Concert met psychiatrische patiënten Kunst Cultuur De Hoer de moordenaar Vierlingsbeek gaat voor de tiende keer Op de Töffel Elisabeths dochter Driehonderdste uitzending Basement Band in 't Podium Swingparty in Schaapskooi Boekrecensie in Peel en Maas Mariaane Fredriksson Elisabeths dochter PEEL EN MAAS BEZORGEN? Sonorama Meerlo PEEL EN MAAS Donderdag 20 juni 2002 - Pagina 9 Op zondag 23 juni vindt in het Brabantse Vierlingsbeek (gelegen tussen Boxmeer en Venray) de tiende editie plaats van popfestival Op De Töffel. Op en rond het Vrijthof, een plein midden in het dorp, zijn vanaf 14.30 uur wederom diverse muzikanten en theatermakers actief. De entree voor Op De Töffel 2002 is geheel gratis. Op De Töffel 2002 wordt om 14.30 uur geopend door de band Stoosli. Dit jonge vijftal wist onlangs Op Ut Tuffelke te win nen. Ongetwijfeld zorgen de Bra banders met hun frisse poprock voor een sprankelende start van het festival. De Haarlemse sin ger/songwriter Kirsten leverde begin dit jaar met The Chick Sin ger een mooi en bezield debuutal bum af. Gloedvolle folkrock, gevoelig en stoer, naar het voor beeld van Bob Dylan, Jeff Buckley en Ani DiFranco. De jonge folkie oogstte lovende kritieken, stond maandenlang hoog in diverse albumlijsten en is deze zomer met haar band op vele festivals te bewonderen. Zoals bijvoorbeeld op Parkpop en op Lowlands! Maar eerst staat Kirsten Op De Töffel. De coolste en meest ranzige rock 'n' roll komt al sinds jaar en dag uit Eindhoven. Zo was dit Detroit van de Lage Landen de bakermat van heftige bands als 7Zuma7 en Peter Pan Speedrock. De jongste telgen uit Eindhoven Rockcity zijn The Spades. Met hun debuut Learnin' The Hard Way leverden deze vijf 'sleazy bastards', met curieuze namen als Son Of A Cop en Denvis Wankalot, een ongege neerd raggend en ronkend rans- rock-album af. Een rauwe optel som van New Bomb Turks, Motörhead en Ramones, Of zoals muziektijdschrift OOR het zei: 'The Spades zijn de natte droom van zowel heihebbers van ener gieke New Yorkse seventiespunk als van het oorlogsgerommel van het door-en-door Britse Motör head.' Luie Hond was vorig jaar één van de verrassingen van festi vals als Noorderslag, Metropolis en Lowlands. Het Leeuwarder col lectief laat zich inspireren door Bob Marley, Fishbone en The Ska- talites. Het resultaat: onweer staanbaar lekker groovende ska en poppy reggae voorzien van hedendaagse Nederlandstalige teksten. Vrolijk stuiterend, catchy en relaxed. Luie Hond grossiert in aanstekelijke liedjes met een hoge hitpotentie. Niet voor niets ston den de platenmaatschappijen in de rij om de beloftevolle Friezen te tekenen. Het eerste resultaat, de single Voedoe, bestormt momenteel de hitparade. De manier waarop de Duitser Mambo Kurt op een ouderwets huiska merorgel andermans liedjes inter preteert, is absoluut uniek. Als 'Alleinunterhalter' speelt hij de wonderlijkste covers. Van Modern Talking tot AC/DC en van Elton John tot Guns N' Roses. Zijn muziek klinkt opmerkelijk heavy en is, voorzien van cha-cha-, bos sanova- en mamboritmes uiterma te geschikt voor de dansvloer. 'Der Orgelgott', zoals onze Oos terburen hem liefkozend noemen, deelde het podium met Judas Priest en Iron Maiden en mag de leden van Machine Head, Bioha- zard en Rammstein tot zijn groot ste fans rekenen. 16 Down lever de een jaar geleden met Headrush een meesterlijk debuut af. De hedendaagse popmuziek van het Zwolse trio doet bij vlagen den ken aan die van Coldplay, Smas hing Pumpkins, Eels en Radio- head, maar is vooral zichzelf: scherp en gevoelig, dynamisch, vernieuwend en eigenzinnig. 