jlDe Waan ontvangt - twintigduizendste bezoeker Kunst Cultuur Internetsite Oostrum in een nieuw jasje Harold LENSSEN Sint Antonius in Horst Nieuwe koning gilde Overloon Een liefde verloren Bieb in vakantie gewoon open Boekrecensie in Peel en Maas Leunse Fuif Op (0478) 539020 Stayerhofweg 2b Wanssum Videoband St. Anna Venrayse kerken leveren bijdrage aan unieke beeldenexpositie 121? PEEL EN MAAS Donderdag 18 juli 2002 - Pagina aan zich weten te binden. Talrijke reacties heeft men uit het hele land en zelfs uit verschillende delen van de wereld mogen ont vangen. Op de site is, haast vanzelfspre kend, het plaatselijke nieuws te vinden, maar ook berichten van de dorpsraad, diverse verenigin gen met hun informatie en sport uitslagen, een e-mailgids van Oos trum, en een activiteitenkalender. De Oostrumse kerk, middelpunt van ruim 650 jaar Maria-bede- vaart. komt ruim aan bod. Op het gedeelte van de kerk zijn Trans Cedron en een deel van de kerk schatten op foto te bewonderen. Rond de carnavalsperiode wordt er extra veel ruimte gemaakt voor carnavalsvereniging De Karklin- gels die haar hele camavalspro- gramma compleet met foto's op de site zet. Voor Oostrums histo rie is dankbaar gebruik gemaakt van de hulp van Mariet Swinkels- Kessels, het fotoarchief van de harmonie, en natuurlijk het gemeentearchief van Venray met de niet aflatende steun van Frans Vermeulen. RECLAME Een aantal Oostrumse onderne mers heeft de website ondekt om er reclame op te maken, hetgeen de makers de zekerheid biedt dat de onkosten van onderhoud en domeinkosten voor het komende jaar gegarandeerd zijn. Van het bedrag dat jaarlijks overblijft wordt iets extra's gedaan voor de promotie van de website, maar ook voor een stukje promotie van Oostrum zelf. Zo zijn er voor dit jaar balpen nen bedrukt met een opdruk van Oostram. Inwoners van Oostrum kunnen vanaf 8 augustus deze pen tegen inwisseling van een bon afhalen bij de bakker en de slager. Vanwege het werken met advertenties was men wel ver plicht om de website te laten regi streren bij de Kamer van Koop handel en de belastingdienst. Op zich is dit een tip voor elke maker van een internetsite die werkt met betaalde advertenties of zoge- naamden sponsors, het voorkomt een hoop problemen met de inkomstenbelasting, en verder heeft het toch nog wel een aantal voordelen. Onlangs is er nog een overleg geweest met de Stichting "De peel leeft'. Deze stichting wil de diver se dorpsraden uit de Peel behulp zaam zijn bij het bouwen van een eigen website. Namens de dorps raad zijn twee personen naar zo n avond gaan kijken. Een aantal websites werd toen met elkaar vergeleken wat betreft opbouw en inhoud. Opvallend was dat bij de websi tes van een dorpsraad maar een gering aantal bezoekers geteld werd, maar bij een website van een dorp waarbij de dorpsraad als item is opgenomen, de bezoekers aantallen beduidend hoger lagen Een voorzichtige conclusie was dat-bij een website waar zoveel mogelijk verenigingen en instan ties op één website verenigd waren, dit een perfecte combina tie was om publiciteit te behalen en de aandacht te vestigen op. zoals in dit geval de dorpsraad De dorpsraad is op de website van Oostrum uitgebreid terug te vinden: de taakvelden, vergader schema, het jaarprogramma, en de notulen van de afgelopen ver gaderingen. De aanwezigen van die avond bij 'De Peel leeft beoordeelden de website als zeer goed' Momenteel wordt alle informa tie voor op de internetsite op één centraal punt verwerkt en gepu bliceerd, maar er wordt nu aan gewerkt om bijvoorbeeld de dorpsraad zelf haar pagina te laten onderhouden via een subdomein. De website van Oostrum kunt u vinden op http://www.aostrum.nl Ron v.d. Berghe is de nieu we koning van het St. Theobal- dus Gilde in Overloon. Met 265 schoten liet hij zich afge lopen zondag tot koning van het Overloonse gilde kronen. Twaalf jaar geleden was Ron v.d. Berghe al eens koning. Zondagmorgen werd