"Onvoldoende communicatie over kunst Extra verhoging OZB op komst "Maxima vroeg hoe het paard heette" Ontbijt met Bill en Hillary in New York 3E "Ik wil het wel honderd keer uitleggen" KEIJSERS'MANDERS Wethouder Emonts wil organisatie De Waan niets verbieden ff Tibetproject Venraynaar Paul Kronenberg (2) Joop Wismans ergert zich aan discussie over kruisen wtéVeis PEEL EN MAAS Donderdag 11 juli 2002 - Pagina 3 Het onderwerp 'kunst op rotondes' stond vorige week op de agenda van de commis sie Maatschappelijke Dien sten. Dat het kunstwerk met de honderd geknakte kruisen, onderdeel van manifestatie De Waan, op een rotonde wordt geplaatst heeft voor veel com motie gezorgd. Het CDA ging het verste in zijn kritiek en dreigde met een motie te komen. Projectbureau De Waan heeft destijds de vrije hand gekregen om negen rotondes met kunst in te vullen. Het moesten samenhan gende kunstwerken worden die het thema 'honderd jaar psychia trie in Venray uitbeelden. Het kunstwerk 'kruisen' van Reinier Kurpershoek zou zeker een plek krijgen en wel op de rotonde Noordsingel-Raadhuisstraat. Mar tin Leenders (CDA) vroeg aan Emonts om de organisatie van De Waan te 'overrulen' om van plaat sing af te zien. "Dat kan ik niet. Dag mag u niet van mij verlan gen", antwoordde de wethouder van cultuur. Mathieu Emonts vindt dat de politiek hierover niet moet beslissen. Hij gaf wel toe dat het kunstbeleid onvoldoende gecommuniceerd is. "Ik wil de opdracht aan de organisatie van De Waan intact laten. Maar zij moeten wel hun boodschap aan de burgers overbrengen. Het is jammer dat de discussie zich toe spitst op de kruisen. Ik zou het graag in een breder perspectief zien. Ik zal uw meningen over brengen en de organisatie in deze commissie vragen. We moeten niet te snel ingrijpen. Een beslis sing wil ik naar achter schuiven nadat er er meer voorlichting is geweest." GEEN DRAAGVLAK GDA'er Leenders meende dat er geen draagvlak voor het kunst werk is. Volgens het masterplan Beeldende Kunst is dat wel een voorwaarde. "De rotondes moe ten een visitekaartje worden en de positie van het centrum ver sterken. Daaraan voldoet dit niet De kruisen roepen een negatief gevoel op dat niet bij Venray past." Bovendien meent het CDA dat de verkeersveiligheid door het kunstwerk in het gedrang komt. "En er zijn ook mensen die dierba ren in het verkeer verloren heb ben. Dit kunstwerk hoort niet op een rotonde thuis. Er moet elders een locatie voor gezocht wor den." Elly van Dijck (PvdA) vond dat de kruisen op het grasveld voor het hoofdgebouw van St. Anna 'precies op de juiste plek staan'. "Daar heeft het een directe relatie met waar het kunstwerk voor staat." Van Dijck wees erop dat langs de beoogde rotonde veel begrafenisstoeten trekken. "Het kan dus beter niet op die locatie. Maar de beslissing daarover ligt en blijft bij De Waan." Ook Tom van den Hoek (fractie Van de Vorle) vond dat het kunst werk van Kurpershoek op de hui dige plek mag blijven staan. "Het past er prima, in de sfeer van de omgeving. Het verhaal achter de kruisen, daar kan ik achterstaan. Maar ze horen niet in de tuin van Venray thuis." Na een inspectie kwam Van den Hoek tot de con clusie dat de kruisen niet duur zaam zijn. Want het betonijzer is nu al aan het roesten. "Ik geef het nog geen jaar. Want dan vallen de kopjes er al vanaf. Er komt beton rot in. Fractie Van de Vorle mag dan geen verstand hebben van kunst maar we hebben dat wel van beton..." Ook Wim Buijs (WD) oordeel de dat het kunstwerk niet op een rotonde hoort. "De relatie tussen de rotonde en het kunstwerk ont gaat ons. Nu staan de kruisen er indrukwekkend bij. Straks op een rotonde wordt het weerzinwek kend. Een groot deel van de bevolking moppert." Cor Vervoort (Samenwerking) wees op het belang van maat schappelijk draagvlak