iKiwanis Schieëpersland "houdt dienstenveiling Prijswinnaars ballonwedstrijd Comfortabel Wonen De zandgronden van Noord- Limburg in 2030 79.- 99.- Alsnog bodemsanering ZOMERCOLLECTIE NOG 1 WEEK Toezicht zwembaden beter regelen Waarschuwing voor botulisme 45.- 55.- Muziekschool Venray start nieuw seizoen Herziening waterschaps- bestel Limburg Vrijwil ligers- centrale UITZOEKEN UITZOEKEN Ingezonden Yvonne Hofmans te gast in Countryprogramma na d PEEL EN MAAS Donderdag 22 augustus 2002 - Pagina 9 ^Opbrengst ten behoeve van medisch kinderdagverblijf k.kj B Kiwanisclub Schieëpersland I houdt op 26 oktober a.s. een dienstenveiling. Het is voor het eerst dat deze serviceclub, met leden uit de gemeenten Venray, Boxmeer en Horst, een dienstenveiling organi seert. De opbrengst van de vei ling is bestemd voor het regio nale medisch kinderdag verblijf De Kleuterhof, waar van in Venray een dependan ce is gevestigd. Op De Kleuter hof verblijven kinderen uit de - f regio Horst, Venray en Ber- 8en' I l Kiwanisclub Schieëpersland Ij heeft een groot aantal jaren in j Venray een jazzfestival gehouden I om middelen voor het goede doel bijeen te brengen. De belangstel ling voor dit festival liep echter terug. Ook waren de Kiwanisle- den toe aan een nieuwe uitda ging. Het afgelopen jaar heeft een commissie binnen de Kiwanis club zich gebogen over een nieuw idee, een dienstenveiling. Kortweg het verkopen bij opbod van zoveel mogelijk diensten, seri eus maar zeker ook ludiek. Op 26 oktober a.s. zal de eerste dienstenveiling worden gehou den. De locatie zou het voormalig juniorcollege van het Raavland aan de Min. Chr. Ruysstraat te Venray zijn. Deze week werd ech ter bekend dat het pand in sep tember verbouwd gaat worden. De organisatie is'thans op zoek naar een nieuwe locatie. Zodra deze bekend is, zal dat via de media bekend worden gemaakt. Als veilingmeesters is het beken de duo Willie (Voesten) en Rob (van Lieshout) aangetrokken. Willy Voesten en Rob van Lies hout zijn wereldberoemd in Ven ray en omstreken. Zij hebben, met name in de carnavalsperiode, tal van creaties het levenslicht laten zien en vinden de diensten veiling een enorme uitdaging. Als veilingmeesters zullen zij de aan wezigen ongetwijfeld talloze malen aan het lachen krijgen. Verder zal er een optreden plaatsvinden van een nog nader te bepalen muzikaal gezelschap. De Kiwanisleden verzorgen die avond het natje en droogje voor de aanwezigen. De dienstenveiling is echter ook een serieuze zaak. Met de vei ling poogt Kiwanisclub Schieë persland geld bijeen te krijgen voor speelgoedkarren voor het het Medisch Kinderdagverblijf De Kleuterhof in Venray. Op de Kleu terhof verblijven kinderen tot zeven jaar waarbij zich in de ont wikkeling problemen hebben voorgedaan. Dat kunnen gedrags- en contactproblemen zijn maar ook taal- en spraakmoeilijkheden, motorische problemen, proble men met horen en zien, proble men in het gevoelsleven, een trage groei of lichamelijke proble men. Die kinderen worden op indicatie op De Kleuterhof geplaatst. Op De Kleuterhof werkt een team met specialisten, samen met de ouders, aan de pro blemen van het kind. Dat gebeurt in groepen van zes tot negen kin deren onder begeleiding van twee of drie groepsleiders. Binnen het dagprogramma is voldoende ruim te om aan de individuele proble men van kinderen te werken. Spelen is ook op een Medisch Kinderdagverblijf erg belangrijk. Een van de wensen van De Kleu- terhof is het aanschaffen van trek en trapkarren. Kiwanisclub