Provincie steunt versterking diëntenbeleid Ziekenhuizen Noord-Limburg trots op stomazorg Betere samenwerking bibliotheken nodig Ingezonden Subsidie voor Groen Sector Servicepunt Venrayse Oldtimer Toertocht Startnotitie MER reconstructie vastgesteld Niets! PEEL EN MAAS Donderdag 4 juli 2002 - Pagina 9 Gedeputeerde Staten hech ten grote waarde aan cliënten- beleid in de Limburgse Jeugd zorg. Om hier verder uitvoering aan te geven heeft het college ingestemd met een subsidie voor de Stichting Jeugd Zorgvragers Limburg. I De Stichting behartigt de belan- I gen van kinderen en jongeren die hulp nodig hebben. Deze Stich- ting vervangt de Provinciale Com missie Zorgvragers in de jeugd- j zorg. Voor 2002/2003 ontvangt I de Stichting een provinciale subsi- die van 205.176,-. Voor 2004/2005 is een zelfde bedrag gereserveerd. Verder wordt het project 'Cliëntenvertrouwensper soon' uitgebreid en stemt het Col lege in met het plan om cliënten raden in de Limburgse jeugdzorg te ondersteunen. Eind 2001 heeft het Jonker-Ver- wey-Instituut een evaluatie uitge voerd naar de in 1998 ingestelde Provinciale Commissie Zorgvra gers in de Jeugdzorg. Geconclu deerd is dat de Commissie in haar relatief korte bestaan een unieke plek heeft verworven binnen het netwerk van jeugdzorg. De pro jectperiode van de Commissie loopt af per 1 juli 2002. In het plan van aanpak is voorgesteld de Provinciale Commissie om te vor men naar een meer zelfstandige Stichting. GS stemmen hier mee in vanuit de overweging dat een krachtige cliëntenorganisatie, als luis in de pels, belangrijk werk kan verrichten voor het verster ken van de positie van de jeugdi ge cliënt. GS stellen wel als voor waarde dat de nieuwe Stichting afgerekend gaat worden op 'haar' aandeel in het diëntenbeleid en dan met name de onderdelen: organiseren van de zorgvragen, interactie met de achterban, invenstariseren/analyseren van zorgvragen en beleidsadvisering en belangenbehartiging. Begin 2000 is in Noord- en Mid den-Limburg binnen de (semi- )residentiële instellingen gestart met het experiment 'Cliëntenver trouwenspersonen'. Vernieu wend hierin is het feit dat vrijwil ligers als vertrouwenspersoon worden ingezet. Uit een evaluatie is gebleken dat er behoefte bestaat aan cliëntvertrouwensper- sonen, maar dat er vraagtekens worden geplaatst of vrijwilligers deze taak volledig kunnen uitvoe ren. Geconcludeerd is dat er behoefte bestaat aan uitbreiding naar Midden- en Zuid-Limburg én een verbreding naar alle varianten van jeugdzorg. Vertrouwensper sonen blijken jongeren goed te kunnen helpen en houden instel lingen 'scherp' op het leveren van kwalitatief goede zorg. Inmiddels zijn ook vertrouwenspersonen werkzaam bij Bureau Jeugdzorg en bij de Voorziening voor Pleeg- zorg. Eerder hebben GS al inge stemd met verlening van het experiment tot eind 2002. Nu vra gen GS aan de verschillende part ners om onder begeleiding van Stichting Symbiose voor het einde van dit jaar een plan van aanpak te schrijven voor de verdere inte gratie van 'cliëntvertrouwensper sonen' in de jeugdzorg, in samen hang met de mogelijke inzet van vrijwilligers hiervoor. Tenslotte onderkennen GS het belang van 'cliëntenraden' in de jeugdhulpverlening. Elke instel ling voor jeugdhulpverlening kent inmiddels een dergelijke raad. Om zorg te dragen voor continuering hiervan en een inhoudelijke ver dieping te bewerkstelligen is het bieden van procesmatige en inhoudelijke ondersteuning nood zakelijk. GS hebben twee organi saties, Stichting Symbiose en Stichting Jeugdwelzijnszorg Lim burg, uitgenodigd een offerte uit te brengen voor uitvoering van het plan 'Ondersteuning cliënten raden in de Limburgse jeugdzorg'. De stomaverpleegkundigen van de Ziekenhuizen Noord- Limburg hielden onlangs een minisymposium stomazorg. Dit symposium, vooral bedoeld voor externe zorgver leners werd druk bezocht. Met een deelnemersaantal dat de honderd ruim overschreed konden de organisatoren tevreden zijn. De bezoekers werden geboeid door voordrachten waarbij ver schillende sprekers, ieder vanuit hun eigen invalshoek het onder werp belichtten. De informatieve stands in de ontmoetingsruimte