Venrayproject in ivinolandia draait goed" De Toverbal gaat weer naar school Bruisend weekeinde bij De Waan Marco Bakker in carnavalsconcert Nard Reijnders ALCAST Honderddrieëntwintigste jaargang - week 35 - donderdag 29 augustus 2002 EEL EN MAAS Ifeerverslag Maria Welschen over bezoek aan Brazilië ;in augustus bezochten Maria Welschen linzaga en Divinolandia. Uciaal voor Peel en Maas foreef Maria Welschen een frslag over de belevenissen Brazilië. Over de nieuwe rgemeester, de gezond- impost van Harry Defesche, huisjes in het binnenland, H Venray Straat en het Sociaal entrum. Over de vorderin- tn van het project dat wordt idersteund door de nrayse gemeenschap. ontvangst in Gonzoga was De festiviteiten bij de ope- van de waterzuivering in werden nog eens dunnetjes gedaan. Inclusief over de •■pidstraat gespannen doeken ei waarop we hartelijk welkom y erden geheten. Bij het waterzui- j ringsstation (SAAE) verzamelde :h een flinke groep schoolkin- ren met leerkrachten, de burge- :ester met wethouders en ons stuur van de SAAE. We werden [gebreid toegesproken.het Den tot stand gebrachte zuive- ition is een groot succes te riemen: de ziekten ten gevolge ionrein water zijn met 80 pro- Itteruggedrongen. Verder zag gebouw er piekfijn uit (zojuist even geschilderd) en zeer igrijk: financieel is het ook Het is duidelijk dat water van levensbelang is; tettend veel dank aan de .-enschap van Venray. De rijzeres die de hartelijke ingst in handen had. bleek secretaresse te zijn van het •kingcomité dat toezicht It op het waterbedrijf. Ze is littige dame die haar taken combineen: kennis overdra- iver schoon water en hygië- liaar wel toevertrouwd. :S de feestelijkheden wrerd •erk afgestoken, het Nederlandse en Braziliaanse volkslied gespeeld, een dans door de kinderen opgevoerd en een groot hart op de grond met rozen blaadjes gevuld. Het was, met recht, hartverwarmend. Men is echt trots op het mooie complex dat zo centraal in het dorp ligt. Het hoogliggend waterreservoir dient om de benodigde druk te verkrijgen bij het tappen van het water. Deze boven op de berg gelegen bak had ons de achterlig gende tijd behoorlijk wat zorgen gebracht wegens het ontstaan van vochtige, poreuze, plekken aan de buitenkant en enkele echte lekkages. Men heeft de bak leeg laten lopen, goed laten drogen en aan de binnenkant voorzien van een waterwerende pasta. Het water werd gedurende deze repa ratie toch gewoon naar boven gepompt, maar vervolgens mid dels een 'by-pass' naar de afvoer- leiding gebracht. Er zijn geen leveringsproblemen geweest, w;iar we van te voren wel bang voor waren. Rondom de bak is een stoep van beton gemaakt en terrassen die voor afwatering moeten zorgen. De bak zelf is opnieuw geschilderd en het geheel lijkt er weer voor lange tijd tegen te kunnen. In het verzamel- mecr verzamelt zich het water dan van de heuvels naar beneden loopt en waar uit het zuiveringsta tion haar water betrekt. We had den eerder vastgesteld dat koeien het water vervuilden, de gemeen te diende een omheining te plaat sen, Ook dat was keurig in orde gebracht; er stond zelfs een ver bodsbord bij (niet voor de koeien, maar voor zwemmers, etc Het opknappen van de hoogwaterbak en de omheining plaatsen zijn door de gemeente betaald; alleen de kosten van ingenieur Orlando zijn voor ons." "Al praten met de nieuwe bur gemeester Julio van Gonzaga stel len we vast met een buitenge woon betrokken man te doen te hebben; hij weet met zijn doortas tende aanpak veel voor elkaar te krijgen. Een ondernemende idealist of een idealistische onder nemer die gedeputeerden aan spreekt en fondsen weet te vin den voor zijn plannen. Het betekent dat zijn eigen boerderij en ijsfabriekje het vaak zonder hem moeten stellen, maar dat lukt blijkbaar. Hij laat ons een sociaal woningbouwproject zien a la Rua Venray, wat hij toch even bij elkaar geritseld heeft. En Jacqueline Eibers vertelde ons dat hij graag in het binnenland twee huisjes wil bouwen voor twee arme gezinnen; toen ik hem aan bood hem daarbij te helpen, scho ten hij en zijn vrouw allebei in tra nenWe worden bij hem thuis uitgenodigd. Hij bewoont een grote boerderij met bijgebouwen voor familieleden en we krijgen een uitgebreide maaltijd aangebo den. We hadden een heel goed gesprek over de politiek en over