Ontslag De Neef kost gemeente geen cent extra" Kilometervreter in de sneeuw S Veiligheidsvignet voor basisscholen Gemeente heeft te weinig softwarelicenties Raayland College in financiële nood •f OverWM CDA wil geen discussie meer over kunstwerk 'kruisen' Dronken Vervolg voorpagina Niets! PEEL en maas ginj. Donderdag 12 september 2002 - Pagina 3 "jSchouwburg-voorzitter Leo Janssen spreekt geruchten tegen In de commissie Maatschap pelijke Diensten uitte Tom van den Hoek (fractie Van de Vorle) zijn zorgen over de situ atie bij de schouwburg. "Krij gen we weer een financiële 1 domper nu de directeur ont slagen is? En wat zijn de gevol gen voor de subsidie", wilde let commissielid weten. Volgens schouwburg-voorzitter Leo Janssen hoeft Vcnray zich liet ongerust te maken. Hij jpreekt duidelijk taal."Er is geen jprake van dat we bij de gemeen- [e aankloppen voor extra geld. h hebben een covenant afge- jpfoken voor vier jaar en daar louden we ons aan. Het onstlag fan De Neef kost de gcmeen- :hap geen cent extra," Op vrijdag 5 juli gingen direc teur Peter de Neef en de schouw burg uit elkaar. De rechter gaf beide partijen toen twee maanden de tijd om een financiële regeling te treffen. "En dat is niet gelukt voor 5 september", aldus Janssen. "De advocaat van ons en die van De Neef zijn er onderling niet uil kunnen komen. De verschillen waren blijkbaar te groot. De rech ter zal nu een uitspraak doen." Leo Janssen bevestigt dat het ont slag van De Neef minimaal zeven maanden salaris extra kost. Voor ieder dienstjaar geldt in de regel een maand salaris. De consequentie voor de schouwburg is dat het bestuur pas in de zomer van 2003 op zoek gaat naar een nieuwe directeur. Deze vacature kan zowel intern als extern opgevuld worden. Anne-Christine Liebrand neemt voorlopig de directiefunctie waar. Zij was vanuit de gemeente Box meer, waar zij ambtenaar van cul tuur was, al een jaar gedetacheerd bij de Venrayse schouwburg. Zij staat sinds het vertrek van De Neef fulltime op de loonlijst van de schouwburg. "We moeten eerst de kwestie met De Neef net jes afhandelen. Dit betekent dat we het in het komende jaar zon der nieuwe directeur zullen moe ten doen. Om de kosten rond het ontslag van De Neef te kunnen betalen." Voorzitter Janssen zegt dat de schouwburg al volop bezig is met de programmering voor het theaterseizoen 2003/04. Interim directeur Liebrand stelt samen met twee bestuursleden het pro gramma samen. Janssen spreekt tegen dat het bestuur nu meer uit voerende taken op zich neemt. Ook verzekert hij dat het schouw burgprogramma kwalitatief niet minder zal zijn. "We moeten uiter aard wel zuinig zijn. In het komende jaar moeten we het sala ris van De Neef zien te besparen. Maar dat lukt wel." Vlak voor het ontslag van De Neef had fractie Van de Vorle al onraad geroken. Dat uitte Tom van den Hoek destijds ook in de commissie. "Ik heb voorzitter Janssen vlak voor het ontslag van de directeur gebeld. En hem gevraagd wat er aan de hand was. Hij vertelde mij dat alles prima ging en twee weken, later staat ineens De Neef op straat. Hoe kan dit", vroeg Van den Hoek zich af. Leo Janssen vindt het een kwestie die niemand iets aangaat, "Privacy van mensen gaat anderen niets aan Niemand krijgt ook te horen wat wij van De Neef vinden. Dit wordt intern opgelost. Het zou uiteraard anders zijn indien de gemeenschap er financieel voor zou moeten opdraaien. Dan zou den we wel verantwoording moe ten afleggen. Maar hier is nu geen sprake van." Volgens de schouwburg-voor zitter borduurt de nieuwe pro grammering voor tachtig procent voort op het bestaande program ma. Het bestuur heeft de voltalli ge gemeenteraad uitgenodigd om begin oktober gezamenlijk een voorstelling te bezoeken. "Dan vraag ik ze een uur eerder waarin ze volledig worden bijgepraat over de stand van zaken", aldus Leo Janssen. Langlaufer Ad Sulsters (73) man van de wereld Ad Sulsters heeft