Weer naar school' Dierenvertier in Zoo Pare Overloon Noodkreet vanuit India Samenwerking Rabobank en Literair Café Venray Veelbelovend Liedjesfestival De Piëlhaas inderen van agrariërs krijgen lp bij kijken naar toekomst p Ingezonden ZOMER- VOORDEEL DUBBELPRINT VENRAY GROTESTRAAT 43 TEL. 0478 - 64 09 89 3B°/o KORTING a\ adidas 28% KORTING KARN IVOR TRX VAN 109^9 Honderddrieëntwintigste jaargang - week 34 - donderdag 22 augustus 2002 EN MAAS Steven Vidyakar, de leider van Udavum Karangal in Chennai ontving van. de minister-president van Tamil Nadu (India), ter gelegenheid van Onafhankelijkheidsdag, een oorkonde met gouden medaille voor de beste presta tie in 2002 op het gebied van zorg voor geestelijk en licha melijk gehandicapten, daklo zen en andere in nood verke rende mensen. De Stichting Ontwikkeling shulp Derde Wereld Landen in Venray heeft al enkele jaren zeer nauwe banden met Vidyakar en zijn organisatie. Onlangs is aldaar het door de stichting gesponsorde Solidarity Home geopend, dat plaats biedt voor 50 opgroeiende jongen. In totaal worden door vrijwilligers 1800 mensen ver- In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuws- zaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weige ren of in te konen. De lengte van de brieven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Respect Met alle respect voor de brief van de heer V.d. Vorle, aanslui tend op mijn ingezonden stuk, is het wel leuk en aardig, wat hij zegt, maar aan de politieke partij en hebben wij helaas weinig, want de economische macht in deze kwestie, ligt bij de project ontwikkelaars en de bouwbedrij ven, tevens ook de makelaars en geldschieters spelen hier ook een niet onbelangrijke rol hierin. Dus als burger zal je niet veel verder komen, om enige invloed te kun nen uitoefenen. R. G. Land PEEL EN MAAS een abonnement waard zorgd. Een groot succes is de plantenkwekerij Gayathri, waar veel gehandicapten werken. Deze kwekerij en plantentuin wordt door het bedrijfsleven dikwijls ingeschakeld voor het inrichten van parken en tuinen. Deze arbeidstherapie blijkt veel beter te werken dan de vervaardiging van kaarsen of wierookstokjes. De school Ramakrishna Vidya Niketan met 1600 leerlingen ver vult eveneens een belangrijke functie. Niet alleen krijgen hier 450 eigen kinderen (wezen) een opleiding maar eveneens kinde ren uit de omliggende twintig dorpjes en uit de slums. Zij wor den naar school vervoerd met een bus die afgelopen kerst vanuit Venray werd gesponsord. Vidyakar bracht einde 2001 een bezoek aan het Raavland College, dat werd gevolgd door een bezoek van twee leerlingen van het Raayland met begeleiders aan de school in Chennai. Dit bezoek was een groot successen zal hope lijk leiden tot een verder onder ling contact. Enkele dagen gele den werden zij opgeschrikt door een noodkreet van Vidyakar. Hij deelde hen mede, dat sinds enige tijd werd waargenomen, dat som mige kinderen uit de dorpjes niets aten in lunchtijd. Toen Vidyakar met hen en de ouders sprak bleek dat de families te arm waren om voedsel te kunnen kopen. Dit was een zeer treurige ervaring. Derhalve werd direct besloten om aan een vijftigtal kinderen op school eten te verstrekken. Momenteel geschiedt dit in de schaduw van enkele bomen maar men is begonnen met de bouw van een eenvoudig onderdak, waarvan de kosten circa 2500 euro bedragen. De stichting heeft in de verwachting van begunsti gers en sympathisanten bijdragen te zullen ontvangen inmiddels een bedrag aan Udavum Karangal voor deze bouw en voor eten overgemaakt, zodat dit low bud get bouwsel begin september in gebruik kan worden