zijn wensen en plannen. Het blijkt dat er een nieuwe voorzitter is voor de SAAE en wel de nieuwe pater Leny. Over hem hoorden we al veel goeds, in zijn korte aan wezigheid heeft hij een nieuwe kerk gebouwd om de oude heen om vervolgens de oude kerk af te breken. Ook in de omgeving is hij zeer actief en hij lijkt een zeer goede opvolger te zijn van Acir. Op de terugweg naar Divinolandia bezoeken we de gezondheidspost van Harrv Defesche in Ribeirao de Jorge. Het ziet er rustig uit, maar het was al laat geworden. Wekelijks komt de dokter uit Divinolandia op bezoek, een verpleegster doet er vaccinaties en behandelt kleine gezondheidsproblemen. We bespreken met Julio dat wat ons betreft er eens gedacht moet wor den aan een functieuitbreiding alhier; het is echt een plek van samenkomst. De naastgelegen school ziet er wat onderkomen uit; wellicht kan er iets gecombi neerd worden. Alleen al de toe gang tot de toiletgroep van de gezondheidspost zou voor de school ideaal zijn. Julio gaat er over na-denken. De bouw van vier huisjes in het binnenland van Queroga en Macucu heb-ben we goed doorge sproken. Het betreft behuizing voor zeer arme mensen die door de schamele omstandigheden geen zicht hebben op vooruit gang. Alcoholmisbruik ontneemt hen de laatste fut en, zoals Julio het zegt, "ze kunnen niet [voor uit) denken". Het idee is om onder begeleiding van een gemeentewerker een voor een de huisjes te bouwen, men moet elkaar hierbij helpen. Zelf moeten ze een put leren slaan en al doen de 't huis, en zichzelf, leren opbouwen. Het materiaal zal hen mondjesmaat verstrekt worden vanuit een opslagplaats van de gemeente. Jacqueline krijgt de sleutel van de opslagplek. Ook hier geldt dat de gemeente Divinolandia de grove materialen en het zand moet leveren. VENRAY STRAAT "De Rua Venray ziet er prima uit. Ze is bestraat door de gemeente en de bouwcommissie heeft voor een stoep voor de hui zen gezorgd. Dat laatste was blijk baar geen gemeentetaak. Aan het eind van de straat, bij het begin van de bocht, zijn vijf nieuwe hui zen gebouwd door de gemeente. Een aantal bewoners heeft het huisje een pastelkleurtje gegeven. Het perceel waarop het sociaal centrum moet komen, ligt in die bocht op een lichte verhoging. Het heeft een haag en wat sierbe planting en het uitzicht is er mooi. Anders dan bij ons komen de aandacht en ideeën voor de invulling pas als de bouw begon nen is. Er wordt ook gesproken van benutting ervan door de gemeente door er te vergaderen en voorlichting aan de bevolking te verstrekken. Nu, als er voor betaald wordt is dat een goede zaak. De huurafdracht van de huisjes ging niet helemaal naar wens. Acir zegt dat dit komt door privé omstandigheden. De dood van zijn jonge vrouw en de vol tooiing van zijn avondstudie maken een en ander begrijpelijk. Hij heeft verbetering toegezegd; het mag zeker niet tot een straf- huurverhoging komen. Samenvattend vinden we de projecten er goed bij staan. De crèche en het bejaardentehuis draaien goed. Het ziekenhuis heb ben we niet bezocht, er schijnen niet veel patiënten te liggen. Ook hier is, net als bij ons, de ver- pleegtijd behoorlijk bekort. Er schijnt een samenwerking met Gaenhaes te bestaan, waardoor er op twee locaties verschillende verrichtingen plaatsvinden. Dokter Elisethe is uit Divinolandia vertrokken naar het noorden; door de verkeerde politieke keuze is zij uitgerangeerd. We missen uiteraard de kleurrijke pater Sebastian in Divinolandia die in december vorig jaar overleed. Voor de kerk is een voetstuk neer gezet waarop over enige tijd een standbeeld van hem geplaatst wordt. Gé Hirdes heeft een ont werp aangereikt. Jacqueline maakt het heel goed en groet iedereen in Venray en omstre ken." Maria Welschen Jacqueline en een gemeen teambtenaar bekijken cle bestra tingswerkzaamheden msem Schouwburg Venray presen ted aan de vooravond van carnaval 2003 een uniek car- tovalsconcert waaraan mede werking wordt verleend door larco Bakker, Nard Reijnders, torris van de Meerendonk, 'et duo Grad en Petran, het «anierorkest Lof der Zotheid en de Swolgense groep Pauwe lams. Dit carnavalsconcert is >P initiatief van de schouw burg geproduceerd en. samen- M lesteld door de Broek- f huizenvorstcr musicus/ pmponist Nard Reijnders en vindt plaats op dinsdag 21 en