al heel wat van de wereld gezien. De lang laufer stond onder andere op skies in landen als Zweden, loorwegen, Finland, Oosten- jk, Zwitserland, Frankrijk, lë, Canada, Japan en de VS. zich niets bijzonders mis- :hien. Ware het niet dat de tenrayqaar al 73 lentes telt! forige w eek deed Ad Sulsters log mee aan de Kangaroo ippet in Falls Creek, één van [de veertien wedstrijden uit het ipulaire Worldhoppet-cir- cuit, in Australië. Een inter view. Nee. een type om stil met een koffie achter de geraniums te gaan zitten, is Sulsters bepaald iet. Laat zijn generatiegenoten lar kaarten, biljarten of fietsen. Ie kwieke senior gaat liever kilo- •terslang in de sneeuw langlau- Op 31 augustus legde hij tijdens de Kangaroo Moppet nog een afstand van 42 kilometer af. "Ik ben drie weken van te voren naar Australië afgereisd om me goed voor te bereiden op de wedstrijd en mijn conditie op peil te bren- vertelt Ad Sulsters. "In drie weken tijd heb ik tussen de 250 en 300 kilometer in de sneeuw Lafgelegd, inclusief de wedstrijd l'an42 kilometer. De omstandig- teden waren zwaar, want het lad twee dagen lang geregend en file sneeuw was daardoor erg -zacht geworden." Zolang hij plezier heeft en het gestel van staal blijft, wil de Vcn- raynaar blijven deelnemen aan wedstrijden uit de Worldloppet, een reeks van veertien wedstrij den over de hele wereld. iLachend: "Er zijn langlaufers bij van 86 jaar uit Zweden en Noor wegen die me voorbij stuiven! In die landen is langlaufen enorm populair, het is volkssport num mer 1 Die mannen staan al van jongs af aan op de skies." LIEFDE De Worldloppet is een Ameri kaans initiatief, dat al 25 jaar De "3-jarige langlaufer Ad Sulsters uit Venray deed onlangs mee aan de Kangaroo Hoppet in Australië. bestaat. Ad Sulsters heeft aan 65 wedstrijden uit het circuit, over de hele wereld, meegedaan. In sommige landen stond hij dus vaker al aan de start. "Vroeger was ik zes keer per jaar ergens in de wereld van de partij, dat was in mijn topjaren. Nu doe ik er zo'n vier per jaar binnen Europa. Meestal ga ik alleen op reis, en overnacht ik in jeugdherbergen of bij mensen thuis. Je probeert het toch zo goedkoop mogelijk te houden." Toch is zijn vrouw Tineke ook vaak meegeweest. Naar evene menten in Japan en Australië bij voorbeeld. "Dan koppelen we daar direct onze vakantie aan vast", zegt Tineke. "Eerst de wed strijd en daarna rondtrekken en het land bekijken. Ja, we hebben veel van de wereld gezien." NATUURTALENT De liefde voor de sport begon in 1943, toen Susters tijdens een vakantie met zijn gezin in Zwitser land voor de eerste keer les nam. "Volgens de skileraar was Ad een natuurtalent", zegt Tineke Sulsters lachend. "Hij had de slag meteen te pakken." In 1953 deed Sulsters. die drie keer master is (drie keer aan alle wedstrijden uit het circuit heeft deelgenomen, red.) voor de eer ste keer mee aan een wedstrijd in Zwitserland en in 1986, toen de kinderen het huis uit waren en Ad en Tineke wat meer vrije tijd (en geld) kregen, besloot hij te gaan deelnemen aaiyde Worldloppet. "Je bent verplicht om jaarlijks minimaal aan één wedstrijd uit de Worldloppet mee te doen. 'Lop- pet' is Zweeds voor volksloop, het is dus eigenlijk een volksloop die bestaat uit veertien wedstrij den over de hele wereld. De afstanden variëren per evene ment, van 42 kilometer tot 90 kilometer. Afgelopen week heb ik meegedaan aan de Kangaroo Hop pet-in Australië, het kleinste eve nement met circa 400 langlaufers. Bij de Vasaloppet in Zweden en de Engadin Skimarathon in Zwit serland staan wel 13-000 mannen en vrouwen aan de start. Dan duurt het minuten voordat je op weg kunt gaan. Prachtige evene menten zijn dat!" Wat hij het mooie van de sport vindt? "De onafhankelijkheid. Ik ben iemand van de individuele duursporten. Fietsen, wandelen, zwemmen, langlaufen. Tijdens het langlaufen doet je hele lichaam mee. Je gebruikt alle spie ren. soms bij