Kunstenaars bieden boeiende reis in andere geestelijke wereld Kunst Cultuur Stephen Bijzonder concert in Theehuis Kunstenaars zetten atelierdeuren open The Corrz in concert Zuid-Amerikaans feest in tennisbal Scum presenteert eerste demo-cd De Tovenaar van Oz in schouwburg Da Gaia live in De Evenaar Alles is Eventueel Expositie Kunst Werk Plaats Burnout Kijk uw ogen uit in onze Sanidrome showroom Keijsers - Manders zorgt voor water, licht en warmte in één handomdraai. KEIJSERS-MANDERSc Babymassage PEEL EN MAAS Donderdag 22 augustus 2002 - Pagina l|gg] Twintig kunstenaars met een psychiatrische achter grond exposeren in de voor malige wasserij Donatus op het St. Annaterrein in Venray. Vanuit verschillende invalshoe ken belichten zij de vele facetten van het psychiatrisch heden en verleden. De kunstwerken getui gen van de innerlijke drijfveren van deze kunstenaars. Hun waar neming van en visie op 'Wat is gek', Wie is gek' en 'Wanneer ben je gek' verlenen een bijzondere kracht aan hun werk. De tentoon stelling, die onderdeel is van de manifestatie De Waan, biedt bezoekers een boeiende reis in een andere geestelijke wereld. De tentoonstelling is te bezoeken tot 1 oktober 2002. Indrukwekkend zijn bijvoor beeld de hoeden die schijnbaar moeiteloos, maar uiterst precies door de ruimte lijken te zweven. De bezoeker wordt door een rood lint, dat de politie gebruikt om de plaats van een misdrijf af te zet ten, tegengehouden. De hoeden vertegenwoordigen een niet zichtbare menigte. In het dage lijks leven is een menigte promi nent aanwezig en kun je daar als individu anoniem in opgaan. In deze installatie is het omgekeerde vormgegeven: De menigte is wel iswaar aanwezig, maar zonder gezien te worden. Eerbetoon In de tuin bij de Kunst Werk Plaats zijn eveneens installaties te zien. De bezoeker moet even goed kijken, zo vanzelfsprekend gaan deze installaties in de ruimte op. Tegen de muur van de Kunst Werk Plaats liggen bijvoorbeeld grote klompen steen en wat graf zerken. Het lijkt alsof niemand tijd heeft gehad om ze op te ruimen. Niets is minder waar. Pas als je als bezoeker dichterbij komt en de tijd neemt om te kijken, zie je de vormen in de stenen en de tekst op de grafzerken. Eén installatie is als zodanig direct herkenbaar. Lange, ranke, gele benen zijn zichtbaar boven de grond. Het is een eerbetoon aan alle vrouwen die op St. Anna gewoond, gewerkt en geleefd hebben en hier anoniem zijn gestorv en. De Kunst Werk Plaats Venray is een gezamenlijk atelier waarvan mensen met een psychiatrische achtergrond gebruik kunnen maken. Mensen die thuis, of elders, geen eigen werkplek heb ben en die door middel van hun werk en persoonlijkheid aanslui ting zoeken bij lotgenoten. In deze werkplaats creëren zij samen een beschermende sfeer. De Kunst Werk Plaats is bedoeld voor hen die het vervaardigen van kunst als een essentieel onderdeel van het leven zien. De kunstenaars van deze werk plaats zijn afkomstig uit de geeste lijke gezondheidszorg en streven ernaar hun artistieke vleugels ver der uit te slaan om op deze manier een eigen plek in de samenleving gestalte te kunnen geven. De Kunst Werk Plaats bestaat sinds 1992 en organiseert met regelmaat eigen tentopnstel- lingen. Verder hebben deelne mers met hun werken reeds deel genomen aan tal van manifestaties en exposities in binnen- en bui tenland, waaronder: Amsterdam, Maastricht, Aken, Keulen, Mün- ster, Hasselt en Luik. Met hart en ziel De werken op het St. Annater rein zijn te zien tijdens de ope ningsuren van De Waan, van don derdag tot en met zondag, van 11.00 tot 17.00 uur. Het St. Anna terrein bevindt zich in Venray en is via de Noordsingel 39 te berei ken. De toegang is gratis. Naast