Schieëpersland wil met de dien stenveiling de aanschaf financie ren. Met uw bezoek aan de dien stenveiling, en de aankoop van een of meer kavels, draagt u mede bij aan dit goede doel. Ter gelegenheid van de opening hield keuken- en sanitairshowroom Comfortabel ter naar Zuid Woldc (Drenthe). De tweede prijs, een cadeaubon voor Intertoys, was voor Wonen in llcide begin juni een ballon wedstrijd voor de kinderen van het Venrayse kerk- Wilmer Schreurs van de Heidseschoolweg 5. Zijn ballon legde een afstand van 112 kilome- dorp. Afgelopen woensdag kregen de drie winnaars in de showroom van Comfortabel ter af en werd uiteindelijk gevonden in Leusden. De derde prijs tenslotte was voor Peter- Wonen hun prijs uitgereikt. De eerste prijs, drie toegangsbewijzen voor De Efteling. gin- Jan Muysers van de Meester Driessenstraat 9. Zijn ballon kwam nog 75 kilometer ver en gen naar Mike Smets van de Lemmenweg 6. De ballon maakte een vlucht van 183 kilome- belandde in Arnhem. De provincie Limburg geeft 136 bedrijven in Limburg nog een laat ste kans om vrijwillig een bodem sanering uit te voeren. De bedrij ven hebben tot nu toe geweigerd mee te werken aan bodemsane ring. De provincie gaat de bedrijven nog een keer vragen of ze niet toch vrijwillig de grond bij hun bedrijf willen laten schoonmaken. Doen ze dat niet, dan kan de pro vincie de bedrijven een zoge naamde aanwijzing opleggen. Dat betekent dat ze binnen een half jaar de resultaten van een verken nend bodemonderzoek aan de provincie moeten laten zien. Als ook dat niet gebeurt, wordt het een zaak van het openbaar minis terie, dat dan strafvervolging zal instellen. Hoe kunnen de zandgron den van Noord- en Midden- Limburg eruit zien in 2030? Een vraag die centraal staat in een ontwerpopdracht die de provincie Limburg in oktober 2001 heeft omschreven. Hoog leraren, docenten en studen ten van drie onderwijsinstitu ten zijn bezig ruimtelijke ontwerpen te maken voor zandgrond-gebieden in Noord en Midden-Limburg en het 'Eiland van Weert/Neder- weert'. Deze drie ontwerpen, gericht op ruimtelijke kwaliteit op lange termijn, kunnen een bron van inspiratie vormen voor de recon structie van het landelijk gebied in Noord- en Midden-Limburg. Eerder heeft de provincie lange termijnontwerpen laten maken voor drie stedelijke gebieden. Het project 'Drie over dertig, toekomst voor de zandgronden in Noord- en Midden-Limburg 2030' vloeit voort uit het Provinciaal Omgevingsplan Limburg (POL). Daarin staat, dat de provincie Lim burg een vervolg wil op de vorig jaar onder de titel 'Drie over der tig' uitgevoerde ontwerpopgaven voor de steden Venlo, Roermond en Parkstad Limburg. Gezien het grote maatschappelijke belang van de reconstructie van de zand gronden hebben GS juist gekozen voor drie ontwerpopgaven in deze gebieden als vervolg van het eerder uitgevoerde 'Drie over der- tig'-project. In de landelijke Archi tectuurnota zijn de zandgronden aangeduid als één van de negen 'grote projecten', waarin het Rijk versterking van ontwerpkwaliteit nastreeft. De ontwerpopgaven zijn voor gelegd aan de vakwereld van architectuur, stedënbouw en landschapsarchitectuur. Het betreft ervaren ontwerpers en hun studenten. Drie onderwijsin stituten zijn aan de slag gegaan: Wageningen Universiteit met Mid den-Limburg, de Technische Uni versiteit Eindhoven met het 'Eiland van Weert/Nederweert' en de Academie van Bouwkunst Amsterdam met Noord-Limburg. De afsluiting vain dit tweede project 'Drie over dertig' vindt plaats op vrijdag 