deden de rest. Stoma is een Grieks woord en betekent 'mond', 'ope ning'. In de heelkunde wordt dit woord gebruikt om een kunstma tige opening in de buikwand aan te duiden. Een daaraan bevestigd zakje vangt de urine of ontlasting op. Mensen bij wie een stoma wordt aangelegd, krijgen dus door een heelkundige ingreep j een kunstmatige uitweg voor I stoelgang en/of urine. Bij onge veer 70 procent van de patiënten I is er sprake van een colostoma. Dit is een stoma die is aangesloten I op de dikke darm. Verwijdering i v;rrr de dikke darm gebeurt vaak wegens kanker, soms vanwege een chronische ontsteking tenge volge van de Ziekte van Crohn of Colitis ulcerosa. Een ileostoma krijgen patiënten om verschillen de redenen. De laatste tijd wor den veel tijdelijke ileostoma's aan gelegd om een wond van de geopereerde darm verder weg in het darmkanaal te laten genezen. Als de urine niet meer op de nor male manier kan worden afge voerd. is een urinestoma noodza kelijk. Wanneer patiënten een stoma krijgen, betekent dit een wezenlijke verandering in hun informatie is daarbij heel belang- patiënt die een stoma krijgt of leven. Goede voorlichting en rijk. Een eerste vraagbaak voor de heeft, is de stomaverpleegkundi- ge. Deze professional maakt de patiënt wegwijs in de nieuwe wereld van stoma-attributen: zak jes, gaasjes, compressen, aandru- kringen en deodorants. Verder geeft de stomaverpleegkundige advies bij huidklachten en andere problemen. Maar naast de prakti sche hulp. heeft de stomaver pleegkundige ook kennis en know-how en geeft voorlichting en begeleiding. Vooral de begelei ding op psychisch gebied krijgt veel aandacht. Wat is nu het bij zondere aan de stomazorg in de Ziekenhuizen Noord-Limburg? Al sinds de organisatieverandering Oversteek werken de stomaver pleegkundigen uit Venlo en Ven ray intensief samen aan een een duidig beleid rond de stomazorg voor patiënten uit beide zieken huizen. Het gaat erom dat de patiënten dezelfde stomazorg wordt geboden, los van de plaats of afdeling waar zij worden ver pleegd. Daarnaast waren de stom averpleegkundigen het erover eens dat de patiënt de zorg als één geheel moest ervaren. Intussen zijn de eerste samenwerkingsre- sultaten op de poliklinieken inge voerd met daarbij een verbeterde dienstverlening aan de patiënten in de regio. Gezamenlijk werd een aantal instrumenten ontwikkeld. Dit leidde uiteindelijk tot een chec klist, de stomabehandel wijzer, de stoma informatiefolder en de pos ter. Naast deze interne middelen stond voorlichting aan externe zorgverlening op het programma. Dit werd gerealiseerd met dit minisymposium. Op cle foto is stoma verpleeg kundige Linda Classens aan bet werk.. Gedeputeerde Staten van Lim burg stellen een subsidie van ruim 41.000,- ter beschikbaar aan het employability project in de agrari sche sector. Het project van de stichting Groene Sector Service punt is gericht op het behoud en werving van goed opgeleid perso neel. Het totale project kost 524.000,-. Daarvan neemt het sec torfonds Stosas met een bijdrage I van 365.000,- voor haar reke- ning. Andere partners zijn de j werkgevers en de provincies Zee land en Noord-Brabant. Het doel van het project is om i twee bijeenkomsten te organise- I ren waarbij werkgevers in de agrarische sector informatie krij- I gen over opleidingsmogelijkhe- j den en loopbaanperspectieven voor werknemers. Er komen ook 1 twee bijeenkomsten gericht op werknemers in de agrarische sec- tor. Verder zal er bij 40 bedrijven in Limburg een zogeheten quick- scan worden uitgevoerd. Daarbij krijgen agrarische bedrijven advie zen over hun bedrijfsvoering door organisatieadviseurs. Het is de bedoeling dat tenminste twintig bedrijven de adviezen in praktijk brengen. De Stichting Groen Sec tor Servicepunt werd in januari 2001 opgericht. De stichting voert verschillende projecten uit in de agrarische sector. Eerder stelden Gedeputeerde Staten al 238.000,- ter beschikking aan het Groen Sector Servicepunt. Daar van was 38.000,- bestemd voor het project Loopbaanbevordering Agrarische industrie. Het doel van dit project is dat 75 mensen in de agrarische sector gaan werken. Vanwege de Europese regelge ving moet het project nog door de Europese Commissie worden goedgekeurd in het kader van de melding van staatssteun. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Dingus Reactie op de open brief van het Wijkplatform Venray Centrum van 20 juni 2002. Met grote verbazing, maar ook ergernis hebben wij kennis geno men van de open brief van Wijk platform Venray Centrum. Ogen schijnlijk is dit weer een zogenaamd goed bedoeld gebaar, afkomstig van een maatschappe lijk betrokken organisatie van: 'Hé, ga weer eens aan tafel zitten allemaal, want de jeugd is de dupe van de impasse tussen Din gus (vooral haar bestuur en natuurlijk alweer helemaal haar voorzitter Pieter Gijsbcrs) en de gemeente Venray en onderwijl ligt er een berg geld te wachten en een pand (het door OJC Din gus als zijnde jongeren en dus niet jeugdcentrum gehuurde onderkomen) al jarenlang totaal te verpauperen Dit laatste is inderdaad wel echt het geval, en zo'n beetje de enige goede opmerking in die open brief, en op zich natuurlijk wel het echte probleem. In werkelijkheid heben we hier weer eens te doen met een onsa menhangend verhaal, waarbij - tegen beter weten in van een aan tal bij het wijkplatform betrokken mensen, die ook anderszins in dit verhaal zijn betrokken - er weer heel knap op een 'gemeente Ven ray- en Syntheseachtigew ijze' wordt gegoocheld met de etiket jes jeugd' en 'jongeren' en het niet bestaande drama, dat de jeugd in massa's in de kou zou staan. Waar die jeugd is te vinden weet niemand en het wijkplat form zelf dus ook niet! Ze zegt in een open brief namelijk zelf waar schijnlijk voor die jeugd te spre ken. Ze kennen ze zelf dus ook niet. Ondertussen liggen OJC Din gus en zo, en vooral Pieter Gijs bers natuurlijk weer eens hele maal dwars! Goed zo, speel het vieze spelletje maar weer lekker op de man in plaats van vooral op de bal. laat die bal vooral liggen, raak die niet aan. stel je voor. Dan moet je met echte argumenten en feiten komen. Het probleem is dat jongerencentrum Dingus met haar jongeren op afschaffen staat, reden waarom de hele situatie zo ligt zoals die nu ligt. Dingus moet als jongerencentrum eerst weg, daarna wordt er wel eens geke ken of we voor de, nog bijeen te zoeken, jeugd in Dingus haar pand een jeugdcentrum kunnen vestigen. De achterban van Din gus (en dat is wel een hele massa echt bestaande jonge mensen) heeft hiervoor eerst jarenlang moeten kreperen en mag blijven kreperen tot ze er bij neervalt. Nu dat maar niet wil lukken, wordt er ondertussen door de gemeente Venray inderdaad geprobeerd om een gerechtelijke uitzetting te bewerkstelligen, wat natuurlijk ook meteen bewijst waarmee de gemeente Venray al die jaren ten opzichte van Dingus mee bezig is geweest. Natuurlijk is het ook zo dat Dingus als huurder in diezelf de procedure het in 1997 aan het jongerencentrum Dingus toege zegde rcnovatieplan in rechte afgedwongen te krijgen. Inder daad heeft wethouder Driessen in De Witte Hoeve op het einde van de jeugddebatten de miljoen (die al jaren klaarligt en voor de reno vatie van Dingus bestemd was) aan nog geen tiental jeugdigen van ongeveer twaalf jaar oud ook al beloofd. Dat is waar en zegt op zich genoeg. Wat Pieter Gijsbers bezielt, dames en heren van het wijkplat form. is wat alles en iedereen in Dingus, te weten: het eindelijk eens te zien krijgen van de gemeente Venray wat haar toe komt en gewoon is beloofd, en voor de jongeren, want daar zit ten wij nu eenmaal allemaal voor, te redden wat er in Venray nog te redden valt. Daarnaast zijn wij, en vooral ook juist die Pieter Gijsbers al geen ander!, ook nog eens als enigen tot nu toe, bereid geweest Voor het achtste opeenvolgen de jaar wordt ook dit jaar in Ven ray weer de Venrayse Oldtimer Toertocht gehouden. De organisa tie is in handen van de gelijknami ge stichting. Ook nu weer zal de happening plaats vinden op de traditionele zondag voor de Ven rayse kermis, op 28 juli. Op deze dag zal het centrum van Venray weer in het teken staan van vele en mooie auto's gebouwd in de vorige eeuw. Niet alleen bij de deelnemers maar zeker ook bij de toeschouwers zal dit nog