de expositie van de kunstwerken op het St. Annaterrein is het werk van veel kunstenaars van de Kunst Werk Plaats tot eind augus tus ook te zien bij de tentoonstel ling 'Met hart en ziel', die in het kader van De Waan te bezichtigen is in het hoofdgebouw van het Vincent van Gogh Instituut, Sta tionsweg 46, Venray. Gratis te bezoeken, geopend op werkda gen van 11.00 -17.00 uur. De Waan is een grootse mani festatie over kunst en psychiatrie en is tot 1 oktober 2002 te bezoe ken in Venray en Noord-Limburg. Kern is een internationale beel- dende-kunsttentoonstelling met een rijke randprogrammering van concerten, theater- en dansvoor stellingen, film en fotografie, art brute en literaire happenings. Alle activiteiten zijn geïnspireerd op de relatie tussen de menselijke geest en de kunst. De Waan wordt financieel mogelijk gemaakt door de gemeente Ven ray, provincie Limburg. Vincent van Gogh Instituut, Mondriaan Stichting en Euroga 2002+ Voor de derde maal zetten 53 Noord-Limburgse kunstenaars hun atelierdeur open. Dit jaar doen zij dat op zondag 8 en 15 september van 12.00 tot 18.00 uur De 53 kunstenaars werken in de meest uiteenlopende disci plines: van schilderen tot beel dend vormen, van houtbewerken tot vormgeving in staal, keramiek of brons. De atelierroute vindt eens in de drie jaar plaats en geeft de gelegenheid de kunstenaar te ontmoeten, van gedachten te wis selen en vooral de sfeer te proe ven waarin de kunstenaar werkt. Het idee achter de atelierroute is de bezoeker en de kunstenaar op ongedwongen wijze met elkaar in contact te brengen en de routes in '96 en '99 hebben duidelijk gemaakt dat daar van beide kan ten behoefte aan is. In 1999 waren er ruim 5000 bezoekers. Er is ook dit jaar weer een fraaie ate lierroutegids met heldere beschrijvingen over de kunste naars, hun ateliers en hoe je er komt. De gids is verkrijgbaar bij de VW kantoren, de bibliotheken en de gemeentebalies in Noord Limburg. De ateliers zijn te vin den in Arcen, Beesel, Belfeld, Broekhuizenvorst, Helden, Kes- sel, Panningen, Reuver, Sevenum, Tegelen, Tienray en Venlo en zijn herkenbaar aan de vlag met het logo van de atelierroute. Parallel aan de Open Atelierrou te Venlo en Omgeving is er in Museum van Bommel van Dam te Venlo, een expositie te zien, Op 24 september start RIAGG Noord-Limburg weer een nieuwe cursus voor mensen die risico lopen bumout te geraken. Ook mensen die klachten hebben die wijzen op een beginnende bumout kunnen aan de cursus deelnemen. Het kan ook helpen voor mensen die al een bumout hebben meegemaakt en hiermee willen voorkomen dat zij weer in die situatie terecht komen. De cursus duurt tien weken en wordt wekelijks gegeven op dinsdagavond in Venlo-Blerick. Voor meer informatie en aanmelding kan men contact opnemen met Patty Broekman of Ad Bergmans van de Afdeling Preventie van de RIAGG Noord-Limburg, 077-3550222. De sanitair - specialist Thuis in elke woning ELEKTRO Keijsers-Manders Sanidrome Keizersveld Venray Installatiebedrijf Keijsers-Manders Agrobaan 9 5813 EB Ysselsteyn Tel.: 0478 - 54 42 00 info@keijsersmanders.nl samengesteld door 25 kunste naars die ook meedoen aan de ate lierroute. Het Stichtingsbestuur van de Open Atelierroute kiest een thema en nodigt de kunste naars uit om hieraan op hun eigen, specifieke wijze vorm te geven. Het thema was in 1996 Kamertjes van God, in 1999 Kamerschermen en dit jaar is het thema Tussen Kunst en Kist. Onder de werktitel Kunst laat zich niet kisten hebben 25 kunste naars een kist aangereikt gekre gen. Een houten kubus van 1 bij 1 meter. De opdracht was de kist herkenbaar te laten blijven, maar verder het gegeven tot de verbeel ding te laten spreken. Vanaf 7 sep tember