ntmoetingsdag Ysselsteyn SALE Ingezonden amenwerking in omgana met mensen iet verstandelijke beperkingen Rabobank Nieuwsbrief Oosterse tapijten: een Goed Idee Rabobank Venray Meerlo-Wanssum .OZO voor tomst ndycarsbaan Zeskamp Oud papier Peeltoernooi Geslaagd :el en maas Donderdag 27 juni 2002 - Pagina 9 Thema overlijden op www.rabobank.nl Wat zijn de financiële gevolgen voor het gezin als een van beide partners onverhoopt komt te overlijden? En wat moet geregeld worden met betrekking tot bank- en verzekeringszaken? Voor het antwoord op deze vragen kunt u voortaan terecht op de Rabobanksite. Informatie en een checklist maakt u wegwijs in zaken als de Algemene nabestaandenwet, het nabestaanden pensioen en formaliteiten die spelen rondom een sterfgeval. De rekenmodule brengt inkomsten en uitgaven in beeld als een van beide partners wegvalt. De uitkomsten worden in cijfers en grafieken weergeven en gekoppeld aan relevante producten zoals de overlijdensrisicoverzekering en de gezins uitvaartverzekering. 'Overlijden' staat op www.rabobank.nl onder het thema 'Leven'. 'Bankbreed' op Omroep Venray De volgende uitzending van Bankbreed wordt uitgezonden op zondag 14 juli tussen 11.00 en 12.00 uur. In deze uitzending komt het onderwerp 'beleg gen' aan bod. Omroep Venray is te ontvangen via de kabel op 87.5 Mhz en via de ether op 90.2 Mhz. Heeft u vragen of opmerkingen over bankzaken die u graag in Bankbreed besproken zou zien? Stuur dan een e-mail naar info@vmw.rabobank.nl A of naar info@omroepvenray.nl fm\ De dialoog tussen Nederlanders n Duitsers en omvangrijke infor- latie over de activiteiten van de 'olksbund Deutsche Kriegsgra- erfürsorge stonden afgelopen aterdag centraal tijdens de ont- noetingsdag, waartoe de Volks- >ond het publiek uitnodigde op Ie begraafplaats in Ysselsteyn. )eze begraafplaats is ook de plek 'aar de Volksbond twintig jaar rieden een project heeft gestart dat richtingwij zend is geworden voor haar jeugdwerk: Ysselsteyn is de geboorteplaats geweest van het schoolprojectwerk van de Volksbond. Hier hebben school klassen de oorlogsbegraafplaats voor het eerst gebruikt als plaats om te leren, hier hielpen scholie ren bij de verzorging van de gra ven, verzamelden zij informatie over de gesneuvelden, spraken zij met getuigen uit die tijd en heb ben zij hun inzichten samengevat in een projectwerkstuk. Op deze wijze is hier ook het eerste jeugd- ontmoetingscentrum van de Volksbond ontstaan dat in de jaren negentig als voorbeeld dien de voor de oprichting van drie nieuwe ontmoetingscentra in Bel gië, Frankrijk en Italië. Karl-Wilhelm Lange, voorzitter van de Volksbund Deutsche Kriegsgraberfürsorge, opende het ontmoetingscentrum. Behalve een bezichtiging werd ook infor matie geboden over alle facetten van het werk van de Volksbond en bestond de mogelijkheid voor gesprekken met leden van het algemeen bestuur en van het dcel- staatbestuur Nordrhein-Westfa- len. Bovendien waren er ook muzikale bijdragen en attracties voor de jeugd. Een heel bijzonder hoogtepunt vormde ongetwijfeld de actie Bloemen tegen het ver geten: samen met de gasten zet ten jonge mensen bloemen op de graven van de onbekende solda ten. De. begraafplaats in Yssel steyn heeft ongeveer 6000 graven die op deze dag werden verfraaid met bloemen die zijn geschonken door de leden van de Volksbond. Een dag eerder werden op deze wijze nog eens 3000 graven in het Belgische Lommei versierd. De LOZO (Limburgse Organisa- ie van Zelfstandige Onderne- ners), cluster Horst Sevenum 