Visvijver Swolgen blijft de gemoederen bezighouden Schoolkinderen ondertekenen afspraak met SOS Ingezonden Museum 't Zonnelied te zien bij Kruispunt Grote rommelmarkt bij de Vöskes Carel Neervoort winnaar Venrayse Lagerhuis Schenking vier nieuwe trombones Tom van de Ven in nationale finale Op de dienstenveiling kunt U heel wat wijzer worden BEZORGEN? Omroep Venray Tariefs verhogingen Wil jij PEEL EN MAAS cf cHfeCB Ti1ar5=n 7rril.q E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Ffesn cfem ccntact cp iret Verspreidingsburo "PERIODIEK" 1ÖL. 582877 ISbarderhof 6 Vairay q to EN MAAS na was het hek al snel van de dam. Haar verzameling groeide omdat steeds meer mensen haar spulletjes brachten. De kelders van de familie Franssen in Bruks- ke vulden zich meer en meer met herinneringen aan het Roomse leven: prenten, beelden, kazuifels en boeken. Omdat de kelder van hun woning in Venray bijna uit haar voegen barstte, keek de fami lie ruim vier jaar geleden uit naar een nieuw onderkomen en kwam ze uiteindelijk aan de Beemdweg 13 in Wanssum terecht. "Bijna alles hebben we gekre gen. Soms zijn stukken echt aan ons toevertrouwd. Dat kun je echt niet maken om dat af te geven", zegt Diny Franssen. "En dat willen we ook niet. Het muse um is ook voor ons een soort levensopdracht mag je wel zeg gen." PEEL EN MAAS een abonnement waard omwonenden al geruime tijd bezig. Over de nieuwe locatie van de vijver zijn al diverse procedu res gevoerd. Bij de Raad van State loopt nog een bezwaar tegen het bestemmingsplan. Dit terwijl de machtiging voor de ontgronding, een versnelde vergunning om te kunnen gaan graven, door de pro vincie is afgegeven. Het voor naamste bezwaar van de bewo ners van het buurtschap Legert ligt in de aantasting van het karak teristieke coulissenlandschap ter plaatse. De bezwaarmakers willen de natuurlijke omgeving in stand laten. Zij vinden dat bij locatie keuze niet goed rekening is gehouden met het natuurbelang. De provincie is verbaasd over deze uitspraak. "Het is juist van wege hel natuurbelang dat de oorspronkelijke visvijver buiten gebruik moet worden gesteld", aldus R. Creemers van de provin cie. De reden om de machtiging af te geven wordt tijdens de zit ting door Creemers nader toege licht. "De machtiging is nodig, omdat een toegezegde subsidie vervalt als op 1 januari niet is begonnen met de ontgronding. Daarnaast kan de aanleg vertra ging oplopen van tenminste één visseizoen als er nu niet gegraven wordt." De bezwaarmakers hou den vol dat de oude vijver nog uit stekend voldoet. De machtiging is in hun ogen dan ook niet nodig. M. Knippenbergh, namens de bezwaarmakers: "De noodzaak van de machtiging is niet aange toond. Ik heb met de vissers van de club gesproken. Zij vinden dat de oude vijver nog prima voldoet. Op mijn vraag of er ooit ernstige problemen geweest antwoordden zij negatief." De Raad van State doet over circa twee weken uitspraak. Diny en Martien Franssen in de KRO-schijnwerpers De oude visvijver voldoet nog prima, dus er is helemaal geen reden om een nieuwe vij ver te graven. Dat is het stand punt van de bewoners van het buurtschap Legert in Swolgen. Zij blijven zich daarom verzet ten tegen de verplaatsing van de vijver. Onlangs probeerden zij de machtiging voor de ont gronding van de vijver via een spoedprocedure bij de Raad van State in Den Haag tegen te houden. De nieuwe visvijver De Schol houdt de gemoederen van de met hun uitgebreide verzameling religieuse objecten van het Bruks- ke in Venray naar Wanssum. Het echtpaar begon aan een nieuwe