veel nos talgie oproepen. Oude stijl met schitterende vormen en model len welke blinkend gepoetst zijn en waar het glimmende chroom- werk op een goede manier bij past. Het afgelopen jaar, op 29 juli 2001. hadden zich ruim 300 oldti mers gemeld om aan de toertocht deel te nemen. Dit succes heeft ons ertoe gebracht om voor dit jaar het evenement verder te ont wikkelen waardoor. zowel de deelnemers als de toeschouwers nog meer plezier zullen beleven aan deze happening. Dit jaar is er gekozen voor een ruimere opzet met een nog grotere vrijheid voor zowel de deelnemers als de toe schouwers. Zo zal het mogelijk zijn voor de deelnemers om op een zelf gewenst tijdstip tussen 11.00 uur en 15-00 uur te starten. Voor de eerste keer dit jaar zullen de deelnemers vrije keuzes heb ben om zelf gedeeltes van de route in te vullen en de lengte van de tocht zelf te bepalen. Aanbeve lingen voor leuke en bezienswaar digheden onderweg zullen niet ontbreken. Als de toeschouwers heeft men nu dan ook de mogelijkheid om tussen 11.00 en 16.00 uur zelf te bepalen wanneer men op de Ven rayse pleinen de happening van nabij mee wil maken. Gedurende deze periode zal er volop activi teit zijn waarbij niet alleen het kij ken naar maar ook een vraag of een babbeltje met de trotse bezit ters van de oude auto's tot de mogelijkheden behoren. Deelname staat open voor klas sieke personenauto's met een bouwjaar van 1975 of eerder. Om een juiste presentatie en aandacht vast te kunnen houden zal het bouwjaar 1975 echt bepalend zijn voor het al dan niet kunnen deel nemen. De happening zal ook dit jaar weer zijn centrum hebben voor start-, rust- en finish activitei ten op het Schouwburg- en Hen- senius plein in het centrum van Venray. Inschrijven (kosten vijf euro per auto) kan op zondag 28 juli tussen 11.00 en 15.00 uur op het Schouwburgplein. Nieuw is dus dat de deelnemers zelf bepa len op welk moment tussen 11.00 en 15 00 uur er ingeschreven en gestart gaat worden. Een publieksjury met ondersteuning van vakkundige KNAC deskundi ge zullen beoordelen welke trotse eigenaar de wisselbeker verdient voor de meest mooie en originele oldtimer! Voor meer informatie kimt u terecht bij Henk Achten, tel 585140, of Henk Willems. 586329. "Limburgse bibliotheken moe ten de komende jaren beter samenwerken. Door beter samen te werken kunnen bibliotheken beter inspelen op de toenemende informatiebehoefte van klanten. Daarmee kan ook de neerwaartse trend in bezoekersaantallen wor den omgebogen. De bibliotheek van de toekomst met een Bieb-t- worden. Niet alleen een uitleen van boeken, maar een trefpunt op cultureel gebied, een educatief centrum met media op maat." Dat stelde gedeputeerde Jan Haazen bij de overhandiging van het eer ste exemplaar van het informatie bulletin Bieb-t- aan mevrouw Bep Smeets, directeur Openbare Bibli otheek cultuur Sittard. De Provin cie Limburg investeert dit jaar ruim 2.5 miljoen in het Lim burgse bibliotheekwerk. De Pro vincie geeft daarmee invulling aan de landelijke ontwikkeling om een sterk bibliotheeknetwerk op te zetten. Om dat te bereiken is een verdere samenwerking tussen bibliotheken noodzakelijk. Lim burg is verdeeld in yijf regio's waarbinnen bibliotheken samen werken. In plaats van lokale bibli- otheekbesturen komen er steeds meer regiobesturen. Verschillen de taken zoals personeelsbeleid, automatisering en dergelijke zul len de komende jaren centraal geregeld worden. "Op die manier kunnen de medewerkers van bibliotheken zich concentreren op het klantgericht werken. Dat is tegenwoordig veel meer dan het uitlenen van een boek. Het gaat er ook om mensen wegwijs te maken in onze informatiemaat schappij. Dat kan met behulp van internet, door het organiseren van culturele manifestaties. Landelijk gezien loopt Limburg voorop. Maar we moeten de vaart er in houden aldus gedeputeerde Jan Haazen. De gedeputeerde van onder meer bibliotheekwerk beseft dat niet iedereen enthousiast is over de herpositionering van het Lim burgs bibliotheekwerk Jan Haazen daarover: "Iedere veran dering stuit op weerstand. Maar dat bibliotheken moeten verande ren is onontkoombaar. Waar het om gaat is