne, Prinses van Bourgondië'. Het is een sprookje over schoonheid, eerlijkheid en echte liefde. Maar het is ook een absurdis tisch stuk dat door haar vorm en inhoud volledig past in de thematiek van de Waan. De publieksvoorstelling op 29 september is eenmalig. Daar na zal de voorstelling alleen toegankelijk zijn voorleerlin gen van de basisschool. Het stuk is oorspronkelijk van de Poolse schrijver Witold Gom- browicz en staat onder de regie van Bart van der Schaaf. 'Yvonne. Prinses van Bourgondië' stuk gaat over een vorstelijk huwelijk en de problemen die kunnen ontstaan door onaangepast gedrag: Ergens is er een koninklijke hofhouding met een prins die troonopvolger is en die zich ergert aan het deca dente sfeertje aan het Hof, waar alles voorspelbaar is en oninteres sant. Hij verveelt zich en wil een daad stellen door niet met een mooie, rijke prinses te trouwen, maar met het lelijkste meisje dat hij kan vinden. Seth is een jonge Maastrichtse theatergroep die bestaat uit afge studeerden van de toneelacade mie in Maastricht. Zij maakt voor stellingen vanuit een kritische blik op het 'moderne leven'. Zo maakte zij de afgelopen seizoenen bijzondere jeugd- en jongeren- voorstellingen als De Naburen (over racisme) en Klapstuk (over pesten). De voorstelling 'Yvonne, Prinses van Bourgondië' gaat in de maand oktober op tournee door Noord-Limburg met een aantal schoolvoorstellingen en zal in 2003 elders te zien zijn. De pre mière en enige publieke voorstel ling, vindt plaats op 29 septem ber, om 15.00 uur in het theater van het St. Annaterrein in Venray aan de Noordsingel 39. Reserve ren kunt u via seth. bereikbaar via 043-3219033 3466511 of via het Projectbureau van De Waan, don derdag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur, via 0478- 569126. Toegang 3,- voor jeugd en 5,- voor volwassenen. Het voorstelling van seth vindt plaats in het kader van De Waan Deze grootse manifestatie over kunst en psychiatrie en is tot 1 oktober 2002 te bezoeken in Ven ray en Noord-Limburg. Kern is een internationale beeldende kunsttentoonstelling met een rijke randprogrammering van con certen, theater- en dansvoorstel lingen, film en fotografie, art brute en literaire happenings. Alle activiteiten zijn geïnspireerd op de relatie tussen de menselijke geest en de kunst. De Waan wordt financieel mogelijk gemaakt door: gemeente Venray. provincie Limburg, Vincent van Gogh Instituut, Mondriaan Stich ting en Euroga 2002+. lp vrijdag 27 september, aan- ig 20.00 uur, zal het Utrecht ug Quartet het eerste concert zorgen in een nieuwe serie jldcwartetconcerten die in Ven- zullen gaan plaatsvinden. Het icert maakt onderdeel uit van activiteiten van de Stichting ptvartetten Nederland, een ioi landelijk initiatief dat in lil 2002 werd gelanceerd, der het motto 'De beste strijk- artetten op de mooiste loca- i'zullen de beste Nederlandse ifessionele strijkkwartetten ïcerten gaan geven in het eehuis in het Odapark een aiie die om zijn prachtige biance en uitstekende akoes- fcvoor dit landelijke netwerk is ielecteerd. Sfeer en kwaliteit a de avonden zal bij deze kwar- serie centraal staan. Luisteraars nnen in een optimale omgeving deze sublieme vorm van nermuziek genieten. Na afloop er voor bezoekers en musici legenheid elkaar bij een drankje ontmoeten. Het Utrecht String iartet zal deze avond werken elen van Schubert. Sibelius en riethoven. Sinds zijn bejubelde buut in 1985 heeft het Utrecht ling Quartet zowel in binnen- i buitenland een reputatie opge- ivd als dynamisch en veelzij- ensemble. Het repertoire ■ih.it meer dan twee eeuwen Iirtetliteratuur: van Haydn tot meest complexe werken van avant garde. In 1996 speelde [kwartet op Paleis Noordeinde. Meerdere CD-opnamen vonden plaats (onlangs nog een wereld première van Arthur Lourié 's drie strijkkwartetten). Het Utrecht String Quartet neemt deel aan nationale en internationale festi vals en aan concertseries in Frank rijk, Duitsland, Engeland. Austra lië. In Nederland speelt het ensemble in alle belangrijke kamermuziekseries, waaronder die in het Amsterdamse Concert gebouw. Kaarten voor dit concert kosten zestien euro. Een abonnement op de hele serie van vijf concerten kost 70 euro. Verkoop en reserve ringen alsmede alle verdere