woensdag 22 januari. Nard Reijnders, onder meer bekend van zijn jarenlange samen werking met Herman van Veen, is er de afgelopen maanden in geslaagd om een heel bijzonder carnavalsprogramma op de plan ken te krijgen. "Ik heb gepro beerd om een gevarieerd pro gramma samen te stellen met prachtige romantische melo dieën, populair klassieke muziek en de nodige humor", licht Reijnders zijn programma toe. Het kamerorkest, 'Lof der Zotheid' onder leiding van Reijnders is samengesteld uit stuk voor stuk uitmuntende musici met solistische kwaliteiten. Samen met enkele solisten speelt het orkest heerlijk populair klas sieke werken. Bijzonder is het feit dat Reijnders erin is geslaagd om speciaal voor dit concert in de Venrayse schouwburg het illuste re duo Grad en Petran (alias Ten Duijf en Joep Joosten) opnieuw op de bühne te krijgen. Na een meer dan 11-jarige succesvolle carrière in cle Limburgse en Brabantse carnavalswereld zette het duo er een punt achter. "De verleiding om aan dit unieke car navalsconcert mee te werken was zo groot dat we voor een keer nog het masker van Grad en Petran opzetten", zegt Ten Duijf. De prikkelende en humoristische teksten en sketches, geschreven door de uit Oirlo afkomstige Duijf en de flinke dosis humor van Grad en Petran, de orkestleden en muzikale gasten zullen als een rode draad door het programma lopen. Marco Bakker, Dorris van de Basisschool De Toverbal in Venray is in april 2002 geko zen tot pilotschool. Samen met nog vijf andere experi menten in de provincie Limburg doet de school mee aan het project Verkeersveiligheidsarrangeme nten. Dit project is een samen werkingsverband tussen gemeente, politie, buurtbewo ners, ouders, kinderen en school. Dat betekent dat de school, die ongeveer 170 leerlingen telt, wil blijven werken aan het verkeers- bewust maken van de leerlingen. Zij moeten niet alleen weten hoe ze veilig van en naar school kun nen komen via bijvoorbeeld de Noord- en Westsingel, maar ook dat ze bij hun overgang naar de middelbare school onveilige situ aties aankunnen, weten in te schatten. Vrijdag vond de afsluiting van de eerste schoolweek plaats, met een groots opgezet ontbijt voor kinderen, leerkrachten, ouders en omwonenden op een afgezet stuk straat, gevolgd door straatspellen en een sponsorloop rondom het Met een groots opgezet ontbijt op straat werd vrijdag de intro ductieweek van basisschool De Toverbal afgesloten schoolgebouw. Op deze wijze wilde de school alle verkeersdeelnemers attent maken op het feit dat op die plek een school ligt die weer van start is gegaan. 'Vandaag hebt u hinder van ons.... morgen wij weer van uw snelheid,... denk aan ons... wij gaan weer naar school!' was op diverse borden in de buurt van de school te lezen. Als afsluiting van deze manifes tatie was er een sponsorloop rondom de school. De opbrengst van deze loop is bestemd voor het goede doel van de school: de jaar lijkse bijdrage voor een school voor gehandicapte kinderen in Turkije. Het tweede goede doel is de realisatie en inrichting van een nieuwe speelplaats voor de kinde ren van de Toverbal. Het effect van het Verkeersveiligheidsproject is moeilijk te meten, maar zou vol gens De Toverbal toch zichtbaar gemaakt kunnen worden. De school wil de kinderen het komende jaar en ook in de toe komst steeds op hun fouten blij ven wijzen, door bijvoorbeeld voor de vakantie naar de gemaak te fouten te kijken en deze na de vakantie, in een later stadium in het schooljaar, te bespreken. Ook zouden volgens de school acties gehouden kunnen worden, zoals fietscontroles door de politie, met als 'prijs' kortingsbonnen bij de fietsenmaker in plaats van boete bonnen voor het niet goed func tioneren van de fiets. VEILIGHEID De school heeft zich onder andere lange tijd ingezet om van de St. Lirsulastraat een 30 km-zone en van de Pastoor van der Gaetstraat een éénrichtingsweg te maken. Op die manier wil de school het brengen en halen van de kinderen veiliger maken. De 30 km-zone komt er op korte ter mijn aan. De school gaat zich nu verder inzetten voor een goede verkeersveiligheidsmentaliteit bij kinderen, ouders, team en buurt bewoners. Meerendonk en het venloos Vocaal Ensemble zullen prachtige romantische melodieën ten geho re brengen, Al met al zal er tijdens de twee carnavalsconcerten