genomen. Giften en/of donaties voor dit i doel worden gaarne tegemoet j gezien op de bankrekening van de Stichting Ontwikkelingshulp Derde Landen in Venray: ABN AMRO 50.538.98.43. Sedert enke- I le dagen heeft de stichting een uitvoerige website over Udavum i Karangal en over haar eigen orga- i nisatie. U vindt deze website onder www. helpendehanden, info 2 FOTO'S 10/15 CM VOOR 0,45 bij ontwikkelen en afdrukken en over twee dagen klaar SCHOOLSTRAAT 5 5801 BN VENRAY KLCnST t<« Ramen Deuren Serres Horsterweg 10A - Leunen - Tel. 0478-531144 - info@alcast.nl Jenniskens^^^ installatie verwarming elektra ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441, fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl Graszoden-Kweekbedrijf DIRECT GAZON voj. Ook particuliere verkoop eventueel thuis bezorgd Tel. 0478-54 50 28 Rouwkuilenweg 11Ysselsteyn www.directgozon.nl Rabobank Venray, Meerlo- Wanssum gaat met ingang van dit seizoen samenwerken met het Literair Café Venray-regio. Deze vereniging kan voortaan rekenen op financiële steun van de bank. De Rabobank Venray, Meerlo-Wanssum neemt een belangrijk deel van de onkosten van de schrijvers- avonden in het seizoen 2002/2003 van het Literair Café voor haar rekening. Dat hebben de directié van de Rabobank Venray, Meerlo- Wanssum en het bestuur van het Literair Café Venray-regio deze week bekend gemaakt. De bank is graag actief betrokken bij goede initiatieven uit de samenleving. Het Literair Café Venray heeft zich, volgens de Rabobank, de afgelopen tien jaar een belangrij ke plaats verworven in de regio als bloeiend cultureel en literair centrum. "Voor ons een goede reden om met het Literair Café Venray-regio te gaan samenwer ken", laat algemeen directeur J. Vinkenvieugel de leden van de bank weten in een brief. Ook de leden van de Rabobank Venray, Meerlo-Wanssum profite ren van de samenwerking tussen bank en literair café. Zij krijgen bij vijf schrijversavonden dit seizoen een entree korting per keer van twee euro. Het Literair Café Venray-regio nodigt jaarlijks bekende Nederlandstalige schrij vers uit. Zij vertellen over hun werk en boeken en gaan in dis cussie met de bezoekers. Voor het komend seizoen heeft de vereni ging weer enkele grote namen kunnen contracteren: Annette Heffels, Jan Wolkers, Moses Isegawa, Marion Blom en Leon de Winter. Het Literair Café Venray-regio is erg blij met de samenwerking met de bank; De vereniging ontvangt geen subsidies van de overheid. "Zonder deze bijdrage kunnen we een zo'n gevarieerd programma als het onze niet meer aanbieden", zegt secretaris René Poels van het Literair Café Venray-regio. De ver eniging draait financieel op de inkomsten die de 160 donateurs opleveren en een jaarlijkse bijdra ge van boekhandel Martin Cuijpers. Incidenteel krijgt de ver eniging ook steun voor het orga niseren van bijzondere schrijvers avonden. Zo wordt dit jaar een schrijversavond met Jan Wolkers (maandag 16 september) mogelijk gemaakt dankzij een bijdrage van communicatie&actuariële zaken Jansen&Houbiers uit Venray. Meer informatie over het literair café is te vinden op de website: www.literair-cafe-venray. nl bok, wasbeer en prairiehond. Allerlei eieren, verschillende soor ten haar, veren, soorten voedsel en nog veel meer is uitgestald en goed zichtbaar voor iedereen. Aan de hand van al deze voorwerpen worden gewoontes van dieren, aanpassingen aan hun omgeving en hun bijzonderheden door een van de medewerkers van Zoo Pare Overloon uitgelegd. De wetenswaardigheden zijn interes sant voor jong en óud en natuur lijk mogen de verschillende voor werpen worden bekeken en aangeraakt. Dat de