temperaturen van min dertig graden. Maar als je op gang bent, zweet je toch, ook bij die kou. Ja. als de gezondheid het toelaat, wil ik nog jaren blijven langlaufen." Het nieuwe douchen volgens Grohe en Sanidröme De Freehander van Grohe is de eerste douche met twee douchekoppen en maar liefst negen verschillende straal combi natiemogelijkheden. Kom' m nu bekijken in onze showroom! Keijsers-Manders Sanidröme Keizersveld 40 Venray Tel. (0478) 55 06 70 www.keijsers-manders.sanidrome.nl anidröme Vervolg voorpagina Klankbordgroep niet verbaasd Harry van der Borg kijkt met tevredenheid terug op het werk van de klankbordgroep. "Toen we starten waren we het eerste voor beeld van een interactief proces in Venray. We hebben met alle betrokkenen heel goed gecommu niceerd. Waardoor er draagvlak ontstond. Dit is een goed proces geweest." Jacques Bastiaans had namens de wijk De Brabander zitting in de klankbordgroep. "Ik denk dat de buurt dit als positief nieuws ont vangt. Gezien de reacties toen bekend werd dat het AZC in De Brabander kwam. Want het is een dunbevolkte wijk. En dan is het geen kleinigheid als er zoveel vluchtelingen bijkomen." Voor Bastiaans was het nieuws 'geen volslagen verrassing'. "Want in de laatste vergadering hield het COA al een slag om de arm. Dat het misschien zou worden afge blazen. Je kunt nu wel zeggen dat al het werk voor niets is geweest. Maar dat is achteraf. De gemeente had een verplichting en die is nu teruggedraaid." Op de Deurneseweg in Leunen is in de nacht van zaterdag op zondag een 30-jarige dronken automobilist uit 's Gravenhage aangehouden. De man reed slin gerend over de Deurneseweg en werd daarbij betrapt door andere automobilisten. Op een gegeven moment stopte hij waarna omstanders de sleutel van de dronken automobilist af konden pakken. De gewaarschuwde poli tie heeft hem vervolgens meege nomen naar het bureau. Het rijbe wijs van de man is ingevorderd en hij kreeg een rijverbod van 21 uur opgelegd. De zaak wrordt met snelrecht afgehandeld. Meer computers dan medewerkers op gemeentehuis De gemeente Venray beschikt over 353 büreaucom- puters en 17 laptops. In 1999 is bij het project Kantoorauto matisering gekozen voor soft ware van Microsoft. Destijds zijn er 255 licenties aange schaft. Dat aantal in nu niet meer toereikend. Om de in totaal 370 computers allemaal van een verplichte licen tie te voorzien moeten er 125 bij besteld worden. Dit vergt een investering van 79.600 euro. Soft wareproducten hebben een afschrijvingstermijn van vijf jaar. In 2004 worden de Microsoft licenties vervangen door de nieuwste. De nu aangeschafte 125 licenties worden daarom in twee jaar afgeschreven. Op het gemeentehuis werken momenteel 352 personen, 294 ambtenaren in dienst en 58 inge huurde krachten. Samenwerking Venray merkte op dat er meer computers dan werknemers zijn. "Kan het niet wat minder", vroeg Bernie van Lierop zich af in de commissie Middelen. "Er zijn acht tien computers over. Dat is dub bel op. Want flexwerkers kunnen er samen mee doen. En de inge huurde krachten kunnen toch zelf een computer meebrengen." Rèné Francken (WD) meende dat de prijzen van de licenties behoorlijk meevallen. "Waar heb ben jullie deze prijs bedongen", wilde hij weten. Rein Dupont (CDA) vond dat er niet moeilijk moet worden gedaan over het aantal compu ters. "Want iedere werknemer moet over een eigen computer Volgens wethouder Emonts (PvdA) is de stagnatie ontstaan De Maria basisschool in Oirlo, SBO Focus (speciaal basisonderwijs) en de Vlaswei in Venray zijn drie van de 23 basisscholen in Nederland die van het ministerie van Onder wijs, Cultuur en Wetenschap pen dit jaar een veiligheidsvig net mogen dragen. Van de basisscholen gaat 55 procent aan de slag met het pro ject 'Veiligheid op de basisschool' om de fy sieke veiligheid van leer lingen op school te verbeteren. De eerste 23 basisscholen komen nu in aanmerking voor