Archeologisch onderzoek De Hulst veelbelovend Ruim veertig klachten over vos Jeugdzorg moet beter Archeologische werkgroep zoekt nieuw onderdak Historische beelden 'gestichten' nu ook op internet Joost Truijen burgemeester Heythuysen VVV brengt informatie op l-mode site Uitbreiding kas van de baan 4 .vrieYexs g Van der G. wint milieuzaak Hulpverlening aan asielzoekers ff Dorpsraad Merselo PEEL EN MAAS Donderdag 15 augustus 2002 - Pagina 5 De Archeologische Werk groep Venray is op zoek naar een nieuw onderkomen. De huidige locatie in de kelder van het gemeentehuis voldoet al langere tijd niet aan de eisen. "De ruimte is donker, somber en vrij vochtig. Dus niet erg geschikt om onze materialen te bewaren. En ook voor de mensen die er komen is het niet echt gezond", zegt Ron Bloemen van de Archeologische Werkgroep die al zo'n vijftien jaar in de kelder onder de bestuursvleugel is gehuisvest. "We zitten er samen met het depot van museum 't Freulekeshuus. Omdat onze belangstelling en interesses dezelfde waren hebben wij ons bij het museum aangesloten. Maar we opereren verder zelfstandig." De verhuizing van de werk groep hangt ook samen met een nieuw onderkomen van 't Freu lekeshuus. Maar ook daar lijkt geen vaart in te zitten. De Archeo logische Werkgroep verzamelt materialen die meestal bij opgra vingen in Venray gevonden zijn. Er is behoefte aan een flinke opslagruimte waar tegelijkertijd een groep van ongeveer zestien personen kan verblijven. Momen- teel komt de werkgroep iedere donderdagochtend van tien tot twaalf uur bij elkaar. In de toe komst wil de werkgroep drie of vier keer per week bij elkaar komen. i 's maandag gesloten Eindstraat 12, tel. 581553 Volkert van der G., verdach te van de moord op Pim For- tuyn, heeft onlangs indirect een milieuzaak gewonnen bij de Raad van State in Den Haag. Daar is uitspraak gedaan over de nieuwe vergunning van W. van Leendert, voor zijn pluim- veebedrijf aan de Mackayweg in Tienray. De Raad van State heeft de ver gunning vernietigd. De zaak is door Van der G., namens Milieu Offensief, bij het rechtscollege in eerste instantie aanhangig gemaakt. De procesvoering is door ex- collegae van Van der Graaf over genomen en de medebezwaarma ker, de stichting Wakker Dier, heeft zich uit de zaak teruggetrok ken. Dat heeft de stichting in alle zaken gedaan die door Van der G. namens haar zijn aangespannen. De stichting wil sinds de moord op Pim Fortuyn niet meer met Van der G. geassocieerd worden. Volgens Milieu Offensief ver oorzaakt het bedrijf met de ver gunning teveel stank voor de omgeving. Men wees er eerder bij de Raad van State op dat het nieuw voorgeschreven droogsys- teem voor kippenmest onvol doende de stank zal tegen gaan. De Raad van State heeft Milieu iOffensief daarin gelijk gegeven. De gemeente Meerlo-Wanssum heeft de vergunning aan verkeer de criteria getoetst, waardoor de stanksituatie bij het bedrijf ver keerd is vastgesteld, zo oordeelt het rechtscollege in haar uit spraak. De instellingen voor maatschap pelijk werk in Noord- en Midden- Limburg gaan samen de hulpver lening aan asielzoekers in Noord en Midden-Lintburg verzorgen. Dat doen ze in opdracht van het Centraal Orgaan Opvang Asielzoe kers (COA). Die instellingen zijn Synthese in Venray, Vorknteer in Panningen, Wel.kom in Venlo, Stichting Welzijn in Roermond en Algemeen Maatschappelijk Werk Midden-Limburg in Weert. De betrokken organisaties hebben woensdag (gisteren) een overeen komst getekend. Het COA exploi teert momenteel in deze regio asielzoekerscentra in Echt. Baexern en Venlo en een aantal kleinere opvanglocaties in met name de noordelijke gemeenten. De