om 6.00 uur weer op diverse plaatsen in het dorp de reveille geblazen, zodat iedereen wist dat het jaar lijkse koningschieten weer zou plaatsvinden. Om 10.00 uur was er de heilige mis met gilde-eer, die werd bijgewoond door de beschermvrouwe van het gilde, mevrouw Riek Bouwmans, burge meester Bouwmans en erevoorzit ter Jan Jacobs. Deze mis werd mede opgeluisterd door een koor uit Luxemburg en LogeKo, samen met de drum-showband van het gilde. Na afloop van de mis werd de eed van trouw afgelegd aan het kerkelijk en wereldlijk gezag door het overvendelen van de koning, beschermvrouwe mevrouw Bouwmans, burgemeester en pas tor Tolboom, waarbij de drum- showband het Wilhelmus ten gehore bracht. Voordat men 's middags ging koningschieten werden eerst enkele leden gehuldigd. Geert Jacobs vanwege zijn vijfentwintig jarig lidmaatschap bij het gilde. Wiel Meijer kreeg de vergulde zil veren speld van de Bond van Muziekgezelschappen vanwege zijn veertigjarig lidmaatschap bij de drum-showband. Bij de senioren kwam de vogel met 119 schoten naar beneden, met als winnares Marga Kunzler. Bij de jeugd was het Naomi Span- jers die met 191 schoten de vogel naar beneden haalde. Bij de publieksvogel was het Petra Bec kers die met 127 schoten de laat ste resten naar beneden haalde. Zij deed dit overigens voor de derde maal achter elkaar. Een liefde verloren is een ontroerende roman van Susan Madison over vriendschap, verlies en liefde. Susan Madis on is tevens de auteur van de alom geprezen bestseller De kleur van hoop. Ik wacht op de liefdehad de jonge Mel Sherman vroeger in haar dagboek geschreven. Maar wanneer die in haar leven komt, breekt hij onbedoeld haar hart. Vele jaren later, na een moeizaam huwelijk met een dominante man, heeft zij dit pijnlijke verlies van haar grote liefde nog steeds niet helemaal kunnen verwerken. Mei stort zich op haar kunstgale rie, ze organiseert een tentoon stelling van het werk van een eigenzinnige Poolse kunstenaar, en op haar vriendschap met Joan ne en Lisa. Maar zelfs haar vrien dinnen vertelt ze niets over haar verlederr en over het geheim dat ze met zich meedraagt. En hoewel Mei redelijk tevreden is met haar leven, verandert dit ingrijpend wanneer ook Lisa en Joanne wor den getroffen door tragische gebeurtenissen. De jonge Lisa is gelukkig getrouwd met Ben, een gepassio neerd bergbeklimmer Maar als Lisa hun ongebom kind verliest. SUSAN MADISON SrfirfjiMcir/fkteuf\»i, 60,>p vindt ze bij Ben geen troost en hun huwelijk leidt zwaar onder hun verdriet. Vriendin Joanne, al jaren Mels steun en toeverlaat, krijgt tijdens een gezamenlijk uit stapje een ernstig ongeluk. Mels verdriet over het lot van haar vriendinnen drijft haar in de armen van Ben. beiden zijn op zoek naar een verloren liefde.... Een liefde verloren is ook te koop bij boekhandel Van den Munckhof in Venray en kost 15 99 euro. Uitgever: Van Holke- ma Warendorf. ISBN: Afgelopen zondag, 14 juli, werd de twintigduizendste bezoeker geteld in het info centrum van De Waan. Mevrouw7 Ine Frencken uit Bom werd door de Venrayse wethouder van cultuur, Mathi- eu Emonts, namens de gemeente en het projectteam van De Waan in de bloemen gezet. Daarnaast kreeg zij alvast het boek aangeboden dat na afloop van De Waan wordt uit gebracht. I Mevrouw Frencken was verrast ,de twintigduizendste bezoeker te zijn. Ze was na afloop diep onder de indruk: "De Waan is confronte rend en aangrijpend. Ik heb hier bijna dertig jaar geleden gewerkt. Nu ik hier weer rondloop, komen allerlei herinneringen naar boven. Ongelofelijk hoe treffend de kun stenaars herinneringen en gevoe lens weten te prikkelen. De krui sen bijvoorbeeld, ik heb alle ziektebeelden gelezen. Ik vind het een schok als je ziet waaraan de mensen vroeger stierven. En dan het mortuarium en de obductie ruimte. De dood kwam me als het ware tegemoet.'' Frencken is vast besloten De Waan nog eens te bezoeken, misschien wel met De Bibliotheek