Prominente Peelschrijvers op Kiwanis boekenmarkt Adelbertvereniging Venray 50 jaar Harold ISL LENSSEN ""Wachttijd bouwaanvragen onacceptabel Honderd alleraardigste kavels Stichting Deportatie naar Salzgitter 'Bouw 250 betaalbare woningen binnen vier jaar' Uniek logboek van De Waan Niets! EEL en maas Donderdag 19 september 2002 - Pagina 9 ^VD eist maatregelen ff jouwaanvragen in het bui- jgebied blijken niet meer gehandeld te worden op het {Deentehuis. Dat bracht de D aan het licht. "Burgers rijgen te horen dat er geen Hjwvergunningen kunnen orden verleend voordat het estemmingsplan buitenge- ed is vastgesteld", stelde oé Francken in de commis- Stedelijk Ontwikkeling. Het bestemmingsplan buitenge bied doorloopt momenteel de wettelijke procedures en ligt nu ter goedkeuring bij de provincie. De WD spreekt van een onaccep tabele situatie. "Burgers en onder nemers in het buitengebied kun nen en mogen geen jaren wachten voordat ze kunnen bou wen", oordeelde Francken die bij wethouder Ruyten van Stedelijke Ontwikkeling aandrong op spoe dige maatregelen. Frits Ruyten sprak eveneens van 'een onhoud bare situatie'. "Er is een stuwmeer van bouwaanvragen ontstaan dat onacceptabel is. En dit is al een jaar aan de gang", moest de wet houder bekennen. Hij had afgelo pen donderdag spoedoverleg met de hoofden van de afdelingen Bouwen en Milieu en Ruimtelijke Ontwikkeling. Ruyten heeft voor begin oktober ambtenaren van de provincie uitgenodigd. "Om een oplossing te zoeken voor deze knelpunten." De bouwaffaire in Merselo werpt een grote schaduw over alles wat met bouwen te maken heeft op het gemeente huis. De provincie trok de korte vrijstellingsprocedure voor Ven- ray in. Dat betekent dat alle bouw aanvragen, die niet passen binnen het bestemmingsplan, via de lange procedure langs Maastricht moeten gaan. Dit betekent een vertraging van zeker een half jaar. Bovendien staat Venray ook nog onder verscherpt toezicht van het ministerie van VROM. Wethouder Ruyten hoopt de provincie te bewegen om de strafmaatregel tegen Venray te versoepelen. Zodat de eenvoudige bouwaan vragen weer snel afgehandeld kunnen worden via de korte pro cedure van artikel 19. René Franc ken kon instemmen met de voor genomen acties. Wel vroeg de WD'er om alle betrokkenen hier van op de hoogte te stellen. Die toezegging deed Ruyten. Ze zullen er zijn, zes prominen- Peelschrijvers op de boeken- arkt in Venray. Ook dit jaar judt de Kiwanisclub Venray een ote boekenmarkt op zondag 22 ptember op het Schouwburg- pin. De Kiwanis hebben zes jominente Peelschrijvers van gleer vanachter de Peelhorizon indaan gehaald. Ze vertellen hun froiste verhalen uit hun leven jals deze werden opgetekend ir Theo Janssen in het boek: azen door de oude Peel. Zij |en afwisselend het podium op plein met een saxofoonorkest. Boeken die bij antiquarische jekwinkels prijzige kasstukken ja zitten bij de Kiwanis dikwijls irscholen tussen de 45 kramen et boeken die deze club hier bij jaar bracht. Voor een habbe- 7b verwisselen ze van eigenaar, iar het boek van Theo Janssen [Sevenum Reizen door de oude pel. hoeft u in hun kramen niet zoeken, het restant van de eer- cdruk ligt overzichtelijk in hun imen. Het is nog niet antiquai- (ch, maar dat zal niet lang meer iren. De winstmarge van het rek is voor het goede doel. Jhr mr. Paulus de la Court 1760-1840), landdrost van Bra- liit zal u een blik gunnen in het lidschap van de Peel in de 19e mw. De la Court werd in 1807 jor koning Lodewijk Napoleon aoemd tot landdrost van het partement Brabant. Hij werd lor Napoleon geprezen en in de clstand verheven. Hij schreef eerste boek over de kolonisa- Jvan de Peel. Wij volstaan met ikele citaten die hij in Venray jker ten gehore zal brengen: in fi Peelstreek liggen gunstige Bruitzichten voor de ontgin- ng. De vele uren ver, liggen oeste gronden te midden van Bkenrijke vlekken en dorpen, ct zijn waarborgen dat deze zich Bchtelijke woestijn in een bloei- nd landschap herschapen kan worden'. 