'ënray, verzoekt in en brief aan lurgemeester en wethouders van Ie gemeente Venray om ook de lositieve effecten van de komst an een Indycarsbaan mee te lemen in haar besluit. De LOZO vil dat het college een onderzoek aal doen naar de positieve invloe ien van een Indycarsbaan in Ven- ay. Volgens de LOZO biedt het laar de regio halen van zo'n cir- :uit. grote economische kansen 'oor het bedrijfsleven in deze .'ontreien. Gezien de te verwach- en grote toeschouwersaantallen lenkt de LOZO dat het een aan- lienlijke impuls geeft aan de dag- in verblijfsrecreatieve sector, literaard heeft dit een positief ffect op andere soorten van ledrijvigheid. De LOZO stelt dat 'estiging van een circuit in een Hiurtregio het tegenovergestelde ffect met zich meebrengt. Weer terug van (even) weggeweest Vanaf heden kunt U in Ven ray weer terecht voor oosterse tapijten. Goed Idee Meubelen aan de Plataanstraat heeft een uitgebreide collectie moderne en klassieke oosterse tapijten in haar assortiment opgeno men. Al vanaf 1970 werd door Van Dooren's Perzen in de School straat oosterse tapijten verkocht. Carpet Palace uit Venlo besloot echter om de verkoop activiteiten in Venray te stoppen. Daarop heeft Frans van de Kamp van Goed Idee Meubelen contact gezocht met Theo van Dooren van Carpet Palace om te kijken of de verkoop van oosterse tapijten door Goed Idee kon worden over genomen. Dat heeft er toe geleid dat vanaf 1 juli Goed Idee is uitge breid met een grote afdeling oos terse tapijten. De belangstelling voor oosterse Wijkvereniging Landweert houdt op vrijdag 28 juni vanaf 20.30 uur ten feestavond in de feesttent bij het wijkgcbouw. Op zaterdag om 10.30 uur begint de zeskamp op speelterrein Fluite- kniid-Rozemarijn. 's Middags is er een clown en springkussen aanwe zig. De kleinere kinderen kunnen zich laten schminken, 's Avonds is er feestavond in de feesttent bij het wijkgebouw met live muziek van de >s, de entree is dan 3,50 euro. tapijten is nog steeds groot. Natuurlijk hebben de kleurscha keringen van vroeger plaats gemaakt voor meer modernere kleuren en is het assortiment ook beduidend groter dan in het verle den. Maar ook met moderne kleu ren brengen deze tapijten u in de oosterse sfeer van de Oriënt. Warmte en sfeer worden door een met zorg uitgezocht tapijt geaccentueerd. De oosterse tapij ten komen uit landen zoals India, Turkije, Tibet, Nepal, Iran en Irak. Vooral de geknoopte Berbers zijn van goede kwaliteit. En, ieder tapijt is voorzien van een certifi caat van echtheid. Daarnaast heeft Goed Idee Espina tapijten in haar assortiment, een tapijt vervaar digd van Japans handgetuft acryl in zeer mooie designs en met smaakvolle kleuren. Goed Idee heeft met de intro ductie van oosterse tapijten diver se openingsaanbiedingen met een openingskorting van maar liefst 20%. Hiervoor verwijzen zij U naar de advertentie elders in dit blad. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS Vrijdag 28 juni wordt er om 18.00 uur papier opgehaald in de route T Desselke. Wilt u het oud papier goed gebundeld aan de straat plaatsen. Woensdag 3 juli wordt vanaf 18.00 uur papier opgehaald langs de route Vredeskerk. De contai ner aan de Westsingel, parkeer plaats Hubenhof is elke zaterdag open van 08.30 tot 17.00 uur. Hier kan iedereen papier depone ren ten bate van Heil der Zieken. Op de eerste dag van het Peel toernooi voor fanfares en harmo nieën heeft St. Oda uit Ysselsteyn als enige korps het predikaat zeer goed behaald. Het jurylid dhr. Danny Oosterman was zeer lovend