Heidens botst met eigen CDA-fractie geveld zomereik Markante 'Nierpatiënten kunnen eenvoudiger op reis Grenzen aan huisvesting buitenlandse arbeiders Samen sterk deskundige partner Autodief Auto in sloot iGeert Koppes motor achter gloednieuwe camper A&A peel en maas Donderdag 29 augustus 2002 - Pagina 3 'Rein Dupont eist maatregelen in komende begroting De beroerde financiële situ- jlie van de gemeente was de aflleiding tot een fikse aanva- ing binnen het CDA. Lei Hel lens. wethouder van finan- ;jën. kreeg het aan de stok net Rein Dupont. Het CDA- nadslid eiste dat de wethou- |er in de begroting 2003 ver regaande maatregelen treft. Anders hebben we nog wel appeltje te schillen", Ireigde Dupont die alvast een oorschotje nam op de begro- ingsbehandeling in oktober. De jaarrekening 2001 was dins- |ag in de raadsvergadering voor jeerdere partijen aanleiding om un zorgen te uiten over de finan- jële toekomst. Wethouder Hel lens deed wel een aantal toezeg- jngen maar dat ging volgens zijn lartijgenoot Dupont niet ver lenoeg De financiële man van iet CDA wilde een grondige ana- ree van alle over- en onderschrij- Üngen van de begrotingsposten. "Er is sprake van een negatieve trend. We zakken steeds verder weg. Dit ligt aan de cultuur op het gemeentehuis". stelde Rein Dupont. Heidens verdedigde zich met de opmerking 'dat het beeld niet mag ontstaan dat het heel slecht gesteld is met deze zaken'. De portefeuillehouder sprak ook tegen dat er iets mis is met de cul tuur rond de budgetdiscipline. "Daar ben ik het niet mee eens. Ik ontken dat er structureel iets echt fout zit", zei Heidens stellig. Dupont reageerde: "Het gebéurt hier in huis anders dan dat u zegt..." De oppositiepartijen wakker den het vuurtje aan. Ike Busser (Samenwerking) eiste sancties tegen ambtenaren indien het bud get overschreden wordt. Hij steunde CDA'er Dupont. "Er moet een analyse komen van de budget discipline en de culturele achter gronden daarbij", aldus Busser. John Oosterbcek (WD): "De ver antwoordelijke mensen moeten ook sturing kunnen geven en daar hapert het juist aan." Burgemees ter Waals sprong voor zijn wet houder in de bres. "We moeten de zwarte piet niet bij de organisatie leggen. Dit is een gevolg van gemaakte politieke keuzes." Rein Dupont somde drie hete hangijzers op: de overschrijdin gen, de risico's en het geringe weerstandsvermogen. Hij wil in begroting 2003 maatregelen opgenomen zien om de budget discipline te verbeteren. "En de risico's kunnen ons onaangenaam verrassen. Ze moeten daarom in de begroting gekwantificeerd of afgevoerd worden. Bovendien is het droevig te constateren dat het weerstandsvermogen na jaren van economische voorspoed nog niet eens op het mininum niveau zit. Dit heeft voor het CDA hoge prio riteit." Bert Linskens (PvdA) wees op het grote aantal projecten waar van niet duidelijk is welke wel of niet worden uitgevoerd. "Dan is het lastig keuzes maken voor dit nieuwe college dat wel een betrouwbare partner moet blij ven." Gerrit Lemmens (fractie Van de Vorle) sprak van een onzekere toekomst door de risico's, het grondbedrijf, de bestemmings plannen en de stankcirkels. "Bui ten de OZB zijn er weinig moge lijkheden om onze inkomsten te vergroten. Want de andere retri buties zijn allemaal kostendek kend. We zullen alle zeilen moet bijzetten om het vertrouwen van de burgers terug te krijgen", zei Lemmens wiens partij altijd fel tegen lastenverhoging is geweest. Maar alles wijst erop dat het colle ge, waarvan fractie Van de Vorle