veel gelachen worden en is er volop gelegenheid om te genieten van heerlijke muziek onder leiding van Nard Reijnders. Het eerste carnavalsconcert in deze soort in de Venrayse schouwburg brengt Humor met een grote H, zoals Nard Reijnders het zegt. De kaart verkoop voor deze voorstellingen begint maandag 2 september aan de kassa van Schouwburg Venray. Komend weekeinde biedt De Waan, een manifestatie over kunst en psychiatrie naast de verschillende perma nente exposities en voorstel lingen op het St. Annaterrein en het Odapark een aantal boeiende regio-activiteiten. De vrijdagavond begint met kamermuziek van onder ande re Schumann, Satie en Piazzola. Zondag is er vanaf 11.30 uur een schrijversmid dag met de bekende schrijf ster/columniste Annette Heffels. Diezelfde middag ver rast Adriaan Nette zijn publiek met een 'PAC-sessie' en geeft fanfare 'Ons Genoegen' een concert om bij weg te dromen. Het Theehuis in Venray, waar in het kader van De Waan ook de expositie van Willem van Genk plaatsvindt, maakt vrijdagavond vanaf 20.00 uur het podium vrij voor de sopraan Barbara Carré en Ad Gijzels. Zij brengen in drie delen muziek van de klassieke componisten Robert Schumann. Henri Duparc. Erik Satie, Francis Poulenc en Astor Piazzola. bekend van prachtige tangomu- ziek. Barbara Carré en Ad Gijzeis studeerden beiden aan het con servatorium in Maastricht en volg den verschillende masterclasses. Het verrassende programma ver telt over wanen, kent absurdisti sche teksten en is opgedragen aan de geesteszieke mens. Het con cert wordt herhaald op zondag 1 september om 16.00 uur in Museum van Bommel van Dam in Venlo. Van een heel andere orde is de schrijversmiddag met Annette Heffels. Deze bekende Limburgse psychologe, schrijfster en colum niste zal zondag 1 september vanaf 11.30 uur in het Theehuis van het Odapark vertellen over haar ervaringen in haar psycho therapiepraktijk, columns voor dragen en in discussie gaan met het publiek. Daarbij zal het thema Wanen een belangrijke rol spelen. Ze wordt vocaal begeleid door haar dochter Sophie Heffels, die aan het conservatorium van Amsterdam studeert. Heffels is bekend door haar verschillende boeken, columns, artikelen en haar regelmatige televisieoptre dens. Wie last krijgt van een te hoge dosis Waan kan naar een PAC-ses sie van Adriaan Nette. Hij maakte voor De Waan pillen die de bezoe kers meer inzicht geven in hun eigen bestaan en hun eigen func tioneren. Op zondagmiddag, vanaf 12.00 uur, houdt 'dokter' Nette sessies. Deze zeer aparte ervaring is iedereen aan te raden. De sessies, die ongeveer een uur duren, vinden plaats op het Annaterrein aan de Noordsingel 39 in Venray. Bel voor meer infor matie 0478-569126. Het weekend vol extra activitei ten wordt voortgezet met een concert door Fanfare 'Ons Genoegen' uit Oirlo. Het thema van dit concert is 'dromen'. Het belooft een afwisselend program ma te worden met klassieke stuk ken maar ook filmmuziek. Het programma laat zien dat het ver schil tussen werkelijkheid, herin neringen, dromen en waan uitein delijk heel klein is. Het concert, dat onder leiding staat van diri gent Sander Teepen, begint om 14.00 uur en vindt plaats in de schouwburg op het St. Annaterrein. Voor toegangsbewijzen en informatie kunt u contact opne men met projectbureau De Waan, geopend van donderdag tot en met zondag, van 11.00 tot 17.00 uur. Het bureau is telefonisch te bereiken op 0478 569126. Kijk voor meer informatie ook op www.dewaan.nl Al deze activiteiten vinden plaats in het kader van de Waan. Deze grootse manifestatie over kunst en psychiatrie en is tot 1 oktober 2002 te bezoeken in Venray en Noord-Limburg. Kern is een internationale beeldende kunsttentoonstelling met een rijke randprogrammering van con certen, theater- en dansvoorstel lingen, film en fotografie, art brute en literaire happenings. Alle activiteiten zijn geïnspireerd op de relatie tussen de menselijke geest en de kunst. De Waan wordt financieel mogelijk gemaakt door: gemeente Venray, provincie Limburg, Vincent van Gogh Instituut, Mondriaan Stichting en Euroga 2002+ Ramen Deuren Serres Horsterweg 10A - Leunen - Tel. 0478-531144 - info@alcast.nl Jenniskens installatie verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning

Peel en Maas | 2002 | | pagina 15