over dirigent, fanfare en de uitgevoerde weken. Enkele citaten uit zijn juryrapport zijn: dit orkest heeft een 'machtige klank', goede orkestbalans, rit misch uitstekend uitgewerkt, groot compliment voor dirigent en orkest. De drumband van Har monie St. Catharina Leunen-Veu- len-Heide neemt komende zater dag om 16.15 uur deel aan het Peeltoernooi in Meijel. Voor de drumband is dit de eerste keer dat zij na hun promotie naar de eredi visie deelnemen aan een toernooi. In Meijel spelen zij ondermeer The old man and the sea, een van de stukken waarmee zij in 2001 promoveerden. Belangstellenden zijn welkom in het gemeen schapshuis in Meijel. Jolanda Nabben uit Venray is afgestudeerd aan de Hogeschool Arnhem Nijmeben als bevoegd lerares handvaardigheid 2e graads en bekwaam als lerares tekenen. Rob Peeters is op 21 juni afge studeerd aan de Hogeschool voor de Kunsten in Arnhem, faculteit Theater en Opleiding uitvoerend theaterdans. Zijn resultaten leid den er toe dat hij is genomineerd voor de HKA-prijs in augustus. In de rubriek Ingezonden krijgt Li als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Jongerenbeleid Open brief aan de jeugd van Venray. college van B en W, bestuur Open Jongerenwerk Ven ray en alle mensen die het pro bleem voor de jeugd opgelost wil len zien. Beste mensen. In onze vergadering van 11 juni hebben wij gesproken over het jongerenbeleid in de gemeente Venray en meer specifiek over het beleid in het centrum. Er is al veel geschreven en gesproken over dit probleem maar er komen geen oplossingen. Wij hebben zelfs de indruk dat er zeer weinig moeite wordt gedaan om tot een oplossing te komen. Wij vinden het een onbegrijpelijke zaak dat er enerzijds geld genoeg ligt om een geheel nieuw jongerencen trum op te zetten. 'En dat krijgen jullie ook", waren de woorden van de heer Driessen tijdens de evaluatie van de jeugddebatten in de Witte Hoeve. Maar dat er anderzijds een pand ligt te ver pauperen in het centrum met een bestuur dat geen samenwerking met de gemeente wil. Er zou een miljoen beschikbaar zijn voor een jongerencentrum. Wij vragen ons af en met ons veel ouderen en waarschijnlijk de totale jeugd van Venray waarom deze impasse kan voortbestaan. Er rijzen dan ook veel vragen! ii.CUSESPAKTAi.OflSTSHISTSBl.AZtSSJASJE COSTUUMSSHIRTSJACKSVESTENMANTELSSW VTSJËANSTRUIEtHtOATSBLOUSeS PANTALONS ihistsbu irvo^s- ecaoa" U w s s h s r UCXSVESTE NINM /Q L 5 mJSJ '/fl EAMSTSUIE :OAtSBi.O«StSPANTALOMSTSHISTSBLAZER i A S J S K O S T U U MjS S H J S JA C K S V E S T E N M A 'ELSSWEATSJEA ICQ TT I fill OATSStOUSESP U U O N S T S H I R T m A 7 R A S J S K O S T IJ "SHIRTS-JACKSVESTEMMANTElSSWEATSJEAN SUSSNCOATSBL Ofk K ~fk |\7 A ONSTSHIR7SBI JSWSJASJESKO sV|*l sWUACT SJACXSVESÏE itAIITtLSSWEATSJEAHSTSlilENCdATSBlOU o si j E X S T R I E N C O A T 5 B l 0 II S E S P A T H O N i S H I T S 8 U Z E B S J A S J E S K O 5 T il M S S H i i j ft C K S V E S T N M U T E. L S S W A 7 5 J E A K S T R I ANTACQNSTSHIS a BI A ze BS JA SJESKOSTUUMSSHIBTSJA C K S V HOUSESPA«tAI,ONSTSHIBrS3LA2t»SJASJi VAN OORSCHOT MODE Grotestraat 73, Venray Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Oss, Venray. - Wacht men op de afloop van de procedures waarop een uitzet ting van de huidige gebruikers van het pand zal volgen? - Welke procedures lopen er eigenlijk? - Of wacht men op het instorten van het gebouw hetgeen, als men de gebruikers mag geloven, niet onmogelijk is? - Denkt men aan de risico's die er liggen voor de jeugd die er nu gebruik van maakt en