aadslid Mulders eist aart in bouwplannen dorpen Meer personeel op gemeentehuis Met de Groep Geleide Wapens naar Kreta Snelheidsduivels op de bon Samenwerking Balans en Wonen Noord-Limburg KEIJSERS-MANDERS jmJk \N\eVeis Jongetje verdronken Kijk uw ogen uit in onze Sanidrome showroom Keijsers - Manders zorgt voor water, licht en warmte in één handomdraai. EEL EN MAAS Donderdag 27 juni 2002 - Pagina 5 l/ethouder Ruyten: "Bouwen heeft toppriotiteit" Tun Theo Mulders, kersvers waiadslid van Samenwerking i's' enray, was dinsdag de eerste iNi ie tijdens een raadsvergade- e'e ng gebruik maakte van het m||as ingevoerde vragenuurtje. n^; e Veulenaar wees erop dat al anaf begin 2001 bekend is dat r in vier dorpen (Oostrum, makt, Veulen en Vredepeel) :n belemmeringen zijn van inkcirkels. Maar dat er nog ;eds niet kan worden >uwd. ["We zijn meer dan een jaar ver- !r en nog steeds is er geen start {maakt met de herziening van de tan estemmingsplannen van deze [slorpen. Waarom is dit niet opge- hf akt?", wilde Mulders van wet- llig y houder Ruyten weten. Het raads lid van Samenwerking wees op de grote achterstand in de bouwpro gramma's. Bovendien mogen de dorpen 27 extra woningen bou wen uit de eerste ronde van de Ruimte voor ruimte-regeling. Hit de tweede ronde komen er wel licht nog meer huizen bovenop. "Daarvoor dient ook ruimte geschapen te worden in de bestemmingsplannen", aldus Mul ders die vroeg om nog voor de vakantie de herziening op te pak ken. Ook dient snel onderzocht te worden of er ook op andere dor pen inmiddels weer bouwmoge lijkheden liggen. Frits Ruyten (fractie Van de Vorle) antwoordde 'dat een grote problematiek wordt aangeroerd'. "Het college wil met alle inzet bouwen in de kerkdorpen. Dit heeft topprioriteit. Maar we wil len geen tweede Merselo meer. We doen geen toezeggingen die niet worden waargemaakt. Het moet ook zonder kostenover- schrijdingen." De wethouder van Stedelijke Ontwikkeling hoopte op de komst van de nieuwe en versoe pelde Stankwet. "Als die er is dan wordt het bouwen veel eenvoudi ger." Ruyten zei dat Oostrum het eerste dorp is waarvan het bestemmingsplan wordt aange pakt. "Maar het moet ook kunnen qua mensen, geld en tijd. Er is nog steeds een vacature voor een ste denbouwkundige voor de dor pen. We zijn op zoek maar die persoon is er nog niet." Er wordt momenteel gewerkt aan een notitie met een plan van aanpak voor de sterk verouderde bestemmingsplannen van de kerk dorpen. "Het wordt een plan met een personele en financiële invul ling. Zodra het aan B en W is voor gelegd kan de uitvoering worden aanbesteed", zei Ruyten. Mulders was allerminst tevre den en vond dat hij geen concrete antwoorden had gekregen. John Oosterbeek (WD) herinnerde eraan dat met overheidsgeld een slankcirkel in de kom van Veulen is gesaneerd. "Maar er wordt daar nog steeds niet gebouwd." Patrick van der Broeck (CDA) gaf aan dat in het coalitieakkoord van CDA-PvdA-Van de Vorle het bouwen op de dorpen prioriteit heeft. "We kunnen geen eeuwig heid wachten. We moeten voor uit maar alleen als het betrouw baar en zeker is. Bijvoorbeeld als het Reconstructieplan er is." Gerrit Lemmens (fractie Van de Vorle) wilde eveneens spoed betrachten. "Maar we moeten niet overhaast te werk gaan om de fou ten uit het verleden te voorko men. Wel moeten de dorpsraden als meest deskundigen in het dorp erbij betrokken worden." Ike Busser onderstreepte de onvrede bij zijn fractiegenoot Mulders. "We moeten dit niet vooruitschuiven naar een alge meen plan van aanpak." B")pnieuw actie tegen straatracers Opnieuw heeft de politie Lim- urg-Noord actie gevoerd tegen legale straatracers. Daarbij zijn mdagavond op de A73 diverse itomobilisten betrapt bij hun 'tiviteiten. Eén van hen is gefoto- afeerd met een snelheid van )1 