infor matie kunt u verkrijgen bij het Theehuis tel. 0478 - 513690 of bij Concertorganisatie Fred H. Reni- rie 0478 - 582472. Op de avond van de concerten zijn kaarten, indien nog voorradig, vanaf 19.30 uur aan de zaal te verkrijgen. De overige concerten van de serie zullen zijn: 15 november Camilli kwartet, 31 januari Parkanvi Kwartet, 21 maart Franciscus Kwartet en 16 mei Daniel Kwar tet. Zie voor meer informatie ook www.strijkkwartetten.nl Voor de septemberopgave viel de keus op het volgende fragment: "De wind woei om bet eenzaam buis In 't laatste avonduur; Toen lichtte een vreemde de klink der deur Fm zat bij 't open vuur. Ook nu weer is het de vraag uit welk gedicht deze strofe afkomstig is en wie de auteur van deze regels is. Antw oorden op deze vragen kunt u voor vrijdag 25 oktober a.s. sturen naar het Secretariaat, Rochus- straat 1, 5801 RR Venray. Telefoon: 0478-582948. Elke laatste "donderdag van de maand zal er een citaat van een of meer dichtregels verschijnen op het speciale plekje in Peel en Maas. Aan elke poëzieliefhebber of poëziekenner wordt dan de vraag gesteld van welke dichter en uit welk gedicht de aangehaalde dichtregels afkomstig zijn. Elke maand zijn er zo 10 punten te verdienen: 5 voor de juiste naam van de dichter en 5 voor de juiste titel van het gedicht. Elke maandwordt ook het klassement gepubliceerd. De uiteindelijke winnaar daarvan wordt tijdens de feestelijke zitting rond de uitreiking van de Raadselige Roos gehuldigd. Uit reacties, die het Literair Café regelmatig krijgt, blijkt dat velen in Venray-regio de poëzie in deze rubriek lezen en waarderen, ook zon der dat zij aan de wedstrijd meedoen. Zij genieten van de prachtige gedichten die er in de Nederlandstalige literatuur zijn, zonder dat zij een heel jaar lang willen wedijveren om de le plaats. Maar ook wan neer zij wel eens een oplossing weten kunnen zij meedoen en de prijs die beschikbaar gesteld wordt voor incidentele deelnemers verdie nen. Nog steeds met "alles goed" gaat aan kop mevrouw R. van Daal met 80 punten gevolgd door de dames R. van Dommelen. L. Colsen en de heer J. Craghs met 70 punten, mevrouw H. van Beek en de heer A. Leijssen met 50 punten. Mevrouw L. Geurts en mevrouw W. Geurts met 10 punten. Het juiste antwoord op de vraag van de vorige maand was: "Voor een dag van morgen" van Hans Andreas. Het gedicht spreekt voor zich: Poëzie op zijn best! Als ik morgen doodga, mag alles en iedereen het weten: de bomen, de wind, de jonge kinderen, de dieren, de huizen en de stad: Ik had je lief. Maar vertel het niet aan volwassenen, aan geen mens, want nie mand zou het geloven. Niemand zou willen geloven, dat een mens een mens zo kan liefhebben als ik jou! Hans Anreas: Voor een dag van morgen Wanneer ik morgen doodga, vertel dan aan de bomen hoeveel ik van je hield. Vertel het aan de wind, die in de bomen klimt of uit de takken valt, hoeveel ik van je bield. Vertel bet aan een kind, dat jong genoeg is om het te begrijpen. Vertel bet aan een dier, misschien alleen door het aan te kijken. Vertel het aan de huizen van steen, vertel bet aan de stad, hoe lief ik je had. Maar zeg het aan geen mens. Ze zouden je niet geloven. Ze zouden niet willen geloven dat alleen maar een man alleen maar een wouw, dat een mens een mens zo liefhad als ik jou. Na de vele succesvolle activiteiten van de maand september, waarbij het bezoek van Jan Wolkers, dat bijna 200 belangstellenden trok. in de annalen gaat als een zeer bijzondere avond, is nu het oog gericht op het verdere programma van het seizoen 2002/2003 Op 17 en .18 oktober kunt u dineren en tussen de gangen door genieten van Qite- raire) voordrachten bij Tante Jet aan de Maas. "Literatuur om te smul len". Reserveren bij het Restaurant "Tante Jet" in Blitterswijck. Op zondagmiddag 10 november 15 30 uur zijn de leden van de schrij verskring van het literair café te vinden in de Kapel van Holthees. Zij dragen daar proza en poëzie voor. Ad Haans zorgt voor de muziek. Graag uw bijzondere aandacht voor een bijzondere schrijver: Moses Isegawa bezoekt op zondag 17 november om 11.30 uur het literair café (Theehuis Odapark). Het is de auteur van de "Abessijnse kronie ken". Speciaal ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Venray- se