Venray is in de zomerperiode normaal geopend. Dat betekent dus dat men vijf dagen per week leuke leesboeken voor de vakantie kan komen halen. Naast leesboeken zijn in de bibliotheek ook andere materia len beschikbaar. Zo zijn voor de kinderen vele videobanden en dvd's aanwezig. Leuk voor een regenachtige vakantiedag. Daar naast is er voor zowel jeugd als volwassenen een groot aantal cd- roms te leen. Een collectie die bestaat uit cdroms die te gebrui ken zijn voor hobby, studie en Voor de twaalfde keer houdt de Stichting Jong Leunen Leeft weer de Leunse Fuif, en wel op vrijdag 16 augustus onder het motto Pie ste wie de Biëste. Let op: dit jaar is het feestterrein gelegen aan De Hoef in Leunen. De live muziek zal dit jaar verzorgd worden door de band The Red Cars. De entree is dit jaar tien euro aan de avond- kassa. er is geen voorverkoop. Er wordt gecontroleerd op de mini mumleeftijd van 16 jaar en legiti matie is hierbij verplicht. Kijk voor meer informatie op wwwleunen.nl/jll spel. Videobanden, dvd's en cdroms worden uitgeleend voor een week. In de bibliotheek wor den continue afgeschreven boe ken verkocht. Deze boeken zijn om diverse redenen uit de collec tie verwijderd. Afgeschreven boe ken zijn uitermate geschikt om mee te nemen op vakantie. Voor de prijs hoeft u het niet te laten. Jeugdboeken kosten 0,45 euro per stuk en boeken van de vol wassen afdeling 1,15 euro. U hoeft geen lid te zijn van de bibli otheek om deze boeken te kopen. Leent u liever de materialen, dan mag u er twaalf naar eigen keuze per abonnement meenemen. Voor diegene die alleen in de vakantietijd gebruik wil maken van de bibliotheek, biedt de bibli otheek diverse abonnementen aan. Het kortdurend abonnement van twee maanden voor 4,50 euro of de gelegenheidspas waarvoor geen abonnementskosten worden gerekend. De medewerkers aan de balie informeren u graag over de diverse mogelijkheden. Ten slotte worden de boeken tot 5 augustus niet voor drie weken, maar voor vier weken uitgeleend. De bibliotheek is geopend dins dag t/m donderdag van 11.00- 18.00 uur, vrijdag van 11.00-21.00 en zaterdag van 11.00-14.00 uur. KEUKENINRICHTING uitsluitend op afspraak, ook 's avonds enkele bewoners van de instelling waar ze nu werkt: "Ik wil meer tijd nemen om echt alles te zien. Ik wil het rustig op me laten inwerken." Sinds de start van De Waan. 2 mei van dit jaar, is het een drukte van belang op het St. Annaterrein. Al na een maand werd de tiendui zendste bezoeker geteld en nu, zes weken daarna, hebben al twintigduizend bezoekers hun weg gevonden naar de internatio nale expositie en de andere ten toonstellingen op St. Annaterrein. De tellingen laten zien dat er wekelijks duizenden bezoekers het infocentrum aan de Noordsin gel 39 passeren. De bezoekers komen veelal uit de regio, maar ook uit andere delen van Neder land en uit Duitsland en België Onder hen veel scholieren, dag jesmensen. en toeristen die hier in de omgeving verblijven Naast de exposities op het hoofdterrein in Venray staan ook de regioactiviteiten volop in de belangstelling. Zo is de theater voorstelling Een kamer voor jezelf bijna uitverkocht en is de film 'De idioot in het bad een groot succes. Ook de meeste andere activiteiten in de Noord limburgse regio worden goed bezocht. De internetsite van Oostrum is geheel vernieuwd. Onlangs heeft deze website een nieuwe lay-out gekregen. Oostrummer Sjors de Kleijn heeft heel wat vrije uurtjes aan het opkrik ken van de website besteed en is er prima in geslaagd om de site in een vrolijk gekleurd jasje te steken. De Oostrumse internetsite trekt voor een kleine gemeenschap als Oos trum relatief gezien verbazend veel bezoekers. Ruim anderhalf jaar geleden is Jos Euwes, de initiatiefnemer voor deze website, begonnen met het maken van digitale foto's*. Na de carnavalsoptocht van vorig jaar werd er geopperd om toch maar wat met de foto's te gaan doen. Vanaf maandag 15 juli is de