km/u. Een andere verdachte die 208 m/u reed, een 23-jarige man uit 'ijmegen, kon ter plaatse worden angehouden. Zijn auto is inbe- iggenomen en zijn rijbewijs gevorderd. De man behoort ferigéns niet tot de straatracers, vroeg in de avond werd duide- jk dal grote groepen automobi- sten zich verzamelden op ver- >9- chillende plaatsen in Noord InS imburg. Zowel in Venlo, Blerick, evenum als Venray kwamen Iraatracers op verschillende loca- hehn ies bij elkaar. De politie was daar ip bedacht en had 45 medewer- ers paraat. Ook een officier van ustitie was tijdens de controles lermanent beschikbaar. Met owel opvallende als onopvallen- auto's en motoren zijn de jcers geobserveerd. Daarbij zijn lok verschillende radarsnelhcids- ito's gebruikt die op strategi- che plaatsen snelheidsmetingen lielden. In totaal zijn er enkele luizenden voertuigen gecontro- eerd, waarvan er 905 te hard reden. De hoogste snelheden zijn gemeten op de A67 (184 km/u) en op de A73 (201 km/u). De poli tie heeft sterk de indruk dat er weinig echt geraced is, maar dat de racers voornamelijk van plaats naar plaats gereden zijn. Waarbij overigens wel vaak (veel) te hard is gereden. Door de verhoogde politie-activiteit is er van racen nauwelijks iets terechtgekomen. In totaal zijn van vijf automobilis ten die daadwerkelijk aan het racen waren de kentekens en voertuiggegevens genoteerd. In een verder onderzoek zullen zij worden gehoord. Tot slot zijn er drie automobilis ten bekeurd die teveel gedronken hadden. 's maandag gesloten Eindstraat 12, tel. 581553 De directies en de voorzitters van de Raden van Commissarissen van Woonmaatschappij Balans en Wonen Noord-Limburg in Venray hebben een intentieovereen- komst ondertekend. Na een uitge breid vooronderzoek hebben beide organisaties geconcludeerd dat er voldoende aanknopings punten zijn om op een aantal fronten intensief te gaan samen werken. Daarbij wordt gedacht aan het ontwikkelen van een gezamenlijk beleid in die gebie den waar beide corporaties actief zijn, het bieden van wederzijdse ondersteuning en het gebruik maken van eikaars kennis. De komende periode wordt een onderzoek uitgevoerd naar de meerwaarde van verdergaande samenwerking of van een mogelij ke fusie. Ondertussen zullen beide corporaties intensief con tact onderhouden om afstemming te bereiken op alle terreinen die van belang kunnen zijn voor een toekomstig samengaan van de twee corporaties. Maar voordat zo'n fusietraject aan de orde is, dient er sprake te zijn van twee gelijkwaardige, juridische, part ners. Belangrijk aspect hierbij is, dat eerst de fusie van de corpora ties Bouwvereniging Weert, Vast goed Roer Maas en Woningbe- heer Limburg, die sinds 1 januari 2000 samenwerken onder de naam Balans, afgerond wordt. Vertegenwoordigers van de huur ders van Balans en Wonen Noord- Limburg en van de leden van Bouwvereniging Weert zijn voor af geïnformeerd over de intentieo vereenkomst en hebben hier posi tief op gereageerd. Dit geldt ook voor de Ondernemingsraden van de twee organisaties. Ook bij de vervolgstappen zullen de verte genwoordigers van huurders en leden actief worden betrokken. De gemeente Venray heeft in 2001 haar personeelsbe stand fors uitgebreid. Per 1 januari 2002 waren er 293 ambtenaren in dienst waarvan 269 een vaste aanstelling heb ben. Een jaar eerder telde de gemeente nog 270 personeels leden (248 vaste aanstellin gen). Een toename van 8,5%. De salariskosten stegen naar verhouding veel meer. Van totaal 10,14 miljoen euro in 2000 naar 11,69 miljoen euro vorig jaar, een stijging van 15,3%- In deze salarispost is alles en iedereen meegenomen. Zoals de vergoedingen voor de raadsleden van 191-577 euro en de toelagen van de vrijwillige brandweer van 154.398 euro. Het college van B en W stond voor 