Akkoord met Regionale Volkshuisvestingsplannen Senioren aan de computer Veertig veehouderijen in de knel Gemeenten werken samen Onderwi jsj ubi leum Theo Hellegers Overlast door eikenprocessierups Samen sterk deskundige partner voor succes Bekeuringen vAeYeis Rijbewijzen straatracers afgepakt Reconstructie: kwaliteitsimpuls voor landelijk gebied A&rA Botsauto's helft duurder Rijbewijzen ingevorderd PEEL EN MAAS Donderdag 4 juli 2002 - Pagina 5 Gedeputeerde Staten (GS) hebben onder voorwaarden ingestemd met de Regionale Volkshuisvestingsplannen (RVP's) van de regio's Roer mond, Venlo, Venray en Park stad Limburg. Na bestuurlijk overleg met de regio's bepaalt GS in september een definitief standpunt. De RVP's passen in de strategie van de Provincie die regionale samen werking stimuleert. Daarnaast wil de Provincie de woningmarkt meer aansturen op kwaliteitsas pecten in plaats van alleen maar op woningaantallen. De RVP's vormen de basis voor de toetsing van de concrete woningbouw plannen. Het Provinciaal Omge vingsplan Limburg (POL) bevor dert de totstandkoming van RVP's. Gedeputeerde Staten heb ben waardering voor de niet geringe inspanningen van de regiogemeenten die geleid heb ben tot deze plannen. De acht Limburgse woning marktregio's hebben inmiddels Regionale Volkshuisvestingsplan nen opgesteld. De overige vier RVP's (Maastricht en Mergelland, Weerterkwartier, Maasduinen en de Westelijke Mijnstreek) worden in september aan GS voorgelegd. Voor de ontwikkeling van kwa liteit van de woningmarkt krijgen de regio's meer verantwoordelijk heden en bevoegdheden. De kwa liteitsslag richt zich vooral op her structurering van woonwijken, de bouw van woningen voor zorgbe- hoevenden en verbouwing van bestaande gebouwen tot wonin gen. De RVP's worden beoordeeld op concrete voornemens en resul taatsverplichtingen voor doel groepen, die problemen hebben bij het vinden van geschikte woonruimte. Het gaat hierbij o.a. om huisvesting van starters, ver standelijk en/of lichamelijk gehan dicapten, statushouders, asielzoe kers en woonwagenbewoners. GS vindt het zorgelijk dat de RVP's in het algemeen te weinig gebruik maken van de kansen, die regionale samenwerking biedt voor deze doelgroepen. Gemeen ten worden getoetst op basis van de geleverde prestaties. Dat kan leiden tot bijstelling van het beleid. Tussen Rijk, Provincie en grote gemeenten zijn afspraken gemaakt over het verstedelijkings- beleid tot 2010. Mede op grond hiervan is de Provincie verant woordelijk voor het totale woningbouwprogramma. Tussen Rijk en Provincie is afgesproken dat een invujling van 7.000 woningen nog nader bekeken wordt. De Provincie wil die 7.000 woningen aanwenden voor extra woningbouwactiviteiten. Hier mee kan de kwaliteitsslag gericht op herstructurering van woonwij ken, de bouw van woningen voor zorgbehoevenden en verbouwing van bestaande gebouwen tot woningen een impuls krijgen. Het Verkeershandhavingsteam heeft bij verkeerscontroles in Wanssum, Vredepeel, Venray en Castenray uitgeschreven. Op de Venravseweg in Wanssum zijn 231 automobilisten bekeurd. De hoogstgemeten snelheid van de 231 gecontroleerde voertuigen bedroeg 97 km/uur (max. 50 km/u). Dit levert een boete op van 273,00. Op de Ripseweg in Vredepeel zijn 226 automobilis ten bekeurd. De hoogstgemeten snelheid van de 1690 gecontro leerde voertuigen bedroeg 128 km/uur (max. 80 km/u). Dit levert een boete op van 273,00. Op de Maasheseweg in Venray zijn 223 automobilisten bekeurd. De hoogstgemeten snelheid van de 2460 gecontroleerde voertuigen bedroeg 86 km/uur (max. 50 km/u). Op de Horsterweg in Cas tenray tenslotte zijn 162 automo bilisten bekeurd. 