16 Down speelde veelvuldig op de vaderlandse (festival)podia (Noor derslag, Pepsi Pop, Lowlands) en scoorde grote radiohits met Subt le Movements en Heaven Still Cries. Ook was de band rond zan ger/gitarist Marco Hovius regel matig te gast in televisieprogram ma's als Paradisolife, Twee Meter XL en Heeren Van Amstel Live. In april jl. deed 1.6 Down een Marl boro Flashback to Radiohead- tour.Koning, keizer, admiraal. Def P kennen we allemaal. Als voor man van Osdorp Posse natuurlijk, maar sinds kort ook van de glori euze samenwerking met de spet terende Betuwse skaband The Beatbusters. Aanvankelijk vonden beiden elkaar voor enkele gele genheidsoptredens maar inmid dels heeft de samenwerking geleid tot een volwaardige cd Aangenaam. De van het album getrokken single (Chillen In Een) Bubbelbad was een enorme hit en Def P Si Beatbusters waren onlangs nog een van de smaakma kers van Pinkpop. Andermaal bewezen ze daar momenteel een van de meest opwindende live- acts van Nederland-te zijn. Def P Sl Beatbusters, een feestelijke afsluiter van een jubilerend Op De Töffel! Tijdens Op De Töffel 2002 zullen er ook theatermakers actief zijn. Berry Knapen speelt een aantal absurde straatanima ties. Zo kan het publiek hem 'tegenkomen als De Man Met Vlie gen Op Zijn Hoofd of als De Zakenman Die Liever Indiaan Was Geworden. Theater Van De Verlo ren Tijd brengt Instant d'Amour, een voorstelling voor een ieder die verliefd is, het graag wil wor den of er eindelijk vanaf wil komen. In een sfeervolle tent krijgt de bezoeker een overdosis verliefdheid toegediend waar hij nog maanden van bij moet komen. Succes verzekerd! Daarnaast zal dj Wizard het danslustige publiek in de avondu ren trakteren op een portie Celtic Dance Beats: Keltische folk, fluit jes, fiddles en doedelzakken midden van vette beats. De Utrechtenaar pompte er tientallen clubs en festivals in binnen- en buitenland mee vol (van Oerol en Folkwoods tot Pinkpop en Low lands) en deed het samen met onder andere Headmix, Afro-Celt Sound System en Dropkick Mur- phys. De presentatie van Op De Töffel 2002 is in handen van caba retier Guido Weijers. Weijers won in november 2000 met veel overtuiging de publieks prijs op Cameretten. Ook is ér een uitgebreide festivalmarkt niet diverse snuisterijen. Onlangs verscheen het boek Elisabeths dochter van de hand van Marianne Fredriks- son, zij schreef ook Anna, Hanna en Johanna. Het boek is uitgegeven door Uitgeverij De Geus in Breda. De intense band tussen een moeder en dochter wordt nader bekeken en houdt de lezers vast tot de laatste pagina. Architecte Katarina Elg heeft zich nooit willen binden. Maar bij Jack. een getrouwde Amerikaan die tijdelijk in Zweden verblijft, voelt ze zich anders. Toch breekt ze ook met hem als ze in ver wachting raakt. Katarina roept de hulp in van haar moeder Elisa beth. Eigenlijk verwacht ze een afwijzende reactie, want de vrou wen onderhouden een ongemak kelijke relatie. Maar Elisabeth is juist blij met het nieuws en besluit zelfs bij Katarina in te trek ken, zodat ze de zorg voor de baby kunnen delen. Moeder en dochter groeien naar elkaar toe. Elisabeth legt voor het eerst uit waarom ze niet eerder is gescheiden van haar gewelddadige man. En Katarina beseft dat ze zelf altijd op de vlucht is geweest voor haar gevoelens. In de ochtendscheme ring ontmoetten Elisabeth en Katarina elkaar in het washok en ze lachten toen ze daar in hun blootje stonden, ieder in hun eigen grote teil gevuld met water. Het was koud. Katarina rilde toen ze het badlaken om zich heen sloeg en Elisabeth wreef haar rug en bovenarmen. Hier bevond zich de enige passpiegel die het zomerhuis rijk was. Hij was dof en aangetast door vocht en kou. En plotseling ston den ze om hun spiegelbeeld te giechelen. 'Moet je zien hoeveel wij op elkaar lijken', zei Katarhj- na. 'Hnuu, maar jij bent wel veel mooier dan ik', zei Elisabeth. 'Dat ben je altijd geweest'. 