welzijnsinstellingen geven die hulp nu ook al. maar de samen werking stelt ze in staat om de gewenst continuïteit en kwaliteit beter te garanderen. Ze zullen zonodig een beroep doen op eikaars personeel en gezamenlijk specifieke deskundigheid ontwik kelen. Het COA is ook nog om een andere reden blij met de samenwerking. Het COA hoeft de hulp nu niet meer voor iedere subregio bij de afzonderlijke wel zijnsinstellingen in te kopen. Als tie dienstverlening naar tevreden heid van alle betrokken instellin gen verloopt, is het niet uitgeslo ten dat de samenwerkende welzijnsinstellingen in de toe komst ook andere diensten aan COA gaan leveren. Gedacht kan worden aan onder andere de organisatie van recreatieve en educatieve activiteiten met jonge asielzoekers. De eerste resultaten van een archeologisch onderzoek op het toekomstig businesspark De Hulst zijn veelbelovend. Behalve de resten van een pre historisch dorp is ook al een graf ontdekt. Drie weken gele den zijn archeologen van het Archeologisch Diensten Cen trum (ADC) uit Bunschoten gestart met een onderzoek naar resten van boerderijen. De gemeente Venray is opdrachtgever en draagt de kosten voor het onderzoek. Het archeologisch onderzoek vindt plaats voorafgaand aan de bouw van het toekomstige busi nesspark De Hulst, dat bestaat uit een woonboulevard, een kanto rencomplex en een terrein voor hoogwaardige, kleinschalige bedrijvigheid. Al enkele jaren geleden, toen de gemeente de plannen naar buiten bracht, begonnen archeologen hun onderzoek om de archeologische resten in het plangebied in kaart te brengen. Het onderzoek voor komt dat eventueel aanwezige archeologische resten verloren gaan. Enkele verkennende onderzoe ken geven aan dat in het noord oosten, ter hoogte van de hoog spanningsleiding, en in het uiter ste westen van het gebied, belang rijke vondsten te verwachten zijn uit de Ijzertijd (de eerste eeuwen voor onze jaartelling) en de Romeinse Tijd. De overblijfselen van een begraafplaats uit de Romeinse tijd in het westen van het gebied wor den niet opgegraven. Ter plaatse treft de gemeente speciale maat regelen om de archeologische res ten in de grond te bewaren. In de noordoostelijke hoek bleek dit niet mogelijk te zijn, daarom is hier begonnen met een opgra ving. Inmiddels zijn de restanten van drie grote boerderijen opge graven. Eén boerderij dateert uit de Romeinse periode, de andere vondsten uit de Ijzertijd. Daar naast zijn talloze resten van kleine schuurtjes ontdekt die waar schijnlijk op de boerenerven heb ben gestaan. Een bijzondere vondst was een graf uit de tweede eeuw voor Christus. Het gaat om een gecremeerd lichaam waarvan de resten in een kuil zijn bijgezet. De komende weken verwach ten de archeologen nog meer vondsten te doen. Dan zal duide lijk worden of er een begraaf plaats op het terrein gelegen heeft en hoe de boerenerven er in die periode precies hebben uitgezien. Na afloop van de opgraving wor den de sporen en vondsten geana lyseerd. Dit vormt de basis van een verhaal over het dagelijks leven in Venray rondom de jaar telling. Dat de belangstellng voor het verleden in Venray groot is, bewijst het vele wrerk dat de ama teurarcheologen in Venray ver richten. Samen met de archeolo gen van het ADC graven elke dag meerdere inwoners uit Venray een dagje mee. Vanaf deze week kan de I-mode gebruiker via zijn mobiele toestel ook toeristische informatie, over Noord- en Midden-Limburg vin den. Op de site kan de bezoeker terecht voor informatie over de drie Nationale Parken die het gebied rijk is. Van geografische ligging, recreatiemogelijkheden, routebeschrijvingen tot contact gegevens, het is allemaal terug