sinds kort deel uitmaakt, in de begroting met een extra verho ging van het OZB-tarief komt. John Oosterbeek (WD) herin nerde eraan dat in het verleden alle tegenvallers werden gecom penseerd met verhoogde rijksuit keringen. De WD wil dat deze meevallers voortaan aan de alge mene reserve worden toege voegd. Wethouder Heidens: "Ik reken niet meer op deze meeval lers. We zullen het voortaan op eigen kracht moeten doen." Oos terbeek meende dat het aantrek ken van meer personeel juist min der rendement oplevert. "Een goede planning en organisatie heeft veel meer effect." Ike Busser (Samenwerking) sprak van slecht projectmanage ment. "Want de budgetten wor den niet in de hand gehouden. Maar onderschrijdingen zijn net zo erg want dit betekent dat het werk niet is uitgevoerd." Lei Heidens beloofde binnen kort met voorstellen te komen. "Want dit is bittere noodzaak. Het zich houden aan de budgetten moet tot het normaal handelen van alledag behoren." Op de Jan Petersstraat in Box meer heeft de politie maandag avond een 21-jarige man uit Ven- ray aangehouden. Hij werd verdacht van diefstal van een per sonenauto. De eigenaar van het voertuig, een 38-jarige inwoner van Sambeek. parkeerde zijn auto even tevoren aan het Burgemees ter Hengstplein in Boxmeer om een brief te posten. Op het moment dat hij de brief in de brie venbus deed hoorde hij een por tier dichtslaan en zag hij een onbekende - naar later bleek de man uit Venray - de auto starten. De onbekende reed vervolgens weg en de autoeigenaar probeer de de man via de passagiersstoel te laten stoppen. Na een ritje over een grasveld ter plaatse, sprong de dief de auto uit en rende weg. De man kon, met behulp van buurtbewoners, worden aanhou den en overgeven aan de politie. De auto liep een lekke band op. De verdachte is ingesloten. De gemeente gaat de huis vesting van buitenlandse werknemers streng regelen. Zo mogen seizoenarbeiders alleen in de periode van 15 maart tot 31 oktober tijdelijk gehuisvest worden. Op cam pings of in woonunits op het erf. Een agrarisch bedrijf mag maximaal vijf woonunits plaatsen waar in totaal hoog uit twintig eigen medewerkers mogen worden onderge bracht. Venray werkt in dit project samen met zes andere gemeenten in Noord-Limburg. Het doel is het terugdringen van zowel belasting en premiefraude, illegale tewerk stelling als onveilige en onhygiëni sche verblijfomstandigheden. De legale huisvesting is alleen bestemd voor buitenlanders met een EU-paspoort of een tewerk stellingsvergunning. De gemeen ten richten zich in eerste instantie alleen op de agrarische sector. Want daar werd het probleem, in de gemeente Horst aan de Maas, als eerste onderkend. Alhoewel de gemeenten beseffen dat inmid dels ook veel buitenlanders werk zaam zijn in de industrie en de schoonmaakbranche. De huisvesting moet voor de langere termijn structureel gere geld worden omdat het ook een structureel probleem is. Geschat wordt dat 8.000 tot 10.000 bui tenlandse arbeiders in de regio werkzaam zijn. Daarvoor dienen de bestemmingsplannen te wor den aangepast. Naast woningen, voor maximaal zes personen, komen er logiesgebouwen in en rond de dorpskernen en in vrijko mende agrarische bebouwing. Voor de kortere termijn is een 'parapluplan'opgesteld. Dit is een eenvoudig bestemmingsplan met alleen gebruiksvoorschriften waardoor seizoenarbeiders tijde lijk gehuisvest kunnen worden. Op campings mag geen gebruik gemaakt worden van tenten, cam pers of toercaravans. Groepjes van vier werknemers krijgen