"Stukje hulp op het juiste moment bieden 160 telefoontjes per dag afhandelen Albino wallabie geboren in Zoo Pare Overloon Jaarmarkt Venray HLCAST Jongen ernstig gewond Verkeersboete Gewond Jenniskens installatie verwarming elektra ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441, fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl waarvan in 2001 604 keer gebaiik werd gemaakt. De Telefonische Hulpdienst in Venlo verzorgt tevens het Steunpunt Seksueel Misbruik. In dit kader werden 265 telefoonoproepen beantwoord. KINDERTELEFOON De Kindertelefoon Limburg stond in 2001 21.473 bellers te woord, zeshonderd meer dan in het voorgaande jaar. Daarnaast kwamen er nog bijna 9000 niet- serieuze oproepen binnen. Het onderwerp waarover het meeste gebeld werd was seksualiteit (21 procent). Ook kwamen er veel oproepen binnen over relaties en vriendschap (negen procent) en over geweld en dwang (acht pro cent). Bij de laatste categorie hoort ook pesten, waarover in 2001 781 keer gebeld werd. De Kindertelefoon heeft over dit laat ste onderwerp gastlessen ontwik keld die in 2001 26 keer verzorgd zijn. De Internethulp is in 2001 gestart op experimentele basis. In 2002 is dit project geëvalueerd en geconcludeerd werd dat de behoefte via deze weg zo snel stijgt dat het structureel binnen de werkzaamheden van de STHL 'wordt opgenomen. In 2001 werd er 884 keer een beroep gedaan op SOShulp Limburg. Dit betrof 326 keer een chatcontact en 558 e- mails. Van de internethulp maken vooral mensen van 18 tot 35 jaar gebruik. De onderwerpen die het meeste aan bod kwamen waren gezondheid, leven en dood, psvs- ho-sociale problemen en relatie problemen. In de eerste categorie werd vooral vaak contact gezocht over het onderwerp rouw en ver lies. Bij tien procent van de con tacten stond verder seksueel mis bruik centraal. Alle activiteiten van de Stichting Telefonische Hulpverlening worden uitgevoerd door vrijwilligers, ondersteund door een klein team van beroeps krachten. In 2001 waren er 136 vrijwilligers bij de STHL werk zaam. SOS Telefonische Hulpdienst Limburg: 077-3548888 en 045- 5719999. Kindertelefoon Limburg: 0800-0432. SOShulp Limburg: www.soshulp.nl/lim- burg en sos-limburg@soshulp.nl. Ramen Deuren Serres Horsterweg 10A - Leunen - Tel. 0478-531144 - info@alcast.nl Op maandag 22 juli vindt de traditionele jaarmarkt weer plaats in het Venrayse cen trum. Het Schouwburgplein, Henseniusplein, de Grote Markt én alle winkelstraten staan die dag vol met allerhan de marktkramen. Uiteraard openen de winkeliers van Venray Centraal (voorheen van Winkelcentrum Venray) hun deuren ook om 10.00 uur 's mor gens. Een ideale combinatie: lekker markten en gezellig shoppen gaan hand in hand. En wellicht laat ook de zomerzon zich volop zien. Dan kunt u onder het genot van een hapje en een drankje de sfeer proeven op één van de sfeervolle terrassen in het centrum. Maandag 22 juli is Venray dus de 'place to be' voor een dag gezel ligheid en winkelgenot. Een negenjarige jongen uit Maashees is op 14 juli 2002 omst reeks 17.40 uurernstig gewond geraakt bij een aanrijding op de Monseigneur Geurtsstraat in Maashees. Het slachtoffer stak vlak voor een passerende auto de rijbaan over. Hierdoor kon de 46- jarige automobiliste uit Venray de aanrijding niet meer voorkomen. Het slachtoffer is overgebracht naar het Radboudziekenhuis in Nijmegen. Honderddrieëntwintigste jaargang - week 29 - donderdag 18 juli 2002 MAAS 'Rob Grootjans voor Artsen zonder Grenzen aan de slag in Afghanistan SOS Telefonische Hulpdienst en Kindertelefoon Limburg EN Nog enkele dagen en dan vertrekt Rob Grootjans (38) voor