en betrok kenheid. "Ongewild en noodge dwongen worden de mensen er straks mee geconfronteerd. Het kunstwerk kan kwetsen en shoc keren. Er heerst onvrede bij een groot deel van de bevolking. Dat bewijst de kunst geen dienst. Ven ray zit niet te wachten op deze kunstwerken op rotondes", meen de Vervoort, die zich afvroeg waarom geen eisen worden gesteld aan kunst in de openbare ruimte. Mathieu Emonts zei de discus sies van de afgelopen tijd met spanning gevolgd te hebben. "Kunst roept reacties op en dat is positief. Het maakt ook emoties los. Kunst is er niet alleen om te vermaken of om mooi gevonden te worden. Het moet iets doen en aanspreken." Emonts verklaarde dat draag vlak een belangrijk aspect is, "Het mag geen heel grote weerstanden oproepen." Maar de wethouder wil niet tornen aan de opdracht die aan de organisatie van De Waan verstrekt is om negen rotondes met kunst in te vullen. Het CDA zei met een motie of een initiatiefvoorstel te komen om de kruisen te weren uit het Venrayse straatbeeld. Venraynaar Paul Kronen berg en zijn blinde vriendin Sabriye Terberken hebben in het verre Tibet, geheel op eigen kracht, een blindeninsti tuut gesticht, dat inmiddels onderdak en scholing biedt aan enkele tientallen blinde kinderen. Een voor Tibet uniek project dat kon slagen door het enorme doorzettings vermogen van deze twee jonge mensen. In de komende weken sfeerimpressies van hun verblijf en hun werk in het laatste half jaar, opgete kend door Paul Kronenberg. In deel 2: ontbijt met Bill en Hillary in New York City "In februari 2002 werden i Sabriye en ik uitgenodigd om deel I te nemen aan het Wereld Econo misch Forum, deze keer niet zoals gewoonlijk in Davos, maar uit solidariteit in New York City. We hadden lang getwijfeld of we de uitnodiging aan zouden nemen omdat we ons met veel zaken die op dit forum worden besproken i niet kunnen identificeren. De organisatie beloofde ons echter dat we een kans kregen ons werk en verdere toekomstplannen te presenteren. We hadden natuur lijk niets te verliezen en omdat we bij een Zwitserse vriend, die als kunstenaar in New York werkt, konden overnachten, hebben we toch besloten om te gaan. De onderwerpen die tijdens het forum door de 'wereldleiders' I bediscussieerd werden gingen een beetje aan onze ideeën voor bij. Één van de hoofdthema's was Leadership in fragile time' en How to remain our leadership- positions?' Vier blokken rondom het Waldorf Astoria hotel, waar het forum plaats had, waren her metisch van de buitenwereld afgesloten om de veiligheid van de 'leiders' te waarborgen. 10.000 agenten werden ingezet om de vele demonstranten op een veili ge afstand te houden Elke deelne mer ontving een futuristische chip-pas die voor ware magie zorgde. Zodra de pas door enkele van de veiligheidsmensen werd gesignaleerd opende het blauwe gordijn zich waardoor we onge hinderd de weg naar het Waldorf Astoria konden vervolgen. Het hotel leek tijdens het forum meer op een vliegveld waar aan alle in/uitgangen metaaldetectors waren geïnstalleerd. Omdat de chip-pas waarschijnlijk ook een magische aantrekkingskracht had op de tomaten van de demonstr anten die tegen het forum protes teerden, zorgden we ervoor dat niemand buiten de veiligheidszo ne ons kon herkennen als deelne mers. De discussierondes die ons inte resse wekten waren schaars. Omdat de ruimtes waarin gedis cussieerd werd klein waren en je je enkele dagen van te voren had moeten inschrijven bleven de meeste deuren voor ons gesloten. In een meeting voor 'Global leaders for Tomorrow' waartoe ook Sabriye behoort, ging het over de voordelen van netwerken tussen de deelnemers. Voor ons is dat niet zo gemakkelijk omdat de meeste GLT's mensen zijn uit de businesswereld en geen idee heb ben wat het werk wat wij doen voorstelt. Vorig