eventuele verantwoordelijkheid hierin die waarschijnlijk toegedicht zal wor den aari de gemeente? - Wat betekent voor Venray nog een bordje 'monument' op de gevel wanneer er niets meer aan het gebouw gedaan wordt? Let wel rotting van binnenuit heeft zijn weerslag op de buitenkant. - Wat bezielt een man om zo dwars te gaan liggen? Hoe komt hij hiertoe? - Als er geen vertrouwen van OJC Dingus in de gemeente is en de gemeente niet meer wil praten met de mensen van OJC Dingus, is er dan iemand te vinden die de impasse kan doorbreken? Maar ook vragen wij ons af wat de jeugd nu eigenlijk wil. Willen ze wel een honk waar ze bij elkaar kunnen komen? Want dan kunnen ze dat toch! Men kan als jeugd zelf naar Dingus gaan en daar op democratische wijze hun wensen realiseren. Tenslotte is OJC Dingus een stichting waar een bestuur op democratische wijze gekozen wordt en een zit tingstermijn heeft waar men aan gehouden is. Zodat op geheel legale wijze een wijziging in het bestuur gerealiseerd kan worden. ALS DE JEUGD DIT WIL! Dus wat let de jeugd om zelf gezamenlijk iets te ondernemen? Dat de gemeente voorwaarden aan subsidies stelt is begrijpelijk. Zolang het geen dictaat van bovenaf is en er voldoende vrij heid gewaarborgd is. Ook is het niet meer dan normaal dat een zo groot aantal jeugdigen moet kun nen profiteren van subsidies die de gemeente voor de jeugd ter beschikking stelt. Dit houdt dan ook in dat er van beide zijden openheid moet zijn. Wij vragen als wijkplatform Venray centrum dan ook aan zowel de gemeente, de gebrui kers van het pand Dingus, maar ook aan de politiek en de jeugd zelf om rond de tafel te gaan zit ten en de impasse te doorbreken. Eigen belang opzij te zetten en ruzies bij te leggen want we wil len tenslotte allemaal hetzelfde. Een leefbaar centrum met een plek voor iedereen dus ook voor de jeugd. Namens het wijkplatform centrum S. Storms, voorzitter. Bezopen beleid Het besluit van gemeente, poli tie, horeca en wijkplatform om het sluitingsuur voor de horeca permanent vrij te geven past vol ledig in de gedoogcultuur en reeks van blunders en foute beslissingen van onze Venravse politici. Wat zijn de feiten. Vóór de nachtelijke uitgaanspartij en op een tijdstip dat de kroeg het terrein is van een enkeling, komen vrienden en vriendinnen thuis of op een hangplek bij elkaar om zich te laven aan de vele en vooral goedkope drankjes van de supermarkt of de slijterij. Op het moment, dat wij, zorgza me ouders, een slapeloze nacht ingaan, trekken onze kinderen in zwaar beschonken toestand naar de Venrayse horecaparadijzen. Gezellig kletsend en zo heel af en toe nog iets drinkend hebben ze de tijd van hün leven. Bij het krie ken van de dag naar huis en samen met de inmiddels stijf van de stress in bed liggende ouders voor een groot deel van het week end onder de lakens. Wat zijn de bezwaren? Door het thuis of elders indrinken van de jeugd ver liest de horeca steeds meer omzet. De personeelskosten in de nachtelijke uren zijn hoger dan voorheen. De hierdoor ontstane hogere consumptieprijzen zullen het indrinken en het teruglopen van de omzet verder versterken. Naast het feit dat het gebruik van sterke drank bij het indrinken niet bevorderlijk is voor de gezond heid, is de jeugd in het weekend uitgeteld en heeft daardoor wei nig puf meer voor wezenlijke zaken zoals studie en hobby's. Hoe kunnen we het tij keren? De deuren van de horecagelegenhe den tijdig sluiten, waardoor de jeugd vroeger uitgaat en ze min der tijd voor indrinken heeft. De horeca