is het resultaat hiervan te zien in het Museum van Bommel van Dam. De opening is op 6 sep tember om 20.00 uur. De exposi tie duurt tot 10 november. Babymassage is een bijzon dere manier om de baby beter te leren kennen. Het Groene Kruis organiseert een cursus babymassage voor leden en niet-leden in onder ande re Venray. Tijdens de cursus wordt geleerd om met rust en aandacht bezit te zijn met het kindje. Zo worden onder andere tiltechnieken aangeleerde en methoden om de baby op hapto- nomische wijze te dragen. Door op deze manier met de baby om te gaan, ontstaat meer ontspan ning tussen ouder en baby. In de cursus wordt ook geleerd hoe te handelen bij darmkramp- jes. Tenslotte wordt door dit lichamelijke contact de ontwikke ling van zintuigen en de tastzin van het kindje gestimuleerd. Voor meer informatie en aan melding bel Klantenservice Groe ne Kruis, bereikbaar tijdens kan tooruren via telefoon (077)3209595. Op vrijdag 30 augustus vindt in het Theehuis in Venray een concert plaats, uitgevoerd door Barbare Carré en Ad Gij- zels in het kader van De Waan, een manifestatie over kunst en psychiatrie. Muziek speelt in het leven van psychiatrische patiënten een belangrijke rol. Enerzijds zien we dat geestes zieke mensen veel behoefte heb ben aan muziek, anderzijds speel den en spelen geestesziekten in het leven van muzikale groothe den vaak een rol. We noemen Robert Schumann. Henri Duparc en Scott Joplin. Muziek vormt de verbindende schakel met de ande re wereld. Het concert bestaat uit drie delen, te weten: "Ik zing van jou" met pianower- ken van Robert Schumann waarin de verschillende stemmingen van zijn manisch depressieve geest tot klinken worden gebracht en enkele liederen waarin ook de teksten die rol spelen. De liederen van Duparc hebben een haast hemelse sfeer. In een vlaag van waanzin heeft Duparc de meeste van zijn composities verscheurd. "Ik zing met jou" waarin vooral liederen met een absurdistische tekst. "Ik zing voor jou" muziek die aan een geesteszieke mens is opgedragen waaronder Piazzola's Ballade voor een zotte organist. De sopraan Barbara Carré stu deerde aan het conservatorium in Maastricht, volgde masterclasses bij Elizabeth Schwarzkopf en was Analiste in het Pavarotti Concours in Modena. Ze speelde rollen in verschillende opera's, o.a. Zerlina in Don Giovanni, en als liedzange res heeft ze een breed repertoire opgebouwd dat reikt van Monte verdi tot hedendaagse componis ten. Sinds 1985 woont en werkt zij in Italië. Ook Ad Gijzeis studeerde in Maastricht, volgde masterclasses bij o.a. Alfred Brendel en legde zich vooral toe op kamermuziek en liedbegeleiding Het programma begint oi 20.00 uur met in het eersï; gedeelte werken van Robert Scha mann en Henri Duparc. Na J pauze krijgt u werken te horej van Erik Satie, Francis Poulenc d tenslotte Astor Piazzola. Het co eert begint om 20.00 uur en i entreeprijs bedraagt hiervo< Euro 5,= per persoon. Kaartt kunt u reserveren via het pro jee bureau van De Waan. telefoo B 0478-569126 of via het Odaparl telefoon 0478 - 513690.Het coi eert wordt herhaald op zondag september om 16.00 uur in Mus um van Bommel van Dam Venlo en op zondag 8 septembt om 11.00 uur in Panningen. Schouwburg Venray is er in geslaagd The Corrz exclusief voor Nederland voor slechts één con cert naar Venray te halen. Wegens overweldigende belangstelling voor de voorstelling van 14 sep tember 2002 zijn ze bereid een extra concert in Venray te geven op vrijdag 13 september 2002 om 20.00 uur. In Engeland is deze band, afkomstig uit Leeds (UK) een werkelijke hype. Compleet met strijkers en dansers brengen zij een geweldige show met het volledige repertoire van de wereldberoemde Ierse band