'Als het aan mijn vader en zijn «verwanten had gelegen iren de meest interessante 'bieden van de Peel nooit ont- innen geworden'. Aan het oord is Huub van Baar, zoon van [Frans van Baar die in 1905 de bier- luwerij van zijn schoonvader Keizer in Venray ging runnen, familie van Baar en hun vrien- De zes schrijvers: l.Jhr. mr. Paulus Emanuel de la Court. 2. Huub van Baar. J. Herman Maas. 4. Gerard temmens. 5. Leo Kluytmans en 6. Theo Janssen. den waren de laatste paradijsmen sen, dwaalgasten in de Peel. Huub van Baar vertelt zijn verhalen over zijn herinneringen. Het oerland- schap in de Peel. De schaapskooi en, broedende goudplevieren. Een fata morgana dat hij met zijn op 22 april 1911 zag en tekende. Met pijn in het hart sluit hij zijn verhaal af: 'Ze hebben een para dijs verwoest, alles is opgeofferd aan materie en welzijn en dat is de dood in de pot'. Een tijdgenoot en vriend van Huub van Baar was Herman Maas, geboren in Oostrum (1877) en overleden in Eindhoven (1958). De meest bekende van Peelro- mans als De Verstotelingen en Het Goud van de Peel. Herman Maas zal u in zijn verhalen meenemen naar de plaats waar hij het Goud van de Peel vond. Hij vertelt over zijn vele tochten door de Peel en zijn bezoeken aan herberg De Crayenhut onder Deurne. In 1994, in het zevende jaar na de dood van Leo Kluytmans, de ziener van de Peel, ging een voor spelling in vervulling. Bij zijn overlijden in 1988, verklaarde Leo: 'Óver zeven jaar zal ik terug komen'. Zijn profetie ging in ver vulling. Leo Kluytmans leeft voort in de mystieke wereld van de Peel. Leo zal vertellen hoe de Romein hem op een zwoele zomernacht bezocht en aan hem zijn naam bekend maakte. Gerard Lemmens 1897-1962) was de zoon van de veldwachter van Venray. Door zijn grote ken nis van de Venrayse Peel t.w. de historie, bodemkundige gesteld heid, bewogenheid en liefde voor de streek werd Gerards vader rond 1920 werkvoorbereider voor de op gang gekomen ontgin- nigen in de Verayse Peel. Evenals Huub van Baar was de liefde voor alles wat met de Peel te maken had door hun vaders met de pap lepel ingegeven. De grote ver dienste van Gerard is, dat hij hon derden verhalen optekende van sagen en legenden. Hij gaf verkla ring voor de herkomst van aloude plaatsnamen in de Verraysepeel. Gerard zal er zijn met zijn verha len over de Peelreuzen. Op de Paardenkop leefden de tillen en de aerdmenkes. Hier stonden eens twee eikenbomen aangeduid met Hennoch en Elia. Deze profe ten zijn volgens de herders van de Schiëperspiël met hun vurige paarden hier ten hemel opgeste gen. Tot slot vertelt Theo Janssen, de auteur van Reizen door de oude Peel over zijn tochten langs erven, velden en beemden. Als veertienjarig jongetje reed hij mee op de melkkar van Huls Lei, Leo Dorssers. Hij hielp hem om de melktuiten van 33 Vosbergse boe ren in Panningen langs de weg te zetten. Iedere boer kreeg zijn ver haal. Theo vertelt over die 'grutse' boeren die de melkkannen maar half vol maakten om indruk te maken. Het paard van Leo kende de route en stopte zonder com mando, bij de zuinigste-, gierigste, luiste, de geruste- de nieuwerwet se en de boer waar pas kort hek sen en weerwolven waren verdre ven. Tussen de bedrijven door zal Theo Janssen alom in de kramen van de Kiwanis aanwezig zijn om, zo u wenst het boek Reizen door de Oude Peel te signeren Kiwanis dienstenveiling op 26 oktober Tijdens de dienstenveiling die Kiwanisclub Schieëpers- land staan maar liefst 100 kavels op het programma. Aan Willy (Voesten) en Rob (van lieshout) de eer om deze kavels tegen een goede prijs aan de man (of vrouw) te brengen. Zoals u wellicht weet, is de opbrengst voor het medisch kinderdagverblijf De Kleuterhof, waarvoor speel- karren worden vervaardigd. Honderd kavels, en niet zomaar minste kavels. Er is voor elk wat wils, voor jong en oud, voor muziekliefhebbers, sportliefheb