Bouwen op dorpen blijft 'hot item' LUIKSE MARKT Bieder legt beslag op oude raadhuis Klinkende gedichtjes Aandacht voor jongerenbeleid Verfilming 'De idioot in het bad' zeer geslaagd Gemeente verkoopt bosperceel niet Snelheids controles ZON.7 JULI WANSSUM Groot Gezellig Overschrijding geluidsnormen rc.fi.jLi üiy mmio L2UI lUtri udy HJUII - rayii minimalistische badkameT met maximale invulling Compleet met bad-, douche-, wastafel-, en closetcombinatie en voorzien van accessoires en aansluitmaterialen, in wit voor 4 482,-. nu met gratis tegels t.w.v. €300,-* ('of de helft in contanten). De actie loopt tot 1 september 2c Keijsers-Manders drome Keizersveld 40, Venray, Tel.: (0478) 55 06 70 Frits Ruyten, de nieuwe wet houder van Stedelijke Ontwik keling, bezocht maandag het dorpsradenoverleg. Daar werd hij opnieuw geconfronteerd met de roep om vaart te zetten achter de bouwplannen. "Want de dorpen zijn het wachten zat", zei Patrick van der Broeck, voorzitter van de dorpsraad Oirlo. Ruyten beloofde om na de vakantie met een ambtenaar terug te komen in het dorpsradenover leg. In de tussentijd wil hij alle tien kerkdorpen helemaal nage plozen hebben. Want er blijkt nogal wat verschil te bestaan tus sen de tellingen die de gemeente en die de dorpen hanteren. In het tienjarenplan 1997-2006 mogen de dorpen in totaal 366 huizen bouwen. Toon Ewals, secretaris van het dorpsradenoverleg. houdt de stand per dorp exact bij. "De gemeente ligt 55 woningen voor op ons. Want ze tellen er ook de huizen bij waarvoor vergunnin gen verleend zijn", aldus Ewals die de daadwerkelijk gerealiseer de woningen registreert. De cij fers die Ruyten vorige week in de gemeenteraad presenteerde waren dan ook erg optimistisch Halverwege de rit. per 1 januari 2002, zijn er van de 366 wonin gen slechts 134 gebouwd. Terwijl er rond de jaarwisseling nog zo'n vijftig woningen in aanbouw waren of uitgegeven. Frits Ruyten benadrukte nog maals dat bouwen op de dorpen 'topprioriteit' heeft. De wethou der komt met een plan van aan pak waarin bouwprojecten-wor den opgestart en begeleid. Met een duidelijke prioriteit en de planmatige en bestemmingsplan- technische mogelijkheden. Een voortgangsrapportage is er een belangrijk onderdeel van. "Het krijgt voortdurend de aandacht. Dit willen we ook laten zien en de dorpen daarvan op de hoogte stel len. En ook duidelijk uitleggen waarom iets niet kan. Het halfjaarlijkse overleg tussen de kerkdorpen en de portefeuille houder Stedelijke Ontwikkeling is in het slop geraakt. Nadat wet houder Kersten in-februari 2001 ziek afhaakte nam burgemeester Waals dit onderdeel over. "Ik ben blij dat de draad nu weer wordt opgepakt", zei Harrie Holtackers, voorzitter van het dorpsraden overleg. "Want het overleg is in het afgelopen jaar helemaal ver zand. Dat is bij Waals niet meer gebeurd. En eerlijke antwoorden die hebben we ook gemist. Geluk kig komt er nu weer duidelijkheid en wordt er hopelijk ook verteld waarom iets niet kan." Jan Classens, voorzitter dorps raad Vredepecl, toonde zich min der optimistisch. "Ik bekijk dit met argusogen. Er komt weer een nieuwe groep en ik heb het idee dat er weer veel gepraat wordt Maar er is al lang genoeg gepraat. Ik hoop dat het nu niet alleen bij mooie woorden blijft. Maar dat er daadwerkelijk iets gaat gebeuren En niet alleen wachten op provin cie of Rijk maar anticiperen op de ontwikkelingen.' Het wantrouwen zit wat woningbouw betreft