'Nou mo'et je ophouden, mama. Zie je niet dat we dezelfde lange neus heb ben, de krachtige kin, de blauwe ogen en de grote mond. Exact hetzelfde, mam. Zelfs ons haar, die dikke blonde haardos'. Ik verf dat van mij'. 'Ik ook'. Liet boek is te koop bij boekhandel Van den Munckhof in Venray. Isbn: 90-445-0056-2. AU UUR VAN A (fff A* .HI AN NA EH JOHANNA Wil jij of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met N (Vfiidptecfi ógVbnray "PERIODIEK" Op 20 juni a.s. zullen de pro gramma's "Gèr Gedoan" en "Waar zijn de Troubadours Gebleven in de Evenaar, Merseloseweg 96 te Venray gepresenteerd worden. De reden is dat het hier de 300-ste aflevering betreft van de start op 1 augustus 1996. Aan deze uitzen ding zullen meewerken: Marleen (Mols) uit Schinveld welke op 1 juni j.l. haar eerste CD presenteer de die als titel "Geweun Geluk"meekreeg. Marleen zal twee optredens verzorgen waar van er een geheel in het teken staat van haar CD. Jozefien Dort- nvans uit Uden die extra.begelei ding krijgt van Paul van Extel op basgitaar. Van Jozefien versche nen reeds 2 CD's., "M'n Twedde Jeugd" en "Van Ujese komaf'. Ver volgens is de beurt aan Hub Bert- rand uit Valkenburg. Hij presen teerde vorig jaar zijn eerste CD Iech Tél Sjaopkes", maar hij zal in ieder geval ook een helemaal nieuw gevoelig lied ten gehore bren gen. Rond 21.50 uur zal Sjef Die deren uit Hoensbfoek zijn optre den beginnen. Sjef Diederen die ook wel de nestor van de Lim burgse Dialectzangers genoemd wordt, heeft al de nodige geluids dragers op zijn naam staan. Zeker is in ieder geval dat hij de nr 1 van de Limburgse Top 100 van LI radio "Geneet van 't laeve." ten gehore zal brengen. De optredens worden afgesloten door Hennie Korsten (Rosmalen) en Iya de LIaas (Vinkei) Zij kunnen een heel gevarieerd programma brengen, variërend van Gitaar solo, Zangso lo en Duetten. Bij de zang betreft het voornamelijk en misschien wel uitsluitend het Brabants dia lect. Van Lya de Haas verschenen reeds 3 CD albums, en zij werkt momenteel aan een Kerstcd. Hen nie Korsten maakte reeds een eigen CD "Calore" en hier betreft het een CD waarbij hij zijn kun nen op gitaar heel duidelijk demonstreert. Al met al een avond waarbij Limburg weer eens een keer Brsy bant ontmoet wat artiesten betreft en wellicht ook qua publiek. De uitzending is geheel gratis bij te wonen:De Evenaar, Merseloseweg 96 Venray. De Basement Band verzorgt op zondagmiddag 23 juni vanaf 16.00 uur een swingend optreden in café 't Podium. De band heeft de afgelopen tijd samengewerkt met jdc Venrayse zanger Geert Peller aan een repertoire van bekende nummers van onder andere Tom Jones, Frank Sinatra en Lou Rawls. 1 Dit nieuwe project biedt voor [Geert een uitgelezen mogelijk heid om zijn muzikale kwaliteiten [ill een andere setting voor groter [publiek te tonen. Zijn krachtige stem komt uitstekend tot zijn Irecht bij de speciaal voor deze gelegenheid geschreven arrange menten. De vette big band'sound van de Basement Band in combi natie met het unieke stemgeluid van Geert Pelzcr staan garant voor een swingend muzikaal spektakel. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS In tennishal de Schaapskooi heeft Frank Janssen op zaterdag 29 juni een Swing Party georgani seerd. Daarbij staat soul, funk en danceclassics uit de jaren zeventig en tachtig centraal. Dit mega dansspektakel vindt plaats in de tot muziektempel omgebouwde tennisbal met een oogverblinden de lichtshow en vele special effects. Als dresscode heeft de organisatie besloten een White edition in te voeren. Ook zal de liveband, de Chicken George and the Funky Farmers feauturing the Frojan horns, bestaande uit der tien enthousiaste bandleden. Deze prettig gestoorde muzikan ten weten hoe muziek moet klin ken: vet, rauw, swingened, soms gevoelig en voorzien van de nodi ge humor. Is er op de