bers, lekkerbekken, trouwlusti gen, noem maar op. Muzikaal gezien hebben we een aantal aardige kavels in de aanbie ding. Wat dacht U van een serena de door het harmonie-orkest van Euterpe, een optreden van de Lie- derentafel op een feestje of een optreden van de vermaarde Tren- nesetters, die voor deze gelegen heid graag uit de mottenballen komen. Muzikanten die graag eens naar buiten willen treden, kunnen een optreden kopen bij de lokale omroep Venray of zelfs hun muziek op cd laten zetten. De fijnproevers onder u komen ook aan hun trekken. Zo zijn kiwanisleden bereid om bij u thuis te komen koken. Andersom kan ook, twee kiwanisleden zijn bereid gevonden om u bij hen nair hoogstandje. De kookclub Bourgogne is bereid om een diner voor minstens zestien en maxi maal 40 personen te verzorgen. Ook restaurants kunnen bieden. De Kiwanis zijn bereid om met 30 mensen bij de hoogste bieder te gaan eten. Een minder culinair hoogstandje maar toch ook lekker is een maaltijdsoep voor acht per sonen. De komende weken meer informatie over alle kavels die op 26 oktober de revue zullen passe ren. U bent er dan ook? De Bubs (Jack van Els, Cor v.d. Cruijsen, Wilco Lucassen en John van Els) in ieder geval wel voor een gezel lige muzikale noot. Voor de vierde maal organiseert de Stichting Deportatie oktober 1944 Noord- en Midden-Limburg een reis naar Salzgitter in Neders- aksen. Tijdens de oorlog werkten daar vele duizenden dwangarbei ders in de staalindustrie van de Hermann Goring Werke. Ook een groot deel van de Noord-Limburg- se mannen die tijdens de razzia's in oktober 1944 werd opgepakt, kwam daar terecht. Voorgaande reizen werkten steeds louterend, zowel voor de slachtoffers zelf als voor hun familie die mee op reis ging. Ook al zijn er nog maar wei nig tastbare herinneringen aan de ellende van de hoogovens en slak- kenbergen, toch biedt de reis tel kens weer ruimte aan het verwer ken van de vaak jarenlang opgekropte pijn. Dat gebeurt met name ook door de hartelijke ont vangst door de mensen van de Stadtgeschichte in Salzgitter, die een oprechte betrokkenheid tonen ten opzichte van de ex- dwangarbeiders. De reis die dit jaar georganiseerd wordt, heeft een bijzonder- karakter. Het is dit jaar namelijk zestig jaar geleden dat het concentratiekamp in Drüt- te, een Aussenlager van Neuen- gamme, geopend werd. 'Drütte' was het eerste werkkamp van dwangarbeiders voor de Hermann Göring Werke; veel andere zou den volgen. Om dit te herdenken organiseert de Stadtgeschichte in Salzgitter in oktober een aantal manifestaties, waaronder een her denkingsbijeenkomst bij het voor malige kamp Drütte en een rond leiding door de stad door Duitse jeugd. Ze zullen het programma echter ook afstemmen op de behoeften van de deelnemers en op de positieve ervaringen van eerdere reizen. De reis vindt plaats van vrijdag 18 tot en met zondag 20 oktober. Voor een bedrag van maximaal 200 krijgt u een geheel verzorgde reis aan geboden. De stad Salzgitter wil het verblijf van vier ex-dwangar beiders en vier van hun (klein)kinderen vergoeden. Zij willen deze bijdrage in de kosten gaan verdelen over alle deelne mers, zodat op dit moment nog geen zicht is op de exacte kosten voor de reis. Bent u geïnteres seerd in deze reis of wilt u meer informatie, dan kunt u contact opnemen met Els Verhaegh, tele foon (07*03078034. De inschrij ving sluit op 1 oktober. PEEL EN MAAS een abonnement waard De gemeente heeft het plan om binnen deze collegeperio de (van 2002 tot 2006) 250 sociale huurwoningen te bou wen. Tweehonderd in Venray- centrum en vijftig op de kerk dorpen. Die toezegging deed wethouder Ruyten woensdag in de commissie Stedelijke Ontwikkeling naar aanleiding van vragen van Tom van den Hoek (fractie Van de Vorle). "Wonen Venray heeft direct te realiseren bouwplannen kant en klaar liggen opperde Van den Hoek. De lokale partij pleit al lan ger voor meer betaalbare wonin gen om de