The Corrs. De verschillen zullen moei lijk te zien en te horen zijn. Muziekliefhebbers en uiteraard de vele fans van The Corrs krijgen een onvergetelijke avond. Kaarten voor de extra voorstelling van vrij dag 13 september a €20,- kunnen vanaf nu gereserveerd worden bij de kassa van de schouwburg te Venray. De vrije verkoop start op maan dag 2 september. Gereserveerde kaarten kunnen vanaf 2 septem ber afgehaald worden. De kassa is geopend van 10.00 tot 15.00 uur. Telefoon 0478-530999. Op zaterdag 24 augustus ver zorgt Frank Janssen van Tennishal de Schaapskooi in Venray een Zuid-Amerikaans feest doorspekt met summerhits uit de jaren '70 - '80 en '90. De organisatie heeft de hand weten te leggen op de enthousias te dans- en muziekgroep Os Malandros. De veertien muzikan ten en acht dansers/danseressen 'presenteren in hun optreden een vrolijk stukje onvervalste Brazili aanse cultuur. De toeschouwer waant zich al snel in de wervelen de sfeer van het Braziliaanse straatcamaval van Rio de Janeiro De opzwepende sambaritmes en sensuele dansen in schitterende kostuums zijn de ingrediënten voor een kleurrijk spektakel. Naast het live optreden zijn er die avond drie dj's. Bij dj QBA zal samba, salsa en merengue de boventoon voeren, de andere twee gast dj's van Maasland Radio zullen u trakteren op de summer hits van de afgelopen vier decen nia. Dus een perfecte compositie tussen Zuid-Amerikaanse en wes- terse dansbare muziek. De Samba tempel opent zijn deuren om 21.00 uur. Gepaste kleding is gewenst, de leeftijd is 18 jaar en ouder (legitimatie verplicht). De entree bedraagt tien euro in de voorverkoop en dertien euro aan de kassa. De voorverkoopadres sen zijn Heeren van Aemstel, tele foon 580600, Koffiehuijs Zowyzo, telefoon 589821, cafetaria Land- weert, telefoon 580480 en cafeta ria Thielen, Kennedvplein, tele foon 582170. De band Scum presenteert zon dag 25 augustus in gemeen schapshuis de Wis in Castenray hun eerste demo cd. Het is alweer een dik jaar geleden dat Scum werd opgericht. Scum is een jonge band met een gemiddelde leeftijd van 16 jaar bestaande uit drie meiden en twee jongens uit de regio America, Oirlo en Casten ray. Hun muziek kan het beste omschreven worden als poprock. Het repertoire bestaat hoofdzake lijk uit eigen werk aangevuld met een aantal verbouwde covers. Hun eigen songs gaan over gevoe lens (Just a Feeling), Dislike (men sen waar ze een hekel aan heb ben) tot een ontroerend nummer over een jongen uit de vrienden groep (Dearbov). De covers varieëren van Creep (Radiohead) tot United Scum (Heideroosjes). Na ruim een jaar kan de band al teren op een fiks aantal optredens varieërend van voorprogramma's tot battles met goede recensies. Tijdens een van die battles (Jera) zijn live opnames gemaakt en er is een demo van gemaakt. De cd is voorzien van een erg mooi hoesje van Tammie. Tijdens het optre den wordt de cd gepresenteerd aan het publiek. Sinds kort heeft de band ook een eigenweb site die te bekijken is onder http://www.listen.to/scumrock. Scum bestaat uit Els Klomp (zang), Ymke de Koning (basgi taar), Jolien Theeuwen (drums), Jos Peeters (gitaar) en Bram de Koning (gitaar). De cd-presentatie in De Wis in Castenray begint zon dag om 17.00 uur. De Stichting Jeugd Musical Amsterdam (SJMA) speelt op zaterdag 7 september om 14.30 uur de onvergetelijke Broadwayklassieker De Tove naar van Oz in Schouwburg Venray. Een tijdloos verhaal over het Amerikaanse meisje Dorothy, uit Kansas, dat onbe grepen droomt van een sprookjesland 'somewhere over the rainbow', waar alles prachtige kleuren heeft en je de wonderlijkste avonturen kan beleven. Een dwergenland met knots gekke inwoners, een vogelver schrikker zonder