muzikale leant van de band al niets aan te merken, wanneer je ziet hoe deze elf heren en twee dames met een dosis energie op het podium te keer gaan, is één ding zeker: hier bij stil blijven zitten of staan is vol strekt onmogelijk! De uiterst strakken Funky Farmers zetten in. de sublieme Frojan Horns blazen hun hete adem in hun toeters en wanneer Chicken George dan zijn temperamentvolle stem laat horen, gaat het feest beginnen. Wat volgt is een wervelende show vol uitstekende, dansbare songs. Tijdens de pauzes van de band zal een gast-DJ, uit de stal van De Pentagon, u trakteren op de muzikale toppers van het dis cotijdperk uit de jaren zeventig en tachtig. De muziektempel opent haar deuren om 21.00 uur en zal u meenemen naar de tijd die u nooit meer wilt vergeten. De dres scode is white edition en de toe gang is alleen boven de 18 jaar (legitimatie verplicht).kassa: der tien euro, voorverkoop: tien euro. De voorverkoopadressen zijn: De Heeren van Aemster, tel. 580600; Koffiehuijs Zowyzo, tel. 589821Sportcafé-cafetaria Land- weert, tel. 580480 en cafetaria Thielen aan het Kennedvplein, tel. 582170. Op zondag-23 juni vindt om 16.00 uur in het kader van De Waan, in de Schouwburg van fenray een bijzonder en avon- uurlijk concert plaats van het Nederlands Blazers Ensemble, jnder leiding van hoboïst Bart ichneemann. Dit unieke msemble zal op volle sterkte tan zestien musici, samen met •liënten van psychiatrisch zie- cenhuis het Vincent van Gogh Instituut uit Venray te horen rijn. Op het programma staan :omposities van Nard Reijn- Jers, Corrie van Binsbergen n Terry Riley. Het internationaal bekende Nederlands Blazers Ensemble NBU) bestaat uit 'louter solospc ers van Nederlands bekendste irkesten. De Blazers geven zo'n veertig concerten per jaar, in bin nen- en buitenland. Ze spelen graag het klassieke repertoire, maar ook de grote componisten van de 20e en 21e eeuw. De musi ci houden van avontuurlijke pro gramma's en beschouwen elk concert als een voorstelling die het publiek moet raken. Dat zal zeker op 23 juni geen probleem zijn. Niet in de laatste plaats omdat Nard Reijnders, bekend van onder andere de begeleidingsgroep van Herman van Veen, speciaal voor dit con ceit 'Waan-Monïenten' schreef. Deze compositie bevat naast het niarskarakter diverse muzikale elementen zoals agressie, monoto ny, momenten en romantiek De gesloten, vrij dwingende maat soort van de mars staat symbool voor het strakke regime waarin psychiatrische patiënten vroeger leefden, maar met veel beweging en emotie in de psyche. 'Waan- Momenten' wordt door het NBE uitgevoerd en beleeft tijdens het concert haar première. Een tweede belangrijk ingre diënt van het concert is de muziek van Corrie van Binsber gen, gitariste en componiste. Ze is rock- en jazzmusicus en Zappa- fanaat. De muziek van Van Bins bergen is niet makkelijk te plaat sen. De brede muzikale achtergrond van waaruit zij werkt, klinkt door in haar muziek.' Haar werk beweegt zich tussen compositie en improvisatie en samen met het NBE'gaat ze op zoek naar spanning en speelsheid. Na de pauze klinkt In C, een werk waarmee Terry Riley in 1964 de klassieke-muziekwereld op zijn kop zette. Met "In C" schiep Riley een geheel nieuw muziekgenre: de minimal music. Er worden achter elkaar 53 motie ven gespeeld, waarbij de dirigent vooral regisseur is. Llij bepaalt wanneer welke motieven door de musici moeten worden gespeeld, maar de muzikanten bepalen zelf de manier waarop er gespeeld wordt. Zo worden regie en impro visatie met elkaar verbonden in een spannend samenspel. Cliënten In C wordt uitgevoerd-door-de muzikanten van het NBE en cliën ten van het Vincent van Gogh Instituut uit Venray. Deze cliën ten volgen muziektherapie en hebben met het NBE geoefend. Het concert is samengesteld