een veilig- heidsvignet. Minister Van der Hoeven heeft dinsdagochtend het eerste veiligheidsvignet overhan digd aan basisschool Tintestein in Tinte (gemeente Westvoornc). De toekenning van een veilig- ll BOXMEER - Provincialeweg 5 BEUNINGEN - Claudiuslaan 60 Koopavond op donderdag en vrijdag heidsvignet maakt deel uit van de campagne 'Veiligheid op de basis school: werken aan een school zonder ongelukken'. Consument en Veiligheid heeft de campagnes in opdracht van het ministerie ontwikkeld. Het ministerie, de besturenraden van scholen, de VNG, de landelijke ouderorganisaties, de brandweer en GGD Nederland ondersteunen de campagne. Meer dan 55 procent van de basisscholen heeft het project en de materialen aangevraagd. Eén op de tien van deze scholen is meteen in het eerste schooljaar met het project aan de slag gegaan en zeven op de tien scho len heeft aangegeven dit het komend schooljaar te gaan doen. Uit de procesevaluatie blijkt dat scholen die werken met de methode bijzonder tevreden zijn over de praktische toepasbaar heid ervan. Aanleiding voor de campagne was het grote aantal ongelukken met kinderen op basisscholen. Elke schooldag moeten tachtig kinderen worden behandeld op een EHBO van een ziekenhuis na een ongeval in en om het schoolgebouw. Vaak komt het letsel door onbe veiligd glas in deuren, een loslig gende stoeptegel, een uitstekende kapstokhaak of ondeugdelijke speeltoestellen. Ontruimingsoefeningen op school (in geval van brand of andere calamiteiten) zijn ook van groot belang om de veiligheid op school te waarborgen. Voor de aanpassingen in de scholen om de veiligheid te verbeteren heeft het ministerie vorig jaar circa 56 mil joen euro extra beschikbaar gesteld. Een basisschool die in aanmer king wil komen voor een veilig heidsvignet wordt op vijf punten beoordeeld: -jaarlijkse veiligheidsinspectie in en om de school; -aandacht voor veilig gedrag van kinderen en de introductie van de huisregels; -een ontruimingsplan beschik baar hebben en dit jaarlijks op school oefenen; -ongevallen en risicovolle situ aties bijhouden via een registratie systeem; -verslag doen van uitgevoerde en voorgenomen activiteiten met behulp van een veiligheidsver- slag. De campagne is in oktober vorig jaar van start gegaan en loopt tot en met het schooljaar 2003-2004. De methode omvat onder andere een handboek voor scholen, een cd-rom, een training voor de veiligheidscoördinator, een ondersteuningspunt voor vra gen, een website (www.veilig- heid-op-school.nl), posters en het veiligheidsvignet. Minister Van der Hoeven hoopt dat alle scho len gaan meedoen. "Draagvlak is moeilijk te achterhalen" Voor het CDA ligt de zaak duidelijk. Het openbare debat op zondag 25 augustus heeft bevestigd wat de politiek al eerder aangaf. Er is in Venray geen draagvlak om het kunst werk van de honderd geknak te kruisen van Reinier Kur- pershoek op een rotonde te plaatsen. Dat meldde Martin Leenders (CDA) in de commissie Maat schappelijke Diensten. "Er moet elders in Venray een meer geschikte locatie gevonden wor den." Wethouder Emonts (PvdA) was het niet met de conclusie van het CDA eens. Nadat de politiek zich begin juli in de commissie nega tief uitliet, heeft de projectgroep De Waan een publiciteitscampag ne geopend. Met een paginagrote advertentie met tekst en uitleg over de invulling van de negen rotondes en een publiek debat. "Draagvlak is moeilijk te achterha- Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS Ien", vindt de cultuurwethouder. "Alhoewel de geluiden negatief zijn is het voor mij niet duidelijk." In de volgende commissieverga dering, begin oktober, wil Emonts nogmaals de discussie aangaan in aanwezigheid van projectgroep De Waan. Maar het CDA vindt dat er al genoeg gepraat is. "Wij vin den die discussie niet meer nodig. Het standpunt is duidelijk", zei Leenders vastberaden. De projectgroep De Waan heeft van de gemeente de vrije