uitdaging, want aan de voormali ge showroom van tegelhandcl Jan van Erp moest heel wat verbouwd worden om er een sfeervol muse um van te maken. GELOOF Diny en Martien verzamelen al circa veertig jaar spullen die met het (katholieke) geloof te maken hebben. Het begon met een paar beelden uit een erfenis, die Diny bewaarde omdat ze het zonde vond om ze weg te gooien. Daar- Diny en Martien Franssen van het museum voor volksde votie 't Zonnelied in Wanssum 2jjn op zondag 6 oktober te den in een uitzending van KRO Kruispunt. Dinsdag bvam een tv-ploeg opnamen oaken van de bijzondere ver zameling religieuse objecten, het levenswerk van Diny en Martien. De uitzending begint om 22.40 uur. Het echtpaar reageerde onlangs op een oproep in het senioren blad Nestor van de Unie KBO, die haar vijftigjarig bestaan viert: "fn het blad stond een oproep voor mensen die op late leeftijd nog Diny en Martien Franssen van museum 't Zonnelied in Wans sum zijn op zondag 6 oktober te zien bij KRO's Kruispunt aan een nieuwe uitdaging waren begonnen", vertelt Martien Frans sen. "In het programma 'De Uitda ging' van KRO Kruispunt komen enkele senioren aan het woord met allerlei verhalen. De één ver telt bijvoorbeeld over zijn hobby, de ander over een bijzonder optreden. En wij komen aan het woord over het ontstaan van ons museum," Diny en Martien Franssen ver huisden ruim vier jaar geleden ren. Voor zover bekend is het in Nederland de eerste keer dat basisscholen en een ontwikke lingsclub zo'n convenant (afspraak) ondertekenen. De kin deren die voor deze belangrijke taak waren uitgenodigd zijn Edyta Mendryk (Tienray), Fenne Lomme (Geysteren), Django Pou- wels (Swolgen).Kim Erps (Meer- lo), Sarah Beerens (Wanssum) en Charlotte Bartels (Blitterswijck). Namens SOS Meerlo-Wanssum tekenende voorzitter René Poels en namens de docenten van de zes basisscholen tekende Pieter Timmermans uit Swolgen. De onertekenin gebeurde onder toe ziend oog van de consul generaal van Chili. Juan Angulo. zuster Lucienne Hardv van het kinderte huis en burgemeester Joep I lahn van Meerlo-Wanssum. Zoals bekend heeft SOS Meerlo-Wans sum het kindertehuis Hogar Espe- ranza van de Belgische zuster Lucienne Hardy in Chili voor drie jaar geadopteerd. Gelet op het wereldwijde belang van internationale samen werking en verbroedering der vol keren is de stichting SOS met de zes basisscholen overeen geko men dat zij in de toekomst nadrukkelijk gaan samenwerken op het gebied van ontwikkelings samenwerking. De SOS Meerlo- Wanssum zorgt voor voldoende informatie en audiovisueel materi aal dat gebruikt kan worden tij dens de lessen in de klassen. Hoe wel de verantwoordelijkheid van datgene wat in de klassen plaats vindt ligt bij het onderwijzend personeel kunnen leden van SOS Meerlo-Wanssum hand- en span diensten verrichten en voorlich ting geven aan de hand van dia's Zes schoolkinderen van groep acht van de zes basis scholen in de gemeente Meer lo-Wanssum hebben vorige neek in de raadszaal van Meerlo-Wanssum een belang rijk document ondertekend samen met de Stichting Ont wikkelingssamenwerking Meerlo-Wanssum. In dat document staat dat tij dens de lessen zoveel als mogelijk landacht wordt geschonken aan hei land en het project dat elke dnc jaren door de Stichting Ont wikkelingssamenwerking Meerlo- Wanssum wordt gekozen. Daar naast houden de scholen elke mee a drie jaar een fondswervcn- de actie ten behoeve van het pro- ect. De landelijke actie Wilde Ganzen wordt telkens gevraagd het uiteindbedrag te vermeerde en video's. Het gezamenlijk orga