videoband St. Anna, beelden van een monument van zorg' te koop. De band vertelt in beeld en geluid over de geschiedenis van het prachtige parklandschap, de gebouwen en het leven op St. Anna. De band is te verkrijgen bij het countergedeelte van Le Tam- bourin en op het projectbureau van De Waan aan de Noordsingel. De band duurt 21 minuten en kost 7,50 euro. Makers van de band zijn Twan van Els, Jos Faes- sen en Mart Faessen In de afgelo pen twee jaar hebben zij beelden geschoten op het Annaterrein. De afgelopen maand hebben zij 8 uur videomateriaal teruggebracht tot 21 minuten. Een hele presta tie. De commentaarstem vertelt levendig het verhaal over St. Anna met aardige details. De band is zeer informatief en onderhou dend. De band besluit met poëzie van May Faessen over de sluiting van sommige gebouwen. Nu het Annaterrein binnen afzienbare tijd afgestoten wordt en er een woonwijk op wordt gebouwd, is de videoband een historisch document. Om deze foto's niet doelloos ergens op een cd-rom in een lade kast te laten liggen werden ze op een website geplaatst. Langzamer hand breidde het aantal foto's zich uit, maar de website zelf, die zeer traag en zelfs vrij moeilijk te bereiken was, verdiende ook wel een flinke opknapbeurt. Vanuit die gedachte werd afgelopen december een officiële start gemaakt door een eigen internet- domein aan te schaffen. Herman Verheijen en Jan Biermann, respectievelijk de plaatselijke bak ker en slager, vonden dit een prima idee en wilden de startkos- ten voor hun rekening nemen. Inmiddels heeft de site, sinds de officiële start op 1 december jl. ruim 13-000 bezoekers gehad. In het begin was de website vrij een voudig van opzet, maar steeds meer groeide het idee om er toch een mooiere presentatie van te gaan maken. Sjors de Kleijn bood zich spontaan aan om dit karwei op zich te nemen. Het resultaat is te bekijken op www.aostaim.nl. De site mag wat de lay-out nu misschien wel gereed zijn, maar een website als de Oostrumse is nooit echt klaar en er wordt dan ook voortdurend aan gewerkt. @tk:DOMEIN Aostrum, zoals Oostrum in de volksmond ook wordt uitgespro ken. werd gekozen als internetdo- mein nadat oostrum.nl, oostrum.com en oostrum.org als internetnaam al vergeven bleken te zijn. pogingen om de naam oos- trum.nl over te kunnen kopen lie pen op niets uit. Aostrum.nl blijkt achteraf toch een goede keuze- Wel zijn in de metatags, verbor gen codes w aarop zoekmachines op internet zoeken naar onder werpen, namen als o.a. Oostrum, de Peel, Karklingels en Mariabede- vaartplaats opgenomen zodat iedereen die op internet iets zoekt dat te maken heeft met deze omgeving toch bij de website van Oostrum uit kan komen. Ook zijn er links vanaf een groot aantal andere websites en startpagina's. De site heeft een vaste schare bezoekers en heeft inmiddels ook vele oud-inwoners van Oostrum aankondiging) en een varken (Antoniuszwijn). Dat laatste, omdat de duivel hem in die gedaante probeerde te bekoren. Vooral in Brabant. Limburg en België geniet deze heilige, als beschermer van het vee, bijzonde re verering. En juist om dit feit werden van her en der de Antonius Abt beel den bij elkaar gezocht om er een thema-expositie van te maken.Zo werd onder meer contact gezocht met de kerkbesturen van Bergen, Oirlo, Venray, Oostrum en Baarlo en gevraagd om hun Sint Antoni us Abt voor de duur van twee maanden af te staan. Ook het bisdom gaf haar zegen, maar niet eerder dan dat op het gebied van vervoer, verpakking en klimatologische omstandighe den bepaalde toezeggingen wer den gedaan (sommige beelden komen zelfs in een vitrine). TWEE EXPOSITIES Hoewel Antonius Abt op deze expositie de show steelt, betreft het hier eigenlijk twee tentoon stellingen. De andere gaat over de verschil lende filosofieën die worden aan gehangen met betrekking tot de restauratie van houten beelden. Deze diverse denkbeelden wor den gedemonstreerd aan de hand van vier gerestaureerde