behoorlijk diep bij het dorpsradenoverleg. Secretaris Toon Ewals liet de reac tie van de gemeente zien op een brief die in maart gestuurd is. "En dat is precies hetzelfde antwoord als dat we in 1998 hebben gekre gen." Patrick van der Broeck verzocht om de dorpsraden bij de plannen te betrekken. Zo blijkt in Oirlo de gemeente niet op de hoogte zijn van de actuele stand van zaken van de stankcirkels. "De gegevens op het gemeentehuis kloppen vaak niet met de werkelijkheid. En daar komen ambtenaren van achter een bureau niet achter zon der de dorpen erbij te betrekken." Van der Broeck gaf aan dat de Stankwet voor de reconstructie gebieden, waaronder Venray valt, door de Eerste Kamer is aangeno men. "Die wet is helder. We weten in welke categorieën de dorpen vallen. Ga daar alvast beleid op maken Theo Zegers, voorzitter dorps raad Merselo, zei niet veel behoef te te hebben aan allerlei uitleg over wat wel en niet kan. "Want de dorpen zijn onderhand behoorlijk deskundig op dit gebied. Die zaken die weten we allemaal wel. Het is veel belangrij ker om de grenzen af te tasten en de bouwmogelijkheden optimaal te benutten." Wethouder Ruyten zegde toe alle dorpen bij de plannen te betrekken. "Er komt een concept maar geen dictaat. Met een volg orde van werkzaamheden die gedegen onderbouwd is. Ik voel de 'drive' om te bouwen maar ik vraag ook vertrouwen." PEEL EN MAAS een abonnement waard Aandacht voor jeugd en jon geren komt regelmatig ter sprake in het dorpsradenover leg. Dit thema valt nu in de portefeuille van de nieuwe wethouder Mathieu Emonts (PvdA) die maandag op bezoek was. Sieb Nijssen, voorzitter dorps raad Ysselsteyn, vond dat er veel tijd en energie is gestoken in de jongerendebatten. "Maar de resul taten vallen toch tegen", meende hij. De belangstelling was mager en de ideeën van de jeugd blijken moeilijk uitvoerbaar." Emonts erkende dat. het jonge renbeleid 'de afgelopen vier jaar een moeilijk verhaal is geweest'. De welzijnswethouder gaf aan veel belang te hechten aan de jon- gerensozen. "In het niet-commer- ciële uitgaan kunnen de jongeren hun eigen vertier maken. En ze zijn goed in staat daar zelf vorm aan te geven. Ze leren zelf verant woordelijk te zijn en dat is van opvoedkundige waarde." Toon Ewals, secretaris dorps raad Oirlo, wees op het succes van de plaatselijke soos Watjang. Waar veel jongeren als vrijwilliger actief zijn. Het jaarlijkse popfesti val telt meer dan honderd mede werkers. "Ze hebben daar een fan tastisch draaiboek voor. Maar de jongeren vragen ook om begrip en ondersteuning. Het zou goed zijn als ef één aanspreekpersoon komt waar ze gemakkelijk naar toe kunnen stappen." Louis Vroemen, voorzitter dorpsraad Castenray, vond dat de jongerendebatten ook positieve zaken hebben opgeleverd. "Want de jongeren leven mee met dorp waarin ze wonen. Ze geven ook hun mening en hun kijk op de leefomstandigheden. Mathieu Emonts had zijn twij fels over deze debatten. 