363-420 euro op de loonlijst en aan oud-wethou ders werd 114.613 euro uitge keerd. Ook werd voor vele ton nen aan 'frictiegelden' uitgekeerd. Voor het afvloeien van overtollig en/of slecht functionerend perso neel Daarbuiten werd voor 4,9 mil joen euro extern personeel aange trokken. Voor 2,5 miljoen euro om vacatures tijdelijk op te vullen of ter vervanging bij ziekte. Voor projecten of het inhuren van spe cialisten 2,4 miljoen euro. De sec tor Stedelijk Beheer spande de kroon met in totaal 2,3 miljoen euro aan ingehuurde krachten. Het bureau Oranjewoud was hof leverancier bij de afdeling Open bare werken met allerlei project leiders, verkeerskundigen en toezichthouders. Oranjewoud haalde in 2001 een omzet van 1,4 miljoen euro binnen op het Ven- rayse gemeentehuis. De afdeling Bouwen en milieu maakte gretig gebruik van uitzendkrachten (kos ten 524.000 euro) voor het afhan delen van bouw- en milieuaanvra- gen en juridische ondersteuning. De sector Stedelijke Ontwikke ling haalde voor 1,5 miljoen euro aan externen binnen. Het bureau DHV was het hele jaar kind aan huis bij de afdeling Economische Ontwikkeling met meer dan twin tig projectleiders en assistenten. DHV stalde voor in totaal 1 mil joen euro aan personeel in Ven ray. Een dure kracht was de sec torcontroller die via Deloitte Touche tien maanden werkzaam was bij Stedelijke Ontwikkeling. Hij werkte er 1360 uur wat de gemeente 185.186 euro kostte. Een uurtarief van 136 euro (300 gulden). Het tijdelijke hoofd Ruimtelijke Ordening, die voor de laatste vijf maanden van het jaar was ingehuurd van K+V, had nog een iets duurder prijskaartje. Zij kostte 152 euro (335 gulden) per Een 2-jarig jongetje uit Ysselsteyn is vorige week vrijdag in het zie kenhuis in Nijmegen overleden nadat hij donderdagmiddag achter zijn ouderlijk huis in een met water gevulde greppel terecht was gekomen. Normaliter staat de greppel droog maar door de hevige regenval stond er nu water in. Politie- en ambulancepersoneel alsmede de bemanning van een traumahelikopter stelden, alles in het werk om het leven van het kind te redden. Het slachtoffer werd met-spoed en onder politie begeleiding per ambulance-naar het ziekenhuis te Nijmegen gebracht. Als gevolg van het overlijden van het jongetje werd de manifestatie O11 tour naar de boer afgelopen zondag afgelast. Het jongetje was zoontje van een van de vi jf agrariërs in Ysselsteyn die op die dag hun bedrijf tij dens een open dag voor het publiek zouden openstellen. De sanitair - specialist Thuis in elke woning ELEKTRO Keijsers-Manders Sanidrome Keizersveld Venray Installatiebedrijf Keijsers-Manders Agrobaan 9 5813 EB Ysselsteyn Tel.: 0478 - 54 42 00 info@keijsersmanders.nl De sector Maatschappelijke Diensten trok voor ruim 700.000 euro uitzendkrachten aan. Zij waren vooral werkzaam op de afdeling Sociale Zaken als WVG- consulent, debiteurenbeheerder, intaker of bijstandsconsulent. De gemeente kon vorig jaar 46 nieuwe medewerkers verwelko men, zo staat te lezen in het soci aal jaarverslag. Het ziekteverzuim steeg licht van 6,2% naar 6,42%. Dit werd vooral veroorzaakt door het langdurig verzuim. De afdelin gen Economische Ontwikkeling, Publieksdiensten en Sociale Zaken springen er negatief uit. Het ziekteverzuim wordt vooral veroorzaakt door psychische klachten en problemen met het houdings- en bewegingsapparaat. De gemeente neemt maatregelen om de werkdruk, RSI-klachten, agressie en geweld en fysieke belasting terug te dringen. Zo hebben veertien personeelsleden een training 'leren omgaan met agressie en geweld' gevolgd. Om de veiligheid te vergroten is in de spreekkamers bij Sociale Zaken een meldsysteem aangelegd. Daar mee kunnen de bodes worden gewaarschuwd als een klant agressief wordt of een medewer ker zich bedreigd