afdeling van Amnesty International en als hommage aan het werk van de mensen achter deze organisatie, heeft het literair café deze schrijver naar Venray gehaaldDat mag u niet missen Het literair café sluit op zondag 15 december haar medewerking aan "De Waan" af met de prijsuitreiking van de landelijke schrijfwedstrijd: Hoe Raadselig de Geest" met cabaret van Guido Weijers. De Witte Hoeve, 11.30 uur. Als u donateur wil worden van het Literair Café Venray-regio - minimale bijdrage van 16,00 euro per jaar - dan krijgt u liet programma toegezonden. Als donateur steunt u hiermede de acti viteiten van het Venrayse Literair Café en krijgt bovendien reductie op de entreekosten van de bijeenkomsten. Informatie over het boven genoemde of over het werk van het Literair Café kunt u verkrijgen bij het secretariaat: Rochusstraat 1, 5801 RR Venray, telefoon: 0478- 582948 maar ook op onze website: www.Iiterair-cafe-venray.nl -ZB* Op dinsdag 8 oktober start Kindercentrum De Nissehoff in Venray een antroposofi sche poppencursus. Er mogen nog zulke prachtige poppen te koop zijn, een klein kind geeft meestal de voorkeur aan een slappe knuffel. Zo'n pop die zich gewillig voegt naar de kleine armpjes die hem omklemmen en ruikt zoals alle vertrouwde dingen ruiken. Oerpopjes zou je ze kunnen noe men en ze zijn er al voor de aller kleinsten. Ze bestaan uit een lapje dat in het midden van een vier kant (flanellen) lapje door een bolletje schapenwol tot een hoofd wordt gevormd en waar met twee gelegde knopen aan twee uiteinden armpjes worden gesuggereerd. Het zachte lapje laat zich gemakkelijk pakken en het popje is heel licht. De (zelfgewassen) schapenwol neemt de eigen geur en warmte van het kind op, wat een grote vertrouwdheid geeft. Voor elke leeftijd kan men zelf popjes maken omdat elke leeftijd weer een nieuwe zintuiglijke uitdaging nodig heeft. De meeste ouders kennen ze wel en weten dat ze te koop zijn in verschillende win kels. Heel lang geleden waren deze poppen alleen voorbehou den aan baby's die een handvaar dige oma of tante in de buurt had den. Wilt li een leuk kraamcadeautje of voor 5 decem ber een allerliefste knuffelpop maken? Deze cursus geeft U de gelegenheid om zulke poppen zelf te maken en er Uw liefde en energie tijdens het maken ervan in te leggen. De cursus wordt om de twee weken gegeven op dins dagavond van 20.00-22.00 uur. In totaal zijn er rijf avonden beschik baar, waarvan een avond een compensatieles is wanneer er iemand een keer zou moeten afzeggen. De groep kan maximaal uit 20 personen bestaan. De avon den zijn op 8 oktober, 22 oktober, 5 november, 19 november en 26 november. De eerste avond wordt gebruikt om patronen en stofjes uit te zoeken en uitleg over de te maken popjes. Tevens is er de mogelijkheid om seizoentafel- spulletjes te maken op aanvraag. De kosten zijn achttien euro voor vier avon den. Opgave voor 1 oktober bij Anita Achten-Pceters. Bosweg 44 in Venray, telefoon 0478-589314. Het live-seizoen in café Dc tonte Koe gaat op zondag 29 sep- t'mber weer van start. Twee ,a|ris uit Eindhoven bijten de sP'fs af. Als eerste speelt Pop- jftch, een band die zich heeft wen inspireren door Placebo en «adiohead, en was onder andere l eerder te horen in W2 (Den Bosch) en in 013 (Tilburg). De veedc band is SnOwball, die 'middels een bekende is in dc Bonte Koe, en wellicht van de radio. Deze punky popband was al te horen bij Lcidschekade Live en bij Isabelle, Ze zijn geïnspi reerd door The Clas en The Jam en worden ook wel dc Eindho- vense Weezer genoemd. Zij pro moten hun cd City of Lights. Kort om een gezellige middag gitaarpop in de Bonte Koe. De middag begint om 16.00 uur, de entree bedraagt twee euro. Ver wacht op 13 oktober Bullseye- Powerrock. Jera 70 presenteert op zaterdag 28 september een Punkpart)' met drie bands. Fameless is opgericht in het jaar 2000. Deze viermansforma tie is afkomstig uit Eindhoven. Hun muziekstijl varieert van bubble- gum-punk en ska tot hardere punk. Ze halen hun inspiratie uit bands zoals NOFX en Millencolin. Na hun eerste democd Punkers from the south uitgebracht te hebben zijn ze nu hard op weg om hun tweede cd te realiseren. Bullpen is een jonge en energieke vijfkoppige punkrock band uit Den Bosch. Stel je