's maandag gesloten Eindstraat 12, tel. 581553 De politie heeft afgelopen zon dagavond op een parkeerterrein aan de Nijmeegseweg en de James Cookweg in Venlo in totaal drie aanhoudingen verricht en drie auto's in beslag genomen inzake straatracing. Een 20-jarige auto mobilist uit Venlo is aangehouden op een parkeerterrein aan de Nij meegseweg nadat hij een draai van 360 graden had gemaakt. Zijn rijbewijs werd ingevorderd en de auto werd in beslag genomen. Een andere 20-jarige man uit Venlo werd op de James Cook weg aangehouden op verdenking van deelname aan straatraces. Ook zijn auto werd in beslag genomen en het rijbewijs werd ingevorderd. Van een 21-jarige bestuurder uit Venlo werd de aflto eveneens in beslag geno men. De bestuurder kon niet wor den aangehouden omdat hij niet meer bij de auto aanwezig was. Eèn 33-jarige automobilist uit Blit- terswijck werd in Ysselsteyn staangehouden omdat hij met een gemiddelde snelheid van 136 km/uur over de Deumeseweg had gereden waar 80 km/uur is toege staan. Zijn rijbewijs werd ingevor derd. De politie heeft bij snelheids controles in totaal 1009 snelheids- overtreders bekeurd. In totaal werden 7213 voertuigen gecon troleerd. De hoogst gemeten snel heden waren op de autosnelweg 195 km/uur waar 120 km/uur is toegestaan, buiten de bebouwde kom 136 km/uur waar 80 km/uur is toegestaan en binnen de bebouwde kom 96 km/uur waar 50 km/uur is toegestaan. Het studenteninitiatief Seni oren Computer&Internet Pro ject is nu ook actief in de regio Venray en bereikt daarmee na twee jaar een landelijke dek king. Vanaf juli 2002 staat een compleet team van computer- consulenten (studenten en senioren) paraat om 50plus- sers te helpen bij het maken van de inhaalslag op het gebied van computers en internet. Dit gebeurt aan de hand van een speciaal ontwik kelde lesmethode en de spe- De vier grootste gemeenten in Noord-Limburg (Venlo, Venray Horst aan de Maas en Helden) hebben hun krachten gebundeld onder de vlag Regio Venlo. Deze gemeenten, met een gezamenlijk inwoneraantal van 180.000, beogen met hun initiatief een ver gaande samenwerking op onder meer economisch terrein. Daar toe hebben de burgemeesters een gezamenlijk strategische agenda opgesteld om aandacht en steun te vragen voor een lang onderbe lichte regio in de Haagse politiek. In deze agenda wordt een aantal grootschalige projecten in initia tieven beschreven die de econo mische positie van de regio Venlo I zowel in Nederland als in West Europa verder versterkt. Om dit te kunnen realiseren is financiële steun van de landelijke politiek onmisbaar. De strategische agen da zal op 10 juli in perscentrum Nieuwspoort worden gepresen teerd aan een vertegenwoordi ging van de Haagse politiek. De regio Venlo vormt het kruis punt van twee assen: de economi sche oost-west as tussen de havens van Rotterdam en Antwer pen en het Rijn-Ruhrgebied én de ecologische noord-zuid as langs Maas en Peel. Een unieke geogra fische positie die ertoe heeft geleid dat de regio Venlo een cru ciale rol speelt in de distributie en logistiek van Nederland en de Euregio. Bovendien herbergt de regio Venlo zowel het tweede agribusiness-complex van Neder land als een belangrijke kennisin tensieve industrie en speelt zij een grote rol op het gebied van recreatie en toerisme. Reconstructie of plattelandsvernieuwing is een noodzakelijk kwaad. De gemeente Venray behoort tot de gebieden in Nederland met de hoogste