witte weide achterin het park een vruchtbaar gebied is, bleek al uit het feit dat er in het voorjaar een albino wal- labie werd geboren. De witte damherten hebben inmiddels ook voor nageslacht gezorgd: alle zes de hindes zijn bevallen van een gezond kalfje. Er dartelen nu twee jonge mannetjes en vier jonge vrouwtjes rond. Pasgeboren damhertjes liggen de eerste dagen van hun leven op beschutte plekken zodat ze zo min mogelijk opvallen voor roof dieren. Ze hebben dan ook nog geen lichaamsgeur die ze zou kun nen 'verraden'. Pas als het jong sterk genoeg is, zal het zich bij zijn moeder en de rest van de groep voegen. Gouden medaille voor Steven Vidyakar De commissie Liedje van de Piëlhaas heeft dit jaar 18 inzendin gen ontvangen. Dat is een zeer goed resultaat: twee keer zoveel liedjes dan vorig jaar. De Piëlhaas en de commissie Liedje zijn trots op dit resultaat. Door deze grote hoeveelheid ingezonden liedjes moet er een voorselectie plaats vinden. Deze voorselectie wordt gehouden op zondag 25 augustus. De artiesten, muzikanten, tekst dichters en muziekschrijvers en natuurlijk ook de juryleden komen dan bijeen. De jury zal, nadat alle 18 liedjes twee keer zijn voorgedragen, de zeven liedjes moeten aanwijzen die niet naar het liedjesfestival door gaan. Voor alle betrokkenen betekent zo'n voorselectie extra veel werk. De arrangeurs van de liedjes zijn tijdens hun vakantie al druk bezig geweest. De artiesten moeten extra vroeg en vaak repeteren. Jammer genoeg zal dat voor zeven uitvoerende betekenen dat zij niet met het liedjesfëstival mee mogen doen. Het betekent ook dat de kwaliteit van de 11 liedjes die doorgaan gewoon erg goed is en dat belooft wederom een span nend liedjesfestival. Het Liedjesfestival zelf vindt plaatst op 14 september. Eerder is door de commissie Liedje een andere onjuiste datum gepubli ceerd. Streep die maar door in uw agenda. Het wordt dus de veer tiende! Om 20.00 uur begint het muzikale spektakel in De Witte Hoeve. Wilt u verzekerd zijn van een goede staan- of zitplaats? U kunt al vanaf 11 minuten over zeven binnen. Het is wel raad zaam dat u in de voorverkoop uw toegangsbewijs koopt. Deze voór- verkoop vindt plaats op zaterdag 31 augustus van 10.00 tot 12.00 uur in De Witte Hoeve. U kunt weer kiezen tussen zit- of staan plaatsen. Per plaatsbewijs moet u zes euro afrekenen. De presentatie van de avond is wederom in handen van Mathieu Emonts. Hij stelt de artiesten en dè liedjes voor. Zoals gebruikelijk worden de liedjes twee keer uit gevoerd. De pauze wordt dit jaar opgeluisterd met een optreden van Confetti. Rond elf uur zal de jury zich terugtrekken om punten te verdelen. Mathieu zal omst reeks 11.30 uur de uitslag bekend maken. Vervolgens zal het win nende viertal hun feestje op het podium mogen gaan vieren. Met het project wordt nu begonnen omdat is gebleken dat voornoemde problemen nog steeds nadrukkelijk leven. Dit is onder meer ook vastgesteld door huisartsen in dit gebied. Wanneer het project slaagt, kan het een vervolg krijgen in andere delen van het land. Tijdens een zevental bijeen komsten wordt met de kinderen creatief gewerkt. Schilderen, teke nen of werken met klei helpt hen de gevoelens te uiten. De groepen waarmee gewerkt wordt bestaan uit de leeftijdscategorieën 6-9 jaar, 10-12 jaar en 13-15 jaar. Bijeenkomsten voor de ouders maken onderdeel uit van het pro ject. Wat is het verschil tussen de schedel van een herbivoor (plan- teneter) en een carnivoor (vlees eter)? Waarom kan een papegaai vliegen en een struisvogel niet? Wat krijgen de vleeseters, plan- teneters en alleseters in Zoo Pare Overloon te