21 maart 2003 in het Gouvernement te Maastricht. Maar daaraan voorafgaand zijn er in de maand septeinber 2002 tus sentijdse presentaties gepland, zowel in de streek zelf als in de Academie voor Bouwkunst te Maastricht. Per regio presenteert de betrokken hoogleraar/ontwer per zijn tot nu toe ontwikkelde visie op het betreffende gebied en stelt deze visie ter discussie. In iedere regio is een forum samen gesteld met politici uit de betreffende streek en vertegen woordigers van de vakwereld. Dit forum reageert als eerste op de gepresenteerde visie en geeft daarmee een aapzet voor de alge mene discussie met de aanwezi gen. De lezingen zijn voor iedereen toegankelijk, zonder aanmelding vooraf. Derde ontginning van Noord-Limburg Door: ir. Eric Lui ten, Academie van Bouwkunst Amsterdam, Datum: maandag 9 september, 20.00 uur, Locatie :De Turfhoeve, Middenpeelweg 1, Sevenum (gelegen aan A67, afrit 38) Maandag 26 augustus gaan de lessen van alle oudleerlingen weer van start. Alle leerlingen/cursisten nieuw voor het cursusjaar 2002/2003 hebben of ontvangen zeer binnenkort een uitnodiging voor de eerste les in de week van 1 september. Jij wilt ook graag muziekles volgen tij dens het komende cursusjaar, wat let je en informeer vandaag nog of er nog een plaatsingsmogelijkheid ié. Zeker wat betreft de kindercur sussen basisvorming IVM, is het prettig als het kind en zeker ook de ouders, de informatieles niet hoeven te missen. Er zijn nog enkele plaatsjes vrij. Ditzelfde geldt ook voor de basiscursus IVM voor de volwassen op donderdag avond. Iedereen is eveneens wel kom tijdens de Open Dag 'Festi val Uit de Kunst' op zondag 8 september van 12.00 tot 16.00 uur in het kunstencentrum Jerusa lem. De prospectus nog niet gezien, informeer dan bij de admi nistratie van de Muziekschool Venray, telefoon (0478)585320 of kijk op intersite www.kunsten- centrumjerusalem.nl Na een periode van voorberei ding en overleg met de water schappen heeft de provincie Lim burg over de herziening van het waterschapsbestel een principe besluit genomen. Gekozen is voor de 2+ variant; dit houdt in twee "all in" waterschappen voor de hele provincie. De "all in" water schappen houden zich bezig met zowel het waterkwantiteits- als waterkwaliteitsbeheer. Daarnaast komt er in Limburg een organisa tie met waterzuiveringstaken. Deze zuiveringsorganisatie wordt een samenwerkingsverband tus sen de twee nieuwe waterschap pen. De provincie baseert haar keuze voor twee nieuwe water schappen plus een organisatie die belast is met de zuiveringstaken (met behulp van rioolwaterzuive ringsinstallaties) op de volgende argumenten. De 2+ variant biedt goede mogelijkheden voor een verdere ontwikkeling van de waterketen. De gekozen variant steekt in op een gebiedsgerichte benade ring waarbij het waterbeheer in de regio is verankerd en kan wor den gestuurd. Bij de overheden is draagvlak voor de 2+ variant. Vervolgstappen Er is nu een principebesluit genomen omdat er nog een aantal procedurele stappen genomen moeten worden. De eerste stap is het verdere overleg met de Lim burgse waterschappen. Tijdens dit zogenaamde artikel 4 overleg kunnen de waterschappen hun visie op het voornemen van GS en de ontwerp-reglementen kenbaar maken. Daarna zal de Provincie het ontwerp-besluit vier weken ter inzage leggen en is inspraak mogelijk. Na vaststelling door Pro vinciale Staten (naar verwachting in januari 2003) wordt het besluit ter goedkeuring voorgelegd aan het Ministerie van Verkeer en Waterstaat. Per 