te vinden op www.vwimode.nl. De Regio VVV Noord- en Midden-Lim burg ziet de lancering van deze site als een pilot. De VW wil graag eerst meer ervaring krijgen met het medium en haar gebrui kers. Bij gebleken geschiktheid gaat zij de informatie uitbreiden. Hierbij denkt de VW in de toe komst bijvoorbeeld aan het publi ceren van evenementen of last- minutes via haar I-mode site. Vooralsnog zal de bezoeker die meer informatie wenst, nog via het internet moeten surfen naar www.lekker-genieten.nl, de gewone website van de VW. De VW Noord- en Midden-Lim burg heeft, als eerste VW in Nederland, dit initiatief samen ontwikkeld met het internetbe drijf NotTheFly in Venlo. Dit bedrijf ontwikkelt specifiek appli caties voor Java mobiele telefoons en i-mode telefoon toestellen. Wildbeheereenheid vraagt ontheffing jachtverbod aan De Wildbeheereenheid Ven ray heeft naar aanleiding van het artikel 'Vos slaat steeds vaker toe' in de Peel en Maas van 1 augustus 2002 meer dan veertig klachten over de vos ontvangen. Het dier blijkt vooral in de omgeving van de Maasheseweg, Spurkt, Venrays Broek, Laagheidseweg, Bra bander, Molenklef, Merselo, Meerselsepeèl, Weverslo, Ysselsteyn, Heide, Leunen en Overloon actief te zijn. Volgens Lei Swinkels van de Wildbeheereenheid Venray zijn de diersoorten die zijn verdwe nen erg verschillend. Van zeldza me soorten zoals roodhalsganzen tot meer algemene soorten: boe- renganzen, kippen, eenden, kal koenen en pauwen. Omdat de vos sinds de invoe ring van de Flora- en Faunawet op Op www.dewaan.nl staan unieke historische beelden van het St. Servatius en het St. Annaterrein in Venray, de hoofdlocatie van De Waan. Het St. Annaterrein is een van de twee intituutsterreinen van het Vincent van Gogh Instituut en heeft een rijke historie. De oude beelden geven inzicht in 100 jaar psychiatrie in Venray. St. Anna' was een 'gesticht' voor uitsluitend vrouwen, terwijl in het 'St. Servatius" alleen man nen werden verzorgd. De beide 'gestichten' ontstonden op religi euze basis en zijn door de jaren vergroeid met Venray. Van geslo ten en geheel zelfstandige gemeenschappen veranderden de centra tot het huidige Vincent van Gogh Instituut. Na De Waan zal het St. Annaterrein haar functie als psychiatrisch ziekenhuis ver liezen en veranderen in een groe ne woonwijk. Daarmee komt er voor Venray een einde aan een uniek stuk geschiedenis. De beel den die nu op internet te zien zijn komen uit het uitgebreide archief van Twan van Els. Hij was vele jaren werkzaam in de Venrayse psychiatrie en verzamelde gedu rende tijdens zijn loopbaan veel historisch materiaal. Daaruit maakte hij een selectie die een goed beeld geeft van de twee instituten, de terreinen en de gebouwen. Ook geven de beel den e?n inkijk in het interieur van de paviljoenen en in het dagelijk se leven van patiënten en perso neel. De diapresentatie op inter net is te zien op www.dewaan.nl. U gaat vanuit de 'homepage' naar 'tentoonstelling' en vindt de dia presentatie onder 'Unieke histori sche beelden'. De presentatie is gemaakt door Twan van Els, secretaris Lokaal Historisch Plat form Venray. Voor meer informa tie kunt u hem bellen: 0478- 581191. De presentatie is een onderdeel van het project 'Wan deling door het gesticht', een van de vele activiteiten die in het kader van De Waan worden geor ganiseerd. De Waan is een grootse manifestatie over kunst en psy chiatrie en is tot 1 oktober 2002 te bezoeken in Venray en Noord- Limburg. Kern is een internationa le beeldende-kunsttentoonstelling met een rijke randprogrammering van concerten, theater- en dans voorstellingen. film en fotografie, art brute en literaire happenings. Alle