niseren van excursies naar musea of andere evenementen op het gebied van ontwikkelingssamen werking behoren tot de mogelijk heden. SOS kan voor dit soort excursies geld vrijmaken. SOS Meerlo-Wanssum vervaardigt voor elk school een infobord over het project. Ina de Schipper van SOS Meerlo-Wanssum presteerde vori ge week woensdag in het gemeentehuis de scholcnmap die door SOS is samengesteld waarin niet alleen informatie wordt gege ven over het project maar ook over het land en zijn bijzonderhe den. Tevens worden in deze scho lenmap ideeën gegeven over de invulling van bepaalde lessen. Bin nenkort opent de stichting op haar website (www.sos-meerlo- wanssum) ook een speciale kin derpagina. Donderdag 26 september 2002 - Pagina 11 Onder het motto wie het eerst komt heeft de beste keus houdt de carnavalsvereniging de Vöskes in zaal Brugeind in Meerlo op zon dag 29 september voor de achtste maal haar jaarlijkse rommelmarkt. De naam rommelmarkt moet men niet letterlijk nemen. De Meerlose rommelmarkt staat bekend als een goed uitgesorteerde rommel markt in de regio. De spullen zijn vorige week door de leden van de Vöskes en enkele vrijwilligers huis aan huis bij de Meerlose inwoners, opgehaald. Alle elektri sche apparaten zijn uitgetest. Ieder jaar komen steeds meer mensen naar de rommelmarkt in Meerlo. De carnavalsvereniging heeft dan ook de beschikking over twee grote zalen, waar de goederen overzichtelijk uitgestald staan. Ook dit jaar kan de bezoe ker rekenen op een keur van arti kelen zoals op de volgende afde lingen te koop aangeboden worden: computers, printers. boeken,puzzels, kinderspeelgoed, antiek, muziekinstrumenten, lam pen, fietsen, huishoudelijke arti kelen, klein meubel,audio-appara- tuur, snuisterijen en nog veel meer waardevolle artikelen. De moeite waard voor liefhebbers en verzamelaars, om gezellig een middag te komen snuffelen, met meer dan 1000 koopjes vaak voor bodemprijzen voor elk wat wils. Het kopen is ook een spel tussen koper en verkoper. Het einddoel is dat beide partijen tevreden zijn. Wie weet vind je hier het koopje van je leven. Speelgoed en knuf fels die op het einde van de mid dag niet verkocht zijn, worden geselecteerd en krijgen een bestemming in Polen. Om 13.00 uur gaat de zaal open voor het kopen van kleine artikelen. Om 14.00 uur start de verkoop bij opbod, waarbij de waardevolle goederen de hamer passeren. Entree is een euro en kinderen hebben natuurlijk gratis entree. De jury, bestaande uit Joke Phillipson en Karei van Soest was er snel uit dit jaar, ze had den niet veel tijd nodig voor overleg: Carel Neervoort werd door hen afgelopen vrijdag aangewezen tot winnaar van het 6e Venrayse lagerhuis. Hij kwam het meest tegemoet aan de door de jury vooraf bekendgemaakte criteria waarop speciaal gelet zou worden: kort, bondig en helder formuleren, refererend aan de opgegeven stel ling, en humor. Carel discussieer de in alle stellingen mee en bracht vaak op geestige wijze, met one liners, de discussie terug bij de stelling. De tweede en derde plaats werden ingenomen door respectievelijk Petra van Duynho- ven en Hans Ten Berge. Het jury rapport vermelde bij Petra de the atrale - onderhoudende - vorm waarin ze zich meerdere keren wist te presenteren en vond van Hans Ten Berge dat hij stellingen uitstekend wist te beargumente ren. Het toneel van de schouw burg was voor de gelegenheid omgebouwd tot een sfeervol Lagerhuis, compleet met rode loper, spotlights en oplopende tribunes. Het publiek werd voor aanvang van het debat en in de pauze muzikaal