Ruim 1 miljoen voor plattelandsprojecten Naar Texel met de Lions Groot draagvlak hoogwaterbescherming Vleco: voorverpakt, vers en voordelig Merselose automobilist gewond Midzomer avondwandeling Op reis door de Oude Peel BEZORGEN? Overval Niets! Geslaagd PEEL EN MAAS Donderdag 18 juli 2002 - Pagina 13 Gedeputeerde Staten hebben het Limburgse Plattelandsont wikkelingsprogramma (POP) 2002 vastgesteld. Via dit pro gramma stemmen GS in met subsidieverlening van tl.024.000 euro voor tien pro jecten. Voorwaarde voor definitieve subsidiëring is wel dat {deze bijdragen - via het mijjdsterie van LNV - ook Euro pese goedkeuring krijgen. Zeven van de tien projecten betreffen nieuwe product- marktcombinaties, die bijdra gen aan de herpositionering van de landbouw en verster king van het economisch draagvlak. Aljj alle projecten Europese goedkeuring krijgen is er voor deze projecten 495.000 euro aan provinciale bijdragen beschikbaar en 528.000 euro Europese POP- subsidie. Met deze toekenning is op dit moment ongeveer drie kwart besteed van het budget van 1.4 miljoen euro dat voor 2002 binnen het Limburgse POP aan Europese subsidie beschikbaar is. Gedeputeerde Staten hebben de volgende projecten gehono reerd en doorgeleid voor defini tieve subsidietoekenning: 1) Limburgs Land Continuïteit (Stichting Streekproducten Lim burg) Het opzetten van analyses van nieuwe distributiestructuren, marktanalyses, certificeringen en het daarbij ondersteunen van deelnemende boeren, voor de verdere ontwikkeling en vermark- ting van agrarische streekproduc ten onder één merk ('Limburgs Land') Voorgestelde subsidies: Provin cie Limburg: 71.400 euro, EU- POP-subsidie 71.400 euro. 2) Bemiddeling van Limburgse streekproducten (Stichting Streek producten Limburg) Adviserende bemiddeling tus sen producent, verwerkers, hore ca en consument en activiteiten (zoals info-avonden, bedrijfsex- cursies, organiseren beursbezoe- ken) ter vergroting van de kennis en het netwerk van producenten van Limburgse streekproducten, geproduceerd volgens de criteria van het keurmerk 'Erkend Streek product'; Voorgestelde subsidies: Provin cie Limburg: 38.081 euro, EU- POP-subsidie 38.081 euro. 3) Certificering van streekpro ducten (Stichting Streekproduc ten Limburg) Het opzetten van een systeem voor uitgifte en controle van het zogenaamde SPN Keurmerk voor zevntig producten in Limburg en overige certificeringsactiviteiten; Voorgestelde subsidies; Provin cie Limburg: 37.095 euro, EU- POP-subsidie 37.095 euro. 4) Animal Embryo Center Vul- lers (Animal Embryo Centre Dier- gaerderhof) Het opzetten (onder andere door certificeringen, ontwikke ling bedrijfsstrategieën) van een (internationaal dienstencentrum voor de toepassing van high-tech voortplantingstechnieken voor de topfokkerij in de rundvee- en paardenhouderij; Voorgestelde subsidies: Provin cie Limburg: 82.116 euro, EU- POPxSubsidie 82.116 euro. 5) Wortelteelt Zuid-Limburg (LLTB Ontwikkeling) Dit project gaat om het vinden van nieuwe afzetkanalen voor wortelen (inclusief het vinden van verdere projectpartners), marktanalyses, certificeringen en een op de praktijk gericht marke ting- en businessplan, dit alles om nieuwe Product-Markt-Combina- ties (PMC's) te vormen. Voorgestelde subsidies: Provin cie Limburg: 44.625 euro; EU- POP-subsidie 44.625 euro. 6) Product-Markt-Combinatie Spelt (LLTB Ontwikkeling) Het project beoogt grotere afzetmogelijkheden van het kwali- teits(rogge)product spelt in Lim burg te vinden. Daarvoor worden activiteiten opgezet als het vinden van nieuwe afzetkanalen (pro- ducttesten binnen nieuwe mark ten), marktanalyses en het door middel van advies ondersteunen van akkerbouwers. Voorgestelde