doorstroming op de woningmarkt weer vlot te trek ken. Zodat ook starters weer aan bod kunnen komen. Frits Ruyten somde de problemen op. sterk gestegen prijzen in de koopsec tor, te weinig seniorenwoningen en vertragende procedures. "Doorstroming is belangrijk. Het college zal er alles aan doen om dit tot stand te brengen", beloof de Ruyten die enkele concrete projecten noemde. In nieuw bouwwijk De Brabander komen tachtig tot honderd sociale huur woningen en op het St. Annater- rein zijn er zestig gepland. Er wor den in het centrum ruim vijftig appartementen gebouwd voor de doelgroep ouderen en zorg. Op het KTS-terrein aan de St. Jozef- weg komen twintig tot dertig huurwoningen voor het goedko pe segment. "In juli 2003 gaat de schop de grond in en een jaar later hopen we de eerste sleutels te overhandigen aan de nieuwe bewoners", aldus wethouder Ruy ten. Het voormalige gezinsvervan gend tehuis De Laterij aan de Heu velstraat is onlangs gesloopt. Er komen veertien woningen voor terug. Waarvan twee appartemen ten voor bewoners van De Wen- del. Op de plek van het afgebro ken schoolgebouw Contrast, in het plan Jerusalem, worden veer tien appartementen gebouwd waarvan één voor De Wendel. Deze bouw start in juli 2003- Jubileumviering in schouwburg van St. Anna De Adelbertvereniging in Venray viert op vrijdag 20 sep tember van 20.00 tot 23.00 uur haar vijftigjarig bestaan in de schouwburg van St. Anna. Tijdens deze feestelijke bijeen komst zal oud-Venraynaar drs A.L.M. Nelissen, lid van het Nederlands Olympisch Comité, een voordracht houden over hoe een official de Olympische Spelen beleeft Tevens zal Robert van der Vooren, de aanstaande schoon zoon van bestuurslid Sjef Martens, uitleggen hoe een topsporter dit sportieve wereldevenement ondergaat. Na deze voordrachten wil de jubilerende vereniging de informele bijeenkomst afronden met een hapje en een drankje. De landelijke Sint Adelbertver eniging zag het levenslicht op 10 december 1934, maar de Venray se afdeling werd in 1952 vanuit de afdeling Venlo opgericht. Het aantal leden van Adelbertvereni ging Venray was in die beginjaren nog erg beperkt: circa vijftien per sonen. Het was in die tijd nog zoe ken naar de juiste identiteit. De leden startten met een maande lijkse namiddagborrel, die werd gevolgd door een wekelijkse kegelavond. Maar er stonden ook al voor drachten op het programma, zoals van dr. Mr. F.M. Havermans met als veelzeggende titel 'Over criminaliteit onder katholieken'. Verder discusieerden de leden ook in Venray over landelijke the ma's, zoals gehoorzaamheid en vrijheid. In deze periode speelde ook nog mee dat Adelbert een standsorganisatie was, die in samenwerking met andere stands organisaties actief meehielp in de opbouw van de samenleving in Venray. De Adelbertvereniging stak onder andere de handen uit de mouwen bij de realisatie van een bejaardenhuis, sportparkplan en sportraad, muziekschool, gemeenschapshuis en cultureel centrum. Tevens was er in die tijd een bijzondere relatie met de Car- melieten in Smakt, waar jaarlijks enkele bijeenkomsten werden gehouden. Door het steeds meer betrek ken van de echtgenotes bij de activiteiten verdween geleidelijk het mannenkarakter van de ver eniging. De onderlinge band werd hechter en in 1959 werd gestart met de feestelijke sluitingsavon den. Ook de Adelbertvereniging ont kwam in de loop der jaren niet aan de opkomst van nieuwe inzichten en emancipatie. Er waren felle discussies over de toe latingscriteria, waarbij de definitie 'intellectueel' van belang was. Intellectueel werd in die jaren vertaald met academisch. De Adelbertvereniging was toen ken nelijk nog een heel eind verwij derd van het huidige motto 'Ieder een is welkom, die graag naar onze voordrachten komt'.. In 1968 volgde de opheffing en de omzetting van de plaatselijke afdelingen tot zelfstandige vereni gingen. Van de 32 afdelingen die in Nederland op dat moment