bezig gehouden door de heren van Octetnog. Veertien debators. twee juryle den. de presentatrice Ellis Wien- dels en zes inleiders amuseerden vervolgens de 50 a 60 toehoor ders met hun discussie aan de hand van de door de Vrouwen raad opgestelde stellingen. Voor de pauze moest er duidelijk nog wat ingelopen worden en hadden sommige debators wat moeite met de opdracht om kort en dui delijk hun mening weer te geven. Na de pauze kwam men af en toe wel tot spetterende betogen. Natuurlijk speelden daarbij ook het thema van de stelling en de heftigheid waarmee de inleider de stelling verworpen, dan wel onderstreept had. een rol. Voor de pauze waren de debators het inhoudelijk redelijk met elkaar eens over de komst van een indy- car circuit, de voors en tegens van schaalvergroting (helder en deskundig ingeleid door Gerard de Beijer) en het handhaven van regels (toegelicht door Ellis Wien- dels). Maar na de pauze ontlok ten de rechten van de das, (emo tioneel verdedigd door Wim Kateman), het afschaffen van de welstandscommissie (voorpleiter: John Oosterbeek tegenpleiter: Marina Moons) en het verplaat sen van de Venrayse kermis naar het industrieterrein (nader toege licht door Anton Verlinden) meer variatie en levendigheid in het debat. In het publiek bevond zich Hassan Najja, de Venrayse deelne mer aan het 'echte lagerhuis' van de Vara. Hij bood een gratis bus reis aan namens de Vara, voor 20 personen op zaterdag 2 novem ber. Vertrek van de bus om 13 30 uur vanuit Venray. Vertrek uit Amsterdam voor de terugreis is 23-00 u. (ca. 00.30 u terug in Ven ray) Men kan dan de tv-opnames bijwonen van het jeugdlagerhuis in de middag, die op een later tijd stip worden uitgezonden en om 21.00 u de rechtstreekse uitzen ding meemaken. Er zijn nog een aantal plaatsen vrij. Indien men hiervoor belangstelling heeft, kan men contact opnemen met Has san Najja, telefoon 06 - 513 43539. Een comité dat zich al geruime tijd heeft ingezet voor geldelijke middelen ten behoeve van het Showkorps St. Petrus'Banden, voor de aanschaf van vier trombo nes, kon afgelopen zondag de actie met succes afsluiten. In het clubgebouw, De Opmaat, werd tijdens een ingelas te pauze van de repetitie, door dit comité officieel de 'overdracht' van deze instrumenten gedaan aan het korps. De vier leden van het korps die deze instrumenten al enige tijd bespelen, hadden voor deze gelegenheid een apart stuk ingestudeerd dat zij ten geho re brachten. 'St. Petrus'Banden' spreekt haar grote waardering uit, voor de gedane moeite en zet van deze personen en alle gulle gevers. Leerlingen Van HAVOAAVO 4 van het Raayland College liepen in het kader van de Kunstendag een dag mee met Bart Mein, medeleer ling en medewerker bij de Lokale Omroep Venray. De leerlingen heb ben een verslag gemaakt van deze dag en zijn daarna met z'n allen de studio's in gedoken, om te gaan monteren. Het resultaat van deze dag kunt u donderdag 26 september beluisteren tussen 18.00-19.00 uur. In Waar zijn de troubadours gebleven? komt Sjeng de Belsj uit Bilzen (België) op 26 september van 21.00 tot 22.00 uur naar de studio van wege zijn cd Sjeng de Belsj op z'n best. Sjeng is nog een van de weini ge Limburgstalige artiesten zijn vrijwel alle muziek nog zelf schrijft. Op zaterdag 28 september kun je in het programma Prime-Time lui steren naar een gesprek met de populaire Belgische Meiden Band K3. De meiden praten over het ontstaan van K3 en de nieuwe cd Verliefd. Prime-Time is te beluisteren tussen 15.00 en 17.00 uur. Nationale Beroepenwedstrijden metaal en elektro