alleen onderdak in een verplaats bare stacaravan van 3,5 bij 7,5 meter wraarin twee slaapkamers aanwezig zijn. Kleinschalige cam pings mogen maximaal vijftien caravans (60 personen) plaatsen en andere campings ten hoogste dertig caravans (120 personen). Bij woonunits op het erf moet de onderlinge afstand en de afstand tot de andere gebouwen minimaal vijf meter bedragen. Plaatsing'mag alleen tussen 15 maart en 31 oktober en de units zijn alleen bestemd voor eigen medewerkers (maximaal twintig). De verblijven moeten binnen de bouwblok staan, de goothoogte mag ten hoogste drie meter zijn en de gezamenlijke oppervlakte niet meer dan 120 m2. Het bestemmingsplan buitenge bied staat dit niet toe. Er kan een gedoogbeschikking worden afge geven waartegen bezwaar en beroep mogelijk is. Voor Venray, dat onder curatele staat van het ministerie van VROM. is dit extra moeilijk. Een gedoogbeschikking is in strijd met de wet- en regelge ving en wordt ook door de VROM-inspectie afgewezen. Er moet per se voorkomen wor den dat op het agrarisch bedrijf permanente woongelegenheid wordt gecreëerd. Vandaar dat handhaving, vastgelegd in een (specialist op het gebied van nie ren) en een dialyseverpleegkundi- ge van het Nijmeegse Radboudzie- kenhuis, firma Gambro (leverancier van dialyse-appara- tuur en waterhuishoudingappara- tuur) en de technische dienst van DiaNet (organisatie die thuisdialy- se mogelijk maakt). Koppes werd projectmanager, terwijl Gaasbeek het financiële werk op zich nam. Deze projectgroep werd later nog uitgebreid met Aceso (bedrijf dat verbindingen tussen de benodig de apparatuur maakt). De initiatiefnemers gingen op zoek naar een handelaar in cara vans en campers, en ook toeleve ringsbedrijven en mogelijke spon sors werden benaderd. Na veel omzwerv ingen door het hele land vonden zij het Utrechtse Houten Auto Centraal. Eigenaar Van Dijke was meteen enthousiast over het idee. Van Dijke: "Omdat een neef van mij dialysepatiënt is, was ik al een beetje op de hoogte, maar van eventuele vakantieproblemen wist ik niets af." Van Dijke zegde, na alle proble men aangehoord te hebben, meteen al zijn medewerking toe. Want er zou heel wat verbouwd moeten worden aan een camper om deze geschikt te maken voor een dialysepatiënt. Hij zag het echt als een uitdaging en nam plaats in de projectgroep. Van 31 augustus tot en met 8 september staat de camper op de Caravansalon in het Duitse Düs- seldorf en op 14 september wordt de camper tijdens een medisch congres in Den Haag officieel overgedragen aan de Nierstich ting en DiaNet. De camper wordt cadeau gedaan aan de Nierstich ting, en is bedoeld om dialysepa tiënten een mogelijkheid te bie den om een stuk vrijer op vakantie te kunnen gaan. De cam per zelf wordt volledig gefinan cierd uit sponsorgelden. HEMODIALYSE Kunnen alle dialysepatiënten gebruik maken van deze camper? "Nee", zegt Geert Koppes, "want er zijn twee methoden van nier dialyse. De camper is uitsluitend geschikt voor mensen die de hemodialvse doen. De andere methode van spoelen is de zoge naamde buikspoeling, waarbij via een catheter in de buik een vloei stof van water en suiker in de buikholte ingebracht. Bij de hemodialvse wordt het toestel rechtstreeks op de bloedbaan van de patiënt aangesloten. De eerste gebruikers zullen hemodialysepa- tiënten zijn." Wie even verder kijkt ziet dat rechtsachter in de camper een hele grote deur zit. een zoge naamde 'emergency-door'. Die is bedoeld voor het geval er ooit iets mis mocht gaan. de medische