Artsen zonder Grenzen naar het door oorlogen volle dig verwoeste en verarmde Afghanistan. De in Geleen geboren maar in Venray geto gen Grootjans gaat in Kandahar, het voormalige bol werk van de gevreesde Taliban-regering, zes maan den aan de slag als logistiek medewerker van de wereld wijde hulporganisatie, die in meer dan tachtig landen actief is. De komende maanden houdt Rob Grootjans de lezers van Peel en Maas regelmatig op de hoogte van zijn werk zaamheden en belevenissen. Vandaag een eerste kennisma- king. Rob Grootjans is een avonturier in hart en nieren en werkt graag samen met mensen uit andere eul- i turen, zo blijkt al snel. Na het afronden van zijn havo-studie aan het Venrayse Boschveldcollege (Raayland, red.) en de MTS en HTS was hij acht jaar lang op zee, als scheepwerktuigkundige op een vrachtschip. Hij zag tal van verre landen en maakte kennis met vele mensen uit andere cultu ren. "Ik ben al jaren weg uit Venray, kom nog wel regelmatig op bezoek bij mijn ouders. Altijd pak ik dan even een frietje bij I 'Vette Perry' of een pilsje bij Hulsman. Ja, in Venray heb ik nog veel vrienden en bekenden zitten. Ik kom er nog altijd graag." Maar dat zal nu een poosje gaan duren, want dinsdag stapt Rob Grootjans in het vliegtuig op weg naar een nieuw avontuur in Afghanistan, een land dat tot voor kort voor velen een blinde vlek op de wereldkaart was, maar sinds de aanslagen van 11 septem ber in het middelpunt van ieders belangstelling staat. In Afghanistan wil Rob Grootjans zich net als in Sierra Leone samen met de overige hulpverleners van Artsen zonder Grenzen gaan inzetten voor men sen die in een noodsituatie verke ren. "Ik ben geen wereldverbete raar, absoluut niet, maar het geeft me veel voldoening als ik mensen dat kleine stukje hulp op het juis te moment aan kan bieden." VERSCHEURD LAND In Afghanistan wordt al meer dan twintig jaar gevochten. Artsen zonder Grenzen werkt sinds 1980 in het land, langs alle kanten van de frontlinies. De grootste prioriteit van Artsen zon der Grenzen is het rechtstreeks contact met de Afghaanse bevol king. Daarbij wordt speciale aan dacht geschonken aan de proble men die Afghaanse vrouwen ondervinden bij het verkrijgen van toegang tot de gezondheids zorg in de islamitische staat van de Taliban. In de door de regering gecontroleerde gebieden voeren de medewerkers een groot aantal programma's uit. Bijvoorbeeld in Ghazni, een stad 125 kilometer ten zuidwesten van Kabul, onder steunt Artsen zonder Grenzen het provinciale ziekenhuis, bestrijdt tuberculose en leidt een voedings programma. In de westelijke provincie Herat, waar de Venrayse hulpver lener eerst een uitgebreid briefingsprogramma van Artsen zonder Grenzen krijgt voorge schoteld voordat hij naar Kandahar vertrekt, verzorgen de teams de basisgezondheidszorg. Een verloskundige houdt in ver schillende steden bijeenkomsten met de traditionele vroedvrou wen en de gezondheidswerkers van de gemeenschap, om te pro beren de zorg voor vrouwen en kinderen te verbeteren. Het doel is het hoge sterftecijfer voor kraamvrouwen omlaag te bren gen. Artsen zonder Grenzen Rob Grootjans snuift nog even wat sfeer op in het Venrayse cen trum. Dinsdag vertrekt de Venraynaar naar Afghanistan. werkt ook op de kinderafdeling van het ziekenhuis en heeft een project in de verpleegschool van Herat om gezondheidswerkers te trainen in het herkennen en omgaan met mentale gezond heidsproblemen. In de provincie Kandahar verleent Artsen zonder Grenzen primaire zorg en werkt de organisatie aan een rampen plan. Etnische, politieke en maat schappelijke problemen zijn in Afghanistan nog altijd