verstand, een blikken man zonder hart en een aardige leeuw zonder moed. Grie zelige heksen, goede feeën en een wijze tovenaar die iedereen met zijn of haar problemen kan hel pen. Het concept van De Tovenaar van Oz biedt het karakteristiek team van SJMA, de vijftig tiener kinder- en volwassen spelers pe cast voldoende uitdaging om he publiek langs de goudgele wq mee te voeren naar de magisch wereld van Oz. Deze sprankelende sprookjes musical met karakteristieke kos tuums en prachtige decors, di door Clous van Mechelen gearran geerde liedjes en flitsende chore ografieën zal op ieder kind, en he kind in de volwassene ongetwij feld een betoverende uitwerkin) hebben. SJMA heeft zich na di succesvolle tournees van de mus cals Sjakie en de Chocoladefa briek en Honderd en één Dalmi tiërs op de kaart gezet als eei gloedvol en inventief jeugd theatergezelschap. De regie, hc kostuum- en decorontwerp vai De Tovenaar van OZ zijn in har den van Jaap Dijkhuis. Zaterdag 24 augustus is het afscheid van May en Jan van De Evenaar. Met een optreden van 'da Gaia' gebeurt dit in stijl. Een band die reeds twee keer zeer succesvol een optrede verzorgde in De Evenaar. Reizen, wereldliteratuur en muziek uit alle delen van de wereld vormen de inspiratie voor da Gaia. Het bonte gezelschap van twee dames en drie heren maakt een verrassend zwoele en opzwe pende mix van flamenco, latin, cajun, samba en ra.. De muzikale wereld van da Gaia is een grote smeltkroes. Ze zijn terecht een graag gezie ne gast op menig grensoverschrij dend festival. Het gros van de nummers -die in alle wereldtalen worden gezongen- krijgt een zweem van Noord Amerika mee, de mystiek en romantiek van 1001 nacht maar ook Aziatische sferen en lome reggea klanken waaien langs. Wereldliteratuur van I.aurt Esquival en Isabel Allende, dt Spaanse hoogvlakten, het strand van Terschelling, Turkse liefde en het Malinees verlangen naaf reget worden verwerkt in de teksten van da Gaia. Een lekkere en ver antwoorde cocktail dus. Eind 1999 werd de CD 'Akinti uitgebracht die door de pers laai end enthousiast werd ontvangen Momenteel werken ze aan dt tweede CD die eind dit jaar ver wacht wordt. De afgelopen jaren bouwde dt groep een uitstekende live repuu tie op. Ze speelden o.a. tijdem Oerol, Expo 2000, De Uitmarkt en Sail 2000. De band bestaat uit: Alaih Labrie, gitaar en vocals, Anita da Chi, percussie en vocals, Rid Roomer, drums, Franklin Heilij- gers, bas en vocals. Aanvang van de avond is rond tienen, de zaal is open vanaf 21.00 uur. De entree is gratis. Boekrecensie in Peel en Maas Alles is Eventueel is de nieuwste verhalenbundel van de bekende schrijver Stephen King, één van de grootste ver tellers van onze tijd. Eerder verschenen van zijn hand bij voorbeeld boeken als 'Carrie', 'Bezeten Stad', 'Dodelijke dilemma', 'Harten in Atlantis' over een Bre ker en houdt dus verband met Donkere Toren-cyclus. 'In de doodskamer': een joumi list beseft dat hij de martelkami niet levend zal verlaten. Tenzij -'Het wegvirus rijdt naar hi noorden', over een schilderij dal tot lev slepend en vol onverwachte en briljante wendingen. Opgenomen zijn onder andere: - 'De man in het zwarte pak', over een ontmoeting met de dui vel, dat de World Fantasy Award en de O. Henry Prize won (de hoogste literaire onderscheiding voor Amerikaanse verhalen). - 'Alles is Eventueel' gaat net als doodsangst j een déja vu is op 16.000 voet. I Of hij nou schrijft over bijna dood ervaringen of over alledaag-J se angsten, Stephan King is in top! vorm in deze afwisselende verhalenbundel. Dit boek is ook te koop bij bockhandel Van den Munckhof in Venray. Prijs: 17,95 euro.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 10