De Gouden Leeuw wordt 'anders' dan Jerusalem of Franciscanerpark Landmacht in 2005 op De Peel Basisscholen fuseren tot één bestuur 'Behoudt parktheater' Waan in Zinnen Zesde editie Lagerhuis Laatste Volvo C70 Coupé van de band gerold Allerlaatste Coupé van Volvo naar Venlo! 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND Gemeente heeft te weinig softwarelicenties peel en maas Donderdag 19 september 2002 - Pagina 7 Donkerrode baksteen taboe in nieuwbouwplan Het nieuwe woongebied De Gouden Leeuw (164 woningen waarvan 85 appartementen) lirijgt niet dezelfde donkerro de uitstraling als Jerusalem of het Franciscanerpark. De gemeente heeft het beeldkwa liteitsplan hierop aangepast. \fant er is alom kritiek dat alle Venrayse nieuwbouwplannen 20 op elkaar lijken. Maar dit wordt anders dan wat we in Venray gewend zijn", zei ijectleider Frans Hendriks. Hij latte de commissie Stedelijke itwikkeling woensdag bij over de stand van zaken van het plan peGouden Leeuw. Het kleur- en leriaalgebruik wordt veel lich- ter dan oorspronkelijk de bedoe- was. Het plan wordt op meer iderdelen aangepast. Tijdens de inspraakronde van het vooront werp, afgelopen voorjaar, zijn zes tien bezwaarschriften binnenge komen die momenteel worden behandeld. Over de ondergrond se parkeergarage is iets meer dui delijkheid. Het krijgt een capaci teit voor 650 auto's en wordt gebouwd in anderhalve etage. Het grootste gedeelte van de parkeer kelder bestaat uit één verdieping en de rest uit twee lagen. De enige in- en uitgang, die aan de Langeweg gepland is, is nog steeds een twistpunt. Twee karak teristieke woningen, naast de inmiddels gesloopte kunstgalerie Toro, zouden daarvoor moeten wijken. Leonie Cals (WD) pleitte voor het behoud van beide woningen. "We moeten uitgaan van de bestaande situatie. Naast de woningen ligt een groot braak liggend terrein. De ingang kan toch daar komen zodat de huizen niet hoeven worden afgebroken." Ambtenaar Hendriks kon geen uit sluitsel geven. De ligging van de ingang is mede afhankelijk van de route binnenin de parkeergarage. Het totale gebied, gelegen tussen Kempweg, Langeweg, Langstraat en Schouwburgplein, wordt in vier fasen ontwikkeld. Voor iede re fase wordt een andere architect ingehuurd. Frans Claessens (CDA) vroeg zich af waarom er vier architecten worden ingeschakeld. "Wat is de meerwaarde ervan", wilde hij weten. Hendriks legde uit dat bewust gekozen is voor zowel architecten uit de regio als uit het westen van het land. "Om de ideéen over binnenstadsont wikkeling ook in Venray te krij gen. Meerdere architecten geven ook een gedifferentieerd beeld in kleur, stijl en materiaalgebruik." Petra van Duijnhoven (Samen werking) vroeg aandacht voor het laden en lossen bij Albert Heijn. "De bevoorrading kan problemen geven. Daarom moeten we er nu goed naar kijken en niet pas als de bewoners al in hun huizen zit ten." Het bestemmingsplan wordt in februari of maart 2003 vastge steld. De eerste fase die onderhan den wordt genomen is ook het meest lastige gedeelte. De par keerkelder met woningen, hoog bouw en 2400 m2 commerciële ruimte aan de achterzijde van de Kempweg. De gemeente zegt veel waarde te hechten aan een goede communicatie met de omgeving. Er wordt zelfs een klankbord groep in het leven geroepen. Maar volgens inspreker Theo Michiels hapert de voorlichting. Zo zouden de bewoners van Langstraat 22 en 24 er nog niets van af weten dat hun woningen moeten wijken voor een apparte mentencomplex. Het pand Langstraat 20 wordt gespaard maar de familie Michiels moet wel een groot gedeelte van de tuin afstaan. De bouw van het apparte mentencomplex op de hoek Langstraat-Langeweg is een gepuzzel omdat er ook een monu mentale kanstanjeboom staat. Vol gens inspreker Michiels komen de appartementen in de kruin van de boom waardoor die toch zou