Dinsdag 1 oktober valt het start schot voor de nationale finale van de Beroepenwedstrijden in de metaal en elektro. In de Utrechtse Jaarbeurs, tijdens Aandrijftech- niek 2002. Zestig Vakkanjers - talentvolle jonge vakmensen - strijden vanaf die ochtend vier dagen om het kampioenschap van Nederland. In elf vakken, op ruim 2000 vierkante meter beursvloer. Wie wint, doet volgend jaar juni mee aan de wereldkampioen schappen - de World Skills - in het Zwitserse Sankt Gallen, Lang hoe ven zij na de wedstrijden niet in de zenuwen te zitten: vrijdagmid dag 4 oktober wordt de uitslag bekend gemaakt. Elf vakken, voor het eerst bij elkaar op één locatie: CNC-frezen en -draaien, instru mentmaken, machinebankwer ker constructiebankwerken, las sen, plaatwerken, CAD-tekenen, industriële automatisering, mechatronica en de teamdisci pline Manufacturing Team Chal lenge. De kandidaten krijgen een opdracht die ze in 22 uur ver deeld over de 4 dagen voor elkaar mogen boksen. Bij die 60 ook plaatwerker Tom van de Ven uit Overloon. Tom, leerling van het TOC Noord en Midden Limburg in Venray: "Ik zet alles opzij om te winnen. Ik moet en zal naar Sankt Gallen." Voor het eerst laten Vak kanjers zich tijdens een wedstrijd door toeschouwers op de vingers kijken. Nu moeten ze knallen. De hindernis van de opdracht, de stress van de spanning, de druk van het publiek; op dit niveau is werken in de metaal en elektro topsport. Om hier te scoren, moet je trainen en presteren als top sporters. En om die vergelijking kracht bij te zetten, start elke wedstrijddag met een professio nele peptalk én warming-up. Door Olympisch kampioenen Leontien Zijlaard-Van Moorsel (wielrennen), Pieter van den Hoogenband (zwemmen) en Mark Huizinga (judo). Vrijdagmid dag 4 oktober - aan de finish - reikt marathonschaatser Erik Hui zebosch de prijzen uit. Voor de bedrijfstakken metaal en elektro (20.000 bedrijven, meer dan 300.000 werknemers) vormen deze wedstrijden een nieuwe stap naar een heldere pro filering van de sectoren. Een ten toonstelling van techniek en talent. Wie geïnteresseerd is, krijgt hier de kans om elf vakken tegelijkertijd te bekijken. En is getuige van de prestaties van 60 jonge vakmensen. De top van Nederland en zichtbaar trots op hun vak. Kom ook op 26 oktober naar het Raayland College Kiwanisclub Schieëpersland is volop bezig met de organi satie van een dienstenveiling op zaterdag 26 oktober. De opbrengst van de veiling komt ten goede aan speelkarren voor het medisch kleuterdag verblijf De Kleuterhof aan de Westsingel in Venray. Naast de veiling heeft Kiwanisclub Schieëpersland ook gekozen voor amusement. Zo wordt de veiling gepresenteerd door Willy en Rob en zorgt De Bubs voor de muzikale invulling van dit evenement. Het is de eerste keer dat Kiwa nisclub Schieëpersland een dien stenveiling organiseert. In het ver leden waren met name de jazzfestivals in Venray de grote trekker. Vorig jaar besloot de club om eens iets anders te doen om fondsen voor goede doelen bijeen te krijgen. Het is uiteindelijk een dienstenveiling geworden. "De veiling is opgezet voor een zo breed mogelijk publiek aldus Lock Nelissen, een van de leden van de organiserende club. "Dat betekent dat we alles zo laag drempelig mogelijk hebben gehouden. Een lage entree (twee euro), leuke kavels voor iedereen, en gezelligheid." De kavels zullen uiteindelijk het geld moeten opbrengen. Veel kavels zijn (bijna) om niet beschikbaar gesteld en wachten op ongeduldige kopers. Opval lend is het groot aantal alledaagse kavels dat op de lijst voorkomt. Wat