door de werkgroep Muziek van De Waan. bestaande uit: Ad Haans (muziektherapcut), Nard Reijn ders (musicus en componist), Ko van der Velpen (directeur Muziek school Venray) en Fred Renirie (concertorganisator). In C neemt de luisteraar mee op een muzikaal avontuur. Voor dit eenmalige, bij zondere concert kunt u kaarten 10,- per stuk) reserveren of kopen bij het informatiecentrum De Waan, geopend van donder dag t/m zondag van 11.00 tot 1 .00 uur. Het informatiecentrum bevindt zich aan de-N oordsingel 39 in Venray en is telefonisch te bereiken via 0478-569126 E-mail: info@dewaan.nl Kijk ook eens op www.dewaan.nl In de schouwburg van het raormalig psychiatrisch een- mm Sint Anna in Venray wordt zaterdagavond 29 juni sen zeer bijzondere volksope ra uitgevoerd. Dit muzikaal theaterstuk, genaamd de Hoer Moordenaar, bestaat uit ichttien liederen en vertellin- ;en die gebaseerd zijn op het >oek Misdaad en Straf van F. )ostojewski en uitgevoerd iloor het Amsterdamse Volks- aperahuis. De voorstelling legint om 20.00 uur. De Amsterdamse Volksopera is ;een onbekend gezelschap in Venray. Twee jaar geleden speel de liet gezelschap op uitnodiging 'an het Literair Café Venrav-regio n Schouwburg Venray met groot iiicces De Zesdaagse van Sint ezus in 't kruis Kruis, bij gelegen- leid van de presentatie van het )oek 'Van Santander naar Santan- ler' van de ex-prolwielrenner eter Winnen. Het projectbureau ran De Waan en het Literair Café Venray-regio hebben het Amster- lamse gezelschap weer bereid jevonden om naar Venray te ;omen voor de uitvoering van de vederom door Jef Hofmeister leschreven volksopera De Hoer Ie Moordenaar. De schrijver/componist Hofm- 'ister gebruikte de roman Mis- laad Straf van de Russische [schrijver F. Dostojewski als basis |voor deze volksopera. Hij bracht jhet lijvige boekwerk terug tot achttien liederen en een verhaal tekst, gebruikmakend van de taal van Dostojewski. Deze taal klinkt ook door in de melodieën die onmiskenbaar 'Russisch' klinken. In de achterbuurt van een grote stad rekent een verwarde jonge man op zijn manier af met de wereld. Hij vermoordt een oude woekeraarster. De wereld veran dert niet. Integendeel! Door deze misdaad voelt hij zich juist 'losge knipt' van alles en iedereen om hem heen. Alleen de hoer Sonja biedt hem nog houvast maar zij eist van hem dat hij zich aangeeft zodat hij weer leven kan. Door haar komt hij tot zijn zelf gekozen straf. Boek en opera gaan daarmee vooral over de fascinatie voor innerlijke strijd en geestelijke manipulatie. De componist zingt zelf en speelt accordeon samen met Kees Scholten (zang), Arie de Mol (ver teller), Kip Soepnel (contrabas) en David van Aalderen (viool, kla rinet en banjo). Volgens De Groene Amsterdam mer brengt dit gezelschap "wereldtheater op een vierkante millimeter: een café-opstelling, nauwelijks decor, zij spelen de sterren van de hemel en vertellen al zingend een levensverhaal, dat fonkelt als een vers geslepen dia mant." In Het Parool schreef Maar- tje den Breejen o.a.: "De volkse melodieën klinken als nostalgi sche herinneringen, terwijl het tegelijk is alsof je ter plekke bent. Het is pure verwennerij, deze voorstelling. De cultuur die ze serveren, smaakt als een biertje van de tap en je wordt er alleen maar vrolij ker en wijzer van." Het komende weekend vindt in Meerlo het Sonorama festival plaats in galerie Pachamama. Het doel van het festival is om mensen van alle leeftijden kennis te laten maken met een uitgebreid kunst aanbod. De entree voor een dag is drie euro, en voor drie dagen zeven euro; inclusief een kam peerplaats. U kunt ondermeer genieten van zonnerituelen, muziek, foto's, beelden en schil derijen. U vindt Pachamama aan de Stendert 3 in Meerlo.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 9