activiteiten zijn geïnspireerd op de relatie tussen de menselijke geest en de kunst. De Waan wordt financieel mogelijk gemaakt door: gemeente Venray, provincie Limburg. Vincent van Gogh Instituut, Mondriaan Stich ting en Euroga 2002+. De commissaris van de Koningin in Limburg. Van Voorst tot Voorst, heeft Joost Truijen, burgemeester van de gemeente Hunsel. met ingang van vrijdag 16 augustus benoemd tot waarnemend burgemees ter van de gemeente Heythuysen. De gouverneur heeft het benoe mingsbesluit genomen nadat hij daarover overlegd heeft met de loco- burgemeester van de gemeente Heythuysen en de fractievoorzitters van de politieke partijen vertegenwoordigd in de gemeenteraad. Joost Truijen is oud-wethouder van de gemeente Venray. Hij wordt opvolger van Irene Maks-Van Veen die als burgemeester aftrad omdat zij eerder dit jaar werd beschuldigd van diefstal van een lippenstift in een drogisterij in Heythuysen. De uitbreiding van de tuin bouwkas van een warenhuis aan de Boddenbroek in Oirlo, kan niet doorgaan. De Raad van State kwam onlangs tot deze conclusie in een hoger beroep. De Raad van State oordeelde dat de voorziene uitbreiding van de-kas met 15.000 vierkante meter een ruime over schrijding is van de in het buiten gebied toegestane maximum van drie voor een hectare vloeroppervlakte glastuinbouwbedrijf. Hiermee overschrijdt het plan voor uitbreiding het onderliggen de bestemmingsplan. De Raad van State besloot in het hoger beroep bij de eerdere afkeuring van de rechtbank te blij ven. Dit betekent dat de uitbrei ding van de kas definitief van de baan is. Gedeputeerde Eurlings: ff Gedeputeerde Martin Eur lings heeft met zorg kennis genomen van het rapport van de Inspectie Jeugdzorg en Jeugdhulpverlening. Hij con stateert dat er veel energie is gestoken in het Roermondse gezin, waarvan onlangs bij een fatale brand enkele kinde ren omkwamen, maar dat deze inspanningen tot onvol doende concrete hulpmaatre gelen hebben geleid. Minder vrijblijvendheid, sterke resultaatgerichtheid en een krach tige aansturing van jeugdzorg zijn noodzakelijk. Hier is een omslag in denken én handelen nodig. Het vrijwillige en te vrijblijvende karakter van de jeugdzorg moet worden doorbroken. "Tijd om bakens te verzetten, vooral omdat de door de inspectie geconsta teerde manco's niet alleen in Lim burg spelen, maar zich overal in Nederland voordoen", aldus gede puteerde Eurlings. Gedeputeerde Eurlings wil in Limburg concreet aan de slag om bakens te verzetten. Op korte ter mijn wil de gedeputeerde samen met Bureau Jeugdzorg een traject starten waarin de provincie Lim burg zich, samen met de mede werkers, inspant om een daad werkelijke omslag te realiseren. Deze omslag is gericht op het bereiken van resultaten in hulp verlening. Gegarandeerde keten kwaliteit is het uitgangspunt. In de jeugdzorg moet de vraag van de jongere en het gezin centraal staan, er kan en mag geen sprake meer zijn van vrijblijvendheid. Hulpverlening is niet alleen wer ken voor de jongere, maar vooral werken mét de jongere en het gezin. Essentieel daarbij is eendui dige aansturing van de hulpverle ning ('uit één hand' ook wel case- management genoemd). Over de bereikte resultaten moet transpa rant en openbaar verantwoording worden afgelegd. De provincie Limburg gaat de geboden hulp meer en intensie ver toetsen aan de hand van con crete casussen, naast al eerder in gang gezette trajecten van toet sing. Dit gebeurt in nauwe samen spraak met de inspectie. "De jeugdzorg moet kleur bekennen, uit het grijze gebied treden tussen vrijwillige en gedwongen hulp en daarover verantwoording afleg gen", aldus de gedeputeerde. Dit