sneuvelen. Bovendien hekelde Michiels het aanzicht van het flat gebouw van vier verdiepingen. Op de benedenverdieping komen parkeerplaatsen voor de bewo ners. Dit gedeelte krijgt, volgens Michiels, lelijke muren zonder ramen of deuren. De financiële haalbaarheid van het plan kwam ook ter sprake. Er is een tekort van 2.7 miljoen euro. Bovendien is het nog steeds onzeker of de gemeente wel bijna twee miljoen euro krijgt uit het fonds stads- en dorpsvernieuwing. René Franc ken (WD) en Gerrit Verkoeijen (Samenwerking) stelden er vra gen over. Wethouder Ruvten (fractie Van de Vorle) zei goede hoop te hebben dat de provincie binnenkort met de subsidie over de brug komt. Indien Venray de subsidie misloopt dan komt het gehele plan op losse schroeven te staan. De provincie is terughou dend omdat de gemeente Venray ook 1,36 miljoen euro van pro jectontwikkelaar 3W Vastgoed heeft ontvangen. De gemeente heeft dit bedrag bewust buiten de exploitatie van De Gouden Leeuw gehouden. Omdat de provinciale subsidie afhankelijk is van de ver liesgevendheid van het project. Een kleiner verlies betekent namelijk dat de gemeente minder subsidie krijgt. Luchtmachtbasis in de ban van internationale oefening •- U herinnert zich vast nog wel de beelden uit de Golfoor- w toen Irak bijna dagelijks Israël en Saoudi Arabië bestookte met tactische ballis tische raketten, beter bekend als Scuds. Deze aanvallen, en de inzet van Patriot-raketten tegen Scuds, maakten wereld wijd diepe indruk. De door de Koninklijke Lucht macht opgezette oefening Joint Project Optic Windmill (JPOW- \H). die op donderdag 12 septem ber op luchtmachtbasis De Peel en tot en met vrijdag duurt, b de grootste en belangrijkste JÉ oefening in Europa op het gebied h tan luchtdreiging I Met name het bestrijden van ^toekomstige dreigingen zoals tac tische ballistische raketten heeft grote aandacht. Door een combi natie van daadwerkelijke syste men en virtuele systemen kunnen de deelnemers aan de oefening nu teeds trainen in toekomstige sce nario's, 'Door de grote aandacht voor analyse en nabespreking is het leereffect erg groot zegt com- indant Rikken van de Groep iGeleide Wapens. "Dit alles met i .,Jbet overkoepelend doel het uit- I voerende niveau, de planners, k.t.| vliegers en systeembedienaars voor te bereiden op een mogelijk daadwerkelijke inzet, waar ook ki|ter wereld. Dit is een unieke oefe ning. Ja, Nederland mag als klein land trots zijn op deze voortrek kersrol." Naast Nederlandse militairen doen ook ongeveer vijfhonderd militairen uit onder meer de Ver enigde Staten en Duitsland aan de oefening mee. Daarnaast worden B bonderden telefoons, computers, ■ÏToertuigen en kilometers kabel 'ingezet'. Het is de bedoeling dat de mili tairen zo snel mogelijk informatie inwinnen over een ergens in de wereld afgeschoten raket. Ze moeten de raket zo snel mogelijk uit de lucht halen, voordat die de grond raakt. Op het beeldscherm van de Patriotinstallatie laat een Nederlandse militair zien hoe dat in zijn werk gaat. Tientallen (gesi muleerde) vliegtuigen, schepen en raketten zijn op het beeld scherm te ontwaren. Met de muis De Volvo C70 Coupé heeft samen met de Volvo C70 Convertible een enorme bijdrage geleverd aan een nieuw Volvo-tijdperk. Een tijdperk waarin design, dynamiek en sportiviteit centraal staan. Aangezien Volvo zich meer wil concentreren op de groeiende vraag naar de Volvo C70 Convertible, is de laatste Coupé inmid dels van de fabricage-band gerold. Onlangs zijn de sleutels van dit unieke exemplaar overhandigd aan de gelukkige eigenaar, de heer E. Collin van Collin Recycling B.V in Venlo. Dat gebeurde op donderdag 12 september bij Volvo-dealer Rut ten in Venlo. Het gaat om de Volvo C70 Coupé Collection. Een speciale en unie ke uitvoering waarvan slechts vijftig exemplaren op de markt zijn verschenen. Dit