veedichtheid. Dit heeft ertoe geleid dat de kwaliteit van milieu, landschap en natuur is achteruit gegaan. Ook het landschap is er in de afgelopen decennia niet fraaier op geworden: rommeliger en versteend. Natuurgebieden hebben te lijden van zure neerslag, verdro ging en bemesting. De landbouw heeft last van milieuregelgeving en wateroverlast. De leefbaarheid van de dorpen staat onder druk. Stank cirkels blokkeren de woningbouw, jongeren trekken weg en de voor zieningen nemen af. Door planologische beperkingen en stank- en ammoniakregels kunnen intensieve veehouderijbedrijven niet meer ontwikkelen. De bedrijven zijn uiterst kwetsbaar geworden door de grote veedichtheid en bedrijfscontacten. Er kwamen uitbraken van veeziektes met als gevolg grote financiële en maatschappelijke proble men. Vanwege al deze problematiek is in 1997 de noodzaak gevoeld om te komen tot een samenhangende aanpak. De reconstructiewet, die sinds april 2002 van kracht is, heeft als doel plattelandsvernieu wing om de veterinaire risico's^voortvloeiend uit een hoge veedicht heid, te verminderen. Daarbij dient de kwaliteit van natuur, landschap, milieu en water verbeterd te worden. ciale SeniorGids Hulplijn. Computers en internet zijn niet meer weg te denken uit onze maatschappij. Echter, niet ieder een kan de ontwikkelingen op computergebied even goed bij houden. Juist onder de senioren blijkt er een enorme vraag te zijn naar begeleiding. Psychologie stu denten van de Katholieke Univer siteit Brabant hebben een uitge breid onderzoek opgezet naar het aanbod van computercursussen en computerapparatuur. Uit dit onderzoek kwam naar voren dat bij verschillende cursussen wei nig rekening wordt gehouden met de mogelijkheden en beper kingen van ouderen. Tevens bleek het aanbod van computer apparatuur enorm divers, zelfs in doe-het-zelf zaken en supermark ten kan tegenwoordig een com puter aangeschaft worden. Deze diversiteit en de onbekendheid met de materie blijken voor vele ouderen drempels op te werpen om aan de slag te gaan met de computer. Om de onduidelijkheid en onzekerheid weg te nemen is door de studenten het initiatief genomen om het Senioren Com puter Internet Project op te starten. Vanaf 2002 valt het pro ject onder de overkoepelende naam "SeniorGids". Ook de over heid heeft dit project op waarde weten in te schatten en heeft daarom (beperkte) middelen vrij gemaakt om het Senioren Compu ter Internet Project financieel te ondersteunen. Mede daardoor kunnen geïnteresseerde senioren al voor 179,- een compleet cursus programma volgen inclusief per soonlijke begeleiding aan huis van een deskundige computerconsu- lcnt, cursusmateriaal en een abon nement op de Hulplijn. Binnen het Senioren Computer Internet Project kunnen oude ren een uitgebreid lestraject vol gen met persoonlijke begeleiding en nazorg. De computercursussen worden gegeven aan de hand van een speciaal voor dit project ont wikkelde lesmethode De nieuwe Ster-5-lesmethode sluit aan op de mogelijkheden en beperkingen van ouderen met betrekking tot het leren omgaan'met computers. Persoonlijke begeleiding en goede nazorg zijn essentieel gebleken om blijvende computer vaardigheden op te doen. Het bleek namelijk dat ouderen die eenmaal met de computer aan de slag gaan en een reguliere cursus volgen vaak met veel onbeant woorde vragen blijven zitten. Om beter met de computer om te leren gaan is daarom een speciale qn zeer uitgebreide internetpagi na voor senioren gelanceerd (www.seniorgids.nl) en is er een speciale Hulplijn in het leven geroepen waar