Iemeente worstelt met iroot bedrijventerrein Oirlo 'Viecuri nieuwe naam ziekenhuis Week van toegankelijkheid Venray sluit industrieterrein af De Waan sluit eind september Het roer gaat om Eendagslenzen! Buurtbewoners plaatsen bankje SSSMS CONTACTLENZEN IpEEL EN MAAS Donderdag 19 september 2002 - Pagina 5 Er zitten veel haken en ogen an de ontwikkeling van een grootschalig bedrijventerrein honderd hectare in Oirlo. )e voorlopige exploitatieop- etlaat een verlies zien van 5,9 niljoen euro. Dit heeft tot een ireuk geleid met partner OPP )D1dat het plan financieel onhaalbaar is. Naast transport i logistieke bedrijven komt mogelijk een Indycarcircuit wordt een recyclingbedrijf Van Rattingen/Maessen) er- ieen verplaatst. Het voorkeursrecht op de ifontl (WVG) moet de gemeente nen verlopen. Want door alle lesognes lukt het niet meer om :en bestemmingsplan op tafel te rijgen. Dat had gemoeten voor (0 januari 2003 als de WVG na mee jaar afloopt. De gemeente ril nu zo snel mogelijk een Milieu iffect Raportage (MER) opstarten. Omdat de toekomstige ontwikke- veel impact heeft voor de inigeving (Oirlo, Oostrum en Brukske). Bij een terrein van meer dan 150 hectare is een MER ver plicht. Bij een grootte van meer dan 75 hectare geldt de zogehe ten MER-beoordelingsplicht. De gemeenteraad besluit dan of er een Milieu Effect Rapportage komt. Gezien 'de bijzondere omstandigheden en maatschappe lijke weerstand' adviseert de gemeentelijke projectgroep een MER-procedure (kosten 110.000 euro) te doorlopen. Dit kan gelijk oplopen met het bestemmings plan. Want het risico is aanwezig dat de Raad van State bij bezwa ren tegen het bestemmingsplan de gemeente alsnog verplicht tot een MER. Wat dan weer tot vertra ging leidt. Met de komst van trans portbedrijven zal het vrachtver keer met aan- en afvoer van goederen sterk toenemen. Een Indycarcircuit heeft eveneens grote invloed (geluid en parke ren) op de omgeving. Veiligheids- en geluidszones zullen nodig zijn. Aan de noordkant stroomt de Oostrumsche beek die tot de eco logische hoofstructuur (EHS), een aaneenschakeling van natuurge bieden, behoort. De ontsluitings- weg die wordt aangelegd door kruist het beekdal van de Oostrumsche Beek en komt uit op de Deumeseweg. De helft van het beoogde gebied, dat nu agrarisch is, heeft een hoge landschappelij ke waarde en een deel bezit potentiële archeologische waar de. Uit een ecologisch veldonder zoek moet blijken of er bescherm de flora en fauna (dassen aanwezig zijn. Een week eerder klonk er al kri tiek in de commissie Middelen. Vorige week bij Stedelijke Ont wikkeling hekelden de commis sieleden de trage informatie van uit het gemeentehuis. De gemeenteraad had bijna twee jaar geleden besloten om de WVG te vestigen op het gebied in Oirlo. "Dat hebben we toen met een bepaalde bedoeling gedaan", zei Henri van de Ven (CDA). "Maar het doel was zeker niet om het na twee jaar te laten verlopen. Ter wijl dit besluit al in juni door het college genomen is." Ook Ingrid Loozen (WD) begreep niet waar om de gemeente de fatale termijn zomaar laat verlopen. Patrick van der Broeck (CDA): "Waarom is hier ambtelijk wel over gepraat maar politiek niet?" Theo Mulders (Samenwerking) sprak van een voldongen feit. "Daar worden we nu pas mee geconfronteerd. Waarom heeft het college dit niet eerder gerapporteerd?" Marcel Claus, hoofd Economische Ont wikkeling, zei dat het ook nooit de bedoeling is geweest om de WVG te laten verlopen. "Maar de financiële onhaalbaarheid en een externe partij hebben voor vertra ging gezorgd. Daar hebben we lang over gediscussieeerd. We moesten eerst op een nette manier afscheid nemen van OPP. En dat was in april. Daarna had den we pas de handen vrij om verder te gaan. Door de vakantie periode en de