jaar in Davos hield een GLT (businesswoman) een toespraak waarin ze liet weten: 'dat het opzetten van een ontwikkelingsproject een leuke hobby is, het voelt lekker wat goeds te doen'. Dat is natuurlijk gemakkelijk gezegd als je een grote zak met geld hebt en alles wat je nodig hebt eenvoudig weg direct aan kunt schaffen. Wij werken minimaal dertien uur per dag, zeven dagen in de week met verantwoording voor alle leerlingen, medewerkers. budgetten etc. Daarnaast hebben we te maken met bureaucratie en vele vele ingewikkelde regels en zijn we drie maanden per jaar onderweg om aan fondsenwer ving te werken. Om het opzetten van een ontwikkelingsproject te zien als een 'leuke hobby' is echt overdreven. Natuurlijk geeft het resultaat een bevredigend gevoel, maar het is verder een baan waar in keihard gewerkt moet worden. Wij hadden een beetje het gevoel dat we op het forum als 'tentoon- stellingsvoorwerp' werden gebruikt. Iedereen scheen ons te kennen, klopte ons vaderlijk, kameraadschappelijk op de schouder, maar als het om net werken ging of om financiering van het project bleven de deuren gesloten. Dit werd nog eens dui delijk nadat Sabriye een vijftien minuten durende toespraak hield, waarin ze ook het netwerken en financieringshoofdstuk aansprak. Een langdurig luid applaus volgde op de toespraak, maar niemand van de zeer invloed(en)rijke 'lei ders' kwam om hulp aan te bie den. Pas een half uurtje later kwa men er enkele leiders en zakenlui uit ontwikkelingslanden om te vragen of we ook in hun land iets voor blinden kunnen betekenen. Op een zondagmorgen werden we uitgenodigd om met de GLT's een ontbijt bij te wonen in de Yale Club. De speciale gasten voor dit ontbijt waren Bill en Hil lary Clinton. Hillary, geheel in ver kiezingscampagnestijl, bekriti seerde, zonder namen te noemen, de huidige regering en Bill die wat relaxter werkte (hij hoeft niet meer) had zelfs tijd voor wat grap pen en grollen. Na zijn toespraak werden we persoonlijk aan hem voorgesteld als de projectleiders van het eerste rehabilitatie en trai ningscentrum voor blinden in Tibet. Ik geloof niet, dat hij zich nog enigszins aan dit korte gesprek kan herinneren, maar op zijn minst heeft dit treffen bij onze counterpart in China een geweldige indruk^gpmaakt. Het verblijf in New York werd ook gebruikt om de eerste contacten te leggen met de uitgever van Sabriyes boek. Het boek wordt in het begin van 2003 ook in het Engels gepubliceerd. Verder heb ben we een zeer interessante lunch gehad met de schrijver en neuroloog Oliver Sacks." De sanitair - specialist Thuis in elke woning Kijk uw ogen uit in onze Sanidrome showroom Keijsers - Manders zorgt voor water, licht en warmte in één handomdraai. ELEKTRO Keijsers-Manders Sanidrome Keizersveld Venray Installatiebedrijf Keijsers-Manders Agrobaan 9 5813 EB Ysselsteyn Tel.: 0478 - 54 42 00 info@keijsersmanders.nl "Wat me verrekte stoort is dat we honderd jaar lang psy chiatrische patiënten hebben weggestopt in mooie parken. En nu zouden de kruisen op de rotonde weer niet kunnen. Ik vind dit verdomme echt ongelooflijk." Joop Wismans ten voeten uit. De Venrayse kunstenaar en lid van projectgroep De Waan kan de Venraynaren niet meer volgen. Het kunstwerk van de honderd geknakte kruisen van Reinier Kur pershoek blijft de gemoederen bezig houden. Tegenstanders vin den dat het niet op een rotonde past. Mensen kunnen er niet naar toe lopen en een infobordje heeft ook geen zin. Wismans vindt dit geen argument. "Als ik in een plaats kom en ik zie een kunst werk, dan wil ik ook weten wat het voorstelt. Dan ga ik een kroeg of een winkel binnen en dan vraag ik om informatie. En zo zou het in Venray ook moeten. Dat er informatie over de kunstwerken in de winkels ligt. En dat ook de Venraynaren zelf de moeite