hulpverlening goed bij de dialyse patiënt kan komen, in plaats van door de smalle doorgang in de camper zelf. Achterin de camper staat een groot toestel, het dialy seapparaat, met daarbij een grote gemakkelijke stoel, want een dia lyse duurt gemiddeld drie tot vier uur en dat meerdere malen per w eek. Verder is er veel aandacht besteed aan de aansluitingen van de diverse slangen en kabels, elek triciteit en aan- en afvoer van water. LEIDINGWATER Om onderweg gebruik te kun nen maken van het dialyseappa raat hebben de reizigers wel een elektriciteitsaansluiting en stro mend leidingwater nodig. Inmid dels beschikken de initiatiefne mers al over de adressen van een aantal binnen- en buitenlandse campings die aangegeven hebben een plek voor deze camper te reserveren. Op dagen dat de patiënt niet hoeft te spoelen is de keuze van de bestemming vrij. De verhuur van de camper wordt strak geregeld via de Nierstich ting. tijdig reserveren is gewenst. De camper heeft in totaal 160.000 euro gekost en er blijkt inmiddels al veel belangstelling voor te zijn. Een tweede en even tueel derde camper lijken eraan te komen. Ook in het buitenland wordt belangstellend naar de camper gekeken. Het reusachtige bedrag is bijeengebracht door sponsorgelden. Inmiddels hebben de winkels Scout en Coenen in Venray de toezegging gedaan de camper verder in te richten. Ver dere sponsors zijn echter nog steeds van harte welkom. Alle bij dragen zijn welkom op bankreke ning nummer 12.84.06.003 t.n.v. Vereniging tot steun aan'de Nier stichting, district Noord-en Mid den-Limburg, onder vermelding van 'camperproject'. convenant, veel aandacht krijgt. Toezicht op huisvesting gebeurt door de gemeente, GGD en een uitvoerend coördinator die door de gezamenlijke gemeenten is aangesteld. Venray betaalt hier jaarlijks 5.000 euro aan mee. De Arbeidsinspectie en UWV (Uitvoe ringsinstelling werknemersverze keringen) zien toe op de werk(omstandigheden) en pre mieafdracht. En de politie houdt het doen en laten van de arbie- ders in de gaten. Voor het gebruik van campings en woonunits, de zogeheten over bruggingshuisvesting, wordt twee tot drie jaar uitgetrokken. Daarna moeten er voldoende woningen, bovenop het reguliere woning contingent. of logiesgebouwen voorhanden zijn. Buitenlandse werknemers die besluiten hier permanent te verblijven komen hiervoor niet aanmerking. Zij zijn aangewezen op de reguliere woningmarkt. De regeling geldt alleen voor werknemers die tijde lijk werkzaam en aanwezig zijn. Gemiddeld gaan zij vijf keer per jaar een korte of langere periode terug naar hun eigen land. Het is steeds een wisselende groep men sen. Wonen Venray stelt de wonin gen, vanuit het bestand van de sociale woningbouw, beschik baar. Er komt een zo groot moge lijke spreiding om gettovorming te voorkomen. In een voormalig agrarisch bedrijfspand dat is omgebouwd tot een logiesgebouw mogen der tig personen worden gehuisvest. In een voormalige bedrijfswoning hooguit zes. De gemeente ziet het heffen van toeristenbelasting als enige mogelijkheid om de verblijfskos ten te fiscaliseren. De gemeenteraad stelde dins dagavond de behandeling uit. Wethouder Driessen (CDA) wilde het handhavingstraject eerst laten toetsen bij het ministerie van VROM en de inspectie Ruimtelij ke Ordening. Nadat zij met de aanpak hebben ingestemd komt het voorstel terug in de raad. Surveillerende agenten troffen in de nacht van donderdag op vrij dag een auto aan in een sloot langs de Oploseweg in Overloon. De bestuurder had vermoedelijk een bocht in de weg te hard geno men en daarbij de macht over stuur verloren. De man was niet meer bij de auto aanwezig. De politie ging vrijdag op zoek naar de automobilist. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 e-mail: redactie@vandCTmunckhof.nl Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Op bovenstaand adres. Telefonisch, uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Advertentietarieven: Op aanvraag Verkrijgbaar Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Aanleveren kopij: Sport- en verenigmgsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10,00 uur. PLAN CAMPER De spiksplinternieuwe camper voor nierpatiënten is een idee van Venraynaar Geert Koppes dicapt is waardoor de hinder ver sterkt wordt. maar heel vaak gebeurt het dat een ziekenhuis een dergelijke aan vraag afwijst om de doodeenvou dige reden dat het of niet beschikt over een dergelijk apparaat, of dat het apparaat reeds volledig 'volge boekt' is met eigen patiënten. Max Gaasbeek had het prima voor elkaar tijdens die bewuste presentatie: hij had bijvoorbeeld een complete lijst met plaatsen in onder andere de Verenigde Staten waar de patiënten terecht zouden kunnen. Wel moest alles ruim van te voren besproken zijn en waren de patiënten gebonden aan een strak tijdschema. Geert Koppes uit Venray zette hem echter voor het blok. "Ik wil met mijn vriend in dwars door Australië gaan rei zen. Kan dat?" "Nee, dat kan niet", was het antwoord van Gaas beek, "Australië is zo groot en gro tendeels zeer dunbevolkt. Daar zijn te weinig ziekenhuizen onderweg om te dialyseren. Zelfs als je via adressen van mensen die thuis een dialyseapparaat hebben staan zou gaan reizen, zou je een toer dwars door Australië nog niet gepland krijgen. Om de doodeen voudige reden dat daarvoor te weinig mensen nierpatiënt zijn en te weinig mensen ook nog eens een dialyseapparaat thuis hebben staan. Dwars door het uitgestrek te Australië kan dus niet." Geert Koppes kon dat niet vat ten. Want als Australië niet zou kunnen, dan zouden nog tal van landen afvallen als vakantiemoge lijkheid. Op zijn vraag of het dan niet mogelijk was om met een camper met daarin een dergelijk apparaat rond te trekken, kreeg hij een afwijzend antwoord van Max Gaasbeek. "Dat kan niet. Om de doodeenvoudige reden dat zo'n camper niet bestaat." Dat was een opmerking die bij Geert Koppes heel wat teweeg bracht. Als zo'n camper niet bestaat, dat bouwen we er toch één, was zijn gedachte. Koppes vond een geweldige medestander in Max Gaasbeek. Samen richtten zij een project groep op waarin een nefroloog XWSwb».. tg»,. Ml I De gemeente Venray velde linsdag de markante eik in iet gemeenteplatsoen aan de Ironskelk. De eik staat vol lens de rechtbank in Roer- nond te dicht op een erfgrens zorgt voor overlast bij «nwonenden. De gemeente tenray betreurt het verlies an de markante boom in het ipenbare groen van Land- weert. Gelet op het duidelijke vonnis legt ze zich echter neer jij het vonnis van de recht- >ank en zal ze niet in appèl ;aan. Op verzoek van een bewoner in de Aronskelk heeft de recht- ank in Roermond geoordeeld dat Ie zomereik aan de Aronskelk dient te worden geveld. De stand- daats van de boom is strijdig met Ie afstandgrens die in het burger wetboek is opgenomen. De >oom is tenminste 45 jaar oud, leeft een hoogte van 16 meter en :en kroondoorsnede van 12,5 tot 6 meter. In de week van 15 tot en met 21 september vindt de Natio nale Collecte van de Nierstich ting plaats. Even