voelt. Voor 30.000 euro zijn hulpmiddelen aangeschaft om de werkplek en werkhouding te verbeteren. Beeldschermstandaarden, voet- en polssteunen of een bureau waar van de hoogte elektrisch instel baar is. 26 medewerkers meldden zich vorig jaar vier keer of vaker ziek terwijl 79 ambtenaren hele maal niet ziek zijn geweest. De huisvesting wordt door de ambtenaren als een knelpunt ervaren. De klachten betreffen vooral het binnenklimaat: lucht verversing, temperatuurwisselin gen, tocht en een slecht ventila tiesysteem. Door het groot aantal personen in één werkruimte treedt concentratieverlies op wat kan leiden tot werkstress. Van de 293 gemeenteambtena ren zijn er 171 mannen en 122 vrouwen. De gemiddelde leeftijd bedraagt 42 jaar, mannen 45 jaar en vrouwen 40 jaar. Er zijn 39 werknemers die 55 jaar of ouder zijn. Slechts vier personen zijn jonger dan 25 jaar. Van de 171 mannen werken er 147 fulltime (86%) en 24 parttime (14%). Bij de vrouwen ligt deze verhouding heel anders. 44 van de 122 vrouwen (36%) hebben een volledige baan en 78 (64%) werken er parttime. Een exclusief reisverslag m oor Peel en Maas door Jos Sjaals, burgemeester van Ven- py Waarom naar Kreta? De gemeente Venray kent een lCfS lantal grote werkgevers. Door le verkoop van een deel van «n Xerox aan Flextronics, wedij- reren de NLW Bedrijven en de Iroep Geleide Wapens thans dm de eerste plaats. Lang zal dat niet duren, want door de voorgenomen nauwere samenwerking tussen de Duit se en de Nederlandse Defensie tal de Groep Geleide Wapens Irie, en mogelijk vier, Patriot 'Sternen van Duitsland over men. Daarnaast is besloten it de grondgebonden lucht- :rdediging van de Koninklij- Landmacht naar de Lucht- ichtbasis de Peel zal komen, waardoor uiteindelijk circa 2000 militairen op deze basis zullen werken. Het Ministerie van Defensie is dan op afstand i"y* ie grootste werkgever in Ven ray. In het licht van deze ontwikke- ic ing heb ik, in overleg met het College van B&W, een uitnodi- ,d' ging aanvaard van de Directeur Personeel van de Koninklijke Luchtmacht om op 19 en 20 juni een bezoek te brengen aan het tweejaarlijkse schietprogramma van de Groep Geleide Wapens op Kreta. Ik was niet de enige gast, want naast de burgemeester van Venray was ook de Bijzondere Commissie van de Koninklijke Luchtmacht uitgenodigd. De Bij zondere Commissie is in de bur germaatschappij de Onderne mingsraad van het bedrijf Koninklijke Luchtmacht. Zowel met de Directeur Personeel en zijn staf, als met de verschillende vertegenwoordigers van de vakor ganisaties, is tijdens deze reis intensief gesproken over de toe komstige ontwikkelingen op de Luchtmachtbasis de Peel. Oefening baart kunst De Groep Geleide Wapens beschikt over drie raketsystemen, de Patriot, de Hawk en de Stinger. Het Stingerteam is ondersteunend aan het Patriot- en Hawksysteem. Dat wil zeggen dat de Stingerra- ketten, die vanaf de schouder worden afgevuurd, doelen moet onderscheppen die bij de Hawk- en Patriotraketten door de mazen zijn geglipt. De Patriotraket is in staat om met een elektronisch gestuurde radarbundel doelen te volgen en te onderscheppen. Omdat de radarbundel elektro nisch gestuurd wordt, heeft de Patriot een hoge reactiesnelheid. Zo kunnen uiterst laag als uiterst hoog vliegende doelen worden gevolgd en onderschept. Daar naast kan het Patriotsysteem meer dan één doel tegelijk onschadelijk maken en is het systeem zelf ongevoelig voor elektronische storingen. Dat de Groep Geleide Wapens deze systemen beheerst is gebleken tijdens de Golfoorlog in 1991. Maar je moet natuurlijk wel blijven trainen, blijven oefe nen en ook eens écht schieten. De wapensystemen die in 1991 gebruikt werden, hebben nog wel dezelfde naam, maar zijn wel doorontwikkeld. Elektronica staat niet stil, zeker