past in de lijn van de vernieuwing en vermaatschappelijking van de jeugdzorg die in Limburg reeds actief is ingezet. Hierover heeft vorige week al overleg plaatsgevonden met Bureau Jeugdzorg. Verder rekent de provincie Limburg op de medewerking en de inzet van de gemeenten, het onderwijs, het maatschappelijk werk, de Raad voor de Kinderbescherming, de inspectie en de ministeries van VWS en Justitie. Met klem verzoekt gedeputeer de Eurlings de staatssecretaris om het voorliggende Wetsontwerp Jeugdzorg opnieuw tegen het licht te houden. De instrumenten moeten worden aangescherpt, instrumenten die garant kunnen staan voor een samenhangende, op de jeugd en het gezin afge stemde effectieve en slagvaardige hulpverlening. Onderdelen daar zijn case-management, het finan cieren op basis van behaalde resultaten en het ter beschikking hebben van instrumenten om daadwerkelijk in gezinnen in te grijpen, indien gewenst. De priva cywetgeving in relatie tot de jeugdzorg vraagt aandacht, zo stelt ook gedeputeerde Eurlings. Tenslotte moeten werkwijze én resultaten van alle facetten van jeugdhulpverlening adequaat en transparant worden getoetst en publiekelijk verantwoord. De integrale tekst van het onderzoeksrapport Inspectie Jeugdhulpverlening casus Roer mond vindt u op de site van het ministerie (www.minvws.nl) 1 april 2002 een beschermde dier soort is, mag het sluwe dier zon der vergunning niet meer gedood worden. In de afgelopen weken heeft de Wildbeheereenheid Ven ray alle klachten over de vos ver zameld en inmiddels is een aan vraag ingediend om de populatie vossen in het gebied te mogen beheren. De aanvraag ligt nu bij het faun afonds voor advies, waarna pro vinciale staten een ontheffing kunnen gaan verlenen. "Het zal duidelijk zijn dat dit een lange en tijdrovende procedu re is, die voorkomen had kunnen worden als de politiek bij het vast stellen van de wet gekozen had voor minder bureaucratie", meent Lei Swinkels. "Ik denk dat de poli tiek actie moet gaan ondernemen, om de wet uitvoerbaar te maken zonder tijdrovende procedures." Volgens Swinkels zou men aller eerst de soorten die veel schade en overlast bezorgen op een lan delijke of provinciale vrijstelling moeten zetten. "Denk aan kraaien, kauwen, eksters en vossen, en niet te ver geten de verwilderde ganzen en zwanen langs de Maas. Die dieren zijn mooi voor de recreant, maar niet voor de grondgebruiker omdat ze veel schade veroorza ken." Om voor schadevergoeding in aanmerking te komen, moet de eigenaar eerst maatregelen (afras tering, vogelverschrikkers, gas- kanon, etc.) hebben getroffen om de schade te voorkomen. Bij een beschermde soort moet eerst een ontheffing zijn aangevraagd om de dieren te mogen verjagen of doden. "Pas daarna kan men in aanmer king komen voor een tegemoet koming uit het Faunafonds. Al deze procedures zijn vastgelegd in circulaires, die via internet bij het Faunafonds of de provincie Limburg zijn op te vragen. Al met al veel papierwerk, terwijl na afloop weer een rapportage geschreven moet worden. Ik hoop dat de politiek ook op lokaal niveau actie gaat ondernemen om de schadebestrijding en het beheer zonder veel bureaucratie mogelijk te maken. De procedu res zijn nu veel te lang, waardoor een goede schadebestrijding oi het voorkomen van schade bijna niet mogelijk is", aldus Swinkels. Donderdag 15 augustus verga dert de Dorpsraad Merselo om 20.00 uur in D'n Hoek. Naast de gebruikelijk agenda punten staat ook een evalutie van de kermis en besteding van de leefbaarheidsbijdrage van de Rabobank op de agenda. Belang stellenden zijn van harte welkom.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 5