model heeft een bijzonder uitgebreide specifica tie; alle succesvolle elementen uit de geschiedenis van de Volvo C70 Coupé zijn erin verzameld. Zo beschikt het model over een T5-motor, gecombineerd met een automatische transmissie. Standaard is hij uitgerust met cruise control, een boordcomputer, een RTI navigatie- en verkeersinfor- noatiesysteem, verwarmbare voorstoelen en een RDS radio met 3 cd-wisselaar en 4 x 100 Watt versterker. Ook aan het uiterlijk van de laatste Coupé is veel aandacht besteed. Zo is het allerlaatste exemplaar gespoten in de kleur Black Sapphire metallic/Silver metallic en is hij van binnen voorzien van soft lederen bekleding en een met leder bekleed stuurwiel. Kortom, een afscheid om over naar huis te schrijven, hetgeen de heer Collin beaamt Voor snelle beslissers is er wellicht nog een enkele Collection uit voorraad leverbaar. De pers mocht dinsdag een kijkje komen nemen bij de grote internationale oefening op lucht machtbasis De Pee! in Vredepeel beweegt hij in de richting van de virtuele Scud en 'klikt' hij een raket aan. Een druk op de start- toets en we zien dat de Patriot in een strakke boog de Scud uit de lucht haalt. Het lijkt simpel, maar uit de latere analyses van de Golf oorlog blijkt dat de Patriots in de Golfoorlog toch minder succesvol waren dan aanvankelijk leek. VERBETERINGEN Daarmee werd de aanzet gege ven tot vele verbeteringen aan het Patriotsysteem en de operationele procedures in de strijd tegen deze wapens. De Groep Geleide Wapens van de Koninklijke Lucht macht werd ook tijdens de Golf oorlog ingezet, en wel in Turkije en Israël. Zodoende raakte de Koninklijke Luchtmacht van meet af aan betrokken bij de verdere ontwikkeling van technieken, tac tieken, etc. in de strijd tegen de ballistische raketten. Tactische ballistische raketten zijn relatief eenvoudige en goed kope wapens. De lading kan bstaan uit explosieven, maar ook uit chemische of biologische strijdmiddelen. Omdat deze raket ten relatief goedkoop en simpel zijn bestaat het reële gevaar dat zij op ruime schaal door de wereld verspreid raken, ook onder lan den die minder economisch gefortuneerd en ontwikkeld zijn. Momenteel beschikken onder andere Irak, Iran, India, Pakistan, Noord-Korea en Libië over zulke wapens. Door het bereik vormen deze raketten een potentieel gevaar voor de flanken van de NAVO-landen. met name Turkije en Italië. Bekend is dat TBM's met langere dracht worden ontwik keld en reeds operationeel zijn, waardoor grotere delen van West- Europa binnen bereik komen. Maar ook het ontwikkelen van mogelijkheden voor het bestrij den van TBM s staan niet stil. Al tijdens de Golfoorlog werden soft- warewijzigingen voor het Patriot systeem ontwikkeld en geïnstal leerd en werden wijzigingen aan de systemen aangebracht. Tijdens JPOW-VII, een mix van computersimulatie en werkelijk heid, worden alle aspecten van de luchtverdediging tegen ballisti sche raketten beoefend. Voor de militair belast met het uitvoeren van de verdediging tegen TBM's, is er geen verschil zichtbaar tus sen simulatie en werkelijkheid. Militairen en industrie kijken tij dens de oefening welke verbete ringen verder kunnen worden doorgevoerd. Dinsdag, tijdens een persdag, maakte commandant Rikken van de Groep Geleide Wapens bekend dat JPOW-VII als generale repetitie voor eenzelfde oefening, volgend jaar in Turkije, kan wor den gezien. LANDMACHT Ook liet Rikken tijdens een briefing aan de pers weten dat de grootste groep van de circa 950 landmachtmilitairen naar ver wachting in de zomer van 2005 naar luchtmachtbasis De Peel komt. De samenvoeging van de zogenaamde 'grondgebonden luchtverdediging' van land- en luchtmacht gaat volgens de com mandant ook onder het nieuwe kabinet gewoon door. Volgend jaar wordt op de luchtmachtbasis in Vredepeel begonnen met de eerste