dacht u bijvoorbeeld van een voordeur schilderen, uw auto tien keer laten wassen, een uitgebrei de medische gezondheidskeuring, het afvoeren van een aanhangwa gen vuil naar het milieustation, ramen lappen, gras maaien, uw dak laten inspecteren, bestrating aanbrengen, kortom, allemaal zaken die u eigenlijk moet doen. maar liever door een ander wilt laten doen. Maar er zijn ook nog leukere kavels voor u thuis. Zo kunt u Sint en Piet op bezoek krijgen of een rondleiding door de molen van Merselo of Meterik, de Oudheid kamer in Horst of het Freulekes- huus, of de Grote Kerk met of zonder torenbeklimming. Alle maal zaken die u eigenlijk al eens had willen doen. Wat dat laatste betreft heeft Kiwanisclub Schieëpersland enke le juweeltjes in de aanbieding. Wat dacht U van een rondvlucht boven uw woonplaats, een tocht in een klassieke Wolsley uit 1922, of een Porsche, een gratis portret- reportage van uw gezinr diverse golfarrangementen, etc. etc. Tenslotte heeft de Kiwanisclub nog een aantal serieuzere zaken op de plank liggen, die u thuis toch van pas kunnen komen. Zo is een notaris bereid om een testa ment voor u op te maken, kunt u juridisch advies krijgen, hulp bij de aangifte van uw belasting, een twee uur durend consult van een accountant en zelfs burgemeester Waals is bereid om bij u thuis, onder het genot van een goed glas wijn, te komen praten om een van uw problemen dichter bij een oplossing te brengen. Komtom, kavels genoeg waar u, en de kinderen van het medisch kleuterdagverblijf De Kleuterhof. voordeel mee kunnen doen. Wat let u om op zaterdag 26 oktober de dienstenveiling op het Raayland College te bezoe ken? In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Met verontwaardiging heb ik in Peel en Maas van 19 september de gedachten van het gemeentebe stuur kunnen vernemen over de aard en wijze waarop men de financiële tekorten de baas kan worden. Voor mij is het onver klaarbaar dat in een tijd, dat onze regering van de daken loopt te schreeuwen dat de buikriem aan gehaald dient te worden en dat loonsverhogingen tot een mini mum beperkt dienen te worden, lagere overheden de brutaliteit hebben tariefsverhogingen door te voeren die ruimschoots boven het. door de landelijke overheid gepubliceerde, inflatieniveau lig gen: OZB +9,1 rioolrecht +7,9% en afvalstoffenheffing +3,8% (nog meer zwerfvuil?). Ik ben van mening dat het hondsbru taal en puur machtsmisbruik is om de burgers op te zadelen met voldongen feiten. Indien de tarief stelling op de vrije markt, van goederen of diensten waarvan ik gebruik moet of wil maken mij niet aanstaat ben ik vrij een ande re leverancier te kiezen. Helaas hebben wij burgers deze keuze niet bij diensten die door de loka le overheid aangeboden en gecon troleerd worden. Ik spreek in dit geval niet over de hoogte van de tarieven, al ben ik van mening dat de afvalstoffenheffing absurd hoog is in vergelijking met de geleverde dienst, maar over de manier waarop. De burger heeft geen alternatief dus ligt de macht aan de. in dit geval lokale, over heid. Indien de tariefsverhogin gen in de pas lopen met de infla tiecijfers heeft niemand recht van spreken, maar nu denk ik dat men de grens naar de verkeerde kant trekt. Ik ben er ten volle van overtuigd dat ik niet de enige ben die deze mening toegedaan is. Ik spreek de hoop uit dat velen voor hun mening uit gaan komen en deze niet onder stoelen of banken gaan steken. Misschien dat er dan wat aan gedaan kan worden. P. van Rij, Venray.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 11