radiostilte rond het Indycarcircuit kan de politiek nu pas worden ingelicht', vertelde Claus. De gemeente moet op zoek naar een andere partner na de breuk met Ontwikkelings- en Par- ticipatiebedrijf Publieke sector (OPP). Om het plan financieel haalbaar te maken zal de nieuwe partij naast terreinontwikkeling ook opstallen moeten realiseren. Roland Zwiebel (PvdA) oordeel de dat het weinig zin heeft om nu met een MER te starten. Omdat er nog geen masterplan ligt. "Want we moeten toch eerst weten wat de bedoeling met het gebied is. Zolang dat niet duidelijk in beeld is, is een MER niet aan de orde." Patrick van der Broeck (CDA) was het met Zwiebel eens. De CDA'er vroeg om het ETIL-rapport, dat de haalbaarheid van het Indycarcir cuit onderzoekt, bij het master plan te betrekken. Wethouder Ruyten (fractie Van de Vorle) meldde dat het ETIL-rapport eind september wordt verwacht. VieCuri Medisch Centrum nor Noord-Limburg. Dat is de nieuwe naam waarmee het St. iaartens Gasthuis Venlo en iet SL Elisabeth Ziekenhuis in tnray, voorheen de Stichting ïekenhuizen Noord-Limburg, anaf deze week door het even gaan. In de afgelopen jaren stonden e ontwikkelingen van het reorga- batieproces De Oversteek bin- en de organisatie centraal. Daar- ij ging het om het proces van eenwording van het St. Maartens- gasthuis Venlo en het St. Elisabeth Ziekenhuis in Venray, gericht op één efficiënt en effectief werken de, patiëntgerichte organisatie op twee locaties. Door middel van een eenduidige naam, logo en huisstijl, willen zij nog eens extra benadrukken dat ze één zieken huisorganisatie zijn op twee loca ties. Met de nieuwe naam wordt De Oversteek als het ware afge rond. Het is ook het startsein van een nieuw begin. Voorop staat dat het ontwikkelen van een huis stijl in hun situatie wordt gezien als een middel om duidelijk te maken dat ze een nieuwe weg ingeslagen zijn. Dat ze er zich van bewust zijn dat het anders moet en dat ze het ook anders gaan doen Klantgericht, patiëntvrien delijk, goede samenwerking, bete re arbeidssatisfactie, substitutie en efficiencyverbetering zijn daar bij de sleutelwoorden voor een maatschappelijk ondernemer schap. Met de slogan Zorg kent vele gezichten, zullen zij in de komende tijd nadere vorm en inhoud gaan geven aan VieCuri Medisch Centrum Noord-Lim burg. Afgelopen maandag is de nieuwe naam onthuld, evenals het nieuwe logo en de huisstijl. VieCuri betekent vrij vertaald: Zorg voor het leven. VieCurie is een ziekenhuis voor en van men sen. Dit sluit naadloos aan bij de intenties van hun mission state ment. gericht op patiëntvriende lijkheid. zorgpartner van en voor de bevolking, regionale regiefunc tie en uitstekende medische spe cialistische zorgverlening. Daar naast is de keuze voor de naamgeving een direct afgeleide van de gekozen positionering en de gewenste identiteit: betrouw baar, open, volwassen, toegewijd, warm. helder, direct, respectvol en eenvoud. Er zal alles aan wor den gedaan om de zorgverlening binnen VieCurie Medisch Cen trum voor Noord-Limburg waar mogelijk te verbeteren. Het Gehandicaptenplatform Venray (GPV) besteedt in de week van 30 september tot en net 4 oktober speciale aan dacht aan de toegankelijkheid; het gaat om de toegang tot openbare gebouwen; openba- fe ruimten, vervoer, enzo voorts. Dit gebeurt in de Apenbare Bibliotheek aan de Merseloseweg in Venray. Het GPV heeft er een informa tiestand ingericht waar belangstel lenden van harte welkom zijn met kun vragen over het gehandicap- cnbeleid in het algemeen en in het bijzonder in Venray. Aan de oegankelijkheid van enkele &towen zullen we speciale aan dicht besteden. Het GPV wil er ccn jaarlijkse traditie van maken enkele gebouwen om hun jankelijkheid speciale aan dicht te geven, teneinde