Vos slaat steeds vaker toe berden TVE achter decoder Venray puft, zweet en zwemt... Boetes voor wildplassen Geen Peel en Maas 25%-50% afgeprijsd Fietsen tegen kanker En verder: Te huur: IDEALE BEDRIJFSLOKATIE te America (Limburg) /Jetten/ r\ dé specialist tegels, sanitair en tegelwerken! Toeren in een oldtimer Honderddrieëntwintigste jaargang - week 31 - donderdag 1 augustus 2002 EN MAAS Terug uit Bulgarije 7 Kunst Cultuur 9 Sport 13 Gemeentelijke mededelingen 16 Kerkelijke diensten 16 Wildbeheereenheid Venray wil ontheffing jachtverbod aanvragen Grotestraat 23 - 5801 BE Venray - Tel. 0478-581526 TEGELS SANITAIR TEGELWERKEN Tegels, Sanitair en Tegelwerken Rongen is leverancier van een uitgebreide collectie topmerken. Bezoek onze showroom en laat u Graszoden-Kweekt* DIRECT GAZON Ook particuliere verkoop eventueel ttiuls bezorgd. Tel. 0478-54 50 28 Rouwkuilenweg 11. Ysselsteyn www.directgazon nl lijk schades vast te leggen." In bijzondere gevallen verklaart de provincie de jacht op de vos in een bepaald gebied tijdelijk voor geopend. Zoals onlangs in de hamsterreservaten in Zuid- Limburg. waar de beschermde korenwolf bedreigd wordt door de vos. De gevolgen van de bescherm de status van de vos zijn groot, denkt Swinkels. "Als de vos zijn gang mag blijven gaan en er geen enkel beheer is, zal de weidevo gelstand bijna geheel gaan ver dwijnen, en de vogels en zoogdie ren die op de grond wonen of verblijven, zoals de kwikstraat, leeuwerik en geelgors, zullen in aantal verder afnemen. Ook krij gen sierpluimveehouders en bio logische pluimveehouders meer en meer te maken met overlast en wordt de kans op verspreiding van dierziekten door het grote leefgebied vart de vos steeds gro ter." BETER BEHEER Dat de vos een functie in de natuur heeft, geeft ook Swinkels ruiterlijk toe. "Natuurlijk hoort de vos erbij, maar ook voor dit dier geldt dat de populatie niet zo groot mag zijn dat de overige fauna in gevaar komt. Er moet beter beheerd kunnen worden." Omdat de Flora- en Faunawet een kaderwet is die pas kort van kracht is, is het volgens Swinkels van groot belang dat de politiek op de hoogte is van wat er in het buitengebied aan de hand is. "De politiek heeft de mogelijk heid om deze wet aan te passen, maar ik verwacht niet dat er snel iets gebeurt. Je kunt een procedu re op touw zetten met een ver zoek tot vrijstelling, zodat er op de vos gejaagd mag worden. Maar dan moet je zeven vellen A4- papier bij de provincie inleveren. En natuur- en milieugroepen gaan geheid protest aantekenen te^en zo'n vrijstelling. Nee, voorlopig zijn we nog niet van de vos af." De Wildbeheereenheid Venray vraagt mensen die schade hebben gehad van vossen, contact met haar op te nemen. Voor meer informatie. Lei Swinkels, tel: 581247. Bedrijfsautomatisering b.v. Pr. Bernhardstraat 15 5802 BL Venray tel. 0478-585457 email: info@jds.nlwww.jds.nl Het adres voor al uw automatiserings- vraagstukken Logistiek zeer gunstig gelegen: 200 meter vanaf N277 ±7 km vanaf A73 afslag Horst/Tienray ±7 km vanaf A67 afslag Helden/Sevenum Milieuvergunning met betrekking tot Transportbedrijf/ grondverzet/handel in zand en grind aanwezig Loodsoppervlakte: ±1700mi! Bedrijfsterrein± 3200 m2 (compleet verhard) en eventueel opslagterrein ±5000m2 Wasplaats voorzien van vet- en olie-afscheider. Eventueel compleet met kantineruimte voorzien van wasgelegenheid en sanitaire voorzieningen, kantoorruimte, werkplaats. Bedrijfsgebouwen zijn voorzien van inbraakbeveiliging. Voor info: 0653-391658 Een Spaanse afvaardiging is niet tevreden na een gesprek met Essent Kabelcom over de terugkeer van de zender TVE op de kabel. TVE kan wel terug op de kabel, maar dan wel tegen betaling. Jan Mensinga, manager kabeltelevisie van Essent, mocht vorige week