is er dan extra belangstelling voor de problematiek van nierpatiën ten. Zij zijn, doordat hun nie ren niet meer goed werken, gebonden aan een dialyseap- paraat, een toestel dat het I bloed in het lichaam doet zui veren, iets wat bij gezonde mensen gedaan wordt door de nieren. Hierdoor moeten ze meerdere malen per week voor een aantal uren naar een ziekenhuis. Van de Ongeveer vijfduizend patiënten die van een dergelijk toestel afhankelijk zijn, hebben er slechts zeventig een dialyseapparaat zelf in huis. Het afhankelijk zijn van een dia lysetoestel betekent ook dat de patiënten ontzettend beperkt zijn in hun vakantiekeuze. Reizen die nen vroegtijdig gepland te wor den en ook moeten ze contact opnemen met een ziekenhuis in het beoogde vakantiegebied om te kijken of ze daar beschikken over een dialyseapparaat dat beschikbaar is. Venraynaar Geert Koppes is één van de vele nierpatiënten in ons land die afhankelijk zijn van zo'n toestel. Samen met Max Gaasbeek van het Venlose zieken huis stelt hij alles in het werk om nierpatiënten een mogelijkheid te geven toch op een redelijk onge bonden manier op vakantie te kunnen gaan. Met tal van mensen met veel expertise in huis ontwik kelden zij een camper voor nier- dialysepatiënten. Een camper die binnenkort cadeau wordt gedaan aan de Nierstichting. HOE EN WAAROM Alles begon een dikke twee jaar geleden. Geert Koppes bezocht een informatiemiddag van de Lan delijke Vereniging voor Dialyse- renden, waar onder andere ook vakantietips voor nierdialysepa- tiënten werden gegeven. Eén van de sprekers was Max Gaasbeek, afdelingshoofd van de dialyseafde ling het Venlose St. Maartensgast- huis. Hij wist de toehoorders alles te vertellen over de mogelijkhe den van het reizen door Amerika. Zomaar op vakantie gaan is er voor nierpatiënten immers niet bij, omdat zij meerdere malen per week hun bloed moeten laten spoelen aan een speciale machi ne. Zo'n machine staat normaal gesproken in een ziekenhuis. Hierdoor moeten nierdialysepa- tiënten dus voordat zij op vakan tie gaan eerst met het ziekenhuis in de buurt van hun beoogd vakantieadres contact opnemen met de vraag of ze daar enkele malen per week gebruik kunnen maken van een dialyseapparaat. Soms is die mogelijkheid er en kunnen de patiënten op vakantie, De zomereik is bij de bouw van Ie woningen aan de Aronskelk fspaard gebleven. De gemeente i'enray heeft tegenover de rccht- verklaard dat in 1986 bij de iw van de woningen de boom gehandhaafd met toestemming de huidige bewoners. De im is als één van de weinige oude bomen in de wijk van (lang voor het karakter van het inbaar groen. De gemeente Venray kan naar beroep doen op deze toestem- als leek niet kon inschatten in gaan veroorzaken. Daarbij komt lordccl van de rechtbank geen ming omdat de bewoner in 1986 welke mate de boom overlast zal dat de bewoner nu visueel gehan- GROEP ACCOUNTANTS EN ADVISEURS ACCOUNTANCY - BEDRIJFSKUNDIGE ADVISERING - FISCAAL ADVIES - JURIDISCH ADVIES - LOONSERVICE - PZ-CONSULIANCY AUTOMATISERING regiokantoor venray LEUNSEWEG 51 POSTBUS 60. 5800 AB VENRAY. TEL (0478) SI 72 90. FAX. (0478) 5115 66 overige Kantoren: HEERLEN - HORST - MAASTRICHT PANNINGEN - ROERMOND - SITTARD VALKENBURG - VENLO - WEERT Limburgs grootste! Krachten worden gebundeld. bepaalt u de strategie. irrvCIIPPPC WiJ kennen het sPel> VUUI öUvvCO regeis. Weten dat winnen of verliezen afhangt van een nauwe samenwerking. Het resultaat: uw bedrijf op voorsprong.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 3