1 januari 2004 kunnen de bestaande waterschap pen worden opgeheven en wor den de twee nieuwe "all in" water schappen ingesteld. De Vrijwilligerscentrale Venray vraagt vrijwilligers die het dank baar werk vinden om een 10-jari- ge jongen (de jongen heeft het syndroom van Down) elke school dag te begeleiden naar zijn school in Helmond. Deze begeleiding is dringend gewenst. Het vervoer vindt plaats per taxibusje elke schooldag naar Helmond van 08.15 tot 09.15 uur en weer terug van 15.00 tot 16.00 uur. Men krijgt hiervoor een onkostenver goeding. Vooral voor studenten die in Helmond studeren en iede re dag op en neer reizen is dit interessant vrijwilligerswerk, daar het vervoer naar Helmond v.v. voor hen dan gratis is. Men moet affiniteit hebben met kinderen met een Down-syndroom en zoveel mogelijk elke dag mee kun nen reizen. Meer informatie: Vrij willigerscentrale, Marktstraat 8, 5801 BM Venray, tel. 0478- 516995, e-mail: vwcvenray@syn- these.nl. damesschoenen 2 paar herenschoenen 2 paar CAP zfyarte faxten De gezelligste schoenwinkels van Venray Grotestraat 11 www.capretto.nl Gedeputeerde Ger Driessen naar aanleiding van verdrin king meisjes in Mechelen: "Rijk moet duidelijker zijn over veiligheid zwembaden." De wetgever stelt onvoldoende duidelijke eisen aan het toezicht in zwembaden, stelt gedeputeer de Ger Driessen (handhaving) naar aanleiding van de verdrin king van twee meisjes afgelopen vrijdagavond in Mechelen. "Het Besluit Hygiëne en Veiligheid Zwem- en Badinrichtingen vereist slechts dat er 'voldoende toezicht' aanwezig moet zijn, maar geeft niet duidelijk genoeg aan, wat dan 'voldoende' is. Datzelfde besluit regelt glashelder aan welke kwali teitseisen zwemwater moet vol doen, maar is niet eenduidig als het gaat om de eisen aan zoiets belangrijks als het toezicht." Gedeputeerde Driessen bena drukt dat het toezicht in een zwembad ook kan leiden tot schijnzekerheid. "Toezicht zorgt er niet voor dat wie niet kan zwemmen tóch veilig is. Eigen verantwoordelijkheid blijft dus altijd voorop staan. Maar als pro vincie kun je kwantitatief en kwa litatief voldoende toezicht niet afdwingen als het Rijk geen helde re regels maakt." Gedeputeerde Driessen zal op korte termijn aan minister Kamp van VROM vragen om de richtlijnen voor het toe zicht scherper te formuleren. Het Zuiveringschap Limburg waarschuwt ervoor geen dode dieren in het water aan te raken. De waarschuwing volgt nadat in een vijver in Maast richt tien kadavers van een den zijn aangetroffen. Botulisme is een vorm van- voedselvergiftiging. Vooral een den en andere watervogels wor den het slachtoffer. Het gif waar aan dé dieren sterven, is afkomstig van een bacterie. Bijna - alle vogels dragen deze bacterie bij zich. Onder 'gunstige omstan digheden' kan de bacterie zich vermeerderen. In kadavers zijn de omstandigheden voor de bacterie ideaal, vooral bij hoge (watertemperaturen in de zomer. En hierbij komt nu juist het gif vrij. De vogels gaan dus niet dood van de bacterie zelf maar van het gif. Ook vissen kunnen het slacht offer worden van botulisme. In levende dieren kan de bacterie zich niet vermeerderen. Het tot nu toe aangetroffen type botulisme in Limburg is ongevaarlijk voor mensen. Aange raden wordt om kadavers niet met blote handen op te pakken. Zo ook wordt door het Zuive ringschap aangeraden om voor zichtig te zijn met het zwemmen In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuws- zaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weige ren