een stapel van tweeduizend handtekeningen in ontvangst nemen van boze Spanjaarden uit Venray, Deventer en Den Bosch. Essent kabelcom heeft de Spaanse tv-zender TVE op 1 juni in Venray van het kabelnet gehaald. Vanaf die dag staat het beeld op zwart. Dit tot grote teleurstelling van de Spaanse gemeenschap. In juni bood Colonia Espanola de Venray het college van B en W al een brief aan om haar ongenoegen te uiten. De Spaanse gemeenschap had enkele jaren geleden ook al strijd moeten voeren voor het behoud van TVE. Vorige week voerden de Spaanse afvaardigingen uit Chrysler Jeep Dodge Venray, Deventer en Den Bosch gezamenlijk actie. In het kantoor van de Spaanse organisatie EI Hojar Espagnol had een delegatie een gesprek met vertegenwoordi gers van Essent Kabelcom. Volgens woordvoerder Harrie Weites was het een constructief gesprek. Essent deed het voorstel om een aantal Spaanse zenders, dus niet alleen TVE, achter een decorder te plaatsen. Televisiekijkers die Spaanse pro gramma's willen volgen, zouden dus een kastje moeten aanschaf fen. Essent Kabelcom kondigde in het gesprek aan om de komende weken te bestuderen wat tech nisch mogelijk is om de Spaanse gemeenschap terwille te zijn. Het wordt in ieder geval een decoder, wel gaat Essent een aantal con structies onder de loep nemen. De Spaanse gemeenschap, die absoluut niet tevreden was met het verloop van het gesprek, kon het daar mee doen. "We hebben er in ieder geval geen goed gevoel overgehouden", zegt Herminio Alvarez, penningmeester van de Spaanse vereniging in Venray Lees verder op p. 3 0485-57 12 44 www.jettenautoverhuur.nl Traditioneel zal Nieuwsblad Peel en Maas in de week van de kermis in Venray niet verschijnen. In de kermisweek is ook de boekhandel op maandag en dinsdag de hele dag gesloten. De drukkerij is in de och tenduren van 9.00 tot 12.00 uur geopend voor spoedeisend drukwerk zoals geboortekaartjes e.d. (ingang via Schoolstraat). De redactie van Peel en Maas en Kabelkrant Venray is tijdens de ker misweek in de middaguren te bereiken. De medewerkers van Van den Munckhof BV wensen u prettige kermisdagen! De politie in Venray gaat tijdens de kermisdagen in hartje Venray weer streng optreden tegen wildplassen. Wildplassers die op heter daad betrapt worden, krijgen van de politie onmiddellijk een bekeu ring van 46 euro aan hun broek. Verder houdt de politie streng toe zicht op het inrijverbod van tijdens de kermis afgesloten straten, het zich bevinden op verboden grond, het zich zonder redelijk doel ophouden in portieken en het plegen van baldadigheid. Horecaondernemers kunnen extra controles verwachten na 01.00 uur, het tijdstip waarop ze dienen te voldoen aan de geldende geluid snormen. Maas, zonaanbidders bij uitstek, zochten ook even het water op en namen een nieuwsgierig kijkje bij het strandbad van Pare De Witte Vennen in Oostrum. Alles over een stranddag in Venray kunt u lezen op de voor pagina van het tweede katern. "Schande dat Venray geen fatsoen lijk buitenbad heeft!" Diner en theater in Hotel Asteria vos inmiddels ook al op de grens van Venrav-Centrum gesignal eerd. "De eerste meldingen zijn al binnen, van de Aldeweg in Venray. Maar ik verwacht dat het niet lang meer duurt voordat ook de kippen van zorgcentrum Het Schuttersveld door de vos worden gegrepen. De vos past zich name lijk aan in de veranderende omge ving. De mens, die steeds meer asfalt aanlegt en huizen bouwt, is geen bedreiging voor het dier. Vorig jaar zijn de eerste vossen al gezien in hartje Venlo. Als er maar eten is." Sarcastisch: "Tja, over een jaar is het probleem opgelost, want dan zijn er geen loslopende kippen meer in venray." KLACHTEN De Wildbeheereenheid Venray is alle klachten over de vos aan het verzamelen. Lei Swinkels