bestonden, bleven er uiteindelijk acht, waaronder Venray, over. De duidelijke teruggang werd verder versterkt door de opkomst van de zogenaamde serviceclubs. In 1970 werd door het bestuur en de leden besloten met de Adel bertvereniging door te gaan als informatiecentrum voor eigentijd se problemen, discussiecentrum, groepering van vrienden en inte gratiekanaal voor nieuwelingen in de Venrayse gemeenschap. De ontwikkeling van het aantal leden en het grote aantal leden dat de voordrachten bezoekt, bewijst volgens de Adelbertver eniging dat de beslissing om door te gaan de juiste was en dat Adel bert in een behoefte voorziet. In het seizoen 1970-1971 had de ver eniging 115 leden, in 1992 waren dat er 125 en in 2002 zijn dat er 175 (paren worden voor één geteld, red.). Adelbert is in de loop der jaren van een strikt gesloten vereniging geëvolueerd naar een geheel open vereniging, waarbij meer dan de helft van de deelnemers aan een bijeenkomst vrouw is. De vereniging moet waken voor een verdere vergrijzing en ontplooit om die reden op dit moment nogal wat activiteiten om een jongere generatie aan zich te binden. Het belangrijkste argu ment om lid te worden van de Adelbertvereniging is het pro gramma. Zo was de Adelbert-wijn- cursus met circa 25 deelnemers een succes. De leden leveren een belangrijke bijdrage aan het pro gramma, maar ook worden er pro gramma's met collega-verenigin gen uitgewisseld zodat er jaarlijks een grote variatie aan onderwer pen (muziek, wetenschap, medisch, religie, kunst, lokaal) de revue passeert. De beelden en verhalen van De Waan worden nu vastge legd in een logboek onder de titel: Durf de gekte te beleven. De manifestatie over kunst en psychiatrie heeft de afgelopen maanden veel indruk gemaakt. Met een indrukwekkende inter nationale tentoonstelling, een brede programmering regio-activi teiten en spraakmakende kunst op rotondes is De Waan een eer betoon aan 100 jaar psychiatrie in Venray. Kunstenaars stellen vra gen als 'wat is gek' en 'wie is gek' opnieuw ter discussie en dagen bezoekers uit de gekte te beleven. In het logboek kan iedereen in woord en beeld ervaren hoe Nederlands' meest spraakmaken de manifestatie over kunst en psy chiatrie ontstaan is, wat de achter gronden zijn en hoe ideeën uitgroeiden tot veelbesproken kunstwerken. Het biedt de lezer, voorzien van boeiende schetsen, persoonlijke reacties en beelden van de opbouwfase van dichtbij inzicht in het hart van De Waan. Verder wordt er ruim aandacht geschonken aan de brede pro grammering regio-activiteiten en de spraakmakende kunst voor op de rotondes. De vele foto's wor den begeleid door opvallende citaten en reacties. Het logboek van De Waan is een zorgzaam samengesteld aan denken aan de unieke manifesta tie die Venray op de landelijke kaart van kunst en cultuur zette. Maar je kunt het boek ook lezen Showroombezoek uitsluitend op afspraak KEUKENINRICHTING (0478)539020 advies aan huis, ook 's avonds Stayerhofweg 2b Wanssum als een catalogus met een eenma lig overzicht van een uitzonderlij ke verzameling kunstwerken. De internationale expositie staat met recht centraal in het logboek. Het logboek van De Waan ver schijnt begin december 2002 in een beperkte oplage, maar het is nu al te bestellen, li machtigt een malig De Waan per boek 25,- af te schrijven van uw rekening. Het boek wordt dan, als de betaling in orde is, automatisch naar u opge stuurd. Na 1 december is het boek onder dezelfde voorwaar den verkrijgbaar voor de normale prijs van 30,- inclusief verzend kosten. Voor meer informatie kunt u bellen met projectbureau De Waan, te bereiken via 0478- 569126. Bestelformulieren zijn verkrijgbaar op het infocentrum van De Waan, St. Annaterrein, aan de Noordsingel 39 in Venray, of via Postbus 40, 5800 AA Venray Ook kunt u een bestelformulier aanvragen via info@dewaan.nl Wat gebeurt er ais U niet adverteert PEEL EN MAAS

Peel en Maas | 2002 | | pagina 9