minder belasten met accijnzen en allerlei (gemeentelij ke) heffingen, waardoor de con sumptieprijs betaalbaar blijft en onze jeugd weer op normale tij den en controleerbaar kan gaan stappen. Dit alles in het belang yan de jeugd en .het behoud van onze gewaardeerde horeca. Poli tie en politici wens ik een goeie nachtrust toe. Maar af en toe wak ker blijven in het belang van andermans nachtrust kan geen kwaad. Leo Reintjes Leunen PEEL EN MAAS een abonnement waard Met de ondertekening van een nvenant willen zorgaanbieders, politie Limburg-Noord en justi- Roermond de handen ineens in als het gaat om de aanpak en igang met mensen met een ver- indelijke beperking in het alle ngs maatschappelijk verkeer. Dit voor zover deze mensen ider de verantwoordelijkheid n een erkende instelling of chting vallen. Het initiatief init van zorginstelling De Wen- I dat de mening is toegedaan t 'de wet' ook op deze mensen irmaal - zij het op gepaste wijze nioet worden toegepast. Veel igatieve gedragingen door of gen cliënten met genoemde iperkingen worden door de zor- anbieder zelf ter hand geno- en. Hierdoor zijn ze vaak onder- leker en rechter in de eigen stelling. Met de ondertekening in het convenant hebben rtrokkenen afgesproken dat rafbare gedragingen altijd :meld worden bij de politie, ok zal ,er zo mogelijk medewer- ng worden verleend aan opge legde sancties binnen de instel ling van de zorgaanbieder aan de hand van justitiële richtlijnen. Enerzijds wordt de doelgroep hiermee gelijk gesteld met andere mensen in de samenleving en erkend als volwaardig burger. Anderzijds blijft de relatie die de zorgaanbieder heeft met de cliënt (verdachte) bestaan, blijft de begeleiding behouden en kan de rol van hulpverlener worden voortgezet. In het kader van het nieuwe zorgbeleid krijgen men sen met een verstandelijke beper king meer en meer een eigen woonplek aangeboden in een woonwijk. De deelname van men sen met een verstandelijke beper king wordt hiermee sterk gesti muleerd en neemt een steeds belangrijkere plaats in in het maatschappelijk verkeer. De ver wachting is dat dit in de toekomst zal gaan toenemen. In Noord- en Midden-Limburg zijn op diverse locaties eengezinswoningen waar mensen met een licht verstandelij ke beperking groepsgewijs of zelf standig wonen, met de noodzake lijke ondersteuning. Cijfers zijn er niet maar de politiepraktijk wijst uit dat er regelmatig contacten zijn met mensen met een verstan delijke beperking, die door een strafbaar feit zijn benadeeld of zelf strafbare feiten hebben gepleegd. Deze mensen beseffen wel wat goed en kwaad is, ze hebben over het algemeen een geestelijke ont wikkeling vergelijkbaar met een kind van tussen de 6 en 16 jaar.Het begrijpen en begrepen worden is dus erg belangrijk als je deelneemt aan het maatschappe lijk verkeer. OPLEIDING De politie gaat met dit soort zaken divers om en vaak handelen politiemensen naar eigen inzicht. Medewerkers van de politie zijn niet pedagogisch of orthopedago gisch opgeleid in het omgaan met mensen met een verstandelijke beperking. Het is wenselijk dat politiefunctionarissen die regel matig functioneel contact hebben met de doelgroep, collectief wor den geschoold. Dit zal voor het contact met deze mensen bevor derlijk zijn en de kwaliteit vergro ten van de te nemen maatregelen of het op te maken proces-ver baal. Richtlijnen en procedures moeten bij de politie worden opgezet om meldingen en aangif ten die hierop betrekking hebben te verwerken. Bij elke deelnemende zorgaan bieder