overweegt een ontheffing van het jachtverbod aan te vragen. "We beschikken nu over een vijftiental adressen waar de vos een aanslag heeft gepleegd op een dierenwei de of een kippenren. Alleen in Merselo zijn al ruim honderd kip pen omgekomen. Verder onder meer zestig eenden op één adres in Ysselsteyn. Ook dat is het werk van de vos geweest. Omdat een ontheffing van het jachtverbod door de provincie alleen voor een klein gebied wordt afgegeven, is het van belang om zoveel moge- vakkundig adviseren. Zweetdruppeltjes op het voor hoofd, doorweekte t-shirts, airco aan, zonnebrilletje op, lange broek uit, ijsblokjes in een glaasje fris, drukte aan het water: Venray ging net als de rest van Nederland de afgelopen dagen gebukt onder een heuse hittegolf. Vijf dagen lang was het puffen en zuchten geblazen, met temperaturen van meer dan dertig graden in de schaduw! Geen wonder dat dui zenden mensen de verkoeling zochten en een verfrissende duik namen in het verkoelende water. De journalisten van Peel en Merselo wordt geplaagd door vossen die sierpluimvee zoals kippen, eenden en gan zen bij particulieren uit de ren kapen. Een groot probleem, weet Lei Swinkels van de Wildbeheereenheid Venray. "Ik heb zeker vijftien schade- meldingen gekregen. Ook uit Heide, Ysselsteyn en Vrede - peel. Het duurt niet lang meer of de vos slaat ook toe in het centrum van Venray." Omdat de vos sinds de invoe ring van de Flora- en Faunawet op 1 april 2002 een beschermde dier soort is, mag het sluwe dier zon der vergunning niet meer gedood worden. "Als een jager zonder vergunning een vos doodschiet, kost het hem zijn jachtakte", legt Lei Swinkels van de Wildbeheereenheid Venray. uit. "Ik schat dat er voor zeker 3000 euro schade is aangericht in de omgeving van Venray. Ook het weidevogelproject in Ysselsteyn is naar de knoppen. Ja, de popula tie vossen in Venray en omgeving is als gevolg van het algemene jachtverbod fors groter gewor den. Rij maar eens een rondje door de bossen, en tel maar eens hoe vaak je een vos ziet lopen. Nee, de vos is echt geen zeldzaam dier meer." Volgens de secretaris van de Wildbeheereenheid Venray is de 46 euro Ik heb zc niet van het dak zien rallen maar ik zie ze ook nauwe Ijfijks meer vliegen. Nee. ik ben JJuiet bevangen door de hitte, mair ik heb het over de bekende mussen. Met dit weer denk ik automa tisch aan de Venrayse kermis. Negen van de tien keer is het bloedje heet. En toch blijft dit evenement. weer of geen weer. borden volk uit de regio aantrek ken. Een goede zaak. en wanneer alle gemaakte afspraken lussen Horeca, kermisexploitanten en gemeente nageleefd worden, zal kt weer een dijk van een kermis worden. Alleen wanneer u hoge nood heeft, is het oppassen geblazen. De politie waarschuwt namelijk nadrukkelijk. Wildplassen kost u 16 euro. Niet te flauw. Daar kun je bp de kermis veel leuke din gen mee doen zoals bijna hon derd keer in het Lunapark (wel aan de binnenkassa kopen), of bijna net zoveel keer met de hijs- kraantjes een knuffel uit de bak balen. Ruim dertig pilsjes kun je (l!r ook van kopen maar als je die op hebt, loop je het risico dat je op wildplassen betrapt wordt zonder dat je het zelf weet, dus dat lijkt mij de minst gunstige besteding, want dan is het pilsje eens zo duur geworden. Ik hoop wel dat gemeente en horeca voor voldoende openbare urinoirs nebben gezorgd, waarmee het wildplassen ook preventief bes treden wordt. Dan kan d'r ook geen gezeik over komen. Prettige kermisdagen en tot over veertien dagen. Christ Hotel. Asteria venray Maasheseweg 80a, 5804 AD Venray Inl. en reseveringen: Tel. 0478-511466 Spanjaarden ontevreden na gesprek Keizersveld 22 Venray Tel.: (0478) 55 04 10 X www.rongenvof.nl MHiHH'lblil;!'RHCT

Peel en Maas | 2002 | | pagina 1