moeilijk te nemen hindernissen, die een betere toekomst van het land in de weg staan. Bang dat hem iets ernstigs zal overkomen is Rob Grootjans echter niet. "Nee, want het onderwerp veiligheid komt bij Artsen zonder Grenzen op de eerste plaats. En het is natuurlijk niet zo dat we de kogels opzoe ken." SIERRA LEONE Vorig jaar werkte Grootjans, wiens vader bijna twintig jaar hoofd Openbare Werken van de gemeente Venray was, al een jaar in Sierra Leone. "De burgers van dat Afrikaanse land zijn al jaren lang het slachtoffer van bombar dementen, aanvallen, gedwongen amputaties, verkrachtingen en ontvoeringen. Sierra Leone wordt bovendien geregeld getroffen door epidemieën, onder meer cholera en mazelen. Ook daar ver richt Artsen zonder Grenzen ont zettend goed werk." Rob Grootjans ging voor Artsen zonder Grenzen in de hoofdstad Freetown als logistiek medewer ker aan de slag en zag daar met eigen ogen hoe het Artsen zonder Grenzen-team onder andere zie kenhuizen, klinieken en water- Ons verkiezingsprogram dankt zijn hoge kwaliteit in belangrijke mate aan de kritische bijdragen van duizenden CDA-leden. Het CDA is alert en wil dat ook blijven. Nieuwe leden welkom De CDA-visie op mens en maatschappij beschouwen we niet als een,huis dat af is. Wij vinden het belangrijk dat zoveel mogelijk mensen over de inrichting meedenken en meediscussiëren en hebben de drempel voor u een stukje verlaagd met het proeflidmaatschap*. Word nü proeflid 20,-) en kies voor een maatschappij met meer fatsoen. Dezelfde rechten en plichten als een gewoon lid. Kan eenmalig worden aangegaan. Duur: één kalenderjaar. Kosten 20,-. Aan het eind van dit jaar omzetting naar gewoon lidmaatschap mogelijk. JA, ik wil de christen-democratische politiek alert houden. Schrijf mij in als proeflid. geb. datum VOOR DE ANDERE AANPAK Bon s.v.p. in een ongefrankeerde envelop sturen naar. CDA-Venray, Pater Tulpstraat 5, 5813 CD Ysselsteyn, tel. 0478-541687. Of schrijf in via www.cda.nl Een pasgeboren wallabie is nog geen twee cm lang, het lichaam is half doorschijnend en het enige volledig ontwikkelde aan de baby- wallabie zijn de voorpootjes. Hiermee kruipt het jong na de geboorte via de vacht van de moe der naar de buidel en zuigt zich daar vast aan een tepel. Na onge veer vier maanden is het jong helemaal 'af' en gluurt hij af en toe uit de buidel. De Bennetts wallabie is familie van de kangoeroe en komt voor op Tasmanië, het eiland voor de kust van Australië. Het is een echte vegetariër: Bennetts walla bies eten alleen maar gras en blaadjes van de bomen'. De albino Bennetts wallabies delen hun leef gebied met witte damherten en witte pauwen. Dat ook zij het net hun zin hebben in Zoo Pare Overloon laten ze weten ook: dit jaar zijn er al vier witte damhert jongen geboren. voorzieningen inrichtte en de gezondheidsbewaking en voe dingsprogramma's voor kinderen onder de vijf jaar organiseerde. "Daarnaast zet Artsen zonder Grenzen zich actief in voor de psychosociale hulpverlening aan de getraumatiseerde bevolking van Sierra Leone. De organisatie leidde plaatselijke hulpverleners op en heeft in Freetown een pro gramma lopen voor geestelijke gezondheidszorg. De organisatie biedt ook ondersteuning aan een lokale organisatie die werkt met seksueel misbruikte vrouwen in Freetown en Kenema." Het inrichten van ziekenhuizen, het slaan van waterputten, het bieden van (chirurgische) verzor ging en ga zo maar door: de hulp organisatie staat met raad en daad voor de bevolking klaar. "Maar altijd met de hulp van lokale krachten, zodat die in de toe komst wellicht zelf een groot deel van de taken van Artsen zonder