of in te konen. Brieven zon der naam en adres worden niet geplaatst. Haarlem helpt Venray In Peel en Maas van donderdag 15 augustus stond een verhaal over de hulpactie van Haarlem aan Venray. Onder de kop 'Ton nen huisraad van Noord-Holland naar verwoest Venray', beschrijft Nicole van den Bosch kundig en goed gedocumenteerd de gang van zaken rond deze hulpverle ning, direct na de oorlog. Ik heb met grote interesse dit verhaal gelezen, temeer omdat ik in mijn boek 'Toen 't Vaöle schröwde' ook een hoofdstuk aan deze bijzondere hulpactie gewijd Yvonne Hofmans uit Roosendaal is maandag 2 september tussen 20.00 en 21.00 uur te gast in het countryprogramma PeelGrass. Zijner- telt over haar nieuwe cd When I'm not singing, waarop ook door haar geschreven en gecomponeerde songs staan. Zaterdag 31 augustus opent Klojo Radio tussen 17.00 en 18.00 uur weer haar deuren voor een uur Klojo Cafe, Lekker een uurtje meelallen met nummers zoals. One Two Trio,Rowwen Heze, Venga Boys, Dolly Dots, Huub Hangop en vele anderen. heb. 15 augustus 1945, 'Feestdag der Naastenliefde', zal bij velen ir Venray in het geheugen gegrif blijven. Nicole van den Bosch eindig haar verhaal met het gebaar var dankbaarheid van de Venrayse gemeenschap. De Venrayse bur gemeester Janssen schonl namens de lokale bevolking eer glas-in-loodraam aan de gemeent< Haarlem. Dit bewijs van dankbaar heid is nog steeds in het Haarlem: stadhuis te bewonderen. Het hele verhaal is hiermee echter nog nie verteld. Als herinnering aan dez<; gigantische hulpactie schonk lie Haarlems stadsbestuur twee glas in-loodramen aan haar 'petekind Venray. Eén raam toonde de St1 Bavo-kerk van Haarlem en d< andere raam de kapotgschoten St Petrus' Bandenkerk van Venray Omdat het Venrayse gemeente huis door oorlogsgeweld zwaa geschadigd was, vonden dez« glas-in-loodramen een voorlopi; onderdak bij de nabijgelegen lur chroom Verheugen in de Grote straat. Samen met de lunchroon zijn ook de voor de Venrayse gemeenschap zo waardevolle ramen verdwenen. Ik vind dat deze getuigenissei van hulpvaardigheid, naastenliei de en vriendschap, gegeven aai de Venrayse gemeenschap, in he Venrayse gemeentehuis een ere plaats moeten krijgen. De laatst jaren zijn er in Venray wel vake verloren gewaande voorwerpe 'teruggevonden'. Moge het vei haal van Nicole van den Bosc: een aanzet zijn voor het eindelij thuiskomen van deze Haarlems relieken. Gerrit Reintjes, Veulen in water waarin dode dieren lig gen. Honden, katten en aaseters zijn vrijwel immuun voor het gif. Vee dat water drinkt waarin botu lisme voorkomt, loopt zelden gevaar. Zieke (water)vogels zijn te her kennen aan verlammingsver schijnselen aan kop, nek, vleugel' en poten. Dode dieren worden meestal aangetroffen met gestrek te poten en een slappe, enigszins verdraaide nek. Ook vissen zijn herkenbaar aan botulisme: tonen verlammingsverschijnselen en zijn passief. De botulismebac terie is nauwelijks te bestrijden Wel kan een uitbraak worden voorkomen door de kadavers sne op te ruimen. Hiermee neemt de kans op nieuwe sterfgevallen ai onder vogels en vissen af. Botulisme is niet gevaarlijk vooi de mens, maar onzorgvuldig omspringen met kadavers kar voor een uitbraak onder watervo gels en vissen zorgen. En dat moei voorkomen worden, aldus hei' Zuiveringschap. Iedere dode eend of andere watervogel met snel en op de juis te wijze worden opgeruimd oir een botulisme- uitbraak te voorko men. Voor informatie of aangifte jf tel: 0800-0341

Peel en Maas | 2002 | | pagina 9