subsidies: Provin cie Limburg: 45.210 euro; EU- POP-subsidie 45.210 euro. 7) Zicht op Fruit 2002 (Stich ting Mergellandcorporatie) Dit project draait om het vin den van rfleuwe afzetkanalen (door voor Mergellandfruit de 'Milieukeur-productiewijze' te koppelen aan de productieregio Mergelland), analyses ter vergro ting van het aantal distributiekana len, certificeringen en het door advies ondersteunen van bij het project betrokken landbouwers. Voorgestelde subsidies: Provin cie Limburg: 51.000 euro; EU- POP-subsidie 51.000 euro. 8) Demonstratieproject biologi sche melkveehouderij (LLTB Ont wikkeling) Het opzetten, uitvoeren en begeleiden van demonstratiepro jecten bij twee Noord- en Midden- Limburgse biologische melkvee houderijen, onder andere rond teelttechnische problemen. Voorgestelde subsidies: Provin cie Limburg: 51.825 euro; EU- POP-subsidie 51.825 euro. 9) Bloemrijke akkerranden (Stichting Mergellandcorporatie) Het aanleggen van gevarieerde bebloemde akkerranden met goede biotopen voor bepaalde diersoorten, waaronder insecten en vogels. Deze 'aangeklede' akkerranden zijn aantrekkelijk voor recreanten en toeristen. Voorgestelde subsidies: Provin cie Limburg: 74.550 euro; EU- POP-subsidie 74.550 euro. 10) Erven en natuur POP 2002 (Stichting Het Limburgs Erf) Planvorming en -voorbereiding voor het aanleggen van beplantin gen en kleine landschapselemen ten op boerenerven. Voorgestelde subsidies: Europe se POP-subsidie 32.200 euro. Maandag rond 16.15 uur ont stond er een aanrijding op de Ven- ravseweg bij de afslag naar Oirlo. Een 42-jarige bestuurder van een bestelbus die vanuit de richting Wanssum kwam bemerkte te laat dat er een ander busje voor hem had afgeremd en stilstond om linksaf in de richting van Oirlo te rijden. De man, afkomstig uit Mer- selo, raakte bekneld en moest door de brandweer uit zijn benar de positie worden bevrijd. Hij werd met onbekend letsel per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis. De bestuurder van het andere busje, een man uit Oirlo, kwam met de schrik vrij. Beide voertuigen liepen zware schade op. Staatsbosbeheer organiseert op woensdag 31 juli een zomeravondwandeling door Natjonaal Park De Groote Peel. De wandeling start om 19-00 uur bij bezoekerscentrum Mijl op Zeven in Ospel en is voor volwassenen en kinderen. De zomeravondwandeling duurt ongeveer 2 uur. Deelname is gratis en aanmelden is niet nodig. Een regelmatig terugkerende activiteit deze zomer zijn de avondwandelingen in Nationaal Park De Groote Peel. Want wat is er meer ontspannend dan 's avonds een wandeling door het Wil jij PEEL EN MAAS of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray afwisselende natuurgebied te maken. Onderweg zullen de Peel- gidsen uitleggen hoe de Peel is ontstaan en welke planten en die ren er voorkomen. Een goede gelegenheid om kennis te maken met het gebied. Voor de kinderen zijn er gidsen die hen die avond speciaal bege leiden. Dit betekent een spannen de tocht met onderweg veel spel letjes. veel zelf doen en ontdekken. Dus trek kleren aan die vies mogen worden en doe mee! Denk aan gepast schoeisel en muggenolie. Het bezoekerscentrum Mijl op Zeven is geopend van dinsdag t/m zondag van 10.00 tot 17.00 uur. De horeca is tot zeker 18.00 uur geopend. Het centrum ligt aan de Moostdijk 15 te Ospel (gemeente Neder- weert) telefoonnummer: 0495 - 641 497. De toegang is gratis. Dinsdagochtend is een 40-jarige inwoner in zijn woning aan de Krekelzanger in Boxmeer overval len. Er werd aan de woning aan gebeld, de bewoner deed open en werd met een mes bedreigd. De dader heeft de man vastgebonden en ging er vandoor met een televi sie en een hoeveelheid soft-drugs. Nadat de dader