Grenzen kunnen overnemen. Kennisoverdracht is dus enorm belangrijk." Het takenpakket van logistiek medewerker Rob Grootjans bestaat vooral uit het op tijd bestellen en afleveren van aller hande artikelen, zoals bijvoor beeld de broodnodige medicijnen en onderdelen om de autovloot en de communicatiemiddelen van de hulporganisatie te onderhou den. "Improviseren dus, maar dat vind ik juist het leukste van mijn werk. In landen als Afghanistan en Sierra Leone weet je vandaag niet wat je morgen te wachten staat. Maar het geeft je enorm extra veel voldoening als je dat stukje hulp op het juiste moment kunt leveren." De Stichting Telefonische Hulpverlening Limburg (STHL) werd in 2001 gemid deld l60 keer per dag gebeld door mensen die op zoek waren naar hulp, informatie of advies. De stichting, met vestigingen in Venlo en Heerlen, bestaat uit de SOS Telefonische Hulpdienst, de Kindertelefoon. Sinds kort is er ook een afdeling voor inter nethulp: SOShulp Limburg. De Stichting Hulpverlening Limburg heeft haar jaarverslag 2001 de titel Eenheid in verschei denheid meegegeven. Daarmee wil de stichting aangeven dat zij voor verschillende groepen en op verschillende manieren hulp via telecommunicatie aanbiedt: vol wassenen kunnen dag en nacht een beroep doen op de SOS Telefonische Hulpdienst, voor jongeren is dagelijks van 14.00- 20.00 uur de Kindertelefoon bereikbaar. Ook wordt hulp via het internet geboden: men kan niet alleen e- mailen maar ook kan er elke dins dagavond van 19.30-11.00 uur gechat worden met een mede werker van de STHL. Door SOS Telefonische Hulpdienst werden in 2001 18.134 hulpgesprekken gevoerd, ruim duizend gesprekken meer dan in 2000. Daarnaast kwamen er nog ongeveer zvenduizend stil le oproepen binnen. 21 procent van de gesprekken gingen over eenzaamheid. Dit was daarmee het onderwerp waarover het meeste gebeld werd. Op de twee de en derde plaats kwamen rela tieproblemen en psycho-sociale problemen (beide zestien pro cent). In de laatste categorie is het aantal gesprekken over psychiatri sche problemen in vergelijking tot 2000 verdubbeld. Bijna de helft van de bellers was tussen de 35 en 55 jaar. De beide SOS Telefonische Hulpdiensten bie den verder specifieke hulp bij ver slavingsproblematiek in de vorm van de Verslavingsinformatielijn, Een 22-jarige Venraynaar is zaterdagmiddag op de Heldense- weg in Kessel dodr de politie bekeurd. De patrouille zag de Venraynaar zonder helm op zijn bromfiets rijden. Bij controle bleek dat de bromfiets een te hoog vermogen had. De bromfiets is gestald bij het politiebureau omdat de Venraynaar geen helm bij zich had. Zaterdagmorgen is een 82-jarige fietser uit Overloon bij een onge val gewond geraakt. De man fiet ste over de Kuluutweg in Overloon. Op de kruising met de Vierlingsbeekseweg verleende hij geen voorgang aan een over die weg rijden 17-jarige bromfietser uit Maashees. Door de aanrijding kwam de fietser te vallen. Hij is met hoofdletsel overgebracht naar een ziekenhuis. Albino wallabies komen niet zo vaak voor. In de natuur vormen de albino wallabies een makkelijk doelwit en het lukt slechts weini gen in leven te blijven. Dat naast de 'gewone' bruine Bennetts wal- labievrouwtjes in Zoo Pare Overloon, ook het albinovrouwtje een jong in haar buidel droeg, was daarom dus extra speciaal. Toen het jong een paar dagen geleden eindelijk zijn kopje naar buiten stak, bleek het een spier witte wallabie met rode ogen te zijn; een albino dus. Het gaat goed met de pasgeborene, het jong is af en toe buiten de buidel te zien en huppelt dan vrolijk rond.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 11