heiligen beelden uit de Horster Sint Lam- bertuskerk. Een leerzame en onderhoudende dia-presentatie over het leven van Sint Antonius Abt is de spreekwoordelijke 'finishing touch'. Met deze tentoonstelling wil de Stichting Beheer Kunstschatten Sint Lambertus Horst het restaura tieproject feestelijk afsluiten. Tegelijkertijd wil men belangstel ling kweken voor de Horster beel denschat en de talrijke sponsoren bedanken voor de geboden hulp. De tentoonstelling kan worden bezocht in de Sint Lambertuskerk van Horst van 19 juli tot en met 16 augustus, iedere dinsdag, woensdag, donderdag, zaterdag en zondag, van 14.00 - 16.30. Een mooi uitgevoerde begeleidende catalogus en ansichtkaarten zijn aanwezig. De toegang is gratis. Het circa 1500 jaar oude kerkbeeld van de heilige Anto nius Abt van de Sint Petrus Bandenkerk in Venray is één van de paradepaardjes in de unieke expositie die in de Sint Lambertuskerk in Horst te bewonderen is. Sinds begin jaren tachtig van de vorige eeuw is er in Horst een stichting die zich bezighoudt met het restaureren van oude kerk beelden. Het gaat daarbij vooral om beelden uit de 15e en 16e eeuw die beeldenstorm, reforma tie en de Tweede Wereldoorlog hebben overleefd. Nu, na zo'n twintig jaar, komt het einde van de restauratie-werk zaamheden in zicht. De heiligen beelden staan er weer fris en monter bij in de Horster St. Lam bertuskerk dankzij de financiële injecties van de overheid en vele Horstenaren. Ter afsluiting van dit restaura tieproject wordt er in de maan den juli en augustus een speciale tentoonstelling gehouden rond het beeld van Sint Antonius Abt. Heiligenbeelden stellen man nen of vrouwen voor die naar oor deel van de Kerk heilig hebben geleefd. Het doel om ze in de kerk tentoon te stellen gold niet zozeer de verering, maar meer om de mensen aan te sporen een voor beeld aan hun levenswijze te nemen. Niettemin werd er tijdens ramp spoed een beroep op een heilige gedaan om de zaak ten goede te keren. Het kon zowel het alge meen danwel een persoonlijk belang dienen. Zo werd Sint Sebastianus (vanwege zijn geloof met pijlen doorboord) vereerd als patroon tegen de pest (die onver hoeds als een pijl de mens treft). En werd Sint Lucia aangeroepen bij keel- en ooglijden (omdat men haar naam in verband bracht met het woord lux licht). Een andere heilige die fungeer de als noodhelper tegen ziekte en onheil was Sint Antonius Abt. KLUIZENAAR Antonius Abt (ook wel bekend als Antonius de Kluizenaar of Antonius de Grote) werd in 251 geboren uit oorspronkelijk Egypti sche, katholieke ouders. Na de dood van zijn ouders trok hij zich op twintigjarige leeftijd in de .woestijn terug en bouwde een kluizenaarsbestaan op. Na ver loop van tijd volgden anderen hem om in zijn nabijheid te leven. Hun aantal groeide zo snel dat Antonius zijn leven in afzondering moest prijsgeven om hen leiding te geven. Zo werd hij de vader van het kloosterleven door een gemeen schappelijk leven onder de kluize naars in te voeren. In 356 stierf hij. Na vele omzwervingen werd zijn lijk in de parochiekerk St. Julien te Arles bijgezet. Via de kruistochten belandde deze heilige van oosterse oor sprong, in het Avondland Aldaar werd hij in de Middeleeuwen omgevormd tot een tijdgenoot. Antonius Abt. Atelier Mees ter Arnt, circa 1500, Venray, Sint Petrus Bandenkerk (foto W. Frie- sen. Vierlingsbeek). Sint Antonius Abt werd vooral aangeroepen tegen het zogenaam de Antoniusvuur, een ziekte (nu bekend onder de naam gangreen) waarbij ledematen afstierven na het eten van met moederkoren besmet graan. Zowel mensen als dieren waren het slachtoffer. In de elfde en twaalfde eeuw kwam deze ziekte veel voor. Om daar van bevrijd te blijven,,werd de beeltenis van de heilige kluize naar op de buitendeur van de hui zen geschilderd. VARKEN Bij uitbeelding kreeg Antonius Abt meestal attributen, zoals een Taukruis (als staf), een bel (ter

Peel en Maas | 2002 | | pagina 9