was vertrokken heeft de man een buurman kun nen waarschuwen en is de politie in kennis gesteld. De politie stelt een onderzoek in. Op zaterdag 3 augustus orga niseert Staatsbosbeheer in het amfitheater van bezoekerscen trum Mijl op Zeven te Ospel vier lezingen die verzorgd worden door Theo Janssen. De lezingen'duren een half uur en beginnen om 10.00, 11.00, 12.00 en 13.00 uur. De toegang tot de lezingen en het bezoekerscentrum is gratis. Het bezoekerscentrum ligt aan de Moostdijk 15 te Ospel. Dit is de derde serie van de vier delige lezingencyclus in het bezoekerscentrum Mijl op Zeven. Theo Janssen is de auteur van het boek 'Reizen door De Oude Peel'. Hij was districtshoofd bij Staats bosbeheer en verzamelde ruim dertig jaar informatie over de his torische ontwikkelingen in De Peel. Door zijn werk in het Peel- district kon hij als geen ander put ten uit vele bronnen. Theo Jans sen vindt het een eer hierover te mogen vertellen en vertelt zijn verhaal vaak vanuit het perspec tief van een personage uit zijn boek. Tevens is er op die zaterdag in de activiteitenruimte van het bezoekerscentrum een kleine expositie ingericht met foto's over het thema van die dag. De lezingen op zaterdag 3 augustus zijn: van 10.00 tot 10.30 en van 11.00 tot 11.30; sporen van pest op kerkhoven in de Peel. Een rondje madonna's in de Peel en hun bijzondere geschiedenis. van 12.00 tot 12.30 en van 13.00 tot 13-30; wolven in de Peel en de jacht op deze monsters. Wolvengehuil in de Vrede Peel op de kerstnacht van 1798. Een waar gebeurd verhaal hoe wolvenge huil een herder wekte en een dwaalgast redde van de bevrie- zingsdood. Het bezoekerscentrum Mijl op Zeven is geopend dinsdag t/m zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Het centrum ligt aan de Moost dijk 15 te Ospel. (gemeente Nederweert tel. 0495 - 641 497. De toegang is gratis. Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS Rianne Janssen uit Venray aan de school voor Journalistiek in Til burg. Fleur-Madelon v.d. Venne voor het doctoraal examen notarieel recht. Eerder voltooide zij de opleiding Management, Economie en Recht (specialisatie onroerend goed) aan de Hanzenschool in Groningen. Voor het vijftiende jaar in successie vertrokken deze week acht Limburgse spierdystrophiepatiëntjes naar Texel voor een heerlijke vakantie op dit waddeneiland. Negen begeleiders zorgen ervoor dat alles gladjes verloopt. De leden van de Venrayse Lions maken deze vakantieweek mogelijk uit de opbrengst van hun jaarlijkse activiteiten, te weten de kunst- en curiosa- veiling, de verkoop van kerststollen en de aspergesverkoop op de zater dag voor moederdag op zes verkoopplaatsen in de randstad. Het maatschappelijk draag vlak voor de plannen voor hoogwaterbescherming in Limburg is groot Dat blijkt uit een onderzoek door Intomart in april en mei dit jaar. Het onderzoek werd uitgevoerd in opdracht van De Maaswerken en vond plaats onder de bewo ners van het Maasdal en verte genwoordigers van overheden en belangenorganisaties. Het project Zandmaas/Maasroute wordt door 91 procent van de overheden en belangenorga nisaties belangrijk tot zeer belangrijk gevonden. Bij het project Grensmaas is dat bij 93 procent van de ondervraag den het geval. Van de bewo ners zegt 83 procent de pro jecten (zeer) belangrijk te vin den Overheden en belangenorgani saties zijn in meerderheid positief over de kwaliteit van de plannen voor de Grensmaas en de Zand maas/Maasroute. Deze worden door respectievelijk 66 en 60 pro cent als kwalitatief (zeer) goed beoordeeld. De meeste genoem de maatregelen, rivierverruiming en kadeverhoging en -aanleg, worden door driekwart (zeer) positief gewaardeerd (respectie velijk 76 