beginnende com putergebruikers ook na de lessen met al hun vragen over de compu ter, internet en het e-mail terecht kunnen. De ondersteuning via internet en de Hulplijn vormen een succesformule waardoor in de afgelopen jaar al honderden senioren de eerste kilometers gemaakt hebben op de digitale snelweg. In het project worden cursussen aangeboden voor Win dows, internet en e-mail. Voor diegenen die nog niet in het bezit zijn van computerapparatuur is er de mogelijkheid om apparatuur te huren of aan te schaffen via Seni orGids. Het afgelopen jaar is een lande lijk netwerk opgebouwd met tien tallen enthousiaste computercon sulenten bestaande uit zowel studenten als actieve senioren, die elk in hun eigen regio lessen verzorgen bij mensen aan huis. Dit alles vooralsnog zonder wachtlijsten. Vanaf juli is Senior- Gids ook actief in de regio Venray en daarmee heeft het project een landelijke dekking gekregen. 50-plussers die thuis in eigen tempo goed met de computer, internet en e-mail om willen leren gaan, kunnen contact opnemen met dhr. Looman via telefoon nummer 013 5811108 of door een kaartje te schrijven onder ver melding van naam. telefoonnum mer en adres naar: SeniorGids Senioren Compu ter Internet Project Antwoord nummer 60735 5000 WB Tilburg (een postzegel is niet nodig). Tel. 013 5811108 Krachten worden gebundeld. bepaalt u de strategie. Wij kennen het spel, de regels. Weten dat winnen of verliezen afhangt van een nauwe samenwerking. Het resultaat: uw bedrijf op voorsprong. GROEP ACCOUNTANTS EN ADVISEURS ACCOUNTANCY - BEDRIJFSKUNDIGE ADVISERING - FISCAAL ADVIES - JURIDISCH ADVIES - LOONSERVICE - PZ-CONSULTANCY AUTOMATISERING REGIOKANTOOR VENRAY LEUNSEWEGSI, POSTBUS 60, SS00 AB VENRAY, TEL. (0478) SI 72 90, FAX (0478) SI 15 66 OVERIGE KANTOREN: HEERLEN - HORST MAASTRICHT PANNINGEN - ROERMOND - SITTARD i- VENLO WEERT Limburgs grootste! Op vrijdag 5 juli viert basis school St. Jan de Doper in Merse- lo het 25-jarig dienstjubileum van Theo Hellegers. Op 1 augustus 1977 startte hij zijn onderwijscar- rière bij op de Merselose school. In al die 25 jaar heeft hij in alle groepen gewerkt. Zijn hart ligt echter bij de kinderen van de onderbouw'. Veel leerlingen heb ben bij hem dan ook de eerste let ters en woordjes onder de knie gekregen. Naast het werk in de klas is Theo actief als MR-lid op de school. De school wil Theo vrij dag bedanken voor alle tijd en energie die hij aan het onderwijs besteed heeft. Dit vieren ze met een feestelijke dag waarbij de jubilaris flink in het zonnetje gezet zal worden. Ouders en belangstellenden die de jubilaris willen feliciteren zijn van harte welkom tussen 10.30 en 12.00 uur op school. In een aantal eikenbomen langs de Wanssumseweg en de Mgr. Hanssenstraat in Oostrum zijn nesten aangetroffen van de eikenprocessierups. Deze rupsen kunnen huiduitslag, pijnlijke jeuk en zelfs irritatie aan ogen en luchtwegen veroorzaken. De eikenprocessierups is de larve van de nachtvlinder die haar eitjes legt in de toppen van eikenbo men. De rupsenplaag is een jaar lijks terugkerend fenomeen in Midden- en Noord-Limburg. De haren van de processierups zijn de veroorzakers van de overlast. De larven zijn in het laatste stadi um van hun larve bestaan bedekt met deze haren. Nadat zij omgroeien tot vlinder waaien deze haartjes veelal w eg. Voorbij gangers kunnen dan in kontakt komen met deze haartjes, waarna er overlast kan ontstaan. Dit kan na enkele uren na het kontact. De klachten kunnen zijn: pijnlijke jeuk, huiduitslag, irritatie aan de ogen of aan de