de toe- Ükelijkheid te bevorderen. Mobiliteit hoort bij ons; de fions wil zich verplaatsen met *ootermobiel of ander hulpmid- kl; met zware koffers of tassen, 3et kinder- of wandelwagens, honk maar eens aan de toeganke- "jkheid van een willekeurig Sroouw met alleen trappen. Daar staat u dan met uw scootermo biel. De deur niet open kunnen omdat die te zwaar is> Helaas komt gebrekkige toegankelijkheid nog vaak neer op 'verboden toe gang'. Toegankelijkheid is de kwaliteit van de leefomgeving, die mensen in staat stelt om voorzie ningen te bereiken en te gebrui ken. Het is het fysieke antwoord op vragen zoals: hoe komen men sen bij een gebouw; hoe komen ze er in; hoe verplaatsen ze zich in een gebouw; hoe bereiken we de verschillende verdiepingen; hoe komen ze in de ruimten; Uiteraard geldt dit niet alleen voor gebouwen maar ook voor bewe gend materieel zoals treinen, bus sen en trams. Toegankelijkheid vraagt van looproutes voldoende vrije doorgangs-breedte en hoog te, genoeg vrije ruimte om te keren, een gelijkmatig loopopper vlak, een eenvoudige overbrug ging van hoogteverschillen en adequate middelen voor oriënta tie. Gevaarlijke obstakels dienen deugdelijk gemarkeerd te zijn. Ook is aandacht van belang voor het gebruik van (draai)deur, het bedienen bereiken en vasthou den, het zitten en het waarne men. Toegankelijkheid houdt in dat mensen zonder hulp van ande ren er gebruik van kunnen maken. We verwijzen naar het handboek van toegankelijkheid. Toegankelijkheid moet beginnen bij het ontwerpen, het maken van plannen van een gebouw, een woning, vervoersmogelijkheden, stedelijke inrichting en inrichting van openbare ruimten. Het GPV tracht door overleg met diverse instanties en het geven van advies een bijdrage te leveren tot een betere toeganke lijkheid, specifiek gericht op onze doelgroep: mensen met een func tiebeperking. Het is evenzeer gun stig voor ouderen, lange mensen, kleine mensen, kinderen, mensen met kinderwagens of met bagage, mensen met een tijdelijke handi cap. Deze (in principe onbeperk te) groep mensen moet zich zon der hindernissen kunnen verplaatsen. Een goede toegankelijkheid bevordert de kwaliteit van de samenleving. De openingstijden van onze informa tiestand in de openbare biblio theek te Venray zijn: dinsdag t/m donderdag van 11.00 tot 18.00 uur en vrijdag van 11.00 tot 21.00 In samenwerking met Wonen Venray heeft de bewo nerscommissie van de wijk Venray Zuid afgelopen zater dagochtend een bankje geplaatst aan de Zuidsingel. De bewonerscommissie heeft hiertoe het initiatief genomen. Het bankje, dat eigendom is van de gemeente, is geplaatst door een huismeester van Wonen Ven ray, drie leden van de bewoners commissie en een vrijwilliger uit de buurt. Tevens is meteen van de gelegenheid gebruik gemaakt om een fietsenrek uit de wijk te ver plaatsen naar de Zuidsingel. Om er een gezellig tintje aan te geven, werd er voor koffie en vlaai gezorgd. De bewonerscommissie en de woningstichting willen met deze actie een bijdrage leveren aan een prettig leefklimaat in de wijk. SPECIAAL VOOR SPORT EN VRIJE TIJD KURSTJENS VENRAY NOORDERHOF 20 - TEL. 0478 - 550630 Straatraces gevaar voor veiligheid Het industrieterrein Smak- terheide in Venray is zondag avond op last van de burge meester Waals van 17.30 uur tot 24.00 uur afgesloten geweest voor alle bestuurders van voertuigen. De gemeente Venray heeft is samenspraak met de politie tot deze actie besloten om de veilig heid te waarborgen door op deze manier straatraces onmogelijk te maken. Door het plaatsen van zeven bewaakte afzettingen is het indus trieterrein hermetisch afgesloten geweest. De afzettingen zelf werden bezet door vier medewerkers van Intergarde en vier vrijwilligers van de politie Limburg-Noord, Binnen