'Want het is voor jongeren vaak lastig om aan te geven wat ze precies willen. Dat springt vaak alle kan ten op. En het zijn vaak trends waarbij het van belang is om hier op snel te reageren." Tijdens snelheidscontroles op de Horsterts eg in Castenray zijn door het verkeershandhavings- team zondagavond 70 verbalen uitgeschreven. In totaal passeer den 300 voertuigen het meet punt. De hoogstgemeten snelheid bedroeg 81 km/uur waar 50 km/uur is toegestaan. Dat levert een boete op van 187 euro. Tijdens een controle op de Put- tenweg in Ysselsteyn zijn diezelf de avond 44 verbalen uitgeschre ven. In totaal passeerden 250 voertuigen het meetpunt. De hoogstgemeten snelheid bedroeg 78 km/uur waar 50 km/uur is toe gestaan. Dat levert een boete op van U5 euro. ROND DE KERK Tijdens de première stonden de bezoekers in de rij voor de eerste vertoningen van de film De Idioot in het Bad. Ook de voorstellingen in juni van het verfilmde gedicht van Vasalis trokken veel publiek. Daarom besloot De Waan deze zomer extra voorstellingen te houden van deze prachtige, inte gere film-van Willem Kurstjens. De intrigerende zwart-wit film is te zien in een theatrale setting in de oude brandweerkazerne op het St. Annaterrein in Venray. De zitplaatsen bestaan uit rolstoelen, zodat de toeschouwer bij de film wordt betrokken en voor een deel ervaart wat hij ziet. De film is zwart-wit omdat dit het beste past in de geest van de tijd waarin het De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag samen met ambtenaren van de gemeente een controle gehouden op de geluids hinder van horecagelegenheden. De controles leverden processen- verbaal op voor drie café's. Ondanks gestelde geluidsnormen bleken drie horeca-ondememers zich niet te storen aan de regelge ving. De controleurs hebben de metingen in de panden op het Henseniusplein, Schoutenstraatje en de Kempweg verricht en con stateerden grove overschrijdin gen. In de feesttent bij wijkcentrum Landweert werden eveneens veel te veel decibellen vastgesteld. De verantwoordelijken werden hier- gedicht is geschreven. "En omdat de emotionele werking van een zwart-wit film groter is dan die van een kleurenfilm", stelt Willem Kurstjens. "Om die emotie gaat het in deze film, meer dan om het verhaal." "De film heeft een bepaalde triestheid", vervolgt Kurstjens. "Het is een verstild portret van een wasbeurt van een psychia trisch patiënt. Maar de film roept ook warme gevoelens op. Je kunt aan de verpleegster zien dat ze genegenheid en begrip heeft voor 'de idioot'. Ze neemt de rust en de tijd om hem in bad te doen, ze is zorgzaam en liefdevol voor hem." i De idioot in het bad is te zien op 7, 14, 21 en 28 juli en op 4 en op aangesproken en temperden het geluid direct. Bij Venray Muzikaal Totaal, in het centrum van Venray werd om 1.05 uur nog steeds muziek ten gehore gebracht. Hier werd een waarschuwing gegeven, die werd opgevolgd. Bij het opruimen werd door de geluidsmensen om 01 25 uur toch nog veel te luide mechanische muziek gespeeld, wat hen een proces-verbaal ople verde. PEEL EN MAAS een abonnement waard 11 augustus, steeds om 14.00, 15.00 en 16.00 uur. U kunt kaar ten (€1,- per stuk) kopen of bestellen op het informatiecen trum van De Waan, Noordsingel 39 in Venray, 0478-569126. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel 0478-582727 Fax 0478-510916 e-mail: redactie@vandenmunckhof.nl Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Op bovenstaand adres. Telefonisch, uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar. Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur Gemeente met kort geding in tegenaanval P. Oldenhof uit Enschede was met 400.000 euro verre weg de hoogste bieder op het oude raadhuis aan de Grote Markt. Toch besloot de gemeente het monumentale gebouw voor 204.000 euro te verkopen aan Van Benschop Swinkels Horeca (B&S). Oldenhof is hier niet mee eens en heeft via de rechter beslag laten leggen op het pand. De ondernemer uit Enschede stelt een vordering van 250.000 euro. De gemeente is direct in de tegenaanval gegaan. Want zolang er beslag op het gebouw ligt kan het niet geleverd worden aan B&S Horeca. Daarom worden de dag- vaardiging en procedure niet afge wacht maar spant de gemeente zelf een kon geding aan. In de hoop op een snelle afhandeling want de gemeente denkt juridisch sterk te staan. Het doel van het oude raadhuis was hoogwaardige en grootschali ge horeca. B&S voldeed volgens het college hieraan het beste met een grand-café, eetcafé/brasserie, restaurant, culinaire shop en wijn- proeflokaal. Volgens B en W had Oldenhof bij zijn inschrijving zijn plannen niet omschreven en was er geen verklaring van financiële gegoedheid overlegd. De inschrij ving zou daarom zelfs ongegrond verklaard kunnen worden maar de gemeente nodigde Oldenhof toch uit voor een gesprek. Dat vond op 13 mei plaats met burge meester Waals en een ambtenaar. De Enschedese ondernemer maakte toen zijn plannen ken baar Hij wilde dwars door het gebouw een passage aanleggen met links en rechts winkeltjes en eventueel een café/koffiegelegen- heid. Op de bovenverdiepingen zouden appartementen komen. Deze plannen strookten niet met de gewenste horeca-invul- ling. Dat is ook schriftelijk aan Oldenhof medegedeeld. Alhoewel de gemeente dat volgens de voor waarden niet eens verplicht was. Daarin staat dat zonder opgaaf van redenen het pand aan een ander dan de hoogste bieder gegund kan worden. De gemeente Venray wijst de beschuldigingen van Oldenhof - onzorgvuldig handelen en een onbehoorlijke belangenafweging - dan ook af. Via een kort geding hoopt de gemeente de beslagleg ging te snel mogelijk op te heffen. m m Behalve met examenuitsla gen en proefwerkpunten sco ren scholieren van het Raay- landcollege in Venray ook goed met dichtkunst. Het poë tisch kunstwerk van de jonge ren van 5 VWO in het loof- prieel op het St.Anna-terrein oogstte in de voorbije dagen bewonderende blikken en commentaar. In de gerestaureerde boog bij paviljoen St.Eugène hangen 'klin kende dichtregels'. Op uitnodi ging van het Literair Café Venray- regio hebben zo'n 75 Raayland- scholieren gedichtjes bedacht over het thema van De Waan, de (kunst)manifestatie vanwege hon derd jaar psychiatrie. Die dichtre gels zijn op plaatjes plexiglas geschreven. Deze glasscherven zijn in de Anna-boog opgehangen en verbonden met buizen van een klokkenspel. Behalve de wind zor gen bezoekers voor een klankspel wanneer ze de scherven vastpak ken om de gedichtjes te lezen. En door het bladerdek schijnende zonnestralen zorgen voor dansen de lichteffecten. Het poëtisch kunstwerk werd uitgevoerd door beeldend kunstenaar Tineke Ver meer uit Blerick (ook present op Poëzie Steyl) samen met vijftien Raayland-jongeren. Voorzitter Eric- Peters van De Waan is met het resultaat bijzonder in zijn sas. Hij doopte' zaterdagavond de instal latie door een Waan-gedachte op een blanco scherf te schrijven. Dat deed ook Gerrit Reintjes van de Aid Prinse Kompeneej uit Veu len, die de uit 1936 stammende Anna-boog heeft gerestaureerd op verzoek van de Stichting Stad spark. Ook bezoekers kunnen op onbeschreven plaatjes dichtregels toevoegen. Net zoals de zusters van St.