nemen om het verhaal aan ande ren te vertellen." Voor Wismans, Erik Peters en Marijke Cieraad staat het als een paal boven water. De kruisen zul len straks één van de negen Ven rayse rotondes sieren. Samen ver tellen ze het verhaal van honderd jaar psychiatrie in Venray. Met stukken uit gesloopte gebouwen maar ook interieur als een slaap kamer en een bad. Elders in Peel en Maas geeft het projectbureau De Waan in een paginagrote advertentie tekst en uitleg over de inrichting van de rotondes. "We willen breken met het tra ditionele 'beeld op een rotonde'. Een gesloten instituut van hon derd jaar gaan we nu binnenste buiten keren. Het wordt als een monument bewaard op de roton des", verduidelijkt Wismans. De honderd kruisen symbolise ren de mensen die vaak in grote anonimiteit bijna hun hele leven in het Venrayse gesticht door brachten. "De kruisen zijn de ziel uit het concept. Het is een essen tieel onderdeel dat in de openba re ruimte thuishoort. De rotondes worden het visitekaartje van Ven ray. Het is belangrijk om te weten waar je bent. We kunnen ons onderscheiden met iets waar we een sterke binding mee hebben Want 'Enkeltje Venray' is toch wereldberoemd in Nederland." Erik Peters zegt dat er ook veel positieve reacties zijn. "De men sen vinden de kruisen gedurfd Marijke Cieraad is met Wismans eens. "We mogen de kruisen niet wegstoppen. Dat hebben we al bijna honderd jaar met mensen gedaan." Joop Wismans zegt nog geen enkel sterk argument gehoord te hebben waarom de kruisen niet in het Venrayse straatbeeld thuisho ren. "We staan er vierkant achter. Want dit is fantastisch werk en uniek in Nederland. Het verhaal moet verteld worden. Ik ben bereid het wel honderd keer uit te leggen..." Ook in 2002 worden door de gemeente Venray weer veel budgetten overschreden. Het gevolg is dat halverwege het jaar de post 'onvoorzien' al vrijwel is uitgeput. Bovendien is er al voor ruim 900.000 euro onttrokken aan reserves en voorzieningen. Dat maakt de toch al wankele financiële positie er niet sterker op. Hoofd financiën Arnold van Kraay verklapte alvast dat bij de begroting 2003 een extra verho ging van de OZB-tarieven wordt voorgesteld. Door de vele bezwaarschriften vallen de inkomsten uit de OZB dit jaar 140.000 euro lager uit dan ver wacht. Dat blijkt uit de eerste begrotingsaanpassing van dit jaar. Andere tegenvallers zijn de ver hoogde vergoedingen aan raadsle den (60.000 euro), frictiegelden voor vertrekkend personeel (133 000 euro) en de pensioenuit kering van 78.000 euro aan drie ex-wethouders die na de verkie zingen niet terugkeerden. Twan Jansen, directeur Algeme ne Zaken, zei in de commissie Middelen dat er nog een forse kostenpost zit aan te komen voor pensioenen van voormalige wet houders. Door een nieuwe wet Gerard Luykx rijdt Alexander en Maxima rond in huifkar "Ik was er helemaal kapot van", vertelt Gerard Luykx. De inwoner van Castenrayer reed vorige week zaterdag in Geys- teren bruiloftsgasten rond bij het huwelijk van zoon Joost van baron Weichs de Wenne. Daar waren tot zijn grote ver bazing en verrassing ook prins Willem-Alexander en prinses Maxima bij. Luykx reed ze vanaf de Willibrordus- kapel in de Geysterse bossen naar de woning van de baron. "Een ritje van zo'n twintig minuten schat de Castenrayer. "Ik had twaalf mensen in de huif kar. Maar ze praatten bijna alle maal Engels en dat versta ik niet zo goed. Ik heb Alexander en Maxima een hand gegeven voor dat ze bij mij instapten. Maxima vroeg nog hoe het paard heette en ook Willem-Alexander toonde veel belangstelling." Luykx rijdt regelmatig bruilofts gasten rond. Zo werd hij onlangs weer gebeld door baron Weichs de Wenne. Want eerder was hij met paard en huifkar al uitgerukt bij de huwelijken van de twee dochters van de baron. "Ik ken hem goed maar