voorbereidingen voor de komst van de landmacht. "Twee maanden geleden is er al overleg geweest met de college's van B en W uit de omringende gemeenten, om te zorgen dat woningbouw een prominente plaats krijgt. Want er zullen toch ergens extra woningen gebouwd moeten worden voor deze militai ren", aldus Rikken. De Groep Geleide Wapens wordt met de komst van de 950 collega's van de landmacht, een verdubbeling van het huidige aan tal militairen, de grootste werkge ver in de regio. Ook de basis zelf krijgt te maken met een aantal veranderingen. Zo worden de Hawk-raketten vervangen door Patriots en worden op het terrein een coördinatiecentrum en de Air Defense School gebouwd, waarin de afdelingen luchtverdediging van de landmacht worden onder gebracht. Die afdelingen zijn nu gelegerd in Stroe en Ede. Van oefeningen met de Chee tah, een luchtdoelkanon op een pantservoertuig, van de land macht zullen de burgers niet veel merken, meent Rikken. "De Chee tah zal vooral oefenen op eigen terrein en anders wordt het voer tuig op een oplegger gezet en naar een oefengebied gebracht. Dat kan in Nederland zijn, bijvoor beeld in Oirschot, maar bijvoor beeld ook in Duitsland." ^Kernachtig, Tomb Raider is verc Veertig leerkrachten tekenen identiteitsverklaring Na een fusieproces van twee jaar is het nu bijna zover. De drie zuilen in het basisonder wijs - katholiek, openbaar en protestants-christelijk - wor den met ingang van 1 januari 2003 geslecht en bestuurlijk samengevoegd. Alle 21 basis scholen in Venray vallen dan onder een nieuw zeskoppig bestuur. Maandagavond werd de commissie Maatschappelij ke Diensten bijgepraat over de plannen. De vorming van het nieuwe bestuur was één van de moeilijk ste punten uit het fusieproces. "Het leek zelfs een breekpunt te worden", zegt Liesbeth Swinkels, onderwijscoördinator bij de gemeente Venray. Het voorstel was om een tijdelijk bestuur te formeren van zeven personen. Vier uit het katholiek onderwijs (17 scholen), twee uit het open baar onderwijs (3 scholen) en één vertegenwoordiger van De Hom mel, de enige protestants-christe lijke school. "We wilden starten met een bestuur dat afkomstig is uit alle zuilen. Later moet het uit groeien naar een algemeen bestuur voor alle scholen." Maar de katholieke scholen, gesteund door de Nederlandse Katholieke Schoolraad, wezen het voorstel af. Swinkels: "Ze wilden geen algemeen bestuur omdat ze hun katholieke identiteit wilden behouden. Het katholieke basis onderwijs wilde altijd een meer derheid van vier bestuurszetels hebben." Dat stuitte weer op bezwaren van de stuurgroep die het fusieproces begeleidde. Het streven was om een gelijkwaardig bestuur te formeren waarin altijd de meerderheid van twee zuilen nodig was. Het voorstel van 3:3:1 werd eveneens afgewezen door de katholieke scholen. Waarna er een compromis uitrolde van drie katholieke, twee openbare en één protestants-christelijke zetel. "Daarmee konden ze wel accoord gaan. Nadeel is nu wel dat bij een bestuur van zes personen de stemmen kunnen staken." Het management wordt straks gevoerd door een algemeen direc teur en drie stafleden. Yvonne Raaymakers wordt de boven schoolse directeur van de nieuwe stichting. Zij voert momenteel al de directie van het SKPOV waarin de zeventien katholieke basis scholen verenigd zijn. De drie stafleden vertegenwoordigen de drie zuilen. Cor van Houdt wordt staflid namens het openbaar onderwijs. Hij is nu bovenschool se directeur van De Keg en de Flierefuit. De andere openbare school, De Landweert, heeft met Ans Bistervels nog een eigen directeur. Wanneer zij gebruik maakt van de FPU-regeling dan schuift De Landweert aan bij de andere twee openbare scholen. De Venrayse onderwijsfusie van 21 scholen, 380 personeelsleden en ruim 4100 leerlingen had heel wat voeten in de aarde. Toch benadrukt Liesbeth Swinkels