niet bij de Groep Geleide Wapens. Trainen en oefe nen zijq de dagelijkse werkzaam heden. Ze doen dat in Venray, maar op veel meer plaatsen in de wereld. Zowel onder extreem koude situaties in Noorwegen, als in extreem warme situaties in Amerikaanse woestijnen of, zoals nu, op het subtropische Kreta. Maar voordat je op Kreta kunt schieten, moet je zowel je mate rieel als je mensen daar hebben. Alles in de goede volgorde en op de juiste tijd. Strenge protocollen Het materieel dat op Kreta werd gebruikt, was begin mei reeds verscheept naar Spanje, waar het was ingezet in oefenin gen in groter verband. De militai ren, voor zover ze het materieel niet begeleiden, worden voor de oefening ingevlogen. Na Spanje is het materieel verscheept naar Kreta, waar, zoals dat in de volks mond heet, met scherp zou wor den geschoten. Het gehele proces van transport tot de voorberei ding op het schieten, het schieten zelf, de afbouw van de installaties en het terugtrekken naar het basiskamp, wordt uitgevoerd vol gens strenge, en in NAVO-ver- band vastgestelde, protocollen. Alle stappen in dat proces wor den door een Internationaal Mili tair Evaluatieteam beoordeeld. De raketten, zowel de Patriots, de Hawks als de Stingers, worden afgeschoten op bewegende doe len boven zee. Daarvoor is een schietplaats ingericht (zie foto 1). De bewegende doelen zijn kleine vliegtuigjes die ter plaatse door de Duits/ Italiaanse vliegtuigfabriek Dornier/ Meteoor worden gemaakt en gelanceerd (zie foto 2). De mensen weten niet uit welke hoek, en hoog of laag, die vliegtuigjes komen. Teamwork van hoog niveau Ik vond het zeer boeiend om dat allemaal van dichtbij mee te maken. Op het gezicht van alle militairen, van hoog tot laag, stond de spanning te lezen, maar die spanning leidde eerder tot een strakkere discipline dan tot onze kerheid. Iedere vrouw of man wist waarvoor hij stond en met een pijnlijke nauwkeurigheid werden handelingen voorbereid, gecontroleerd en uitgevoerd. Het afschieten van raketten is indruk wekkend maar ook wel beangsti gend. Veel geluid, veel vuur en veel kruitdampen. Het moet niet prettig zijn op een slagveld. Ik heb getracht om lanceringen te fotograferen, dat mocht overi gens, maar mijn autofocus APS camera kon dat niet scherp krij gen, Daarvoor gaan die raketten te snel. De schietoefeningen die ik heb meegemaakt zijn voor de Groep Geleide Wapens uiterst succesvol verlopen. Het Interna tionale Militaire Evaluatieteam beoordeelde de beheersing van de Patriot- en Hawksystemen met een "Excellent", in schooltermen is dat een 8 tot 9- en de beheer sing van het Stingersysteem werd beoordeeld met een "Satisfacto ry", een 7 tot 8. Deze geweldige beoordeling was reden tot ontla ding en ontspanning bij alle men sen. Maanden training en oefe ning, in de sneeuw, in de woestijn, op de Luchtmachtbasis de Peel hebben hun nut bewe zen. Het afschieten van deze raketten was teamwork van hoog niveau. Ook ik was trots op onze militairen van Luchtmachtbasis de Peel. Ontwikkelingen Deze oefening, en ook die van deze week, want dan is er een andere groep militairen van de Peel op Kreta, was in zekere zin historisch. In het begin schreef ik dat de Groep Geleide Wapens zal worden uitgebreid met 3, moge lijk 4, Patriotsystemen, die wor den overgenomen van de Duitse Luchtmacht. De overeenkomst daartoe is op 19 juni door de Nederlandse en de Duitse Minis ter van Defensie ondertekend. Dat was juist toen wij op Kreta waren. Die systemen dienen ter vervanging van het Hawksysteem, dat bijna 40 jaar oud is en al drie keer is verbeterd, maar ook dat houdt eens op. Het is dus waar schijnlijk de laatste keer dat er met Hawks is geschoten en dat is in zekere zin historisch. Dat bete kent voor veel mensen wel omscholing en het Ieren werken