-Anna er vroeger hun nieuwtjes uitwisselen, zo worden er nu gedachten uitgewisseld door middel van gedichten, zo memoreerde Paul Reiniers van de Waan-werkgroep Literatuur. Waan-denkbeelden en dichtregels van klasgenoten - zoals 'Mensen denken dat ik gek ben. ik laat ze in die waan' - inspireerden Raay land-jongeren ook tot het maken van vijf kunstobjecten. Ze zijn te zien langs de looproute van het Anna-terrein naar het Odapark. bijvoorbeeld bij het Kunstencen trum en de Openbare Bibliotheek. Vervolg voorpagina AZC mogelijk van de baan Door alle vertraging komt de gemeente steeds meer met het AZC in haar maag te zitten. Want de Brabander is een nieuwbouw wijk waar de gemeente versneld huizen wil bouwen. Terwijl de afspraak is dat het AZC er voor vijf jaar blijft. Dus uiterlijk is het terrein medio 2008 voor woning bouw beschikbaar. Dit is het snel ste scenario want mogelijke bezwaarschriften tegen de komst van het AZC kunnen de opening nog vele maanden vertragen. "We moeten snel door want anders lopen we onszelf voor dè voeten in de Brabander", zei Verstegen. De planning is nu dat de bouw vergunning rond de jaarwisseling verleend wordt, indien de artikel 17-procedure zonder kleerscheu ren is doorlopen. Het COA heeft daarna nog minstens een half jaar nodig om het terrein met 75 staca- rcavans voor 375 asielzoekers helemaal in te richten. De klankbordgroep onder lei ding van Harrie van der Borg kwam vorige week woensdag voor het eerst sinds 10 april 2001 weer bij elkaar. Projectleider Ver stegen meldde dat het AZC de gemeente meer geld gaat kosten. "Budgettair neutraal dat lukt niet. We zullen terug moeten naar de gemeenteraad voor extra geld." De kosten worden vooral ver oorzaakt doordat de gemeente een gedeelte van het grondge bied, ongeveer een hectare, niet in bezit heeft. De bedoeling was dat de aanleg van wegen en andere infrastruc tuur later gebruikt zou worden voor de nieuwe woonwijk. Van deze win-win-situatie is nu geen sprake meer. "De grond wordt blanco opgeleverd en we krijgen het over vijf jaar weer blanco terug", aldus Verstegen. "Als we alle grond in bezit hadden gehad was het gemakkelijker geweest. Maar we gaan niets aanleggen op een gehuurd stuk grond." Wet houder Emonts zei dat de bouw plannen voor De Brabander ook niet gelijk oplopen met het AZC Er komt wel een ontsluiting naar de rotonde op de Westsingel. Ver stegen meldde dat de aan te leg gen verharde weg later wellicht als fietspad gebruikt gaat worden. Wegens succes geprolongeerd De gemeente is niet van plan een stuk bos langs de Loobeek in Merselo te verkopen. Het bosper ceel ligt tegen het melkveebedrijf van Loonen aan De Boterpot in Merselo aan. Loonen had het ver zoek ingediend om het bosje van ongeveer een hectare groot te kunnen kopen. Vanwege de bedrijfshygiëne wil de Merselo- naar zo min mogelijk mensen rondom zijn bedrijf toelaten. Bovendien zou een herbestem ming van het bos de bedrijfsmo- gelijkheden kunnen beperken. Na aankoop wilde de veehouder het perceel in beheer geven bij De Marke. Deze stichting beheert de meeste bossen in de gemeente Venray. De gemeente denkt dat het wel meevalt met het aantal bezoekers aan dit stuk bos. Er staat immers het bord 'doodlo pende weg' voor de toegangs weg. Bovendien wil de gemeente de reconstructie en natuurontwik keling van de Loobeek gaan uit voeren. "Dan is het belangrijk om eigendommen in de directe omge ving te hebben. Om ruimte voor natuurontwikkeling te scheppen en als ruilobject voor eigenaren die grond moeten inleveren", zo motiveert de afdeling Econ.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 3