dat de sfeer altijd goed is gebleven. Zij wil ook duidelijk aangeven dat het alléén een bestuurlijke fusie is. "Want de huidige 21 basisscho len die blijven gewoon bestaan. Die worden niet samengevoegd want daar is vaak een misverstand over." De fusie moet vooral schaalvoordelen opleveren'door bijvoorbeeld een gezamenlijke inkoop en een gezamenlijke (sala risadministratie. Dit laatste levert alleen al een voordeel op van 40.000 euro per jaar. Al het perso neel komt in dienst van het nieu we bestuur dat stichting Samen- werkingsbestuur Primair Onderwijs Venray gaat heten. "Vooral de medezeggenschap en de identiteit lagen gevoelig", vertelt Cor van Houdt. "In het begin leefde er een grote angst bij het openbare en protestants-chris telijke onderwijs om opgeslurpt te worden door de grote broer. Maar die angst is gaandeweg weg geëbd." Liesbeth Swinkels vult aan: "Dat komt omdat ze al op veel terreinen met elkaar samen werkten. Het waren geen vreem den meer voor elkaar." De 21 scholen behouden ieder hun eigen medezeggenschapsraad waarin zowel leerkrachten als ouders zitting hebben Er komt eveneens een gemeenschappelij ke medezeggenschapsraad (GMR) voor de meer bovenschoolse zaken. Daarin kan iedere school één persoon afv aardigen. Alle leerkrachten zijn in de gele genheid gesteld om een zogehe ten identiteitsverklaririg te teke nen. Dit houdt in dat zij, bij gedwongen ontslag, vanwege geloofs- of levensovertuiging niet op scholen uit de twee andere zuilen geplaatst worden. "Dit betekent dat zij dan via het ver vangingsfonds toch in aanmer king komen voor wachtgeld. Had den ze die verklaring niet getekend dan zou dit niet het geval zijn vanwege werkweige- ring", legt Van Houdt uit. Veertig leerkrachten hebben deze verklaring ingevuld. Eén van de protestants-christelijke school, dertien onderwijskrachten uit het openbaar onderwijs en 26 van katholieke scholen. "De diversiteit van de scholen in pedagogisch en didactisch opzicht blijft bestaan. Alhoewel het personeel straks onder één bestuur valt, kiest de school zelf een nieuwe leerkracht bij een vacature. Zij kunnen ook het beste bepalen wie in hun team past", vindt Liesbeth Swinkels. Ook het principe wordt losgela ten dat bij een krimpende forma tie de laatst in dienst getreden leerkracht weer als eerste ontsla gen wordt. Cor van Houdt meldt dat tot 2007 de werkgelegenheid voor iedereen gewaarborgd is. Er zijn momenteel twee vacatures die nog niet ingevuld zijn. De informatiebijeenkomst die Stichting Stadspark afgelo pen zondag organiseerde in het parktheater van Sint Anna trok veel belangstellenden. In een goed verzorgde voorstel ling werden de bezoekers in woord en beeld uitvoerig geïnfor meerd over de toekomstplannen voor Sint Anna. Voorzitter Frank Nelissen van Stichting Stadspark deelde mee dat de stichting met een beroep op de Wet Openbaar heid van Bestuur bij de gemeente inzage heeft gevraagd in enkele onderzoeksrapporten. Het gaat om een onderzoek naar de instandhouding van het park- theater en naar de ecologische gevolgen van het bouwen in de stuifduinen. Stadspark is een vuri ge pleitbezorger voor het behoud van het theater en het restaurant, wat door het talrijk opgekomen publiek volmondig wrerd onder schreven. Een muzikaal pleidooi werd gehouden door Zuster Leti- tiae en Zuster Anna-José, vroeger bekend als de Zingende Zusters. Ook de alom bekende Trennest- ters waren aanwezig en zij brach ten enkele speciale liedjes ten gehore waar de bezoekers ten volle van genoten. In deze ambiance liet men duidelijk mer ken dat wat hen betreft park- theater moet blijven. Buiten op het terras was het eveneens een drukte van belang. In een heerlij ke nazomerzon konden de vele gasten luisteren naar de luchtige muziek van Blaos Um Op en genieten van de prachtige park- omgeving. De reacties van de