en 73 procent). De plan ning van de uitvoering is geen gemeengoed. De belofte om in 2015 de vereiste hoogwaterbe scherming te bereiken is slechts bij 38 procent van de ondervraag den bekend. Bij de bevolking is het beeld iets anders. Een overgrote meer derheid (89 procent) weet dat de overheid maatregelen neemt tegen hoogwater. Meer dan de helft is ervan op de hoogte dat er naast hoogwaterbescherming ook andere doelen zijn. Natuurontwik keling wordt door hen het meest genoemd (42 procent). Driekwart van de bevolking weet specifieke maatregelen te noemen. Met name rivierverruiming is bekend (38 procent), meteen gevolgd door kaderverhoging en -aanleg (35 procent). Tweederde van de ondervraagden (66 procent) noemt De Maaswerken (zeer) des kundig en (zeer) betrouwbaar. Het onderzoek onder bevol king, overheden en belangenorga nisaties zal in de toekomst jaar lijks plaatsvinden in het kader van de uitvoering Zandmaas/Maasrou te en Grensmaas. Doel daarvan is het draagvlak en de effectiviteit van de communicatie te meten. De resultaten van het onderzoek worden ook verwerkt in de half jaarlijkse Voortgangsrapportage Grote Projecten aan deTweede Kamer. Projectorganisatie De Maaswerken is een samenwer kingsverband van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, de provincie Limburg en het ministe rie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. De Maaswerken ver zorgt de planvorming en uitvoe ring van de deelprojecten Zand maas/Maasroute (Maastricht-Den Bosch/Nijmegen en Grensmaas. Onlangs is in winkelcen trum Veltum slagerij Vleco geopend. Vleco is een onder deel van Grootslagerij Jos Janssen uit Nijmegen. Bijzon der aan Vleco is het concept: voorverpakt, vers en voorde- Ug. Grootslagerij Jos Janssen is een bekende naam in zuidoost Neder land. Met elf vestigingen in de> regio's Nijmegen, Arnhem en Eindhoven is het een van de grootste slagerswinkelketen. Deze elf winkels worden bevoor raad vanuit een distritiebutiecen- trum in Wijchen. "Dit is een EEG Distributiebedrijf' legt Jos Janssen uit. De Nijmeegse ondernemer, alweer de derde generatie die "in het vlees zit", legt uit dat zijn bedrijfwerkt volgens de zeer strenge richtlijnen die de EEG heeft opgesteld. "Hygiëne en tracebility zijn daarbij de voor naamste factoren. Vooral dat laat ste is zeer belangrijk. De consu ment kan aan de hand van de verpakking altijd achterhalen waar het vlees vandaan komt, waar het geslacht en verpakt is." De Europese regelgeving heb ben daarom geleid tot het Vleco concept. "Voorverpakt vlees is, mits goed verpakt, hygiënischer dan niet voorverpakt vlees" stelt Janssen. "Dat bracht ons op het idee om winkels te starten met uitsluitend voorverpakt vlees. Maar ook vers vlees! Het vlees wordt 's nachts vers aangeleverd op ons distributiecentrum en nog dezelfde ochtend overgebracht naar onze winkels. Elke dag wor den onze winkels bevoorraad." De winkel 'in Venray is de eerste winkel die met het voorverpakte concept werkt. Nu nog wordt het vlees lokaal verpakt. Wanneer in oktober in Beuningen de tweede Vleco winkel wrordt geopend zal ook het voorverpakken centraal in Wijchen plaats gaan vinden. Janssen denkt binnen vijfjaar zon tien Vleco-vestigingen te realise ren. Maar kwaliteit alleen is niet belangrijk. "De consument kijkt' steeds meer naar de prijs. Bij Vleco krijgt de consument kwali teit voor een zeer lage prijs. Dat kan" aldus Jos Janssen, "omdat wij samen met nog zeven andere grootslagerijen in Nederland, gezamenlijk inkopen. Dat bete kent op weekbasis 200 ton vlees en dan kun je scherpe prijzen hanteren. Vandaar dat Vleco sterk is in voorverpakt, vers en zeker voordelig vlees".

Peel en Maas | 2002 | | pagina 13