zal de meldingsprocedure worden aangepast op dit conve nant. Zodra er sprake is van een vermeend strafbaar feit wordt er melding gedaan bij de politie. De zorgaanbieder stimuleert het slachtoffer om aangifte te doen van het feit en zorgt voor eventu ele begeleiding en ondersteuning. Als zowel slachtoffer 'als dader intern zijn dan zal na een intern onderzoek melding of aangifte worden gedaan. Is het slachtoffer intern en de dader komt van bui ten de instelling dan doet het slachtoffer zelf aangifte, eventueel met begeleiding van de instelling. Is de dader intern en het slacht offer buiten de instelling dan zal een aanspreekpunt van de politie contact opnemen met de instel ling. De politie legt de gegevens vast en bepaalt samen met justitie het verdere traject. In sommige gevallen kan de zaak nog enige tijd worden aangehouden of er volgt een LIALT-afdoening. In geval van ernstige delicten wordt het proces-verbaal rechtstreeks aan het Openbaar Ministerie ver zonden. Door deze afspraken wordt ieders rol duidelijk. De zor gaanbieder de zorg, de politie doet het .onafhankelijke onder zoek en de sanctionele rol ligt bij justitie waar deze behoort te lig gen. De ondertekening van dit convenant schept nieuwe kaders waarbinnen de verdere samen werking in concrete situaties tus sen zorgaanbieders, politie en jus titie verder gestalte krijgt. Deze verbeterde samenwerking moet de positie van mensen met een verstandelijke beperking als vol waardig lid van onze samenleving verder versterken. Onderteke naars van het convenant zijn De Wendel Venlo, Vizier Velden, Daelzicht Noord Koningslust, St. Sint Anna Gastenhof Venlo. Poli tie Limburg-Noord en het Open baar Ministerie in Roermond. Even onder de aandacht - Vreemde valuta en travellercheques moeten 3 werkdagen vantevoren besteld worden. - Contant geld vanaf een bedrag van 4.500,- moet 3 werkdagen vantevoren besteld worden. - Met gebruik van uw* pinpas kunt u bij de geldautomaat 1.250,- per week pinnen. - Met uw pinpas kunt u voor een bedrag van 5.000,- per week betalen. Intermediair prijst 'flashy' Rabobank De Rabobank is één van de meest flashy hightech banken in de wereld, schrijft Intermediair in het laatste nummer. De bank is volgens het weekblad 'de beste, de meest innovatieve en modernste bank van.de wereld'. Die status dankt de Rabobank aan de coöperatieve structuur en internet. Paul Frissen, hoogleraar bestuurskunde aan de KUB in Tilburg, verklaart de onwikkeling en succes uit de coöperatieve structuur. "Maar weinigen beseffen hoe eigentijds en postmodern. 360 banken ontplooien immers beduidend meer initiatieven dan één hoofdkantoor". Dat de Rabobank meer dan andere banken aandacht schenkt aan zorg voor lokale gemeenschappen, het milieu en derde wereld verschaft haar volgens Frissen sympathie in deze post moderne wereld. En dan is de Rabobank ook nog eens de beste bank ter wereld, vindt Jacques Sijben, hoogleraar geld, krediet en bankwezen van de KUB. "De Rabobank is de enige handelsbank met een Triple-A status. Dat betekent dat de bank zo een sterke solvabiliteit (een groot eigen vermogen in verhouding tot risicodragende kredieten en beleggingen) heeft dat het één van de veiligste banken is die er bestaat. Dit dankt de bank ook weer aan de coöperatieve structuur. Anders dan beursgenoteerde groot banken zijn er bij de Rabobank geen aandeelhouders die de winst afromen. Alle winsten gaan linea recta terug in de bank en worden aangewend voor nieuwe bankactiviteiten".

Peel en Maas | 2002 | | pagina 9