door samen te werken efficiencyvoordelen te halen en daarmee meer tijd te krijgen om aandacht te hebben en te houden voor de individuele wensen van de bibliotheekbezoekers." om naar de belangen van de jeugd te kijken, maar niet ten koste van de jongeren. Uw oproep aan de jeugd om maar eens binnen Dingus met de vuist op tafel te komen slaan om een bestuurswijziging te bewerk stelligen, is totaal misplaatst en mist daarnaast ook elk doel. Zou den er al zoveel jeugdigen bestaan, dat zij al zoiets zouden kunnen veroorzaken, gaat die vlie ger niet op. Zij behoren niet lot de doelgroep van Dingus en zou den er al zestienjarigen of oude ren tussen te vinden zijn, dan lopen die daar niet lang genoeg rond om binnen Dingus ook maar iets te hebben te willen of te eisen. Je stuurt toch ook geen vol leybalclubje bij de kantine van een voetbalvereniging naar bin nen om daar te proberen de boel (vooral die kantine zelf) maar even over te nemen. Dingus is, helaas voor u, een eenheid waar de gemeente Venray in al haar onmacht in deze verhoudingen al niet tussen is kunnen komen, laat staan dat anderen (of lieden zoals u) dit zou gaan lukken. Dingus is Dingus en Dingus blijft Dingus. Zo is dat door de Dingus achter ban al vele malen besloten. Dat beleid wordt dan dus ook door het bestuur van Dirigus. en logisch dan ook door de voorzit ter van Dingus, zo uitgevoerd. Jammer he? Dit soort van opruiing werkt bepaald niet constructief in de toch al broze verhoudingen en heeft daarnaast alleen maar nog meer escalatie, die wij dan weer in toom moeten zien te houden, veroorzaakt. U heeft ons, de poli tie en anderen in de afgelopen dagen weer eens heel veel extra werk (wat door ops vrijwillig wordt gedaan) bezorgd. De tijd die daar in is gaan steken hadden wij heel hard voor andere doelein den nodig. U heeft hier zeer onverantwoord in gehandeld. Wat ons betreft is hierover dan- ook het laatste woord nog niet gevallen. Er was al het een en ander na uw vergadering van 11 juni 2002 en voorafgaande aan de publicatie van u open brief, over die toen nog komende open brief te doen. Het moet ons van het hart dat zowel de heren Stan Storms (uw voorzitter), Ton Jans (lid van uw platform) en ook brigadier Ruud Deenen (als gebiedsmentor Ven- ra)' centrum van de politie) in uw vergadering aanwezig geweest, een heel andere brief voorogen hadden, zoals ons door henzelf is verteld, als de versie die wij heb ben ontvangen en die uiteindelijk in de Peel en Maas van vorige weeks werd gepubliceerd. Dit zet niet alleen ons aan het denken. Voor een klein vergaderclubje, door de bank genomen ook nog eens al jaren bestaand uit zo'n beetje dezelfde mensen, die pre tenderen namens alle bewoners van Venray Centrum te spreken, maar zonder wel door die bewo ners zelf te zijn gekozen, heeft u nogal wat los gemaakt in de laat ste dagen en behoorlijk hoog van de toren geblazen. Wij komen hier nog op terug. Bestuur en betrokken adviseurs van OJC Dingus Gedeputeerde Staten hebben de startnotitie vastgesteld voor de Milieu-effect-rapportage (MER) voor de reconstructie van het platteland in Noord- en Midden- Limburg. Het vaststellen van de Startnotitie MER is een eerste for mele procedurestap in het recon structie-proces. Provinciale Staten moeten op grond van de Recon structiewet concentratiegebieden een reconstructieplan opstellen. Voordat dit kan gebeuren moet een MER worden opgesteld. Gedeputeerde Staten hebben nu de startnotitie MER voor het Reconstructieplan Noord- en Mid den-Limburg vastgesteld. GS melden in de startnotitie MER dat de studie naar de milieu effecten van de reconstructie vooral moet ingaan op keuzes die in het reconstructieplan zullen worden gemaakt rond twee onderwerpen: de zonering van de intensieve veehouderij en de aan wijzing van 'vemattingszones'. De terinzagelegging van de startnoti tie start over twee weken. Dan vangt de MER-procedure aan. De startnotitie ligt dan vier weken ter inzage bij alle gemeenten in het reconstructiegebied en bij het Gouvernement. Een ieder kan gedurende die tijd inspreken. Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS

Peel en Maas | 2002 | | pagina 9