het afgesloten gebied sur veilleerde de politie met twee auto's. Buiten het afgesloten gebied waren drie radarsnelheids- auto's, twee surveillanceauto's en twee motorrijders van de politie actief. Op de A73 stonden nog eens twee radarsnelheidsauto's. De afsluiting gold overigens niet voor degenen die aan konden tonen dat zij vanwege een redelijk doel als wonen en werken op het afgesloten industrieterrein moes ten zijn. Directe aanleiding voor de maatregel is het feit dat de afgelo pen weken de toestroom van publiek en auto's dermate groot was dat de openbare orde en vei ligheid niet langer gewaarborgd was. Uit waarnemingen van de politie is gebleken dat het publiek bij de straatraces op een ernstige manier wordt blootgesteld aan de gevaren die de straatraces met hun verkeersgedrag veroorzaken. Op het afgezette industrieter rein is het rustig gebleven. Slechts een automobilist is er bekeurd omdat hij toch door de afzetting heen reed. De radarsnelheids auto's buiten het gebied hebben in totaal 1449 automobilisten bekeurd. 240 daarvan op de Noordsingel, 104 op de Maashese- weg en 70 op de Overloonseweg. Op de A73 zijn door de twee daar werkzame snelheidscontroles 1035 bekeuringen uitgeschreven Een automobilist reed 190 km/uur, absolute topscorer was een motorrijder met 212 km/uur De politie heeft bij elkaar 26 men sen ingezet. Met het einde van De Waan in zicht is het een topdrukte op het St. Annaterrein. Zon dag 29 september is de inter nationale tentoonstelling van installatiekunst voor het laatst te bezoeken, net als de ver schillende paviljoens. Inmid dels hebben meer dan 36.000 bezoekers de tellers van het St. Annaterrein gepasseerd. Met nog twee weekeinden te gaan wordt de 40.000 door organi sator het Odapark zeker haal baar geacht. Bezoekers komen uit het hele land. Ook komen er veel bezoekers uit Duits land. De Waan zal zondag 29 septem ber spectaculair afgesloten wor den, vanaf 16.30 uur. Daarna valt het doek definitief. De verschil lende tentoonstellingen van De Waan worden niet verlengd, ondanks het grote succes. Wel vinden er tot het einde van het jaar verschillende activiteiten plaats en wordt er een boek uitge geven over De Waan. Zie voor meer informatie:www.dewaan.nl Naast alle activiteiten rondom de internationale expositie op het St. Annaterrein staan er tot het einde van het jaar nog verschillen de boeiende regio-activiteiten op het programma. Ook deze regio- activiteiten worden mogelijk gemaakt door vele sponsoren en subsidiegevers, waaronder de provincie Limburg en de gemeen te Venray. Dit nachtvullende pro gramma slaat een brug tussen poëzie en muziek, theater en een dansfeest. Met dichters, deejays, veejays en kunstenaars. Op 28 september, vanaf 22.00 tot 04.00 uur in Perron55, Kaldenkerker- weg 55 in Venlo.Toegang 9,-. Info en reserveren: 077-3266530 of www.perron55.nl "Te gek voor woorden" is de reizende expositie over literatuur en psychiatrie combineert een foto- en gedichtenexpositie. Nu nog te zien in de openbare biblio theek van Venray. Daarna van 3 tot en met 24 oktober in de open bare bibliotheek Gennep en van 1 tot 21 november in de openbare bibliotheek in Venlo. Toegang gratis. Zie ook: www.literair-cafc- venray.nl. School for fools is een unieke Russische toneelvoorstel ling toneel over schizofrenie. Het gezelschap, uit St. Petersburg, werkt driedimensionaal. Er is een Russische vertaalster in de zaal, zodat de bezoeker niets hoeft te missen van deze uitermate bijzon dere voorstelling. Het verhaal speelt zich af in de inrichting. De twee hoofdrolspelers - of is het er één? - spelen weergaloos. De andere spelers spelen een aanvul lende, ondersteunende rol. 4 Oktober om 20.00 uur, Stads schouwburg Venray. Informatie en reserveringen: Schouwburg Venray, 0478-530999. Prinses van Bourgondië Deze voorstelling is normaal gesproken een doelgroepvoorstel ling, maar zal eenmalig voor publiek gespeeld worden. Yvon ne, prinses van Bourgondië is een existentieel-absurd tragisch sprookje en wordt gespeeld op 29 september, om 15.00 uur, in het theater van het St. Annaterrein in Venray. Reserveren en info: 0478- 569126. 