hij had me niets verteld over wie de gasten waren. Gerard Luykx meldde zich zaterdag keurig op tijd bij de woning van de baron aan de Maas- heseweg. "De baron inspecteerde eerst nog mijn huifkar en zei dat alles er goed uitzag." Op de heen reis naar de Willibrorduskapel had hij nog geen enkel vermoeden van de aanwezigheid van het aan staande koningspaar. Aangeko men bij de kapel zag hij Willem- Alexander en Maxima temidden van de tweehonderd bruiloftsgas ten. "In kon het eerst niet gelo ven. Zij waren te voet naar de kapel gegaan. Het was strikt geheim gehouden. Er waren wel zeven bewakers bij. Het prinselijk paar was blijkbaar bevriend met de bruid en bruidegom." Op de heenreis naar de kapel had de Luyckx een zus van de bruidegom vervoerd. "Ik heb toen aan haar gevraagd of zij aan Wil lem-Alexander en Maxima wilde voorstellen om met mijn huifkar terug te rijden. Nou, en dat gebeurde ook. Ik was er helemaal kapot van. Ik heb even met ze gepraat. Maar ik moest tijdens de rit goed opletten en zorgen dat alles goed verliep. Het was een heel leuke ervaring. Dit maak in mijn leven nooit meer mee." moeten de lopende verplichtin gen als verlies worden geboekt. "En dit is een aanzienlijk bedrag. Daarmee voldoen we wel in één klap aan de nieuwe wetgeving. Dan komen er later ook geen lij ken meer uit de kast", aldus Jan sen. Het leerlingenvervoer valt dit jaar 97.000 euro duurder uit en de muziekschool krijgt ruim 62.000 euro meer subsidie. De legesop brengsten laten een meevaller zien van 73.000 euro. Dit komt omdat de verhoogde tarieven van dit jaar niet in de begroting waren opgenomen. Aan extra uitkerin gen van het Rijk krijgt Venray ruim drie ton binnen. De 'aanslag' op reserves en voorzieningen van negen ton wordt vooral veroorzaakt door hogere onderhoudskosten bij het primair onderwijs (400.000 euro). De NLW-bedrijven hebben vorig jaar voor het eerst de vakantieda gen en toeslag in hun balans opgenomen. De gemeenten moe ten voor deze kosten opdraaien. Voor Venray betekent dit een ver liespost van ruim 624.000 euro. Met ingang van 2002 wordt drie jaar op rij 208.000 euro aan de algemene reserve onttrokken. "Dit geeft te denken voor de toekomst", zei commissielid Theo Mulders van Samenwerking. "De voordelen zijn vaak niet uitge voerde werken en de nadelen meerwerk." Hij pleitte voor een plan van aanpak om de negatieve spiraal om te buigen. Want de kostenoverschrijdingen van dit jaar drukken ook de resultaten van de komende jaren. Dit loopt op tot zeven ton negatief in 2006. "Waar gaat dit naar toe", vroeg René Francken (WD) zich af. "De post onvoorzien is dramatisch gedaald." Paul Vriesekoop (PvdA): "We worden weer gered door een hogere uitkering van het gemeen tefonds. En dit is ieder jaar het zelfde. We moeten scherper begroten en meer budgetdisci pline tonen. Want dit baart grote zorgen." De PvdA'er wees erop dat veel extra uitgaven alweer gecompenseerd zijn door hogere rijksuitgaven. "Dat geeft een ver tekend beeld waardoor moeilijk te zien is wat de echte overschrij dingen zijn." Ook Toon Loonen (CDA) hamerde op een meer begrotings discipline. Gerrit Lemmens (frac tie Van de Vorle) wees op de ster ke afname van reserves en voorzieningen. "Dat maakt het beeld nog veel negatiever. En er komt nog meer op ons af", ver moedde Lemmens. Van Kraay bekende 'dat er veel negatieve zaken in dit verhaal zit ten'. "Ook wij maken ons hier zorgen over. We zullen extra geld aan de burgers moeten vragen. Want met het OZB-tarief zitten we te laag." 's maandag gesloten Eindstraat 12, tel. 581553 PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 e-mail: redacüe@vandenmunckhof. nl Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Op bovenstaand adres. Telefonisch, uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 3