voor; scheurende gita ren. pakkende ritmes en melodieu ze songs, voeg nog wat zon, zee en lol toe en het beeld van de band is compleet. Muzikaal gezien gebruikt Bullpen punkrock als startpunt van waar zij uitstapjes maken naar ande re muziekstijlen. Ze gebruiken hard core en emocore in hun nummers als Boarding, Working bee en hun cover versie van de klassieker van Herman's Hermits: No Milk Today. Hun muziek valt het beste te omschrijven als Skate-punk. Bullpen bestaat al sinds de zomer van 1997 maar na een aantal wijzi gingen in de bezetting bestaat de huidige formatie nu een paar maan den. De band speelde al in optre dens samen met Satanic Surfers (Swe), Diesel Boy (US), The Apers en Beyond93. Ze speelden o.a. in zalen zoals 013 (Tilburg), maar zijn nu ook klaar voor een spetterend optreden in de Jera. Als laatste zal No Wisdom het podium betreden. Deze punkrockband uit Arcen bestaat uit drie heren en een zange res. Ze bestaan sinds oktober 1997 in deze formatie, in december 2000 kwam hun eerste democd Just Tes ting uit. Deze cd, bestaande uit eigen nummers, werd met lovende kritieken ontvangen. Ze weten dit echter ook live waar te maken. Ze zijn beïnvloed door I against 1, Undeclinable en de Heideroosjes. Voor deze bands hebben ze inmid dels ook al een keer in het voorpro gramma mogen spelen. Ze spelen melodieuze punkrock met af en toe een snel ska en reggea momentje er doorheen. Ook hun optreden op Jera's Fight For Fame was een suc ces. Ze behaalden daar een tweede plaats en zodoende staan ze nu als slotact weer op het podium. Het concert begint om 20.00 uur. Fameless Boekrecensie in Peel en Maas Rozen verwelken is de nieu we Alex-Cross-thriller van schrijver James Patterson. Rechercheur Alex Cross moet een gewelddadige bankover valler stoppen voordat deze helemaal doorslaat. Maar dan richt de man de pijlen op Cross. Washington DC wordt opge schrikt door een serie geweldda dige bankovervallen. Het brein achter deze misdaden is een even geniale als wrede man, die zich zelf Mastermind noemt. De over vallers schrikken er niet voor terug om zowel bankmedewer kers als hun gezin op brute wijze te vermoorden. Rechercheur Alex Cross pro beert, samen met FBI-agente Bet sey Cavalierre, Mastermind op het spoor te komen. Het staat als een paal boven water dat ze hier niet met een gewone bankovervaller te maken hebben: hij gebruikt buitensporig veel geweld en zijn zucht naar perfectie is opvallend. Naarmate het onderzoek vor dert, lijkt de haat van Mastermind zich tegen Cross te richten. Niet alleen hijzelf wordt bedreigd, maar ook zijn familie loopt gevaar. Cross moet zijn uiterste best doen om deze geesteszieke crimineel op te sporen en te stop pen. En het is maar de vraag of hij op de juiste plaats zoekt.... Van James Patterson verschij nen regelmatig nieuwe thrillers. Dit boek is ook te koop bij boek handel Van den Munckhof in Ven ray. Prijs: 18.95 euro. gevarieerd programma van feest en rock muziek. Zeker de moeite waard dus. Tussen de bands door zullen er een aantal bekende gast DJ's hun kunsten vertonen waar Wipneus en Pim danwel de Loco Loco Discoshow een puntje aan kunnen zuigen. Verder zal er natuurlijk nog iets speciaals gebeuren op de avond, iets wat de vaste Veestgangers gewend zijn. Ze zullen namelijk degene die het leukst verkleed is een .onvergetelijke avond bezorgen. Dus blaas thuis allemaal even het stof van de carnavalsdoos want ze hebben echt hele leuke prijzen te verdelen. Het Veest op vrijdag 27 september in gemeenschapshuis Dc Brink in Leunen begint om 20.00 uur. Om het eerste lustrum goed te eren heeft de organisatie van eest besloten om de vijfde editie entree vrij te houden. Nadat 5 voorprogramma af had ezegd zijn zij er inmiddels in ;d een vervangende band te gelen Dit zijn The Skabadivers worden. Het spreekt voor zich at voor genre muziek jullie hicr- n kunnen verwachten. Een Ska- and uit Breda die zich de kunst nde ska eigen hebben gemaakt, zullen met veel toeters en bel li een meer dan waardige ope- van Veest zijn. Dc tweede and is The Heinoos, een geves- 0 8de naam bij Buro Waanzin waar J°a ook de Zingende Fresia's Oder tract staan. Zij zullen dc ond compleet maken met wers van de jaren '70 tot nu. een

Peel en Maas | 2002 | | pagina 13