met een nieuw raketsysteem. Een hele uitdaging. Het is echter goed om te weten dat het high-tech niveau op de Peel verder toe neemt en zal leiden tot een kwali tatieve verbetering van de werk gelegenheid in Venray. Maar het stelt ook weer meer eisen aan de middelbare technische opleidin gen in Venray, Venlo en Hel mond. Dat blijft een punt van aan dacht. Uitbreiding De Peel Daarnaast hebben we ook veel gesproken over de op handen zijnde uitbreidingen op de Lucht machtbasis de Peel met de grond gebonden luchtverdediging van de Koninklijke Landmacht. De verwachting is, en de plannen daarvoor zijn reeds in een verge vorderd stadium, dat het aantal militaire functies op de Peel met ca. 1.000 zal uitbreiden. Dat heeft gevolgen voor Venray, voor de arbeidsmarkt, voor de woning markt en voor de Venrayse gemeenschap. Nu is het niet zo dat al die 1.000 militairen er ineens zullen zijn, dat zal enige jaren duren. En ze zullen ook niet allemaal in Venray konten wonen. Velen zullen op de Peel zelf ver blijven, anderen zullen op en neer reizen, er zullen er ook in Brabant gaan wonen of in de regio. Maar een deel zal naar Venray komen. En daar zullen we extra woningen voor moeten bouwen. Daar is overigens al rekening mee gehou den. Er komen extra woningen boven wat we mogen bouwen voor onze eigen inwoners. Het zal in elk geval een versnelling van het bestemmingsplan De Braban der betekenen en dat is niet ver keerd. Maar we moeten ook met de arbeidsmarkt rekening hou den, want Defensie zal in de regio zeer gericht gaan werven naar jonge vrouwen en mannen. We zullen daarover moeten overleg gen met het onderwijs, maar ook met onze andere economische partners. Kreta Kreta is meer dan een militaire oefenplaats. En als je er dan toch bent, is het prettig te constateren dat je gastheer er ook aan gedacht heeft om met een beetje van dat meerdere kennis te maken. We hebben een interessante excursie gemaakt door de Therisso Kloof, hoog in de bergen op circa 2.500 meter, in het Noord - Westen van het Eiland. Een zeer smalle bergk loof die leidt naar het dorpje The risso, waar in 1905 de opstand tegen het oude bewind op Kreta is begonnen. Uiteindelijk leidde dat tot de aansluiting bij Grieken land in 1913- Er was daar zelfs een heus oorlogs- en verzetsmuseum. De weg er naar toe was indruk wekkend, berghellingen vol bloe men, sinasappelbomen, citroe nen, olijfbomen, avocado en een permanente geur van wilde tijm. Je zag en hoorde er geen mens. 's Middags om 18.00 uur hebben we een stadswandeling gemaakt door Chania onder leiding van een Engelse archeoloog, die daar al sinds de jaren 60 archeologisch onderzoek doet en die recent op de fundamenten van één van de oudste basilieken op Kreta was gestuit. Die fundamenten worden nu met steun van de Verenigde Naties ingericht tot museum. Ook werden we, aan de hand van aller lei voorbeelden, ingewijd in de invloeden van de Byzantijnse, Turkse en Griekse machthebbers op de stedenbouw en architec tuur van deze zeer oude haven stad. Een schitterende wandeling, die na enige uren leidde tot bezoek aan een van de vele terras sen aan de oude haven. Aan aan spraak geen gebrek, want vele militairen uit Venray deden wat wij ook wilden: genieten, en dat doe je graag samen! De reis van en naar Kreta maak ten wij op dinsdag en vrijdag met een Fokker 50 van de Koninklijke Luchtmacht. Ik heb hem voor Peel en Maas gefotografeerd tij dens een tussenlanding op de basis Amendola in Italië (zie foto). Want u en ik hebben natuurlijk in de krant gelezen dat het fotografe ren van militaire vliegtuigen in Griekenland tot problemen kan leiden, En 's lands wijs is 's lands eer en moeilijkheden zoeken we niet. Vandaar een foto uit Italië, Jos Waals.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 5