'Satie, raar of geniaal' is de naam van de voorstelling door leerlingen van de muziekschool en de balletschool van Kunsten centrum Jerusalem te Venray. De voorstelling gaat over de compo nist Erik Satie en bevat muziek, dans en gesproken woord. De voorstellingvindt plaats op 6 oktober, om 16.00 uur in de Schouwburg op het St.Annater- rein aan de Noordsingel 39 in Venray. Entree 4,-. Informatie en reserveringen: 0478-569126. Model van vier sectoren verdwijnt op gemeentehuis "In een veranderende omge ving kunnen wij het niet met een structuur doen van vlak na de Tweede Wereldoorlog", zei burgemeester Waals. De vier sectoren, waaruit de gemeentelijke organisatie sinds jaar en dag is opge bouwd, verdwijnen. De vier pijlers Algemene Zaken, Maatschappelijke Diensten, Stede lijke Ontwikkeling en Stedelijk Beheer komen in de nieuwe orga nisatie dus niet meer terug. De vacante directiefunctie bij Maat schappelijke Diensten wordt daar om niet meer ingevuld. Begin dit jaar vertrok sectordirecteur Frans Wilms. Hij werd burgemeester in Maasbracht. De functie van sec tordirecteur verdwijnt ook. Er komt een nieuw directiemodel dat uit vier personen bestaat. Eén algemeen directeur en drie direc teuren die niet-sector gebonden zijn. Voor de aandachtsvelden Middelen, HRM (Human Resource Management) en Projecten. Het is onduidelijk welke functies de hui dige drie sectordirecteuren, die allen pas kort op hun post zitten, krijgen. Dit zijn Twan Jansen (Algemene Zaken). Peter van Delft (Stedelijk Beheer) en Ingrid Starmans (Stedelijke Ontwikke ling). Duidelijk is wel dat gemeen tesecretaris Piet Lucassen de nieu we algemeen directeur wordt. De nieuwe structuur zal ook gevolgen hebben voor alle afde lingen en medewerkers. Reden voor de organisatiewijziging is de bestaande verkokering op het gemeentehuis. Dit belemmert de dienstverlening aan de burgers. Dat is minder merkbaar bij de directe dienstverlening aan de publieksbalie. Maar bij meer com plexere diensten öf aanvragen, waarmee meerdere afdelingen gemoeid zijn, treedt door de ver kokering veel vertraging op. "Het sectormodel heeft in Venray zijn langste tijd gehad. Binnen de organisatie is hiervoor een groot draagvlak", bevestigde Lucassen die niet kon aangeven wanneer de toch ingrijpende wijzigingen ingaan. "Er zijn nu allemaal ver schillende winkels die ieder hun eigen klanten bedienen. Dat moet verdwijnen", aldus de gemeente secretaris. Volgens hem loopt Venray geen trend of modegril achterna. "Er bestaat in Venray duidelijk behoefte aan een ander model. Vandaar dat we de secto ren verlaten." Wethouder Lei Heidens (CDA) vulde aan dat de gemeente veel meer project-, wijk- en themage richt zal gaan werken. "De maat schappij verandert snel. Onze externe omgeving is in beweging en daarin moet de gemeente mee gaan." Wethouder Mathieu Emonts (PvdA): "Deze aanpak sluit ook beter aan bij de vragen van de burgers." Ook ecu strak roorsieels mauces ruimte Als lid van 'Tophoveniers' staat Rien van Mierlo garant voor een hoogwaardig tuinontwerp en dito aanleg. Vakmanschap en artistiek inzicht bepalen het eindresultaat: Een strakke vormgeving, zo u wilt, met subtiele accenten. Die elke tuin, groot of klein, zo'n heel eigen sfeer geven. J VAN MIERLO f Rien van Mierlo geeft uw tuin een eigen signatuur lelmondseweg 111 S7S1 PH Deurn e Tel. 0493 314593

Peel en Maas | 2002 | | pagina 5