hand gekregen om de rotondes in te vullen met beeldende kunst in het kader van honderd jaar psychia trie in Venray. Bovendien wordt het St. Annaterrein volgend jaar afgestoten door het Vincent van Gogh Instituut en zullen enkele markante gebouwen verdwijnen. Delen hiervan kunnen ook in de vorm van een kunstwerk op rotondes geplaatst worden. Mathi- eu Emonts hecht eraan te zeggen dat de opdracht aan projectgroep De Waan geheel past binnen het masterplan 'De kracht van kunst' dat de gemeenteraad in 1999 heeft goedgekeurd. Het CDA wilde weten of de gemeente een schadeclaim kan verwachten indien het kunstwerk 'kruisen' niet op een rotonde komt. "Ik wil niet op die zaken vooruit lopen. Daar geef ik geen antwoord op", zei Emonts. door de invoering van de priori teitenlijst waardoor veel projec ten door de gemeente op de lange baan zijn geschoven. "In januari 2002 zouden de schoolgebouwen verkocht worden. Het Raay land College verhaalt nu de rentelas ten. En we willen een betrouwba re partner zijn. Dit is in redelijk heid de beste oplossing", zei Mathieu Emonts. "Dat de aankoop van de MAVO zoveel duurder uit valt komt omdat de oude prijs van 2000 is en de bouwkosten fors hoger zijn geworden", aldus de onderwijswethouder. Hij beloof de 'zijn uiterste best te doen' om de verhuizing van Petrus Banden voor 1 januari 2003 rond te krij gen. Ambtenaar Liesbeth Swin- kels verklaarde dat er nog tien procent voor kosten koper bijko men evenals de kosten van een stuk grond. Dat de verbouwing van de voor malige MAVO zo duur uitvalt komt volgens Emonts door het verschil tussen basisonderwijs en voorgezet onderwijs. Swinkels vulde aan: "Er moeten kleinere ruimtes komen, speellokalen, er zijn andere eisen voor (brandvei ligheid en de school wordt ver bouwd voor de komende veertig jaar." Mathieu Emonts zei geen scha declaims te verwachten. "Indien de politiek dit voorstel afwijst dan zal ik opnieuw met het Raayland College aan tafel gaan zitten. Van uit de school wordt dwang uitge oefend vanwege hun financiële situatie. Ik vermoed dat we dan in de juridische hoek terecht komen en dat is niet goed." PEEL EN MAAS een abonnement waard kunnen beschikken. Het samen delen ervan is niet efficiënt. Zeventien laptops is zelfs weinig voor zo'n grote organisatie." Dupont had er wel moeite mee om de kosten voor dit jaar te financieren uit de post Onvoor zien. Henk Loonen, hoofd Informa tievoorziening en Automatisering, zei dat 'anno 2002 iedere werkne mer moderne hulpmiddelen dient te hebben'. "We beschikken over een modern netwerk. De afhanke lijkheid van de computer is ook bij de gemeente groot. We moe ten daarom geen concessies doen aan het aantal licenties." De moge lijkheid om de baliecomputers niet van het Microsoftpakket te voorzien is overwogen. "Maar dan moeten de mensen steeds van computer wisselen", zei Loonen die liever niet ziet dat ingehuurde krachten hun eigen laptop mee brengen. "Die wordt dan inge plugd op ons netwerk. Dan ont staat snel bestandsvervuiling. Daarom bieden we ze zelf een computer aan. De meerkosten worden gecompenseerd door een lagere inhuurprijs." De uitvoering van het Informa tiebeleidsplan. dat- vorig jaar augustus door de gemeenteraad is vastgesteld, heeft vertraging opge lopen. Zo heeft de gemeente bij voorbeeld nog steeds geen eigen website. Niet uitgevoerde projec ten vallen vrij ten gunste van de post Onvoorzien. Dit gaat om een bedrag van 60.000 euro waarvan de extra licentiekosten voor 2002 ruimschoots betaald kunnen wor den. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA. Vemay Tel. 0478-582.727 Fax 0478-510916 e-mail: redactie@vandenmunckhof.nl Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Op bovenstaand adres. Telefonisch, uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar- Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 1S.00 uiir. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 3