luchtwegen. De rupsen leven in groepen bijeen en maken op de stammen of dikkere takken grote nesten: een dicht spinsel van vervellingshuidjes, met brandharen en uitwerpselen. Vanuit hun nesten gaan de rupsen 's nachts in processie op zoek naar voedsel. Zichtbaar gevolg zijn kaalgevreten eikenbomen. De brandharen kunnen tot na zes jaar last veroorzaken. Als u plaatsen kent waar vorig jaar processierup sen verschenen, dan kunnen de haren van de rupsen tot zes jaar nadien nog overlast veroorzaken, terwijl de rupsen zelf niet voor hoeven te komen op de zelfde plaats. De nesten in de bomen langs de Wanssumseweg en de Mgr.Hanssenstraat zijn blijkbaar de eerste nesten die zichtbaar zijn dit jaar in de gemeente Venray De gemeente beslist deze week wat eraan gedaan gaat worden. Che mische bestrijding is een moge lijkheid, echter voorgaande jaren werden de nesten opgezogen worden met een apparaat en op die manier vernietigd. Een ritje in de botsauto's afgelo pen weekeinde op Merselose ker mis was bijna de helft duurder dan vorig jaar. Toen vroeg de ker misexploitant nog 1,50 gulden. De prijs is nu verhoogd naar één euro. Dat meldde dorpsraadvoorzitter Theo Zegers maandag in het dorpsradenoverleg. Ook andere kinderattracties, waaronder de draaimolen, bleken ruim 30% duurder uit te vallen. De meeste dorpsraden hebben vooraf geen bericht ontvangen over de nieuwe prijzen. Zij willen de prijsverhogingen aan de kaak stellen in de jaarlijkse evaluatie na afloop van het kermisseizoen. Verplaatsing of 'uitboeren' omwille woningbouw en natuur De reconstructiegroep Ven- ray/Meerlo-Wanssum heeft zijn huiswerk gedaan. Maan dag overhandigde wethouder Lei Heidens de bouwsteen van deze cluster aan gedeputeerde Ger Driessen. Noord en Mid den-Limburg is in zes clusters verdeeld die ieder een eigen bouwsteen aandraagt. De pro vincie past deze zes plannen aan elkaar tot één geheeL In de gemeenten Venray en Meerlo-Wanssum zitten veertig intensieve veehouderijen op een verkeerde plek. Of ze blokkeren woningbouw in een dorp of ze zijn een te zware belasting voor natuur en milieu. Een klankbordgroep, met bur gemeester Joep Hahn als voorzit ter, is in april 2000 van start gedaan. Een jaar geleden zou het rapport al op tafel moeten liggen. Maar allerlei omstandigheden (MKZ-crisis en onenigheid) zorg den voor een jaar vertraging. Lei Heidens, bestuurlijk trekker, zei desondanks 'trots te zijn' dat de bouwsteen er nu ligt. In de klank bordgroep waren vele betrokke nen vertegenwoordigd: land bouw, recreatie en toerisme, LLTB, zuiveringschap, Rabobank, waterschap, natuur en milieu en dorpsraden. Venray/Meerlo-Wanssum heeft nu de eerste aanzet gedaan. De verder uitwerking valt of staat met de beschikbare financiën en de accepetatie door de hogere overheden. De reconstructiegroep heeft de strakke zones van 250 meter los gelaten. Indien dit zou worden toegepast rond kwetsbare natuur gebieden dan zouden 106 bedrij ven moeten verdwijnen. Hierbij zitten ook 23 veehouderijen die binnen 500 meter van een Natuur- beschermingsgebied liggen. En in een zone van 250 meter rondom de dorpskernen liggen nog eens 88 bedrijven die er eigenlijk niet thuishoren. De conclusie luidt nu dat in de beide gemeenten in totaal veertig bedrijven echt moeten verdwij nen. Hiervan maken 22 veehoude rijen woningbouw onmogelijk. Vanwege de toekomst en de leef baarheid van de dorpen worden deze 22 bedrijven actief uitge- plaatst naar een landbouwontwik- kelingsgebied. Tenminste als ze toekomstplannen hebben die ver der gaan dan tien jaar. Veehou