eten? Een antwoord op deze vragen vindt u bij 'Beestenboel', de nieuwe educa- tiekar in Zoo Pare Overloon. De Beestenboelkar wordt vrijwel dagelijks het park in gefietst en staat dan van 13 30 tot 16.00 uur midden in het park geparkeerd. Er zijn schedels van verschillen de diersoorten te zien, zoals onder andere die van de steen- TERRESTRA HG JR VAN 34.99 INCISSION JR HS SPECIAL VAN 59,99 NU SIRO GCI FG VAN 89 99 Het nieuwe schooljaar is weer begonnen voor de leerlingen van de basisschool. Ook de meeste kinderen in de gemeente Venray gingen maandagmorgen dus weer vrolijk en flink uitgerust naar hun nieuwe juf of meester. De vakantieweken zijn weer voorbij, uitslapen is er de komen de weken dus niet meer bij, want er moet weer flink geleefd wor den. Taal, rekenen, geschiedenis, handvaardigheid: de kinderen gin gen maandagmorgen meteen aan de slag. Ook in Oostrum, waar de kleine Lars Hanen nog even moest wennen aan de nieuwe situatie en zelfs niet bij de vriendelijke juf Rosanne op schoot wilde (zie foto). a\ adidas I van agrariërs in aan de Maas, Sevenum ray krijgen hulp bij het naar de toekomst. In Noord-Limburgse ge start op 2 november project dat hen door mid- creatief werken helpt algen van varkenspest, en klauwzeer en de w te ver* erken. Dit landelijk unieke roject is financieel mogelijk emaakt door de gemeente enray en De Peel Leeft. De afgelopen jaren is door ver killende instanties werk :maakt van de psycholosociale ilpverlening aan agrarische izinnen. In de praktijk blijkt dat er alierlei hulpvormen zijn voor de agrarisch ondernemer en zijn partner, maar dat de hulpverle ning aan kinderen tekortschiet. Dit is tijdens de recente proble men in de sector als gevolg van varkenspest en mkz onder meer vastgesteld door de Stichting Synthese, het algemeen maat schappelijk werk in Noord- Limburg. Veel boerengezinnen hebben grote problemen achter de rus, of verkeren nog in de zorgen. Boeren moeten noodgedwongen hun bedrijven beëindigen. Hier lij den niet alleen de volwassenen onder, maar zeker ook de kinde ren. Hun leven is nauw verbon den met het bedrijf. Ze leren er zich al vroeg voor in te zetten. Van jongs af maken ze zich deze manier van leven eigen. Het boe renbedrijf wordt een deel van hun identiteit. Het is daarom zeer begrijpelijk dat de crisistoestan den op de boerderijen en het beëindigen van de bedrijven hun leven drastisch verandert. De veranderingen in de gezins situatie hebben voor de kinderen allerlei gevolgen. Als gevolg van een eventuele verhuizing raken ze hun vriendenkring kwijt. De con centratie vermindert. Op school dwalen de gedachten af naar de problemen thuis. De situatie vraagt dat ze zich volwassener opstellen dan ze zijn. Sommigen raken uit hun evenwicht en gaan aan zichzelf twijfelen. Bovenal blijkt dat ze gaan twijfelen aan de toekomst. Dit nieuwe project wil ze helpen bij het overwinnen van de problemen en wil ze bovenal laten zien dat er voor hen wel degelijk een toekomst is. Het project is een initiatief van twee vrouwen die zelf op een boerderij zijn geboren. Severiene Heijmans werkte als maatschap pelijk werkster van de Stichting Synthese in Noord-Limburg toen daar de varkenspest heerste. Ilennie van Schooten is als cre atief therapeute gespecialiseerd in het werken met kinderen. Zij heb ben aan het project de naam mee gegeven 'De boerderij verandert... maar is nu alles anders voor mij?' PREDATOR PRECISSION JUNIOR TRAININGSPAK VAN 64,99 NU 146% I I II I I II II ^1—0 ^■32% KORTING* I/1/I/I/I/171 A#l_ AUE AANBIEDINGEN ZOLANG DE VOOMtAAD STOKT D9UK EN ZETFOUTEN VOOnEHOUDENHI 2007

Peel en Maas | 2002 | | pagina 13