bezoekers waren eensluidend: "Deze prachtige en unieke kwali teit van theater en haar omgeving mag nooit verloren gaan." Maar donkere wolken dreigen zich samen te pakken boven dit unieke ensemble. Stadspark zal zich tegen eventuele sloopplannen fel verzetten, zo kondigde Frank Nelissen aan. "We zijn niet uit op een botsing met de gemeente, maar indien men zou besluiten om te gaan slopen, dan vindt men ons op hun weg". Ook herhaalde hij nog eens het pleidooi van de stichting om het middenterrein onbebouwd te laten en geen bebouwing toe staan in de stuif duinen. Hij riep met name de gemeenteraad op om zich goed bewust te zijn van haar verant woordelijkheid. "U bent degene die uiteindelijk beslist", aldus een strijdbare Frank Nelissen. Vrijdag 20 september wordt de zesde editie van het Venrayse Lagerhuis gehouden in de foyer van de schouwburg van Venray. (Ont)spanning met een politiek tintje, precies zeggen waar het op staat, geen ingewikkelde formule ringen, geen politiek jargon, gewoon recht voor z'n raap in duidelijke (Venrayse) taal. De rode draad die door deze avond loopt heeft als thema: Politiek is niet alles, maar alles is wel poli tiek. De onderwerpen die aan de orde komen dit jaar zijn waarden en normen, schaalvergroting (zie kenhuizen scholen), Indycar- baan, de rechten van de das, de welstandcommissie en de Venray se kermis. Gespreksleider is Ellis Wiendels van De Limburger. Zoals in het echte Lagerhuis zal ook in Venray een deskundige jüry, gevormd door Joke Phillips- on en Karei van Soest, beoordelen wie in aanmerking komt voor de discussietrofee. De avond wordt muzikaal ondersteund door zang groep Octetnog. De winnaar mag mee naar het echte Lagerhuis van Paul Witteman in Amsterdam. Overige belangstellenden kunnen zich hiervoor op 20 september aanmelden. De toegang voor het Lagerhuis is gratis en gezien de actuele onderwerpen rekenen ze op een grote opkomst. De zaal is geopend om 20.00 uur. Octect- nog zingt vanaf 20.15 u en in de pauze. U bent van harte welkom. De klinkende gedichtjes, die nog tot eind september te lezen zijn in het loofprieel op het St. Annaterrein in Venray, zijn gebun deld in een boekje dat als titel heeft meegekregen Waan in Zin nen. Van de vele duizenden bezoekers, die de afgelopen maanden de manifestatie De Waan bezochten, hebben de meesten ook genoten van de dichtregels op doorzichtige plexi- glasscherven, opgehangen in het gerestaureerde, uit 1936 stam mende tuinprieel van de Zusters van St.-Anna. Op initiatief van het Literair Café Venray-regio - met verschil lende projecten over literatuur actief betrokken bij De Waan - bedachten 75 jongeren, scholie ren van het Raaylandcollege (5 VWO) in Venray, gedichtjes over het thema van De Waan in brede zin. De dichtregels gaan over waan(zin). gek(te) en psychiatrie en zijn op plexiglasplaatjes geschreven. De scherven zijn ver bonden met buizen die bij lezing van de gedichtjes gaan rinkelen en voor een klankspel zorgen. Aan die klinkende gedichtjes kon den bezoekers een eigen gedicht je of zinvolle gedachte toevoegen door die op een blanco glasscherf te schrijven. De animo was zo groot dat de voorraad van meer dan tweehonderd blanco scher ven weken geleden al op was. Ook de roep om alle teksten te kunnen lezen was groot. De vele verzoeken om de gedichtjes van de jongeren en de reacties van bezoekers op papier te zetten bracht het Literair Café ertoe de bundel Waan in Zinnen samen te stellen. De uitgave daarvan werd mogelijk dankzij het Raaylandcol lege. De bundel is vanaf eind deze week voor een waanzinnig prijsje te koop in het Infobureau van De Waan op het Anna terrein, in de Venrayse boekhandels en in de stand van het Literair Café op de Boekenmarkt, zondag van 11.00 tot 17.00 uur op het Schouwburg plein. v.l.n.r. J. Stroeken E. Collin

Peel en Maas | 2002 | | pagina 7