ders die niet meer willen uitbrei den en/of verplaatsen kunnen onder voorwaarden, met een einddatum, tot die tijd 'uitboe ren'. Daarnaast vormen 18 locaties een te grote belasting voor het milieu, ze bevinden zich in een varkensvrije zone of liggen ruim telijk of qua stankhinder op een ongewenste plek. Ook deze bedrijven moeten, indien ze zich verder willen ontwikkeiep, uitge- plaatst worden. De andere veehouderijbedrij ven zullen technische maatrege len moeten treffen om stankhin der en milieubelasting terug te dringen tot acceptabele grenzen. De provincie zal in zijn Milieuver ordening de gebieden en de niveaus van ammoniak- en stank belasting moeten vastleggen. Landbouwontwikkelingsgebie- den zijn de locaties waar de inten sieve veehouderij gegroepeerd wordt en verder kan investeren en uitbreiden. De reconstructie groep heeft daarvoor twintig gebieden aangewezen. Ze liggen veelal langs bestaande wegen waar al veel veehouderijen zijn. Daarmee is voorkomen dat het open landschap wordt volge bouwd. Van de in totaal 494 bedrijven liggen er momenteel al 181 in zo n landbouwontwikke- lingsgebied. Meer dan de helft zijn grote en jonge bedrijven van meer dan 100 NGE (Nederlandse Grootvee Eenheid). De overige 273 veehouderijen liggen in een verwevingsgebied waarin meer dere functies (natuur, recreatie en wonen) zijn toegestaan. Alhoewel hier mogelijkheden liggen voor duurzame bedrijfsontwikkeling heeft de landbouwsector hier weinig vertrouwen in. Zij wil zoveel mogelijk bedrijven geplaatst zien binnen een ontwik kelingsgebied. Verreweg de meeste ontwikke lingslocaties liggen ten zuiden van de Deurneseweg in de gemeente Venray. Meerlo-Wanssum komt er met slecht twee gebiedjes, tegen de gemeentegrens bij Oirlo aan, maar bekaaid vanaf. Ten noorden van de Deurneseweg bevinden zich drie locaties. De Twistweg en Vredeweg in Vredepeel en in Ysselsteyn rond Kempkensberg/ Peelweg. De andere gebieden lig gen in de contreien van Yssel steyn. Heide, Leunen, Veulen, Castenray en Oirlo. De intensieve veehouderij is economisch gezien de belangrijk ste sector in het buitengebied. Maar de reconstructie gaat veel verder. Zo worden veel beekda len (Loobeek, Lollebeek en Wol- terskamp in Swolgen/Blitterswij- ck) opnieuw ingericht zoals momenteel met de Oostrumsche Beek gebeurt. De Ecologische hoofdstructuur, met een verbin ding over de gemeentelijke west grens tussen Mariapeel en Stippel- berg, wordt gerealiseerd en er wordt geinvesteerd in recreatie en toerisme. De vraag is nu of de provincie deze bouwsteen gaat overnemen. Heet hangijzer is en blijft de ammoniakuitstoot (emissie) dat via neerslag (depositie) van stik stof op kwetsbare natuurgebie den terecht komt die daar niet tegen bestand zijn. Waardoor waardevolle plantensoorten en andere organismen verdwijnen. Een acceptabele depositie van stikstof varieert afhankelijk van het type natuur van 1000 tot 3200 mol stikstof per hectare per jaar. In Venray/Meerlo-Wanssum ligt dit gemiddeld op 4700 mol. Rond veel intensieve veehouderij bedraagt de depositie zelfs tussen 5400 en 7600 mol stikstof. Er zul len daarom extra maatregelen genomen moeten worden om de meest gevoelige en schrale natuurgebieden te redden. De politie heeft van twee man nen van 23 en 19 jaar uit Schijn- del, na overleg met de officier van justitie, het rijbewijs ingevorderd. Beide mannen worden er van ver dacht deel te hebben genomen aan autoraces op de Spurkterweg in Venray. Na verhoor zijn hun rij bewijzen ingevorderd.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 5